PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή μετασχηματιστή εξόδου push-pull σε choke



giaspyr
14-12-11, 22:12
Έχοντας δυο "άχρηστους" μετασχηματιστές εξόδου push-pull θέλησα να τους μετατρέψω σε chokes τα οποία θα χρησιμοποιηθούν στην κατασκευή κάποιου λαμπάτου ενισχυτή κι εδώ θα σας περιγράψω την όλη διαδικασία.
Αφού ξεβιδώνουμε καπάκια, λαμάκια κι αφαιρεθούν βίδες και παξιμάδια μένει ο μετ/στής "γυμνός" κι εδώ μπαίνουμε στο πρόβλημα της αποδόμησής του, δηλαδή να ξεχωρίσουμε ΕΙ ελάσματα από την καρκάσα καθώς για την δημιουργία του choke χρειάζεται η δημιουργία κενού αέρος στον πυρήνα του. Πρέπει λοιπόν τα Ε να μπουν όλα μαζί από μια πλευρά κι απέναντί τους τα Ι ενώ στον push-pull είναι τοποθετημένα επάλληλα και χωρίς κενό.
Αρχικά αφαιρούμε κάποιο ακρινό Ι με την βοήθεια της λάμας ενός κοπιδιού και πάμε τώρα να αφαιρέσουμε το αντίστιχο Ε το οποίο όμως είναι σφηνωμένο στην καρκάσα και δεν θα είναι πολύ εύκολο.
Για να γίνει αυτό πρέπει να χτυπήσουμε με κάτι σαν "καλέμι" λεπτό και γερό??? την "γλώσσα" του E που είναι μέσα στην καρκάσα κι όχι τα ακρινά του γιατί θα το παραμορφώσουμε στα σίγουρα. Μετά από αρκετή σκέψη κατέληξα σε "καλέμι ιδιοκατασκευή.Το ρόλο αυτό του καλεμιού έπαιξαν οι βραχίονες από δυο καλής ποιότητας ανοξείδοτα πηρούνια που κατέστρεψα κόβοντάς τους και λειαίνοντας την άκρη τους. Τοποθετούμε τώρα την άκρη του αυτοσχέδιου καλεμιού στο κέντρο της γλώσσας του πρώτου Ε που βλέπουμε κοιτώντας το μετ/στή από πάνω στην άκρη της καρκάσας και το χτυπάμε με ένα σφυρί έχοντας φροντίσει στην αντίθετη πλευρά να υπάρχει "αέρας" για να έχει χώρο το Ε να μετακινηθεί πρός τα έξω, όσο το χτυπάμε αρχίζει να μετακινείται στην αντίθετη κατεύθυνση ενώ το "καλέμι" μας προχωράει και σφηνώνει μέσα στην καρκάσα. Όταν θα ελευθερωθεί το Ε το "καλέμι" σίγουρα θα είναι σφηνωμένο οπότε γυρνάμε τον μετ/στή ανάποδα με το "καλέμι" να περισεύει προς τα κάτω κι έπειτα χτυπάμε το ίδιο το καλέμι με το άλλο που έχουμε φτιάξει. Όταν φτάσουν και τα δύο στη μέση τα αφαιρούμε κουνωντας τα αριστερά δεξιά και τραβώντας τα έξω. Επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία και για άλλα 2-3 Ε, μετά από αυτό τα υπόλοιπα έχουν χαλαρώσει αρκετά, ειδικά αν ο μετ/στής μας δεν έιναι μονωμένος με βερνίκι, οπότε φεύγουν πανεύκολα με τα χέρια. Τώρα έχουμε τα ΕΙ χώρια και την καρκάσα με τα τυλίγματα, έτσι ξεκινάμε την επανατοποθέτηση των Ε όλων μαζί στην ίδια πλευρά εκτός των δύο ακρινών τα οποία μπαίνουν