PDA

Επιστροφή στο Forum : PROJECT : Ποιοτικός Ενισχυτής Ήχου 50-80W, απο τα Μέλη του Hlektronika



Σελίδες : 1 [2]

maouna
01-10-13, 20:27
εγω μετα απο παρα πολυ καιρο αποφασισα να κανω καμια κατασκευη γιατι δεν αντεχα.... εφτιαξα μια πλακετα βασισμενη στον ενισχυτη του σακη αλλα λίγο διαφορετικη στο τρανσιστορ εισοδου για αυτον που λεγαμε με τη μονη τροφοδοσια με την παλια τοπολογια ... επισης εχω συμπεριλαβει και ενα κυκλωμα με λεντ power / signal / clip ..μου λειπουν εξαρτηματα παντως και εχω κανει κατι αλχημιεσ αλλα περιμενω..παντως τα βραδια εχει κερδισει την τιμιτικη του και ακουω μουσικη.... τον εχω στα 35V ,θα του βαζα 70 αλλα δεν εχω ηλεκτρολυτικους.τωρα ψαχνω να κατασκευασω τροφοδοτικο στααθεροποιημενο...και επισης τι να βαλω στην εξοδο...2sc5200 η mjl21194....και τα 2 ωραια παιζουνε ,με τα 2sc5200 παρατηρω σαν να παιζουνε πιο ανετα τις υψηλες. ενω τα mjl21194 πιο στρογγυλεμενα...

billisj
21-03-14, 21:05
καλησπερα ....τελικα σταματησε η κατασκευη του ενισχυτη ???????

moutoulos
21-03-14, 21:15
Απ'ότι βλέπεις ναι. Μάλλον δεν είχε και πολύ ενδιαφέρον ...:001_rolleyes:

sakis
21-03-14, 21:16
Σε οτι αφορα εμενα η απαντηση ειναι ΝΑΙ ... Αφιερωσα τον χρονο μυ ωστε να τελειοποιησω τον δικο μου ενισχυτη και προενισχυτη ο οποιος προφανως και προοριζεται για εμπορικη εκμεταλευση και αφησα πισω μου το ονειρο για ομαδικη δουλεια .

Οπως καταλαβες δεν υπαρχει ενδιαφερον για ""δικο μας" προιον

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

billisj
21-03-14, 21:47
καλησπερα φιλε Σακη...αν σου ηταν ευκολο θα μπορουσες να βαλεις ενα σχεδιο να δουμε τι μπορουμε να κανουμε και εμεις μια κατασκευη....το ξερω δεν ειναι ευκολο να γινει ....θελει παρα πολυ δουλεια και απο ατομα που ασχολουνται με τον ηχο....να σου πω την αληθεια σημερα ειδα το συγκεκριμενο ποστ και περιμενα στο τελος οτι θα υπηρχε ενα σχεδιο για μια κατασκευη τετοιου ενισχυτη .....να σου πω την αληθεια οταν εφτασα στο τελος απαγοητευτικα...λεω δεν ειναι δυνατον ενα τετοιο θεμα να παη χαμενο ....ευχομαι με την δικια σου βοηθεια και αλλων φιλων να συνεχιστη το θεμα γιατι ειναι παρα πολυ ενδιαφερον ....συγνωμη αν σας ζαλησα !!!!!!!!!!!!!!!!!

stelios_a
23-03-14, 00:45
διαβαζα και εγω με χαρα να δω κατι ωραιο και ομαδικο...
κριμα

sakis
21-01-15, 12:20
Αναθερμαινω την φαση γραφω τις σκεψεις μου και περιμενω τις αποψεις σας


FACT : παρθενογεννεση στην ταξη ΑΒ δεν μπορει να γινει ...παρακολουθωντας και το ξενο φορουμ και γενικα την πορεια της ταξης ΑΒ υπαρχουν πολλες παραλλαγες αλλα οχι κατι το οποιο θα σε τιναξει απο την καρεκλα . Ανατρεπτικα κυκλωματα υπηρξαν μαλλον ελαχιστα με μονες κορυφες ενα κυκλωμα του μελους Bigun οπου στην ουσια ειναι ενα P3A με την προσθηκη 2 ακομα μοσφτε στην εξοδο και αρα ειναι υβριδικο cfp το οποιο κατα την αποψη μου δεν προσφερει κατι εκτος απο λιγη περισσοτερη ισχυ ενω εχουν εμφανιστει καποια προβληματα σταθεροτητας τα οποια απο οσοσ γνωριζω δεν εχουν λυθει επακριβως .

Μια αλλη ανατρεπτικη προσεγγιση ηταν ο Creek destiny του οποιου τα σχεδια εχω ειδα οτι εκει παιζει εφευρετικοτητα και μια διαφορετικη τοπολογια και ενω το εχω ακουσει οτι παιζει πολυ καλα ειναι μοσφετ και εμενα δεν μου αρεσουν τα μοσφετ τουλαχιστον σε ταξη ΑΒ .

Πολλοι απο εσας γνωριζουν την εμμονη μου με τα CFP και γενικα εχω κανει την διατριβη μου με τα P3A αλλα και με τους Alchemist Forseti ...

Καποιοι απο εσας πιθανον να εχουν διαβασει και την συγκεκριμενη ανησυχια που εχω για τον Alchemist ο οποιος εχει θεματα σταθεροτητας και την εποχη που σχεδιαστηκε ο αρχικος σχεδιαστης τον γεμισε Hansaplast και τσιροτα για να μπορεσει να λειτουργησει με καποια σχετικη ασφαλεια .

Θυμιζω οτι ο Alchemist εχει την μοναδικοτητα να ειναι CFP/bootstrap το οποιο ειναι ενα μοναδικο πλεονεκτημα αλλα εχει 4 εξοδου και 4 driver τα οποια υποσχονται απιστευτη ικανοτητα οδηγησης με εξαιρετικο κικ . Το θεμα ειναι οτι με 4 cfp στην εξοδο ειναι πρακτικα απιθανο να μην πεσει σε ταλαντωση και για αυτο ο σχεδιαστης τον γεμισε τσιροτα δλδ πυκνωτες miller για να μαζεψει την ταλαντωση το οποιο φυσικα αρχικα επιρεαζει σε αρκετα μεγαλο βαθμο την ποιοτητα του ηχου κι απο την αλλη σε υποχρεωνει να χρησιμοποιησεις αργους ημιαγωγους για τον ιδιο λογο .

