PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά ενισχυτή/ών μήπως και νιώσουν λίγο τα ηχεία



filarhos
13-12-11, 21:27
Στο αυτοκίνητο έχω
2x sony f1736 40 watt rms 3ch 87db
2x sony f1726 40 watt rms 2ch 87db
2x εργοστασιακά tweeter (ίσως βάλω και τα άλλα δυο πίσω αλλά θέλει πατέντα και το σκέφτομαι)
και πηγή την SONY CDX F5500

Το θέμα είναι ότι τα ηχεία δεν έχουν βάθος και επιπλέον από το 60% την έντασης και επάνω ο φωτισμός της οθόνης αναβοσβήνει με τον ρυθμό (δεν φτάνει το ρευμα;;; ).

Έτσι σκέφτηκα να βάλω έναν 4κάναλο ενισχυτή ή δύο 2κάναλους μήπως και κάνω κάτι. Θα λύσει το πρόβλημα;;; Κάποια οικονομική πρόταση;;;

Δεν με ενδιαφέρει να ακούγομαι αλλά να ακούγεται ο ήχος. Τα είχα ακούσει τα ηχεία πριν τα αγοράσω και μου είχαν φανεί πολύ καλά (σε σχέση πάντα με την τιμή τους).

Κάπου άκουσα για αυτοενισχυόμενα ηχεία υπάρχουν;;;

Ευχαριστώ πολύ.

ikaros1978
13-12-11, 21:36
αχ το καημενο το F5500 αν ειχε διαθεσιμο μηνυμα 'δεν αντεχω αλλο θελω να φυγω' θα στο εβγαζε στο display του!!!!!

περα απο την πλακα ειναι απαραιτητη η τοποθετηση ενισχυτη.Και πιστευω εισαι τυχερος που δεν εκανες ζημια στην πηγη σου.Και υπαρχουν πολλες οικονομικες λυσεις για εναν 4καναλο στα μετρα σου

filarhos
13-12-11, 21:57
αχ το καημενο το F5500 αν ειχε διαθεσιμο μηνυμα 'δεν αντεχω αλλο θελω να φυγω' θα στο εβγαζε στο display του!!!!!

περα απο την πλακα ειναι απαραιτητη η τοποθετηση ενισχυτη.Και πιστευω εισαι τυχερος που δεν εκανες ζημια στην πηγη σου.Και υπαρχουν πολλες οικονομικες λυσεις για εναν 4καναλο στα μετρα σου

Η πλάκα είναι ότι τα παλιά σκισμένα εργοστασιακά ηχεία (~15βατ ρμς) ακουγόντουσαν πολύ καλύτερα όχι δυνατότερα από τα καινούρια και είχα απογοητευτεί.

Άσε έχει περάσει πολλά.
π.χ. προ τριετίας κλέφτης-f5500 0-1 δεν κατάφερε να τον βγάλει με τίποτα αφού έκανε ζημιά στο υπόλοιπο αυτοκίνητο για α τον εκδικηθεί (που να ήξερε ότι τον είχα βάλει έτσι ώστε μόνο με ένα μικρό συνδετήρα έφευγε χεχε).

Έλεγα για δυο δικάναλους ώστε να είναι πιο εύκολο να τους τοποθετήσω/κρύψω μέσα στο σαλόνι (+ άκουσα ότι βγάζει ποιοτικότερο ήχο).

