PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα(;) με πρίζες ρεύματος



eracitexnis
15-12-11, 21:41
Γεια σας συμforumites! Γράφτηκα μόλις προχτές στο site για ενημερωτικούς κυρίως λόγους μιας και δεν έχω γνώσεις ηλεκτρολογικές αλλά έπρεπε να τοποθετήσω κάποιες και να αλλάξω κάποιες άλλες πρίζες ρεύματος αλλά και κάποιους διακόπτες στο σπίτι που νοικιάζω εδώ και ένα χρόνο. Όμως ενώ έχω αλλάξει τις περισσότερες πρίζες ήδη, προέκυψαν κάποια προβλήματα και θα ήθελα τη γνώμη σας. Συγχωρέστε τυχόν λάθη μου που οφείλονται στην αμάθεια μου και το ότι το κείμενο είναι μεγάλο και ίσως σας κουράσει.

Το σπίτι έχει ένα μεγάλο τριφασικό πίνακα όπου λειτουργεί σαν μονοφασικός μιας και έχουμε μονοφασικό ρολόι δεη (αλλά το είπε και ηλεκτρολόγος). Το ρολόι της δεη είναι μέσα στην κεντρική είσοδο του κτιρίου και μπορώ να κλείνω το ρεύμα με ένα πράσινο διακόπτη που έχει αφού κατεβάσω ένα διαφανές από πλέξιν γκλας συρόμενο πορτάκι (κάτι που επιτρέπεται μιας και μου το είπε αυτός που έκανε καταμέτρηση για τη δεη)


Το σπίτι συνολικά έχει 26 υποδοχές για πρίζες ρεύματος. Αυτές που έχει είναι ως επί το πλείστον μάρκας metesan (κάποιες σπασμένες κάποιες καλές), και εγώ αγόρασα για αντικατάστασή τους καμιά δεκαριά πρίζες legrand cariva. Έτσι τοποθέτησα αυτές που αγόρασα διάσπαρτες σε όλο το σπίτι αλλάζοντας ταυτόχρονα θέση σε κάποιες από τις υπάρχουσες γερές metesan. Όλες οι πρίζες παλιές και νέες είναι σούκο (αν το γράφω σωστά).

Τη φάση(καφέ ή μαύρο ήταν) τον ουδέτερο( γκρι ήταν) και τη γείωση (κίτρινη ήταν) τα έβρισκα με ένα ηλεκτρολογικό κατσαβίδι αλλά είδα και τη σύνδεση από τις υφιστάμενες πρίζες. Στη φάση το κατσαβίδι άναβε, στον ουδέτερο όχι αλλα ούτε και στη γείωση που από ότι είδα ήταν η κίτρινη.

Σε ότι αφορά τις legrand έβαλα τον ουδέτερο στο γράμμα Ν, την φάση στο γράμμα L και την γείωση στο κέντρο εκεί που έχει τη σήμανση της γείωσης. Τοποθέτησα το μεταλλικό πλαίσιο έτσι ώστε να διαβάζονται τα γράμματα με αποτέλεσμα οι υποδοχές των καλωδίων να είναι από κάτω (ενώ τα καλώδια μέσα στο κουτί του τοίχου κατεβαίνουν από πάνω), όπου και έβαλα τελικά τα καλώδια φέρνοντάς τα από πίσω από τη πρίζα κάθε φορά. Υπήρχε μήκος οπότε δεν με δυσκόλεψε ιδιαίτερα. Μόνο που τα έσφιγγα πολύ γιατί κάποιες φορές έφευγαν αν δεν τα έσφιγγα.

Στις metesan ήταν πιο εύκολη η τοποθέτηση σε ότι αφορά τα καλώδια . Στη σήμανση όμως που ήταν Ρ1 και Ρ2 δεν ήξερα τι να κάνω και έβαλα τον ουδέτερο στην υποδοχή με σήμανση Ρ1 και την φάση στη Ρ2 , ενώ την γείωση εκεί που χει τη σήμανση της γείωσης.

Πάμε στα προβλήματα:

1. Ενώ σε όλες τις πρίζες όταν βάζω το κατσαβίδι στην αριστερή που είναι η φάση ανάβει και δεξιά που είναι ο ουδέτερος δεν ανάβει, έχω μια πρίζα όπου ανάβει το κατσαβίδι και στις δύο τρύπες της ενώ δεν δίνει ρεύμα σε καμία συσκευή άρα δεν λειτουργεί καμία συσκευή σε αυτή τη πρίζα, ούτε το ρολόι που καταναλώνει 6 w.
Τι μπορεί να φταίει;

2. Το ποιο σοβαρό είναι ότι σήμερα έβγαλα έβαλα και ξαναέβγαλα έναν κινέζικο φακό στη πρίζα (που παρεμπιπτόντως χτές μου χε πέσει κάτω ) και με τίναξε το ρεύμα κανα 2 δεύτερα. Αυτή η συσκευή είναι φακός απλός μπροστά και led στο πλάι – ραδιοφωνάκι που με ένα κλιπσάκι σύρεις 2 μεταλλικά ποδαράκια (σαν αυτά που έχει κάθε αρσενική πρίζα συσκευής) προς τα έξω και με μία προσάρτηση τον βάζεις σε σούκο και τον φορτίζεις (έχει μέσα του μάλλον μπαταρία – δεν τον έχω ανοίξει ποτέ). Μετά πιάνοντας τον με πένσα με πλαστικές λαβές και ξανά βάζοντας – βγάζοντας τον, είδα ότι πέταγε σπίθες εκεί που ενώνονταν τα αρσενικά μεταλλικά του φακού με τις θηλυκές υποδοχές της προσάρτησης. Το έκανε αυτό σε όποια πρίζα σούκο του σπιτιού και αν έβαλα την προσάρτηση.