Σημερα με τοσα δυνατα εργαλεια εξομοιωσης η αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχει ιχνος ταλαντωσης το οποιο βεβαια ειναι λαθος γιατι στην αρχικη εξομοιωση ειναι δεδομενο οτι οι ημιαγωγοι ειναι ολοι τελειοι αγουν ολοι ακριβως το ιδιο ρευμα κλπ κλπ Αρα με βαση την αρχικη εξομοιωση ο ενισχυτης δεν χρειαζεται κανενα ""τσιροτο" Οπως ειπα αυτο ειναι λαθος το οποιο εχει να κανει με το οτι ο εξομοιωτης δουλευει σε τελειες συνθηκες που σημαινει οτι αν αρχιζεις να πειραζεις λιγο τις ανοχες σε επιπεδα τυπου 10% τοτε πραγματι αρχιζουν να εμφανιζονται τα προβληματα .

Με την εμπειρια που απεκτησα μελετωντας το P3A πολλα χρονια τωρα καταλαβα οτι στα CFP παιζει μεγαλο ρολο τα οδηγα να ειναι ματσαρισμενα αν γινεται αλλα και να μοιραζονται την ιδια θερμοκρασια σε κοινο ψυκτικο διαφορετικο απο αυτο που ειναι τα εξοδου . Αυτο σημαινει οτι εαν καποιος ανασχεδιασει την πλακετα του Alchemist με ενα τροπο τετοιο ωστε τα οδηγα και ο θερμοστατης να βρισκονται στην ιδια ατομικη ψυκτρα ωστε τα οδηγα να μοιραζονται την ιδια θερμοκρασια και αρα την ιδια ελεγχομενη αγωγιμοτητα τοτε τα εξοδου θα ακολουθησουν χωρις προβλημα και ετσι θα καταληξουμε να δουλευει χωρις τσιροτα και προβληματα σταθεροτητας

ΤΑ πλεονεκτηματα
--Εξαιρετικα γρηγορος
--Εξαιρετικα μουσικος απο την στιγμη που ο VAS ειναι bootstrap και η εξοδος CFP
--Συγκριτικα αρκετα μεγαλη ισχυς 80-100w
--Αστρονομικο ευρος
--Εξαιρετικη ικανοτητα οδηγησης ακομα και σε ηχεια που "βουτανε " πολυ χαμηλα σε εμπεδηση
--Απλουστατος στην κατασκευη και οικονομικος
--Ευκολια σε ρυθμισεις και μεγαλη επιλογη σε εξαρτηματα
--Μοναδικος στο ειδος του δεν υπαρχει πουθενα κανενα μηχανημα με αυτη την λογικη

Οι Προθεσεις μου

--εχω την προθεση να σχεδιασω την πλακετα
--Εχω την προθεση να χρηματοδοτησω το project σε πλακετες και υλικα
--Καποια μελη θα πρεπει να αναλαβουν να το κατασκευασουν γιατι εγω δεν προλαβαινω
--Διαθετω εξοπλισμο και χρονο για μετρησεις

Ολοι μας θα πρεπει να εχουμε κατα νου οτι αυτα ειναι οι σκεψεις μου που σημαινει οτι μπορει να κανω και λαθος ...Εαν κανω λαθος οποιοι τον φιαξουν θα καταληξουν να εχουν εναν καλυτερο απο Alchemist στα χερια τους Εαν εχω δικιο εχουμε στα χερια μας κατι παγκοσμια μοναδικο ...


Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

basilism
21-01-15, 20:37
πολυ ενδιαφερον project σακη.δηλωνω. συμετοχη.περιμενω τη πλακετα σου και αν υπαρξει ενδιαφερον και απο αλλα μελη να καναμε groop buy.

sakisr
21-01-15, 21:01
Αν γινει τελικα το project θελω κι εγω μια πλακεττα....Παντα μ'ενδιαφερει ενας καλος ενισχυτης για το σπιτι!

sakis
21-01-15, 21:25
η πλακετα μαγειρευται as we speak

Costis Ni
21-01-15, 21:26
Alchemist με 1 driver & εξοδου ανα rail? Καλά κατάλαβα;

sakis
21-01-15, 21:38
οχι 2ντριβερ και δυο εξοδου ανα ραιλ 4ντριβερ και 4 εξοδου στο καναλι .....

perithess
21-01-15, 21:40
Με ενδιαφέρει και εμένα το όλο σκεπτικό και διαθέτω κάποια όργανα και υπομονή (ελπίζω και χρόνο) για να συμβάλω και έγω στην όλη διαδηκασία. Θα προτιμούσα να κατασκευάσω την δικιά μου πλακέτα και να μην αγοράσω την δική σου από κάποιο κιτ (δεν ξέρω αν έχεις πρόθεση να κάνεις κιτ) αλλά φυσικά μπορώ να συμετέχω σε κάτι ολοκληρωμένο. Αναφέρεις επίσης ότι είναι οικονομικός στα υλικά αλλά δεν δίνεις κάποια ιδέα για τελικά και ντραίβερ κτλ. Γενικά θέλω να φτιαξω ένα ενισχυτή σε αντικατάσταση ενός STK kit αλλά ακόμα δεν ξέρω τι να κάνω γύρω στα 80-100βατ αλλα όχι με ολοκληρωμένο.
Off topic: [Σακη βρίσκω στην tme.eu ta 2sc5200- 2sa1943 της toshiba γύρω στο 1¤ το κομμάτι. Τι ποιότητα λες να είναι? Εσύ πόσο το αγοράζεις από φανό στην Αθήνα? Αξίζουν για αγορά η να δω καμιά παραγγελία απο το φανό?]

sakis
21-01-15, 21:57
με ενα ευρω δεν αγοραζεις 1943-5200 ...απλα ...

Για σενα αλλα και τα υπολοιπα παιδια

Κανουμε μια προσπαθεια να φιαξουμε κατι το οποιο θα ειναι μοναδικο ...να εχει κατι το οποιο δεν εχουν οι ενισχυτες που κυκλοφορουν στο εμποριο ουτε group buy θα γινει ουτε ο καθενας θα φιαχνει οτι πλακετες του κατεβει ... Φυσικα δεν συζηταμε οτι πουλαμε κατι απο ολα αυτα μεσα στο φορουμ

Η προθεση ειναι να σχεδιαστει η πλακετα απο ανθρωπους που μπορουν να την σχεδιασουν σωστα να συζητηθει και να τσεκαριστει να γινει debugging εαν χρειαστει να κατασκευαστει μια συγκεκριμενη ποσοτητα 4-5 μηχανηματα απο καποιους ανθρωπους του φορουμ που μπορουν να κατασκευασουν ενα τετοιο πραγμα να γινουν εκτεταμενες ακροασεις , μετρησεις και εκτιμησεις και εαν φτασουμε στο επιθυμητο αποτελεσμα απο εκει και μετα βλεπουμε γιατι το τι και πως θα γινει .

Θελω να πω οτι εαν καταληξουμε σε κατι παρα πολυ καλο και μοναδικο απο εκει και μετα ειναι θεμα φορουμ η διαχειριση του group buy κλπ κλπ η τσπ εγω απεχω απο τετοιυ ειδους θεματα .