αντίθετα για να μπορέσουμε στο τέλος να τον "δέσουμε". Προσθέτουμε ελάσματα Ε μέχρι να αρχίσουν να σφηνώνουν στην καρκάσα και λογικά τότε θα μας έχουν μείνει 15-20 ακόμα για να τοποθετηθούν. Τώρα προσοχή! αυτά που έχουν μείνει τα πιάνουμε τρία ή και τέσσερα μαζί και σφηνώνουμε τις άκρες τους ανάμεσα στα ήδη τοποθετημένα. Αυτό γίνεται γιατί αυτά θα αναγκαστούμε να τα χτυπήσουμε με το σφυρί για να σφηνώσουν κι αν είναι ένα-ένα τα τελευταία 2-3 εξαιτίας του πολύ μικρού πάχους τους θα στραβώσουν θα τσαλακωθούν θα κάνουν "νεύρο" και τότε θα είναι άχρηστα.
264612646226463264642646626467
Αφού σφηνώσουμε τις άκρες τους και κοιτάμε να πηγαίνουν ίσια με τα ήδη τοποθετημένα τα χτυπάμε κατά προτίμηση με πλαστικό σφυρί για να καθήσουν Έχουμε έτσι όλα τα Ε τώρα μέσα στην καρκάσα με την ίδια φορά εκτός των δύο ακρινών, αυτά τα τελευταία προσέχουμε να μην έιναι σφηνωμενα μέχρι τον πάτο αλλά να χρειάζεται περίπου 1mm για να καθήσουν στην καρκάσα (αυτό όπως θα δείτε θα μας φανεί χρήσιμο αργότερα όταν θα μπουν τα Ι για να συμπέσουν οι τρύπες τους αφού για να πετύχουμε το κενό στον πυρήνα θα πρέπει να τα σηκώσουμε λίγο πιο ψηλά από τα "πόδια" και τη "γλώσσα" των Ε).
Για το κενό τώρα κι αφού τα ακρινά Ε δεν είναι εντελώς καθισμένα στην καρκάσα αλλά 1mm ψηλότερα, είτε τοποθετούμε ανάμεσά τους όλα τα Ι και τα δένουμε με τις βίδες και τα λαμάκια ειτε όπως επέλεξα εγώ βάζουμε στα τοιχώματα της καρκάσας (αυτά είναι τα λευκά κομμάτια που φαίνονται στην τρίτη φωτογραφία) κάποιο υλικό με το απαραίτητο πάχος( εγώ εδώ χρησιμοποίησα στρώσεις μονωτικής χαρτοταινίας 2mm) πάνω στο οποίο θα τα ξαπλώσουμε κι έτσι θα έχουμε το επιθυμητό κενό στον πυρήνα. Η τοποθέτηση των Ι ελασμάτων είναι πολύ εύκολη και δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη τεχνική, οπότε τελειώνοντας περνάμε βίδες, λαμάκια, καπάκια, παξιμάδια κλπ. και πριν τα σφίξουμε "στρώνουμε" τον μετασχηματιστή μας γυρνώντας τον και χτυπώντας τα ΕΙ με το σφυρί. Για καλύτερο "δέσιμο" του μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε σφικτήρες στα πλάγια του και κατόπιν να σφίξουμε τα παξιμάδια στα λαμάκια. Ελπίζω η περιγραφή της εμπειρίας μου να φανεί χρήσιμη και σε άλλους φίλους. Επίσης θα ήθελα να ευχαριστήσω τον συμφορουμίτη φίλο Costis Ni (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=50544) για τη τεράστια βοήθειά του.
Ευχαριστώ Κώστα.
Θα ανεβάσω παρακάτω κι άλλες φωτογραφίες για να γίνει εύκολα κατανοητό το όλο εγχείρημα.

