PDA

Επιστροφή στο Forum : Ατμομηχανη



-nikos-
12-12-11, 19:19
οι ατμομηχανες ακουγωνται σαν απολιθωματα μιας περασμενης εποχης ενω στην πραγματικοτητα
ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΦΘΗΚΑΝ ΠΟΤΕ !!!!!!
Οι πυρηνικοι αντιδραστηρες με ατμομηχανες παραγουν μερικες χιλιαδες τεραβολτ
ενω καινουριες εγκαταστασεις που κατασκευαζωνται στην ερημο σαχαρα προοριζωνται στο να βραζουν νερο με τον ηλιο που θα χρεισιμοποιηται σε ατμομηχανες παραγωγης μερικων εκατονταδων τεραβολτ
Για οσους δεν το γνωριζουν στις αρχες της χρησης του ηλεκτρισμου δεν υπηρχε δικτιο ηλεκτροδωτησης και τα μεγαλα ξενωδοχεια ειχαν παραληλα με τους λεβυτες θερμανσης και ατμομηχανες που φωρτιζαν μπαταριες της εποχης και ηλεκτροδοτουσαν τις αναγκες του ξενωδοχειου
σε φωτισμο-ενδοσυνενωηση-ραδιοφωνια κ.λ.π.
-
λεω εγω τωρα,,,,,,,δεν θα ηταν ωραια αν αναβωντας μια φωτιτσα στο εξωχικο και αυθερετο
η οπως φενεται και στο κυριος σπιτι πιθανων να χρειαστει......και οπως ειπα αναβωντας μια φωτιτσα να εξυπηρετουμε τις αναγκες μας ???
-
τροφη για σκεψη..:001_rolleyes:

picdev
12-12-11, 19:26
άμα είναι να ανάψεις φωτιά αγοράζεις ψυγείο , κουζίνα , κλιματιστικό με υγραέριο
ή μία γεννήτρια,
στην έρημο έχουν ήλιο που είναι τσάμπα,
οι πυρηνικοί αντιδραστήρες
χρησιμοποιούν το νερό για να ψύχουν τους πυρήνες τους , το νερό ζεσταίνεται και γίνεται ατμός,
στους νέους αντιδραστήρες υπάρχουν σχέδια , ωστέ να εκμεταλλεύονται και αυτό το ζεστό νερό
αν λές για τις τουρμπίνες που παράγουν το ρεύμα εκει θα σου πω οτι την ενέργεια πάλι την έχουν τσάμπα (πυρινικό καύσιμο)
και η δεή που καίει λιγνίτη τον έχει τσάμπα
στους νέους αντιδραστήρες υπάρχουν σχέδια , ωστέ να εκμεταλλεύονται και αυτό το ζεστό νερό
αλλά και πάλι το ζεστό νερό το έχουν τσάμπα

sakic
12-12-11, 20:36
Και τη φωτια ορισμενοι τζαμπα την εχουν

-nikos-
12-12-11, 21:03
οι πυρηνικοί αντιδραστήρες
χρησιμοποιούν το νερό για να ψύχουν τους πυρήνες τους , το νερό ζεσταίνεται και γίνεται ατμός,
στους νέους αντιδραστήρες υπάρχουν σχέδια , ωστέ να εκμεταλλεύονται και αυτό το ζεστό νερό
και η δεή που καίει λιγνίτη τον έχει τσάμπα
στους νέους αντιδραστήρες υπάρχουν σχέδια , ωστέ να εκμεταλλεύονται και αυτό το ζεστό νερο


η ενεργεια παραγεται απο ατμομηχανες ητε παλινδρομικες[πιο παλια] ητε περιστροφικες [σημερα]
-
το θεμα ειναι οτι αυτη η μορφη ενεργειας ειναι πιο προσβασιμη απο οσο νωμιζουμε,,
σε μια ερευνα που ειχα κανει παλιωτερα για τις μηχανες συμπιεσμενου αερα
ανακαλυψα πολυ ενδιαφερων πραγματα οπως την δυνατοτητα
μετατροπης ενως απλου τετρακυλινδρου βενζινοκινητηρα σε συμπιεσμενου αερα η σε ατμου,,
με μια απλη μετατροπη του εκεντροφωρου και μετακινηση των αυλων ισαγωγης-εξαγωγης στο σχημα
που χρεισιμοποιουν οι αυτοκινητοβιομηχανιες για να ''στρωνουν'' η ''ρονταρουν'' τους κινητηρες τους
πριν τους προσαρμοσουν στα αυτοκινητα
[για οσους δεν το γνωριζουν οι κινητηρες ''στρωνονται'' με σιμπιεσμενο
αερα πριν πεσει μια σταγωνα καυσιμου μεσα τους]

η βασικη ιδεα ειναι αυτη =
26355στις συνχρονες ατμομηχανες
ειναι ενα βημα πιο περα =το συμπιεσμενο αεριο αφου αποδωσει εργο στο πρωτο πιστονι
μετα οδυγηται σε ενα μεγαλυτερης διαμετρου και μικροτερης διαδρομης οπου αποδυδει ξανα
μερος της δυναμης του και μετα οδυγηται σε ενα τριτο πιστονι ακομα μεγαλυτερης διαμετρου και μικροτερης απο το δευτερο διαδρομης μεχρι που η αρχικη ενεργεια εχει μετατραπει κατα το 80% σε κινητικη και με τη σειρα της ηλεκτρικη.
ψαξτε λιγο για τις μηχανες συμπιεσμενου αερα
και θα δειτε ποσο προσιτη ειναι αυτη η μορφη ενεργειας.

p.gabr
12-12-11, 22:00
ΝΙΚΟ ριξε μια ματια ΕΔΩ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=60118)

-nikos-
13-12-11, 09:04
ΝΙΚΟ ριξε μια ματια ΕΔΩ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=60118)


ναι Παναγιωτη το ειχα δει οταν το ποσταρες αρχικα
προκειτε για διχρονο μονοκυλινδρο .
μαλιστα καπου ειδα και στο you Tube και αεροπλανακι που πετουσε με ατμομηχανη σαν την δικη σου [πιο ελαφρια ομως]
μια τετια κατασκευη μπορει να γεινει ευκολα με μπουκαλα αερα και στροφαλο+βολαν
πιο αποδωτικη ομως γινεται με V κινητηρα και τροποποιηση του εκαιντροφωρου,,,εκει εχουμε οση ροπη θελουμε η
με κινητηρα αυτοκινητου.

JOUN
13-12-11, 13:13
Nικο με καθε καλη προθεση αλλο Τεραβολτ και αλλο Τεραβατ ετσι;
Κατα τα υπολοιπα δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις με το ποστ σου..Ενταξει, ολα τα θερμοηλεκτρικα εργοστασια ετσι δουλευουν:Καινε καποιο καυσιμο(λιγνιτη,τυρφη,κωκ,πετρελαιο, βιομαζα κλπ ) η με σχαση πυρηνων και μετα ατμοποιουν νερο το οποιο κινει μια ατμογεννητρια..Και λοιπον;
Εκτος αν εννοεις(που μαλλον αυτο συμβαινει) να εχει ο καθενας σπιτι του μια ατμογεννητρια για προσωπικη χρηση οποτε αστα να πανε..Εκει να δεις εκρηξεις..

-nikos-
14-12-11, 12:26
αυτο ακριβως εννοω Γιωργο
να υπαρχει μια οικιακη συσκευη -ατμομηχανη.
τα υγρα καυσιμα γινονται πιο δησπροσυτα απο ποτε λογο κοστους
ενω δεν σταματαμε την καυση υποκαταστατων οπως τα πελετ η τα ξυλα κ.λ.π.
το ρευμα στα επομενα χρονια θα ειναι για πολλους πολυτελεια
και φωτισμος με λιχνους και μαγειρεμα με ξυλα η καρβουνα θα ειναι οχι εξερεση αλλα κανονας.
οσο για τις εκρηξεις
και απο τους βενζηνοκινητηρες εχουν καει ανθρωποι
-
ετσι το βλεπω εγω,,,,,
και πραγματικα πιστευω οτι γεννητριες και αλλες μηχανες με ατμοκινηση θα κανουν
την εμφανιση τους στο κοντινο μελον.

picdev
14-12-11, 12:55
τα καύσιμα όπως η βενζίνη,το υγραέριο ή το φυσική αέριο δεν είναι ακριβά για να γυρίσει ο κόσμος στις ατμομηχανές,
ίσα ίσα που αποδίδουν καλύτερα ,ενώ οι κινητήρες εσωτερική καύσης έχουν πολύ υψηλή απόδοση και η ενέργεια που σπαταλούν
είναι ελάχιστη.
οτι φορολογούν τα καύσιμα στην Ελλάδα των 10εκ , δεν σημαίνει οτι
όλος ο κόσμος θα καίει ξύλα και λιγνίτη.
Στην υπόλοιπη ευρώπη , έχουν θέρμανση απο βιοαέριο , σκουπίδια , γεωθερμία κτλ επίσης ευτυχώς υπάρχουν και τα πυρηνικά εργοστάσια

καπιστρι
14-12-11, 14:35
Καλο μεσσημερι παιδια.
Η χρηση καυσοξυλων για παραγωγη ρευματος ειναι νομιζω πραγματι μια πολυ καλη περιπτωση τουλαχιστον για μας που ζουμε στην επαρχια και τα καυσοξυλα ειναι τσαμπα.Ψαχνομε κι εγω για μια τετοια γεννητρια με ατμομηχανη, και ενω εχω μαζεψει σχεδον οτι χρειαζεται, (παλιο συμπιεστη κομπρεσερ, διχρονο κινητηρα, τετραχρονο-δικιλινδρο,) και διαφορα τετοια, δεν εχω προχωρησει γιατι σκεπτομαι μηπως βρω κατι ετοιμο. Γνωριζει καποιος αν υπαρχουν στην ελλαδα ατμομηχανες γυρω στους 10 ιππους? Εχει κανει καποιος μετατροπη κινητηρα βενζινης 'η πετρελαιοκινητηρα?
ειδα στο otherpower.com τα παιδια εχουν φτιαξει μια τετοια κατασκευη που δεινει 2 κιλοβατ μαχ, με καταναλωση 60 παουντ ξυλα, δηλ περιπου 28 κιλα ξυλα ανα κιλοβατωρα, και με ατμομηχανη 6 ιππους. Αν εχει καποιος σχετικη εμπειρια, παρακαλω να δωσει τα φωτα του.

valis
14-12-11, 15:17
ειδα στο otherpower.com τα παιδια εχουν φτιαξει μια τετοια κατασκευη που δεινει 2 κιλοβατ μαχ, με καταναλωση 60 παουντ ξυλα, δηλ περιπου 28 κιλα ξυλα ανα κιλοβατωρα, και με ατμομηχανη 6 ιππους.

Δεν εχω σχετική εμπειρία αλλα το ξύλο εχει θερμική απόδοση 3,7 kWh/kg
Επομένως εχει πολύ κακή απόδοση η συσκευή.

manolena
14-12-11, 17:43
η ενεργεια παραγεται απο ατμομηχανες ητε παλινδρομικες[πιο παλια] ητε περιστροφικες [σημερα]Αγαπητέ Νίκο, επιμένεις οτι η ενέργεια παράγεται...Θα πρέπει να σου πω πως μάλλον θα ήταν πολύ καλύτερο για σένα πρώτα αλλά και για άλλους αγαπητούς συνδαιτημόνες αυτού του forum να παραθέτεις όποια πληροφορία για συζήτηση αν έχεις και κάποια τεκμηρίωση πάνω σε αυτήν. Για όλους μας είναι εύκολο να λέμε σε μια συζήτηση το οτιδήποτε και για οποιοδήποτε θέμα, αλλά αν αυτό έρχεται σε τέτοια δημόσια επεξεργασία, είναι απίθανο να μην καταπέσει αν δεν έχει σωστά στηριχτεί σαν άποψη. Με βάση λοιπόν την εδώ και αιώνες συγκεντρωμένη σοφία του ανθρώπινου γένους και τις άπειρες μελέτες, πειράματα, φιανόμενα και καταγραφές, η ενέργεια ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ. Η ενέργεια είναι η ικανότητα ενός σώματος ή συστήματος να παραγάγει ΕΡΓΟ. Το έργο παράγεται και όχι η πηγή του που είναι η ενέργεια! Κάνει επίσης πολύ καλό, αν υπάρχουν αμφιβολίες, να βοηθούμαστε απο άλλους καλούς ανθρώπους που κοπίασαν να συγκεντρώσουν τη γνώση για να διευρύνουμε το δικό μας πεδίο. Αυτοί λοιπόν οι καλοί άνθρωποι εδώ:

http://el.wikipedia.org/wiki/Ενέργεια

λένε ακριβώς αυτό. Δεν είμαι φυσικός ή κανενός είδους επιστήμονας. Είμαι ένας μηχανικός που μερικές φορές κοντεύω να ξεχάσω και αυτά που ξέρω...


Nικο με καθε καλη προθεση αλλο Τεραβολτ και αλλο Τεραβατ ετσι;

Τα παραπάνω, φαίνονται και ακριβώς σε αυτή τη δήλωση, με αναφορά στην παραγωγή πυρηνικών σταθμών για χιλιάδες τεραβόλτ (ΤV)... και χιλιάδες και τεραβόλτ... όπως και FM και stereo...

καπιστρι
14-12-11, 18:13
Δεν εχω σχετική εμπειρία αλλα το ξύλο εχει θερμική απόδοση 3,7 kWh/kg
Επομένως εχει πολύ κακή απόδοση η συσκευή.

Eνταξυ ,αν και δεν το γνωριζα, η αποδοση ειναι το τελευταιο που με απασχολει. Εχω πολλα ξυλα και θα συνεχισω να εχω για πολλα χρονια.
Αυτο που θελω ειναι ενα εργαλειο για να παιζω. Θα δουλευει περιστασιακα για λιγο χρονο και μονο αν χρειαστει. Πιο πολυ το θελω για να εχω αιτια να ασχοληθω με κατι που παντα μου αρεσε. Επι πλεον εχω εναν γειτωνα που με ειρωνευεται επειδη εκοψα την ΔΕΗ και δουλευω το σπιτι μου με φωτοβολταικα.
Ετσι αν δουλεψει θα γυρισω την εξατμηση προς το σπιτι του για να τον νευριαζω.....

p.gabr
14-12-11, 18:20
Στη κατοχη ειχαν μετατρεψει τα λεωφορεια σε γκαζοζεν(απο καυση ξηλανθρακων)
Γνωριζει κανεις περισσοτερα για αυτο
Παλια που ειχα ψαξει οι πληροφοριες ηταν πολυ αοριστες
http://topaliatzidiko.blogspot.com/2010/03/blog-post_15.html?m=1

-nikos-
14-12-11, 19:24
Αγαπητέ Νίκο, επιμένεις οτι η ενέργεια παράγεται... Με βάση λοιπόν την εδώ και αιώνες συγκεντρωμένη σοφία ...........
Τα παραπάνω, φαίνονται και ακριβώς σε αυτή τη δήλωση, με αναφορά στην παραγωγή πυρηνικών σταθμών για χιλιάδες τεραβόλτ (ΤV)... και χιλιάδες και τεραβόλτ... όπως και FM και stereo.............
.