Σορρυ που προσθετω αυτο αλλα φοβαμαι οτι το να στειλουμε πλακετες στην Βορεια Ελλαδα για κατασκευη δεν βλεπω να εχει νοημα σε τοσο μεγαλη αποσταση Θα υποθεσω οτι αν παραχθουν καποια δοκιμαστικα κομματια αυτο θα πρεπει μαλλον να γινει στην Αθηνα ....

Το Point δεν ειναι να κανουμε εναν οποιδηποτε ενισχυτη ουτε να πουλησουμε κατι ωστε να κερδισουμε Το θεμα ειναι να κανουμε κατι το οποιο να ειναι μοναδικο ...παγκοσμια εαν γινεται

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

sakis
21-01-15, 23:55
Μια πρωτη προσεγγιση σε πλακετα

Περιμενω αποψεις γνωμες ερωτησεις

sakis
21-01-15, 23:57
Η συγκεριμενη εκδοση εχει και θεσεις για πυκνωτες τσιροτα στην περιπτωση που η σκεψη μου ειναι λαθος και απλα θα καταληξουμε σε εναν Alchemist με ενα πιο βελτιωμενο κυκλωμα εισοδου .

Telis123
22-01-15, 09:49
Ωραια, αντε ρε παιδια γιατι εχουμε και καιρο να φτιαξουμε τιποτα.

valis
22-01-15, 10:54
Μια πρωτη προσεγγιση σε πλακετα

Περιμενω αποψεις γνωμες ερωτησεις

Με μια ματια στα γρηγορα, βλέπω τα εξής :
α) το τρανσιστορ του Vbe multiplier δεν έχει θερμική σύζευξη με τα εξόδου.
β) το ιδιο και τα driver

το Vbe mult μπορεί να συνδεθεί με καλώδια και με λιγο στριμωγμα τα driver πιθανον να χωρανε διπλα στα εξόδου

ezizu
22-01-15, 13:15
Με μια ματια στα γρηγορα, βλέπω τα εξής :
α) το τρανσιστορ του Vbe multiplier δεν έχει θερμική σύζευξη με τα εξόδου.
β) το ιδιο και τα driver

το Vbe mult μπορεί να συνδεθεί με καλώδια και με λιγο στριμωγμα τα driver πιθανον να χωρανε διπλα στα εξόδου

Μα νομίζω ότι ο Σάκης αναφέρει ήδη το σκεπτικό του,για το συγκεκριμένο θέμα στο ποστ#257:

[........Με την εμπειρια που απεκτησα μελετωντας το P3A πολλα χρονια τωρα καταλαβα οτι στα CFP παιζει μεγαλο ρολο τα οδηγα να ειναι ματσαρισμενα αν γινεται αλλα και να μοιραζονται την ιδια θερμοκρασια σε κοινο ψυκτικο διαφορετικο απο αυτο που ειναι τα εξοδου . Αυτο σημαινει οτι εαν καποιος ανασχεδιασει την πλακετα του Alchemist με ενα τροπο τετοιο ωστε τα οδηγα και ο θερμοστατης να βρισκονται στην ιδια ατομικη ψυκτρα ωστε τα οδηγα να μοιραζονται την ιδια θερμοκρασια και αρα την ιδια ελεγχομενη αγωγιμοτητα τοτε τα εξοδου θα ακολουθησουν χωρις προβλημα και ετσι θα καταληξουμε να δουλευει χωρις τσιροτα και προβληματα σταθεροτητας......]

Καλό θα ήταν βέβαια να εξεταστούν τα όποια θετικά ή αρνητικά αποτελέσματα θα υπήρχαν, αν κατασκευαστεί η πλακέτα με τέτοιο τρόπο, ώστε να τοποθετηθούν όλα αυτά τα τρανζίστορ (εξόδου, driver,Vbe multiplier) σε μια ψύκτρα , ή να έχει ήδη προ μελετηθεί η δυνατότητα να μπορεί να γίνει εύκολα η θερμική σύζευξη των δύο ψυκτρών ( εξόδου και driver/Vbe multiplier) στην πορεία (αν αυτό κριθεί αναγκαίο) .
Ίσως βέβαια ο Σάκης να το έχει ήδη μελετήσει και αυτό το θέμα.

Εγώ κάτι άλλο που θα πρότεινα είναι να αλλάξει λιγάκι η θέση της αντίστασης του συλλέκτη στο πρώτο τρανζίστορ του διαφορικού εισόδου, ώστε να έρθουν πιο κοντά τα δυο τρανζίστορ του διαφορικού ,για καλύτερη θερμική σύζευξη μεταξύ τους ( δεν ξέρω αν θα έχει κάποιο σοβαρό θετικό αποτέλεσμα στο όλο κύκλωμα , αλλά νομίζω δεν θα είναι αρνητικό και εφόσον δεν έχει κατασκευαστεί η πλακέτα δεν θα είναι δύσκολη αυτή η αλλαγή ).
Εκτός αυτού, κάτι ακόμα που ίσως αξίζει να προστεθεί στο κύκλωμα εισόδου, είναι οι κατάλληλες αντιστάσεις και το τρίμερ στους εκπομπούς των τρανζίστορ του διαφορικού εισόδου για την ρύθμιση DC offset.

Φιλικά.

Υ.Γ. Σάκη για το πρότζεκτ, είμαι και εγώ μέσα .

Dbnn
22-01-15, 13:19
Με μια ματια στα γρηγορα, βλέπω τα εξής :
α) το τρανσιστορ του Vbe multiplier δεν έχει θερμική σύζευξη με τα εξόδου.
β) το ιδιο και τα driver

το Vbe mult μπορεί να συνδεθεί με καλώδια και με λιγο στριμωγμα τα driver πιθανον να χωρανε διπλα στα εξόδου


Γιατί αυτός ο ενισχυτής είναι Sziklai που σημαίνει οτι τα εξόδου δεν συνδέονται ως κοινού εκπομπού αλλά κοινού συλλέκτη (CFP), και αυτό μας λέει ότι τα εξόδου λειτουργούν ως ενισχυτές ρεύματος, άρα στην καθαρεύουσα "λειτουργούν για πάρτη τους".
Ο vbe multiplier δεν τοποθετείται στα εξόδου αλλά στα drivers μιας και το ρεύμα ηρεμίας μετριέται πάνω στα drivers εφόσον αυτά βγάζουν την τάση στην έξοδο.
Όλο αυτό το σετάκι προυποθέτει ψύκτρα στα εξόδου αλλά πρόσθετη ψύκτρα (που δεν θα έχει σχεση με τα εξόδου) και στους drivers που εκει πάνω θα στριμώξεις τον vbe multiplier. (στην ουσία τα εξόδου είναι οι οδηγοί)

http://en.wikipedia.org/wiki/Sziklai_pair
Υπάρχει υλικό για διάβασμα και σε άλλα site απλά βαριέμαι να ψάχνω τώρα.