3. Αγχωμένος μήπως έκανα καμιά πατάτα έβαλα ένα ρολόι σε διάφορες πρίζες των έξι watt και δεν πέταγε σπίθες.
Όμως το πιστολάκι των 1400 watt και μία μπαλαντέζα με προσαρτημένο καλώδιο ρεύματος που καταλήγει σε ντουί με οικονομική λάμπα 23 watt, (που δοκίμασα γιατί έχουν ψιλή αρσενική πρίζα και μπορούσα να δω στις τρύπες της θηλυκής) όταν τα έβαζα στις πρίζες, οι θηλυκές έβγαζαν μια φωτεινή λάμψη μέσα από τις τρυπούλες τους. Χωρίς να με τινάξει το ρεύμα.

4. Και κάτι που δεν έχει σχέση με τα ανωτέρω: μια πρίζα σούκο που βρίσκεται κάτω από διακόπτη αλε ρετούρ, για φάση έχει ένα καλώδιο μικρό που η άλλη του άκρη καταλήγει ενωμένη με τη φάση του διακόπτη αλε ρετούρ μέσα στην υποδοχή της φάσης του διακόπτη. Είναι σωστό αυτό; Πάντως τη χρησιμοποιούσαμε τόσο καιρό τη πρίζα.

Πείτε μου αν βγάζετε καμιά άκρη.. τι πατάτα έχω κάνει; Μήπως έχω σφίξει πολύ τα καλώδια και δεν έπρεπε;

Ή μήπως συνέβαινε αυτό με τη λάμψη αλλά εγώ δεν το είχα παρατήρησα πριν γιατί δεν ασχολήθηκα..
Αυτό πάντως με το φακό πρώτη φορά συνέβη σήμερα.
Ένα χρόνο που μένω εδώ δεν είχα παρατηρήσει τη λάμψη με τις πρίζες παρά μόνο σε διακόπτες του σπιτιού, που από ότι διάβασα στο site αυτό ίσως είναι κρουστική τάση.. αποκρουστική θα λεγα..


Σίγουρα σας κούρασα.. αναμένω απάντηση και ευχαριστώ για την υπομονή και την όποια απάντηση εκ των προτέρων.

jami
15-12-11, 22:00
Φίλε μου μήν ασχολείσαι με το ρεύμα!Θα σκοτωθείς και θα σε κλαίνε αυτοί που σε αγαπάνε!!Πάρε έναν αδειούχο ηλεκτρολόγο να σου κάνει τις δουλειές που θες.Και μόνο οτι ένιωσες τη δύναμη του ρεύματος θα έπρεπε να σε είχε αποθαρρύνει και να είχες σταματήσει τα πειράματα!Πάντα φιλικά...

picdev
15-12-11, 22:11
η φωτιά σημαίνει βραχυκύκλωμα, αν πέταγε σπίθες μόνο στο φακό θα έλεγες οτι έχει βραχυκυκλώσει ο φακός αλλά αν πετάει γενικά κλείσε το γενικό και φώναξε έναν ηλεκτρολόγο,
πιο λίγο θα σου κοστίσει απο το να πάρει φωτιά το σπίτι ή τα καλώδια.
Μήπως μπέρδεψες κανένα καλώδιο φάσης απο το πίνακα με κάποιο καλώδιο φάσης απο επιστροφή?
στο σπίτι μου που έχω δει αυτά έχουν διαφορετικά χρώματα(μαύρο καφέ)

katmadas
15-12-11, 23:07
Οι λαμψεις στις μπριζες ειναι οκ!απλα δεν το παρατηρησες ποτε.
Εχω και εγω τον συγκεκριμενο φακο και εκανε ακριβως το ιδιο!Αν δεν μπορεις να τον κανεις ανταλακτικα ανακυκλωσε τον καπου!
Η μπριζα που αναβει το δοκιμαστικο και στις δυο "τρυπες" προφανος εχει συνδεθει λαθος.Φωναξε εναν μαστορα να στην κανει.

Υ.Γ.:Για ηλεκτρικες συσκευες αγοραζουμε μονο μοντελα που πληρουν καποιες προδιαγραφες!Αυτο που πας να γλιτωσεις αγοραζοντας κατι αμφιβολου αξιας και γνωστης φυσικα προελευσης σε βαζει σε κινδυνο.

maouna
15-12-11, 23:15
ο φακός πως σε τίναξε?εχει καποιο μεταλικό περίβλημα?

katmadas
15-12-11, 23:17
το προβλημα το γνωριζω γιατι ειχα και εγω το ιδιο.Υπαρχει βραχυκυκλωμα με την κεραια!

eracitexnis
16-12-11, 02:52
1. Φίλε jami ευχαριστώ για τη φιλική συμβουλή.
2. Φίλε picdev όπου έβαλα πρίζα ή ήδη υπήρχε υφιστάμενη πρίζα (σπασμένη ή μη) ή έλειπε (2 περιπτώσεις) όπου όμως υπήρχαν σε κάθε κουτί πρίζας μόνο τρία καλώδια δηλ φάση ουδέτερος και γείωση ή για να μια πιο σωστός καφέ σκούρο, γκρι και κίτρινο, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποίησα φάση από επιστροφή, δηλ αν κατάλαβα καλά εννοείς φάση από φωτιστικό προς διακόπτη, σωστά; και μάλλον το λες ορμώμενος από το παράδειγμα που ανέφερα με τη πρίζα και το διακόπτη ale retour (που όμως έκανα λάθος γιατί είναι κομμυτατερ δηλ διπλός διακόπτης). Εκεί τελικά δεν είναι ένα μικρό κομμάτι που ενώνεται (σαν φάση) σε διακόπτη και σε πρίζα, αλλά έχουν κάνει το εξής: η φάση που κατεβαίνει από τη πάνω πλευρά του κουτιού, είναι διπλωμένη - τσακισμένη στα 2 , χρησιμοποιείται στο διακόπτη σαν φάση, και η συνέχεια της καταλήγει να είναι φάση στη πρίζα από κάτω. Όπως και να χει όμως, ενώ τα ξε σύνδεσα και το διακόπτη και την από κάτω πρίζα του, καθώς και τις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού (έχω μείνει με 5 συνδεδεμένες από τις 26 πρίζες του σπιτιού), συνεχίζει και μου κάνει και αυτό με το φακό και τις λάμψεις με φλασάκια στις πρίζες όταν βάζω συσκευές όπως το πιστολάκι (με πεπλατυσμένο φις), τη τν (με το ίδιο φις), την ηλεκτρική σκούπα (με χοντρό φις).