σοβαρα ? ? ωραια λιπων και '''Με βάση λοιπόν την εδώ και αιώνες συγκεντρωμένη σοφία .......''
τι εχεις να προσθεσεις στο θεμα εκτος απο την απαγωρευση της εκφρασης ''παραγεται'' ??
-
και θα ηταν ευχαριστο αν αυτοι που πανε να μας διορθοσουν δεν μπερδευαν το teraVolt ''TV'' με το television και με τα FM και τα STEREO:hahahha:
http://en.wiktionary.org/wiki/teravolt

-
-
να προσθεσω οτι ηδη μερικοι το εχουν στα σκαρια,,=http://www.youtube.com/watch?v=wMCKdWGwQM8&feature=related
και μαλλον εχουν αρχισει την ΠΑΡΑΓΩΓΗ :biggrin:

valis
14-12-11, 19:28
Eνταξυ ,αν και δεν το γνωριζα, η αποδοση ειναι το τελευταιο που με απασχολει. Εχω πολλα ξυλα και θα συνεχισω να εχω για πολλα χρονια.
Ισως δεν είναι αποδοτική η συγκεκριμένη λύση
Απ ότι θυμαμαι απο μηχανικό Ε.Ν. που ηξερε πολύ καλά ατμοστρόβιλους, ελεγε οτι είναι η πιο αποδοτική θερμική μηχανή και ξεπερνάει (λίγο) το 30%
Γι αυτο και η παραγωγή ρευματος γινεται κατα ~80% απο ατμοστροβιλους.
με την ευκαιρία ψάχνοντας βρήκα αυτό http://www.youtube.com/watch?v=vW0fPvfu4Uw

sv4lqcnik
14-12-11, 20:17
παλικαρια μιλατε για (τερα) σαν να μιλατε για ενα κιλο φασολια εχετε κατα νου οτι αν ειχαμε ενα τερα βαττ ηλεκτρικη ενεργεια δεν θα γινωταν λογος για αυξηση του λογαριασμου της δεη ;;
ο καυγας ολος εδω στην ελλαδιτσα μας γινετε για μερικα μεγαβαττ απο τις λιγνητικες μοναδες ουτε καν γιγα παραγωγης ενα αυτο και ακομα ενα που αφηνουν ανεκμεταλευτη δικη μας πρωτη υλη σε αερια μορφη για την παραγωγη ηλεκτρικης ενεργειας που ειοναι τα κοτσια που επρεπε να εχουν καποιοι για να παρουμε ανασα;; μαλον ειμαστε να γυρναμε στον καρβουνιαρη παλι

-nikos-
14-12-11, 20:40
Το πιο τρελο ειναι αυτο =http://www.youtube.com/watch?v=p95OGtUInpI&feature=related
που δεν χρεισιμοποιη καν νερο και ατμο αλλα μονο την διαφωρα ψυχρου-θερμου αερα,,,,
προσεξτε οτι το μοντελο δουλευει με ενα φυτιλι σαν τις λαμπες πετρελαιου.

και μια σχετικη γεννητρια απο το 1951 που
ομως εγκαταλιφθικε γιατι τοτε το πετρελαιο ηταν φθυνο και πιο αποδοτικο
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Philips_Stirling_1.jpg

manolena
14-12-11, 20:58
...και θα ηταν ευχαριστο αν αυτοι που πανε να μας διορθοσουν δεν μπερδευαν το teraVolt ''TV'' με το television και με τα FM και τα STEREO:hahahha:
http://en.wiktionary.org/wiki/teravolt ...

Λοιπόν, αγαπητέ, θα σου πω το εξής, γιατί θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά ευγενή για να μπώ σε χαρακτηρισμούς που ίσως δεν αρμόζουν...
Ξέρω πολύ καλά όλες τις συντμήσεις prefix του αυτού τύπου (kilo-, mega-, giga-, tera-, exa-, zetta-, yotta-), καθώς και πόσα μηδενικά
προσθέτουν σαν δύναμη του 10 που υψώνεται σε έναν αριθμό, όταν αυτόν τον προσδιορίζεις με τέτοιο χαρακτηρισμό.
Όπως επίσης γνωρίζω και τα υποπολλαπλάσια που δίνει μια αρνητική δύναμη του 10 πεφρασμένη με αυτό τον τρόπο (mili-, micro-, nano-, pico-,
femto-) που βάζω στοίχημα οτι οι δικές σου πενιχρές γνώσεις περί στοιχειωδών πράξεων πολλαπλασιασμού δεν αρκούν για να καταλάβεις
τι λές και τι γράφεις...
Επίσης, θα σου πώ και κάτι άλλο, για το οποίο ποτέ δεν θα έκανα σε κάποιον παρατήρηση, αν ο ίδιος δεν παραδεχόταν την αμορφωσιά του.
Το να είσαι αγράμματος, δεν είναι κακό γιατί ίσως οι περιστάσεις της ζωής σου δεν βοήθησαν σε αυτό. Για κάποιον όμως που το παίζει
επιστήμονας και θέλει να υποστηρίζει τις απόψεις του γράφοντας τη γλώσσα του, τη μητρική του γλώσσα κατ' αυτόν τον τρόπο σαν να
βιάσθηκε απο πλήρωμα αεροπλανοφόρου και μη μπορώντας να στοιχειοθετήσει μια έστω πρωτόγονη σύνταξη στα γραφόμενά του αναγκάζοντας
τον συνομιλητή του να θέλει ειδικό μεταφραστή ή στην καλύτερη περίπτωση πολλή ώρα απο το χρόνο του για να καταλάβει αυτά
που γράφεις, ε, αυτό δεν μπορώ να το δεχθώ. Πόσο μάλιστα όταν αυτός ο "επιστήμονας" είναι και καλωδιωμένος με internet και
τεχνολογίες...
Όσο για το TV που σου έγραψα, αν είχες λίγο, πολύ λίγο όμως χρόνο να διαβάσεις αυτό το link που μου μόστραρες, θα έβλεπες
οτι σημαίνει ακριβώς αυτή τη ασυναρτησία που έγραψες, τα teravolt (Tera-Volt), όπως KV (Kilo-Volt) ή GHz (Giga-Hertz)...

manolena
14-12-11, 21:02
Συνεχίζω...

Το "FM και stereo" αφορά ένα λογοπαίγνιο για την επίσης ασυναρτησία που έγραψες "χιλιάδες teravolt"... και σου λέω κι εγώ και
χιλιάδες και tera, δηλαδή και 1.000.000.000.000 και επι τα "χιλιάδες" και βγαίνει ένα τρένο σε volt... Σαν να λές και FM και stereo...
Αλλά δεν μπορείς ούτε αυτό να καταλάβεις...

Πιάνω τον εαυτό μου να μπαίνει σε μια διαδικασία που καιρό τώρα την απέφευγα, αλλά δεν γίνεται να βλέπω τέρατα και να μην μιλάω.
Και νομίζω πως πάρα πολύς κόσμος εδώ μέσα καταλαβαίνει πάρα πολύ καλά τι λέω. Λυπάμαι για την παρεκτροπή μου ίσως, αλλά θεώρησα
σκόπιμο να το κάνω. Λυπάμαι αν κούρασα.

Α, και λίγο διάβασμα, δεν βλάπτει. Καλύτερο σε κάνει...

JOUN
14-12-11, 21:08
Tον αραπη κι αν τον πλυνεις το σαπουνι σου χαλας ... που λεει και η παροιμια φιλε Μανο..Απορω που καθεσαι και γραφεις κατεβατα..

manolena
14-12-11, 21:12
Tον αραπη κι αν τον πλυνεις το σαπουνι σου χαλας ... που λεει και η παροιμια φιλε Μανο..Απορω που καθεσαι και γραφεις κατεβατα..

Έχεις πολλά, πάρα πολλά δίκια αγαπητέ Γιώργο...

"Το πιο τρελό" http://www.youtube.com/watch?v=p95OG...eature=related (http://www.youtube.com/watch?v=p95OGtUInpI&feature=related) εν τω μεταξύ, είναι μια απλή
φυσική εφαρμογή της Θερμοδυναμικής, που στα παιδικά μας χρόνια ήταν εκείνο το παιχνίδι με το πουλάκι
που ταλαντευόταν μπρός-πίσω, γιατί ήταν γεμισμένο με μια μικρή ποσότητα πτητικού αιθέρα που όταν
το έβλεπε λίγο ήλιος πήγαινε πίσω απο το βάρος του γιατί ο αιθέρας μέσα του εξατμιζόταν,
ανεβαίνοντας προς τη μύτη του ψυχόταν στην υπόλοιπη επιφάνεια και ξανα-
μαζευόταν στην ουρά υγρός και δώσ' του αυτό πήγαινε μπρός και πίσω...

Μου είναι ιδιαίτερα ευχάριστο να συνομιλήσω με κάποιον για θέματα σαν κι αυτά, αλλά δεν μπορώ καθόλου
να δεχθώ αχαρακτήριστα επιχειρήματα που λέγονται χωρίς σκέψη, μόνο και μόνο για να γίνει το μπάμ
και να ακουστεί κάποιος βγαίνοντας για λίγο απο την ασημαντότητα της μίζερης ζωής του... Έλεος...

καπιστρι
14-12-11, 21:15
Για τον Σπυρο ποστ 16
Ευχαριστω Σπυρο.
Χρονια πολλα για τη γιορτη σου
Αυτες τις κατασκευες με 10,20 'η και 100.000 στροφες το λεπτο τις φοβουμε για ιδιοκατασκευες. Γι αυτο το λογο εχω απορριψει γενικα τις τουρμπινες.
Αν θελω να εχει -εκτος απο το παιγνιδι-και καποια χρησιμοτητα, να παραγει ας πουμε καμοια 10ρια αμπερια για τις μπαταριες, τοτε τα πραγματα αρχιζουν να σοβαρευουν επικινδυνα.Φαντασου εναν σφονδυλο μισου κιλου, να εκσφενδονιζεται περιστρεφομενος με 50.000 στροφες. Ποιος ειδε τον Θεο και δεν τον φοβηθηκε, 'η αλλιως, τρεχατε ποδαρακια μου. Κατεληξα λοιπον οτι η κατασκευη μου θα ειναι με πιστονι.και στροφαλο. Καποιος ειπε για χρηση μπουκαλας-εμβολο - αεριου, ομολογω οτι μου φανηκε καλη ιδεα αλλα δεν γνωριζω αν αντεξουν τα στεγανα στον ατμο!!!
Τελος παντων ειμαι στα σχεδια ακομη. Αν υλοποιησω καποτε καποια κατασκευη θα ενημερωσω για τα αποτελεσματα.

ΥΓ Μολις εστειλα τα προυγουμενα και διαβασα τα ποστ απο 17 και κατω.
Ας ειμαστε ΟΛΟΙ πιο συγκρατημενοι. Λυπουμε για την τροπη που πηρε η συζητηση.
Εδω βρησκομαστε για να ανταλλασουμε αποψεις, και να βοηθαμε αν μπορουμε ο ενας τον αλλον, και ΟΧΙ να να προσπαθουμε να φανουμε εξυπνοι.Ας ξεχασουμε οτι ειπωθηκε, και να ξαναδωσουμε τα χερια.Ας πουμε οτι ηταν μια κακη ωρα.
Φιλικα Γιαννης απο Ιεραπετρα

valis
14-12-11, 21:29
Αυτες τις κατασκευες με 10,20 'η και 100.000 στροφες το λεπτο τις φοβουμε για ιδιοκατασκευες. Γι αυτο το λογο εχω απορριψει γενικα τις τουρμπινες.

Και εγω αυτό φοβάμαι, και για ιδιοκατασκευή δεν το σκεύτομαι, κουζινετα ή ρουλεμαν σε αυτες τις στροφες
είναι πολυ κρίσιμα, επιπλέον πρέπει ο ροτορας να είναι άψογος απο ζυγοσταθμιση.

Απο την άλλη, οι εμβολοφόρες θέλουν και αυτές ακρίβεια στην κατασκευή κλπ

Αλλα για ένα αρχικο πειραματισμό, ενα turbo απο αυτοκίνητο, σίγουρα θα δουλέψει και μπορεί να βρεθεί ακόμα και δωρεαν

Το επόμενο πρόβλημα, ανεξαρτήτως μηχανής, ειναι το καζάνι και το δικτυο του ατμου που πρέπει να αντέχει τουλάχιστον 20 bar συνεχως.

manolena
14-12-11, 22:43
...οι ατμομηχανες ακουγωνται σαν απολιθωματα μιας περασμενης εποχης ενω στην πραγματικοτητα
ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΦΘΗΚΑΝ ΠΟΤΕ !!!!!!



...τι εχεις να προσθεσεις στο θεμα εκτος απο την απαγωρευση της εκφρασης ''παραγεται'' ??

Και για να προσθέσω στο θέμα όπως ζήτησες, έχω να σου πώ το εξής:
Έχω υπηρετήσει σαν Μηχανικός σε αντιτορπιλλικά του στόλου με ατμοστρόβιλους... οπότε εσύ, μάλλον είσαι ο
τελευταίος εδώ μέσα που θα μου πείς για ατμομηχανές, βαθμούς απόδοσης, εντροπίες και ενθαλπίες, θερμοδυναμικούς
κύκλους (που βάζω στοίχημα οτι τις 3 τελευταίες λέξεις πρώτη φορά τις ακούς...), εγχυτήρες κενού, συμπυκνώματα
και θερμοδοχεία, οικονομητήρες (τι σου λέω τώρα...)

Και ξέρω πως εργάζονται αυτές οι μηχανές και τι κόπο πρέπει να καταβάλλει κάποιος για να λάβει αποδοτικό
έργο ​απο την ενέργεια που θα μετατραπεί απο θερμική σε μηχανική...

sakic
15-12-11, 01:11
Συνεχίζω...