valis
22-01-15, 13:48
> ezizu "Μα νομίζω ο Σάκης αναφέρει σχετικά για το συγκεκριμένο θέμα στο ποστ#257:"

Δεν το διαβασα. μόνο την πλακέτα κυταξα

> ezizu "Εγώ θα πρότεινα να αλλάξει λιγάκι η θέση της αντίστασης του συλλέκτη στο πρώτο τρανζίστορ του
διαφορικού εισόδου, ώστε να έρθουν πιο κοντά τα δυο τρανζίστορ του διαφορικού ,για καλύτερη θερμική
σύζευξη μεταξύ τους ( δεν ξέρω αν θα έχει κάποιο σοβαρό θετικό αποτέλεσμα στο όλο κύκλωμα , αλλά
νομίζω δεν θα είναι αρνητικό και εφόσον δεν έχει κατασκευαστεί η πλακέτα δεν θα είναι δύσκολη αυτή η αλλαγή )."

Κάτι λίγα θα προσφέρει, καλύτερα να πέσει κανα φράγκο παραπάνω για ένα διπλό

> ezizu "Εκτός αυτού, κάτι άλλο που ίσως αξίζει να προστεθεί στο κύκλωμα εισόδου, είναι οι κατάλληλες
αντιστάσεις και το τρίμερ στους εκπομπούς των τρανζίστορ του διαφορικού εισόδου για την ρύθμιση DC offset."

Οπωσδήποτε

> Dbnn "Ο vbe multiplier δεν τοποθετείται στα εξόδου αλλά στα drivers μιας και το ρεύμα ηρεμίας μετριέται
πάνω στα drivers εφόσον αυτά βγάζουν την τάση στην έξοδο."

το vbe mult δεν μπαίνει ούτε στα εξόδου ούτε στα driver μπαίνει στο vas
μιλούσα για θερμική σύζευξη οχι για ηλεκτρική
το κυκλωμα δεν το εχω δει μονο στην πλακεττα εριξα μια ματια

sakis
22-01-15, 16:52
Η αντισταση αναμεσα στο διαφορικο δεν ειναι προβλημα τα τρανσιστορ θα ""ανεβουν " μερικα χιλοστα πιο πανω και θα κολληθουν και μεταξυ τους αφου ματσαριστουν πολυ προσεκτικα για τους γνωστους λογους

Τοπολογικα ειναι κατι το οποιο κανω και στον δικο μου ενισχυτη και οι αποστασεις ειναι μια χαρα για κατι τετοιο ....


@valis

Πριν να αρχισεις να αρχισει να συζητας μαλλον βιαστικα ενα κυκλωμα το οποιο δεν εχεις δει, καλο θα ηταν να διαβασεις λιγακι την θεωρια γυρω απο τα CFP για την οποια θα σου πω οτι ειναι ενα πεδιο μαλλον ανεξερευνητο και αρα υπαρχουν καποιες πληροφοριες αλλα δεν ειναι και σιγουρο οτι ειναι σωστες ....

Με σιγουρια μπορω να σου πω οτι ποτε σε κανενα κυκλωμα καμμιας τοπολογιας ο Vbe multiplier δεν μπορει και δεν κανει να συνδεθει θερμικα με τον VAS προφανως γιατι ο VAS αναπτυσει θερμοκρασια η οποια δεν ειναι σχετικη με το φορτιο η την ενταση που παιζει ενα μηχανημα η τσπ δεν αποτελει κριτηρια για να κοντρολαρεις την πολωση στο κυκλωμα σωστα . Στα CFP η θερμοκρασιακη αντισταθμιση γινεται πανω στα οδηγα και μονον....Γενικοτερα για να μπορεσεις να καταλαβεις το λειτουργικο πρεπει πρωτα να καταλαβεις σε βαθος πως λειτουργουν τα CFP το οποιο πιστεψε με δεν ειναι ευκολο . Πολλοι και καμμια φορα μεγαλοι σχεδιαστες κοιτανε ενα CFP και σκεφτονται σαν να βλεπουν EFP

Επισης το σχολιο για παλκετα διπλης οψεως δεν το λαμβανω καν υποψη απο την στιγμη που ενα τοσο απλο κυκλωμα μπορει με ανεση να εκτελεστει σε πλακετα μονης οψεως . Καλο θα ηταν απο την στιγμη που ισως παει για μαζικη παραγωγη να εχει και χαμηλο κοστος .


Σε διαφορα αρθρα μου εχω εξηγησει τις διαφορες και κατα την αποψη μου σε κυκλωματα μικρης ισχυος και μεχρι δυο τρανσιστορ τα CFP ειναι μακραν καλυτερα των EFP το θεμα ειναι οτι εχουν προβλήματα σταθεροτητας ( ακομα και με δυο τρανσιστορ μονο ) προφανως EFP που συχωρουν πολλα λαθη που κανουν οι σχεδιαστες επεκρατησαν ακριβως για αυτον τον λογο ...

Σας Θυμιζω οτι σε γραμμη παραγωγης δεν υπαρχει κανενα CFP το οποιο να εχει 4 ντριβερ και 4 εξοδου εκτος απο τον Alchemist αλλα ναι ειναι κιολας σταθερο ...Αρα αυτο που παμε να κανουμε ειναι παγκοσμια μοναδικο .

@ezizou
Σηφη λεω να αφησω περιθωριο το πολυ μεχρι την επομενη Τριτη η Τεταρτη για περισσοτερη συζητηση αλλα και την πιθανοτητα καποιου αλλου μελους που πιστευει οτι μπορει να κανει καποια αλλη πλακετα καλυτερη η πιο ομορφη ειναι και οι εκλογες του Συριζα στην μεση και αν δεν εχω καποια αλλη προταση να πραγγειλω 10 κομματια .


Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

sakis
22-01-15, 17:07
@ezisou Vallis

Το κυκλωμα ειναι σχεδιασμενο ωστε να εχει 0mv στην εξοδο με ταση τροφοδοσιας 40+40 volt με μονη προυποθεση να φοραει αντιστασεις mf 5% και τρανσιστορ στο διαφορικο ματσαρισμενα οχι με κατι ιδιαιτερο οχι παραπανω απο ενα πολυμετρο και ενα hfe μεταξυ 250-350

Οι προυποθεσεις αυτες ειναι πολυ ευκολο να τηρηθουν ενω το υπολοιπο κυκλωμα που θα επρεπε να προστεθει εχει ορισμενες αλλες παρενεργιες .