spirakos
14-12-11, 22:19
Γιαννη σωστα ξηγηθηκες και πειραματιστηκες εχω μια ερωτηση-παρατηρηση
Τα τυλιγματα τα αφησες οπως ηταν?Ρωταω επειδη το τσοκ πρεπει να ειναι ενα τυλιγμα (2 επαφες)
Αν δεν εχεις ξετυλιξει οταν θα το κανεις θελω μια τεραστια χαρη

ikaros1978
14-12-11, 22:23
αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι τι σοι μετασχηματιστης εξοδου ειναι μετα Ε και Ι πλεγμενα?

giaspyr
14-12-11, 22:25
Εδώ κι άλλες φωτογραφίες:
264772647826479264802648126482
Το επόμενο βήμα είναι τα chokes να "ψηθούν' σε φούρνο στους 100 Celsius για 2-3 ώρες ώστε να φύγει οποιαδήποτε υγρασία από μέσα τους και μετά θα βαπτιστούν για 12-24 ώρες σε μονωτικό βερνίκι για να εισχωρήσει σε όλα τα κενά μεταξύ των ελασμάτων και να τα καλύψει για την αποφυγή θορύβου.
Έπειτα θα "ψηθούν" πάλι σε φούρνο στους 100 Celsius για να στερεοποιηθεί το βερνίκι και τότε ελπίζω ότι θα είναι έτοιμα και λειτουργικά.

giaspyr
14-12-11, 22:26
Γιαννη σωστα ξηγηθηκες και πειραματιστηκες εχω μια ερωτηση-παρατηρηση
Τα τυλιγματα τα αφησες οπως ηταν?Ρωταω επειδη το τσοκ πρεπει να ειναι ενα τυλιγμα (2 επαφες)
Αν δεν εχεις ξετυλιξει οταν θα το κανεις θελω μια τεραστια χαρη
Ναι έμειναν ως είχαν και θα χρησιμοποιήσω μόνο το πρωτεύον τύλιγμα, δεν ξετύλιξα καθόλου.

giaspyr
14-12-11, 22:29
αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι τι σοι μετασχηματιστης εξοδου ειναι μετα Ε και Ι πλεγμενα?
Έτσι είναι Βαγγέλη οι εξόδου push-pull, οι single ended είναι όπως τα choke, με τα Ε όλα στην ίδια πλευρά κι απέναντι τα Ι.

spirakos
14-12-11, 22:37
Το επόμενο βήμα είναι τα chokes να "ψηθούν' σε φούρνο στους 100Celsius για 2-3 ώρες ώστε να φύγει οποιαδήποτε υγρασία από μέσα τους και μετά θα βαπτιστούν για 12-24 ώρες σε μονωτικό βερνίκι για να εισχωρήσει σε όλα τα κενά μεταξύ των ελασμάτων και να τα καλύψει για την αποφυγή θορύβου.
Έπειτα πάλι θα "ψηθούν" πάλι σε φούρνο στους 100 Celsius για να στερεοποιηθεί το βερνίκι και τότε ελπίζω ότι θα είναι έτοιμα και λειτουργικά.

Οχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι............ Φιλε μην αφησεις τα τυλιγματα ως εχουν. Ξετυλιξε τα ολα και κρατα ενα τυλιγμα μονο για τσοκ αλλιως αδικος κοπος και μαθηση απο πειραματα ( 0 )
Και πριν ξεκινησεις το ξετυλιγμα θελω τη χαρη που προειπα για να μαθουμε ολοι 5 πραγματα απο αυτο που θα κανεις


Έτσι είναι Βαγγέλη οι εξόδου push-pull, οι single ended είναι όπως τα choke, με τα Ε όλα στην ίδια πλευρά κι απέναντι τα Ι.

Ακριβως και το διακενο οφελεται στη παρουσια ροης συνεχους ρευματος αλλιως δε χρειαζεται

giaspyr
14-12-11, 22:43
Σπύρο μου το εξηγείς αν θέλεις, ή δώσε μου κάποιο σχετικό link για να καταλάβω για ποιό λόγο πρέπει να γίνει το τσοκ με ένα τύλιγμα μόνο. Δεν έχω πρόβλημα να το ξετυλίξω αν χρειαστεί, έτσι κι αλλιώς πειράματα κάνουμε και μαθαίνουμε.
Αυτά που έχω διαβάσει σχετικά λένε ότι χρησιμοποιείς μόνο το πρωτεύον. Ακόμα κι εδώ νομίζω ο Τρελός Επιστήμονας έχει κάποιο σχετικό θέμα ή διάβασα μια απάντησή του σε κάποιο, δε θυμάμαι ακριβώς τώρα. Σημείωση ότι έχω διαβάσει για σχετικές μετατροπές δεν αναφέρεται σε μετ/στή εξόδου αλλά ισχύος μήπως εκεί εντοπίζεις τη διαφορά;