Το "FM και stereo" αφορά ένα λογοπαίγνιο για την επίσης ασυναρτησία που έγραψες "χιλιάδες teravolt"... και σου λέω κι εγώ και
χιλιάδες και tera, δηλαδή και 1.000.000.000.000 και επι τα "χιλιάδες" και βγαίνει ένα τρένο σε volt... Σαν να λές και FM και stereo...
Αλλά δεν μπορείς ούτε αυτό να καταλάβεις...

Πιάνω τον εαυτό μου να μπαίνει σε μια διαδικασία που καιρό τώρα την απέφευγα, αλλά δεν γίνεται να βλέπω τέρατα και να μην μιλάω.
Και νομίζω πως πάρα πολύς κόσμος εδώ μέσα καταλαβαίνει πάρα πολύ καλά τι λέω.

Συγγνωμη που παρεμβαινω στην "ομορφη" και πολιτισμενη κουβεντα σας αλλα εσυ δεν εχεις ακουσει τις 2 mwh για παραδειγμα να τις αναφερουν και ως 2000 kwh?

Μπορεις να κανεις παρατηρησεις στο Νικο για χιλιαδυο πραγματα αλλα νομιζω οτι στη συγκεκριμενη εκφραση που σταθηκες και εδωσες τοση εμφαση εισαι λαθος

φιλικα!!!

manolena
15-12-11, 08:30
Δεν είναι αυτό το πρόβλημα αγαπητέ μου... Είναι εντελώς ανθρώπινο να κάνει κάποιος
ένα τέτοιο λαθάκι... Εγώ πρώτος είμαι που θα το παραδεχθώ. Είναι όμως άλλο αυτό και
άλλο σε γενόμενη -έστω και τέτοια- παρατήρηση να περνάς σε άμυνα του τύπου:


"...σοβαρα ? ? ωραια λιπων και '''Με βάση λοιπόν την εδώ και αιώνες συγκεντρωμένη σοφία .......''

και...


"...και θα ηταν ευχαριστο αν αυτοι που πανε να μας διορθοσουν δεν μπερδευαν το teraVolt ''TV'' με το television και με τα FM και τα STEREO..."

...μη καταλαβαίνοντας οτι τα στοιχειώδη σε έκφραση, γραπτό λόγο και σκέψη είναι και
αυτά που σε κάνουν να στέκεσαι σε μια συζήτηση και να μη γίνεσαι περίγελως των πάντων.

Φιλικά επίσης, Μάνος-

-nikos-
15-12-11, 08:50
νευρακια-νευρακια ?? :biggrin:
το ''φιλικα Μανος'' ηταν το καλυτερο.

αν θες να ξερεις πριν διαβασεις τα datasheets σου η αποδωση ενως πυρηνικου αντιδραστηρα σε ηλεκτρισμο μετριεται σε τεραβολτ !!
και δεν περνω τιποτα πισω απο αυτα που ειπα.

τουλαχιστον δεν ειμαι τοσο υποκρητης ωστε να υπογραφω με ''φιλικα ταδε'',
να ανησιχεις για τους φιλους σου παρα για μενα
:wiink:

JOUN
15-12-11, 09:57
αν θες να ξερεις πριν διαβασεις τα datasheets σου η αποδωση ενως πυρηνικου αντιδραστηρα σε ηλεκτρισμο μετριεται σε τεραβολτ !!
και δεν περνω τιποτα πισω απο αυτα που ειπα.



Θα σε παρουν με τις πετρες,μην τα γραφεις αυτα..

Ηλιας Α
15-12-11, 09:58
......................
αν θες να ξερεις πριν διαβασεις τα datasheets σου η αποδωση ενως πυρηνικου αντιδραστηρα σε ηλεκτρισμο μετριεται σε τεραβολτ !!
και δεν περνω τιποτα πισω απο αυτα που ειπα.
..................................

:wiink:
<< η αποδωση ενως πυρηνικου αντιδραστηρα μετριεται σε τεραβολτ !! >>
Η απόδοση όλων των μηχανών είναι:
αποδιδόμενη ισχύς / Προσδιδόμενης ισχύος (1)
Μονάδα ισχύος συνηθίζεται στις ηλ μηχανές να είναι το Watt, και όχι το Volt – τεραβολτ. ; όπως καλά ενημερώθηκες.
Για μεγάλες γεννήτριες κάνομε χρήση των πολλαπλασίων του Watt που είναι τα: MWatt και τα G Watt.

Παράδειγμα
Μια μηχανή μας αποδίδει 9 MWatt ισχύ, και τις δίνομε 10 MWatt
9 MWatt / 10 MWatt < = > 9 / 10 – Mwatt / MWatt, (1)
Κάνομε τη διαίρεση 9 : 10 και έχομε 0,9 συνεχίζομε να βρούμε τις μονάδες πως; Κάνοντας διαίρεση Mwatt : Mwatt αποτέλεσμα αδιάστατο ( χωρίς διάσταση ), επομένως η μηχανή του παραδείγματος έχει βαθμό απόδοσης 0,9 χωρίς άλλη κουβέντα ( neto –sxeto)

JOUN
15-12-11, 10:05
^^ Στο ειπα Νικο.. Αφου δεν το'χεις μην γραφεις.. Διαβασε τι γραφουν οι υπολοιποι, υπαρχουν ατομα με φοβερες γνωσεις για πολλα θεματα μεσα στο φορουμ...

daman
15-12-11, 10:09
παληκαριαααααααααααα...
ειρηνη ,ας επικεντρωθουμε στο θεμα ατμος και αξιοποιηση του που θεωρω οτι ειναι πολυ σημαντικο πεδιο προς εφαρμογη και πειραματισμο(με προσοχη οσον αφορα τα μετρα ασφαλειας).Εχω ψαξει εδω και χρονια το θεμα αλλα δεν προχωρησα σε καποιο πειραμα λογω δυσκολιας εξευρεσης αντιστοιχης μηχανης(βλεπε :http://www.otherpower.com/steamengine.shtml). Ο βασικος λογος που το ψαχνω ειναι για μια αντιστοιχη εφαρμογη για το σπιτι μου δλδ φορτιση το χειμωνα των μπαταριων μου με καυσιμο ξυλα που ηδη καιω σε τζακι λεβητα για θερμανση.Μετα απο αυτο στραφηκα σε λυση του τυπου woodgas ή γκαζοζεν οπως ισως εχουν ακουσει καποιοι.Εδω μιλαμε για κατασκευες ποιο απλες και περισσοτερο ασφαλεις απο τον ατμο(βλεπε :http://gekgasifier.com/ και παρα πολλες αλλες εφαρμογες για κινηση αυτοκινητων που μπορει να κατασκευασει ο καθενας μας).Δυστυχως λογω αδυναμιας εξευρεσης ελευθερου χρονου δεν προχωρησα ακομα.
Υ.Γ.παρολο που εχω εναν μπαρμπα συνταξιουχο μηχανικο "μουτζουρι" του Π.Ν. που ξερει τον ατμο απο τα πολεμικα που ειχε καποτε το πολεμικο ναυτικο δεν θελει να με βοηθησει.Πιστευω οτι οποιος εχει καποια προσβαση σε παλια ναυπηγεια ή επισκευαστηρια πλοιων μπορει ισως να βρει εξαρτηματα για μια κατασκευη με ατμο.Αλλιως ή παραγγελια απο το εξωτερικο ή μηχανουργειο με τρελλο κοστος κατασκευης.
Αν μπορει κανενας να βοηθησει να ξεκινησουμε, ευχαριστως να τον ακουσω.
ευχαριστω

-nikos-
15-12-11, 10:15
^^ Στο ειπα Νικο.. Αφου δεν το'χεις μην γραφεις.. Διαβασε τι γραφουν οι υπολοιποι, υπαρχουν ατομα με φοβερες γνωσεις για πολλα θεματα μεσα στο φορουμ...

καλο θα ηταν να αρχισουν να τις μοιραζονται
Συμφωνεις ??

Ηλιας Α
15-12-11, 10:38
καλο θα ηταν να αρχισουν να τις μοιραζονται
Συμφωνεις ??
Θα σε βοηθήσει και η θεά Αθηνά, αλλά και εσύ κούνα λίγο τα χέρια σου.
<< Σύν Αθηνά καί χείρα κίναι >>

Ηλιας Α
15-12-11, 10:43
..........................
Υ.Γ.παρολο που εχω εναν μπαρμπα συνταξιουχο μηχανικο "μουτζουρι" του Π.Ν. που ξερει τον ατμο απο τα πολεμικα που ειχε καποτε το πολεμικο ναυτικο δεν θελει να με βοηθησει................................

Μήπως έχει τους λόγους του που δε βοηθάει;

-nikos-
15-12-11, 10:49
Υ.Γ.παρολο που εχω εναν μπαρμπα συνταξιουχο μηχανικο "μουτζουρι" του Π.Ν. που ξερει τον ατμο απο τα πολεμικα που ειχε καποτε το πολεμικο ναυτικο δεν θελει να με βοηθησει.Πιστευω οτι οποιος εχει καποια προσβαση σε παλια ναυπηγεια ή επισκευαστηρια πλοιων μπορει ισως να βρει εξαρτηματα για μια κατασκευη με ατμο.Αλλιως ή παραγγελια απο το εξωτερικο ή μηχανουργειο με τρελλο κοστος κατασκευης.
Αν μπορει κανενας να βοηθησει να ξεκινησουμε, ευχαριστως να τον ακουσω.
ευχαριστω


κατα την γνωμη μου θα πρεπει να ξεκινησουμε απο τον τυπο που
θα ειναι πιο αποδωτικος σε απλες κατασκευες μιας και δεν παμε να φτιαξουμε πυρηνικο αντιδραστηρα οπωτε ητε τεραβολτ ητε τεραβατ ητε fm και stereo δεν νομιζω οτι μας απασχολουν οπως αλλους....
εχοντας υποψην οτι η αυξημενη [και οχι μονο]υγρασια θα απετισει ισως υλικα
διαφωρετικα απο αυτα των βενζινοκινητηρων
ο Μανος ισως να θελει να μοιραστει μαζι μας τις γνωσεις που απεκτισε απο τον στολο,,
,,αν οχι θα χρειαστει τελικα να μιραστουμε τις λιγες γνωσεις που εχει ο καθενας μας
ωστε να παει καπου το αντικημενο.
εγω εχω μετατρεψει βενζινοκινητηρα σε ατμομηχανη μαζι με φιλο μου στο παρελθον και
ειχε αρκετα καλη αποδωση αλλα η οξυδοση τον αχρηστευσε μεσα σε 20μερες ακινησιας
με τις αυξησεις στα καυσιμα ξαναμπηκα στην πριζα για μια καινουρια κατασκευη...ιδωμεν[η μπορει και να μην ιδωμεν]

manolena
15-12-11, 12:04
"...αν θες να ξερεις πριν διαβασεις τα datasheets σου η αποδωση ενως πυρηνικου αντιδραστηρα σε ηλεκτρισμο μετριεται σε τεραβολτ !!
και δεν περνω τιποτα πισω απο αυτα που ειπα..."

Αν είχες την παραμικρή ιδέα για το τι σημαίνει volt και τι σημαίνει tera, θα προτιμούσες να αλλάξεις πλανήτη παρά
να κάτσεις να ανοίξεις μια τέτοια κουβέντα...

1 TeraVolt (TV) (όχι τηλεόραση...), είναι η εξής πράξη: 1x1.000.000.000.000 volts, ή ελληνικά για να καταλαβαίνεις,
ΕΝΑ ΤΡΙΣ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ volts... Αν υπάρχει πάνω σε αυτή τη γή υλικό-μονωτήρας που μπορεί
να απομονώσει τέτοια τάση, εμένα να μου τρυπήσεις τη μύτη με καρφί, κάθετα, όχι οριζόντια...

Μεταξύ μας, μην γράφεις και λες τέτοια πράγματα... Υποτιμάς τη νοημοσύνη όλων των
άλλων που, για να είμαστε ειλικρινείς, κάθονται και βλέπουν αυτά που γράφεις
και σπάνε στο γέλιο...

Και πάλι, φιλικά, Μάνος-

Υ.Γ.: Και σε ό,τι αφορά το τι ξέρω εγώ για ατμοστρόβιλους και εγκαταστάσεις
πρόωσης ατμού, δεν έχω να κρύψω τίποτε και απο κανέναν. Επειδή είσαι
"καλωδιωμένος" και "μέσα" στην επιστήμη, μπορείς να σύρεις το ποντικάκι
σου σε ένα ψαχτήρι για οποιοδήποτε θέμα στο αντικείμενο της παραγωγής
ισχύος -και όχι ενέργειας- απο εγκαταστάσεις ατμού, αφού βέβαια
γράψεις με σωστά ελληνικά αυτό που θες να βρείς... Αλλά το πιθανότερο
είναι, ο αλγόριθμος που καταλαβαίνει τι γράφει κάποιος στο search, στην
περίπτωσή σου να βγάλει tilt...Εδώ δεν καταλαβαίνει φαρμακοποιός τι γράφεις...

-nikos-
15-12-11, 13:03
Έχεις πολλά, πάρα πολλά δίκια αγαπητέ Γιώργο...

"Το πιο τρελό" http://www.youtube.com/watch?v=p95OG...eature=related (http://www.youtube.com/watch?v=p95OGtUInpI&feature=related) εν τω μεταξύ, είναι μια απλή
φυσική εφαρμογή της Θερμοδυναμικής, που στα παιδικά μας χρόνια ήταν εκείνο το παιχνίδι με το πουλάκι
που ταλαντευόταν μπρός-πίσω, γιατί ήταν γεμισμένο με μια μικρή ποσότητα πτητικού αιθέρα που όταν
το έβλεπε λίγο ήλιος πήγαινε πίσω απο το βάρος του γιατί ο αιθέρας μέσα του εξατμιζόταν,
ανεβαίνοντας προς τη μύτη του ψυχόταν στην υπόλοιπη επιφάνεια και ξανα-
μαζευόταν στην ουρά υγρός και δώσ' του αυτό πήγαινε μπρός και πίσω...
.