Πιο συγκεκριμενα υπαρχει ενα μικρο μυστικο γυρω απο αυτο το θεμα που για την ωρα θα ηθελα να το κρατησω για μενα μεχρι να εξελιχθει το κυκλωμα σε επομενα βηματα .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Costis Ni
22-01-15, 19:48
Δουλεύει με ένα ζεύγος ανα κνάλι για κάποιον που δεν χρειάζεται τόση ισχύ, και τι επίπτωση θα έχει στις παραμετρους λειτουργίας;

ΥΓ τα μυστικά σου ειναι απολυτως ασφαλή εδώ :wiink:

sakis
22-01-15, 21:13
Δουλευει αλλα δεν εχει καποιο ιδιαιτερο νοημα ειναι το ιδιο καλος οσο δεκαδες αλλοι ενισχυτες. Επισης σε συτον το νοημα δεν ειναι τοσο η ισχυς αλλα η ικανοτητα οδηγησης

moutoulos
22-01-15, 21:43
Όπως είχαμε αναφέρει και στην αρχή, καλό θα είναι ο ενισχυτής να μπορεί να διαχειριστεί
και μικρότερα φορτία, έτσι ώστε να είναι πιο "ευέλικτος". Δεν θα είχε νόημα να είχαμε έναν
καλό ενισχυτή, αλλά να μην κατεβαίνει ή να μην μπορεί να οδηγήσει, χαμηλά φορτία ...


Επίσης θα προτιμούσα τα τρανζίστορ εξόδου, να είναι οπωσδήποτε διπλά, έτσι ώστε ο ενισχυτής να μπορεί να
πάρει έστω μια γεύση από 2 ohm φορτίο. Εξάλλου για να είναι θεωρητικός τουλάχιστον σωστός θα πρέπει να
βγάζει πχ 50W/8, 100W/4, και άντε … 150-160W/2. Αυτό βέβαια ανεβάζει το κόστος μεγαλώνοντας το
τροφοδοτικό του σε "ηλεκτρολυτικές χωρητικότητες", και σε ισχύ τον μετασχηματιστή. Αλλά και αυτό θα το
δούμε στην πορεία ...

sakis
23-01-15, 17:27
???θα ξεκουνηθει κανεις αλλος ?

fm355
23-01-15, 19:33
μεσα και εγω

Costis Ni
23-01-15, 21:00
Μωρέ ψήνομαι, αλλά έλα που είμαι καλυμμένος ενισχυτικά; Εχω εργαστήριο και χρόνο όμως , όποιος θέλει είμαι διαθέσιμος.


Όπως είχαμε αναφέρει και στην αρχή, καλό θα είναι ο ενισχυτής να μπορεί να διαχειριστεί
και μικρότερα φορτία, έτσι ώστε να είναι πιο "ευέλικτος". Δεν θα είχε νόημα να είχαμε έναν
καλό ενισχυτή, αλλά να μην κατεβαίνει ή να μην μπορεί να οδηγήσει, χαμηλά φορτία ...

Λίγο πιό παραστατικά και συγκεκριμένα; Να κατεβαίνει σε Ωμ; Η τι αλλό;

basilism
23-01-15, 21:34
χαμηλοτερο φορτιο σε ωμ.

AKHS
23-01-15, 22:02
Καλησπέρα στην παρέα δεν έχω της γνώσεις και την εμπειρία που έχετε εσείς για αυτό το project αλλά θα με ενδιέφερε να συμμετέχω κι εγώ και να τον κατασκευάσω.

Dbnn
23-01-15, 22:11
Σχηματικά δεν βλέπω όμως.....

Γιατί δεν ανεβάζετε ένα σχηματικό όσοι ενδιαφέρεστε και να πέσουν οι γνώμες στο τραπέζι?
Εφόσον διάβασα οτι δεν πάμε για να πρωτοτυπήσουμε δεν έχει νόημα να γράφονται 28 σελίδες με θεωρίες...

Εμένα οι προυποθέσεις μου θα ήταν:
1. φορτίο να κατεβαίνει μέχρι 2Ω (με μικρή τάση τροφοδοσίας πχ +/-25vDC και ένα ζευγάρι εξόδου ακόμα όλα γίνονται).
2. Ισχύς 60-70w RMS στα 8Ω
3. Υψηλό κέρδος και γιατί όχι ενσωματωμένη προενίσχυση.
4. "Εύκολα" εξόδου. Το να είσαι με την αγωνία αν θα βρείς τα γνήσια 1943-5200 έναντι 2-3 ευρώ το τεμάχιο μπορεί σε κάποιον να φαίνονται πολλά ξέροντας απο αυτά που διαβάζει οτι μπορεί να πέσει σε μαιμούδες. Δυστηχώς δεν ξέρουμε προσωπικά τον Φανό και τον κάθε Φανό (τυχαίος μαγαζάτορας) ώστε να μας δώσει τα γνήσια.

Θα μου πείς αν δεν ξέρεις να αγαγνωρίσεις το γνήσιο απο το μαιμού μην ξεκινάς καν. Δεν είναι έτσι όμως.
Καλό θα ήταν να υπάρχει προοπτική το υπόλοιπο κύκλωμα να μπορέσει να συνεργαστεί και με άλλα (ακόμα και φτηνιάρικα αν το θέλετε) εξόδου. Είτε TO220, είτε TO247, είτε TO3, TO3P και πάει λέγοντας.
Sakis θα ήθελα την άποψή σου πάνω σε αυτά μιας και απο ότι βλέπω ξέρεις πολύ καλά τον τομέα audio...
Υ.γ. Όσο για τα CFP συμφωνώ και εγώ, είναι δύσκολοι ενισχυτές αλλά πολύ καλυτεροι απο τους EFP.

ggr
23-01-15, 22:15
Σχηματικά δεν βλέπω όμως.....

Γιατί δεν ανεβάζετε ένα σχηματικό όσοι ενδιαφέρεστε και να πέσουν οι γνώμες στο τραπέζι?
Εφόσον διάβασα οτι δεν πάμε για να πρωτοτυπήσουμε δεν έχει νόημα να γράφονται 28 σελίδες με θεωρίες...

Εμένα οι προυποθέσεις μου θα ήταν:
1. φορτίο να κατεβαίνει μέχρι 2Ω (με μικρή τάση τροφοδοσίας πχ +/-25vDC και ένα ζευγάρι εξόδου ακόμα όλα γίνονται).
2. Ισχύς 60-70w RMS στα 8Ω
3. Υψηλό κέρδος και γιατί όχι ενσωματωμένη προενίσχυση.
4. "Εύκολα" εξόδου. Το να είσαι με την αγωνία αν θα βρείς τα γνήσια 1943-5200 έναντι 2-3 ευρώ το τεμάχιο μπορεί σε κάποιον να φαίνονται πολλά ξέροντας απο αυτά που διαβάζει οτι μπορεί να πέσει σε μαιμούδες. Δυστηχώς δεν ξέρουμε προσωπικά τον Φανό και τον κάθε Φανό (τυχαίος μαγαζάτορας) ώστε να μας δώσει τα γνήσια.

