PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια για παρτυ , επειγον!!



bekawasg13
15-12-11, 22:58
γεια σας , ο φιλος μου εχει ενα μικρο φωτορυθμικο, συγκεκριμενα αυτο εδω : http://www.aktinion.gr/index.php?lang=gr&sec=115&ctg=119&cid=213 και θελουμε να το χρησιμοποιήσουμε για ενα παρτυ, αλλα δυστυχως δεν εχει εντονα αποτελεσματα επειδη ειναι λιγο μεγαλος ο χωρος (περιπου 70-80 τετραγωνικα) και σκευτηκα μηπως γινεται με καποιο τροπο να ενισχυσουμε το ρευμα που θα βγαλει αυτη η συσκευή και πχ να συνδεσω πανω 5-10 100σταρες λαμπες...
δεν αγοραζουμε και καινουργιο γιατι το ταμειο δεν...
γινεται αυτο ή ζηταω πολλα??? :001_tt2:
αν γινεται μπορειτε να με βοηθησετε με σχηματικο και υλικα???
ευχαριστω πολυ!!

maouna
15-12-11, 23:07
Αυτό το πιο πιθανό είναι να φοράει 3 triac.ανοιξε το κοιτα ποια είναι και ποσα watt το καθένα και βάλε μεγαλυτερης ισχύος που να είναι ευαίσθητα στον ίδιο παλμό. επειδή όμως παίζουμε με 230V AC που είναι θανατηφόρα,αν δεν έχεις πείρα,ξέχνα το. ή πηγενέ το σε καποιον που να έχει.

bekawasg13
15-12-11, 23:11
αν αλλαξω αυτα τα 3 triac δεν εχω καποιο προβλημα με τα υπολοιπα εε?
το σκηνικο να τραβηξουν παραπανω ρευμα και καει τιποτα δεν παιζει ?
ευχαριστω

maouna
15-12-11, 23:23
αν είναι οπως τα λέω ,με triac,και εσυ απλα βάλεις μεγαλύτερησ ισχύος της ίδιας σειρας όμως ,δεν θα υπαρχει πρόβλημα,εφόσον και τα καλωδια μέσα αντεχουν το ρευμα.γιατι αλλο να ειναι 40watt και αλλο 700 παραδειγμα. και η θερμοκρασία του triac θα είναι μεγαλύτερη . εγω σου λέω μη το πειράζεις καθόλου γιατι είναι και επικίνδυνο αμα δεν ξερεισ.Σκοτώνει το ρεύμα .και στο φινάλε μες στο σκοτάδι με χαμηλό φωτισμό καλα θα είναι για ατμόσφαιρα για τα μωρα......:wiink:

bekawasg13
15-12-11, 23:25
χαχαχαχα σωστο σε βρισκω αλλα τουλαχιστον στην αρχη ξερεις ετσι για εφφε και καλα ;Ρ
θα το παλεψω παντως ...

selectronic
15-12-11, 23:25
Δεν γράφει κάπου μέχρι πόσα watt λάμπες μπορείς να βάλεις?

bekawasg13
15-12-11, 23:27
αυτο το συγκεκριμενο λεει για 40W αλλα θελω πολυ περισσοτερα ετσι ωστε να καλυφθει ο χωρος επαρκως...

maouna
15-12-11, 23:27
λέει 40W η μια στο λινκ που έδωσε.

selectronic
15-12-11, 23:29
Είπα μήπως και σήκωνε 1-2 λάμπες ακόμα, πχ “200W/channel max”…

Το βρήκα σε πολλά site αυτό το συγκεκριμένο (SDL-034B) αλλά δεν γράφει πουθενά χαρακτηριστικά watt κτλ:saad:

Το βρίσκω και με 6 λάμπες (http://www.ideashop.gr/eshop/fotismos/diakosmisi/fotorithmiko-trexantiri-6-kan.html), αλλά δεν ξέρω αν είναι με την ίδια «κεντρική μονάδα»

bekawasg13
15-12-11, 23:31
παιζει στην εξοδο του κυκλωματος να ριξουμε κανα darlington???

selectronic
15-12-11, 23:37
παιζει στην εξοδο του κυκλωματος να ριξουμε κανα darlington???
Μεγαλύτερο triac όπως σου είπαν και πριν. Πάντως αν θες πχ να βάλεις 3 λάμπες/κανάλι που βγαίνει 120W, δεν είναι και τρομερή ισχύς. Εγώ είχα ένα 400W/κανάλι με triac χωρίς ψύκτρες.

bekawasg13
15-12-11, 23:41
να δοκιμασω τα tic 106 που εχει και το κυκλωμα του forum?

selectronic
15-12-11, 23:44
Δες για αρχή τι φοράει πάνω, για να δούμε μήπως και αντέχει ήδη λίγα παραπάνω watt. Βάλε και μια φωτό ή το κύκλωμα αν είναι πολύ μικρό.

bekawasg13
15-12-11, 23:45
θα το κοιταξω αυριο και θα σου πω

sakis
15-12-11, 23:49
τα darlington ειναι τρανσιστορ δεν δουλεουν σε εναλασσομενο ρευμα ....

Απο μικρη εμπειρια που εχω αυτο που δες να ακνεις δεν νομιζω να γινεται .... αυτα δουλεουν μαλλον με θυριστορ και οχι με τριακ και μαλιστα εχουν και γεφυρα ανορθωσης μεσα νομιζω ...( μπορει να κανω λαθος) αλλα συνηθως ολα τα κινεζικα ειναι ιδια ...

Φυσικα υπαρχει τροπος με ηλεκτρονικη μεθοδο αλλα ειναι μαλλον μεγαλη μανουβρα

KOKAR
16-12-11, 00:46
το σχέδιο πρέπει κατά πάσα πιθανότητα να είναι σαν το παρακάτω

http://img853.imageshack.us/img853/9947/musiclight.jpg

http://www.quasarelectronics.com/kit-files/smart-kit/1014.pdf

http://www.smartkit.gr/index.php/kit/3-ch-wireless-light-modulator-m.html

patent61
16-12-11, 02:13
Αντικατέστησε τα τρία TRIAC με το ΒΤ137 που είναι πολύ διαδεδομένο (θα το βρεις παντού) και πάμφθηνο και βγάζει στην έφοδο έως 800W. Με τον τρόπο αυτό μπορείς να έχεις μέχρι 20 λάμπες των 40 W ανά κανάλι, ή 13 των 60W κτλ. Θα σε συμβούλευα όμως να μην το φθάσεις στο όριο του, αλλά να βάλεις για παράδειγμα έως και 15 λάμπες ανά κανάλι (αντί για 20) των 40W. Έτσι κι αλλιώς 45 λάμπες για ένα πάρτυ (15Χ3) είναι υπερβολικές. Πρέπει όμως να αντικαταστήσεις και το καλώδιο που φεύγει από την πλακέτα και πάει σε κάθε κανάλι (λάμπα) που έχει επάνω του το φωτορυθμικό σου, (εννοώ αυτές τις τρεις που δείχνει η εικόνα που ανάρτησες) με τέτοιο που να αντέχει τα Watt που θέλεις, οπότε υπολόγισε πρώτα πόσες λάμπες θα βάλεις, και μετά αγόρασε το ανάλογο καλώδιο στα μέτρα που θέλεις. Επιπλέον μεγάλη προσοχή στο ρεύμα γιατί όπως είπαν και οι προλαλήσαντες ΣΚΟΤΩΝΕΙ
Για ψήκτρα δεν χρειάζεται για λίγα Watt (περίπου έως 150), εάν όμως θέλεις για σιγουριά βάλε αν δεις ότι ζεσταίνονται τα TRIAC εφόσον το αποσυνδέσεις από την πρίζα.

patent61
16-12-11, 02:23
Ξέχασα να σου ευχηθώ καλή επιτυχία στο πάρτυ σας!!!!!!:001_tt2:

bekawasg13
16-12-11, 15:32
ευχαριστω ρε παιδια , θα δω τι παιζει και θα σας πω ;Ρ