μαλλον η απαντιση για την προσφωρα των γνωσεων σου ειναι ΟΧΙ,,,
τεσπα...
οσο καποιοι παιζουν με το πουλακι της θερμοδυναμικης βλεπωντας το να κανει πανω-κατω
καποιοι αλλοι φτιαχνουν πολυ ενδιαφερωντα μοντελα και μοιραζωνται κιολας
''τις εμπειριες απ' το στρατο''[η το στολο, σαν την αλικη ενα πραμα]
-
ενα ωραιο λινκ=http://www.youtube.com/watch?v=3khFv5UwTd0&feature=related
και ενα ωραιο σαιτ =http://www.animatedengines.com/vstirling.html

manolena
15-12-11, 13:55
Έχεις αγαπητέ μου τη μαεστρία να ξεφεύγεις απο το αντικείμενο-της αντιπαράθεσης, έστω- με "τεσπά"
και με πουλάκια... Για να κάνεις κάτι καλό στη ζωή σου, μάθε πρώτα να συντάσεις τις απόψεις σου
σωστά και συγκροτημένα για να κερδίσεις την εκτίμηση των άλλων και όχι με το να παραθέτεις ό,τι έχεις
ακούσει, διαβάσει, γράψε,ι σαν παλιατζούρα σε ένα παζάρι του Γιουσουρούμ... Η ημιμάθεια είναι
πολύ πιο επικίνδυνη απο την αμάθεια... Ένας αμαθής, μπορεί τουλάχιστο να πεί οτι δεν γνωρίζει
κάτι και να ζητήσει βοήθεια για να το κάνει, ενώ ένας ημιμαθής -σε τραγικό όμως βαθμό- θα το κάνει
με τρόπο επικίνδυνο θέτοντας και τον εαυτόν του αλλά και τους άλλους σε κινδύνους...

Α, και για τις Αλίκες και τους στόλους: η μέχρι τώρα πορεία μου σε αυτά που χλευάζεις, με έκαναν
σοφότερο με πολύ κόπο και προσπάθεια... Έμαθα να μετρώ τα λόγια μου και να μην πετάω
απο το στόμα ό,τι μου κατέβει στο κεφάλι για να γίνω Ξεραπολιάδης...Join the Navy, μπορεί να γίνεις κι
εσύ λίιιιιιιγο καλύτερος...

spyropap
15-12-11, 15:24
Παρακαλώ.. Σιγά τα αυγά.
Γιατί τόσο αρνητική ενέργεια; Θέλετε να ξεσπάσετε σε κάποιον;
Πρέπει να αναγνωρίσετε ότι ο Νίκος μόνο καλή πρόθεση έχει όταν γράφει αυτά κ άλλα.
Ο καθένας γράφει και κάνει με τον τρόπο που ξέρει και μπορεί.

Ας δεχτούμε τους άλλους όπως είναι. Εάν δεν μας αρέσει ο τρόπος τους ας κοιτάξουμε αλλού.
Να διορθώνουμε τα γραμμένα λάθη και να προσφέρουμε τις γνώσεις μας αυτό είναι το ζητούμενο.
Με τις γκρίνιες χαλά η ευχάριστη ατμόσφαιρα (λέμε τώρα), και κάνει κακό φενγκ σουι..
Ποιος ξέρει κάτι χρήσιμο να γράψει εδώ;

Είναι η ενέργεια που παράγεται από την καύση ξύλων, άνθρακα κ λοιπών οργανικών υλικών ανανεώσιμη πηγή;
Πόσο καθαρή είναι αυτή η πηγή ενέργειας; Είναι ωφέλιμη για την φύση και το περιβάλλον;
Γιατί οι προηγμένες τεχνολογικά χώρες στρέφονται σε ανανεώσιμες πηγές και δεν θέλουν να καίνε λιθάνθρακα;
Ξέρει κανείς να γράψει για τα αέρια του θερμοκηπίου;

manolena
15-12-11, 15:48
Μα, δεν έχω, ούτε είχα τίποτε με αυτόν τον άνθρωπο. Ούτε και ξέρω ποιός είναι
και τι μπορεί να κάνει. Δεν μπορώ να δεχθώ όμως μερικά πράγματα για τα οποία όλοι
συμφωνούν οτι δεν υφίστανται, να υποστηρίζονται με τέτοιον τρόπο χωρίς πρότερη
μελέτη, ανάλυση ή έστω διασταύρωση. Είναι πολύ καλό να δεχόμαστε και άλλες γνώμες
και μέσα απο αυτές να διορθονώμαστε. Εγώ δεν είμαι Ο πάνσοφος, Ο Ξεραπόλας, Ο
Τεράστιος, Ο, Ο, Ο... Έμαθα στη ζωή μου όμως να αναζητώ με πάθος την καλή
γνώση και όχι τα τσίτια...

manolena
15-12-11, 17:29
Κύκλος ατμού, για να ξεκινήσει κάποιος απο τα βασικά:

26512

Μετά απο χρόνια εξέλιξης και εφαρμογής για βέλτιστο βαθμό απόδοσης, μια εγκατάσταση παραγωγής ισχύος
και όχι ενέργειας με βάση τον ατμό, είναι η παραπάνω. Το συγκεκριμένο σχηματικό διάγραμμα υπάρχει σε πιο
περίπλοκη μορφή βέβαια σε πλοία με ατμολέβητες, με πυρηνικούς αντιδραστήρες, σε ηλεκτροπαραγωγά
εργοστάσια θερμοηλεκτρικού τύπου. Για όλα αυτά βέβαια, είναι η απαραίτητη η μετατροπή ενέργειας απο
μια μορφή σε μια άλλη. Και αυτό κοστίζει.

Σε όλον αυτό τον κύκλο, γίνεται πάντα προσπάθεια να ελαχιστοποιηθούν οι απώλειες για να αυξηθεί ο
βαθμός απόδοσης της εγκατάστασης. Εννοείται οτι μιλάμε για παραγωγή ισχύος σε άξονα, απο ατμοστρόβιλο
και όχι απο μηχανές Stirling με εκτόνωση και συμπύκνωση ενός πτητικού αερίου. Αυτό γίνεται με επιπρόσθετη
υπερθέρμανση του ήδη υπέρθερμου ατμού απο τα καυσαέρια του λέβητα, με δημιουργία κενού στην εκτόνωση
των στροβίλων και διάφορα άλλα.

Όπως μπορεί κάποιος εύκολα να καταλάβει, όλο αυτό το συγκρότημα είναι κοστοβόρο και σε καμμιά περίπτωση
δεν μπορεί να είναι και οικονομικό στην παραγωγή της ισχύος.

Χρειάζεσαι λοιπόν ένα λέβητα με δυνατότητα παραγωγής υπέρθερμου ατμού, έναν στρόβιλο, έναν λεγόμενο
εγχυτήρα κενού που θα δημιουργεί υποπίεση στην εκτόνωση του ατμού στο στρόβιλο, ένα συμπυκνωτή για
να τον ξανακάνεις νερό, ένα θερμοδοχείο τροφοδότησης του λέβητα που θα συγκεντρώνει το συμπύκνωμα
και θα το απαλλάσει απο τον αέρα, μια αντλία συμπυκνώματος και μια αντλία τροφοδότησης του λέβητα.
Α, και πολύ πετρέλαιο.

Εξ ορισμού λοιπόν και για το συγκεκριμένο αντικείμενο του θέματος, δεν συμφέρει για κανένα λόγο
όλο αυτό για δικιά σου χρήση.

-nikos-
15-12-11, 18:00
Είναι πολύ καλό να δεχόμαστε και άλλες γνώμες
και μέσα απο αυτές να διορθονώμαστε. Εγώ δεν είμαι Ο πάνσοφος, Ο Ξεραπόλας, Ο
Τεράστιος, Ο, Ο, Ο... Έμαθα στη ζωή μου όμως να αναζητώ με πάθος την καλή
γνώση και όχι τα τσίτια...

παρολα ταυτα καταναλωσες πολυ ενεργεια για να με πεισεις οτι
''η ενεργεια δεν παραγεται αλλα αλαζει μορφη''
η το γιατι δεν ειπα τεραβατ και ειπα τεραβολτ λες και δεν ειναι μοναδα μετρησης
το τεραβολτ αλλα μονο το τεραβατ,,,,,

και πρεπει εγω αντι να πω η ενεργεια που ''παραγεται'' χρησιμοποιητε,,,να πω οτι =

η θερμικη ενεργεια μετατραπεται σε κινητικη μεσω της παλινδρομησης του εμβολου με ενεργεια που χανεται μετατρεπομενη σε τριβη λογο των κινητων μερων [μπιελα-τριβη πιστονιου-κυλινδρου-βολαν-ατμοσφαιρικη πιεση]
και την ενεργεια που περισευει την μεταρτεπουμε σε ηλεκτρικη μεσω της περιστροφικης γεννητριας που με τη σειρα της εχει απολειες λογο ομικης αντιστασης των καλωδιων που μετατρεπουν μερος της ηλεκτρικης ενεργειας σε θερμικη που με την σειρα της δεν χανεται αλλα μετατρεπεται σε,,,,,,μπλα μπλα μπλα ,,,,,,,και αυτο δεν λεγεται βολτ αλλα βατ γιατι,,,,,

μαλον κατι τετειο ενωουσες,,,,,,:biggrin:

απλα εγω καταλαβα αλλο ''φιλε μου'' :wiink:

manolena
15-12-11, 18:13
Αν κατανάλωσα ενέργεια για να πειστείς για όλα τα παραπάνω...

1.Κινητική, για να τραφώ, φέρνοντας το πηρούνι με την τροφή στο στόμα.
2.Χημική, για να μετατρέψω τους υδατάνθρακες της τροφής σε άλλη μορφή.
3.Κινητική πάλι για να κάτσω να γράψω με κινήσεις των χεριών όλα αυτά.
4.Θερμική, γιατί μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι με αυτά που βλέπω και υπερθερμάνθηκε.
5.Χημική πάλι, για τις εγκεφαλικές διεργασίες των σκέψεων και της προσπάθειας
να βρώ πληροφορίες για να τις αντιπαραθέσω.

Όλα είναι θέμα μετατροπής και όχι παραγωγής​ της ενέργειας.-

Υ.Γ.: "Φίλος" είμαι και μπορώ να γίνω με αυτούς που μπορούν να δεχθούν
σκέψεις και απόψεις δικές μου, όπως κι εγώ, δικές τους, "φίλε μου"...

-nikos-
15-12-11, 18:17
εχω μια ερωτιση για την μηχανη stirling =
εφωσον εχουμε αυξηση της πιεσης μεσα στο
χωρο που γινεται το νταλαβερι λογικο ειναι να εχουμε και διαρωη του αερα προς μερη της μηχανης εκτος κυκλωματος,,
αυτος ο αερας πως αναπληρωνεται ??,

-
και αν ξερει κανεις που θα βρω αυτο το βιβλιο εντος ελλαδας καλα θα ηταν !!!
:001_smile:http://www.stirlingengine.com/product/84

spyropap
15-12-11, 18:20
Για την περίπτωση που κάποιος θερμαίνει νερό με κάτοπτρο από τον ήλιο
και ανεβάζει θερμοκρασίες ατμοποίησης υπάρχουν και αυτά.

http://www.youtube.com/watch?v=Oqyh-JyCmQc&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=sJfyV0cJuEo&feature=fvwrel
http://www.youtube.com/watch?v=wuyexHhc5Qo&feature=fvwrel

Που είναι όμως ένας μάγκας να τα εφαρμόσει;
Όποιος ξέρει δεν μιλά, και όποιος μιλά δεν ξέρει (ΖΕΝ).

Καλή και η κουβέντα καφενείου. Εάν συνοδευόταν και από έργα
(πραγματικές δικές σας κατασκευές) θα ήταν καλύτερα.

manolena
15-12-11, 18:25
Ούτε έργα έχω κάνει για αυτό το θέμα, ούτε μιλώ για παραπάνω πράγματα απο
όσα γνωρίζω. Η κουβέντα καταλήγει σε επίπεδο καφενείου -ή μάλλον σε
υπογόπιο επίπεδο- απο άλλους που δεν εννοούν να καταλάβουν βασικά
πράγματα.

Όποιος δεν ξέρει δεν μιλά, και όποιος δεν μιλά, ξέρει (Μάνος).

vasilis52
15-12-11, 19:00
γραψατε πολλα πραγματα ανευ ουσιας και εκτος πραγματικοτιτας ...αυτο ισως να σας βοηθησει να καταλαβεται πως παραγεται η ηλεκτικη ενεργεια ...ακομη η μηχανη που κινει την γεννητρια ονομαζεται ατμοστροβιλος και εινα ενα ειδος ατμομηχανης για τους αρχαριους η υποδυναμητης εξαρταται απο την ισχυ της γεννητριας που μας παραγει την ηλεκτρικη ενεργεια....αυτα προς το παρων..
https://rapidshare.com/files/1075187267/PROSOMIOSI_AHS_.rar

spyropap
15-12-11, 19:01
Μάνο είσαι ποιητής “Όποιος δεν ξέρει δεν μιλά, και όποιος δεν μιλά, ξέρει (Μάνος)”.
Αναφέρεσαι σε συζήτηση που κάνουν μουγκοί! Ευτυχώς που εδώ τα γράφουμε..
Τελικά ο μουγκός που δεν μιλά δεν ξέρει ή ξέρει και δεν μιλά; Να μας γράψει με τα χέρια μπορεί;
Φαντάζεσαι ο μουγκός να είναι και κουλός και τυφλός;

Είναι τρεις φίλοι.
Όλοι έχουν από ένα πρόβλημα. Ο ένας είναι τυφλός, ο άλλος μουγκός και ο τρίτος κουφός.
Ο Κουφός πηδάει την γυναίκα του Τυφλού.
Ο Μουγκός το ξέρει, αλλά πως να του το πει;

JOUN
15-12-11, 19:13
............

-nikos-
15-12-11, 19:23
ευχαριστω ρε Σπυρο
εγω δεν θα ημουν τοσο ευγενικος με τον μιστερ ''ξερεις πιος ειμαι εγω ???'' ''εγω υπηρετησα στο στολο που εχουν και ατμομηχανες και αλλες μ@....ες''
και μετα ο μιστερ ''ξερεις πιος ειμαι εγω'' μας ειπε οτι του ριξαμε το επιπεδο [μη χε..]και δεν μας λεει τιποτα:biggrin:
τι να πεις...
ΕΚΤΟΣ απο τα του θεματος :thumbup1:που εχουν πολυ ενδιαφερον,,
και συνεχιζω με τα λιγα που εμαθα χεχε,,
λιπων οι stirling μηχανες εχουν γωνια 90' μοιρων μεταξυ τους και σε περιπτοση που
θελουμε να ενωσουμε δυο στροφαλους μαζι ωστε να μπορεσουμε να μετατρεψουμε δυο απλους βενζινοκινητηρες σε ενα κινητηρα sterling
26517πρεπει να δωθει ιδιετερη προσοχη ωστε και παραλληλα να ειναι τα κυλινδρα να εξακολουθουν να εχουν διαφωρα 90'μοιρων στην κινηση τους.-
οσο μεταφραζω-μαθενω για το θεμα θα το ανανεωνω συχνα
περιμενω και την συνδρομη οσων ενδιαφερονται γιατι η ουσια μας
ενδιαφερει.

spyropap
15-12-11, 19:34
γιατι η ουσια μας ενδιαφερει.