Θα μου πείς αν δεν ξέρεις να αγαγνωρίσεις το γνήσιο απο το μαιμού μην ξεκινάς καν. Δεν είναι έτσι όμως.
Καλό θα ήταν να υπάρχει προοπτική το υπόλοιπο κύκλωμα να μπορέσει να συνεργαστεί και με άλλα (ακόμα και φτηνιάρικα αν το θέλετε) εξόδου. Είτε TO220, είτε TO247, είτε TO3, TO3P και πάει λέγοντας.
Sakis θα ήθελα την άποψή σου πάνω σε αυτά μιας και απο ότι βλέπω ξέρεις πολύ καλά τον τομέα audio...
Υ.γ. Όσο για τα CFP συμφωνώ και εγώ, είναι δύσκολοι ενισχυτές αλλά πολύ καλυτεροι απο τους EFP.

Δεν νομιζω με τροφοδοσια +/- 25V να μπορει να δωσει 60-70W RMS.

Dbnn
23-01-15, 22:17
Δεν νομιζω με τροφοδοσια +/- 25V να μπορει να δωσει 60-70W RMS.


Για αυτό λέμε "π.χ."
Τουλάχιστον με +/-30volts να μπορεί να δώσει αυτή την ισχύ, για να πέσεις σε Ωμ όμως θέλεις 2ο ζευγος εξόδου. Μην πω και 3ο για να είσαι ασφαλής.

sakis
23-01-15, 23:52
Τα παραπανω σας ερωτηματα εχουν και δεν εχουν απαντηθει στις προηγουμενες 28+σελιδες οπως ειπαμε και οπως ειδατε δεν υπαρχει ενδιαφερον .
Η απουσια ενδιαφεροντος αφορα την συνεργασια για την σχεδιαση και παραγωγη κστι το οποιο θαειχε καποιας μορφης εφευρετικοτητας η κατι μοναδικου .
Με την παρπανω λογικη και με την απουσια ουσιαστικης συμμετοχης εγωπροχωρησα στην συγκεκριμενη προταση κσι δεν θα παρεκλινω . Εαν υπαρξει δνδιαφερον εχει καλως εαν οχι θα το κανω μονος οταν βρεθει χρονος.
Dbnn δεν εχω την προθεση να προσαρμωσω το κυκλωμα στις αναγκες σου .τα 2ωμ δεν ειναι πρωτη προταιρεοτητα στο hifi option ισως προταιρεοτητα οχι .

Τελος οπως σας ειπα θα συζητουσα καποια αλλη ιδεα.(αυτη ηταν και η αρχικη ιδεα)αρκει να ειχε να προσφερει κατι το μοναδικο και να μην ειναι κατι που ειδαμε σε καποιο αλλο φορουμ και του αλλαξαμε τα εξοδου για νζ γινει δικο μας .

Επισης τα προβληματα περι 1943_5200 για μενα ειναι αδιαφορα οπως πιθανα σε οποιοδηποτε αλλο κυκλωμα μπορει να πεσεις σε μαιμου τρανσιστορ. Προσοχη θρλει οτι και ν κανεις .

Εξαλου το τελευταιο που συζηταω δεν δουλευει με αυτα.

sakis
24-01-15, 00:07
Για μα προχωρησει η δικια μου προταση περιμενω μελη απο Αθηνσ που εχουν ηδη καποια εμπειρια ,χρονο, και την ικανοτηα να κατασκευασουν σωστα, να τους δωσω με δικια μου χρεωση υλικα και πλακετες νσ κανουν την κατασκευη και να προχωρησουμε σε αξιολογηση .
Αν βρεθουν φυσικσ εαν οχι βλεπουμε
Για αυτο αλλωστε δεν εχω σνεβαδσει και σχηματικο ακομα .

Εναλλακτικα εαν υπαρχουν αλλες προτασεις ειμαι στην διαθεση σας αν και απο την στιγμη που σποφασισα να κανω αυτη την αναθερμανση δεν βλεπω και την τρελλη κοσμοσυρροη οποτε ειμαι και εγω μαγκωμενος .
Αυτα .....

betacord85
24-01-15, 00:24
βρεχει...αν ησουν μαγαζι θα ερχομουν και δεν κανω πλακα...μονο την πλακετα θα επερνα απο σενα σακη και υλικα δικα μου...μονο και μονο να την μονταρω να την ακουσω...ξερω οτι οπου λεει το σακης πετροπουλος ειναι εγγυηση και πειρα πανω στο hi-fi...

ninolas
24-01-15, 10:09
βρεχει...αν ησουν μαγαζι θα ερχομουν και δεν κανω πλακα...μονο την πλακετα θα επερνα απο σενα σακη και υλικα δικα μου...μονο και μονο να την μονταρω να την ακουσω...ξερω οτι οπου λεει το σακης πετροπουλος ειναι εγγυηση και πειρα πανω στο hi-fi...
και εγώ θέλω να βοηθήσω και εγώ όσο μπορώ τουλάχιστον !!!
καλημέρα κιόλας!

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
24-01-15, 10:19
Καλημέρα και εγώ μέσα είμαι στο κατασκευαστικό κομμάτι αν και είμαι μακριά από Αθήνα.

radiofonias
24-01-15, 12:03
Και εγω είμαι μακριά αλλα είμαι διατεθειμενος να φτιάξω ενα να το μετρήσω και να το ακούσω και να παρουσιασω αποτελέσματα, φυσικά η πλακέτα αν είναι έτοιμη θα βοηθήσει πολύ( να συμετάσχω στην σχεδίαση δεν μπορώ δεν έχω ασχοληθεί με λογισμικό σχεδίασης) αλλά σε κάθε περίπτωση θα βοηθήσω στην ανάπτυξη του σχηματικού.

ninolas
24-01-15, 12:53
μια ιδέα που σκέφτηκα(μπορεί να έχει αναφερθεί )
ήταν να έχει και προενισχυτή (κανέναν Opa2134) και να υπάρχουν και παραλλαγές ανάλογα και τις απαιτήσεις
δηλαδή να είναι η είσοδος 0.7-1v αλλά να έχουμε και εναλλακτική επιλογή για 2-3 είσοδους για phono και εάν γνωρίζει κανείς και RIAA όποιος βέβαια τα χρειάζεται

sakis
24-01-15, 13:18
Νικο .... εδω δεν μπορουμε να βρουμε ακρια με ενα και μονο κυκλωμα να το απλωσουμε σε τετοια εκταση ???? δεν υπαρχει απολυτως κανενας λογος Απο την αλλη θα ξανατονισω οτι προσπαθουμε να κανουμε κατι μοναδικο και οχι να αντιγραψουμε κατι το οποιο ηδη υπαρχει σε αλλα φορουμ η στο ινετερνετ γενικοτερα ...Οποτε παργματα σαν το 2134 δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο και αρα εξω απο καθε δικια μου σκεψη για μοναδικοτητα ....