Κάποια πρόταση;;;
Τι καλώδια θέλει ρεύματος αλλά και σύνδεση για τα ηχεία (θα την κάνω που θα την κάνω την δουλειά θα περάσω και καινούρια καλώδια) και ασφάλεια 15Α είναι αρκετά;;;

Ευχαριστώ πολύ

Y.Γ. Τα 1736 ή τα 1725 να βάλω μπροστά;;;

ikaros1978
13-12-11, 23:14
υπαρχουν πολλοι μα παρα πολλοι ενισχυτες που μπορουν να σε αφησουν ικανοποιημενο και απο τιμη και απο αποδοση.Τωρα για το ποιοτικοτερο η οχι σχετικα με εναν 4καναλο η δυο 2καναλους δεν ξερω.Ποιο οικονομικο μου φαινεται ενας 4καναλος και με ενα σετ καλωδιων θα εισαι ενταξει.Ρευματος σιγουρα θα ειναι χοντρουτσικα κατι σαν κι αυτα (http://www.ebay.com/itm/50-ft-total-8-Gauge-25-RED-25-BLACK-GA-Car-Audio-Power-Ground-Wire-Cable-/180726152040?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a141e3b68) με προσθηκη καταλληλης ασφαλειας παντα.Τωρα το ρευμα θα το δεις αναλογα με το τι ενισχυτη θα βαλεις.πιστευω τουλαχιστον 20Α.

Υπαρχουν και πιο ειδικοι στο θεμα ηχοσυστηματα ηχου που σιγουρα θα σου πουν και πιο πολλα πραγματα και πιο πολλες λυσεις (εχω χρονια που περνουσαμε με φιλους ηχοσυστηματα στα αυτοκινητα μας ;) )

filarhos
14-12-11, 11:20
Αν κατάλαβα καλά χρειάζομαι κάποιο ενισχυτή να δίνει 4x40 watt rms ή 4x200 watt max στα 4Ω.

Σε μια σύντομη αναζήτηση βρήκα αυτούς τους ενισχυτές:
Felix FX-4110 4x200 max 4Ω 65€ (http://www.smart-tech.com.gr/details2.php?wh=1&thepid=1734)
BOSS AUDIO Chaos CE 404 4x50 watt rms 4Ω 80€ (http://www.ixokinisi.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=knflypage.tpl&product_id=4308&category_id=78&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart)
Boschmann GA-4812S 90€ (http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?products_id=8932)

Τι λέτε, θα κάνουν δουλειά;;; Αξίζει κάτι ακριβότερο ή δεν θα δω διαφορά;;;

Θέλει και καποιο μηχανισμό για να ανοίγει μαζί με την πηγή;;;

ikaros1978
14-12-11, 11:25
ο ενισχυτης θα ανοιγει αυτοματα με το που θα ανοιγει και η πηγη (με την καταλληλη συνδεση βεβαια). Εγω ειμαι της αποψης να μην δωσεις παραπανω λεφτα .Τωρα εσυ εαποφασιζεις.

(αι καιροι ειναι δυσκολοι!!!)

ΥΓ σε ποια περιοχη εισαι?

filarhos
14-12-11, 11:34
ο ενισχυτης θα ανοιγει αυτοματα με το που θα ανοιγει και η πηγη (με την καταλληλη συνδεση βεβαια). Εγω ειμαι της αποψης να μην δωσεις παραπανω λεφτα .Τωρα εσυ εαποφασιζεις.
(αι καιροι ειναι δυσκολοι!!!)
ΥΓ σε ποια περιοχη εισαι?

Αθήνα είμαι.
Θέλω κάτι το οποίο να βγει καλό, γιατί καμία φορά το φτηνό το διπλοπληρώνεις.
Απλώς τις μάρκες αυτες τις έχω ακούσει αλλά δεν ξέρω αν είναι καλές.

Για το μαυρισμένο:
Δεν λες τίποτα και η πλάκα είναι ότι τώρα που έχουμε ανάγκη βγαίνουν όλα.

ikaros1978
14-12-11, 11:50
γιαυτο σου λεω επειδη και τα ηχεια σου δεν ειναι και υπερβολικα μεγαλα απο θεμα ισχυος και τον πιο μικρο που λεει ο λογος να παρεις καλυμενος θα εισαι.
Οσο για τις μαρκες την σημερον ημερα και οι μαρκες μπασταρδεμενες ειναι.Οποτε καλυτερα να κλαις τα λιγα παρα να κλαις τα πολλα.