Η ουσία είναι πως τα πιστόνια είναι για απόσυρση... (και τα δικά μου)
Τι μας αφορούν οι αρχαίες τεχνολογίες; Είμαστε οπισθοδρομικοί ή ιστορικοί ερευνητές;
Θα ανάψεις καμμιά λάμπα με εκείνο το δυναμό σου;

-nikos-
15-12-11, 19:39
Η ουσία είναι πως τα πιστόνια είναι για απόσυρση... (και τα δικά μου)
Τι μας αφορούν οι αρχαίες τεχνολογίες; Είμαστε οπισθοδρομικοί ή ιστορικοί ερευνητές;
Θα ανάψεις καμμιά λάμπα με εκείνο το δυναμό σου;

αφου ξερεις οτι σακουλευομαι με ολα συν οτι πρεπει να συνδεσω και το ινβερτερ που λεγαμε.
δεν θα σε απογοητευσω γιατι ειμαι μεθοδικος,,κανε λιγο υπομονη.

Ηλιας Α
15-12-11, 20:11
Παρακαλώ.. Σιγά τα αυγά.
Γιατί τόσο αρνητική ενέργεια; Θέλετε να ξεσπάσετε σε κάποιον;..............

Ο καθένας γράφει και κάνει με τον τρόπο που ξέρει και μπορεί...............


Καλησπέρα.

Φίλε Σπύρο (spyropap (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=39830))
<< Γιατί τόσο αρνητική ενέργεια; Θέλετε να ξεσπάσετε σε κάποιον; >>
Δε θέλομε να ξεσπάσομε σε κάποιον, θέλομε να κρατήσομε μια καλή εικόνα αρχικά στην κοινότητα για τα μέλη, ακόμη και για τους εξ ημεδαπής επισκέπτες.
Περισσότερο θέλομε να μη γινόμαστε διεθνώς περίγελοι (*)
(*) Και για του λόγου του αληθές κάνε αναζήτηση στο Google για τεραβολτ , και θα δεις όλα τα μέχρι τώρα μηνύματα, με αρχικό το ποιο κάτω

Ατμομηχανη (http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CF%84&source=web&cd=63&ved=0CCoQFjACODw&url=http%3A%2F%2Fwww.hlektronika.gr%2Fforum%2Fshow thread.php%3Ft%3D60409%26p%3D481052&ei=XzDqTpvFForv8QOJkOiFCg&usg=AFQjCNG_gjUmBHxyeW9TM-tHkWp3G4MQBQ)

www.hlektronika.gr/.../showthread.php?t... - Προσωρινά αποθηκευμένη (http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:PdtyD1QAzrgJ:www.hlektronika.gr/forum/showthread.php%3Ft%3D60409%26p%3D481052+%CF%84%CE% B5%CF%81%CE%B1%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CF%84&cd=63&hl=el&ct=clnk&gl=gr)
5 δημοσιεύσεις - 4 συντάκτες
Οι πυρηνικοι αντιδραστηρες με ατμομηχανες παραγουν μερικες χιλιαδες τεραβολτ ενω καινουριες εγκαταστασεις που κατασκευαζωνται στην ερημο σαχαρα ...
<< Ο καθένας γράφει και κάνει με τον τρόπο που ξέρει και μπορεί.>>

Ναι, αλλά αν τα λάθη του δεν διορθώνονται από τα άλλα μέλη, είναι σαν να υιοθετούνται από όλους μας.
Ας μην κάνομε λοιπόν τον προστάτη των φτωχών και τον αδυνάτων.

sakic
15-12-11, 20:45
αφου ξερεις οτι σακουλευομαι με ολα συν οτι πρεπει να συνδεσω και το ινβερτερ που λεγαμε.
δεν θα σε απογοητευσω γιατι ειμαι μεθοδικος,,κανε λιγο υπομονη.

περιμενω και εγω την παρουσιαση

manolena
15-12-11, 21:57
"...αφου ξερεις οτι σακουλευομαι με ολα συν οτι πρεπει να συνδεσω και το ινβερτερ που λεγαμε.
δεν θα σε απογοητευσω γιατι ειμαι μεθοδικος,,κανε λιγο υπομονη..."

Εγώ να δείς υπομονή... Και καλά να είναι απο δώ απο το forum, βάρδα μην δούμε κανένα μανιτάρι κατά το Βόλο...


"...και μετα ο μιστερ ''ξερεις πιος ειμαι εγω'' μας ειπε οτι του ριξαμε το επιπεδο [μη χε..]και δεν μας λεει τιποτα..."

1. Ούτε σε ρώτησα να μου πείς ποιός είμαι, ούτε και θέλω να ξέρεις. Άλλοι με ξέρουν και μπορούν να πουν για αυτό.
2. Ό,τι και να σου πεί κάποιος, ακόμα κι εγώ, είναι αμφίβολο αν δουλέψει έστω και το 1% των νευρικών συνάψεων
του μυαλού σου για να καταλάβεις τι σου λένε.
3. Λυπάμαι μόνο για τον εαυτό μου που έπεσα τόοοοοοοοσο χαμηλά, ασχολούμενος με εσένα.
4. Τις απόψεις μου για το θέμα αυτό θα τις πώ σαν να μην υπάρχεις εδώ, γιατί ούτως ή άλλως
με όλα αυτά που έχεις γράψει, ένας φυσιολογικός εγκέφαλος κάνει απο μόνος του delete για
να μην βραχυκυκλώσει και χάσει καμμιά σοβαρή πληροφορία απο κανέναν σοβαρό άνθρωπο, μη χε....

JOUN
15-12-11, 23:10
3. Λυπάμαι μόνο για τον εαυτό μου που έπεσα τόοοοοοοοσο χαμηλά, ασχολούμενος με εσένα.

Στα'λεγα εγω..

manolena
16-12-11, 01:21
Στα'λεγα εγω..

Ομοιοπαθής, απο ό,τι είδα, έτσι;

sv4lqcnik
16-12-11, 02:03
μανο μην χαλας την ζαχαρενια σου με το να ασχολησε με διαφορα ειρονικα και ασχετα σχολια μερες που ειναι καλα Χριστουγεννα μανο σε σενα και στην οικογενεια σου

ta03
16-12-11, 04:27
Εγω δεν μπαινω καν στον κοπο να γραψω. Ειμαι και φυσικος...

manolena
16-12-11, 09:05
Καλημέρα. Παραθέτω εδώ τα βασικά για τη λειτουργία μιας μηχανής Stirling.


26555
26556
26557
26558
26559

Στις συντμήσεις:

ΑΝΑΓ/ΤΗΣ = Αναγεννητής
ΘΕΡΜ/ΡΑΣ = Θερμαντήρας
ΧΩΡΟΣ ΣΥΜ/ΣΗΣ =Χώρος εκτόνωσης αερίου

Ένας ιδανικός κύκλος Stirling αποτελείται απο 2 ισόχωρες και 2 θερμοκρασιακές μεταβολές.

-nikos-
16-12-11, 09:09
Το απιθανο θα ηταν να γραφατε για το θεμα !!! :biggrin:,,,
ετσι
συνηθιζει ενα μερος μελων του φορουμ,,,
οταν ανοιγει ενα θεμα απλων εφαρμογων,ενω αν το θεμα ηταν πχ κατασκευη δορυφωρου
που δεν προκιται να το φτιαξει κανεις τοτε οι ''γνωσεις'' πευτουν βροχη.
-
το ποσο μικροψυχοι και καρμιριδες ειστε το καταλαβενουμε ολοι ητε μιλαμε ητε οχι
δεν κανουν τα πτυχια τον ανθροπο αλλα η καρδια του
και μην ανησιχητε οτι θα ντροπιαστει το φορουμ γιατι ειπα τεραβολτ και δεν ειπα τεραβατ...
αλλα γιατι επι εξι σελιδες ασχωλιστε με αυτο και οχι με το θεμα που λεγεται ''ατμομηχανη''
-

-nikos-
16-12-11, 09:16
[QUOTE=-nikos-;481830]εχω μια ερωτιση για την μηχανη stirling =
εφωσον εχουμε αυξηση της πιεσης μεσα στο
χωρο που γινεται το νταλαβερι λογικο ειναι να εχουμε και διαρωη του αερα προς μερη της μηχανης εκτος κυκλωματος,,
αυτος ο αερας πως αναπληρωνεται ???
-
συν οτι εξακολουθω να εχω αυτη την απορεια:001_unsure:

JOUN
16-12-11, 09:36
Αν μπορουσες να διαβασεις τα διαγραματα με τις μεταβολες και τις εικονες που εβαλε ο Μανος θα καταλαβαινες οτι δεν υπαρχει "διαρροη αερα"!!!
Τι ειναι μπαλονι;;
Αφου θελεις να μαθεις (οπως λες.. ) διαβασε για τον Κυκλο Carnot (http://en.wikipedia.org/wiki/Carnot_cycle)

manolena
16-12-11, 09:37
"...το ποσο μικροψυχοι και καρμιριδες ειστε το καταλαβενουμε ολοι ητε μιλαμε ητε οχι..."

Εσύ δεν υποφέρεσαι με τίποτα...

Πάς να ασχοληθείς με κάτι μόνο με ό,τι συρφετό έχει μαζέψει το κεφάλι σου απο 'δώ κι απο 'κεί, νομίζοντας ότι όλα
γίνονται εμπειρικά, χωρίς να υπάρχει έστω λίγη θεωρία... Μου αρέσει όμως που ζητιανεύεις γνώση απο "καρμίριδες"
και "μικρόψυχους"... μπας και γλιτώσεις το λιγότερο απο κανένα τραυματισμό με τις -ένας Θεός ξέρει και ένας Θεός να τις κάνει-
"πατέντες" σου...

Θέμα απλών εφαρμογών θεωρείς εσύ την κατασκευή μιας τέτοιας μηχανής; Αν είχες έστω και την παραμικρή
ιδέα για το τι πρέπει να κάνεις πίσω απο αυτά τα videάκια που βρίσκεις στο δίκτυο με μηχανούλες Stirling,
θα έκανες ό,τι κάνω κι εγώ όπως και αρκετοί άλλοι εδώ μέσα, να διαβάζουμε για να μαθαίνουμε...
Τόσα ξέρεις -όχι ξέρεις, δεν ξέρεις- τόσα λές...

FILMAN
16-12-11, 11:07
ετσι συνηθιζει ενα μερος μελων του φορουμ, οταν ανοιγει ενα θεμα απλων εφαρμογων, ενω αν το θεμα ηταν πχ κατασκευη δορυφωρου που δεν προκιται να το φτιαξει κανεις τοτε οι ''γνωσεις'' πευτουν βροχη.
Ρε Νίκο άσ' τους και προχώρα! Θέλουμε κατασκευές! Αλήθεια τι έγινε με κείνο το τροφοδοτικό από 12V σε 5V, τη σταθεροποίησες τη γείωση με το 7905 ή δεν έκατσε; :hahahha:

Να δεις που φταίει ότι έβαλες δίοδο 1Ν4001 ανάμεσα στη γείωση και στη γείωση, ενώ έπρεπε να βάλεις ...1Ν5819! :hahahha:



το ποσο μικροψυχοι και καρμιριδες ειστε το καταλαβενουμε ολοι ητε μιλαμε ητε οχι
δεν κανουν τα πτυχια τον ανθροπο αλλα η καρδια του


Και πού να δεις πόσο βοηθάει η ηλιθιότητα!



και μην ανησιχητε οτι θα ντροπιαστει το φορουμ γιατι ειπα τεραβολτ και δεν ειπα τεραβατ...


Και πού να δεις σε τί μετράω εγώ την ταχύτητα του αμαξιού μου! Σε ΜΑ (μεγαμπέρ)!


Το απιθανο θα ηταν να γραφατε για το θεμα !!!

Για σένα το κάνω βρε χαζούλη! Είδες; Δεν σ' έβγαλα ψεύτη!

Υ.Γ. Τελικά χτες άνοιξα το θερμοστάτη του θερμοσίφωνά μου και είχε μέσα σύστημα ανίχνευσης φωτός. Μόλις ανοίξει κανένας το καπάκι του θερμοσίφωνα και μπει φως μέσα, ο θερμοστάτης κόβει αυτόματα. Τι σου είναι φίλε μου η τεχνολογία...

JOUN
16-12-11, 11:14
Υ.Γ. Τελικά χτες άνοιξα το θερμοστάτη του θερμοσίφωνά μου και είχε μέσα σύστημα ανίχνευσης φωτός. Μόλις ανοίξει κανένας το καπάκι του θερμοσίφωνα και μπει φως μέσα, ο θερμοστάτης κόβει αυτόματα. Τι σου είναι φίλε μου η τεχνολογία...
To θυμηθηκες και αυτο ετσι;; Ειδες ποσα ακομη θα μαθουμε απο τον Νικο;

-nikos-
16-12-11, 11:16
και ελεγα πως αργησες,,,, μαλον σε ευσθητοποιησε το ''
''ετσι συνηθιζει ενα μερος μελων του φορουμ,
οταν ανοιγει ενα θεμα απλων εφαρμογων,''

τεσπα σε ενα τελειο κυκλο στην stirling μηχανη δεν υπαρχουν απολειες προς
μερη της μηχανης εκτος κυκλωματος,,
αλλα στην πραγματικοτητα η πιεση μεσα στα κυλινδρα θα πευτει συνεχως και μαζι της
η αποδωση,,θα πρεπει με καποιο τροπο η αρχικη πιεση του αερα να αναπληρωνεται αν οχι και να αυξανεται.
μιας και οι γνωστες δεν ειναι και τοσο γνωστες θα πρεπει να παραγκιλω το βιβλιο που εχω
στο λινκ.

FILMAN
16-12-11, 11:22
και ελεγα πως αργησες,,,, μαλον σε ευσθητοποιησε το
''ετσι συνηθιζει ενα μερος μελων του φορουμ,
οταν ανοιγει ενα θεμα απλων εφαρμογων,''

Ακριβώς. Μόνο σε παρακαλώ άλλη φορά αντί να γράφεις το αόριστο "ενα μερος μελων του φορουμ", να γράφεις το όνομά μου.