Φιλικα
Σακης

ninolas
24-01-15, 13:33
Νικο .... εδω δεν μπορουμε να βρουμε ακρια με ενα και μονο κυκλωμα να το απλωσουμε σε τετοια εκταση ???? δεν υπαρχει απολυτως κανενας λογος Απο την αλλη θα ξανατονισω οτι προσπαθουμε να κανουμε κατι μοναδικο και οχι να αντιγραψουμε κατι το οποιο ηδη υπαρχει σε αλλα φορουμ η στο ινετερνετ γενικοτερα ...Οποτε παργματα σαν το 2134 δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο και αρα εξω απο καθε δικια μου σκεψη για μοναδικοτητα ....

Φιλικα
Σακης
καλά ακόμα στις ιδέες είμαστε και στο θα ...
και για την μοναδικότητα έχεις δίκιο και συμφωνώ μαζί σου !!!!
εγώ πραγματικά θα ήθελαν να βοηθήσω αλλά δεν ξέρω τόσα πολλά

Costis Ni
24-01-15, 14:37
Εναλλακτικα εαν υπαρχουν αλλες προτασεις ειμαι στην διαθεση σας αν και απο την στιγμη που σποφασισα να κανω αυτη την αναθερμανση δεν βλεπω και την τρελλη κοσμοσυρροη οποτε ειμαι και εγω μαγκωμενος .
Αυτα .....

Δηλώνω παρών
Τωρα για την κοσμοσυρροή που παραπονιεσαι, ΟΚ, ποόσους ενισχυτές πρέπει να έχει ο καθ ενας σπίτι του πιά; Εγω έχω 2-3 κι είμαι καλυμμένος. Θεωρώ το ενδιαφέρον σε πολυ καλο επίπεδο.

spirakos
24-01-15, 15:20
Ο,τι αφορα σχεδιαση/εμφανιση υλοποιηση μετρησεις ειμαι μεσα. Ο χρονος μου περιοριζεται στα Σαβ/κα αλλα δε νομιζω να χρειαστει παραπανω
Η χωροταξια οπως καταλαβαινω θα κινηθει συμφωνα με το ποστ #265
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=60474&page=27&p=689026&viewfull=1#post689026
Κ.Σακη καλο θα ηταν και θα ηθελα, πριν ξεκινησει ο,τιδηποτε, να εχουμε μια συναντηση για την καλυτερη δυνατη συνεννοηση

moutoulos
24-01-15, 17:42
Και όταν τελειώσετε την πλακέτα, δώστε την να την "στείλω" ... σε άλλη σχεδιαστική διάσταση.
Εφόσον βέβαια συμφωνεί και ο Σάκης. Δεν μιλάω για εκτύπωση, μόνο επανασχεδιασμό " και
"καλλωπισμό", σε διάφορα σημεία. Πχ ... απαγορεύονται οι "απότομες" γωνίες 90 μοιρών.

Είμαι "μέσα" στο όλο Project ... εννοείται.

http://i36.photobucket.com/albums/e19/moutoulos/GP%20electronics%20Projects%20by%20moutoulos/th_DemoAmpsLabHX200-1.png (http://s36.photobucket.com/user/moutoulos/media/GP%20electronics%20Projects%20by%20moutoulos/DemoAmpsLabHX200-1.png.html) http://i36.photobucket.com/albums/e19/moutoulos/GP%20electronics%20Projects%20by%20moutoulos/th_DemoTube-1.png (http://s36.photobucket.com/user/moutoulos/media/GP%20electronics%20Projects%20by%20moutoulos/DemoTube-1.png.html) http://i36.photobucket.com/albums/e19/moutoulos/GP%20electronics%20Projects%20by%20moutoulos/th_DemoTDA7294-1.png (http://s36.photobucket.com/user/moutoulos/media/GP%20electronics%20Projects%20by%20moutoulos/DemoTDA7294-1.png.html)

Costis Ni
04-02-15, 09:12
Από τα συμφραζομενα κατάλαβα οτι θα ειναι με driver/τελικά κατηγορίας 30Mhz; Και αν ναί, ποιά θα είναι αυτά που θα είναι και (σχετικά) οικονομικά και όχι μαιμού;

Costis Ni
18-02-15, 21:38
Αυτός είναι ένας Ελεκτορ με HEXFET.

55270

Θα γίνει super-sakis ή circlophone? :lool:

moutoulos
18-02-15, 22:46
Ο συγκεκριμένος ενισχυτής του Ελέκτορ είναι σχεδιασμένος απο τον
T. Giesberts, με τον οποίο ο sakis δεν έχει και την καλύτερη "σχέση" ...

:biggrin:

55272

Costis Ni
19-02-15, 10:13
Ο συγκεκριμένος ενισχυτής του Ελέκτορ είναι σχεδιασμένος απο τον
T. Giesberts, με τον οποίο ο sakis δεν έχει και την καλύτερη "σχέση" ...

:biggrin:

55272

Λες Γρηγόρη να μην ξέρω τί ειναι; 1 μλκια και 1/2 είναι, με διακοπτικά HEXfet. Μου το παραχώρησε ένας φίλος πο το φτιαξε πριν 15 χρονια, τότε που δεν ειχαμε ιντεερνετ και όλοι φταχναν Ελεκτορ.

vespas
20-02-15, 10:43
αχ αυτός ο hexfet... πόσα σετ irf μου έχει κάψει από ταλάντωση! πάντως έπαιζε δυνατά (πολύ σημαντικό, καθώς ήμουν 16 όταν τον έκανα :p ), κάπως σκληρές οι ψηλές αν θυμάμαι καλά

Dbnn
20-02-15, 17:03
αχ αυτός ο hexfet... πόσα σετ irf μου έχει κάψει από ταλάντωση! πάντως έπαιζε δυνατά (πολύ σημαντικό, καθώς ήμουν 16 όταν τον έκανα :p ), κάπως σκληρές οι ψηλές αν θυμάμαι καλά

Καλά αυτός ο hexfet ήταν ότι να ναι.... ¶μα δεις datasheet των hexfet και εστιάσεις σε RDSon κλπ θα καταλάβεις γιατί καιγόντουσαν...
Τον είχα φτιάξει κάποτε αλλά δεν με ενθουσίασε για mosfet. ¶σχετα που είναι ενας sziklai με συμμετρικό διαφορικό...
Το καλό είναι οτι για πλάκα "βούταγε" στα 2Ω (λόγο οτι τα fet μπορούσαν να βγάλουν εύκολα αμπέρ) αν έριχνες και λίγο τα βολτ και έβαζες περισσότερα VA μετασχηματιστή.