ikaros1978
14-12-11, 23:04
Έτσι είναι Βαγγέλη οι εξόδου push-pull, οι single ended είναι όπως τα choke, με τα Ε όλα στην ίδια πλευρά κι απέναντι τα Ι.

ε αυτο λεω και γω.Ξερω οτι ειναι ετσι.Αλλα εσυ δεν ειπες οτι ξυλωνεις εναν μετασχηματιστη εξοδου που εχει πλεγμενα τα Ε και Ι και οχι στην ιδια πλευρα τα Ε και στην απεναντι τα Ι? τι δεν καταλαβα καλα?

giaspyr
14-12-11, 23:19
ε αυτο λεω και γω.Ξερω οτι ειναι ετσι.Αλλα εσυ δεν ειπες οτι ξυλωνεις εναν μετασχηματιστη εξοδου που εχει πλεγμενα τα Ε και Ι και οχι στην ιδια πλευρα τα Ε και στην απεναντι τα Ι? τι δεν καταλαβα καλα?
Μα ο τίτλος του θέματος λέει push-pull Βαγγέλη, έπρεπε να το ξαναπώ;; Εξάλλου διάβασε και το αρχικό ποστ:
http://www.hlektronika.gr/forum/images/icons/icon1.png Μετατροπή μετασχηματιστή εξόδου push-pull σε choke

Έχοντας δυο "άχρηστους" μετασχηματιστές εξόδου push-pull θέλησα να τους μετατρέψω σε chokes τα οποία θα χρησιμοποιηθούν στην κατασκευή κάποιου λαμπάτου ενισχυτή κι εδώ θα σας περιγράψω την όλη διαδικασία.
Αφού ξεβιδώνουμε καπάκια, λαμάκια κι αφαιρεθούν βίδες και παξιμάδια μένει ο μετ/στής "γυμνός" κι εδώ μπαίνουμε στο πρόβλημα της αποδόμησής του, δηλαδή να ξεχωρίσουμε ΕΙ ελάσματα από την καρκάσα καθώς για την δημιουργία του choke χρειάζεται η δημιουργία κενού αέρος στον πυρήνα του. Πρέπει λοιπόν τα Ε να μπουν όλα μαζί από μια πλευρά κι απέναντί τους τα Ι ενώ στον push-pull είναι τοποθετημένα επάλληλα και χωρίς κενό.

ikaros1978
14-12-11, 23:22
εχεις εναν μετασχηματιστη εξοδου push-pull .καλα? και τον ξυλωνεις.Κατα την διαρκεια του ξηλωματος βγαζεις λες τα φυλλα Ε και Ι που ειναι πλεγμενα μεταξυ τους.τι κανω λαθος?

giaspyr
14-12-11, 23:39
εχεις εναν μετασχηματιστη εξοδου push-pull .καλα? και τον ξυλωνεις.Κατα την διαρκεια του ξηλωματος βγαζεις λες τα φυλλα Ε και Ι που ειναι πλεγμενα μεταξυ τους.τι κανω λαθος?
Τίποτα βαγγέλη δε λές λάθος, εγώ το μόνο που έκανα ήταν να απαντήσω στο δικό σου ερώτημα που αυτούσιο το παραθέτω εδώ:
"αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι τι σοι μετασχηματιστης εξοδου ειναι μετα Ε και Ι πλεγμενα?"
Δεν κατάλαβα ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημα και η διαφωνία μας από 'κεί και πέρα;;;;

giaspyr
14-12-11, 23:45
Εδώ και κάποια links με αρκετά καλές πληροφορίες σχετικά με μετασχηματιστές εξόδου, τσοκ και άλλα ενδιαφέροντα:
http://livinginthepast-audioweb.co.uk/vtheory/vxformers2.htm (κατασκευή choke)
http://livinginthepast-audioweb.co.uk/vtheory/vtheory.htm (διάφορα ενδιαφέροντα σχετικά με λαμπάτους ενισχυτές)
http://www.avforums.co.za/index.php/topic,3643.0.html (diy push-pull output transformer)

ikaros1978
14-12-11, 23:45
τον αγορασες και τον παρηγγειλες απο καπου αυτον τον μετασχηματιστη εξοδου.ωραια.ειναι push-pull.ωραια.αν ειναι τα πλεγμενα τα E και I τοτε λαθος τον εφτιαξε οποιος τον εφτιαξε.αυτο λεω.

giaspyr
14-12-11, 23:54
τον αγορασες και τον παρηγγειλες απο καπου αυτον τον μετασχηματιστη εξοδου.ωραια.ειναι push-pull.ωραια.αν ειναι τα πλεγμενα τα E και I τοτε λαθος τον εφτιαξε οποιος τον εφτιαξε.αυτο λεω.
Βαγγέλη συγγνώμη αλλά εγώ ξέρω ότι οι εξόδου push-pull είναι χωρίς κενό αέρος στον πυρήνα και με πλεγμένα τα ΕΙ ενώ αντίθετα οι single ended είναι όλα τα Ε ελάσματα σε μία πλευρά τα Ι απέναντι και με ελάχιστο κενό στον πυρήνα, η ίδια αρχιτεκτονική πυρήνα με τους τελευταίους εφαρμόζεται και στα choke.
Εγώ πάντως έτσι το ξέρω και το θέμα δεν είναι πώς το ξέρει ο καθένας μας αλλά ποιό είναι το σωστό;;;;

ikaros1978
14-12-11, 23:57
ασε Γιαννη μπερδευτηκαμε! χαχαχαχαχα
μεχρι που και γω διαβαζω τι εγραφα ποιο πανω γιατι ειμαι και θολωμενος απο το δικο μου project.

συγνωμη για οτι χαζομαρα εγραψα εχεις απολυτο δικιο....τωρα τα ξαναδιαβασα και καταλαβα που μπερδευτηκα

giaspyr
15-12-11, 00:06
ασε Γιαννη μπερδευτηκαμε! χαχαχαχαχα
μεχρι που και γω διαβαζω τι εγραφα ποιο πανω γιατι ειμαι και θολωμενος απο το δικο μου project.

συγνωμη για οτι χαζομαρα εγραψα εχεις απολυτο δικιο....τωρα τα ξαναδιαβασα και καταλαβα που μπερδευτηκα
Δεν πειράζει Βαγγέλη, καλή επιτυχία στο project που παλεύεις σίγουρα κάτι καλό θα είναι πάλι όπως όλα όσα έχω δεί από εσένα.

ikaros1978
15-12-11, 00:09
και για σενα ειμαι σιγουρος οτι κατι σπεσιαλ θα δουμε ειδικα με τον Κωστα να σε βοηθαει οπου κολλας.
Καλη μας επιτυχια λοιπον

spirakos
15-12-11, 03:41
Γιαννη αφηννοντας τα τυλιγματα ως εχουν παλι μετασχηματισμο θα εχεις και ας αλλαζουν τα ΕΙ απλα η μαγνητικη ροη θα ειναι μικροτερη
Το τσοκ (Henry) εχει να κανει με το ποσες σπειρες εχει το τυλιγμα σου και σε τι πυρηνα. Τιποτα αλλο
Εγω θα ηθελα να το ξετυλιξεις για να δεις με τι τροπο πλεκεται ο συγκεκριμενος εξοδου (δεν ειναι με τον κοινο τροπο) να δω και γω και οσοι ενδιαφερονται
Το να αλλαξεις τα ελασματα δε κερδιζεις ιδιαιτερες γνωσεις αφου μπορεις να δουλεψεις μονο ενα απο τα τυλιγματα σαν τσοκ, τα υπολοιπα ειναι αχρηστα
Συγνωμη για τις παρατηρησεις αλλα ειναι ευκαιρια να μαθουμε 5 πραγματα απο το πειραμα σου. Ευχαριστω

giaspyr
15-12-11, 09:54
Γιαννη αφηννοντας τα τυλιγματα ως εχουν παλι μετασχηματισμο θα εχεις και ας αλλαζουν τα ΕΙ απλα η μαγνητικη ροη θα ειναι μικροτερη
Το τσοκ (Henry) εχει να κανει με το ποσες σπειρες εχει το τυλιγμα σου και σε τι πυρηνα. Τιποτα αλλο
Εγω θα ηθελα να το ξετυλιξεις για να δεις με τι τροπο πλεκεται ο συγκεκριμενος εξοδου (δεν ειναι με τον κοινο τροπο) να δω και γω και οσοι ενδιαφερονται
Το να αλλαξεις τα ελασματα δε κερδιζεις ιδιαιτερες γνωσεις αφου μπορεις να δουλεψεις μονο ενα απο τα τυλιγματα σαν τσοκ, τα υπολοιπα ειναι αχρηστα
Συγνωμη για τις παρατηρησεις αλλα ειναι ευκαιρια να μαθουμε 5 πραγματα απο το πειραμα σου. Ευχαριστω
Σπύρο εάν μπορούσα να βρώ πόσες σπέιρες πρέπει να έχει το τύλιγμα του τσοκ, πόσες στρώσεις και τι διατομή σύρμα πρέπει να χρησιμοποιήσω για πάρω συντελεστή μαγνητικής επαγωγής περίπου 10-12 Henry θα το είχα ήδη κάνει. Αυτό το πρόβλημα προσπάθησα να το λύσω ψάχνοντας στο internet σε ελληνικές και ξένες σελίδες καμιά βδομάδα γιατί κι εγώ ήθελα να μάθω και να δοκιμάσω για να βγεί αποτέλεσμα όπως ακριβώς το θέλω αλλά δυστυχώς δεν το κατάφερα. Οπότε σκέφτηκα να ξετυλίξω τον μετ/στή και να τυλίγω μετά στα κουτουρού είναι ανώφελο γι αυτό άφησα τα τυλίγματα όπως είναι και περιμένω να έλθει ένα πηνιόμετρο που έχω παραγγείλει για να μπορέσω να μετρήσω την επαγωγή του. Τώρα αν κάποιος φίλος εδώ μέσα μπορεί να με βοηθήσει και να μου υποδείξει πώς θα υπολογίσω τις σπείρες και τις στρώσεις για το τσοκ ευχαρίστως θα τον ξετυλίξω και θα το δοκιμάσω, αλλιώς περιμένετε να το μετρήσω έτσι και βλέπουμε.

Costis Ni
15-12-11, 11:20
Σπύρο, αφού έκανες τον κόπο, μπορείς και να το ξανατυλίξεις, κέρδος θα είναι. Γιατί ο χώρος που έπιαναν οι σπείρες του δευτερεύοντος θα χρησιμοποιηθεί για το ένα τύλιγμα του τσόκ.
Ο χώρος που υπάρχει γαι τυλιγμα και ο πυρήνας είναι συγκεκριμένος. Το μόνο που μπορεί να αλλάξει είναι το σύρμα που θα βάλεις. Παράδειγμα, επειδή σε βλέπω και προσανατολίζεσαι σε κατασκευή όχι μονομπλόκ, θα πρέπει να έχεις πηνιόσυρμα που να αντέχει 600 mA. Eαν ήθελες να πας σε μονμπλόκ, θα ηθελε πηνιόσυρμα γαι 300 mA. (με αποτέλεσμα να χωρέσουν περίπου διπλάσιες σπείρες και να εχει περισσότερα Henry.
Οι υπολογισμοι θα σου χρειαστούν για επαλήθευση του αποτλέσματος. Mην ξεχνάς οτι μετά το τύλιγμα πρέπει να το πας και για βερνίκι σε καποιον που τυλίγει μοτερ κλπ για κινητήρες. Σε κάθε περίπτωση θα είναι μια διδακτικότατη εμπειρία, γαι σένα και για όσους παρακολουθούμε!

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, αφού ψάχνεσαι τόσο, μήπως να σου φέρω τον παλιό παλμογράφο του πατρός, να βλέπεις και τι σου γίνεται; Θα κατέβω Χανια για Χριστούγεννα.

giaspyr
15-12-11, 14:07
Σπύρο, αφού έκανες τον κόπο, μπορείς και να το ξανατυλίξεις, κέρδος θα είναι. Γιατί ο χώρος που έπιαναν οι σπείρες του δευτερεύοντος θα χρησιμοποιηθεί για το ένα τύλιγμα του τσόκ.
Ο χώρος που υπάρχει γαι τυλιγμα και ο πυρήνας είναι συγκεκριμένος. Το μόνο που μπορεί να αλλάξει είναι το σύρμα που θα βάλεις. Παράδειγμα, επειδή σε βλέπω και προσανατολίζεσαι σε κατασκευή όχι μονομπλόκ, θα πρέπει να έχεις πηνιόσυρμα που να αντέχει 600 mA. Eαν ήθελες να πας σε μονμπλόκ, θα ηθελε πηνιόσυρμα γαι 300 mA. (με αποτέλεσμα να χωρέσουν περίπου διπλάσιες σπείρες και να εχει περισσότερα Henry.
Οι υπολογισμοι θα σου χρειαστούν για επαλήθευση του αποτλέσματος. Mην ξεχνάς οτι μετά το τύλιγμα πρέπει να το πας και για βερνίκι σε καποιον που τυλίγει μοτερ κλπ για κινητήρες. Σε κάθε περίπτωση θα είναι μια διδακτικότατη εμπειρία, γαι σένα και για όσους παρακολουθούμε!

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, αφού ψάχνεσαι τόσο, μήπως να σου φέρω τον παλιό παλμογράφο του πατρός, να βλέπεις και τι σου γίνεται; Θα κατέβω Χανια για Χριστούγεννα.
Κώστα μάλλον εκ παραδρομής έγραψες "Σπύρο" αντί για Γιάννη γιατί καταλαβαίνω το μήνυμα απευθύνεται σε μένα, σκέφτομαι να περιμένω να μετρήσω τα Henry του τσοκ πρώτα και μετά αποφασίζω αν θα το ξανατυλίξω ή όχι, όσο για την επίσκεψή σου στην Κρήτη χαρά μου να γνωριστούμε και φυσικά δεν λέω όχι στην προσφορά σου για τον παλμογράφο.

Costis Ni
16-12-11, 13:49
ναι Γιάννη , λάθος. Ε, κι ο παλμογράφος μη φανταστείς, λαμπάτος Leader του '70 είναι. Αλλά δουλέυε τελευταια φορά που τον άναψα.

giaspyr
16-12-11, 18:20
ναι Γιάννη , λάθος. Ε, κι ο παλμογράφος μη φανταστείς, λαμπάτος Leader του '70 είναι. Αλλά δουλέυε τελευταια φορά που τον άναψα.
Δεν έχει σημασία πόσο παλιός είναι, αν θα μπορούσα να τον δανειστώ για την κατασκευή του ενισχυτή θα ήταν τέλειο. Επίσης απαντώντας σου στο ερώτημα που έθεσες παραπάνω, αφού έχουμε αποφασίσει για κατασκευή μονομπλόκ προς το παρόν μένει έτσι δεν αλλάζει κάτι, (μόλις είσαι έτοιμος περιμένω το τελικό σχηματικό).

Costis Ni
17-12-11, 16:02
Δεν έχει αποφασιστεί τίποτα ακόμα. Αναμένουμε τις μετρήσεις των τσόκ, να αποφασίσεις για μετασχηματιστές, και αν προτιμάς μονομπλοκ ή οχι.