FILMAN
16-12-11, 11:23
To θυμηθηκες και αυτο ετσι;; Ειδες ποσα ακομη θα μαθουμε απο τον Νικο;
Μόνο αυτό; Να σου θυμίσω την αμπεροτσιμπίδα;

JOUN
16-12-11, 11:24
Σκηνες απειρου καλλους..

manolena
16-12-11, 11:38
"...τεσπα σε ενα τελειο κυκλο στην stirling μηχανη δεν υπαρχουν απολειες προς
μερη της μηχανης εκτος κυκλωματος,,
αλλα στην πραγματικοτητα η πιεση μεσα στα κυλινδρα θα πευτει συνεχως και μαζι της
η αποδωση,,θα πρεπει με καποιο τροπο η αρχικη πιεση του αερα να αναπληρωνεται αν οχι και να αυξανεται.
μιας και οι γνωστες δεν ειναι και τοσο γνωστες θα πρεπει να παραγκιλω το βιβλιο που εχω
στο λινκ..."

Γιατί δεν βάζεις στον άξονα της μηχανούλας, εκτός της ωφέλιμης κατανάλωσης και ένα συμπιεστή με clutch
που θα στέλνει όταν χρειάζεται πρεσσαρισμένο αέρα στον κύλινδρο για να συμπληρώνει; Καλή ιδέα δεν είναι;

Βέβαια, θα ήταν καλύτερα να ξέρεις απο πρίν και τον υπολογισμένο βαθμό απόδοσης της μηχανούλας με
βάση τα φυσικά μεγέθη που μας έδωσε ο καλός Θεούλης, για να μπορέσεις να βάλεις κάτι τέτοιο. Αλλά βλέπεις,
τα βιβλία γράφουν βλακείες, τα κάνουμε πρώτα όλα στην πράξη και μετά, βλέποντας και κάνοντας...

Είπαμε, και μή χειρότερα...

-nikos-
16-12-11, 11:52
Γιατί δεν βάζεις στον άξονα της μηχανούλας, εκτός της ωφέλιμης κατανάλωσης και ένα συμπιεστή με clutch
που θα στέλνει όταν χρειάζεται πρεσσαρισμένο αέρα στον κύλινδρο για να συμπληρώνει; Καλή ιδέα δεν είναι;
.


καλυτερη ιδεα θα ηταν πριν το πω εγω ο ''ασχετος'' πριν τα μπαλονια του του τζουν και πριν
τους θερμοστατες του φιλιπου.

α και μια φωτο θερμοστατη για τους αγαπητους φιλους που δεν ξερουν οτι
απο την υγρασια ενεργοποιηται δευτερευον διακοπτης απο υδροφιλο υλικο.
2656826569

FILMAN
16-12-11, 11:57
α και μια φωτο θερμοστατη για τους αγαπητους φιλους που δεν ξερουν οτι
απο την υγρασια ενεργοποιηται δευτερευον διακοπτης απο υδροφιλο υλικο.
2656826569:hahahha::hahahha::hahahha::hahahha::hah ahha::hahahha::hahahha::hahahha:
Γελάστε με την ψυχή σας - δεν πρόκειται να ξαναβρούμε τέτοιον τύπο!

Βλάκες, που νομίζατε ότι ο δευτερεύων διακόπτης ενεργοποιείτε πάντα στους 95οC ασχέτως ρύθμισης διακόπτοντας μάλιστα και τους 2 πόλους για να σβήσει η αντίσταση στα σίγουρα!

JOUN
16-12-11, 11:58
Το εσωτερικο με το υδροφιλο υλικο δεν βλεπω..

Μολις διαβασα το μυνημα του Φιλλιπου..ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΕΙ Η ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΠΛΑΚΑ;; Για τον θερμοστατη ασφαλειας μιλουσε;; :lool::lool:

FILMAN
16-12-11, 12:00
Το εσωτερικο με το υδροφιλο υλικο δεν βλεπω..Αμάν ρε Ιούνιε, είναι υδρόφιλο μεν, ανθρωπόφοβο δε... Μόλις κρυφτείς, θα σκάσει μύτη. \\:D/

-nikos-
16-12-11, 12:14
μια ωραια παρεα
μπραβο παιδια =D>
για μια ακομη φωρα δηξατε απαρτια:biggrin:

μετανιωνω μονο για το οτι δεν ακολουθισα το τελευταιο μηνημα μου στο ''ηλεκτρικη αυτονομια οικιας''

manolena
16-12-11, 12:22
"...α και μια φωτο θερμοστατη για τους αγαπητους φιλους που δεν ξερουν οτι
απο την υγρασια ενεργοποιηται δευτερευον διακοπτης απο υδροφιλο υλικο.
2656826569..."

Αλήθεια, έχεις σκεφτεί καθόλου το ενδεχόμενο να γίνεις δωρητής εγκεφάλου προς την επιστήμη,
κάποτε; Θα είναι προς όφελος της ανθρωπότητας...


"...καλυτερη ιδεα θα ηταν πριν το πω εγω ο ''ασχετος'' πριν τα μπαλονια του του τζουν και πριν
τους θερμοστατες του φιλιπου..."

Δεν κατάλαβα ούτε λέξη... Προσπάθησα να το γράψω εγώ με την ίδια ορθογραφία δε, κοκκίνησαν
όλα απο την αυτόματη διόρθωση...

FILMAN
16-12-11, 12:23
μια ωραια παρεα
μπραβο παιδια =D>
για μια ακομη φωρα δηξατε απαρτια :biggrin:
Όχι ρε φίλε, τώρα απογοητεύτηκα.
Έπρεπε να γράψεις το εξής:

"Χαχαχαχααχαχαχαχα, είσαστε τελείως άσχετοι, όλος ο κόσμος ξέρει ότι οι θερμοστάτες δουλεύουν και με βάση την υγρασία! Αλλά βέβαια τόσο μυαλό έχετε, τόσα λέτε! :lool::lool::lool:"

Ρε Ιούνιε, εσύ το ήξερες ότι το ρεύμα που μπαίνει σε ένα κύκλωμα είναι περισσότερο από το ρεύμα που βγαίνει; Αφού υπάρχει κατανάλωση ρεύματος, ρεεεεε!

Άσε που στα τριφασικά το ρεύμα του ουδετέρου πετιέται τσάμπα! Με ένα μάγκικο μετασχηματιστή εμείς θα το ξαναγυρίσουμε στη φάση για να το κάψουμε μη πάει χαμένο!

Ε, ρε πόσα έχω να θυμηθώ ακόμα!

FILMAN
16-12-11, 12:25
Α ρε Μάνο, γράφτηκες αργά στο φόρουμ και έχεις χάσει πολλές παρόμοιες χαρωπές φάσεις με το συγκεκριμένο άτομο! Είχαμε κι άλλον ένα, τον (un)safetec, αλλά μας τέλειωσε...

manolena
16-12-11, 12:27
"...μετανιωνω μονο για το οτι δεν ακολουθισα το τελευταιο μηνημα μου στο ''ηλεκτρικη αυτονομια οικιας''...

Ωωωωωωω, μα αυτό είναι ένας θησαυρός!!! Είναι ραψωδία! Είναι ελεγεία! Είναι πραγματεία ολόκληρη!!!
Δεν το είχα πάρει χαμπάρι!!!

Η "ηλεκτρικη αυτονομια οικιας" είναι, έχω την εντύπωση, απόσταγμα γνώσης (όχι θεωρητικής, η θεωρία λέει
ΠΑΝΤΑ μα@#$ίες) που αξίζει να θεωρείται και ισοδύναμο σε αξία ολόκληρου κρατικού θησαυροφυλακίου.
Ειδικά όταν έρχεται κάποιος εδώ για "να πίνει καφέ" ρε παιδί μου...

FILMAN
16-12-11, 12:34
Μάνο, this is for you.

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49740&highlight=%EC%FC%ED%EF+%EB%DC%E8%E7
(http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49740&highlight=%EC%FC%ED%EF+%EB%DC%E8%E7)
από το #9 και κάτω.

Υ.Γ. Τώρα θέλει να πάρει και παλμογράφο! Οϊμέ!

manolena
16-12-11, 12:39
Μάνο, this is for you.

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49740&highlight=%EC%FC%ED%EF+%EB%DC%E8%E7
(http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49740&highlight=%EC%FC%ED%EF+%EB%DC%E8%E7)
από το #9 και κάτω.

Υ.Γ. Τώρα θέλει να πάρει και παλμογράφο! Οϊμέ!

Τι είπες τώρα!!! Τι μου είπες τώρα!!! Γιατί βρε παλιόπαιδο δεν είπες τίποτε για τη δίοδο
απο γή σε έξοδο; Γιατί; Αλλά καλά αυτό, για το short εισόδου με γή; Γιατί;

FILMAN
16-12-11, 12:46
Τι είπες τώρα!!! Τι μου είπες τώρα!!! Γιατί βρε παλιόπαιδο δεν είπες τίποτε για τη δίοδο
απο γή σε έξοδο; Γιατί; Αλλά καλά αυτό, για το short εισόδου με γή; Γιατί;
Ποια γη; Είδες εσύ καμιά γη; Η γη είναι εκεί που λέει "-12"!

FILMAN
16-12-11, 12:51
Άλλο!

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57123&highlight=%E1%ED%DC%F0%EF%E4%E1+%F4%EF%ED+%DD%ED%E 1+%EC%E1%E3%ED%DE%F4%E7

Πώς είπατε; Δεν ξέρατε ότι γυρνώντας ανάποδα τον ένα μαγνήτη σε ένα μοτέρ DC, τότε αυτό μετατρέπεται αυτόματα σε μοτέρ AC;

Καημένα παιδάκια... Ούτε τα παπούτσια μου δεν θα φτάσετε ποτές!

manolena
16-12-11, 13:16
Ποια γη; Είδες εσύ καμιά γη; Η γη είναι εκεί που λέει "-12"!

Έλα μου ντέ! Ποιά Γή; Αυτά γίνονται σε άλλο σύμπαν, σε άλλο γαλαξία, σε άλλο πλανήτη...

-nikos-
16-12-11, 13:56
μια ωραια παρεα
μπραβο παιδια =D>
για μια ακομη φωρα δηξατε απαρτια:biggrin:

μετανιωνω μονο για το οτι δεν ακολουθισα το τελευταιο μηνημα μου στο ''ηλεκτρικη αυτονομια οικιας''


απο αυτο το φορουμ εχω βγαλει [και συνεχιζω] λευτα,μεσω παραγγελιων
σε κατασκευες 50\50 δηλ παραγγελνω σε δυο διαφωρετικα ατομα το ιμιση μιας κατασκευης
και κανεις απο τους δυο δεν ξερει την τελικη χρηση της κατασκευης εκτως απο
μενα που απλα ''συνδεω καλωδια'' και το πουλαω με ικανοποιητικο καιρδος,χωρις να ειμαι ουτε
φιλιπος ουτε κατι αλλο.
δεν υποστηριξα ποτε οτι ειμαι ηλεκτρονικος αλλα χομπιστας που του αρεσει να μοιραζεται.
Για αυτο δεν εχω να προσθεσω τιποτα αλλο απο αυτο που εχω στην παραθεση.
να στε καλα,,θα σας παρατηρω σιωπηλα στο μελον, αλλοστε εχω μαθει παραπολλα απο τοτε
που εγινα μελος.
εσεις ομως το μονο που καταφερατε ειναι να δηξετε τον χαρακτηρα σας [που ειναι γνωστος λιγο-πολυ]
θα με πειραζαν αυτες οι εξυπναδες αν σας σεβομουν και ενωω το τριο φιλιππος-γιωργος[τζουν]-Ηλιας-Α.
να στε καλα :001_smile:-
για τον μανο δεν εχω αρνητικη αποψη.

FILMAN
16-12-11, 16:00
Κλαψ... Συγκινήθηκα... Αλήθεια τι έκανες τελικά με αυτή την πατέντα:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=60353&page=2&highlight=%E4%F5%ED%E1%EC%EF
εχω και ενα αλλο σχεδιο που κανει τον δυναμο να βγαζει απο 3 εως 70 βολτ με ποντεσιομετρο με ακριβεια 0,05 βολτ αλλα επειδη θα το πατενταρω θα το κρατισω για την ωρα.
Βλέπω προοδεύουμε σχεδιαστικά, ε; Πουλάκι μου... Μπράβο. Κι εγώ που έλεγα πως δεν ξέρεις να συνδέσεις ένα 7805...

Αλλά για να σου κάνω σπάσιμο, επειδή είμαι πιο μπροστά από σένα, θα προβώ στην εξής δήλωση:

Μάγκες, βρήκα μια σούπερ - ντούπερ πατέντα με 2 αντιστάσεις που βγάζει τα μισά βόλτ (τεραβόλτ; ) από αυτά που της δίνεις. Τώρα θα το κατοχυρώσω. Δεν σας λέω τις τιμές των αντιστάσεων που να χτυπιέστε κάτω.

Για τεχνικές γνώσεις σε όποιο θέμα σας απασχολεί να απευθύνεστε στον κ. Νίκο. Έχει μεγάλη γκάμα από γνώσεις, αμπεροτσιμπίδες, μπαλαντέζες - μπομπίνες, συνδεσμολογίες Steinmetz, μαύρους πυκνωτές εκκινήσεως κινητήρων, μετατροπές σε μοτέρ (από DC σε AC), τροφοδοτικά από 12 σε 5V, φορτιστές μπαταριών, πυρηνικούς αντιδραστήρες, μετατροπή 3Φ σε 1Φ μέσω 3 πυκνωτών, ιδέες για εκμετάλλευση του χαμένου ρεύματος του ουδετέρου, θερμοστάτες θερμοσιφώνων, παραλληλισμούς πρωτευόντων μετασχηματιστών, άλλο ρεύμα μπαίνει - άλλο βγαίνει, ατμομηχανές, on line inverter από DC σε AC με 2-3 triac και 2-3 αντιστάσεις (νομίζω και έναν πυκνωτή), διπλούς πολλαπλασιαστές για μοτοσυκλέτες, κ.ά. Ένα αληθινό τέρας (πολύ πρωτότυπων ομολογουμένως) γνώσεων! Εκμεταλλευτείτε τις!

spyropap
16-12-11, 16:08
Δίχως να συμφωνώ με όλα τα γραφόμενα του Νίκου ομολογώ πως κάποιες ιδέες και θέματα του
είναι ενδιαφέροντα.

Και δεν είναι κακό να γελάμε με ότι μας φαίνεται αστείο. Δεν υπονοώ ότι ο Νίκος γράφει και οι άλλοι γελούν. Μπορεί να γελούν γιατί όταν τον διαβάζουν καταλαβαίνουν κάτι διαφορετικό από αυτά που ο Νίκος εννοεί.

