PDA

Επιστροφή στο Forum : ποια η διαφορα 220ν με 12ν



fm344
13-12-11, 17:42
καλησπερα.
μπορει καπιος να μου εξηγηση ποια η διαφορα αναμεσα σε λαμπες 220ν με 12ν?
δηλαδη.
σε μια καφετερεια,μπορουμε να βαλουμε λαμπες των 220ν αλλα και των 12ν(φυσικα με μετασχηματιστη)αλλα γιατι βαζουμε 12ν?εχει σχεση με την οικονομια,με την αντοχη?

PCMan
13-12-11, 17:55
Κι εγώ έχω την ίδια απορία.
Πάντως έχει σχέση με την οικονομία... Τα 12V στα ίδια W καταναλώνουν παραπάνω ρεύμα λόγω του μετασχηματιστή.
Πρέπει να έχει σχέση με την ασφάλεια αλλα..σιγά τα ωα..

klik
13-12-11, 18:02
Άλλο σύστημα συγκράτησης - σύνδεσης.
Στα 12V προβολάκια πολλές φορές είναι συνδεδεμένα πάνω σε δυο ανοξείδωτες βέργες.
Σκέψουν να είχαν αυτές οι αμόνωτες βέργες 220V!!!

GeorgeVita
13-12-11, 18:12
Αρα το βασικότερο είναι "θέμα ασφαλείας" (αν το χρειάζεσαι).
Μετά έρχεται η "μηχανική στήριξη" του συνόλου (περιλαμβάνει μετασχηματιστές απλούς ή ηλεκτρονικούς).
Τέλος έρχεται η απόδοση που πρέπει να εξεταστεί ξεχωριστά για το κάθε σύστημα. Υπάρχουν λάμπες eco-halogen 12V με απόδοση 17-19 lumens/W και άλλες eco-halogen στα 220V με 12 lumens/W. Οι τοροϊδείς μετασχηματιστές έχουν απόδοση 80-85% και οι ηλεκτρονικοί μετασχηματιστές (δηλαδή τροφοδοτικά switching) γύρω στα 90-95%.

Η διάρκεια ζωής και το κόστος αγοράς συμπληρώνουν την εικόνα.

Προτείνω περιήγηση στα www.philips.com και www.osram.com για περαιτέρω τεχνικά στοιχεία.

G

Costis Ni
13-12-11, 19:16
Εγώ να προσθέσω μόνο οτι γενικά μιλώντας, οι 12 βολτ λάμπες έχουν μικρότερη ζωή από τις 220. Το έχει παρατηρήσει κι άλλος αυτο;

fm344
13-12-11, 19:23
στηλε μου.οτι μαθεις ειναι καλο.
ευχαριστω

fm344
13-12-11, 19:27
εχεις δικαιο.πηρα για δοκιμη μια λαμπα 12ν το σεπτεμβρη.εγραφε 10.000 ωρες λειτουργειας.
μεχρι χτες ας ειχε αναψει συνολικα 500 ωρες,μετα παρεδωσε πενευμα!!!εχει και εγκυηση η λαμπα απο το καταστημα που την πηρα 2 χρονια.αλλα για να την αλλαξουνε,πρεπει να ερθουν να ελενξουν την εγκατασταση,αν ειναι σωστη συνφονα με την Ε.Ε. και τρεχα γυρευε,δηλαδη.χαλαλη τα 11ευρω που εδωσα για την αγορα της.

JOUN
13-12-11, 21:00
Aπο την εμπειρια μου,δεν υπαρχει πιο ανθεκτικη λαμπα πυρακτωσης απο τα κλασικα 12βολτα σποτακια..Εχω στην κουζινα μου στην ψευδοροφη τετοια τα οποια τα εχω βαλει πριν 5χρονια και με καθημερινη χρηση αρκετων ωρων εχουν καει μονο 2 απο τα 12!!
Η μονη εξηγηση που μου ερχεται ειναι οτι λογω των 12V το νημα της λαμπας πρεπει να ειναι αρκετα χοντρο για να αντεχει το πολυ παραπανω ρευμα σε σχεση με τα αντιστοιχα 230V.Ετσι ειναι γενικοτερα ποιο ανθεκτικο στην υψηλη θερμοκρασια (η οποια ειναι αυτο που τελικα "καιει" το νημα σε σχεση παντα με την φθορα του)
Επισης λογω του μετασχηματιστη υπαρχει παντα ενα ειδος "soft start" στο ρευμα εκκινησης της λαμπας το οποιο στα 230V κυριολεκτικα "ρημαζει" το νημα απο το θερμικο σοκ.

Μιλαω παντα για τα κλασσικα "καρφια" σποτ με ηλεκτρομηχανικο μετασχηματιστη Δεν βαζω ποτε ηλεκτρονικο..