sakis
16-12-11, 15:39
Αντικατέστησε τα τρία TRIAC με το ΒΤ137 που είναι πολύ διαδεδομένο (θα το βρεις παντού) και πάμφθηνο και βγάζει στην έφοδο έως 800W. Με τον τρόπο αυτό μπορείς να έχεις μέχρι 20 λάμπες των 40 W ανά κανάλι, ή 13 των 60W κτλ. Θα σε συμβούλευα όμως να μην το φθάσεις στο όριο του, αλλά να βάλεις για παράδειγμα έως και 15 λάμπες ανά κανάλι (αντί για 20) των 40W. Έτσι κι αλλιώς 45 λάμπες για ένα πάρτυ (15Χ3) είναι υπερβολικές. Πρέπει όμως να αντικαταστήσεις και το καλώδιο που φεύγει από την πλακέτα και πάει σε κάθε κανάλι (λάμπα) που έχει επάνω του το φωτορυθμικό σου, (εννοώ αυτές τις τρεις που δείχνει η εικόνα που ανάρτησες) με τέτοιο που να αντέχει τα Watt που θέλεις, οπότε υπολόγισε πρώτα πόσες λάμπες θα βάλεις, και μετά αγόρασε το ανάλογο καλώδιο στα μέτρα που θέλεις. Επιπλέον μεγάλη προσοχή στο ρεύμα γιατί όπως είπαν και οι προλαλήσαντες ΣΚΟΤΩΝΕΙ
Για ψήκτρα δεν χρειάζεται για λίγα Watt (περίπου έως 150), εάν όμως θέλεις για σιγουριά βάλε αν δεις ότι ζεσταίνονται τα TRIAC εφόσον το αποσυνδέσεις από την πρίζα.




μονο που ξεχασες να του πεις οτι αν το κυκλωμα του εχει θυριστορ αυτα δεν μπορουν να αντικατασταθουν με τριακ .... Το μαζευουμε λιγακι ?

FILMAN
16-12-11, 17:39
μονο που ξεχασες να του πεις οτι αν το κυκλωμα του εχει θυριστορ αυτα δεν μπορουν να αντικατασταθουν με τριακ .... Το μαζευουμε λιγακι ?
Φυσικά και μπορούν, το ανάποδο δεν γίνεται, και πάλι όχι πάντα!

patent61
16-12-11, 20:37
μονο που ξεχασες να του πεις οτι αν το κυκλωμα του εχει θυριστορ αυτα δεν μπορουν να αντικατασταθουν με τριακ .... Το μαζευουμε λιγακι ?

Φίλε sakis

Δεν νομίζω ότι άπλωσα κάτι παραπάνω απʼ ότι έπρεπε για να το μαζέψω. Θα μπορούσες πολύ απλά να συμπληρώσεις το κείμενο μου , αν νόμιζες πως είναι ατελές και να μη μου την μπεις. Το θέμα του θυρίστορ έχει τεθεί πιο πάνω από άλλους συνομιλητές όπως ο Κώστας (KOKAR), αλλά και από σένα τον ίδιο. Η δική μου εκδοχή αναφέρεται στην περίπτωση που λειτουργεί με triac.
Σε περίπτωση που λειτουργεί με thiristor, και αυτό αφορά εσένα φίλε Κώστα (becawasg13) και πάλι ισχύουν όλα τα ανωτέρω με μόνη διαφορά ότι πρέπει να αγοράσεις thiristor στα watt που χρειάζεσαι, ζητώντας από το κατάστημα ηλεκτρονικών 3 thiristor στα τόσα………. Watt εξόδου, και αυτοί ξέρουν τι θα σου δώσουν, και να αντικαταστήσεις τα παλαιά.
Αν κάνω λάθος σε κάτι απλά διορθώστε με.
Αν το πάρτι σας Κώστα είναι αύριο (Σάββατο), ελπίζω μετά από όλα αυτά να προλάβετε και αν θέλεις πες μας τι έγινε τελικά.

Υ.Γ Φίλιππε (Filman) με δυο γραμμές τα είπες όλα, ευχαριστώ. Αυτό που λες δεν ξέρω να το κάνω αλλά ξέρω ότι γίνεται.

Tomari
21-12-11, 18:14
τελικά ο φίλος μας ή κάηκε ή γνώρισε κανένα γκομενάκι στο πάρτυ και δεν έχει χρόνο να μας πει τι έγινε! :001_tt2:

maouna
21-12-11, 18:56
ελπιζουμε το δευτερο!

patent61
22-12-11, 04:14
και το δεύτερο να είναι, που κι εγώ ελπίζω, θα τον κάψει αργότερα