Το ότι κάποιοι ξέρουν περισσότερα από άλλους για κάποια θέματα δεν τους κάνει θεούς.
Αυτά που γράφτηκαν για τα διαμάντια του Νίκου είναι διορθώσεις λαθών και όχι κακοήθειες.
Δεν θέλει κανείς να σταματήσει τον ποταμό ιδεών του Νίκου.

Εκ μέρους όλων όσων πιστεύουν στην θετική ενέργεια που εκπέμπει ο Νίκος, τον ευχαριστούμε για την συνεισφορά του
και τον προτρέπουμε να συνεχίσει να δείχνει το ίδιο ενδιαφέρον, τον χρειαζόμαστε..

Φίλλιπε είσαι πολύ γκρινιάρης, νομίζω που χαίρεσαι να διαβάζεις Νίκο αλλά ντρέπεσαι να το ομολογήσεις J

FILMAN
16-12-11, 16:37
Δίχως να συμφωνώ με όλα τα γραφόμενα του Νίκου ομολογώ πως κάποιες ιδέες και θέματα του είναι ενδιαφέροντα.
Εγώ διαφωνώ, αλλά τέλωσπάντων αυτό είναι υποκειμενικό.

Και δεν είναι κακό να γελάμε με ότι μας φαίνεται αστείο. Δεν υπονοώ ότι ο Νίκος γράφει και οι άλλοι γελούν. Μπορεί να γελούν γιατί όταν τον διαβάζουν καταλαβαίνουν κάτι διαφορετικό από αυτά που ο Νίκος εννοεί.
Δεν νομίζεις ότι θα ήμουνα πολύ ηλίθιος αν γελούσα με κάποιον που υποστηρίζει ότι 1+1=2, ενώ εγώ είμαι πεπεισμένος ότι 1+1=3; Ποιος είναι θεμιτό να γελάει σ' αυτή την περίπτωση; Και δεν καταλαβαίνουμε τίποτα διαφορετικό απ' αυτό που εννοεί ο κ. Νίκος. Δηλαδή για πες μου π.χ. τί καταλάβαμε λάθος στην περίπτωση του θερμοστάτη (που το επανέλαβε και σ' αυτό το θέμα ο γελοίος! ). Μιλάμε για άτομο ανεπίδεκτο μαθήσεως. Τη βλακεία που του καρφώθηκε στο μυαλό θα την υποστηρίζει έως θανάτου. Αφού λοιπόν δεν μπορώ να του αλλάξω μυαλά, δεν είναι τουλάχιστον θεμιτό να γελάω με τις βλακείες που γράφει; Το κατεβατό περιπτώσεων που έγραψα στο #88 αφορά πραγματικές καταστάσεις - μηνύματα του κ. Νίκου. Και δεν είναι όλα!

Το ότι κάποιοι ξέρουν περισσότερα από άλλους για κάποια θέματα δεν τους κάνει θεούς.
+100000. Μπορείς να θυμηθείς σε παρακαλώ κάποια περίπτωση που εγώ, ο Ιούνιος ή ο Ηλίας (που δεν μας έχει σε εκτίμηση ο κ. Νίκος) είπαμε κάτι διαφορετικό;

Αυτά που γράφτηκαν για τα διαμάντια του Νίκου είναι διορθώσεις λαθών και όχι κακοήθειες. Δεν θέλει κανείς να σταματήσει τον ποταμό ιδεών του Νίκου.
Διορθώσεις λαθών που τις έκανε ποιος; Για ποιον ποταμό ιδεών μιλάμε; Για αυτόν που προτείνει να φτιάξουμε ένα μετασχηματιστή που να ξαναδιοχετεύει το ρεύμα του ουδετέρου στη φάση για να μην πηγαίνει χαμένο; Για αυτόν που υπερηφανεύεται για την ευαίσθητη αμπεροτσιμπίδα του που μετράει έχοντας όλους τους αγωγούς περασμένους από μέσα; Να μην τα ξαναπώ πάλι όλα!

Εκ μέρους όλων όσων πιστεύουν στην θετική ενέργεια που εκπέμπει ο Νίκος, τον ευχαριστούμε για την συνεισφορά του και τον προτρέπουμε να συνεχίσει να δείχνει το ίδιο ενδιαφέρον, τον χρειαζόμαστε..
Όχι. Θέλουμε να σταματήσει να λέει τις μπούρδες με τις οποίες έχει επί σειρά ετών διαποτίσει τον εγκέφαλό του, και αν δεν γίνεται να το κάνει αυτό τουλάχιστον να το ξανασκέφτεται και όχι να κοροϊδεύει όταν οι άλλοι του λένε πως 1+1 κάνει 2 και όχι 3 που λέει αυτός!

Φίλλιπε είσαι πολύ γκρινιάρης, νομίζω που χαίρεσαι να διαβάζεις Νίκο αλλά ντρέπεσαι να το ομολογήσεις
Δεν νομίζω ότι δίνω την αίσθηση του υποκριτή, έτσι δεν είναι; Σου το έχω ξαναπεί νομίζω: Πιστεύω ότι είσαι ο πιο παράξενος άνθρωπος μέσα στο φόρουμ. Πολλές φορές δυσκολεύομαι να καταλάβω αν είσαι κακός ή καλός. Πολλές φορές διαβάζοντας αυτά που γράφεις σε χάνω. Εντάξει, καταλαβαίνω τη συμπάθειά σου για τον Νίκο μιας και απ' ότι βλέπω σου αρέσει κι εσένα η πειραματική ενασχόληση με - να το πω - "ενεργειακά" πειράματα, αλλά υπάρχουν και όρια. Όταν ο άλλος επιμένει ότι το ρεύμα που μπαίνει σε μια αντίσταση είναι περισσότερο από το ρεύμα που βγαίνει, όχι, δεν χαίρομαι που το διαβάζω. Έχω άδικο;

picdev
16-12-11, 17:31
δεν παίρνω το μέρος κανενός ούτε μου αρέσει να γελάω με τις γνώσεις κάποιου γιατί
και εγώ άσχετος είμαι και μαθαίνω καθημερινά μέσα απο αυτό το φορουμ,
απλά καταλαβαίνω οτι μερικοί άνθρωποι απο βλακεία ή απο εγωισμό δεν παραδέχονται
οτι δεν ξέρουν ή ότι έκαναν λάθος , ίσως αυτό να φταίει. αν προσθέσεις μερικά μέλη
που έχουν άριστες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο , δημιουργούνται αυτές οι κόντρες.
Δεν είναι κακό να μην γνωρίζεις , ούτε να μην ξέρεις , κακό είναι να κάνεις το ξερόλα
ενώ δεν ξέρεις, και δεν το λέω για το νίκο , το έχω δει σε άλλα μέλη.
Ολοι έχουμε ελαττώματα κατανοήστε το αυτό,
ο Φίλιππος είναι καμιά φορά λίγο απότομος,
αλλά βοηθάει και στην ουσία είναι ένας καθηγητής μέσα στο φορουμ,δεν είναι λίγο πράγμα όποιος ρωτάει να παίρνει τεκμηριωμένες απαντήσεις δωρεάν.Φυσικά δεν είναι μόνο ο Φίλλιπος που βοηθάει απλά το
είπα για τη κόντρα που δημιουργήθηκε.

Και εσύ ρε νίκο πολλές φορές καταρρίπτεις νόμους της φυσικής και του ηλεκτρισμού , κράτα μικρότερο καλάθι και μην πενεύεσαι τόσο,
λές πχ έχει ακρίβεια το δυναμό 0.05volt,
μα αφού η τάση όπως όλα τα μεγέθη στη φύση είναι αναλογική και ακρίβεια 0.00000005 μπορώ να πετύχω αν μπορώ να τη μετρήσω.Οσο πιο πολλά bit έχει ο Α/d τόσο μεγαλύτερη ακρίβεια θα έχω
στο πολέμετρο, και το ποντεσιόμετρο αναλογικό είναι

-nikos-
17-12-11, 19:51
Εκ μέρους όλων όσων πιστεύουν στην θετική ενέργεια που εκπέμπει ο Νίκος, τον ευχαριστούμε για την συνεισφορά του
και τον προτρέπουμε να συνεχίσει να δείχνει το ίδιο ενδιαφέρον, τον χρειαζόμαστε..


το ''δυς εξαμαρτην ουκ ανδρος σοφου'' Σπυρο,,,,,και οφηλω να σου πω ευχαριστω για
το ''περισωτερα εργα-λιγωτερα λογια''
για οσους ενδιαφερθηκαν για το θεμα [και εγω μαζι]
παραγκειλα αυτο =http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-HOT-AIR-STIRLING-ENGINE-ELECTRICITY-POWER-GENERATOR-FUNNY-TOY-4-LEDs-/140609077602?_trksid=p3284.m263&_trkparms=algo%3DSIC%26its%3DI%26itu%3DUCI%252BIA% 252BUA%252BFICS%252BUFI%26otn%3D21%26pmod%3D130579 730896%26ps%3D54
για να ''παιξω'' λιγο με τις γωνιες ροπης και αλλες λεπτομεριες που δεν μπορω να κατανοησω πληρως μεσα απο τις πληροφωριες που βρισκω μεσα στο ιντερνετ.
δεν θα δημοσιευσω τιποτα αλλο επανω στο θεμα μιας και μπορει να γινει υποθεση ''τεραβολτ''
Καθως εψαχνα για πληροφωριες ανακαλυψα οτι ηδη
στην ελλαδα πολουνται μοναδες με ενσωματομενες stirling μηχανες σε λεβυτες φυσικου αεριου και μαλιστα επιδωτουνται κατα 60% απο το ελληνικο κρατος,[δεν θα δωσω λινκ για να μην θεωρηθει διαφημηση]καθως υπαγωνται στο νομο για τις ΑΠΕ. [μπορειτε να το βρειτε ευκολα ομως]
Οσο για τον δυναμο τελικα θα σε απογωητευσω γιατι τον πουλησα :biggrin: χεχε
οπως και το grid inverter [ελπιζω να μην μου θυμωσεις πολυ ]
Σε μεγαλογνωστες των ηλεκτρονικων και οχι μονο
θα τους θυμησω οτι ''για να κανεις sex δεν χρειαζεται να ξερεις ολο το καμα-σουτρα''
-
καλα χριστουγενα σε ΟΛΟΥΣ :001_smile:-

picdev
17-12-11, 20:13
έφτιαξες inverter που συνδέεται με το δίκτυο της ΔΕΗ?

PanagiotisHlektrlogos
18-12-11, 10:09
Στη κατοχη ειχαν μετατρεψει τα λεωφορεια σε γκαζοζεν(απο καυση ξηλανθρακων)
Γνωριζει κανεις περισσοτερα για αυτο
Παλια που ειχα ψαξει οι πληροφοριες ηταν πολυ αοριστες
http://topaliatzidiko.blogspot.com/2010/03/blog-post_15.html?m=1

μιλάς για κάτι τέτοιο http://www.youtube.com/watch?v=kG8iR5DRLpw http://www.youtube.com/watch?v=Nu9Hd4QGb04&feature=related

spyropap
18-12-11, 11:59
έφτιαξες inverter που συνδέεται με το δίκτυο της ΔΕΗ?

Όχι δεν έφτιαξε ινβερτερ, κάπου το βρήκε, και επειδή δεν μπορούσε να το χρησιμοποιήσει το ξεφορτώθηκε..
Όσο για το δυναμό μάλλον το πούλησε σε παλιατζή για τον χαλκό.

Ακόμα και εάν δεν έγινε έτσι, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έγραψε ποτέ για την απόδοση του σε βαττ.
Τόσο μυστικοπάθεια πια.. Δεν το μέτρησες Νίκο;

Ακόμα και εάν το μέτρησες πριν να το πουλήσεις, εγώ δεν θα σε πίστευα ότι και εάν έγραφες.
Τι να κάνουμε - είμαι κακόπιστος σε αυτούς που πίνουν καφέ.
Εγώ δεν πίνω καφέ μου τεντώνει τα νεύρα. Παίρνω ηρεμιστικά για να αντέχω αυτά που γράφονται εδώ κ αλλού..

JOUN
18-12-11, 12:10
Ακόμα και εάν δεν έγινε έτσι, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έγραψε ποτέ για την απόδοση του σε βαττ.
Τόσο μυστικοπάθεια πια.. Δεν το μέτρησες Νίκο;


Σιγα να μην μπορει να το μετρησει ακομα και να ηθελε..Ειδαμε και παθαμε να μαθει να χρησιμοποιει αμπεροτσιμπιδα..

manolena
18-12-11, 19:10
"...δεν θα δημοσιευσω τιποτα αλλο επανω στο θεμα μιας και μπορει να γινει υποθεση ''τεραβολτ''..."

Και γιατί να μη γίνει, άλλωστε; Θα μπορούσε να υπήρχε περίπτωση να γίνει κάτι διαφορετικό;
Με την πρώτη γραμμή που γράφεις εδώ μέσα, γίνεται Ελ Αλαμέϊν... Κοντεύει ο κόσμος να
ξεχάσει και τα στοιχειώδη που ξέρει...


"...Οσο για τον δυναμο τελικα θα σε απογωητευσω γιατι τον πουλησα ..."

Α, ρε ταλαίπωρε που τον αγόρασες... Θα μου πείς, αν τον πήρε κανας σκραπατζής για χαλκό, πάλι
καλά... Αν τον πήρε κανας απονήρευτος...


"...Σε μεγαλογνωστες των ηλεκτρονικων και οχι μονο θα τους θυμησω οτι ''για να κανεις sex δεν χρειαζεται να ξερεις ολο το καμα-σουτρα'' ...

Προσωπικά, δεν είμαι μεγαλογνώστης των ηλεκτρονικών, ούτε άλλων επιστημών. Έχω μάθει να
κάνω τη δουλειά μου χωρίς έπαρση και ό,τι ξέρω, το έμαθα μόνος μου... Κι αν έκανα λάθη,
είχα την ικανότητα να δέχομαι διορθώσεις απο άλλους, σοφότερους απο μένα. Αν νομίζεις τον
εαυτόν σου πάνσοφο και το αποτέλεσμα είναι αυτό που όλοι βλέπουν εδώ μέσα, λυπάμαι...
Λυπάμαι όμως επίσης γιατί καταλαβαίνω οτι αυτή τη στιγμή στο κεφάλι σου γίνεται ένας
χαμός, χωρίς αρχή και τέλος και όλο αυτό το χάλι προσπαθείς να το κάνεις πράξη βάζοντας
σε κίνδυνο όχι μόνο τον εαυτό σου, αλλά και άλλους κακομοίρηδες που δεν φταίνε σε
τίποτα...

Panagiotis1988
15-09-12, 04:16
Καλισπερα ειμαι καινουριος στο Φορουμ

Panagiotis1988
15-09-12, 04:21
Η ενεργεια μετριεται σε Watt και σε joule 1 watt αντιστηχη σε καμια joule . Δεν υπαρχη εργοστασιο που να παραγη Tera WATT μονο Giga Watt παραγουνε τα εργοστασια ολα λυτουργουνε σχεδον με ατμοκινητηρες επιδη μετατρεπουνε την πυρινηκη ενεργεια σε μηχανικη που ειναι ΜΗχανικη=Θερμικη+κινιτικη και μετα σε ηλεκτρικη τα αλλα εργοστασια που δεν κενε πυρινικο καυσιμο κενε γαιανθρακες σε μεγαλυ περιοπεκτικοτητα σε ανθρακα ωπος ειναι ο λιγνιτης που εχει μεχρι 90-95%

Panagiotis1988
15-09-12, 04:28
Ο Ανθρακας του λιγνιτη ειναι πολυ συμπιεσμενος σε σχεση με το ΚΟΚ που ειναι τριμενος ανθρακας και το Λιθανθρακα αυτη η ανθρακες εχουνε μικρη περιεκτικοτητα σε C ο ανθρακας που κεγεται Κινη Ατμοτουρμπινες που εχουνε μεγαλυ αποδοση ως και 40-45% η κινιτηρες εσωτερικη καυσης εχουνε πολυ λιγοτερη αποδοση και η διαφορα σε θερμιδες του λιγνιτη με την βενζινα ειναι μικρη 1-2 Κc στο 1 κιλο η βενζινοκινιτηρας βγαζη αποδοση 20% η κινιτηρες με την μεγαλυτερη αποδοση ειναι η Dizel Αρα εχει δικιο ο Νικος που λεει οτι δεν εχει εγκαταλυφτη αυτη η τεχνολογια

Panagiotis1988
15-09-12, 04:38
Τα φωτοβολταικα δεν εχουνε μεγαλες αποδοσης εχουν μεχρι 20% και δεν τα αποβενης με της τωρινες τιμες ουτε σε 20 χροννια αν καταναλωνες ρευμα απο την ΔΕΗ .Η Ανεμογενητριες εχουνε και αυτες Μικρη αποδοση ποιο μικρη .Ο Νικος καταλαβα τη ειδος κινιτηρα προσπαθουσε να σας εξιγιση υπαρχουν 300 ειδη αυτος λεγεται ετσι Multiple expansion engines ειναι ενς κινητηρας που κινη κυλινδρους αλλα ωσο απομακρινεται ο ατμος απο την οισοδο μικρενη η μεγαλωνη ο κυλινδρος πχ αμα εχει 4 ο πρωτος θα εχει διαμετρο 20 cm ο δευτερος 16 cm o τριτος 12 cm και ο τεταρτος 8 cm αυτο γινετε για να εχει ο καθε κυλινδρος την ιδια υσχη επιδη ψυχεται ο ατμος και χανη και πιεση για αυτο μικρενη η Διαμετρος θα σα στειλο ενα γιου ρλ en.wikipedia.org/wiki/Compound_engine

Panagiotis1988
15-09-12, 04:45
Δεν συμφερη κατα την γνωμη μου να παραγης ενεργεια απο φωτωβολταικα το 70% της ενεργεια του ηλιου που πεφτη στην γη παη στην θαλασσα και αποροφαη το μεγαλυτερο ποσοστο Αρα αν εκμεταλευοντουσαν τα ρευματα μεσα στο βυθο της θαλλασας των ζεστον και κρυον ρευματον και κινουσανε στροβιλους θα παραγανε πολυ ενεργεια η ηλιακη ενεργεια καλυτερα να γινη απευθειας θερμικη και μετα Μηχανικη και μετα ηλεκτρικη παρα να γινη αμεσως ηλεκτρικη γιατη αν Γινη απευθειας Ηλεκτρικη ενα μεγαλο ποσοστο θα χαθει σαν θερμικη ενεργεια και απο την αντανακλαση Αρα συμφερη να την συγκεντροσης με κατοπτρα σε ενα στοχο οπου θα υπαρχη ενα μεταλικη δεξαμενη που θα εχει μεσα νερο θα θερμενετε θα εχει αντοχη στην πιεση το συστημα και θα εξατμιζετε πανω απο 200 C και θα γινη ατμοστροβιλο εστι θα παραγεται ηλεκτρικη ενεργεια χωρης καυασαερια αυτο το συστημα υπαρχη αλλα σε πολλες παραλαγες και πατεντες

Panagiotis1988
15-09-12, 04:50
Μπορει να κατασκευαστη αμαξι που να μην εχει κοστος στην κινιση ανα εκμεταλευτης την ηλιακη ενεργεια και με κατοπτρο την σιγκεντροσης σε μια δεξαμενη με νερο θα θερμανθη η δεξαμενη και αν ο κινιτηρας εχει πολλους κυλινδρους ακομα και σε σχημα V και το αμαξωμα ειναι παναλαφρο και ο ατμοκινητηρας τοτε θα κινησε χωρης κανενα κοστος αρκη να εχει την σωστε ρυθμισης στης ταχυτητες το προβλημα σε αυτην την ιδεα ειναι οτι θα κινησε μονο καλοκαρι και μονο σε περιοχες κοντα στο Ισημερινο που εχει Ζεστα μονο εκι συμφερη .

Panagiotis1988
15-09-12, 04:56
Ο καλυτερος παντος τροπος ειναι να κινισε με αμαξι που καταναλωνη βιοκασιμο το οποιο ο ιδιος παρηγαγες παραδυγμα αν επεξεργαστης καμενο ελεολαδο φτιαχνης καυσιμο για Dizel μηχανες αν παρςη σαπια φρουτα φτιαχνης Βιομεθανολη οινοπνευμα δηλαδη

-nikos-
15-09-12, 08:57
.Ο Νικος καταλαβα τη ειδος κινιτηρα προσπαθουσε να σας εξιγιση υπαρχουν 300 ειδη αυτος λεγεται ετσι Multiple expansion engines ειναι ενς κινητηρας που κινη κυλινδρους αλλα ωσο απομακρινεται ο ατμος απο την οισοδο μικρενη η μεγαλωνη ο κυλινδρος πχ αμα εχει 4 ο πρωτος θα εχει διαμετρο 20 cm ο δευτερος 16 cm o τριτος 12 cm και ο τεταρτος 8 cm αυτο γινετε για να εχει ο καθε κυλινδρος την ιδια υσχη επιδη ψυχεται ο ατμος και χανη και πιεση για αυτο μικρενη η Διαμετρος θα σα στειλο ενα γιου ρλ en.wikipedia.org/wiki/Compound_engine


Αγαπητε Παναγιωτη
Μιας και εισαι νεος στο φορουμ εχω την υποχρεωση [σαν δημειουργος αυτου του θεματος] να
σου πω τα εξης =
αυτο το θεμα να το διαβασεις ξανα και ξανα
για να καταλαβεις πως

1) καταστρεφεται ενα θεμα

2) οποιοι δεν σε χωνευουν με πιο τροπο στην πευτουν

3) προσοχη στην ορθογραφια [εισαι πιο ανορθογραφος απο μενα=ευκολο θυμα]

4) τρολ υπαρχουν παντου [ητε ειναι του ναυτικου ητε του πανεπιστημιου]

5) ποτε μην λες κατι χωρις να εισαι εντελως σιγουρος για αυτο [πχ τεραβολτ]

6) καλη συνεχεια στο φορουμ μας :001_smile:

manolena
16-09-12, 20:37
...4) τρολ υπαρχουν παντου [ητε ειναι του ναυτικου ητε του πανεπιστημιου]
...5) ποτε μην λες κατι χωρις να εισαι εντελως σιγουρος για αυτο [πχ τεραβολτ]


Καταλαβαίνω πολύ καλά τώρα, πως το να ζείς στην απέραντη ασημαντότητά σου, πρέπει να είναι πολύυυυυυυυυυυυ
βαρετό... Αλλά τα trolls του ναυτικού δεν θα σου κάνουν τη χάρη...


...αλλα ωσο απομακρινεται ο ατμος απο την οισοδο μικρενη η μεγαλωνη ο κυλινδρος πχ αμα εχει 4 ο πρωτος θα εχει διαμετρο 20 cm ο δευτερος 16 cm o τριτος 12 cm και ο τεταρτος 8 cm αυτο γινετε για να εχει ο καθε κυλινδρος την ιδια υσχη επιδη ψυχεται ο ατμος και χανη και πιεση για αυτο μικρενη η Διαμετρος θα σα στειλο ενα γιου ρλ en.wikipedia.org/wiki/Compound_engine

Παναγιώτη, καλησπέρα. Αυτό που γράφεις εδώ, είναι εντελώς λάθος. Και μάλιστα, μάλλον δεν είδες καλά στο link που
παρέθεσες, την εικόνα:

http://1.1.1.1/bmi/upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8a/Triple_expansion_engine_animation.gif
(http://1.1.1.1/bmi/upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8a/Triple_expansion_engine_animation.gif)
Ο υψηλής πίεσης ατμός, εισέρχεται σε έναν μικρής διατομής κύλινδρο, αποδίδει έργο, εκτονώνεται και εισέρχεται
στον επόμενο με χαμηλότερη πίεση που έχει μεγαλύτερη διάμετρο και τέλος, με ακόμα χαμηλότερη πίεση μπαίνει
στον τελευταίο κύλινδρο με τη μεγαλύτερη διάμετρο. Ομοίως και σε ατμοστρόβιλους, ο υψηλής πίεσης υπέρθερμος
ατμός εισέρχεται στον υψηλής πίεσης (μικρό σε όγκο) στρόβιλο και μετά στον χαμηλής πίεσης (μεγάλο σε όγκο).
Με αυτόν τον τρόπο προσπαθούμε να κερδίσουμε σε έργο και όχι όπως εσύ γράφεις.

p.gabr
16-09-12, 21:35
Αυτο μηπως βοηθαει;


http://www.eugenfound.edu.gr/appdata/documents/books_pdf/e_j00019.pdf




Εχει και πολλα ,αλλα
http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=resource&cresrc=2550&cnode=416

manolena
16-09-12, 21:43
Αυτο μηπως βοηθαει;


http://www.eugenfound.edu.gr/appdata/documents/books_pdf/e_j00019.pdf




Εχει και πολλα ,αλλα
http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=resource&cresrc=2550&cnode=416

Παναγιώτη, να είσαι πάντα καλά! Πολλά απο αυτά τα βιβλία τα έχω διδαχθεί, είναι πολύτιμος θησαυρός γνώσεων...
Μόνο που θα ήταν καλό για μερικούς να άνοιγαν και λίγο να δούν κάποια πράγματα και όχι να λένε διάφορα
χωρίς τεκμηρίωση, απλά για να τα λένε...

p.gabr
17-09-12, 11:22
Παναγιώτη, να είσαι πάντα καλά! Πολλά απο αυτά τα βιβλία τα έχω διδαχθεί, είναι πολύτιμος θησαυρός γνώσεων...
Μόνο που θα ήταν καλό για μερικούς να άνοιγαν και λίγο να δούν κάποια πράγματα και όχι να λένε διάφορα
χωρίς τεκμηρίωση, απλά για να τα λένε...



Οτι εχει διδαχτει την ωρα που επρεπε ,εχει μεινει βαθεια ριζωμενο

Τωρα πλεον οτι διαβαζουμε ,ειναι για μια ωρα

Ομως αυτο που εχουμε αποκτησει ειναι η εμπειρια και ο τροπος να βρεις αυτο που ψαχνεις
Ισως τελικα ,αυτο να ειναι η μορφωση

-nikos-
17-09-12, 11:26
Οτι εχει διδαχτει την ωρα που επρεπε ,εχει μεινει βαθεια ριζωμενο

Τωρα πλεον οτι διαβαζουμε ,ειναι για μια ωρα

Ομως αυτο που εχουμε αποκτησει ειναι η εμπειρια και ο τροπος να βρεις αυτο που ψαχνεις
Ισως τελικα ,αυτο να ειναι η μορφωση


Ο κατά Σωκράτη ορισμός του μορφωμένου ανθρώπου:13 Δεκεμβρίου, 2009 — http://vatopaidi.wordpress.com/2009/12/13/%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC-%CF%83%CF%89%CE%BA%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%B7-%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%BF%CF%81%CF%86%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%C E%BF%CF%85/
Όταν ρωτήσανε τον Σωκράτη να τους δώσει τον ορισμό του μορφωμένου ανθρώπου,
Δεν ανέφερε τίποτε για την συσσώρευση γνώσεων. «Η μόρφωση είπε, είναι θέμα συμπεριφοράς…
Ποιους ανθρώπους λοιπόν θεωρώ μορφωμένους;
1. Πρώτα απ’όλους αυτούς που ελέγχουν δυσάρεστες καταστάσεις , αντί να ελέγχονται από αυτές…
2. Αυτούς που αντιμετωπίζουν όλα τα γεγονότα με γενναιότητα & λογική..
3. Αυτούς που είναι έντιμοι σε όλες τους τις συνδιαλλαγές..
4. Αυτούς που αντιμετωπίζουν γεγονότα δυσάρεστα και ανθρώπους αντιπαθείς καλοπροαίρετα..
5. Αυτούς που ελέγχουν τις απολαύσεις τους..
6. Αυτούς που δεν νικήθηκαν από τις ατυχίες & τις αποτυχίες τους..
7. Τελικά αυτούς που δεν έχουν φθαρεί από τις επιτυχίες και την δόξα τους…»
ΣΩΚΡΑΤΗΣ

p.gabr
17-09-12, 11:31
Πολυ καλο
Σωστο και αυτο Νικο
Πανω απο ολα, αυτα που προσθεσες

chris73
19-09-12, 04:22
Stirling! και οι δικές μου με σειρά κατασκευής... (μην εξάπτεστε ρε παιδιά στα φόρουμ!)
http://www.youtube.com/watch?v=AxXMGdGvB4s&feature=channel&list=UL
http://www.youtube.com/watch?v=_AeuvTQcPmU&feature=BFa&list=ULAxXMGdGvB4s
http://www.youtube.com/watch?v=WOhWfCPgYKk&feature=BFa&list=UL_AeuvTQcPmU
http://www.youtube.com/watch?v=X6_lqB2PdOI&feature=BFa&list=ULWOhWfCPgYKk