Τώρα που έγραψα τη λέξη φλασάκια έφαγα και εγώ ένα μόλις. Επειδή αγχώθηκα από το τίναγμα του ρεύματος, τις χρυσές σπίθες του βραχυκυκλώματος του φακού, και το γεγονός μήπως έχω κάνει καμιά ζημιά σαν αρχάριος, δοκίμασα στην αρχή το ηλεκτρονικό ρολόι το οποίο αφού δεν βραχυκύκλωνε αναζήτησα μια συσκευή που να καταναλώνει περισσότερα watts. Οπότε ξεκίνησα με το πιστολάκι (πεπεισμένος ότι σαν αρχάριος έχω κάνει πατάτα) και με το power από το πιστολάκι στο on (όπως εκ των υστέρων έκανα και με τη tv και την ηλεκτρική σκούπα) έβαζα – έβγαζα το φις στη πρίζα 1 ή 2 ή 3 φορές μέχρι που έβλεπα λάμψεις και φλασάκια στις υποδοχές της κάθε πρίζας!!!! Μήπως τελικά έφταιγε ότι είχα ανοιχτές τις συσκευές;;;; Γιατί όταν τις βάζω στη πρίζα και μετά ανοίγω το on τους λειτουργούν χωρίς λάμψεις και φλασάκια…!!! Μήπως τελικά είμαι πολύ ξανθός;;; Μήπως τελικά (αν φταίει αυτή μου η μ@κ@κία) θα πρέπει να τοποθετήσω ΠΑΛΙ 20 πρίζες;;; Γελάω και που το σκέφτομαι..

3. Φίλε katmadas αν ισχύουν τα ανωτέρω (αν τα επιβεβαιώσετε και σεις), μάλλον θα είσαι ο πιο εύστοχος. Δεν θυμάμαι αλλά μάλλον τον έπιασα από πάνω ακουμπώντας τη κεραία. Επίσης ο συγκεκριμένος πρέπει να είχε ανοιχτό το ραδιόφωνο του μιας και δεν κλείνει εντελώς από τη ρόδα του ραδιοφώνου. Έχεις δίκιο για την αγορά φακού. Και εγώ αυτής της άποψης είμαι. Τον φακό τον αγόρασε η μητέρα μου και απλά σαν φακός με βόλεψε τώρα με αυτές τις εργασίες. Πάει για ανακύκλωση. Ευτυχώς που δεν έγινε κάτι χειρότερο.

Παιδιά σας ευχαριστώ. Αναμένω να επιβεβαιώσετε αν όντως ήμουν πιο ξανθός από ότι έπρεπε στην επίσημη πρώτη μου εδώ στο forum..ή μήπως ισχύει κάτι άλλο που μου διαφεύγει ή δεν γνωρίζω και το οποίο πρέπει να κοιτάξω.

sv4lqcnik
16-12-11, 03:28
στεφανε μεινε μακρυα απο οτι μισοξερεις φωναξε τεχνιτη αδειουχο μην παιζεις με το ηλεκτρικο ρευμα μερες που ερχωνται για να τις περασεις ευχαριστα με τους δικους σου και του φιλους το ρευμα ειναι φιλικο με τις ηλεκτρικες συσκευες και οχι με τον ανθρωπο ακομα και σε μας που το σπουδασαμε μας την εχει στημενη σε καποια γωνια

GeorgeVita
16-12-11, 10:17
... Επειδή αγχώθηκα από το τίναγμα του ρεύματος, τις χρυσές σπίθες του βραχυκυκλώματος του φακού, και το γεγονός μήπως έχω κάνει καμιά ζημιά σαν αρχάριος, δοκίμασα ... αν όντως ήμουν πιο ξανθός από ότι έπρεπε ...

Γειά σου Στέφανε, καλώς ήλθες σε αυτό το foum!
Ολοι γνωρίζουμε την επικινδυνότητα του ηλεκτρικού ρεύματος. Η μόνη "λογική" γνώμη είναι να αφήσεις την "αυτοεκπαίδευση" μέσω πληκτρολογίου και να φωνάξεις τεχνικό να λύσει το πρόβλημα. Αν σε ενδιαφέρουν τα ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά κυκλώματα ξεκίνησε από αυτά που λειτουργούν με μπαταρίες. Δεν είναι θέμα "εξυπνάδας" οι πατέντες στα 230VAC και ένα λάθος μπορεί να είναι το ... μοιραίο! Λάβε το "τίναγμα" ως προειδοποίηση.

G

Κυριακίδης
16-12-11, 10:27
Συμφωνώ με τον προηγούμενο (Νίκο) . Λογικά το πρόβλημα το βλέπω στην συγκεκριμένη μπρίζα (όπου λέει ότι δείχνουν και οι δύο πλευρές διέλευση ρεύματος στην Φάση + ουδέτερο).
1) Το πιθανότερο είναι ...(εφόσον θεωρούμαι ότι στην πλευρά του ουδέτερου της μπρίζας ) που πρέπει λογικά σαν "σκέτη " μπρίζα να κατευθύνεται και μόνο προς τον ουδέτερο της γραμμής. χωρίς καμια ενδιάμεση παρεμβολή ή σύνδεση.
2) Μήπως αυτή η συγκεκριμένη μπρίζα είναι η συγκεγκριμένη όπου βρίσκεται κάτω από τον διακόπτη (αλε ρετούρ ) όπου αναφέρει ο Στέφανος και έγινε εκεί η "πατάτα"?
3) Θα πρέπει να ελεγχθεί η (συνέχεια του ουδέτερου) της συγκεκριμένης μπρίζας εαν καταλήγει εκεί που πρέπει ή αν σε αυτόν τον ουδέτερο κάνανε το σφάλμα από ασαφή σύνδεση και λανθασμένη "επιπλέον σύνδεση" .

Κυριακίδης
16-12-11, 10:32
Συμφωνώ με τον προηγούμενο (Νίκο) . Λογικά το πρόβλημα το βλέπω στην συγκεκριμένη μπρίζα (όπου λέει ότι δείχνουν και οι δύο πλευρές διέλευση ρεύματος στην Φάση + ουδέτερο).
1) Το πιθανότερο είναι ...(εφόσον θεωρούμαι ότι στην πλευρά του ουδέτερου της μπρίζας ) που πρέπει λογικά σαν "σκέτη " μπρίζα να κατευθύνεται και μόνο προς τον ουδέτερο της γραμμής. χωρίς καμια ενδιάμεση παρεμβολή ή σύνδεση.
2) Μήπως αυτή η συγκεκριμένη μπρίζα είναι η συγκεγκριμένη όπου βρίσκεται κάτω από τον διακόπτη (αλε ρετούρ ) όπου αναφέρει ο Στέφανος και έγινε εκεί η "πατάτα"?
3) Θα πρέπει να ελεγχθεί η (συνέχεια του ουδέτερου) της συγκεκριμένης μπρίζας εαν καταλήγει εκεί που πρέπει ή αν σε αυτόν τον ουδέτερο κάνανε το σφάλμα από ασαφή σύνδεση και λανθασμένη "επιπλέον σύνδεση" .

FILMAN
16-12-11, 12:20
Φίλε μου οι σπίθες που βλέπεις βάζοντας ή βγάζοντας ορισμένες συσκευές στην / από την πρίζα είναι φυσιολογικές. Από ότι έχεις γράψει δεν βλέπω να έχεις κάνει κάποιο λάθος. Το καλό σφίξιμο των συνδέσεων είναι πολύ σημαντικό και αναγκαίο. Στις πρίζες έχει σημασία να μπει σωστά η γείωση. Η φάση και ο ουδέτερος μπορούν να μπουν και ανάποδα χωρίς κανένα πρόβλημα. Στο κάτω - κάτω, το φις μπαίνει είτε έτσι, είτε ανάποδα! Τώρα όσο για τη χαλασμένη πρίζα. Εφόσον το δοκιμαστικό σου ανάβει και στα δυο καλώδια, τότε το καλώδιο που έπρεπε να σου φέρνει ουδέτερο είτε σου φέρνει φάση είτε είναι κομμένο. Ό,τι από τα δυο και να συμβαίνει, οποιαδήποτε συσκευή και να βάλεις εκεί αυτή δεν θα τροφοδοτείται και φυσικά δεν θα λειτουργεί. Το να πηγαίνει η φάση σε ένα διακόπτη (για να του δώσει παροχή) και μετά να συνεχίζει προς μια πρίζα δεν είναι λάθος, και γίνεται συχνά. Πάντως αν δεν έχεις μια σχετική εμπειρία καλό είναι να μην ασχολείσαι με τέτοια πράγματα, φώναξε κάποιο φίλο σου που να ξέρει.

Κυριακίδης
16-12-11, 16:44
Φίλιππε αν όπως λες
Εφόσον το δοκιμαστικό σου ανάβει και στα δυο καλώδια, τότε το καλώδιο που έπρεπε να σου φέρνει ουδέτερο είτε σου φέρνει φάση είτε είναι κομμένο.

Αν ήταν κομμένος ο ουδέτερος ... επειδή εδώ ΔΕΝ πρόκειται για διακόπτη .... αλλά για μπρίζα ... (και εφόσον όπως λέει ΔΕΝ έχει βάλει κάποια συσκευή στην μπρίζα) τότε και πάλι δεν θα "έδειχνε" σαν φάση με το δοκιμαστικό.

Γιατί η μπρίζα λογικά δεν έχει "επαφές " για να δώσει "συνέχεια " στην φάση όπου συνεχίζει για τον ουδέτερο (ακόμη και αν ο υποτιθέμενος ουδέτερος είναι κομμένος .

Επομένος κάποιο σφάλμα (επιπλέον) σύνδεσης στον ουδέτερο έχει γίνει. που διασταυρώνεται επίσης με άλλη φάση από λάθος σχεδιασμό. Μπερδεμένη κατάσταση και πολύ επικίνδυνη.
Συνίσταται ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ .

teo_GR
16-12-11, 17:05
Καλησπέρα εγώ συμφωνώ με όλους αλλά από ότι φαίνετε τα έκανες όλα καλά άλλωστε δεν είναι και επιστήμη να αλλάξεις μια πρίζα αν και είναι επικίνδυνο αν είσαι ανεύθυνος.
Οπότε το πρόβλημα είναι σε μια πρίζα στην οποία πρώτα από όλα βγάλε και δες με το δοκιμαστικό αν όντως τα καλώδια σκέτα χωρίς πρίζα έχουν και τα δυο ρεύμα. Αν όχι σημαίνει ότι έκανες πατάτα στην τοποθέτηση η ότι η πρίζα είναι χαλασμένη αν και σε αυτή την περίπτωση θα έπεφτε ο ρελλες και τέλος δοκίμασε να βάλεις μια άλλη πρίζα. Αν έχουν και τα δυο ρεύμα τότε φώναξε ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ.
Πριν κάνεις οτιδήποτε κατέβασε το γενικό.

FILMAN
16-12-11, 17:06
Αν ήταν κομμένος ο ουδέτερος ... επειδή εδώ ΔΕΝ πρόκειται για διακόπτη .... αλλά για μπρίζα ... (και εφόσον όπως λέει ΔΕΝ έχει βάλει κάποια συσκευή στην μπρίζα) τότε και πάλι δεν θα "έδειχνε" σαν φάση με το δοκιμαστικό.
Μιχάλη αυτό που λες θα συμβεί αν το καλώδιο του ουδετέρου είναι κομμένο κοντά στην πρίζα. Αν είναι κομμένο αρκετά πιο πέρα, τότε το δοκιμαστικό θα ανάβει (πιο αμυδρά όμως από ότι στη φάση) ακουμπώντας το στο κομμένο καλώδιο, διότι το κομμένο καλώδιο που τρέχει παράλληλα με το καλώδιο της φάσης σχηματίζει έναν πυκνωτή, οπότε το κατσαβίδι ανάβει όπως ακριβώς θα άναβε αν το συνδέαμε μέσω ενός πυκνωτή με τον αγωγό της φάσης.

eracitexnis
17-12-11, 18:04
Μιχάλη αυτό που λες θα συμβεί αν το καλώδιο του ουδετέρου είναι κομμένο κοντά στην πρίζα. Αν είναι κομμένο αρκετά πιο πέρα, τότε το δοκιμαστικό θα ανάβει (πιο αμυδρά όμως από ότι στη φάση) ακουμπώντας το στο κομμένο καλώδιο, διότι το κομμένο καλώδιο που τρέχει παράλληλα με το καλώδιο της φάσης σχηματίζει έναν πυκνωτή, οπότε το κατσαβίδι ανάβει όπως ακριβώς θα άναβε αν το συνδέαμε μέσω ενός πυκνωτή με τον αγωγό της φάσης.


1. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον σας έως τώρα. Γενικά προσπαθώ να είμαι προσεκτικός με αυτά τα πράγματα. Το τίναγμα με τον φακό από ότι κατέληξα θα γινόταν ακόμα και αν δεν άλλαζα τις πρίζες, λόγω βραχυκυκλώματος του με την κεραία (μάλλον από το πέσιμο) όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω. Εξάλλου τις σπίθες αυτές που πετάει όταν τον βάζω στη προσάρτηση-επέκταση κατάλληλη για πρίζες σούκο, τις πετάει ακόμα και σε μία πρίζα που δεν έχω αλλάξει - πειράξει καθόλου και σε αυτήν λειτουργώ το ψυγείο εδώ και 1,5 σχεδόν χρόνο. Απλά συνέπεσαν οι αλλαγές των πριζών με το βραχυκύκλωμα του φακού. Στο σπίτι αυτό έχω συνδέσει και τη κουζίνα και τα φώτα ΠΑΝΤΑ με κατεβασμένο γενικό και από το πίνακα και από το ρολόι της ΔΕΗ και δουλεύοντας ΠΑΝΤΑ με μία πένσα με μονωμένα χερούλια (για να κρατάω τα καλώδια μαλακά χωρίς να τα τραυματίζω, αν έχω αμφιβολίες για διαρροή ρεύματος) και ελέγχοντας ΠΑΝΤΑ με δοκιμαστικό κατσαβίδι (ακόμα και με κατεβασμένους γενικούς) αν έρχεται ρεύμα ή όχι. Ο πίνακας επίσης έχει ρελέ διαρροής ο οποίος λειτουργεί και με το test– που διάβασα εδώ μέσα- και έχει πέσει όταν χρειάστηκε στην πράξη . Το μόνο καινούριο που έκανα αυτή τη φορά σε σχέση με προηγούμενες (κάτι που θεωρώ ότι είναι πιο υπεύθυνο και ασφαλές ) είναι να διαβάσω περί ρεύματος, καλωδίων κλπ για να ξέρω τι πάω να κάνω πριν το κάνω και μιλάω πάντα για απλά πράγματα όπως πρίζες και φώτα, γνωρίζοντας ότι ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ. Πάντως θα ήθελα να μάθω από κάποιον ηλεκτρολόγο με πείρα αν υπάρχει περίπτωση να σε χτυπήσει το ρεύμα (όταν αλλάζεις πρίζες και φώτα) με κατεβασμένο γενικό σπιτιού και ρολογιού ΔΕΗ;
2. Η πρίζα στην οποία ανάβει το δοκιμαστικό και στον ουδέτερο ΔΕΝ είναι κάτω από το πίνακα αλλά πολύ μακριά από αυτόν (συγκεκριμένα στο δωμάτιο μου όπου έχει άλλες 4 πρίζες χωρίς το ίδιο πρόβλημα και μάλιστα η διπλανή της 1,5 μέτρο πιο πέρα, είναι αυτή που λειτουργώ τον υπολογιστή εδώ και 1,5 σχεδόν χρόνο χωρίς προβλήματα). Η εν λόγω πρίζα με το πρόβλημα στον ουδέτερο είναι μόνη της χαμηλά στο τοίχο χωρίς άλλο διακόπτη τριγύρω της, ούτε καν σε αυτό το τοίχο ( ούτε και από την πίσω πλευρά του τοίχου που είναι το μπάνιο). Το δοκιμαστικό δεν θυμάμαι αν άναβε στον ουδέτερο πριν τοποθετήσω εγώ την πρίζα. ίσως να άναβε αλλά να μην το παρατήρησα επειδή άναβε αμυδρά ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ αναφέρει ο φίλος FILMAN στην επισυναπτόμενη απάντησή του. Συνεπώς δεν είχα συνδέσει λάθος τα καλώδια στην πρίζα σούκο που τοποθέτησα, γιατί ανάβει το δοκιμαστικό στον ουδέτερο ακόμα και όταν είναι χωρίς πρίζα αλλά σκέτο καλώδιο. Επειδή αυτά τα καλώδια είναι τα πιο κοντά σε σχέση με όλες τις άλλες πρίζες του σπιτιού και εφόσον ισχύει το ότι είναι κομμένο (κατά FILMAN) τότε ή το είχαν κόψει παλιότερα τραβώντας το (μιας και όταν ήρθα είχε μια flat – όχι σούκο- παλιά πρίζα κρεμασμένη) ή ήταν ταλαιπωρημένο και το έκοψα εγώ προσπαθώντας να βάλω τα καλώδια με τις τρύπες υποδοχής της πρίζας από κάτω (αν και δεν θυμάμαι να τράβηξα πολύ ή να ένιωσα κάτι αλλά ποτέ δεν ξέρεις – μια πιθανή εξήγηση θα ήταν να το έκανα εγώ και για αυτό να μη θυμάμαι αν πριν τη τοποθέτηση πρίζας μου άναβε το δοκιμαστικό στον ουδέτερο ή όχι. Δηλ τελικά να μην άναβε και μετά να άναβε. Πάντως έβαλα συσκευή στη πρίζα και δεν δούλευε.
Όπως και να χει επειδή μου αρέσει να πηγαίνω μέχρι εκεί που πιστεύω ότι με παίρνει, αυτή τη πρίζα δεν σκοπεύω να την φτιάξω γιατί δεν ξέρω τον τρόπο μιας και δεν είμαι ηλεκτρολόγος. Οπότε ή θα βάλω μονωτική ταινία στα καλώδια της και θα την καταργήσω με ένα καπάκι τοίχου ( ή κάτι σχετικό για αυτήν την περίσταση) – μιας και το δωμάτιο έχει άλλες 4 πρίζες για χρήση ή θα φωνάξω έναν φίλο ηλεκτρολόγο να την φτιάξει (μόνο αν κρίνετε και μου πείτε ότι θα δημιουργείσει κάποιο πρόβλημα στο υπόλοιπο ηλεκτρολογικό δίκτυο του σπιτιού οπότε είναι απαραίτητη η επισκευή του – αν και 1,5 χρόνο τώρα δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα).

3. Επίσης σε έναν από τους τοίχους του μπάνιου εξέχει κατευθείαν (χωρίς κουτί και σε ύψος από το έδαφος 1,90mκαι χωρίς πρίζες ή διακόπτες τριγύρω ή από πίσω από το τοίχο) από τα πλακάκια ένας πλαστικός σωλήνας 0,5 cm περίπου (εννοώ τον σωλήνα που χρειάζεται για να κυκλοφορούν τα καλώδια μέσα στους τους) από τον οποίο βγαίνουν 3 καλώδια. Κόκκινο γκρι και κίτρινο λίγο πιο χοντρά από ότι αυτά των πριζών . Για ποια χρήση να ήταν εκεί και τόσο ψηλά; Το δοκιμαστικό ανάβει αμυδρά μόνο στο γκρι. Πάντως τα είχα μονωμένα με ταινία και επειδή υποψιάζομαι (πείτε μου και σεις) ότι λόγω χρώματος καλωδίου κόκκινου (ενώ τα καλώδια σε όλο το άλλο σπίτι είναι γκρι μαύρο ή καφέ σκούρο δεν έχω καταλάβει την απόχρωση- και κίτρινο) μήπως χρησιμοποιούνταν όταν λειτουργούσε ο τριφασικός πίνακας. Πάντως λέω να τα κρατήσω καλά μονωμένα με μονωτική και να σπρώξω τις μονωμένες άκρες τους μέσα στο σωλήνα και όλο αυτό να το μονώσω πάλι (πείτε μου τη γνώμη σας).

4. Τέλος σκέφτομαι να πάρω ένα πολύμετρο (ρώτησα και μου είπαν για ένα tele 15 euro), και εφόσον μάθω / διαβάσω το πώς και μου πείτε και σεις (όποιος θέλει), να δω αν όλα είναι οκ με τα voltτη γείωση και την αντίσταση στις πρίζες του σπιτιού. Θα ήταν χρήσιμο κάτι τέτοιο; Εννοείται ότι θα είμαι προσεκτικός. Υπάρχει περίπτωση να σε τινάξει το ρεύμα όταν χρησιμοποιείς ένα σχετικά καλό πολύμετρο;

mixalis1988
17-12-11, 18:21
Φιλε μου τα καλωδια σου στο μπανιο πιθανοτατα ειναι για συνδεση θερμοσιφωνα απ οτι αναφερεις οτι τα καλωδια ειναι πιο χοντρα απ' αυτα των πριζων.Τωρα αν παρεις πολυμετρο θα πρεπει να μαθεις να το λειτουργεις αλλα μην περιμενεις να δεις αν η αντισταση γειωσης εχει καλη τιμη με ενα απλο πολυμετρο, θελει ειδικο οργανο το οποιο λεγεται megger.Το ρευμα δεν θα σε τιναξει εφοσον δεν πιανεις εναν γυμνο ακροδεκτη αλλα υπαρχει περιπτωση να καψεις το πολυμετρο σε μια λαθος συνδεση.Επισεις ποτε μην εμπιστευεσαι το δοκιμαστικο κατσαβιδι για υπαρξη τασης.Τελος θελω να σου προτεινω αφου θες να μαθεις διαβασε ενα καλο βιβλιο ενημερωσου και αρχισε τα πειραματα σου με μια χαμηλη ταση της ταξης των 12volt.Δεν ειναι κακο που θελεις να μαθεις να πειραματιστεις αλλα οχι να πας στα 230volt κατευθειαν ρε αδελφε...Ειναι σαν να πας σε ενα γυμναστηριο και να πας να κανεις ασκησεις με παρα πολλα βαρη..

Φιλικα παντα!!!Και οτι αλλη απορεια εχεις ειμαστε εδω για να σε βοηθησουμε...

marioland
17-12-11, 18:39
Μιχάλη αυτό που λες θα συμβεί αν το καλώδιο του ουδετέρου είναι κομμένο κοντά στην πρίζα. Αν είναι κομμένο αρκετά πιο πέρα, τότε το δοκιμαστικό θα ανάβει (πιο αμυδρά όμως από ότι στη φάση) ακουμπώντας το στο κομμένο καλώδιο, διότι το κομμένο καλώδιο που τρέχει παράλληλα με το καλώδιο της φάσης σχηματίζει έναν πυκνωτή, οπότε το κατσαβίδι ανάβει όπως ακριβώς θα άναβε αν το συνδέαμε μέσω ενός πυκνωτή με τον αγωγό της φάσης.

Αυτο μου έχει συμβεί σε πολύφωτο , έβαζα δοκιμαστικο στον ουδέτερο των ντουι του φωτιστικού όταν λειτουργούσαν κάποιες από τις λάμπες του πολύφωτου και άναβε ποιο αμυδρα από τη φάση , αυτό συμβαίνει λόγο επαγωγικού ή χωρητικού φορτίου? ή μήπως εμφανίζεται φορτίο τοπικά στα σημεία που βρίσκει αντίσταση ο ουδέτερος από τις λάμπες που δεν λειτουργούν ? (οι λάμπες ηταν απλες οχι φθορισμου ή οικονομίας , το σπίτι έχει ουδετερογείωση , ο ουδέτερος στις πρίζες δεν έχει δυναμικό )

eracitexnis
17-12-11, 19:31
Φιλε μου τα καλωδια σου στο μπανιο πιθανοτατα ειναι για συνδεση θερμοσιφωνα απ οτι αναφερεις οτι τα καλωδια ειναι πιο χοντρα απ' αυτα των πριζων.Τωρα αν παρεις πολυμετρο θα πρεπει να μαθεις να το λειτουργεις αλλα μην περιμενεις να δεις αν η αντισταση γειωσης εχει καλη τιμη με ενα απλο πολυμετρο, θελει ειδικο οργανο το οποιο λεγεται megger.Το ρευμα δεν θα σε τιναξει εφοσον δεν πιανεις εναν γυμνο ακροδεκτη αλλα υπαρχει περιπτωση να καψεις το πολυμετρο σε μια λαθος συνδεση.Επισεις ποτε μην εμπιστευεσαι το δοκιμαστικο κατσαβιδι για υπαρξη τασης.Τελος θελω να σου προτεινω αφου θες να μαθεις διαβασε ενα καλο βιβλιο ενημερωσου και αρχισε τα πειραματα σου με μια χαμηλη ταση της ταξης των 12volt.Δεν ειναι κακο που θελεις να μαθεις να πειραματιστεις αλλα οχι να πας στα 230volt κατευθειαν ρε αδελφε...Ειναι σαν να πας σε ενα γυμναστηριο και να πας να κανεις ασκησεις με παρα πολλα βαρη..

Φιλικα παντα!!!Και οτι αλλη απορεια εχεις ειμαστε εδω για να σε βοηθησουμε...

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και τις συμβουλές. Από ότι ξαναδιάβασα δεν ήμουν αρκετά σαφής σε ότι αφορά τη χρήση του πολύμετρου. Ουσιαστικά ο λόγος που σκέφτηκα να αγοράσω πολύμετρο είναι για να διαπιστώσω αν όντως στις πρίζες μου το κίτρινο καλώδιο είναι η γείωση και το γκρι ο ουδέτερος (μιας και το σπίτι είναι 30ετιας). Βέβαια σε υφιστάμενη τοποθετημένη πρίζα το κίτρινο καλώδιο το έχουν για γείωση, αλλά θα ήθελα να σιγουρευτώ μιας και το σπίτι είναι 30 ετίας. Σε ότι αφορά τις τιμές που θα δείξει εγώ δεν θα μπορέσω να τις επεξεργαστώ ποιοτικά, ούτε σκόπευα να το κάνω γιατί δεν έχω τις γνώσεις. Ούτε είχα σκοπό να πειραματίζομαι με αυτό σε 230v. όπου βρω και όπου σταθώ, παρά μόνο να σιγουρέψω τη χρωματική διάκριση των καλωδίων. Αν υπάρχει άλλος σίγουρος τρόπος που να μπορώ να τον εφαρμόσω για να κάνω αυτή τη διάκριση ή αν η χρήση πολυμέτρου είναι ακατάλληλη για αυτή τη διάκριση, θα ήθελα να τον μάθω.

john micros
18-12-11, 15:05
είναι απλό , δεν έχεις ουδέτερο,για να έχεις ένδειξη και στα δυο καλώδια. αυτό μπορεί να προέρχεται είτε από την σύνδεση του ουδέτερου σε κάποιο κουτί διακλαδώσεως στην φάση, η έχεις βάλει εν σειρά την συγκεκριμένη μπριζα με κάποια άλλη στην φάση. σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ζητήσεις την βοήθεια κάποιου που κατέχει τα πράγματα για να αποφυγης την ταλαιπωρεια του ψαξίματος. δεν έχουν σημασία τα χρόνια του σπιτιού αλλά ποίος σκαλίζει τα καλώδια και αν είναι γνώστης του θέματος.είναι πολύ απλό και είναι δυο λεπτά δουλειά να βρεις άκρη, σε καμιά περίπτωση όμως δεν παίζεις με την συνδεσμολογία των καλωδίων και ιδιαίτερα της γειώσεως:001_rolleyes:

dalai
18-12-11, 19:08
το κακο με τα 220 Vac ειναι οτι αν πχ ο ουδετερος ειναι κομενος (και οποιοδηποτε καλωδιο που βρισκεται κολητα στο καλωδιο της φασησ) τοτε με το δοκιμαστικο θα βλεπεις φως και με το πολυμετρο θα βλεπεις ταση. Αυτο συμβενει λογω αυτεπαγωγης.Οποτε οι μετρησεις σου μπορει να σε μπερδεουν πολυ και να μην μπορεις να βγαλεις κανενα νοημα για τη συνδεσμολογια σου .
υπομονη και προσοχη. Εγω ειχα περιπτωσεις που χρειαστηκε να ξεκινησω απο το μηδεν,δηλ να αποσυνδεσω ΟΛΑ τα καλωδια και να τα ξεκινισω ενα ενα απο την αρχη

eracitexnis
18-12-11, 20:26
το κακο με τα 220 Vac ειναι οτι αν πχ ο ουδετερος ειναι κομενος (και οποιοδηποτε καλωδιο που βρισκεται κολητα στο καλωδιο της φασησ) τοτε με το δοκιμαστικο θα βλεπεις φως και με το πολυμετρο θα βλεπεις ταση. Αυτο συμβενει λογω αυτεπαγωγης.Οποτε οι μετρησεις σου μπορει να σε μπερδεουν πολυ και να μην μπορεις να βγαλεις κανενα νοημα για τη συνδεσμολογια σου .
υπομονη και προσοχη. Εγω ειχα περιπτωσεις που χρειαστηκε να ξεκινησω απο το μηδεν,δηλ να αποσυνδεσω ΟΛΑ τα καλωδια και να τα ξεκινισω ενα ενα απο την αρχη

Εγώ με το πολύμετρο δεν θέλω να μετρήσω την πρίζα με τον πιθανά κομένο ουδέτερο. Σε αυτήν είπα ότι θέλω να της μονώσω τα καλώδια (φάση ουδέτερο γείωση) με μονωτική ταινία και να τη κλείσω με ένα καπάκι (αν αυτό δεν δημιουργει πρόβλημα στο υπόλοιπο ηλεκτρολογικό δίκτυο του σπιτιού)(επίσης υποθέτω οτι σε αυτή θέλει αλλαγή το καλώδιο του ουδέτερου απο το κουτί ψηλά έως τη πρίζα ή ίσως και η φάση με την γείωση γιατί είναι κοντά σε μήκος όπως έχω προαναφέρει. Βέβαια όλο αυτό είιναι δουλειά ηλεκτρολόγου).
Εγώ με το πολύμετρο είπα οτι εφόσον είναι εφικτό (εσείς θα πείτε) και με την κατάλληλη προσοχή θα ήθελα να ελένξω τα καλώδια σε όλες τις ΑΛΛΕΣ πρίζες του σπιτιού, που όταν τις έλενξα με το δοκιμαστικό ήταν όλα οκ, και όταν τις τοποθέτησα (πριν τις ξαναβγάλω) λειτουργούσαν οι ηλεκτρικές συσκευές σε όλες (εκτός απο αυτή με το πιθανά κομμένο ουδέτερο), για να βεβαιωθώ τελικά οτι το κίτρινο καλώδιο είναι όντως η γείωση και το γκρι ο ουδέτερος.
Βέβαια υποθέτω και θέλω τη γνώμη σας για αυτό ότι εφόσον:
α) όλες οι πρίζες του σπιτιού έχουν μαυρο γκρι κιτρινο καλώδιο (και όχι διάφορα χρώματα σε διαφορετικές πρίζες), β) σε όσες υπήρχαν ήδη και λειτουργούσαν πριν τις αντικαταστήσω με νέες, είχαν για γείωση το κίτρινο καλώδιο (λογικά κάποιος ηλεκτρολόγος τις είχε βάλει), γ) όλες όσες άλλαξα και έβαλα το μαύρο για φάση (σύμφωνα με το δοκιμαστικο) το γκρι για ουδέτερο και το κίτρινο για γείωση, λειτουργούσαν και λειτουργουν οι ηλεκτρικές συσκευες, δεν αποδεικνύόλα αυτά οτι οι πρίζες έχουν τοποθετηθεί σωστά; Δηλ σε ότι αφορά το (γ) αν είχα βάλει το κίτρινο για ουδέτερο και το γκρί για γείωση θα λειτουργούσαν οι συσκευές χωρίς να γίνει βραχυκύκλωμα με το που βάλω το φις στη πρίζα ή χωρίς να πέσει το ρελέ διαροής;

Και κάτι τελευταίο: υπάρχει μία χωνευτή πρίζα γκρι με καπάκι απο τις παλιέςστο δωμάτιο της κουζίνας στο τοίχο με τα ολακάκια. Δεν είδα να έχει βίδα για να την βγάλω και να την αλλάξω. Πως βγαίνει; Μοιάζει σαν να την έχουν στερεώσει με κόλα πλακιδίων μέσα στα πλακάκια. ¨Εχω πάρει μια καινούρια legrand με καπάκι και θα ήθελα να την βάλω (αν μπαίνει νέα) αφού βγάλω πρώτα την παλιά και δώ σε τι κατάσταση είναι τα καλώδια, γιατι αυτή έχει μαυρίσει και καταστραφεί μάλλον απο φωτιά απο κάποια συσκευή που χαν βάλει οι προηγούμενοι ενοικιαστές υποθέτω. Το δοκιμαστικό ανάβει στη μία τρύπα και όχι στην άλλη, αλλα και πάλι δεν έχω εικόνα τι γίνεται μέσα στη πρίζα. Αλλιώς είναι και μέσα άθλια θα την μονόσω και θα την αποκλείσω και αυτή.

FILMAN
19-12-11, 11:05
Αυτο συμβενει λογω αυτεπαγωγης.
Μάθετε επιτέλους το σωστό: Λόγω χωρητικότητας. Πυκνωτής σχηματίζεται, όχι μετασχηματιστής.

Φίλε μου, τα χρώματα είναι έτσι όπως τα λες. Ποτέ δεν εχρησιμοποιείτο το κίτρινο ως ουδέτερος και το γκρι ως γείωση. Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι στην περίπτωσή σου συνέβαινε αυτό, τότε με το που δοκίμαζες να λειτουργήσεις μια συσκευή θα σου έπεφτε το ρελέ διαρροής.

eracitexnis
20-12-11, 12:20
Μάθετε επιτέλους το σωστό: Λόγω χωρητικότητας. Πυκνωτής σχηματίζεται, όχι μετασχηματιστής.

Φίλε μου, τα χρώματα είναι έτσι όπως τα λες. Ποτέ δεν εχρησιμοποιείτο το κίτρινο ως ουδέτερος και το γκρι ως γείωση. Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι στην περίπτωσή σου συνέβαινε αυτό, τότε με το που δοκίμαζες να λειτουργήσεις μια συσκευή θα σου έπεφτε το ρελέ διαρροής.

Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις σου.

billisveria
20-12-11, 14:06
οταν αναβουν κ η φαση κ ο ουδετεροσ σημαινει πωσ εχεισ διαρροη στον ουδετερο. και συνηθωσ ειναι απο τον πινακα. καλυτερα φωναξε εναν ηλεκτρολογο να σου βρει την βλαβη σε 10 λεπτα παρα να κινδυνευεισ με τη ζωη σου.

FILMAN
20-12-11, 15:36
οταν αναβουν κ η φαση κ ο ουδετεροσ σημαινει πωσ εχεισ διαρροη στον ουδετερο. και συνηθωσ ειναι απο τον πινακα. καλυτερα φωναξε εναν ηλεκτρολογο να σου βρει την βλαβη σε 10 λεπτα παρα να κινδυνευεισ με τη ζωη σου.
Ναι ε; Και τι είναι αυτή η διαρροή από τον ουδέτερο; Και αφού είναι από τον πίνακα γιατί δεν το κάνει σε όλες τις πρίζες;