PDA

Επιστροφή στο Forum : Motor Speed Controller με MOSFETs



nsi
14-12-11, 13:30
Χαιρετώ το Forum.
Προσπαθώ να φτιάξω έναν Speed Controller για ένα μοτέρ 11V 10A (100W) http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__15191__HobbyKing_Donkey_ST2004_1550kv_Brushless_ Motor.html.
O speed controller θα συνδεθεί επάνω σε ένα arduino και από εκεί με PWM θα αυξάνει την ταχύτητα του μοτέρ.

Φαντάζομαι όλο και κάποιος θα έχει πείρα από κάτι τέτοιο για αυτό και αποφάσισα να ρωτήσω εδώ.
Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής...
α) Ποιό MOSFET να χρησιμοποιήσω? Βρήκα αυτά εδώ http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irf3205.pdf. Τα έχω βρεί στα 0.66$ και από ότι βλέπω έχουν και Power Dissipation 200W.
β) Μήπως να αφήσω τα MOSFETs και να πάω σε NPN transistors για την δουλειά που το θέλω? Έκανα μια δοκιμή με TIP122 και ένα άλλο μικρό μοτεράκι αλλά αντιμετώπισα κάποια προβλήματα όπως ότι το μοτέρ δέν κλείνει ποτέ...
γ) Μπορώ να σηκώσω περισσότερα Amp και κατα συνέπεια Watts αν συνδέσω MOSFETs παράλληλα...? Λέω άν χρειαστεί ποτε....

ΥΓ. Με τα ηλεκτρονικά τώρα τελευταία έχω αρχίσει να ασχολούμε από hobby (προγραμματιστής είμαι ο άνθρωπος) για αυτό αν και εφόσων είναι δυνατό να δείξετε μία μικρή κατανόση στις μπούρδες που θα αραδιάσω μέχρι να μπώ και εγώ στο κλίμα :)

Ευχαριστώ

FILMAN
14-12-11, 13:57
Χαιρετώ το Forum.
Προσπαθώ να φτιάξω έναν Speed Controller για ένα μοτέρ 11V 10A (100W) http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__15191__HobbyKing_Donkey_ST2004_1550kv_Brushless_ Motor.html.
O speed controller θα συνδεθεί επάνω σε ένα arduino και από εκεί με PWM θα αυξάνει την ταχύτητα του μοτέρ.

Δεν κατάφερα να βρω κάποιο κύκλωμα ρυθμιστή σ' αυτό το λινκ. Εν πάσει περιπτώσει, ο ρυθμιστής θα μειώνει την ταχύτητα του μοτέρ - δεν θα την αυξάνει.


α) Ποιό MOSFET να χρησιμοποιήσω? Βρήκα αυτά εδώ http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irf3205.pdf. Τα έχω βρεί στα 0.66$ και από ότι βλέπω έχουν και Power Dissipation 200W.

Καλό είναι. Το ότι αντέχει 200W δεν έχει να κάνει με την περίπτωσή σου. Θα χρειαστεί μόνο λίγη προσοχή στην οδήγηση γιατί έχει χωρητικότητα εισόδου 3.5nF, ειδικά αν δουλέψεις σε μεγαλούτσικη συχνότητα.


β) Μήπως να αφήσω τα MOSFETs και να πάω σε NPN transistors για την δουλειά που το θέλω?
Γιατί; Έχεις όρεξη να καταπιάνεσαι με ψύκτρες;

Έκανα μια δοκιμή με TIP122 και ένα άλλο μικρό μοτεράκι αλλά αντιμετώπισα κάποια προβλήματα όπως ότι το μοτέρ δέν κλείνει ποτέ...

Προφανώς είχες κάνει κάποιο λάθος. Για δώσε το κύκλωμα που χρησιμοποίησες!


γ) Μπορώ να σηκώσω περισσότερα Amp και κατα συνέπεια Watts αν συνδέσω MOSFETs παράλληλα...? Λέω άν χρειαστεί ποτε....

Ασφαλώς!

Υ.Γ. Και κάτι πολύ βασικό: Μην ξεχάσεις να βάλεις δίοδο παράλληλα στο μοτέρ!

nsi
14-12-11, 14:11
FILMAN σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το κύκλωμα μου με το TIP122 είναι το παρακάτω.

26436
Στο πρώτο Link που είχα στείλει απλά έστειλα το μοτέρ που θέλω να λειτουργήσω

Εχυαριστώ και πάλι

ΥΓ. Την έχω βάλει και την δίοδο :)

FILMAN
14-12-11, 14:18
Στο κύκλωμα που δίνεις δεν υπάρχει περίπτωση να μην σβήνει το μοτέρ αν όντως η χαμηλή τάση ελέγχου είναι 0V. Αλλιώς είναι χαλασμένο το τρανζίστορ.

nsi
14-12-11, 14:18
Και μία ακόμα ερώτηση..
FILMAN πως κατάλαβες από τα specs του MOSFET ότι έχει χωρητικότητα εισόδου 3.5nF? Ποιό χαρακτηριστικό είναι?

Ευχαριστώ

nsi
14-12-11, 14:20
Στο κύκλωμα που δίνεις δεν υπάρχει περίπτωση να μην σβήνει το μοτέρ αν όντως η χαμηλή τάση ελέγχου είναι 0V. Αλλιώς είναι χαλασμένο το τρανζίστορ.
Το πρόβλημα είναι το εξής. Αν η τάση ελέγχου είναι 0 το μοτέρ γυρνάει ελαφρά αλλά γυρνάει... Αν δώσω τάση τότε γυρνάει γρηγορότερα...

ΥΓ. Επίσης παρατήρησα μία μικρή διαροή στο transistor. Αν ακουμπήσω ένα led στην πλάτη του και την άλλη μεριά του led στο GND το LED ανάβει. Αυτό είναι φυσιολογικό ή το χάλασα με τις δοκιμές μου?

Δέν έχω και άλλο να τεστάρω.. :(

FILMAN
14-12-11, 14:21
Και μία ακόμα ερώτηση..
FILMAN πως κατάλαβες από τα specs του MOSFET ότι έχει χωρητικότητα εισόδου 3.5nF? Ποιό χαρακτηριστικό είναι?

Ευχαριστώ:001_smile:

FILMAN
14-12-11, 14:23
Το πρόβλημα είναι το εξής. Αν η τάση ελέγχου είναι 0 το μοτέρ γυρνάει ελαφρά αλλά γυρνάει... Αν δώσω τάση τότε γυρνάει γρηγορότερα...
Όχι. Για να αρχίσει να γυρνάει πρέπει η τάση στη βάση να γίνει περίπου 1.2V. Με 0V οδήγηση πρέπει να είναι σταματημένο. Αλλιώς το τρανζίστορ έχει πρόβλημα.

nsi
14-12-11, 14:24
Όχι. Για να αρχίσει να γυρνάει πρέπει η τάση στη βάση να γίνει περίπου 1.2V. Με 0V οδήγηση πρέπει να είναι σταματημένο. Αλλιώς το τρανζίστορ έχει πρόβλημα.

Μάλλον του έβγαλα τα μάτια...

FILMAN
14-12-11, 15:21
Μάλλον του έβγαλα τα μάτια...
Αν η τροφοδοσία ήταν όντως 100V, μάλλον, καθώς αυτό είναι το ανώτατο όριο που αντέχει.

nsi
14-12-11, 18:33
Με το ρεύμα ενός τροφοδοτικού Η/Υ παίζω. Οπότε δέν το "χτύπησα" με πάνω από 12V...
Αν το βραχυκύκλωσα από λάθος με τα jumper wires επάνω στο breadboard παίζει να το κατέστρεψα?

καπιστρι
14-12-11, 21:31
Με το ρεύμα ενός τροφοδοτικού Η/Υ παίζω. Οπότε δέν το "χτύπησα" με πάνω από 12V...
Αν το βραχυκύκλωσα από λάθος με τα jumper wires επάνω στο breadboard παίζει να το κατέστρεψα?

Ναι αν ακουμπισες την τροφοφοσια πανω στην βαση του, 'η αν βραχυκυκλωσες κατα λαθος βαση και συλεκτη
Γιατι δεν το μετρας?

nsi
14-12-11, 21:41
Δυστιχώς δέν έχω τα απαρέτητα εργαλεία και επίσης δέν ξέρω κάν πως το μετράνε ....
Είμαι noob ακόμα...

fra
14-12-11, 22:16
Tο μοτερακι που θελεις να οδηγησεις ειναι τριφασικο. Χρησιμοποιειται στον αερομοντελλισμο. Οποτε πρεπει και ο οδηγος σου να ειναι καταλληλος για τριφασικη οδηγηση.Οι στροφες του ειναι αναλογες την ταση τροφοδοσιας (11,1V Χ1550KV= 17205 rpm ). Υπαρχουν ετοιμoι ρυθμιστες ( ESC - electronic speed control- τα λενε) οι οποιοι περνουν παλμους απο τον δεκτη της Τ/Κ, οπως και τα servo. Υπαρχουν κυκλωματα στο δικτυο που μπορει να σε βοηθησουν. Ειχα βρει και εγω καποτε αλλα τελικα πηρα ετοιμο. Και για το arduino υπαρχουν σχεδια με ESC ( http://www.arduino.cc/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1226292633 ).

nsi
14-12-11, 22:21
Tο μοτερακι που θελεις να οδηγησεις ειναι τριφασικο. Χρησιμοποιειται στον αερομοντελλισμο. Οποτε πρεπει και ο οδηγος σου να ειναι καταλληλος για τριφασικη οδηγηση.Οι στροφες του ειναι αναλογες την ταση τροφοδοσιας (11,1V Χ1550KV= 17205 rpm ). Υπαρχουν ετοιμoι ρυθμιστες ( ESC - electronic speed control- τα λενε) οι οποιοι περνουν παλμους απο τον δεκτη της Τ/Κ, οπως και τα servo. Υπαρχουν κυκλωματα στο δικτυο που μπορει να σε βοηθησουν. Ειχα βρει και εγω καποτε αλλα τελικα πηρα ετοιμο. Και για το arduino υπαρχουν σχεδια με ESC ( http://www.arduino.cc/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1226292633 ).

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Είπα να δοκιμάσω να φτιάξω ένα ESC απλά για να μπώ σιγά σιγά στα ηλεκτρονικά :)

fra
14-12-11, 22:31
Και πολυ καλα θα κανεις Ειμαι και εγω υπερ της ιδιοκασκευης, το χαιρεσαι πολυ καλυτερα. Απλως ειδα το σχεδιο που εχεις και ειναι για απλο DC moter. Μπορεις να το κανεις με τριφασικη γεφυρα, και μετα να παιξεις με το arduino. Νομιζω οτι 3 ποδαρακια του μC ειναι για τριφασιη οδηγηση. Και φυσικα να ακολουθησεις και τις παραπανω οδηγειες.

καπιστρι
14-12-11, 22:46
Δυστιχώς δέν έχω τα απαρέτητα εργαλεία και επίσης δέν ξέρω κάν πως το μετράνε ....
Είμαι noob ακόμα...

Χρειαζεσε μονο ενα απλο πολυμετρο. Κατα προτιμηση ψηφιακο. Μην μου πεις οτι αρχησες ηλεκτρονικες κατασκευες και δεν εχεις πολυμετρο!
Λοιπον βαλε τον επιλογεα στη μετρηση διοδων.(εχει μια διοδο ζωγραφισμενη)
Το πολυμετρο σου δειχνει 1....
Παρε τον θετικο (κοκκινο) ακροδεκτη και ακουμπα τον στην βαση.
Παρε τον αλλον (μαυρο) και ακουμπα τον στον συλλεκτη.
Αν το τρανζιστορ ειναι καλο , θα παρεις μια ενδειξη αναμεσα στο 600 με 800
Τωρα βαλε παλι τον μαυρο στον εκπομπο.Αν το τρανζιστορ ειναι καλο, θα εχεις ενδειξη κατα δυο με τρια ψηφεια μεγαλυτερη.
Αν πχ στο συλεκτη ειχες 748, τωρα στον εκπομπο πρεπει ναχεις 750,751 'η καπου εκει. Οποιος αλλος συνδιασμος συνδεσης πρεπει να σου δειξει 1....
Αν παρεις αλλα αποτελεσματα, τοτε το τρανζιστορ ειναι καμμενο

nsi
14-12-11, 22:53
Και πολυ καλα θα κανεις Ειμαι και εγω υπερ της ιδιοκασκευης, το χαιρεσαι πολυ καλυτερα. Απλως ειδα το σχεδιο που εχεις και ειναι για απλο DC moter. Μπορεις να το κανεις με τριφασικη γεφυρα, και μετα να παιξεις με το arduino. Νομιζω οτι 3 ποδαρακια του μC ειναι για τριφασιη οδηγηση. Και φυσικα να ακολουθησεις και τις παραπανω οδηγειες.

Σε ευχαριστώ πολύ. Πώς όμως μπορώ να φτιάξω τριφασική γέφυρα?

καπιστρι
14-12-11, 22:54
Tο μοτερακι που θελεις να οδηγησεις ειναι τριφασικο. Χρησιμοποιειται στον αερομοντελλισμο. Οποτε πρεπει και ο οδηγος σου να ειναι καταλληλος για τριφασικη οδηγηση.( http://www.arduino.cc/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1226292633 ).

Το ειδα και εγω στην φωτο. Ομως στην πρωτη καταχωρηση αναφερει οτι το μοτερ δεν σταματα. Δηλαδη δουλεψε πραγμα αδυνατον αν το τροφοδοτησε με συνεχη ταση. Θα του εκανε βαρβατο βραχυκυλωμα. Ετσι σκεφτηκα οτι η φωτο ηταν λαθος .

nsi
14-12-11, 22:55
Χρειαζεσε μονο ενα απλο πολυμετρο. Κατα προτιμηση ψηφιακο. Μην μου πεις οτι αρχησες ηλεκτρονικες κατασκευες και δεν εχεις πολυμετρο!
Λοιπον βαλε τον επιλογεα στη μετρηση διοδων.(εχει μια διοδο ζωγραφισμενη)
Το πολυμετρο σου δειχνει 1....
Παρε τον θετικο (κοκκινο) ακροδεκτη και ακουμπα τον στην βαση.
Παρε τον αλλον (μαυρο) και ακουμπα τον στον συλλεκτη.
Αν το τρανζιστορ ειναι καλο , θα παρεις μια ενδειξη αναμεσα στο 600 με 800
Τωρα βαλε παλι τον μαυρο στον εκπομπο.Αν το τρανζιστορ ειναι καλο, θα εχεις ενδειξη κατα δυο με τρια ψηφεια μεγαλυτερη.
Αν πχ στο συλεκτη ειχες 748, τωρα στον εκπομπο πρεπει ναχεις 750,751 'η καπου εκει. Οποιος αλλος συνδιασμος συνδεσης πρεπει να σου δειξει 1....
Αν παρεις αλλα αποτελεσματα, τοτε το τρανζιστορ ειναι καμμενο

Θα τσιμπίσω ένα πολύμετρο και μάλιστα όσο πιό καλό μπορώ. Ευχαριστώ :)

nsi
14-12-11, 22:56
To σχέδιο της φωτογραφίας το δοκίμασα με ένα απλό μοτεράκι. Το μοτεράκι από HobbyKing το έχω παραγγείλει αλλά για να έρθει από την Κίνα ... ε... δέν θα θέλει και 20μέρες? Το είδα ότι είχε τρία καλώδια αλλά δέν έδωσα σημασία :001_rolleyes:

καπιστρι
14-12-11, 23:04
Σε ευχαριστώ πολύ. Πώς όμως μπορώ να φτιάξω τριφασική γέφυρα?

Λυπαμε αν σε απογοητευω αλλα Χωρις γνωσεις και στα ψηφιακα και στα αναλογικα ηλεκτρονικα και κυριως χωρις τα απαραιτητα οργανα και την ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ εμπειρια πανω σε ΤΕΤΟΙΟΥ ειδους κατασκευες, ΔΕΝ μπορεις να φτιαξεις. Μπορεις ομως να προσπαθησεις, μονο που τα χρηματα που θα δωσεις στα μοσφετ που θα καψεις μεχρι να τα καταφερεις, θα ειναι πολλαπλασια απο την αξια ενος ετοιμου κοντρολερ (20 με 30 ευρω για 25 με 35 Αμπερ)

καπιστρι
14-12-11, 23:09
To σχέδιο της φωτογραφίας το δοκίμασα με ένα απλό μοτεράκι. :001_rolleyes:

ΟΚ τωρα ηρθαν τα πραγματα στην σειρα τους.
Θα συνεχισουμε ομως καποια αλλη ωρα, γιατι ειμαι μεγαλος ανθρωπος και πρεπει να παω τωρα για υπνο.
Καληνυχτα

nsi
14-12-11, 23:09
Λυπαμε αν σε απογοητευω αλλα Χωρις γνωσεις και στα ψηφιακα και στα αναλογικα ηλεκτρονικα και κυριως χωρις τα απαραιτητα οργανα και την ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ εμπειρια πανω σε ΤΕΤΟΙΟΥ ειδους κατασκευες, ΔΕΝ μπορεις να φτιαξεις. Μπορεις ομως να προσπαθησεις, μονο που τα χρηματα που θα δωσεις στα μοσφετ που θα καψεις μεχρι να τα καταφερεις, θα ειναι πολλαπλασια απο την αξια ενος ετοιμου κοντρολερ (20 με 30 ευρω για 25 με 35 Αμπερ)

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή. Όπως είπα και πρίν θέλω να μάθω και πιστεύω η λύση είναι μονόδρομος. Αν δέν σπάσεις αυγά δέν φτιάχνεις ομελέτα.

nsi
14-12-11, 23:09
ΟΚ τωρα ηρθαν τα πραγματα στην σειρα τους.
Θα συνεχισουμε ομως καποια αλλη ωρα, γιατι ειμαι μεγαλος ανθρωπος και πρεπει να παω τωρα για υπνο.
Καληνυχτα

Καληνύχτα:)

FILMAN
15-12-11, 13:42
Λοιπον βαλε τον επιλογεα στη μετρηση διοδων.(εχει μια διοδο ζωγραφισμενη)
Το πολυμετρο σου δειχνει 1....
Παρε τον θετικο (κοκκινο) ακροδεκτη και ακουμπα τον στην βαση.
Παρε τον αλλον (μαυρο) και ακουμπα τον στον συλλεκτη.
Αν το τρανζιστορ ειναι καλο , θα παρεις μια ενδειξη αναμεσα στο 600 με 800
Τωρα βαλε παλι τον μαυρο στον εκπομπο.Αν το τρανζιστορ ειναι καλο, θα εχεις ενδειξη κατα δυο με τρια ψηφεια μεγαλυτερη.
Αν πχ στο συλεκτη ειχες 748, τωρα στον εκπομπο πρεπει ναχεις 750,751 'η καπου εκει. Οποιος αλλος συνδιασμος συνδεσης πρεπει να σου δειξει 1....
Αν παρεις αλλα αποτελεσματα, τοτε το τρανζιστορ ειναι καμμενοΠαρεμπιπτόντως το TIΡ122 είναι darlington.

nsi
17-12-11, 02:14
Παιδιά αγόρασα τελικά ένα άλλο Transistor (TIP35C) και πλέον η κατασκευή δουλεύει. Σύνδεσα ένα ανεμιστηράκι από PC και λειτουργεί κανονικά
Μάλλον το προηγούμενο (TIP122) το είχα χαλάσει.

Ευχαριστώ για την βοήθεια :)