PDA

Επιστροφή στο Forum : Πατέντα για την μνήμη του car-stereo



gt1
13-12-11, 22:46
Καλησπέρα σε όλους όπως λέει και ο τίτλος θέλω να κάνω μια πατέντα για να μην σβήνονται οι ρυθμίσεις της πηγής (eq,μνήμες σταθμών,ώρα,κλπ..) ακόμα και αν έχω βγάλει την μπαταρία του αυτοκινήτου η πηγή μου είναι η Pioneer DEH-140UB και απ'όσο ξέρω κάποιες "ακριβές" πηγές έχουν μια ενσωματωμένη μπαταριούλα για αυτόν ακριβώς τον λόγο στην δικιά μου περίπτωση τι θα μπορούσα να κάνω?

GeorgeVita
14-12-11, 00:08
Στην αρχή θα δοκιμάσεις την απλή λύση:

Τα "ράδια" στο αυτοκίνητο τροφοδοτούνται από το καλώδιο ACC (V+ από το διακόπτη), στο καλώδιο BAT (V+ συνεχώς από την μπαταρία) και το καλώδιο GND (γείωση). Μέσω του καλωδίου BAT φορτίζεται ένας μικρός πυκνωτής ή μια επαναφορτιζόμενη μπαταρία για να διατηρεί τις μνήμες στη συσκευή. Οταν αποσυνδέσεις την μπαταρία ο εσωτερικός πυκνωτής (ή μπαταρία) εκφορτίζεται σε κάποιο χρονικό διάστημα ή σχεδόν αμέσως αν δεν έχει προβλεφθεί από τον σχεδιαστή.

Σκοπός σου είναι να αυξήσεις το χρόνο που είναι φορτισμένος ο πυκνωτής ή να τροφοδοτήσεις το ίδιο σημείο με μια εξωτερική πηγή (λ.χ. μπαταρία). Τοποθετώντας μία δίοδο σε σειρά από την τάση μπαταρίας προς το BAT αποτρέπεις την εκφόρτιση των εσωτερικών πυκνωτών προς το αυτοκίνητο. Μετράς πόση ώρα διαρκεί. Αν δεν σε καλύπτει βάζεις έναν μεγάλο ηλεκτρολυτικό παράλληλα στο BAT μετά την δίοδο και το GND (το + στο BAT).

Η δύσκολη λύση είναι να εντοπίσεις το κύκλωμα που αποθηκεύει αυτές τις παραμέτρους (CPU ή μνήμη), να ελέγξεις αν το κύκλωμα είναι "χωρισμένο" (απομονωμένο) στην τροφοδοσία του και μετά να τροφοδοτήσεις μόνο αυτό το κύκλωμα από ένα μεγάλο πυκνωτή ή μια μπαταρία. Κάποια διοδάκια θα συμπληρώσουν την "πατέντα" σου. Δεν είναι απλή διαδικασία, μπορείς να ξεκινήσεις από ψάξιμο για το service manual (με σχέδιο) μη τυχόν και έχει προβλεφθεί κατά την σχεδίασή του.

G