ultra
20-02-15, 21:47
Λες Γρηγόρη να μην ξέρω τί ειναι; 1 μλκια και 1/2 είναι, με διακοπτικά HEXfet. Μου το παραχώρησε ένας φίλος πο το φτιαξε πριν 15 χρονια, τότε που δεν ειχαμε ιντεερνετ και όλοι φταχναν Ελεκτορ.
Kανεις μεγαλο λαθος να κακοχαρακτηριζεις τα "διακοπτικα hexfet".
Μπορει το συγκεκριμενο σχεδιο να ειναι μ@λ@κι@, αλλα με σωστη σχεδιαση κανουν μεγαλη ζημια ακομα και σε μηχανηματα του πεντοχιλιαρου.
Οσο για την σταθεροτητα, η φωτο μιλαει απο μονη της55311

d.antonis
21-02-15, 18:31
Παιδες το'χα φτιαξει κι εγω αλλα ''τσουλαγε'' τακτικα απο τα κανονικα του ρευματα. Πολυ γλυκοηχος ηταν απο οτι θυμαμαι αλλα μονο αυτο. Μου εμειναν οι τοροειδεις αμανατι για επομενα προτζεκτ ( 4 καθοτι ηταν dual mono τρομαρα μου....).

Dbnn
21-02-15, 20:48
Παιδιά εγώ είμαι υπέρ των mosfet και hexfet.
Δεν μου αρέσει όμως η μυστικοπάθεια και η αντιπάθεια γύρω απο το θέμα mosfet.

Η κοινή μου λογική λέει πως δεν υπάρχει τρανζίστορ για ήχο ή για τροφοδοσία ή για διακόπτη. Όλα κάνουν για όλα, αρκεί να ξέρεις να επιλέγεις ενα εξάρτημα για τον εκάστοτε σκοπό.
Ένα ταπεινό hexfet πχ IRF640 και το ζευγάρι του IRF9640 μπορούν να παίξουν σε συχνότητες 76MHz (turn on time) (tdON)).... Ενώ τα 2SC5200 2SA1943 φτάνουν μέχρι 30MHz.
Datasheet του IRF640 http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/22397/STMICROELECTRONICS/IRF640.html
και ενα online calcucator να μετατρέψουμε τα nS σε MHz http://www.calctool.org/CALC/other/converters/freq

Απο κεί και πέρα είναι στο χέρι του σχεδιαστή και πολύ υπομονή.

Υ.γ. θα με χέσει ο Σάκης αλλά πρέπει να ακούγεται και η αντίθετη πλευρά.

NOE
21-02-15, 21:52
Η ταχύτητα ενός τρανζίστορ, όποιας τεχνολογίας και αν είναι, από μόνη της δεν λέει τίποτα. Υπάρχουν και άλλα χαρακτηριστικά όπως η γραμμικότητα, η ευαισθησία-κέρδος, θερμοκρασιακές μεταβολές των κύριων χαρακτηριστικών, κέλυφος-επαγωγή θερμότητας και άλλα που θα κρίνουν για τι είδους εφαρμογή είναι κατάλληλο ένα τρανζίστορ.

Costis Ni
27-02-15, 10:27
...και η γραμμικότητα κέρδους ρευματος αε σχέση με το ρεύμα.
Τέλος πάντων, δεν βλέπω φώς, το παλιο-ελεκτορ θα γίνει circlophone.

Costis Ni
27-02-15, 10:31
Kανεις μεγαλο λαθος να κακοχαρακτηριζεις τα "διακοπτικα hexfet".
Μπορει το συγκεκριμενο σχεδιο να ειναι μ@λ@κι@, αλλα με σωστη σχεδιαση κανουν μεγαλη ζημια ακομα και σε μηχανηματα του πεντοχιλιαρου.
Οσο για την σταθεροτητα, η φωτο μιλαει απο μονη της55311

Τί σημασία έχει και πώς μπορεί να εχει ενδιαφέρον ένα ημίτονο στους 700 χιλιόκυκους . Παντελύς αδιάφορο για ενισχυτή ήχου μπορώ να πώ.

Dbnn
27-02-15, 14:30
Τί σημασία έχει και πώς μπορεί να εχει ενδιαφέρον ένα ημίτονο στους 700 χιλιόκυκους . Παντελύς αδιάφορο για ενισχυτή ήχου μπορώ να πώ.

Ενώ τα ημίτονα και τα τετράγωνα στους 100KHz και πάνω έχουν ενδιαφέρον?
¶ν στα 700ΚHz μπορεί και βγάζει τέτοιο ημίτονο, τότε απο 20Hz μέχρι 20KHz (που είναι η ανθρώπινη ακουστική περιοχή) σημαίνει οτι δεν θα υπάρχει καμία αμφιβολία για το πως παίζει ενας ενισχυτής.
Δεν το βρήσκω κακό το να μπορεί ένας ενισχυτής να διαχειριστεί τέτοιες συχνότητες. Καλό είναι παρά κακό και αδιάφορο.

sakis
27-02-15, 15:16
--σωστα η ταχυτητα απο μονη της δεν λεει απολυτως τιποτα για την σωστη σχεδιαση ενος ενισχυτη παιζουν δεκαδες αλλα πραγματα ρολο

--Λαθος ειναι οτι υπαρχει μυστικισμος η αληθεια ειναι οτι ακομα δεν ξερουμε να τα δουλεψουμε σωστα αλλα και οι ιδιοι ψαχνονται ακομα vertical lateral hexfet Igbt κλπ κλπ

--Συμφωνω με τις σχεδιασεις μοσφετ αλλα μεχρι τωρα δεν εχω ακουσει ποτε κανενα μοσφετ σε μηχανηματα παραγωγης να παιζει καλα ειδικα σε πριμα σε ταξη ΑΒ κανονας με πολυ ελαχιστες εξαιρεσεις Αποδεκτα ναι καλα οχι αντιθετα εαν τα τηγανισεις στην πολωση παιζουν μακραν πολυ καλυτερα

Τελος οι μετρησεις σε τετοιο υψος η βαθος εαν θελετε δεν εχουν να κανουν με την ακουστικη αλλα με την ταχυτητα και την σταθεροτητα του μηχανηματος Ευκολα ενα μηχανημα μπορει να εχει μια ταλαντωση σε συχνοτητα 600KHZ η οποια προφανως δεν μπορει να εντοπιστει με το αυτι και φυσικα μολις συνδεσεις φορτιο επανω να καει το κορδελιο.

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος