PDA

Επιστροφή στο Forum : PROJECT : Ποιοτικός Ενισχυτής Ήχου 50-80W, απο τα Μέλη του Hlektronika



Σελίδες : [1] 2

moutoulos
16-12-11, 00:01
Μέχρι τώρα είχαμε συνηθίσει να παρουσιάζουν κάποια μέλη μας, τις κατασκευές τους. Στο συγκεκριμένο
Thread θα προσπαθήσουμε να σχεδιάσουμε/υλοποιήσουμε έναν ποιοτικό ακουστικό ενισχυτή ήχου, ισχύος
50-80WRMS ...

Όλο αυτό ξεκίνησε απο το γεγονός οτι στο Forum πιστεύω υπάρχουν άτομα (στο θέμα ήχου) που μπορούν
να σχεδιάσουν έναν τέτοιο ενισχυτή. Στόχος δεν θα είναι απλά ένα σωστό σχέδιο, αλλά και η υλοποίησή
αυτού με μαζική παραγγελία εξαρτημάτων (ή ξεχωριστά όποιος θέλει), καθώς και εκτύπωση πλακέτας,
προκειμένου ο ενισχυτής να υλοποιηθεί-κατασκευαστεί σωστά.

Όλα αυτά βέβαια ακόμα είναι μακρινά, και απλά υπάρχουν σαν ιδέα/σκέψη. Το αν φτάσει στο τέλος το όλο
Project θα εξαρτηθεί από το γενικότερο ενδιαφέρων. Εξάλλου είπαμε, ξεκινάμε δοκιμαστικά, και βλέπουμε.

Επέλεξα αυτή την ισχύ (50-80WRMS), μιας και είναι ευρέως διαδεδομένη, χρηστική, στις περισσότερες των
περιπτώσεων αρκετή (ανάλογα τα dB των ηχείων μας βέβαια), και πάρα πολύ προσιτή για όλα τα βαλάντια,
και γενικά η πιο All Around ισχύς. Εξάλλου το θέμα κόστους στις περισσότερες κατασκευές είναι σημαντικός
(αποτρεπτικός) παράγοντας, οπότε θα πρέπει να έχει σχετικά λογικό κόστος, έτσι ώστε να μπορεί ο οποιο-
σδήποτε να προβεί στην υλοποίησή της. Αν πηγαίναμε κατευθείαν σε έναν 200WRMS, μόνο φθηνός δεν θα
ήταν. Ίσως στην επόμενή μας κατασκευή … :wiink:

Σχετικά με τις προδιαγραφές αυτού: Θα πρέπει να είναι με διακριτά εξαρτήματα (transistor), και όχι τύπου Chip
(LM3886, TDA7294), μιας και αυτά, το σχηματικό τους είναι λίγο-πολύ standard. Ασφαλώς θα είναι με συμμετρική
τροφοδοσία, και ο ενισχυτής θα είναι τελικός με πχ Audio In Signal περίπου 0.775-1Vrms (1-1.4Vpp), χωρίς
δηλαδή ενσωματωμένο προενισχυτή. Και για να είναι πιο σωστός θα πρέπει να έχει προστασία εξόδου DC με
χρόνο-κύκλωμα σύνδεσης ηχείων, που θα το δούμε βέβαια στην πορεία, και σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί
κανόνα.

Τέλος, για τα μέλη που θα συμμετάσχουν στην σχεδίαση του ενισχυτή, θα παρακαλούσα να είναι συγκροτημένα
με την σκέψη τους, και σοβαρά με τα λεγόμενά τους, έτσι ώστε να μην καταλήξουμε σε τσακωμούς, και προσωπικές
αντιπαραθέσεις.

Αυτά …, παιδιά οι προδιαγραφές που ανέφερα δεν αποτελούν κανόνα, απλά προσωπική μου άποψη και γνώμη.
Από κει και πέρα βλέποντας και ανάλογα την πορεία του thread, οι προδιαγραφές μπορεί να διαφοροποιηθούν
(σε λογικά πλαίσια φαντάζομαι).

Καλή μας αρχή !!!.

moutoulos
16-12-11, 00:01
Και να ρίξω και εγώ μια ιδέα, η μάλλον θα πω τι θα ήθελα να ήταν .... Προσωπικά λοιπόν θα προτιμούσα ένα
παλιομοδίτικο σχέδιο με συνδυασμό BC550/560 * MJE340/350 (στην ουσία BD139/140) * 2SC5200/2SA1943.

Αυτός ο συνδυασμός βέβαια αποτελεί μια κλασική υλοποίηση ή συνδυασμό, αλλά το πλεονέκτημά του, είναι ότι
υπάρχουν παντού, και δεν θα "σφραγίσουμε" την κατασκευή μας με δυσεύρετα υλικά.

Επίσης θα προτιμούσα τα τρανζίστορ εξόδου, να είναι οπωσδήποτε διπλά, έτσι ώστε ο ενισχυτής να μπορεί να
πάρει έστω μια γεύση από 2 ohm φορτίο. Εξάλλου για να είναι θεωρητικός τουλάχιστον σωστός θα πρέπει να
βγάζει πχ 50W/8, 100W/4, και άντε … 150-160W/2. Αυτό βέβαια ανεβάζει το κόστος μεγαλώνοντας το
τροφοδοτικό του σε "ηλεκτρολυτικές χωρητικότητες", και σε ισχύ τον μετασχηματιστή. Αλλά και αυτό θα το
δούμε στην πορεία …

Μ’ άλλα λόγια …, θα τα δούμε όλα στην πορεία … :biggrin:

maouna
16-12-11, 00:20
Εγώ είμαι μεσα. Και ξεκινω με κάποια διλλήματα. Εστω ότι θα χρησιμοποιηθει η κλασική τοπολογία διαφορικός - vas- driver και έξόδου.

1)Στο διαφορικό μπορουμε απλα να έχουμε μια αντίσταση για πηγη ρεύματος ,μπορουμε όμως και να έχουμε πηγη ρευματος με τρανζίστορ ----> σταθερότητα στο ρεύμα του διαφορικού.

2) θα χρησιμοποιηθεί current mirror για ομοιομορφη κατανομή ρευματος στα 2 τρανζίστορ του διαφορικου ή απλα μια αντίσταση?

3) χρησιμοποιουμε απλό VAS ή κάποια σύνθετη παραλλαγή του με σκοπο την μικρότερη δυνατή παραμόρφωση? Βέβαια στην πράξη αυτό που μετράει είναι πως ακουγεται ο ενισχυτης στο αυτι του καθενός και όχι τα νούμερα.

4) η πηγή ρεύματος στον VAS θα είναι με BOOTSTRAP απο τρην έξοδο ή πηγή ρευματος με τρανσιστορ?

5) τι στάδιο εξόδου θα χρησιμοποιήσουμε? ακολουθος εκπομπου?sziklai? Για λειτουργία και στα 2Ω, ίσως χρειαστεί και predriver.

Εγω είμαι της αποψης οτι το απλό είναι και το καλύτερο.

Τα υπόλοιπα στην πορεία....Κατσε να το δει το θέμα και ο Σακης και θα βρουμε λυση.

sakis
16-12-11, 00:23
Ακομα μια πρωτοπορια για το φορουμ Τα θερμα μου συχαρητηρια Γρηγορη Φυσικα θετω εαυτον στην διαθεση σας full time που σημαινει οτι αν αποφασισουμε μπορω να σας το σχεδιασω αλλα και παραληλα να βαλω και την τεχνικη υποστιρηξη με μετρησεις και οτι αλλο χρειαστει φυσικα online μεσω του συγεκριμενου νηματος για οσους αποφασισουν να κατασκευασουν και πεσουν σε τυχον προβληματα .

Εναλλακτικα θα ηταν τιμη μου να συνεργαστω με οποιο μελος θελει και εχει ορεξη να σηκωσουμε το βαρος μαζι.

Μια μικρη παραμετρος θα ειναι οτι εγω μπορω να σας κανω μονο τρανσιτορ και μονο ταξη ΑΒ ....

Στη διαθεση σας
Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

maouna
16-12-11, 00:34
θα ήθελα να έχει ξεχωριστό ήχο ,ζεστό, κάποιο χρώμα ,να το απολαμβάνεις το κομμάτι που ακούς

gnt
16-12-11, 01:21
Μπραβο, πολυ ενδιαφερον

sakis
16-12-11, 11:43
αγορασες ηχεια πανο ?

maouna
16-12-11, 12:26
Όχι. εδω δεν αγόρασα τον καλό καιρό ,θα αγοράσω τώρα???χαχα....
ακόμα με το ένα απο το aiwa τη βγάζω!!!

maouna
17-12-11, 15:40
Για να κινείται το θέμα...για να συμμετέχουνε κ άλλοι...

sakis
17-12-11, 17:30
ηδη εχω απλωσει τα διχτυα μου σε μια πρωτοποριακη σχεδιαση ταξης ΑΒ η οποια εκτος απο ολα τα γνωστα εχει μεγαλυτερη κατα πολυ ικανοτητα οδηγησης σε απαιτητικα φορτια αλλα και σημαντικα περισσοτερο kick οπως λεμε στο χωριο μου ...Το μελεταω και συντομα θα ανεβασω σχηματικο

Danza
17-12-11, 21:04
Παρακολουθώ μετα μανίας!

Αλλά επειδή οι γνώσεις μου δεν είναι για σχεδίαση απο το μηδέν δεν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι..... Αν δώ κάτι και ξέρω να βοηθήσω θα το κάνω!

maouna
18-12-11, 14:48
Σάκη θα το έχεις ανεβάσει το σχηματικό μέχρι 26 του μήνα? Ασ μην είναι οι τελικες τιμέσ των εξαρτημάτων.

sakis
18-12-11, 15:20
Η τοπολογια ειναι ακομα προς συζητηση θα ηθελα να το εχω δοκιμασει μεχρι τοτε αλλα δεν ξερω αν θα προλαβω ....Απο την αλλη αυτη ειναι μια ιδεα μπορει να θελουν και αλλα παιδα να ανακατευτουν στην σχεδιαση ( αν και ακομα δεν εχει διξει κατι τετοιο )

καλημερες

maouna
18-12-11, 15:51
Δεν μαζεύονται άτομα ,ιδέες δεν πέφτουν παρόλο π ο προδιαγραφές έχουν οριστεί πάνω κάτω ,κ ανησυχω....

Ανυπομονώ να δω το σχηματικό σου.

moutoulos
18-12-11, 18:05
Εντάξει είπαμε οι προδιαγραφές είναι περισσότερο ενδεικτικές.

Danza
18-12-11, 18:15
Να προτείνω στην θέση του διαφορικού ενισχυτή να μπεί κάποιος opamp πχ TL071, TL072, NE5534 κλπ?

valis
18-12-11, 19:03
Να προτείνω στην θέση του διαφορικού ενισχυτή να μπεί κάποιος opamp πχ TL071,

Σωστή σκέψη. Μεχρι τωρα ξερω 1 σχέδιο που παιρνει σήμα απο τα rails.
Μήπως υπάρχει και άλλη λύση με opamp ?

a.papadatos
18-12-11, 19:11
Δεν μαζεύονται άτομα ,ιδέες δεν πέφτουν παρόλο π ο προδιαγραφές έχουν οριστεί πάνω κάτω ,κ ανησυχω....
Και εγω ειμαι μεσα παιδια αλλα επειδη δεν εχω σχεδιαστικη εμπειρια,θα το παιξω λιγο θεατης.Keep going...

maouna
18-12-11, 19:23
Ποια τα οφέλη του να χρησιμοποιειθει τελεστικός? Μπορεί στα χαρτιά να υπερτερεί εναντι απλού διαφορικού με τρανσιστορ
αλλα στο αυτι συμβαίνει το αντίθετο...Εχει κανείς ακούσει σχέδιο με τελεστικό να μασ πει καμια γνώμη ,αν και θα είναι υποκειμενική αλλα δεν πειράζει.

maouna
18-12-11, 20:25
Να σας κινήσω το ενδιαφέρον με μερικές φωτογραφιες...267092671026711267122671326714

Costis Ni
18-12-11, 20:46
Να πώ κι εγώ κάτι που σκέφτομαι καιρό αν και λίγο άσχετος από τρανζιστορ. Βλέπω οτι στα "συμμετρικά" ζευγάρια το ΡΝΡ ποτέ δεν ταριάζει ακριβώς με το ΝΡΝ (δε θυμάμαι ποιο είναι συνήθως το χειρότερο από τα δύο). ίσως γίνεται κάτι πχ με ΡΝΡ μόνο, για χρειάζεται λιγότερη ανάδραση;

teo_GR
18-12-11, 21:22
Δεν μπορώ να βοηθήσω αλλά θα ήταν καλά να έχει και τα ανάλογα καλούδια από πλευράς προστασίας και υπερθέρμανσης. Αν και φαντάζομαι τα έχετε Ίδη προβλέψει. Αυτά θα κάνουν και το αποτέλεσμα πιο επαγγελματικό.
Τέλος το ενδεχόμενο να μην είναι τελικός αλλά ένας ολοκληρωμένος ενισχυτής το σκέπτεστε καθόλου?

maouna
18-12-11, 21:36
Τι εννοείς ολοκληρωμένος? τι άλλο να έχει δηλαδή?

valis
18-12-11, 21:54
Τέλος το ενδεχόμενο να μην είναι τελικός αλλά ένας ολοκληρωμένος ενισχυτής το σκέπτεστε καθόλου?

Απο την στιγμή που δεν υπάρχει απάιτηση για καποια ιδιαίτερη πηγή (κεφαλη κινητού πηνίου ή μαγνήτη) τοτε δεν είναι δυσκολο
να ενσωματωθεί και ενας προενισχυτής, αλλα θα θέλει δική του τάση τροφοδοσίας, συνηθως +-15

Θα χρειαστει επιπλέον ενας επιλογέας εισόδων, βυσματα, volume και αλλα τετοια.

Danza
19-12-11, 00:05
Ποια τα οφέλη του να χρησιμοποιειθει τελεστικός? Μπορεί στα χαρτιά να υπερτερεί εναντι απλού διαφορικού με τρανσιστορ
αλλα στο αυτι συμβαίνει το αντίθετο...Εχει κανείς ακούσει σχέδιο με τελεστικό να μασ πει καμια γνώμη ,αν και θα είναι υποκειμενική αλλα δεν πειράζει.

Κοίτα είχα φτιάξει αυτόν εδώ: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=38810 (στο πόστ #16 είναι η πηγή απο το diyaudio)

Με τροφοδοσίες που αναφέρει στο σχηματικό και τον δούλευα στα 8Ω.
Η ποιότητά του με είχε κανοποιήσει αρκετά και σε πολλά είδη μουσικής όπως μπαλάντες pink floyd, ελαφριά ελληνικά όπως "έλα για λίγο - Βιτάλη", chill out μουσική, μέχρι όπερα δοκίμασα να βάλω να ακούσω...
Δεν είχα equaliser κλπ, απλά απο ένα cd player έδινα στον ενισχυτή και μετά στα ηχεία....
Γενικά πιστεύω πως η ποιότητα είναι υποκιμενική στο κάθε αφτί....

Το κακό είναι πως ο ενισχυτής μια μέρα που έπαιζε, μετά απο ένα μήνα σταμάτησε, είχε κάψει τελικά τρανζίστορ και τον παράτησα, δεν ξαναασχολήθηκα μαζί του απο τότε....

maouna
19-12-11, 00:28
Δικό σου σχεδιο είναι???
Το σχέδιο είναι κακοσχεδιασμένο τόσο στην πλευρα των τελεστικώνε που άλλους βάζει στην αρχή ,αλλους στην πορεία,κανα 2 άλλες μάρκες τελεστικών του ξεφύγανε,θα τις εβαζε κ αυτες..πολυ buffer για το τίποτα,κέρδος που ρυθμίζεται απο την ανάδραση= μέγα έγκλημα.... .

Στο στάδιο μετα τους τελεστικούς , χωρίς thermal compensation σαυτό το στάδιο εξόδου,μετα απο καποιες ώρες αν τον έχεις δυνατά ,χωρίς τεραστιες ψύχτρες θα τα πάρεις στο χέρι τα εξόδου.

Επίσης αυτα τα τρανσίστορ δεν κυκλοφορούνε πια εδω και μια δεκαετια.Οτι εχεις βρει είναι fake. Μπορείς να βάλεις το ευρέως χρησιμοποιούμενο σήμερα και αντικαταστατη του 2sc3281 ,2sc5200 και το συμπλήρωμα του 2sa1943.

moutoulos
19-12-11, 00:31
Αυτά έχω προτείνει και εγώ απο την αρχή (2SC5200 & 2SA1943).
Οχι μόνο για τον ενισχυτή του Δημήτρη, αλλά και για το project μας.

Ρίξτε μια ματιά εδώ (http://by-rutgers.nl/SSA-30W.html).

spirakos
19-12-11, 00:35
Για ανοιξτε τα χαρτια σας να μυρισω και γω 5 πραγματα πανω στη τρανζιστοροκατασταση..

maouna
19-12-11, 00:40
Επίσης καλα είναι και τα MJL21193-MJL21194 είναι σκυλιά σε σχέση με τα 2SC5200-2SA1943... έχουν καλύτερη SOA αλλά ωστόσο χαμηλότερη Ft και λιγότερο γραμικά...

Τα 2SC5200-2SA1943 κυμαίνονται απο 2.7 ευρά μέχρι 5 ευρά το ένα.
Τα MJL21193-MJL21194 κάνουν κανα 5 ευρω το ένα.

spirakos
19-12-11, 00:48
Επίσης καλα είναι και τα MJL21193-MJL21194 είναι σκυλιά σε σχέση με τα 2SC5200-2SA1943... έχουν καλύτερη SOA αλλά ωστόσο χαμηλότερη Ft και λιγότερο γραμικά...


Βρηκα αφορμη να ασχοληθω με αυτο το θεμα μιας και θα ειναι εξ αρχης το σχεδιο οποτε θα ζαλισω λιγο κοσμο
SOA , Ft , μπορεις να αναλυσεις λιγο?

Danza
19-12-11, 01:21
Δικό σου σχεδιο είναι???
Το σχέδιο είναι κακοσχεδιασμένο τόσο στην πλευρα των τελεστικώνε που άλλους βάζει στην αρχή ,αλλους στην πορεία,κανα 2 άλλες μάρκες τελεστικών του ξεφύγανε,θα τις εβαζε κ αυτες..πολυ buffer για το τίποτα,κέρδος που ρυθμίζεται απο την ανάδραση= μέγα έγκλημα.... .

Στο στάδιο μετα τους τελεστικούς , χωρίς thermal compensation σαυτό το στάδιο εξόδου,μετα απο καποιες ώρες αν τον έχεις δυνατά ,χωρίς τεραστιες ψύχτρες θα τα πάρεις στο χέρι τα εξόδου.

Επίσης αυτα τα τρανσίστορ δεν κυκλοφορούνε πια εδω και μια δεκαετια.Οτι εχεις βρει είναι fake. Μπορείς να βάλεις το ευρέως χρησιμοποιούμενο σήμερα και αντικαταστατη του 2sc3281 ,2sc5200 και το συμπλήρωμα του 2sa1943.

Εμ όταν ρωτούσα πρίν κάτι χρόνια δεν μου τα έλεγε κανείς αυτά....
Δεν είναι δικό μου το σχέδιο Πάνο, όπως είπα στο προηγούμενο πόστ στο πόστ #16 είναι απο το diyaudio.... Συγκεκριμένα εδώ: http://www.diyaudio.com/forums/showthread.php?s=&threadid=31614
Εγώ απλά το κατασκεύασα και όπως είπες και μόνος σου τα πήρα στο χέρι τα εξόδου....

maouna
19-12-11, 01:26
Ft =συχνότητα μοναδιαίου κέρδους του τρανσίστορ.Λένε ότι όσο πιο μεγάλη είναι τόσο καλύτερα ξεδιπλώνει το τρανσίστορ τις υψηλές συχνότητες.Χαρακτηρίζεται γρήγορο τρανσίστορ.

SOA =Safe operation area του τρανζίστορείναι αυτο που λέει και η λέξη περιοχή ασφαλής λειτουργίας. Ενα τρανσίστορπου χαρακτηρίζεται με ρευμα συλλεκτη 15Α και 230V δεν σημαίνει ότι στα 230v θα δίνει 15Α. Στα 33V θα δίνει πχ 3Α.Αυτα τα βρίσκεις στις καμπύλες στο datasheet και επίσης εξαρτάτε και απο τη θερμοκρασία του τρανσίστορ (junction,περιβάλλον...)

Γρηγόρη το σχέδιο που επισύναψες είναι καμία σχέση μαυτό του Δημήτρη. To δικό σου έχει τοπολογία sziklai στην έξοδο ενώ του Δημήτρη emitter follower γιαυτο και το ένα είναι πιο σταθερό όσον αφορά τη θερμοκρασία και το άλλο κατρακυλάει...Bέβαια κατρακυλάει γιατί δεν έχει κάποιο κύκλωμα αντιστάθμισης του ρεύματος ηρεμίας των εξόδου καθως ανεβαίνει η θερμικρασία.Σαν σχέδιο δεν ξερω απο πάντρεμα τελεστικών και έξόδου και δεν εκφέρω άποψη. πάντως ενισχυτές με τελεστικούς τους φοβάμαι.

Danza
20-12-11, 06:15
Επειδή ναι μεν δεν ξέρω τόσο καλά απο σχεδίαση απο το μηδέν, έβαλα κάτω τις γνώσεις μου (όσες έχω τέλος πάντων) και σχεδίασα ένα κύκλωμα με όλη την καλή διάθεση.
Αντέγραψα λίγο το σχέδιο που ανέβασε σε προηγούμενο πόστ ο Γρηγόρης ( http://by-rutgers.nl/SSA-30W.html ) αλλά τα τελικά τα έβαλα ως push-pull class AB.

ΔΕΝ ξέρω αν είναι εντάξει για αυτό σας το δίνω και αν κρίνετε οτι είναι λειτουργικό βλέπουμε, πάντως θα ήθελα να τον κατασκευάσω αν έχει προοπτική να λειτουργήσει!

Υ.γ. Στην είσοδο έχει το γνωστό σε όλους JFET Opamp TL072 και η τροφοδοσία του είναι στα +/-15vDC μέσω ζένερ και τροφοδοσία +/-42vDC
26804

john micros
20-12-11, 07:46
Επειδή ναι μεν δεν ξέρω τόσο καλά απο σχεδίαση απο το μηδέν, έβαλα κάτω τις γνώσεις μου (όσες έχω τέλος πάντων) και σχεδίασα ένα κύκλωμα με όλη την καλή διάθεση.
Αντέγραψα λίγο το σχέδιο που ανέβασε σε προηγούμενο πόστ ο Γρηγόρης ( http://by-rutgers.nl/SSA-30W.html ) αλλά τα τελικά τα έβαλα ως push-pull class AB.

ΔΕΝ ξέρω αν είναι εντάξει για αυτό σας το δίνω και αν κρίνετε οτι είναι λειτουργικό βλέπουμε, πάντως θα ήθελα να τον κατασκευάσω αν έχει προοπτική να λειτουργήσει!

Υ.γ. Στην είσοδο έχει το γνωστό σε όλους JFET Opamp TL072 και η τροφοδοσία του είναι στα +/-15vDC μέσω ζένερ και τροφοδοσία +/-42vDC
26804

αγαπητε φιλε δεν θα δουλεψει και θα σου πω 3 βασικα σημεια χωρις να παω παρακατω
οδηγης το ακουστικο σημα απο το ολοκληρωμενο στα 2 ντραιβερ μεσω διοδων που θα βγει το ημιτονο πριονωτής μορφης
τα BD 139 BD 140ειναι χωρις πολωση, εκτος αυτου μετα τις διοδους υπαρχουν ηλεκτρολιτικοι οι οποιοι θα γειωσουν το σημα. τα τρανζιστορ της εξοδου ειναι χωρις πολωση και θα βραχυκυκλωσουν αμεσως και θα δωσουν στο μεγαφωνο 42 βολτ. τουλαχιστον αν το δοκιμασης βαλε τον ηλεκτρολυτικο να μην κλαις και τα μεγαφωνα.
ειναι εντελως ελλιπες το σχεδιο.:saad:

john micros
20-12-11, 07:59
Επειδή ναι μεν δεν ξέρω τόσο καλά απο σχεδίαση απο το μηδέν, έβαλα κάτω τις γνώσεις μου (όσες έχω τέλος πάντων) και σχεδίασα ένα κύκλωμα με όλη την καλή διάθεση.
Αντέγραψα λίγο το σχέδιο που ανέβασε σε προηγούμενο πόστ ο Γρηγόρης ( http://by-rutgers.nl/SSA-30W.html ) αλλά τα τελικά τα έβαλα ως push-pull class AB.

ΔΕΝ ξέρω αν είναι εντάξει για αυτό σας το δίνω και αν κρίνετε οτι είναι λειτουργικό βλέπουμε, πάντως θα ήθελα να τον κατασκευάσω αν έχει προοπτική να λειτουργήσει!

Υ.γ. Στην είσοδο έχει το γνωστό σε όλους JFET Opamp TL072 και η τροφοδοσία του είναι στα +/-15vDC μέσω ζένερ και τροφοδοσία +/-42vDC
26804
ΦΤΙΑΞΕ ΑΥΤΟ ειναι πολυ ποιοτικος 120 βαττ καθαρα και με φανταστικη αποδωση.
26809τορευμα ηρεμιας θα το βαλης στα 150 mA

teo_GR
20-12-11, 10:15
Καλημέρα όταν λέω ολοκληρωμένος εννοώ να έχει ότι και ένας εμπορίου treble, bass, input selector, volume. Ίσως έτσι τον φτιάξουν και περισσότεροι δηλαδή και αυτοί που δεν έχουν κάποιο τρόπο να το δουλέψουν αλλιώς.
Καλή συνεχεία και καλή επιτυχία.

sakis
20-12-11, 11:21
.... παιδες !!!! πατηστε ενα φρενο !!! Η κατασταση αυτη μαλλον χαοτικη παει να γινει ,,,,Δεν νομιζω οτι το νημα αυτο εχει φιαχτει για να κανουμε εκτιμησηεις στο σχηματικο το Α η Β φιλου μας ...

Το σχηματικο δεν ειναι υπο δοκιμη ... Η κατασκευη πρεπει να ειναι σχεδιασμενη απο επαγγελματια να ειναι σωστη και συμφωνα με τις προδιαγραφες που εθεσε Το φορουμ ...Η κατασκευη και τα σχηματικα θα δωθουν ετοιμα σε οποιν χρηστη επθυμει να τα χρησιμοποιησει αλλα μαζι θα παει και η τεχνικη υποστιρηξη σε οσους αντιμετωπισουν προβληματα .

Αναλυτικοτερα

Danza .... ως συνηθως τρεχεις με χιλια ....το σχεδιο που εχεις ανεβασει ετος απο ενα σωρο λαθη ακομα και τελειωεμενο και διορθωμενο θα λητοργησει σχεδον σε ταξη Β με πολυ παραμορφωση λιγη ισχυ και θερμοκρασιακη ασταθεια ..... δεν νομιζω οτι ειναι καλη επιλογη ....Ο ενισχυτης του φορουμ εκτος απο κατι πιο πρωτοποριακο θα πρεπει να πληρει και καποιες προδιαγραφες ποιοτητας ...Ο ενισχυτης που εχεις ανεβασει απλα ειναι κατι το οποιο μπορει να παιξει μουσικη χαμηλων προδιαγραφων .

John micros

αρχικα δεν νομιζω οτι ειναι προθεση της διοργανωσης να παραγει και το οποιο ειναι ηδη ετοιμο .... μαλλον θα πρπει να ειναι κατι καινουργιο και οχι αντιγραφη ....καλο ειναι να στρωσουμε τον πωπο μας κατω και να κνουμε λιγη δουλεια για το φορουμ !!!! Ενημερωτικα ολα τα κυκλωματα αυτου του λεχριτη του Giesberts ενω ηχητικα και στην προσομοιωση μπορει να δουλευουν στην πραξη ειναι παρα πολυ εξαρτημενα απο το ματσαρισμα αλλα και απο το hfe των τρανσιτορ που βρισκονται στο διαφορικο ενισχυτη .... με λιγα και απλα λογια το κυκλωμα ειναι πολυ φορτωμενο στην εισοδο και υποφερει απο διαφοερες κυριως θερμοκρασιακες ασταθειες χωρις ολα αυτα τα φορτωματα να προσφερυν κατι πολυ ιδιαιτερο ηχητικα .... Τα περισσοτερα κυκλωματα αυτου του καφρου ειναι ετσι και υπαρχουν σχετικα νηματα σε ολο τον κοσμο και σε ολα τα φορουμ ...



παμε λοιπον .....

john micros
20-12-11, 13:09
.... παιδες !!!! πατηστε ενα φρενο !!! Η κατασταση αυτη μαλλον χαοτικη παει να γινει ,,,,Δεν νομιζω οτι το νημα αυτο εχει φιαχτει για να κανουμε εκτιμησηεις στο σχηματικο το Α η Β φιλου μας ...

Το σχηματικο δεν ειναι υπο δοκιμη ... Η κατασκευη πρεπει να ειναι σχεδιασμενη απο επαγγελματια να ειναι σωστη και συμφωνα με τις προδιαγραφες που εθεσε Το φορουμ ...Η κατασκευη και τα σχηματικα θα δωθουν ετοιμα σε οποιν χρηστη επθυμει να τα χρησιμοποιησει αλλα μαζι θα παει και η τεχνικη υποστιρηξη σε οσους αντιμετωπισουν προβληματα .

Αναλυτικοτερα

Danza .... ως συνηθως τρεχεις με χιλια ....το σχεδιο που εχεις ανεβασει ετος απο ενα σωρο λαθη ακομα και τελειωεμενο και διορθωμενο θα λητοργησει σχεδον σε ταξη Β με πολυ παραμορφωση λιγη ισχυ και θερμοκρασιακη ασταθεια ..... δεν νομιζω οτι ειναι καλη επιλογη ....Ο ενισχυτης του φορουμ εκτος απο κατι πιο πρωτοποριακο θα πρεπει να πληρει και καποιες προδιαγραφες ποιοτητας ...Ο ενισχυτης που εχεις ανεβασει απλα ειναι κατι το οποιο μπορει να παιξει μουσικη χαμηλων προδιαγραφων .

John micros

αρχικα δεν νομιζω οτι ειναι προθεση της διοργανωσης να παραγει και το οποιο ειναι ηδη ετοιμο .... μαλλον θα πρπει να ειναι κατι καινουργιο και οχι αντιγραφη ....καλο ειναι να στρωσουμε τον πωπο μας κατω και να κνουμε λιγη δουλεια για το φορουμ !!!! Ενημερωτικα ολα τα κυκλωματα αυτου του λεχριτη του Giesberts ενω ηχητικα και στην προσομοιωση μπορει να δουλευουν στην πραξη ειναι παρα πολυ εξαρτημενα απο το ματσαρισμα αλλα και απο το hfe των τρανσιτορ που βρισκονται στο διαφορικο ενισχυτη .... με λιγα και απλα λογια το κυκλωμα ειναι πολυ φορτωμενο στην εισοδο και υποφερει απο διαφοερες κυριως θερμοκρασιακες ασταθειες χωρις ολα αυτα τα φορτωματα να προσφερυν κατι πολυ ιδιαιτερο ηχητικα .... Τα περισσοτερα κυκλωματα αυτου του καφρου ειναι ετσι και υπαρχουν σχετικα νηματα σε ολο τον κοσμο και σε ολα τα φορουμ ...



παμε λοιπον .....

Aγαπητε φιλε εχω σοβαρο προβλημα να καταλαβω τι θες τελικα να φτιαξης. η ηλεκτρονικη εχει κανονες οι οποιοι ειναι απαραβατοι πρεπει να τους σεβεσαι και να τους ακολουθεις.πρεπει να τους γνωριζεις και πανω απο ολα αυτο που φτιαχνεις να εχει πιθανοτητα λειτουργιας.χρειαζονται χρονια και χρονια να φτιαξης κατι καινουργιο να εισαι πληρης γνωστης του αντικειμενου, και δεν μπορει απλως σχεδιαζοντας σε μια κολλα να εχεις την απαιτηση να δουλεψει.δεν νομιζω οτι γινεται εκ του μηδενος να φτιαχθει παρα μονο με χρησιμοποιηση ηδη ετοιμων σχηματικωνκαι να δοκιμαστουν διαφοροι συνδιασμοι. το μονο εγω που μπορω να κανω ειναι να υποδειξω που υπαρχει λαθος, που δεν υπαρχουν οι νομοι, που ειναι επικυνδινο, που θελει βελτιωση, και που αρχιζει και γινεται επικυνδινη η κατασκευη. καλη η προσπαθεια αλλα πρεπει να εχετε υπ'οψιν οτι στοιχιζουν και καμποσα χρηματα και δεν μπορουμε να τα καιμε για πλακα.
φιλικα Ι.Μ.:001_rolleyes:

maouna
20-12-11, 14:23
Δεν χρειάζεται να καινοτομήσεις για να φτιάξεις κάτι που θα έχει ξεχωριστό ήχο.Το πιο διαδεδομένο κ απλό σχέδιο αμα πάρεις ,αν κατασκευαστεί σωστά θα σάφήσει απόλυτα ικανοποιημένο. Εγώ δεν ενδιαφέρομαι να φτιάξω κάτι που θα μπορεί να οδηγεί και 2Ωμ μεγάφωνα και να δίνει 300 watt. 50watt στα 8Ω/100 στα 4Ωείναι καλά. Ο στόχος είναι ο ενισχυτής να χαρακτηρίζεται για τον ήχο του.

Σάκη ανυπομονώ για το σχηματικό.

sakis
20-12-11, 15:02
Aγαπητε φιλε εχω σοβαρο προβλημα να καταλαβω τι θες τελικα να φτιαξης. η ηλεκτρονικη εχει κανονες οι οποιοι ειναι απαραβατοι πρεπει να τους σεβεσαι και να τους ακολουθεις.πρεπει να τους γνωριζεις και πανω απο ολα αυτο που φτιαχνεις να εχει πιθανοτητα λειτουργιας.χρειαζονται χρονια και χρονια να φτιαξης κατι καινουργιο να εισαι πληρης γνωστης του αντικειμενου, και δεν μπορει απλως σχεδιαζοντας σε μια κολλα να εχεις την απαιτηση να δουλεψει.δεν νομιζω οτι γινεται εκ του μηδενος να φτιαχθει παρα μονο με χρησιμοποιηση ηδη ετοιμων σχηματικωνκαι να δοκιμαστουν διαφοροι συνδιασμοι. το μονο εγω που μπορω να κανω ειναι να υποδειξω που υπαρχει λαθος, που δεν υπαρχουν οι νομοι, που ειναι επικυνδινο, που θελει βελτιωση, και που αρχιζει και γινεται επικυνδινη η κατασκευη. καλη η προσπαθεια αλλα πρεπει να εχετε υπ'οψιν οτι στοιχιζουν και καμποσα χρηματα και δεν μπορουμε να τα καιμε για πλακα.
φιλικα Ι.Μ.:001_rolleyes:


ok μπορω να μπω στη διαδικασια α ν θελεις να σου εξηγησω Βασικα εγω προσωπικα δεν "θελω να φιαξω" τιποτα Η προθεση της διοργανωσης ειναι αρχικα να μην φαγωνομαστε και να φιαχτει ενα μηχανημα διακριτο το οποιο αρχικα να πληρει την εικονα που δοθηκε στην αρχη να εχει καποιας μορφης σχεδιαστικη πρωτοπορια και ποιοητα και ουσιαστικα να ξεφυγουν τα νεοτερα παιδια απο κατασκευες τυπου STK /LM3886 ...δεν μιλαμε για την εφευρεση του τροχου απλα ενος συμβατικου κυκλωματος προσεκτικα και πλουσια σχεδιασμενου.

Φυσικα η λεξη ΕΓΩ δν καθεται σωστα γιατι απλα εγω συμμετεχω στην ιδεα δεν μου εχει ανατεθει η σχεδιαση και επισης η προταση για συνεργασια περισσοτερων μελων για την δημιουργια ειναι ανοιχτη .

Τωρα στα σχολεια που πηγα εγω τους "κανονες" που αναφερεις τους εχουμε διαδαχθει και εχουμε και την ευκαιρια να τους κανουμε και πραξη τα τελευταια 30 και πλεον χρονια Αν αφιερωσεις λιγο χρονο να διαβασεις καποια απο τα αρθρα μου θα καταλαβεις οτι αρχικα ειμαι επαγγελματιας και επισκευαζω ενα μεσο ορο 400 ενισχυτων τον χρονο συν τις κατασκευες βελτιωσεις στον τομεα DIY .

Τελικα εδω δεν ειναι η ιδεα να τις βαλουμε κατω να δουμε ποιος την εχει μεγαλυτερη .... ειναι να κανουμε σοφες επιλογες να συνεργατουμε και να φιαξουμε κατι ομορφο λειτουργικο και σε λογικη τιμη να το χαρουνε ολοι.... τουλαχιστον αυτη ειναι η δικη μου προθεση .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Costis Ni
20-12-11, 16:14
Πάντως εγώ κάτι μέρες έχω που σπάω το κεφάλι μου, ανεβάζω σχεδια διάφορα (σε άλλο θέμα), ζητάω και γνώμες, κανείς δεν έχει κάτσει να διαβάσει το σχέδιο με προσοχή και να σχολιάσει. Δε με νοιάζει, για την πλάκα μου τα κάνω αυτά, ακόμα κι ένας να τα δει και να πάρει μία ιδέα και πάλι ο κόσμος θα γίνει καλύτερος. Όπως και το περίπτερο, εδώ η πιό επιτυχημένη σχεδιαστική ομάδα είναι η ομάδα του ενός μου φαίνεται.

Αυτά και συγνώμη για το άσχετο.

sakis
20-12-11, 16:16
αν θες την δικια μου γνωμη ...και Πμ μπορεις να μου στειλεις αλλα και ενα λινκ να το δω γιατι μαλλον δεν το χω δει

Costis Ni
20-12-11, 16:19
Δεν είναι με τρανζίστορ....

maouna
20-12-11, 16:28
Εάν είναι με λυχνίες ίσως κάποιοι να μην ξέρουν οπως πχ εγώ.οποτε γιαυτό δεν σε βοηθάνε.

sakis
20-12-11, 16:29
Δεν είναι με τρανζίστορ....

απο μενα δεν μπορεις να παρεις βοηθεια τοτε ...

john micros
20-12-11, 17:20
ok μπορω να μπω στη διαδικασια α ν θελεις να σου εξηγησω Βασικα εγω προσωπικα δεν "θελω να φιαξω" τιποτα Η προθεση της διοργανωσης ειναι αρχικα να μην φαγωνομαστε και να φιαχτει ενα μηχανημα διακριτο το οποιο αρχικα να πληρει την εικονα που δοθηκε στην αρχη να εχει καποιας μορφης σχεδιαστικη πρωτοπορια και ποιοητα και ουσιαστικα να ξεφυγουν τα νεοτερα παιδια απο κατασκευες τυπου STK /LM3886 ...δεν μιλαμε για την εφευρεση του τροχου απλα ενος συμβατικου κυκλωματος προσεκτικα και πλουσια σχεδιασμενου.

Φυσικα η λεξη ΕΓΩ δν καθεται σωστα γιατι απλα εγω συμμετεχω στην ιδεα δεν μου εχει ανατεθει η σχεδιαση και επισης η προταση για συνεργασια περισσοτερων μελων για την δημιουργια ειναι ανοιχτη .

Τωρα στα σχολεια που πηγα εγω τους "κανονες" που αναφερεις τους εχουμε διαδαχθει και εχουμε και την ευκαιρια να τους κανουμε και πραξη τα τελευταια 30 και πλεον χρονια Αν αφιερωσεις λιγο χρονο να διαβασεις καποια απο τα αρθρα μου θα καταλαβεις οτι αρχικα ειμαι επαγγελματιας και επισκευαζω ενα μεσο ορο 400 ενισχυτων τον χρονο συν τις κατασκευες βελτιωσεις στον τομεα DIY .

Τελικα εδω δεν ειναι η ιδεα να τις βαλουμε κατω να δουμε ποιος την εχει μεγαλυτερη .... ειναι να κανουμε σοφες επιλογες να συνεργατουμε και να φιαξουμε κατι ομορφο λειτουργικο και σε λογικη τιμη να το χαρουνε ολοι.... τουλαχιστον αυτη ειναι η δικη μου προθεση .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

ασφαλώς και το ειδα οτι ασχολησε επαγγελματικα αγαπητε, αλλα το σχεδιο που εδωσε ο φιλος εχει σοβαρα λαθη , και με το που δωσει ταση θα αρχισει να καπνιζει.
συμφωνω με τα STK.....κ.λ.π. αλλα και στο χαρτι πρεπει να βαζεις τους νομους αλλιως...εχουμε καπνους.
φιλικα Ι.Μ.

button
20-12-11, 17:38
Μ’ άλλα λόγια …, θα τα δούμε όλα στην πορεία … :biggrin:

Έτσι όπως άρχισε θα τα δούμε όλα στην πορεία. Και συζήτηση είναι μεταξύ επαγγελματιών και με εμπειρία ετών η μπορεί να χωθεί κάθε άσχετος σαν έμενα αν και τελείωσα ΕΠΑΛ Ηλεκτρονικών με κατεύθυνση Επικοινωνίες και εμπειρία 0 :001_smile:.

Μου αρέσει η ιδέα ότι δεν θα είναι με Λυχνίες γιατί θα ήθελα να φτιάξω έναν άλλα το κόστος είναι 3φασικο .

sakis
20-12-11, 17:44
ασφαλώς και το ειδα οτι ασχολησε επαγγελματικα αγαπητε, αλλα το σχεδιο που εδωσε ο φιλος εχει σοβαρα λαθη , και με το που δωσει ταση θα αρχισει να καπνιζει.
συμφωνω με τα STK.....κ.λ.π. αλλα και στο χαρτι πρεπει να βαζεις τους νομους αλλιως...εχουμε καπνους.
φιλικα Ι.Μ.

σωστα ... αλλα αυτα του τα ειπα και εγω ...δεν μπορεις να σχεδιαζεις με αυτη την λογικη

john micros
20-12-11, 18:37
σωστα ... αλλα αυτα του τα ειπα και εγω ...δεν μπορεις να σχεδιαζεις με αυτη την λογικη

συμφωνω ...αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι μπορουμε να κανουμε επι μερους αλλαγες, π.χ. αλλαγη των 2N3055 ME 2N 3773, αλλαγη της τασεως τροφοδοσιας (μεγαλυτερη), προσθηκη τονικοτητας,βελτιωση τροφοδοτικου, κ,α, αλλα εξ'ολοκληρου σχεδιο εκ του μηδενος το βλεπω πολυ δύσκολο εως αδυνατο.παντως εδω ειμαστε να δουμε τι θα βγει.


ΕγγραφήAug 2010ΠεριοχήΛαγκαδας ΘεσσαλονικηΜηνύματα574
http://www.hlektronika.gr/forum/images/icons/icon1.png
http://www.hlektronika.gr/forum/images/misc/quote_icon.png Αρχικό μήνυμα από moutoulos http://www.hlektronika.gr/forum/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=481938#post481938)

Μ’ άλλα λόγια …, θα τα δούμε όλα στην πορεία … http://www.hlektronika.gr/forum/images/smilies/vbmodern/biggrin.gif



Έτσι όπως άρχισε θα τα δούμε όλα στην πορεία. Και συζήτηση είναι μεταξύ επαγγελματιών και με εμπειρία ετών η μπορεί να χωθεί κάθε άσχετος σαν έμενα αν και τελείωσα ΕΠΑΛ Ηλεκτρονικών με κατεύθυνση Επικοινωνίες και εμπειρία 0 http://www.hlektronika.gr/forum/images/smilies/vbmodern/001_smile.gif.

Μου αρέσει η ιδέα ότι δεν θα είναι με Λυχνίες γιατί θα ήθελα να φτιάξω έναν άλλα το κόστος είναι 3φασικο .

ολοι χωραμε και ιδιως οι νεοι εχουν περισσοτερα να δωσουν λογω ενθουσιασμου

spirakos
20-12-11, 18:47
Ειναι πραγματικα τοσο δυσκολο να σχεδιστει κατι απο την αρχη?
Εγω το μονο που μπορω να βοηθησω ειναι στις ερωτησεις :lool::lool: μιας και σκοπος μου ειναι να κατανοησω τη λογικη τιης καθε μεθοδου και του καθε υλικου ειτε απο ετοιμα σχεδια ειτε απο την αρχη
Μηπως ειναι καλυτερα να πευτουν ιδεες για καθε σταδιο ξεχωριστα? και μολις καταληξουν οι δασκαλοι μετα να περασουμε στο 2ο σταδιο κοκ

maouna
20-12-11, 19:05
όσον αφορά το σχηματικό εγώ εμπιστεύομαι του Σάκη απόλυτα και δεν προτείνω κάτι ακόμα.Οποιος θέλει να ποστάρει ας το κάνει και το συζητάμε.Μπορούμε προς το παρόν να ασχοληθούμε με ένα σχέδιο tone control (bass +treble) τρανσιστορικό ή jfet που πάντα ήθελα να ακούσω.OXI τελεστικούς γιατι δε μου λένε και πολλά.

ποστάρω κάτι σχετικό .όποιοσ έχει σχέδιο ας ποστάρει.
2681826819

sakis
20-12-11, 19:36
ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ Η ΑΡΧΙΚΗ ΙΔΕΑ TONE CONTROL .....

εδω ηδη υπαρχουν θεματα για την σχεδιαση του ενισχυτη ...αν το ανοιξουμε τοσο πολυ μετα το πραγμα δεν μαζευεται με τιποτα ...

επισης αγαπητε Γιαννη ....αν ειναι να φιαξουμε ενισχυτη που θα δουλευει με 3055 η 3773 καλυτερα να το κλεισουμε και να φυγουμε ....Κανενας σημερινος κατασκευαστης δεν δουλευει σημερα με τοσο αργα τρανσιστορ .... Ειπαμε να κανουμε κατι για να ξεφυγουμε απο τα αναχρονιστικα STK μην ξαναγυρναμε παλι πισω ....

john micros
20-12-11, 19:43
όσον αφορά το σχηματικό εγώ εμπιστεύομαι του Σάκη απόλυτα και δεν προτείνω κάτι ακόμα.Οποιος θέλει να ποστάρει ας το κάνει και το συζητάμε.Μπορούμε προς το παρόν να ασχοληθούμε με ένα σχέδιο tone control (bass +treble) τρανσιστορικό ή jfet που πάντα ήθελα να ακούσω.OXI τελεστικούς γιατι δε μου λένε και πολλά.

ποστάρω κάτι σχετικό .όποιοσ έχει σχέδιο ας ποστάρει.
2681826819

πολυ σωστο το σχεδιο αγαπητε, το χρησιμοποιω και δουλευει αψογα, ειναι τοποθετημενο στηνεισοδο ενος τελικου 2 Χ200 ως γενικο τονε κοντρολ, και μαλιστα με ξεχωριστη σταθεροποιημενη τροφοδοσια και μεγαλους πυκνωτες 3.300μF στην τροφοδοσια. επιπλεον οι ηλεκτρολυτικοί εισοδου και εξοδου εχω βαλειι τανταλιου. μια βελτιωση ακομα που γινεται ειναι η πληρη θωρακιση των ποντεσιομετρων τονικοτητας για να μειωσουμε ακομα περισσοτερο τον θορυβο.ΤΑ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩς ΚΛΕΙΣΤΑ ΣΕ ΔΙΚΟ ΤΟΥς χωρο. θα βρω και θα ανεβασω και δυο VU αναλογικα που εχω βαλει με δυο λεντ για τα peek ,

john micros
20-12-11, 19:51
ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ Η ΑΡΧΙΚΗ ΙΔΕΑ TONE CONTROL .....

εδω ηδη υπαρχουν θεματα για την σχεδιαση του ενισχυτη ...αν το ανοιξουμε τοσο πολυ μετα το πραγμα δεν μαζευεται με τιποτα ...

επισης αγαπητε Γιαννη ....αν ειναι να φιαξουμε ενισχυτη που θα δουλευει με 3055 η 3773 καλυτερα να το κλεισουμε και να φυγουμε ....Κανενας σημερινος κατασκευαστης δεν δουλευει σημερα με τοσο αργα τρανσιστορ .... Ειπαμε να κανουμε κατι για να ξεφυγουμε απο τα αναχρονιστικα STK μην ξαναγυρναμε παλι πισω ....

καλως αλλα δεν πιστευω πως μπορουν πολλοι να κατασκευασουν τετοιες κατασκευες...λογω πειρας.
βαλε στην αρχη τους νομους σε παρακαλω για να ξερουμε που θα κινηθουμε και για ποια κατασκευη θα κοιταξουμε.
ημουν ετοιμος να ανεβασω με νταρλιγκτον.
ευχαριστω

john micros
20-12-11, 20:14
ο δικος μου ειναι αυτος, αντιγραφη φυσικα , τον δουλευω στα 50 βολτ , και το ρευμα ηρεμιας ειναι στα 235mA, απο το P 1. εχω εχτρα ανεμιστήρα, και κυκλωμα με ρελε για καθυστερηση της συνδεσης του μεγαφωνου για να αποφευγω τα ντουπ οταν τον θέτεις σε λειτουργια. αλλαγες δεν εχω κανει, αυτο ου φοβαμε ειναι οτι στην παραμικρη δυσλειτουργια η ταση των 50 βολτ θα παει στα μεγαφωνα και μετα νομιζω ....οτι αρχιζει το κλαμα.
οι πυκνωτες στο τροφοδοτικο ειναι 40.000 σε καθε σκελος.
26823και το κυλωμα καθυστερησης
26824

maouna
20-12-11, 22:32
ωραίο σχέδιο. η κλασική τοπολογία οδήγησης lateral mosfet και σε ελάχιστες περιπτώσεις τρανζίστορ. Tα Q4-Q5 με τη ζένερ και ο C11 του προσδίδουν κάτι το ξεχωριστό. τα μοσφετ είναι lateral σαν τα 2sk1056???? απο ήχο στις υψηλές και στις μεσαίες πως πάει?

Thansavv
20-12-11, 22:57
Καλησπέρα...
Θέλω να ρωτήσω το εξής: Αν εξαιρέσουμε την ισχύ και τυχόν κυκλωματα ελέγχου τόνου, ένας καλός-ποιοτικός ενισχυτής είναι το ίδιο κατάλληλος για hifi, για ηλ. κιθάρα, για μπάσσο , για φωνή κτλ κτλ? Υπάρχουν διαφορετικές απαιτήσεις από τον ενισχυτή για κάθε περίπτωση ?

john micros
20-12-11, 23:15
ωραίο σχέδιο. η κλασική τοπολογία οδήγησης lateral mosfet και σε ελάχιστες περιπτώσεις τρανζίστορ. Tα Q4-Q5 με τη ζένερ και ο C11 του προσδίδουν κάτι το ξεχωριστό. τα μοσφετ είναι lateral σαν τα 2sk1056???? απο ήχο στις υψηλές και στις μεσαίες πως πάει?
ειναι πολυ καλος και με καλη αποκριση.εχει πολυ επιπεδη αποκριση,οι πολυ υψηλες του κατι σαν να ειναι προς το ξερο,ισως να ειναι και η ιδεα μου, αλλα οι πολυ χαμηλες του εχουν κατι σαν τρεμοπαιγμα/ταλαντωση μπορει να πεις, το οποιο το αποδιδω κατα πρωτον στον ισοσταθμιστη που εχω στην εισοδο, αλλα και στην ταση που εχω χαμηλωσει απο φοβο για τυχον καψιμο.εχω βαλει δανεικα ηχεια BOSE 901 III και φοβαμε τα ....κλαματα.ο ισοσταθμηστης που εχω παρ'ολο που ειναι του εμποριου ειναι τραγικος απο θορυβο,και με διαφορες πατεντες εφτιαξε καπως(οχι τελειως).σε γενικα πλαισια ειμαι ικανοποιημενος απο την αποδωση.
αν θα εχω λιγο χρονο θα ανεβασω και παλμογραηιματα απο την αποδοση του.τον εχω τρις μηνες σε λειτουργια και ειναι σταθερος.σκοπευω να φτιαξω ενα ωμικο φορτιο, να δωσω πληρη ταση και ισχυ για μεγαλα χρονικα διαστηματα για να δω εαν θα εχω τιποτα καπνους.παντως σε κλασσικη μουσικη που ακουω μου αρεσει, δεν υπάρχουν αλιωσεις η προσθεσεις.παντως χωρις τονε κοντρολ ειναι στο φλατ περισσοτερο απο αλλους.αυριο αν προλαβω κ παλμογ.

Υ.Γ.
να με συγχωρείτε που λεω συνέχεια για καπνους αλλα εχω καψει δυο ζευγαρια ηχεια απο τασεις τελικων και ακομη και τωρα ιδρωνω οποτε το σκεφτομε. εβαλα μια δοση και πυκνωτη σε σειρα με το μεγαφωνο για προστασια αλλα αλλαζει προς το χειροτερο πολυ ο ηχος.

john micros
20-12-11, 23:26
Καλησπέρα...
Θέλω να ρωτήσω το εξής: Αν εξαιρέσουμε την ισχύ και τυχόν κυκλωματα ελέγχου τόνου, ένας καλός-ποιοτικός ενισχυτής είναι το ίδιο κατάλληλος για hifi, για ηλ. κιθάρα, για μπάσσο , για φωνή κτλ κτλ? Υπάρχουν διαφορετικές απαιτήσεις από τον ενισχυτή για κάθε περίπτωση ?

ο ενισχυτής ΗΙFI πρεπει να εχει ονομαστική τουλάχιστον απόκρισή σε ολο το ακουστικό φάσμα, και μικρή παραμόρφωση,για ηλεκ.κιθαρα οι απαιτήσεις ειναι μικροτερες μια και δεν παμε πανω απο 8000 ΗΖ.για το μπασσο το λες και μονος σου οτι θες τα μπασσα, αλλα εκει παιζουν ρολο περισσοτερο τα μεγαφωνα και οχι ο ενισχυτής.μεγαλη διαμετρο και αποδωση στις χαμηλες.για φωνη δεν καταλαβα τι εννοηης ασφαλως οχι ενισχυτη για παζαρι ασφαλως.
παντως το θεμα ακουσματος ειναι πολυ υποκειμενικό μια και το αυτι του καθενος ακουει διαφορετικα.

Thansavv
20-12-11, 23:38
Το ξέρω ότι το μπάσσο δεν χρειάζεται πολύ υψηλές συχνότητες, αλλά λέω, σε ένα ενισχυτή ο οποίος ενισχύει όλο το φάσμα συχνοτήτων, θα παίξει καλά? Δηλ. ένας σωστός ενισχυτής hifi πχ 100W, θα παίξει καλά σαν ενισχυτής ηλ. μπάσσου με το κατάλληλο φυσικά μεγάφωνο?

Costis Ni
20-12-11, 23:45
Κι όμως χρειάζεται και τις υψηλές συχνότητες, για να τονμίζεται το "σκάσιμο" όταν παίζουμε slap. Δες πολλούς καλούς ενισχυτές μπάσσου που έχουν και μια κόρνα ανάμεσα στα 15ιντσα.

john micros
20-12-11, 23:59
Το ξέρω ότι το μπάσσο δεν χρειάζεται πολύ υψηλές συχνότητες, αλλά λέω, σε ένα ενισχυτή ο οποίος ενισχύει όλο το φάσμα συχνοτήτων, θα παίξει καλά? Δηλ. ένας σωστός ενισχυτής hifi πχ 100W, θα παίξει καλά σαν ενισχυτής ηλ. μπάσσου με το κατάλληλο φυσικά μεγάφωνο?
ναι θα παιξει καλα, μπορω να πω καλυτερα απο τον ενισχυτη που προορίζεται αποκλειστικα για το μπασσο,γιατι αυτου του τυπου οι ενισχυτες δεν ειναι τοσο προσεγμενοι απο θεμα αποδοσης , απ'οτι εχω δει να κυκλοφορουν, υπαρχουν ομως και εξαιρεσεις αλλα μιλαμε για τρελες τιμες ανα βατ. αυτο που παιζει ρολο μεγαλο οπως ειπες εναι τα μεγαφωνα, τα οποια ειναι ειδικης κατασκευης και αποδωσης, και εχω τυχει σε κατι ομηρικους καυγαδες μεταξυ κιθαριστων για τον ηχο του μεγαφωνου. φτανουν και σε σημειο να κανουν σκατζα μεγαφωνα με ενισχυτη. τωρα τελευταια οι ενισχυτες τους παραγονται σε ταξη D και με διπλα μεγαφωνα τα οποια διαφερουν κατα λιγα εκατοστα το ενα απο το αλλο, και ολα στα 16 ΩΜ.

moutoulos
21-12-11, 00:01
... ένας καλός-ποιοτικός ενισχυτής είναι το ίδιο κατάλληλος για hifi, για ηλ. κιθάρα,
για μπάσσο , για φωνή κτλ κτλ? Υπάρχουν διαφορετικές απαιτήσεις από τον ενισχυτή για κάθε περίπτωση ?
Γειά σου Θανάση.
Ακριβώς ..., ο σωστός τελικός είναι πάντα ένας. Απλά η προενίσχυση αυτού, αλλάζει ανάλογα την περίπτωση
που θα χρησιμοποιηθεί. Αυτό στη θεωρία, γιατί στην πράξη δεν ισχύει. Ο ενισχυτής κιθάρας πχ το τελικό του
στάδιο (τρανζιστορ η λυχνία) ποτέ δεν είναι HiFi.


Μάλλον όμως αρχίζουμε και ξεφευγουμε απο το αρχικό μας θέμα ... :001_rolleyes:

john micros
21-12-11, 00:09
Κι όμως χρειάζεται και τις υψηλές συχνότητες, για να τονμίζεται το "σκάσιμο" όταν παίζουμε slap. Δες πολλούς καλούς ενισχυτές μπάσσου που έχουν και μια κόρνα ανάμεσα στα 15ιντσα.


ασφαλως αγαπητε, αλλα αλλο βιολι 18000ΗΖ, κλαρινετο,πιανο σε υψηλες οκταβες ,συνεχη ενταση και αλλο κιθαρα μπασο η αν θες κλασικη κιθαρα. η διαφορα ειναι τεραστια σε ευρος.εκει αναζητουμε το στερεο η το 5+1 αν θες, ενω στην κιθαρα το παμε σε μονοφωνικό ενισχυτη παντα.τον λογο δεν τον ξερω αλλα ετσι ειναι.

Thansavv
21-12-11, 00:26
Γειά σου Θανάση.
Ακριβώς ..., ο σωστός τελικός είναι πάντα ένας. Απλά η προενίσχυση αυτού, αλλάζει ανάλογα την περίπτωση
που θα χρησιμοποιηθεί. Αυτό στη θεωρία, γιατί στην πράξη δεν ισχύει. Ο ενισχυτής κιθάρας πχ το τελικό του
στάδιο (τρανζιστορ η λυχνία) ποτέ δεν είναι HiFi.


Μάλλον όμως αρχίζουμε και ξεφευγουμε απο το αρχικό μας θέμα ... :001_rolleyes:

Ναι συγνώμη Γρηγόρη, δίκιο έχεις. Ξέφυγα λίγο, αλλά ήθελα μόνο να καταλάβω αν ο ενισχυτής ο οποίος προετοιμάζεται και κάποια στιγμή θα ξεκινήσει να παίρνει σάρκα και τρανσίστορ, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σαν ενισχυτής μπάσσου (από τον γιο μου).

sakis
21-12-11, 00:28
καλως αλλα δεν πιστευω πως μπορουν πολλοι να κατασκευασουν τετοιες κατασκευες...λογω πειρας.
βαλε στην αρχη τους νομους σε παρακαλω για να ξερουμε που θα κινηθουμε και για ποια κατασκευη θα κοιταξουμε.
ημουν ετοιμος να ανεβασω με νταρλιγκτον.
ευχαριστω

Κανεις λαθος υπαρχουν πολλα μελη τα οποια εχουν πολυ καλες ικανοτητες σε αυτο το θεμα και εχουν παρουσιασει και δικες τους υλοποιησεις απλα γενικα το φορυμ δεν εχει δωσει μια καλη εικονα σε αυτο το πραγαμα και καποια καλα αρθρα εχουν χαθει μεσα σε πολλα αλλα πραγματα μικροτερης σημασιας ....κανεις και εδω λαθος κανενας σημερινος κατασκευαστης δεν κατασκευαζει με darlington και ακομα και αυτοι που εβαζαν τα σουπερ συχρονα SAP 16-15 κλπ ( τα οποια εχουν ενα σωρο καλουδια θερμοκρασιακης αντισταθμισης μεσα) σημερα τα εχουν εγακαταλειψει .


ο ενισχυτής ΗΙFI πρεπει να εχει ονομαστική τουλάχιστον απόκρισή σε ολο το ακουστικό φάσμα, και μικρή παραμόρφωση,για ηλεκ.κιθαρα οι απαιτήσεις ειναι μικροτερες μια και δεν παμε πανω απο 8000 ΗΖ.για το μπασσο το λες και μονος σου οτι θες τα μπασσα, αλλα εκει παιζουν ρολο περισσοτερο τα μεγαφωνα και οχι ο ενισχυτής.μεγαλη διαμετρο και αποδωση στις χαμηλες.για φωνη δεν καταλαβα τι εννοηης ασφαλως οχι ενισχυτη για παζαρι ασφαλως.
παντως το θεμα ακουσματος ειναι πολυ υποκειμενικό μια και το αυτι του καθενος ακουει διαφορετικα.

Sorry αλλα και εδω κανεις λαθος τα ορια της ακουστικης οριστικαν πριν πολλα χρονια απο 20ΗΖ μεχρι 20ΚΗΖ πλην ομως αποδειχτηκε οτι ανοιγματα των μηχανηματαων μεχρι 40-50-60 και βαλε ΚΗΖ βοηθανε τον ενισχυτη αν αποδωσει πολυ καλυτερα θεματα τα οποια βρισκονται στους 10 12 η 16 ΚΗζ .... αντιστοιχα και προς τα κατω

Επισης κανεις λαθος για τους ενισχυτες οργανων κιθαρας η μπασσου ... η αποκριση του τελικου προς τα πανω μπορει να ειναι και 20 και 40 ΚΗΖ προς τα κατω αν ειναι ενισχυτης μπασσου μπορει να κατεβαινει σχεδον μεχρι 0ΗΖ .... ΑΠΛΑ ΟΙ ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΤΟΥΣ ΤΟΝΙΖΟΥΝ ΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΟΠΩς ΜΕΣΑΙΑ ΚΑΙ ΠΡΙΜΑ Η ΧΑΜΗΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΣΣΑ .


Κι όμως χρειάζεται και τις υψηλές συχνότητες, για να τονμίζεται το "σκάσιμο" όταν παίζουμε slap. Δες πολλούς καλούς ενισχυτές μπάσσου που έχουν και μια κόρνα ανάμεσα στα 15ιντσα.

Απολυτα σωστος !!!! ολα τα TRACE ELLIOT


ναι θα παιξει καλα, μπορω να πω καλυτερα απο τον ενισχυτη που προορίζεται αποκλειστικα για το μπασσο,γιατι αυτου του τυπου οι ενισχυτες δεν ειναι τοσο προσεγμενοι απο θεμα αποδοσης , απ'οτι εχω δει να κυκλοφορουν, υπαρχουν ομως και εξαιρεσεις αλλα μιλαμε για τρελες τιμες ανα βατ. αυτο που παιζει ρολο μεγαλο οπως ειπες εναι τα μεγαφωνα, τα οποια ειναι ειδικης κατασκευης και αποδωσης, και εχω τυχει σε κατι ομηρικους καυγαδες μεταξυ κιθαριστων για τον ηχο του μεγαφωνου. φτανουν και σε σημειο να κανουν σκατζα μεγαφωνα με ενισχυτη. τωρα τελευταια οι ενισχυτες τους παραγονται σε ταξη D και με διπλα μεγαφωνα τα οποια διαφερουν κατα λιγα εκατοστα το ενα απο το αλλο, και ολα στα 16 ΩΜ.

ειπαμε αυτο δεν ειναι σωστο .... οι τελικοι τους ενισχυτες εχουν φουλ κανονικη αποκριση Επισης ενισχυτες κιθαρας σε ταξη D ακομα δεν εχω δει λαμπατους κραγα βεβαβαι αλλα σε ταξη D οχι .... Τα μεγαφωνα δεν ειναι ακριβως ειδικα ... ειναι κοινα μεγαφωνα τα οποια εχουν εμφαση στο συγεκριμενο θεμα ..... κατα τα αλλα μπορεις να τα κανεις οτι θες .... ακομα και μονιτορ φωνης .... τα του μπασσου ανετα sub η ακομα και τρδδρομο η διδρομο ηχειο




δεν ειναι κακο να συζηταμε τις αποψεις μας και τις ιδεες μας σε ενα φορουμ .....Η αποψη οποιoυδηποτε ειναι σεβαστη ως η προσωπικη του αποψη αλλα ειναι πολυ καλο να ειναι και τεμηριωμενη συχρονη η ακομα πιο απλα να ειναι η πεπατημενη.... ειναι κριμα νεα παιδια που κοιτανE να μαθουν απο οσους εχουν γνωσεις να μην εχουν την ευκαιρια να μαθουν σωστα και ενημερα πραγματα και να "γυρνοβολανε σε STK ....2n3055 .... DARLINGTON .... και ενισχυτες που δουλευανε 20-20.....

( ο ενισχυτης που ακουω στο γραφειο καθε μερα παει 100ΚΗΖ τετραγωνο και 200 ημιτονο .... οχι οτι στην ακουστικη ειναι καθολου χρησιμο τετοιο αστρονομικο ευρος αλλα ειναι μια πολυ καλη ασκησ ωστε να φτιαξεις εναν ενισχυτη ο οποιος εχει τετοιο ευρος και συναμα δεν πεφτει σε καμμια ταλαντωση .....Ενισχυτες που δεν ταλαντωνουν αλλα εχουν ευρος οριακα 16Κηζ φιαχναμε οταν ειμαστε 16 .... απο τοε εχουν περασει 30 χρονακια ..... )

john micros
21-12-11, 00:28
ανεβαζω ενα ακομη σχεδιο για να δουμε την ρυθμηση της πολωσεως που ελεγα....

26851εκτος απο την ρυθμηση στην πολωση (ρευμα ηρεμιας) πολοι ειναι εκεινοι οι οποιοι αυξανουν με τον ιδιο τροπο τα τρανζιστορ εξοδου παιρνοντας περισσοτερα βατ.ενας αλλος παραγοντας βελτιωσης ειναι το τροφοδοτικο με παραλλογες τιμες χωριτικοτητας στους πυκνωτές, που οπως ισχυριζονται οτι καλυτερευουν τις χαμηλες και τις σταθεροποιουν. παντως επειδη ειχα πολλους απο αυτους προχειρους, και που τους εβαλα στα παλμογραφηματα δεν ειδα διαφορες για να πω την αληθεια.αυτο που ειδα ηταν χαμηλοτερη εμφανηση των 50 ΗΖ στην συνεχη ταση.
απ αυτο το σχεδιο εχω "κλεψει" την καθυστεριση μεγαφωνου.

sakis
21-12-11, 00:34
τωρα εχεις παρει φορα και ποσταρεις μαλλον εκτος εαυτου ....Αυξανονται τα βαττ σε εναν ενισχυτη αν προσθεσεις τρανσιτορ εξοδου ??? Απο που γινεται αυτο ???? και με πιο τροπο ???
δλδ ο πιτσιρικακος που σε διαβαζει και εχει παρει ενα σμαρτ κιτ με δυο 2Ν3055 που βγαζουν οριακα 40 Βαττ ... θα παει να του βαλει αλλα δυο και θα γινει ποσα ???200??? και φυσικα θα το κανει με τα ιδια ντριβερ την ιδια πολωση και το ιδιο τροφοδοτικο ???? δεν νομιζω ...

maouna
21-12-11, 00:40
Γιάννη ,απο το ενισχυτή που ανέβασες απόσα ξέρω αυτη η τοπολογία είναι ευαίσθητη σε ταλαντώσεις. αμα κάνεις παλμογραφήματα και έχεις καταλληλο φορτίο κτλ. θα ήταν ενδιαφέρον τεστ η συμπεριφορά του στο κλιπάρισμα, και την έξοδο σε φορτιο με 2.2uF πυκνωτή παράλληλα,με τετράγωνο 10ΚΗz είσοδο.

Εγώ παίζω με κάτι απλό και ωραίο. Την ιδέα την πήρα απο ένα σχέδιο της RCA του 1970 το οποίο το πείραξα λίγο και το τελικό είναι αυτό...26861

Danza
21-12-11, 00:55
Θα σας ανεβάσω ένα σχέδιο απο Sansui A-60 (κλασικός vintage Γιαπωνέζος) με πολύ ωραία ποιότητα ήχου....

Το σχέδιο είναι το original απο την εταιρία... Βέβαια εγώ τον είχα ξεσκίσει εεεε τον είχα "πειράξει" λίγο με τελικό αποτέλεσμα:
26865
26862
Υ.γ. αυτό το κατόρθωμα έγινε φλαμπέ (αναμενόμενο με τα τρανζίστορ εξόδου έτσι συνδεδεμένα) αλλά τον επανέφερα σε εργοστασιακή μορφή και απο όσο ξέρω λειτουργεί ακόμα στα χέρια καλού φίλου!

sakis
21-12-11, 01:06
καντε βρε μια προσπαθεια να μεινουμε στο θεμα ......
το να ξεσηκωσουμε εναν ενισχυτη και να τον κανουμε ειναι το πλεον ευκολο .... Καντε ενα πολ να τον ψηφισουμε και να τελειωνουμε ...ο σκοπος ειναι να κανουμε κατι συχρονο καλα σχεδιασμενη με καλη πλακετα και καποια πρωτοπορια ...Αν ανεβασεις βρε Δημητρη το σχεδιο του Α60 που θα βρεις τρανσιτορ να του βαλεις ???? μαλλον πουθενα αρα θα βαλουμε αντιστοιχα και εκει θα αρχισουν τα παραξενα ...

Αν αποφασισουμε ποτε να κανουμε κατι και ειναι ΑΒ πρπει να ειναι χτισμενο μαλλον γυρω απο τα 1943-5200 τα οποια και φτηνα ειναι και γρηγορα και καλα ...Η ουσια παντως δεν ειναι στα εξοδου ...σαφως ειναι πιο πισω .

Πανο ...το τευλευταιο σχεδιο που ανεβασες με μια πρωτη ματια κι απλο ειναι και σωστο ...Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι κατι ιδιαιτερο ...

Danza
21-12-11, 01:24
Ηρεμήστεεεεεεεεεεε!

Ρίχτε ιδέες στο τραπέζι, κάντε τα μαγικά σας και προχωρήστε! Το να αρπάζεστε δεν έχει νόημα!
Σάκη ναι δεν έχεις άδικο είναι τόσο παλιό μηχάνημα που τα δικά του τρανζίστορ δεν πρέπει να υπάρχουν. Απλά το ανέβασα εδώ έτσι να πάρετε μια ιδέα, μάζευε και ας είναι και ρώγες που λένε....

sakis
21-12-11, 01:25
26823και το κυλωμα καθυστερησης
[/QUOTE]


Γιάννη ,απο το ενισχυτή που ανέβασες απόσα ξέρω αυτη η τοπολογία είναι ευαίσθητη σε ταλαντώσεις. αμα κάνεις παλμογραφήματα και έχεις καταλληλο φορτίο κτλ. θα ήταν ενδιαφέρον τεστ η συμπεριφορά του στο κλιπάρισμα, και την έξοδο σε φορτιο με 2.2uF πυκνωτή παράλληλα,με τετράγωνο 10ΚΗz είσοδο.

και να ηταν μονο αυτο ????
ο συγκεριμενος ενισχυτης ειναι σχεδιασμενος για ελαφρια χρηση ΡΑ και μονο .... αλλα και αυτο μαλλον οχι στα σιγουρα
αντισταση εισοδου τυπου 15 Κ σε μηχανημα υψηλης ποιοτητας δεν παιζει απο 27 και πανω κατι γινεται ιδανικα 47
οι αντιστασεις 11-32 των 100Ω ενα κρατανε με ασφαλεια τα σταδει εισοδου σε ελαφρ4α χαμηλοτερη τροφοδοσια αυτο φυσικα σημαινει οτι οταν υπεροδηγηθει το σταδιο εισοδου θα κλιπαρει πολυ πιο γρηγορα απο τα εξοδου με αποτελεσμα τα μοσφετ να οδηγουνται με παραμορφωμενο σημα και εκει φυσικα θα καει το κορδελιο
οι πυκνωτες μιλλερ των 10pf ειναι μαλλον αχρηστοι σε αυτη την τιμη και σιγουρα δν προστατευουν τον ενισχυτη
οι διοδοι ζενερ ειναι επισης αχρηστες διοτι τα φετ αυτα εχουν μεσα τους καθε ενα απο αυτα την δικια του διοδο αλλα και παλι σαν επιπλεον προστασια στα 13 βολτ που τις εχει και μαλιστα μονες τους μαλλον επισης δεν μπορουν να προσφερουν τιποτα
Το τριμμερ δεν ειναι σωστα σχεδιασμενο ( χωρις βαραχυκυκλωμα στο ενα ποδαρακι ) με αποτελεσμα αν βρωμισει κουνηθει η κανει διακοπη το τριμμερ παει το ρευμα ηρεμιας στο φουλ και αν προλαβει καμμια ασφαλεια και μονο τοτε δεν θα καει το κορδελιο
και φυσικα απο το σχηματικο λειπει παντελως το zobel οπου χωρις αυτο ο ενισχυτης αυτος αποκλειεται να λειτουργει χωρις ταλαντωσεις ....

Τελος ενα τετοιο κυκλωμα ειναι απιθανο να λειτουργει σωστα εαν δεν ειναι σχεδιασμενο σε μια σωστη πλακετα με αναλογη θερμοκρασιακη διανομη αναλογη διανομη των ρευματων και το πιο σημαντικο σωστη διανομη της γειωσης ...

αυτα .... τουλαχιστον

ultra
21-12-11, 01:49
τα μοσφετ είναι lateral σαν τα 2sk1056????


Πανο, δεν ειναι lateral αυτα τα mosfet.

Τα lateral, μπορει πολυ ευκολα να τα διακρινει κανεις, απο το pinout που φαινεται στο datasheet τους.

Eχουν ανεστραμενο το drain με το source.

maouna
21-12-11, 01:58
2sk1058 ήθελα να πω.μπερδευτηκα.

sakis
21-12-11, 02:08
η αντισταση εισοδου που εχει το μηχανημα σου φυσικα και μπορεις με χαρτι και με μολυβι να την υπολογισεις ακριβως και ειναι οπως σου ειπα μεταξυ 15και 16 ΚΩ το οποιο ειναι λιγο για χρηση hifi ειναι κατλληλοτατο για επαγγελματικη χρηση ...

δεν ειπα πουθενα οτι η χρηση τριμμερ θα προξενησουν βλαβες ... ειπα ξεκαθαρα οτι αν το τριμμερ κανει καποια διακοπη απο οποια αιτια ...βρωμα σκονη κραδασμο κακη ποιοτητα κλπ τοε το ρευμα ηρεμιας παει απο μονο του στο φουλ ... για να μην γινει αυτο παντα η μεσαια ληψη πρεπει να ειναι βραχυκυκλωμενη με μια ακραια ...( σχεδιαστικη παρατυπια αλλα μετα απο βαθος χρονου αν χασεις το μηχανημα απο αυτο τοτε ναι εχει σημασια ) ...



ολα καλα τα λες ...καμμια φωτο απο το μηχανημα θα δουμε ???

ultra
21-12-11, 02:15
[QUOTE=sakis;483238]
( ο ενισχυτης που ακουω στο γραφειο καθε μερα παει 100ΚΗΖ τετραγωνο και 200 ημιτονο .... [/QUOTE

Σακη, επειδη παιδευομαι κι εγω σε αυτον τον τομεα με εναν ενισχυτη, σου ειναι ευκολο να ανεβασεις αυτες τις δυο φωτογραφιες?

(100KHz τετραγωνο, και 200KHz ημιτονο).

selectronic
21-12-11, 02:59
Κύριοι να πω κι εγώ την προσωπική μου άποψη για την εξέλιξη του thread:

... Στο συγκεκριμένο Thread θα προσπαθήσουμε να σχεδιάσουμε/υλοποιήσουμε έναν ποιοτικό ακουστικό ενισχυτή ήχου, ισχύος
50-80WRMS ...

Όλο αυτό ξεκίνησε απο το γεγονός οτι στο Forum πιστεύω υπάρχουν άτομα (στο θέμα ήχου) που μπορούν
να σχεδιάσουν έναν τέτοιο ενισχυτή. ..
Έχει φτάσει το θέμα σχεδόν στα 100 ποστ – 9 σελίδες – και είναι ζήτημα αν υπάρχουν 4-5 απαντήσεις σχετικές με το θέμα. Νομίζω ότι όποιος δεν έχει κάτι σοβαρό να προσφέρει, θα πρέπει να δείξει λίγο αυτοσυγκράτηση.
Ο σκοπός αυτού του θέματος είναι να σχεδιαστεί ένας καλός ενισχυτής και θα είναι κρίμα όταν γίνει αυτό να πρέπει να μπει σημείωση στην πρώτη σελίδα του τύπου «η πραγματική συζήτηση ξεκινά στην σελίδα 32, πατήστε εδώ»

Να πω ότι προσωπικά δεν έχω παρά τις πολύ βασικές γνώσεις στα ηλεκτρονικά και δεν μπορώ να συμβάλω με κάποιο τρόπο στο θέμα, αλλά το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και νομίζω (ξαναλέω προσωπική άποψη) ότι έχει πάρει την κάτω βόλτα.

Ήθελα να τα γράψω αυτά και 1-2 μερούλες πιο νωρίς αλλά έλεγα ότι θα κάνω απλός ένα ακόμη άσχετο με το θέμα σχόλιο. Τώρα όμως του έφτασε το θέμα στις 9 σελίδες, είπα να πω την άποψη μου κι εγώ.

Τώρα μπορείτε να με κράξετε, αλλά παρακαλώ για το καλό αυτού του θέματος, κάντε το με πμ (είμαι ανοικτός σε κάθε είδους απειλητικού μηνύματος) ή ανοίξτε ένα άλλο θέμα και βγάλτε τα απωθημένα σας εκεί.

sakis
21-12-11, 03:08
εσενα μαλλον ναι ...

Η αντισταση εισοδου ενος μηχανηματος υπολογιζεται σε συνθηκες dc μας ενδιαφερει να μαθουμε ΜΟΝΟ τι φορτιο θα αποτελει το μηχανημα μας σε εναν προενισχυτη η την οποια πηγη για λογους προσαρμοστικοτητας κλπ
οι λοιποι υπολογισμοι που δινουν την το ευρος εχουν να κανουν με τον πυκνωτη της εισοδου C2-R2 αλλα και με τον πυκνωτη στον τερματισμο στην δικια σου περιπτωση C6 οπου βρισκεται παραλληλα με την αντισταση tων 15ΚΩ

Σε οτι αφορα την γραμμικοτητα ανουσιε συνομηλητη το καθε τετοιο φιλτρο δεν θα εχει αποκλιση ουτε μισο db στο φασμα που εχει ορισμενο απο τα εξαρτηματα αντιθετα ο ενισχυτης που ακολουθει για τους Χ λογους μπορει να μην εχει γραμμικη αποκριση ...

Αναγνωριζω παντως οτι η αμμεση προθεση σου ειναι να αντιπαρατεθεις σε οποιον εχει κατι να σου πει και μας απασχολεις εδω μεχρι τις 2 την νυχτα να σου εξηγουμε τα ανεξηγητα ....και οχι να προσφερεις κατι ουσιωδες για τα παιδια που βλακωδως ξενυχτανε μαζι σου

Φυσικα για τη μαλακια που ειπες για τα """περισσοτερα τρανσιστορ εξοδου που αυξανουν τα βαττ """ δεν πηρα καμμια απολυτως απαντηση αλλα ουτε και και για το zobel ουτε για τις ζενερ ,ουτε για τους πυκνωτες miller ουτε για τον τροπο και τα προβληματα της τροφοδοσιας του αρχικου σταδιου το σχεδιου που ανεβασες κλπ κλπ ...προφανως αυτα ειναι ψιλα γραμματα για σενα ... οποτε ναι βεβαιως και σε θεωρω ανουσιο ...απο οτι εγραψες αποψε δεν εμαθε κανενας απολυτως τιποτα ...απλα γραφεις για να εισαι σε αντιπαραθεση μαζι μου .... χαρα στα κεφια σου

Καλο σας βραδυ παω για υπνο ....

εντος των ημερων θα ανεβασω μια προταση για ενα σχηματικο και φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να ξανασχοληθω να απανταω σε ανουσιους συνομιλητες

sakis
21-12-11, 10:24
αγαπητε ultra .... εχω την προθεση να συζητησουμε το θεμα ευρους/ταλαντωσης και αν μπορω να βοηθησω και στο δικο σου θεμα ....Αν οι συμμετεχοντες θεωρουν οτι ειναι χρηστικο να το ανεβασουμε εδω για συζητηση μηπως και υπαρξει καποια σχετικοτητα και βοηθεια και για το εδω νημα καλως Αν οχι κανε ενα καινουργιο νημα για το θεμα στειλε ενα λινκ και ο πιανουμε εκει απο την αρχη .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

moutoulos
21-12-11, 15:02
Σβήστηκαν κάποια μηνύματα. Μάλλον δεν καταλάβατε τι θα "παίξει" σε αυτό το θέμα ...
Το συγκεκριμένο thread θα είναι "εκκλησία". Τσακωμοί αψιμαχίες, και λόγια δεν θα "παίξουν".

john micros (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=42360), ηρέμησε. Εδώ δεν θα αναλύσουμε μηχανήματα, και ούτε θα πούμε τα υπέρ και
τα κατά τους. Εδώ είπαμε θα σχεδιάσουμε έναν ενισχυτή, αν μπορούμε, και οσοι μπορούν, ή
τουλάχιστον το προσπαθούν. Μην το κάνουμε αρένα. Το συγκεκριμένο thread πιθανών να
βγεί και πιο έξω, ας είμαστε κόσμιοι.

ikaros1978
21-12-11, 15:05
και ξερεις τι αλλο γινεται γρηγορη? Και να θελει καποιος να πει την γνωμη του φοβαται.Ειναι σαν να πας να παρκαρεις το αμαξι σου εξω απο το γηπεδο της τουμπας την ωρα που παιζει ΑΡΗΣ-ΠΑΟΚ! και συ να πας για ψωνια!
Αν ηταν ηρεμα και κοσμια τα πραγματα πιστευω πολλες γνωμες θα επεφταν στο τραπεζι και σιγουρα κατι εποικοδομοιτικο θα εβγαινε

sakis
21-12-11, 15:35
ΠΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ .... ΔΟΥΛΕΙΑ

πριν απο μερικες ημερες επεσε στα χερια μου σε ενα αλλο σχετικο νημα το σχεδιο του ενισχυτη alchemist forseti που ανεβασε νομιζω ο ezizou ...
ο συγεκριμενος ειναι μαλλον ενα κακο μηχανημα ....ειναι τοπολογιας CFP (κοινου συλλεκτη ) με ολα τα γνωστα προβληματα και ολα τα γνωστα προτερηματα που εχουν αυτα τα κυκλωματα
Σε γενικες γραμμες ενω αυτα τα κυκλωματα εχουν πολλα μουσικα καλουδια εχουν μεγαλη δυσκολια στην σταθεροποιηση και τα φορτωνουν με ενα καρρο πυκνωτες miller με αποτελεσμα να "σκοτωνουν"ολα τα ηχοχρωματα του μηχανηματος ....

Ο alchemist ειναι ακομα χειροτερος σε σε αυτο γιατι εχει 4 εξοδου οπου το καθε ενα εχει το δικο του ντριβερ ..... Λιγα κυκλωματα κυκλοφορουν σαν αυτο αλλα αυτοι που τα εκαναν λογω του παρλληλου διπλου νταρλιγτον που σχηματιζεται εκει υποσχονται τρελλη ικανοτητα οδηγησης και εξαιρετικο kick

φυσικα δεν θα μπω στην διαδικασια να αντιγραψω η γενικοτερα να επενδυσω σε ενα κυκλωμα που απο την μαμα του εχει θεματα σταθεροτητας

ομως οφειλω να ομολογησω οτι η ιδεα να φιαξω το ιδιο σε τοπολογια efp κοινου εκπομου μου τρυπαει το μυαλο εδω και παρα πολυ καιρο ...και προφανως με ενα καλυτερο κυκλωμα εισοδου απο τον alchemist με καλυτερη ρυθμιση του ρευματος ηρεμιας με σαφως πολυ πιο ελαφριους πυκνωτες miller με σκοπο να κερδισω σταθεροτητα να απαλλαγω απο τα προβληματα του κοινου συλλεκτη και να επωφεληθω της εξαιρετικης οδηγησης και του καλυτερου kick

Δεν θα κρυψω οτι ηδη το εχω σφυριξει σε κανα δυο θεοτητες στο ξενο φορουμ και γενικα τα πρωτα σχολια ηταν πολυ θετικα ....

φιλικα
Σακης Πετροπουλος

aris285
21-12-11, 16:40
Προτεινω για να βγαλουμε ακρη γιατι δεν το βλεπω να καταληγει πουθενα
Να το χωρισουμε σε ομαδες.
π.χ η μια ομαδα απο ατομα που εχουν την εμπειρια θα αναλαβει να σχεδιασει τον τελικο.
Μια αλλη ομαδα θα σχεδιασει τα PCB
Αφου τα watt ειναι λιγα και δεν θα προορίζεται για επαγγελματικη χρηση προτεινω επισεις να σχεδιαστει και ενα digital controll με μ/ε αυτο βεβαια θα το αναλαβει μια αλλη ομαδα (ατομα με γνωσεις υπαρχουν εδω μεσα).
Εγω πιστευω το μονο που μπορω να σχεδιασω καλα ειναι το κουτι.
Και αφου τα μαζεψουμε ολα δινουμε ενα ραντεβου τα μονταρουμε βγαζουμε το προτοτυπο και μετα βουρ για παραγωγη.

maouna
21-12-11, 17:37
2 ζευγάρια εξόδου σε τοπολογία emitter follower αλλα με ξεχωριστους drivers στο κάθε ζευγάρι? Για να δούμε...

sakis
21-12-11, 17:46
σαφως ακουγεται διαφορετικο ...Τι λες Πανο?

Danza
21-12-11, 17:59
Και διαφορετικό αλλά συνάμα πιο σταθερό μου κάνει.... Δεν θα αναγκάσεις το driver να οδηγήσει 2 τρανζίστορ ισχύος αλλά το καθένα θα είναι με δική του οδήγηση!

Ενδιαφέρον μου ακούγεται!

sakis
21-12-11, 18:08
υπαρχουν σκεψεις ωστε τοπογραφικα το καθε driver να ειναι διπλα στο εξοδου του και να ""ακολουθει"" θερμοκρασιακα ωστε να αποφευχθει το thermal runaway και υπαρχουν και σκεψεις ωστε να υπαρχει και ενας πυκνωτης εξομαλυνσης ως μερος του τροφοδοτικου πανω απο καθε ενα τετοιο σετ .... σκεψη ειναι επισης να επιλεχθουν πενταγρηγορα driver καλα ματσαρισμενα αλλα με χαμηλο cob ωστε να μην αποτελουν δυσκολο φορτιο για τον vas τον οποιο θα ηθελα bootstrap για λογους μουσικοτητας ....

Τι λενε τα παιδια ????

sakis
21-12-11, 18:28
Πριν ξεκινησει καποιος να πει γιατι δεν βαζεις κατ ευθειαν 4 darlington να τελειωνεις να αναφερεω τους λογους γιατι οχι .

---Αρχικα δεν υπαρχουν γρηγορα αρκετα
---Μετα θελω να μπορω ορισω την σχεση μεταξυ του οδηγου και του εξοδου απο εξω ( αλλη αντισταση )
---Μετα θελω να προστατεψω το οδηγο με πυκνωτη miller της επιλογης μου
--- ΚΑι φυσικα με διακριτα εξαρτηματα μπορω να παντρεψω δεκαδες ιδεες μεταξυ οδηγου και εξοδου ...

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

maouna
21-12-11, 18:55
Είναι πρωτοποριακη ιδέα δεν την έχω ξανα ακουσει. και ανυπομονω να δω σχηματικο... Σάκη ολο αυτο απο μηχανικης αποψης θα έχει σαν αποτελεσμα 8-10 τρανζίστορ στην ίδια ψύχτρα για το ενα καναλι...

Για bootstrap συμφωνω.

sakis
21-12-11, 18:58
Πανο ... αν ειναι σωστα φιαγμενο το τυπωμενο και με ταξη .... ειναι πανευκολο ....

Danza
21-12-11, 19:08
Είναι πρωτοποριακη ιδέα δεν την έχω ξανα ακουσει. και ανυπομονω να δω σχηματικο... Σάκη ολο αυτο απο μηχανικης αποψης θα έχει σαν αποτελεσμα 8-10 τρανζίστορ στην ίδια ψύχτρα για το ενα καναλι...

Για bootstrap συμφωνω.

Νομίζω πως υπάρχει λύση για αυτό....

Για δες:
26890
Οι ψύκτρες είναι απο αλουμίνιο. Άρα κόβουμε μια μεταλική γωνία (Γ) και στην ένωση με την ψύκτρα των εξόδου βάζουμε θερμοαγώγιμη πάστα!
Και επειδή οι βαττικές αντιστάσεις δεν θα χωράνε μπορούν να τοποθετηθούν απο κάτω! :wiink:

maouna
21-12-11, 19:25
Δημήτρη ετσι γίνεται πιο πολυπλοκο όπως λες.το είπα με την έννοια να γίνει όσο πιο απλό γίνεται.

Danza
21-12-11, 19:37
Δημήτρη ετσι γίνεται πιο πολυπλοκο όπως λες.το είπα με την έννοια να γίνει όσο πιο απλό γίνεται.

Καθόλου πολύπλοκο! Έχεις τους Drivers ακριβώς μπροστά απο τα εξόδου. Ούτε πολλές γραμμές στο pcb ούτε πολλά γεφυρώματα.

Edit:
26892
Απλά υπολόγισε την βαττική αντίσταση κάτω απο την πλακέτα

Costis Ni
21-12-11, 19:42
Πριν ξεκινησει καποιος να πει γιατι δεν βαζεις κατ ευθειαν 4 darlington να τελειωνεις να αναφερεω τους λογους γιατι οχι .

---Αρχικα δεν υπαρχουν γρηγορα αρκετα
---Μετα θελω να μπορω ορισω την σχεση μεταξυ του οδηγου και του εξοδου απο εξω ( αλλη αντισταση )
---Μετα θελω να προστατεψω το οδηγο με πυκνωτη miller της επιλογης μου
--- ΚΑι φυσικα με διακριτα εξαρτηματα μπορω να παντρεψω δεκαδες ιδεες μεταξυ οδηγου και εξοδου ...

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Ο Πυκνωτής μίλλερ κόβει την απόκριση στις πολύ υψηλές γαι να μην πάθουμε ταλάντωση, καλά κατάλαβα?

valis
21-12-11, 20:01
Tα driver και τα εξόδου μπορούν να μπουν ανετα στην ιδια σειρά, οπως στην φωτο.
Το ιδιο και το VBE multiplier

26895

spiroscfu
21-12-11, 21:34
Ας ανεβάσω και εγώ ένα σχέδιο που μου έχει κάνει εντύπωση,
το θέμα στην παρακάτω σχεδίαση είναι οι ακρίβεια τιμών των εξαρτημάτων, όπως όμως και κάποια εξαρτήματα της προκοπής.
Αν θέλετε το σχεδιάζουμε ξανά με δικά μας υλικά-τιμές.




Edit:
Επίσης μπορούμε να δούμε και κάτι σε Digital π.χ. σε T-class με ολοκληρωμένα που αντιστοιχεί σε AB αναλογική.

valis
21-12-11, 22:23
Το πρόβλημα με αυτο το κύκλωμα είναι το offset που μεταβάλλεται συνεχώς.
Υπάρχου 2 λύσεις, dc servo ή 4 πλα ( 2pnp και 2npn) transistor στο ιδιο περίβλημα.
Αν δεν υπήρχε αυτο το θέμα, πιστευω οτι θα ηταν το καλύτερο κύκλωμα.

spiroscfu
21-12-11, 22:31
Αν εννοείς αυτό που έβαλα εγώ, δεν νομίζω να έχει κάποιο τέτοιο πρόβλημά.

Με το R19 το ρυθμίζουμε στα 0V με ανοχή +-30mV,
και με το R24 το ρεύμα ηρεμίας για 620mV σε κάθε αντίσταση ισχύος (πολλά αλλά είναι Α).

valis
21-12-11, 22:50
Ναι το δικό σου εννοώ.
Θέλει ομως πολλές βελτιώσεις, για αρχή πηγες ρευματος στις ουρες των διαφορικών και κάποιο
καλύτερο τροπο σταθεροποιησης του offset, οχι τον C3.
Γι αυτο μίλησα για διπλα (καλύτερα τετραπλα) transistor


Δεν ξέρω αν εγινα κατανοητός.


Και current mirror αντι για τις R1, R2, R9, R10

spiroscfu
21-12-11, 22:54
Συνονόματε δεν τον έχω κάνει αλλά είναι ένα σχέδιο της Krell από το 1983.


Αν είναι αυτό που νομίζω παίζει απλά τέλεια!!!

valis
21-12-11, 23:01
Με τα χρονια σχημάτισα την άποψη ότι ο ενισχυτής είναι θέμα γουστου.
Για παράδειγμα, τους C1 και C2 θα τους έβγαζα για να έχω local feedback
θα έβαζα current mirror για πιο πολυ γραμμικότητα κ.λ.π.

Το θέμα είναι κατα πόσο ακουγονται όλα αυτά.

Αν ομως σχεδίαζα θα διάλεγα τοπολογίες με την χαμηλώτερη δυνατή παραμόρφωση την μεγαλύτερη δυνατή ταχύτητα κλπ

sakis
21-12-11, 23:51
μπραβο βρε παιδια ...αυτο ειναι η καλη δουλεια συγχαρητηρια δινετε πραγματικο νοημα στο νημα !!!!



Καθόλου πολύπλοκο! Έχεις τους Drivers ακριβώς μπροστά απο τα εξόδου. Ούτε πολλές γραμμές στο pcb ούτε πολλά γεφυρώματα.

Edit:
26892
Απλά υπολόγισε την βαττική αντίσταση κάτω απο την πλακέτα

κακη προσεγγιση τρεχατε danza !!! το εξοδου θα ζεσταινει το οδηγο και ο ενισχυτης θα πεφτει σε θερμοκρασιακη ασταθεια που το ρυθμιστικο ρευματος ηρεμαις δεν θα μπορει να μαζεψει .δεν εχει νοημα να ζεσταινεις τα οδηγα.... ο σκοπος ειναι να τα ψυχεις


Ο Πυκνωτής μίλλερ κόβει την απόκριση στις πολύ υψηλές γαι να μην πάθουμε ταλάντωση, καλά κατάλαβα?

γενικα οριζει τα ορια λειτουργιας στη συγκεκριμενη βαθμιδα και ποροφυλασει απο ταλαντωση ...οσο μικορτερος τοσο καλυτερα ...οσο μεγαλυτερος πολυ καλυτερη ασφαλεια αλλα χαλια ηχος ...παιζει ρολο οχι μονο η τιμη αλλα και η επιλογη του υλικου ...επισης με πολυ καλης ποιοτητας υλικα styroflex mika ceramic multileyer παιζει να τσιμπησεις την τιμη προς τα κατω ενα κλικ .... παντα σε συνεργασια με το τι τρανσιστορ προστατευεις


Tα driver και τα εξόδου μπορούν να μπουν ανετα στην ιδια σειρά, οπως στην φωτο.
Το ιδιο και το VBE multiplier

26895

ειναι μια καλη ιδεα αλλα θα μπορουσε και επισης να ειναι ενα Ν ενα Ρ μετα ενα Ν και μετα ενα Π .... καλυτερη διανομη ρευματος


Ας ανεβάσω και εγώ ένα σχέδιο που μου έχει κάνει εντύπωση,
το θέμα στην παρακάτω σχεδίαση είναι οι ακρίβεια τιμών των εξαρτημάτων, όπως όμως και κάποια εξαρτήματα της προκοπής.
Αν θέλετε το σχεδιάζουμε ξανά με δικά μας υλικά-τιμές.




Edit:
Επίσης μπορούμε να δούμε και κάτι σε Digital π.χ. σε T-class με ολοκληρωμένα που αντιστοιχεί σε AB αναλογική.

Θα συμφωνησω δεν ειναι κακο αλλα εχει ιδιομορφιες ...το διαμαντι στην εισοδο πρπει να ειναι πολυ καλα ματσαρισμενο πραγμα αρκετα δυσκολο ισως και θερμικα ισσορποημενο ...δεν μου αρεσει καθολου ο τροπος που διοαχειριζεται το offset μα με την καμμια , ειναι ενα κυκλωμα το οποιο ειναι κατα πολυ βασισμενο στο hfe του διαμαντιου και φυσικα υλοποιημενο με αργα τρανσιστορ στην εξοδο σιγουρα για καποιο λογο ( !!! ) τελος η πραξη εχει δειξει οτι ενα καλο διαμαντι στην εισοδο παρεχει απιστευτη ακριβεια αλλα στερειται μουσικοτητας .... εγω με ενα απλο καλα ματσαρισμενο διαφορικο θα ειμαι πολυ ευχαριστημενος


Το πρόβλημα με αυτο το κύκλωμα είναι το offset που μεταβάλλεται συνεχώς.
Υπάρχου 2 λύσεις, dc servo ή 4 πλα ( 2pnp και 2npn) transistor στο ιδιο περίβλημα.
Αν δεν υπήρχε αυτο το θέμα, πιστευω οτι θα ηταν το καλύτερο κύκλωμα.

συμφωνω απολυτα εκτος απο τα αργα εξοδου και τις πολλες εξαρτησεις απο το διαμαντι ( ασε που ειναι και αρκετα πολυπλοκο για τα πολυ νεα παιδια εδω στο φορουμ )


Ναι το δικό σου εννοώ.
Θέλει ομως πολλές βελτιώσεις, για αρχή πηγες ρευματος στις ουρες των διαφορικών και κάποιο
καλύτερο τροπο σταθεροποιησης του offset, οχι τον C3.
Γι αυτο μίλησα για διπλα (καλύτερα τετραπλα) transistor


Δεν ξέρω αν εγινα κατανοητός.


Και current mirror αντι για τις R1, R2, R9, R10

ΘΑ συμφωνησω και εδω παντα με την λογικη οτι ενω ειναι ωραιο ...παρα ειναι φορτωμενο

Ευχαριστω για τις ορθες παρατηρησεις ολων και την πολυ καλη σας ( και κοσμια ) συμμετοχη

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

valis
22-12-11, 00:01
ειναι μια καλη ιδεα αλλα θα μπορουσε και επισης να ειναι ενα Ν ενα Ρ μετα ενα Ν και μετα ενα Π .... καλυτερη διανομη ρευματος
Θα το δοκιμάσω αυτό και αν δεν πνιγει η πλακέτα στα jumper :ok:

sakis
22-12-11, 00:06
η LUXMAN στα μεγαλα της μηχανηματα πχ Μ03 και Μ05 χρησιμοποιει αυτη την προσεγγιση με σκοπο πιο ηπια και μοιρασμενη θερμοκρασιακη συμπεριφορα αλλα και πιο συμμετρικες διανομες ρευματων .... Για τον σκοπο αυτο χρησιμοποει ενα ραιλ ... δλδ ενα κομματι χαλκο πλατυσμενο στα 5mm το οποιο εχει και πιν απανω του και παει και κουμπωνει εκει που πρεπει ...

Τεχνολογια που τσιμπησαν και οι αυτοκινηταδες για να κανουν διανομη στα καγκουρομηχανηματα που φιαχνουν με 40 τρανσιτορ εξοδου σε καθε πλευρα ...

Γενικα ειναι μια πολυ καλη ιδεα και ευκολα εφικτη

valis
22-12-11, 00:17
εννοείς αυτά που λεγονται busbar ? (δεν ξερω ως τα λενε στα ελληνικά)

ultra
22-12-11, 00:22
μπαρες χαλκου θα μπορουσαμε να τα ονομασουμε.

Να προτεινω κι εγω μια ιδεα, που ειναι στα μετρα μας (οικονομικα)26907

sakis
22-12-11, 00:27
εννοείς αυτά που λεγονται busbar ? (δεν ξερω ως τα λενε στα ελληνικά)

.... ναι και εγω δεν ειμαι σιγουρος εχω την εντυπωση οτι αυτο ισχυει για διανομες μεσα σε ηλεκτρικο πινακα ...φυσικα για μια τετοια εφαρμογη θα ειναι κατι σοβαρα μικροτερο

sakis
22-12-11, 00:29
μπαρες χαλκου θα μπορουσαμε να τα ονομασουμε.

Να προτεινω κι εγω μια ιδεα, που ειναι στα μετρα μας (οικονομικα)26907

και αυτο υπερβολη ειναι ....εγω βρηκα nya 6mm μονοκλωνο και πηγα και το πατησα στην πρεσσα και εγινε μια χαρα αλλα η ποιοτητα του ....σιδερου που ειχε μεσα ηταν θλιβερη ...ετσι βρηκα φυλλα χαλκου και πηγα σε ψαλιδι ακριβειας και τα εκοψα

valis
22-12-11, 00:37
μαιμου καλωδιο ???

sakis
22-12-11, 01:06
OXI ...αλλα τα ελληνικα καλωδια εκτος απο χαλκο εχουν και αλλα πολλα πιο ευγενη μεταλλα μεσα τους ...τσιγκο σιδερο αλουμινιο ....τενεκε ....κλπ ...Ειναι για λογους υψηλοτερης .....αγωγιμοτητας ....:biggrin:

sakis
22-12-11, 15:06
ειχα την τιμη χθες το βραδυ να μιλησω με ενα μελος του φορουμ τηλεφωνικα ..... εμεινα πραγματικα αφωνος
Επαγγελματιας ,βατος ,ταπεινος, με βαθια γνωση του αντικειμενου ηπιος και συζητησιμος με τεχνολογια στα χερια του που εμεις δεν θα δουμε η μαθουμε ποτε στην ζωη μας και παρολα αυτα ενας απλος καθημερινος ανθρωπος .Ειναι τιμη μας να ειναι κοντα μας τετοιοι ανθρωποι ...Θα του παραπονεθω φυσικα γιατι λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων δεν μας τιμα και τοσο συχνα εδω στο φορουμ αλλα δεν μπορουμε να το απαιτησουμε κιολας ....Ο καθε ενας απο μας βαζει απο αυτο που μπορει .

Ηταν τιμη μου που μιλησα μαζι σου αγαπητε Κωστα .....

Δυο πραγματακια ακομα

----Σε συνθηκες πραγματικης λειτουργιας σε εναν ενισχυτη και ειδικοτερα σε μεγαλη η πολυ μεγαλη ισχυ τα rail τροφοδοσιας το τροφοδοτικο ακομα και το καλωδιο τροφοδοσιας στην ουσια παλλεται στον ρυθμο της μουσικης ...αυτο σημαινει οτι καθε ενα απο τα κομματια αυτα δημιουργει και μια τοπικη αναδραση η οποια στην ουσια μπορει να οδηγησει τον ενισχυτη σε ταλαντωση σε συνδυασμο με ενα θορυβο η ριπλ απο ψηφιακο τροφοδοτικο .Το θεμα φυσικα και θα χειροτερψει σε ενα μηχανημα το οποιο ειναι ανοιγμενο στον ουρανο με καποιο αστρονομικο bandwidth .

ΦΥΣΙΚΑ τιποτα απο αυτα δεν μπορει να εμφανιστει σε τεστ με παλμογραφο γεννητρια και φορτιο σε ωμικο επαγωγικο η χωρητικο .....με spectrum analyzer και γεννητριες λευκου η ροζ θορυβου αρχιζεις να πηγαινεις καπου ....Αν μη τι αλλο καμμια προσομειωση δεν μπορει ποτε μα ποτε να σου δειξει μεγεθη και καταστασεις τετοιου τυπου .

---Δευτερο για να κλεισω οτι γενικα στα hiend τα vi limiters δεν παιζουν σαφως παιζουν στα εμπορικα η επαγγελματικα μηχανηματα και ισως να ηταν χρηστικο ενα εξυπνα σχεδιασμενο limiter το οποιο θα ειναι πιο ευαισθητο σε υψηλες συχνοτητες παρα σε χαμηλες ( Τουλαχιστον για την δικια σου εφαρμογη ) δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα ....ειναι στο χερι σου να την εκτιμησεις .Κρουσεις που εχω κανει στο ξενο φορουμ ωστε σχεδιαστες να ενεργοποιηθουν τεχνολογικα σε πιο εξυπνα limiters δεν εχουν αποδωσει ...Ισως στο μελλον


Πραγματικα σε θαυμαζω αγαπητε Κωστα οσο για το μαιλ που μου εστειλες το ειδα και το διεγραψα

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Danza
22-12-11, 15:07
μπραβο βρε παιδια ...αυτο ειναι η καλη δουλεια συγχαρητηρια δινετε πραγματικο νοημα στο νημα !!!!




κακη προσεγγιση τρεχατε danza !!! το εξοδου θα ζεσταινει το οδηγο και ο ενισχυτης θα πεφτει σε θερμοκρασιακη ασταθεια που το ρυθμιστικο ρευματος ηρεμαις δεν θα μπορει να μαζεψει .δεν εχει νοημα να ζεσταινεις τα οδηγα.... ο σκοπος ειναι να τα ψυχεις



γενικα οριζει τα ορια λειτουργιας στη συγκεκριμενη βαθμιδα και ποροφυλασει απο ταλαντωση ...οσο μικορτερος τοσο καλυτερα ...οσο μεγαλυτερος πολυ καλυτερη ασφαλεια αλλα χαλια ηχος ...παιζει ρολο οχι μονο η τιμη αλλα και η επιλογη του υλικου ...επισης με πολυ καλης ποιοτητας υλικα styroflex mika ceramic multileyer παιζει να τσιμπησεις την τιμη προς τα κατω ενα κλικ .... παντα σε συνεργασια με το τι τρανσιστορ προστατευεις



ειναι μια καλη ιδεα αλλα θα μπορουσε και επισης να ειναι ενα Ν ενα Ρ μετα ενα Ν και μετα ενα Π .... καλυτερη διανομη ρευματος



Θα συμφωνησω δεν ειναι κακο αλλα εχει ιδιομορφιες ...το διαμαντι στην εισοδο πρπει να ειναι πολυ καλα ματσαρισμενο πραγμα αρκετα δυσκολο ισως και θερμικα ισσορποημενο ...δεν μου αρεσει καθολου ο τροπος που διοαχειριζεται το offset μα με την καμμια , ειναι ενα κυκλωμα το οποιο ειναι κατα πολυ βασισμενο στο hfe του διαμαντιου και φυσικα υλοποιημενο με αργα τρανσιστορ στην εξοδο σιγουρα για καποιο λογο ( !!! ) τελος η πραξη εχει δειξει οτι ενα καλο διαμαντι στην εισοδο παρεχει απιστευτη ακριβεια αλλα στερειται μουσικοτητας .... εγω με ενα απλο καλα ματσαρισμενο διαφορικο θα ειμαι πολυ ευχαριστημενος



συμφωνω απολυτα εκτος απο τα αργα εξοδου και τις πολλες εξαρτησεις απο το διαμαντι ( ασε που ειναι και αρκετα πολυπλοκο για τα πολυ νεα παιδια εδω στο φορουμ )



ΘΑ συμφωνησω και εδω παντα με την λογικη οτι ενω ειναι ωραιο ...παρα ειναι φορτωμενο

Ευχαριστω για τις ορθες παρατηρησεις ολων και την πολυ καλη σας ( και κοσμια ) συμμετοχη

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Σάκη εγώ το πρότεινα αυτό γιατί είπες:

υπαρχουν σκεψεις ωστε τοπογραφικα το καθε driver να ειναι διπλα στο εξοδου του και να ""ακολουθει"" θερμοκρασιακα ωστε να αποφευχθει το thermal runaway και υπαρχουν και σκεψεις ωστε να υπαρχει και ενας πυκνωτης εξομαλυνσης ως μερος του τροφοδοτικου πανω απο καθε ενα τετοιο σετ .... σκεψη ειναι επισης να επιλεχθουν πενταγρηγορα driver καλα ματσαρισμενα αλλα με χαμηλο cob ωστε να μην αποτελουν δυσκολο φορτιο για τον vas τον οποιο θα ηθελα bootstrap για λογους μουσικοτητας ....

Τι λενε τα παιδια ????

Κατάλαβα οτι τα θες σε κοινή ψύκτρα, αν έκανα λάθος με συγχωρείς!

sakis
22-12-11, 15:13
Ισως εγω να μην το καταλαβα σωστα ..εννοω οτι οδηγα και εξοδου πρεπει να ψυχονται απο κοινου στην ιδια ψυκτρα . Καταλαβα οτι ηθελες να βιδωσεις το οδηγο πανω στο εξοδου .....οποτε αντι να ψυχονται μαζι μαλλον θα ζεσταινονται μαζι .... Αν καταλαβα λαθος σορρυ :001_rolleyes:

Danza
22-12-11, 16:02
όχι καμία σχέση....
Βάση αυτού που σχεδίασα ας υποθέσουμε οτι τα εξόδου έχουν απόσταση απο τα drivers πχ 2cm, εμείς τι κάνουμε τώρα, κόβουμε ένα κομμάτι αλουμίνιο σε σχήμα "Γ" και σε αυτό βιδώνουμε τους οδηγούς.... Αυτό το "Γ" λοιπόν στην άλλη μεριά βιδώνεται στην ψύκτρα των εξόδου...

Άρα έτσι και πιο μαζεμένο είναι το τυπωμένο και όχι "μακρυνάρι" για να μπούν οι οδηγοί δίπλα απο τα εξόδου!

26928
Με το κόκκινο χρώμα είναι οι Drivers και με το μπλέ χρώμα είναι τα εξόδου. Αυτό το κιτρινάκι πάνω απο τα εξόδου είναι η βίδα που στερεώνει το "Γ" στην ψύκτρα των εξόδου.
Κατάλαβες?

Στην ουσία ένα τέτοιο είναι το "Γ"
26929

teo_GR
22-12-11, 16:32
Δημήτρη να ρωτήσω κάτι?
Στο σημείο που έχω σημαδέψει δεν θα εγκλωβίζετε ζεστός αέρας?
Δεδομένου ότι η κατασκευή αυτή θα έχει και ένα χ μήκος ανάλογα το σχέδιο.
Γιατί φαντάζομαι ότι το σκέπτεστε σε όλο το μήκος και όχι μόνο σημειακά.
26930

sakis
22-12-11, 16:38
ok got it
δεν ειναι κακη ιδεα ομως περιπλεκει την πλακετα και τα "μηχανικα μερη " κατα πολυ συν οτι "φυλακιζει" και τα τρανσιτορ εξοδου σε σημειο τετοιο οπου απο μπροστα δεν θα μπορεσουν να αποβαλουν θερμοτητα προς το περιβαλλον αν χρειαστει .... χειροτερα αν δουλεουν 4 και χειροτερα αν αυτα τα τεσσερα ζεσταινουν εκει την περιοχη και αρα τα οδηγα ...Τελικα δεν μου αρεσει ....μετα ειναι και ο vbe αυτος που θα μπει ?

μια πολυ βολικη ιδεα ειναι αν τα εξοδου τελικα ειναι 1943 - 5200 τα οποια εχουν την βαση αριστερα να μπει κολλητα διπλα τους το οδηγο αλλα να ειναι τετοιο ωστε να εχει τον εκπομπο στο δεξι μερος οποτε το πραγμα θα ειναι εξαιρετικα απλο ....μην ξεχναμε οτι ο οδηγηση θα ειναι με τεσσερα ντριβερ ( τουλαχιστον σε αυτο που σκεφτομαι ) οποτε ακομα και BD 139- 140 /mje 340-350 μπορει να πανε μια χαρα εκει

εν αναμονη για τις δοκιμες

Danza
22-12-11, 16:38
Βασίλη αν το αφήσεις σε όλο το μήκος ναι θα εγκλωβίζεται ζεστός αέρας με κακές συνέπειες!

Υπάρχουν όμως 2 λύσεις.
1. Αν αυτή τη γωνιά την αφήσεις μονοκόμματη τότε στην μία άκρη βάζεις ένα πολύ μικρό ανεμιστηράκι ώστε να τραβάει δροσερό αέρα απο την άλλη πλευρά.
Και με κατάλληλο controller με θερμίστορ τότε ο ανεμιστήρας λειτουργεί μόνο όταν η ψύκτρα ζεσταθεί αρκετά.
2. Η γωνιά είναι για ένα ή δύο drivers οπότε ανα ίση απόσταση υπάρχει κενό και αερίζεται επαρκώς!

sakis
22-12-11, 16:39
Δημήτρη να ρωτήσω κάτι?
Στο σημείο που έχω σημαδέψει δεν θα εγκλωβίζετε ζεστός αέρας?
Δεδομένου ότι η κατασκευή αυτή θα έχει και ένα χ μήκος ανάλογα το σχέδιο.
Γιατί φαντάζομαι ότι το σκέπτεστε σε όλο το μήκος και όχι μόνο σημειακά.
26930

σωστος !!!

sakis
22-12-11, 16:43
Βασίλη αν το αφήσεις σε όλο το μήκος ναι θα εγκλωβίζεται ζεστός αέρας με κακές συνέπειες!

Υπάρχουν όμως 2 λύσεις.
1. Αν αυτή τη γωνιά την αφήσεις μονοκόμματη τότε στην μία άκρη βάζεις ένα πολύ μικρό ανεμιστηράκι ώστε να τραβάει δροσερό αέρα απο την άλλη πλευρά.
Και με κατάλληλο controller με θερμίστορ τότε ο ανεμιστήρας λειτουργεί μόνο όταν η ψύκτρα ζεσταθεί αρκετά.
2. Η γωνιά είναι για ένα ή δύο drivers οπότε ανα ίση απόσταση υπάρχει κενό και αερίζεται επαρκώς!

λαθος χα χα χα χα .... οι ανεμιστηρες οποιας μορφης ( στην δικια μας περιπτωση δεν θα χρειαστει υποθετω ) πανε παντα στην ψυκτρατης εξοδου και παντα απο τηνπισω μερια

Ανεμιστηρες που κοιτανε η φυσανε τον διαφορικο η τον ενισχυτη τασης η ακομα και το τρανσιτορ που ελεγχει το ρευμα ηρεμιας οδηγουνε πολυ ευκολα τον ενισχυτη σε θερμοκρασιακη ασταθεια ....
Ο λογος ειναι οτι αν φυσας το τρανσιτορ που κοιταει το ρευμα ηρεμιας απο μπροστα αυτο μπορει να ψιλοδροσιζεται και να ανεβαζει το ρευμα ηρεμιας ενω στην πραγματικοτητα τα εξοδου ψηνονται απο την πισω μερια και δεν το βλεπει με αποτελεσμα να δινει ρευμα ηρεμιας περισσοτερο μεχρι το μπουμ ...

Danza
22-12-11, 16:50
Όσο ζείς μαθαίνεις :biggrin:

maouna
23-12-11, 14:26
Σάκη έχεις ακούσει ηχητικά τετοιο σταδιο εξόδου?26960

Πέτροs
23-12-11, 15:31
Μήν τόν φορτώνετε καί πολύ τό Σάκη γιατί απέκτησε κί άλλο μέλοs στήν οικογένεια καί μάλιστα θηλυκό οπότε άρχισαν τά τρεχάματα.

sakis
24-12-11, 10:30
Καλημερα πανο ... οχι δεν εχω ακουσει αλλα δεν εχω δει κιολας ...απο τι ειναι και τι εξυπηρετει ???

maouna
24-12-11, 12:47
είναι παραδειγμα υλοποιησης σταδιου εξόδου με τα drivers σε ταξη Α. Τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα δεν τα γνωρίζω.

lynx
24-12-11, 14:10
καλησπέρα..

σε περίπτωση που δεν γίνει ολόκληρος ο ενισχυτής με διακριτά υλικά, να προτείνω το OPA2134? :001_smile:

leosedf
24-12-11, 14:21
Κάτι άσχετο, η πλακέτα θα είναι smd η through hole? Δε θα ήταν καλύτερη με smd?
H και τα δυο για όσους δεν μπορούν με τα smd.

PCMan
24-12-11, 16:42
Παρακολουθώ απ'την αρχή με αγωνιά!

Σάκη ήταν να φτιάξω κάποτε αυτόν (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=43516&p=289086&viewfull=1#post289086) (θυμάσαι?). Τελικά δεν τον έφτιαξα ποτέ αλλά μου έχουν μείνει όλα τα υλικά απο τότε.
Έχω δηλαδή 8 1943 και 8 5200 και ότι άλλο ήταν να μπεί στην πλακέτα, οπότε αν καταλήξετε εκεί, θα τον φτιάξω κι εγώ!

Δεν προτιμάω smd, (αν και αυτό θα με κάνει να ασχοληθώ με κάτι καινούριο:thumbup:)...

Για πόσα W μιλάμε?

moutoulos
25-12-11, 19:09
Αν και με smd, θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον, θα ήλελα να τονίσω οτι αυξάνει κατακόρυφα
τον βαθμό δυσκολίας κατασκευής του μελλοντικού μας ενισχυτή. Αυτό γιατί οι περισσότεροι
δεν είναι εξοικειωμένοι με την τεχνολογία SMT, οπότε θα τα βρούν (αν τα δούν/smd) δύσκολα.

Αν η πλακέτα βγει διπλής (Double Layer), εννοείται/standard through hole.

PCMan
25-12-11, 22:25
Αν και με smd, θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον, θα ήλελα να τονίσω οτι αυξάνει κατακόρυφα
τον βαθμό δυσκολίας κατασκευής του μελλοντικού μας ενισχυτή. Αυτό γιατί οι περισσότεροι
δεν είναι εξοικειωμένοι με την τεχνολογία SMT, οπότε θα τα βρούν (αν τα δούν/smd) δύσκολα.

Αν η πλακέτα βγει διπλής (Double Layer), εννοείται/standard through hole.
Δηλαδή μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα! :001_tt2:

maouna
25-12-11, 22:39
Δε χρειάζεται ουτε διπλής όψης ουτε smd.H πλακέτα μονης όψης θα είναι με διακριτα στοιχεια through hole.

leosedf
25-12-11, 22:48
Η SMD φαίνεται πιο φτηνή και πιο εύκολη (μιας και δεν έχει τρύπες), χώρια που τα εξαρτήματα για ενισχυτή δεν είναι BGA αλλά απλά παθητικά εξαρτήματα που κολλιούνται με κολλητήρι.
Θα δούμε όπως και να χει, την κάνουμε σε δυο εκδοχές κλπ.

sakis
26-12-11, 14:34
καλημερα σε ολους και χρονια σας πολλα ...

Η ιδεα μου για 4 οδηγα με τεσσερα εξοδου για περισσοτερη ικανοτητα οδηγησης και καλυτερο kick αρχιζει να οριμαζει ....Σε συζητησεις που εχω με διαφορους επωνυμους του diy audio αρχιζει να αρεσει ...σιγουρα θα ειναι κατι διαφορετικο ... παντως σε γενικες γραμμες μονο θετικα σχολια εχω ακουσει και αυτο μαλλον ειναι καλο ....Σημαινει οτι σε λιγες μερες θα εχουμε σχηματικο και κοντα θα ειμαστε ετοιμοι και για δοκιμες ..

stay tuned

χρονια πολλα σε ολους

button
26-12-11, 16:48
Η SMD φαίνεται πιο φτηνή και πιο εύκολη (μιας και δεν έχει τρύπες), χώρια που τα εξαρτήματα για ενισχυτή δεν είναι BGA αλλά απλά παθητικά εξαρτήματα που κολλιούνται με κολλητήρι.
Θα δούμε όπως και να χει, την κάνουμε σε δυο εκδοχές κλπ.

Καλη ιδεα..

maouna
26-12-11, 17:58
Χρόνια πολλα καλες γιορτες και περιμενουμε σχηματικό

PCMan
26-12-11, 20:51
Η SMD φαίνεται πιο φτηνή και πιο εύκολη (μιας και δεν έχει τρύπες), χώρια που τα εξαρτήματα για ενισχυτή δεν είναι BGA αλλά απλά παθητικά εξαρτήματα που κολλιούνται με κολλητήρι.
Θα δούμε όπως και να χει, την κάνουμε σε δυο εκδοχές κλπ.

Δηλαδή οι τρύπες στοιχίζουν?

Danza
27-12-11, 01:19
Δηλαδή οι τρύπες στοιχίζουν?

Δεν στοιχίζουν τίποτα... Για τον leo και άλλους προφανώς το SMD είναι εύκολο, ενώ πχ για σένα και μένα είναι πολύ δύσκολο. Αυτό εννοεί ο leo....

Το καλύτερο θα ήταν 2 εκδόσεις, μία με τρύπες και μία με SMD, οπότε ο καθένας διαλέγει και παίρνει :wiink::wiink:

Manthosvf
27-12-11, 01:29
γεια σας και χρονια πολλα και απο μενα καιρος να ασχολοθμαστε με smd συμφωνο

spirakos
27-12-11, 02:06
Εγω προτιμω την κλασικη τρυπουλα....
Αλλα και για smd θα ηταν μια καλη αρχη..
Οποτε ψηφιζω και τα 2

tsalik
27-12-11, 02:51
Μα αφού πρόκειται για τελικό ενισχυτή(ποιοτικό) αναγκαστικά κάποια υλικά πρέπει να είναι through hole.

mariosinsuex
27-12-11, 04:50
άντε κύριοι γιατί θέλω να οδηγήσω ένα ζευγάρι Alesis monitor 2 studio .......
Άντε με το καλό.

maouna
12-01-12, 17:22
καλησπέρα και καλη χρονια και χρονια πολλα σε όλους!Τι γίνεται?πως πάει το σχέδιο Σάκη?

sakis
12-01-12, 17:24
καλησπερα φιλε Πανο ....σαφως το σχεδιο ειναι ετοιμο αλλα επισημη αναθεση δεν εχω και επισης δεν βλεπω να θελόυν να συμμετεχουν και αλλοι σε οτι αφορα την σχχεδιαση την τοπολογια κλπ κλπ ... ξερεις το νημα δεν ειναι δικο μου ...απλα εγω ειπα να προσφερω αυτο που περναει απο το χερι μου ...

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

maouna
13-01-12, 12:50
Θα υπαρχουν μελη που θα εχουν διαφορετικες προτασεισ για την τοπολογια,οπως προαναφερθηκε σε πρηγουμενα ποστ ,αλλοι θα θελουν τελεστικο στην είσοδο ,αλλοι διαμαντι,εγω θα θέλω τον απλο διαφορικό και παει λέγοντας.Εγώ για μένα εχω πει,θέλω κάτι που να χαρακτηρίζεται για τον ωραίο του ήχο,δεν με νοιαζουν τα βαττ και περιμένω την δική σου προταση.

Το σχεδιο το εχεις φτιάξει?ειναι σταθερό?εγω έχω 1 ζευγάρι 2sc5200-2sa1943 και 4 ζευγάρια mjl21193-194.Με τα mjl κανουμε τιποτα?

sakis
13-01-12, 18:41
Πανο οπως σου ειπα εγω εχω κανει απλα μια προσεγγιση .... δεν εχει συζητηθει καλο θα ηταν να υπαρξουν και αλλες προτασεις αλλα για κατι πιο φρεσκο γιατι αν ειναι να αντιγραψουμε τον Α η Β ενσιχυτη και να κανουμε μια ομαδικη αγορα για αυτο δεν θα εχει και καποιο ιδιαιτερο νοημα .... Το προβλημα ειναι οτι δεν βλεπω συμμετοχη ..... Καλο θα ειναι να ακουστουν και αλλες ιδεες ...

Danza
13-01-12, 19:11
Σάκη πολλές φορές ανεβάζουμε σχέδια που είτε βρήσκουμε είτε τα φτιάχνουμε εμείς και έχουν πολλά λάθη απο αμελητέα έως τραγικά.
Απο την στιγμή λοιπόν που δεν είμαστε σε θέση να σχεδιάσουμε ένα κύκλωμα το οποίο να ξέρουμε πως αν το υλοιποιήσουμε και το συνδέσουμε θα δουλέψει με την μία τότε είναι δύσκολα τα πράγματα.
Πάρε παράδειγμα τόσα σχηματικά που κυκλοφορούν, άν γράψω στο google 80watt rms class AB amplifier schematic θα μου εμφανιστούν 30 σελίδες με σχέδια, που ξέρω όμως αν λειτουργούν σωστά έστω τα 10?

Ο ίδιος έλεγες σε πολλά θέματα οτι τα σχηματικά που έβλεπες ήταν λάθος και δεν θα δουλέψουν ποτέ σωστά ότι και να κάνεις ακόμα και για επώνυμους ενισχυτές....

Απο κεί και πέρα ο άλλος που θέλει μεν να κάτσει να σχεδιάσει ένα κύκλωμα έστω και να μην είναι εντελώς σωστό ΔΕΝ πρόκειται να ασχοληθεί απο την στιγμή που ξέρει οτι θα ακούσει οτι το κύκλωμα που ανέβασε θα πάει στον κάδο κατευθείαν χωρίς να του δωθεί μια 2η ευκαιρία.
Για αυτό λοιπόν δεν υπάρχει ενδιαφέρον απο κανέναν.
Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις μιας και ξέρεις οτι σε γουστάρω επειδή είσαι μάστορας με "καμπανέλια" αλλά κάνε την αρχή, ανέβασε ένα αρχικό σχέδιο, όχι ολοκληρωμένο plug and play και πες "ορίστε μάγκες ας το συνεχίσουμε όλοι παρέα" :wiink:

Και εσείς οι υπόλοιποι, καθήστε σχεδιάστε κάτι και ανεβάστε το.... Και εγώ ανέβασα ένα σχέδιο που ίσως δεν αξίζει καθόλου να ασχοληθείς αλλά σημασία έχει οτι δείχνουμε ενδιαφέρον και πάνω απο όλα δεν είναι ντροπή να μου πεί ο Σάκης και ο κάθε Σάκης οτι αυτό που σχεδίασα δεν θα δουλέψει. Σιγά τώρα όλοι κάνουμε λάθη!

teo_GR
13-01-12, 19:12
Καλησπέρα
Με όλο το θάρρος.
Ρε Σάκη άσε τους όλους και προχώρα πες δώσε εσύ τα σχέδια και όποιος έχει κάποια άλλη άποψη ας την πει.
Εγώ δεν μπορώ να βοηθήσω αλλά περιμένω γιατί με ενδιαφέρει.
Προχώρα εσύ και όλο και κάποιος θα βρεθεί να αντιπροτείνει.

sakis
13-01-12, 19:23
οκ απο μενα θα φροντισω να ανεβασω την δουλεια μου no probs ....σε οτι αφορα τα πραγματα που ειπες Δημητρη πιστευω οτι γενικα εχεις δικιο ...Ισως δεν ειναι εφικτο να ανεβασουν ολοι καποιο σχηματικο δικης τους εμπνευσης που να δουλευει κιολας ...Η νυξη παντως γινεται για τους μεγαλους του φορουμ που για την ωρα ειναι αποντες .

Απο την αλλη η δικια μου ιδεα εχει καποια πρωτοτυπια ....δεν θα ηταν ασχημο να ακουστουν και καποιες αλλες .... Θα αρκουσε να εχουν καποια πρωτοτυπια και ο αν ειναι λειτουργικες οι εκελεσιμες τελικα μπορει με μια συνολικη προσπαθεια να φταναμε και εκει .

Ενα απο τα παιδια μου εστειλε ΠΜ με την ιδεα να ετοιμασουμε κατι το οποιο να εχει σταθεροποιημενη τροφοδοσια για τα πρωτα σταδια πρακτικη την οποια εχουν αρκετοι ενισχυτες και ο στοχος εκλει ειναι η πολυ υψηλη ποιοτητα ...και αυτη πολυ ωραια ιδεα αλλα δεν ξερω αν για κατι τετοιο τελικα υπαρχει ενδιαφερον ...

φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Danza
13-01-12, 19:26
Σάκη προχώρα και όσο μπορώ όπου μπορώ θα βοηθήσω και εγώ και όλοι μαζί!

Ακόμα και οι μεγάλοι (γκουρού του θέματος ενισχυτής) του φόρουμ θα ακολουθήσουν είτε ενεργά είτε παθητικά γιατί όταν βγεί αυτό το μηχάνημα η "δόξα" θα πάει σε όλα τα μέλη του φόρουμ -που άλλωστε αυτός ειναι και ο σκοπός- και όχι μεμονωμένα πχ στον Σάκη, στον Δημήτρη, στον Γιάννη, στον Αντρέα κλπ

NOE
13-01-12, 19:29
Εγώ ανυπομονώ να πέσουν τα σχέδια στο τραπέζι και να αρχίσει η συζήτηση και τεχνική ανάλυση από τους γνώστες του αντικειμένου. Δεν ενδιαφέρομαι να κατασκευάσω προς το παρόν έναν ενισχυτή ήχου αλλά το βλέπω σαν μια τρομερή ευκαιρία μέσα από την συζήτηση να μάθω πολλά πράγματα. Μακάρι να μπορούσα να συνεισφέρω αλλά οι γνώσεις μου δεν αρκούν γιατί οι απαιτήσεις του project είναι υψηλού επιπέδου για μένα, οι εμπειρίες μου περιορίζονται σε ενισχυτές τύπου LM...., STK....., TDA...., 2n3055 κτλ.

ezizu
15-01-12, 19:07
ποστ #83


πριν απο μερικες ημερες επεσε στα χερια μου σε ενα αλλο σχετικο νημα το σχεδιο του ενισχυτη alchemist forseti που ανεβασε νομιζω ο ezizou ...
ο συγεκριμενος ειναι μαλλον ενα κακο μηχανημα ....ειναι τοπολογιας CFP (κοινου συλλεκτη ) με ολα τα γνωστα προβληματα και ολα τα γνωστα προτερηματα που εχουν αυτα τα κυκλωματα
Σε γενικες γραμμες ενω αυτα τα κυκλωματα εχουν πολλα μουσικα καλουδια εχουν μεγαλη δυσκολια στην σταθεροποιηση και τα φορτωνουν με ενα καρρο πυκνωτες miller με αποτελεσμα να "σκοτωνουν"ολα τα ηχοχρωματα του μηχανηματος ....

Ο alchemist ειναι ακομα χειροτερος σε σε αυτο γιατι εχει 4 εξοδου οπου το καθε ενα εχει το δικο του ντριβερ ..... Λιγα κυκλωματα κυκλοφορουν σαν αυτο αλλα αυτοι που τα εκαναν λογω του παρλληλου διπλου νταρλιγτον που σχηματιζεται εκει υποσχονται τρελλη ικανοτητα οδηγησης και εξαιρετικο kick

φυσικα δεν θα μπω στην διαδικασια να αντιγραψω η γενικοτερα να επενδυσω σε ενα κυκλωμα που απο την μαμα του εχει θεματα σταθεροτητας

ομως οφειλω να ομολογησω οτι η ιδεα να φιαξω το ιδιο σε τοπολογια efp κοινου εκπομου μου τρυπαει το μυαλο εδω και παρα πολυ καιρο ...και προφανως με ενα καλυτερο κυκλωμα εισοδου απο τον alchemist με καλυτερη ρυθμιση του ρευματος ηρεμιας με σαφως πολυ πιο ελαφριους πυκνωτες miller με σκοπο να κερδισω σταθεροτητα να απαλλαγω απο τα προβληματα του κοινου συλλεκτη και να επωφεληθω της εξαιρετικης οδηγησης και του καλυτερου kick

Δεν θα κρυψω οτι ηδη το εχω σφυριξει σε κανα δυο θεοτητες στο ξενο φορουμ και γενικα τα πρωτα σχολια ηταν πολυ θετικα ....

φιλικα
Σακης Πετροπουλος

ποστ #85

2 ζευγάρια εξόδου σε τοπολογία emitter follower αλλα με ξεχωριστους drivers στο κάθε ζευγάρι? Για να δούμε...

:confused1:Να εκφράσω τις απορίες που έχω, όσο αφορά τις συνδεσμολογίες των τρανζίστορ εξόδου.Το σχέδιο που αναφέρει ο Σάκης είναι αυτό:
27857
Γνωρίζουμε ότι, σε ένα κύκλωμα με τρανζίστορ (με απλά λόγια),αν η συνδεσμολογία του είναι :
1) Βάση = είσοδος / Εκπομπός = κοινός για είσοδο και έξοδο ( ή γειωμένος)/ Συλλέκτης = έξοδος :τότε λέμε ότι έχουμε συνδεσμολογία κοινού εκπομπού(CE).Το σήμα εξόδου έχει διαφορά φάσης 180 μοιρών σε σχέση με το σήμα εισόδου.

2)Βάση = είσοδος / Συλλέκτης = κοινός για είσοδο και έξοδο ( ή γειωμένος)/ Εκπομπός :τότε λέμε ότι έχουμε συνδεσμολογία κοινού συλλέκτη (CC) ή ακόλουθο εκπομπού (επειδή η τάση εξόδου <<ακολουθεί>> ,όπως λέμε, την πτώση τάσης ,στα άκρα της αντίστασης εκπομπού).Το σήμα εισόδου με το σήμα εξόδου έχουν ίδια φάση.
27868

Όμως σε έναν ενισχυτή ισχύος AF συνδεσμολογίας κοινού συλλέκτη,η αντίσταση εκπομπού είναι ουσιαστικά η αντίσταση φορτίου (άρα το μεγάφωνο).
Άρα στο σχέδιο τα εξόδου είναι σε συνδεσμολογία CE (κοινού εκπομπού) και τα driver σε CC (κοινού συλλέκτη).Μαζί αυτά τα δύο τρανζίστορ ,δημιουργούν συνδεσμολογία Sziklai (μια παραλλαγή της συνδεσμολογίας darlington).Άρα ,από την στιγμή που είναι συνδεσμολογία Sziklai τα δύο τρανσίστορ(driver+εξόδου),και δεν υπάρχει διαφορά φάσης στα σήματα εισόδου-εξόδου ,πρέπει να είναι CC (κοινού συλλέκτη). Σωστά;
Τελικά οι απορίες μου είναι οι εξής δύο:
α)στο σχέδιο η συνδεσμολογία των εξόδου είναι CE (κοινού εκπομπού) ή CC (κοινού συλλέκτη);
β)Σάκη,τι συνδεσμολογίας είναι αυτό που σχεδιαζείς τελικά ;Γιατί έχω μπερδευτεί .
Εσύ μιλάς για CE (κοινού εκπομπού) και ο Πάνος μιλάει για ακόλουθο εκπομπού ,άρα CC (κοινού συλλέκτη),και δεν υπάρχει κάποια διόρθωση από κανένα.
Συγνώμη αν σας κούρασα ,αλλά ,ή έχει γίνει από κάποιον λάθος στην διατύπωση,ή εγώ έχω μπερδευτεί για τα καλά.:blush:

gas_liosia
16-01-12, 01:11
Να πω και εγώ τη γνώμη μου όσων αφορά το συγκεκριμένο project με αφορμή την απογοήτευσή σας από την πορεία του συγκεκριμένου θέματος. Συμφωνώ ότι ενώ είναι ενδιαφέρον σαν θέμα οι ποιό πολλοί το παρακολουθούμε "απ' την απ' έξω", και αυτό γίνεται για αυτό ακριβώς που είπε και ο Danza. Λίγοι είναι αυτοί πιστεύω που θα μπορούσαν να παρουσιάσουν ένα δικό τους σχέδιο υλοποιήσιμο, πόσο μάλιστα και ποιοτικό όπως αναφέρει και ο τίτλος. Γι' αυτό οι πιο πολλοί παραμένουμε θεατές, βάζοντας και τον εαυτό μου μέσα. Εγώ αυτό που έχω να προτείνω, προσπαθώντας τουλάχιστον να δώσω και εγώ κάποια ιδέα για το συγκεκριμένο project, είναι να φτιαχτεί κάτι πιό ολοκληρωμένο/σύνθετο, εφόσον όπως λέει και ο τίτλος "...από τα μέλη του Hlektronika". Αυτό μπορεί να ξεφεύγει λίγο από τα πλαίσια του "ποιοτικού", καθώς όσο πιο σύνθετο τόσο το χειρότερο. Με σωστή μελέτη όμως θα μπορούσε να σχεδιαστεί κάτι αξιόλογο. Για να μην το κουράζω... είμαι της άποψης οτι εφόσον το project αντιπροσωπεύει τα μέλη της σελίδας και όχι μόνο του Σάκη ή του κάθε Σάκη να φτιαχτεί κάτι που να συνδυάζει μικροϋπολογιστές. Κάποιος είναι καλός στους ενισχυτές, κάποιος άλλος στα τροφοδοτικά, κάποιος άλλος στα pcb, κάποιος άλλος στους αυτοματισμούς, στους mcu κλπ. Θα μπορούσε δηλαδή να έχει προενισχητή με αρκετά κανάλια εισόδου, μικροελεγκτή με τον οποίο να γίνεται έλεγχος των εισόδων, χρονοκαθυστέρησης, έλεγχος θερμοκρασίας ψύκτρας και ρύθμισης στροφών ανεμιστήρα αντίστοιχα, μια οθόνη lcd ίσως με απεικόνιση ένταση/πρίμα-μπάσα/θερμοκρασία/ώρα... δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, με αποτέλεσμα να μπορούν να προσφέρουν σε αυτό πολλοί περισσότεροι, και τότε πραγματικά θα ήταν ένας ενισχυτής των μελών του site, διαφορετικά ποιος ο λόγος να ασχοληθούν ένας-δύο μόνο για απλά ένα ακόμη σχέδιο στο διαδίκτυο;
Αυτή είναι η άποψή μου. Ζητώ συγνώμη αν κούρασα απλά θέλω να δώσω και εγώ το παρόν ελπίζοντας να βοηθήσω και εγώ όσο μπορώ γιατί είναι όντως ενδιαφέρον το θέμα μιας ομαδικής προσπάθειας, και είναι κρίμα να μείνει θαμμένο.

spirakos
16-01-12, 01:19
Θα συμφωνησω πως ειναι κριμα να χαθει το θεμα αλλα οι πραγματικοι γνωστες του αντικειμενου ειναι μετρημενοι
Το ολοκληρομενο που ειπες Κωστα καλο θα ηταν να γινει σε μερη, δηλαδη ο καθενας να προσθεσει οτι επιθυμει. Η καρδια θα ειναι ο τελικος και τα περιφερειακα οπως μικροελεκτες, επιλογεις εισοδων, ψηφιακη απεικονιση, μπαφερ κ.α. να ειναι προαιρετικα

kxenos
16-01-12, 02:00
Αν και είμαι εξαιρετικά νέος στο φόρουμ αυτό, θα ήθελα να πω και 'γω τη γνώμη μου. Το project αυτό είναι πολύ ωραίο για πολλούς

περισσότερους λόγους. Μοιάζει πολύ με open source και open hardware δραστηριότητες. Θα πρότεινα λοιπόν να υπάρξει κάποιου

είδους οργάνωση του project. Για παράδειγμα, θα πρέπει να οριστεί ένα άτομο, ως υπεύθυνος του project. Να γίνουν SIGs ή ομάδες εντός του φόρουμ, όπου το κάθε SIG θα είναι υπεύθυνο για ένα συγκεκριμένο τμήμα/αντικείμενο του σχεδίου και θα απαρτίζεται από τους εθελοντές που ενδιαφέρονται να ασχοληθούν με το εκάστοτε υποαντικείμενο. Επίσης θα πρέπει το κάθε SIG να έχει έναν υπεύθυνο σχεδίασης ο οποίος θα αποφασίζει για τα σχεδιαστικά διλήμματα.
Τα SIGs θα πρέπει να δώσουν προδιαγραφές και απαιτήσεις - προαπαιτούμενα και ο διαχειριστής του έργου θα ενημερώνει τα ενδιαφερόμενα SIGs σχετικά με προδιαγραφές που θα πρέπει να ακολουθήσουν.
Το ξέρω ότι αυτού του είδους η οργάνωση ακούγεται υπερβολική αλλά πιστεύω ότι θα δώσει τη δυνατότητα να εμπλακούν περισσότερα άτομα, να ασχοληθεί ο κάθε ένας με το αντικείμενο που του αρέσει και στο τέλος να δούμε αν γίνεται να συνεννοηθούμε επιτέλους σα λαός, προς ένα σαφή κοινό στόχο.
Παραδείγματα SIGs θα μπορούσαν να είναι π.χ. του τελικού ενισχυτή, του προενισχυτή, του τροφοδοτικού, του ψηφιακού ελέγχου, του σχεδιασμού του κουτιού και του integration.
Μη βαρέσετε, μια ιδέα είναι μόνο...

gas_liosia
16-01-12, 02:01
Απ'τη μια θα ήταν κρίμα να χρησιμοποιηθεί μικροελεγκτής και να μην αναλάβει τα περισσότερα περιφερειακά αν όχι όλα, αλλά με αυτόν τον τρόπο θα είχε να επιλέξει κάποιος ανάμεσα στον τελικό ενισχυτή ή στον ολοκληρωμένο. Αλλά γι' αυτό έθιξα και το θέμα ώστε να ακουστούν διαφορετικές απόψεις ώστε να βρεθεί η πιο πρακτική λύση με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη συμμετοχή. Πάντως και αυτό που λες θα ήταν καλό να έχει τη δυνατότητα κάποιος να το φέρει στα "μέτρα του" από πολλές απόψεις (γνώσεων/οικονομικών/προτιμήσεων κλπ). Επίσης μου αρέσει η ιδέα των SMD που αναφέρθηκε... Και αν τελικά ο ενισχυτής καταλήξει και λίγο προχωρημένων γνώσεων, γιατί να μην χρησιμοποιηθούν και SMD υλικά έστω σε ένα σχετικά πρακτικό μέγεθος και για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί με SMD στο παρελθόν. Αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια.

sakis
16-01-12, 12:14
Δεν βρισκω την ιδεα ασχημη σε οτι αφορα τους μικρουπολογιστες αλλα ειναι ενα κομματι οπου εγω δεν μπορω να βοηθησω .Απο την αλλη ενα βασικο προβλημα ειναι οτι εδω δεν μπορουμε να οργανωσουμε ενα σχετικα απλο θεμα θα ανοιχτουμε και σε αλλα και μαλιστα πιο πολυπλοκα ?

Ezizou στειλε μου το μαιλ σου να σου στειλω ενα βιβλιο να διαβασεις οι περισσοτερες αποριες σου θα λυθουν εκει η ερωτησηυ που διατυπωνεις δεν ειναι τοποθετημενη σωστα απλα ας μην ανοιξουμε το θεμα εδω και ξεφυγουμε απο το θεμα .

Σε πρωτες επαφες μου ειχαμε με τον Γρηγορη ειχα σκεφτει αρχικα να κανουμε ενα πολ δλδ να μαθουμε αρχικα τι θα ηθελαν οι χρηστες γκαζια η ποιοτητα ταξη ΑΒ η ταξη Α η αλλη κλπ κλπ .... οποτε απο εκει και μετα θα καναμε την επιλογη η θα ειχαμε προτασεις για καποιο σχηματικο .

Οσο κινουμαστε σε κατηγορια ΑΒ και ισχυ μεχρι 100βατ και στοχο υψηλη ποιοτητα η δικια μου βοηθεια ειναι μεσα ...αν φευγουμε απο εκει εγω λιγα μπορω να κανω .

Τελος οπως συζητησαμε την ιδεα που βασιστηκε στο κυκλωμα που ανεβασε ο ezizou εγω προσωπικα εχω την προθεση να συζητησω και οποιαδηποτε αλλη ιδεα η οποια μπορει να ακουστει ακρεα μεν αλλα εφαρμοσιμη δε ... αρκει και η ιδεα δεν χρειαζεται να ειναι σχηματικο ... θα ηθελα οτι κανουμε να ειναι λιγο πρωτοποριακο αν ειναι απλα να αντιγραψουμε εναν ενισχυτη τοτε αυτο θα ειναι πολυ ευκολο ...

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

spirakos
16-01-12, 15:49
Μη γνωριζοντας πολλα απο τρανσιστοροκατασκευες, απο τις υπολοιπες εμπειριες μου πιστευω οτι το απλο ειναι καλυτερο αν γινεται δηλαδη τα σταδια να ειναι οσα χρειαζεται για να οδηγηθουν οι τελικες βαθμιδες και αν ειναι εφικτο χωρις ολικη αναδραση...τωρα απο τοπολογιες και πλεονεκτηματα αυτων ειμαι μαυρα μεσανυχτα

Danza
17-01-12, 03:30
Εγώ απο την δική μου σκοπιά μιας και δεν είμαι σπεσιαλίστας στους ενισχυτές, θα ήθελα να προσφέρω με ένα κύκλωμα εισόδου. Input Selector, Bass/middle/treble, loudness, subsonic και ένα αναλογικό VU Meter (όπως και να το κάνουμε η βελόνα έχει άλλη αίγλη!)

Θέλετε?

maouna
17-01-12, 13:21
Δημήτρη ενδιαφέρον φαίνεται.οσον αφορα το Bass/middle/treble, loudness, subsonic μπορεις να το ποσταρεις να το δουμε?

Danza
17-01-12, 13:51
Μπορώ Πάνο αλλά το βραδάκι που θα το έχω σχεδιάσει.

Θα το σχεδιάσω όλο μαζί και θα το ανεβάσω.

maouna
17-01-12, 13:56
οκ ,εδώ θα μαστε! τελεστικο θα εχει ή jfet και τρανσίστορ? εγώ δε θα προτιμουσα τελεστικό ...

Danza
17-01-12, 14:19
Θα ποστάρω ένα σχέδιο που είχα κάνει στο παρελθόν (δικής μου έμπνευσης) και με βόλεψε μια χαρά αλλά έχει τελεστικό.

Το ίδιο όμως σχέδιο θα το κάνω και με τρανζίστορ (πιθανώς να θέλει κάποια διόρθωση μιας και με τρανζίστορ δεν τα πολυκαταφέρνω αλλά δεν χάνουμε και τίποτα, η προσπάθεια μετράει)

maouna
17-01-12, 14:21
β'αλτο και θα το δούμε οτι χρειάζεται..

Danza
17-01-12, 23:01
28024

Σε εμένα πάντως λειτουργούσε, απο ποιότητα στα αφτιά μου είχε καλή, τώρα μπορεί σε παλμογράφο να δείχνει μάπα αλλά ώς γνώστες ρίχτου μια ματιά και αν αξίζει προχωρήστε το....

sakis
17-01-12, 23:26
1)το νημα βγαινει εκτος θεματος με τετοια πραγματα
2) TL072 ΚΛΠ= σχεδιαση του 1980 σημερα ζουμε στην εποχη των OPA
3) Την εποχη που ολη η υφηλιος εχει υποκλιθει στην σχεδιαση του δικου μας salas με τα shunt regulators οι ζενερ ξαφνικα δειχνουν μαλλον αρχαιες
4) ενα τετοιο προτζεκτ μπορει να δουλευει ικανοποιητικα σαν lofi συσκευη πλην ομως αν δεν ειναι ετοιμο ετοιμο προζεκτ με τροφοδοσιες, σωστη πλακετα ,decoupling ,rooting κλπ απλα θα υποβαθμιστει ακομα περισσοτερο αν φιαχτει στο χερι .... η στο ποδι

αντιστοιχα κυκλωματα υπηρχαν στα βιβλια του ελεκτορ το 1980

μηπως μπορουμε να παμε μισο βηματακι πιο μπροστα ρε παιδια ????

Danza
17-01-12, 23:30
1)το νημα βγαινει εκτος θεματος με τετοια πραγματα
2) TL072 ΚΛΠ= σχεδιαση του 1980 σημερα ζουμε στην εποχη των OPA
3) Την εποχη που ολη η υφηλιος εχει υποκλιθει στην σχεδιαση του δικου μας salas με τα shunt regulators οι ζενερ ξαφνικα δειχνουν μαλλον αρχαιες
4) ενα τετοιο προτζεκτ μπορει να δουλευει ικανοποιητικα σαν lofi συσκευη πλην ομως αν δεν ειναι ετοιμο ετοιμο προζεκτ με τροφοδοσιες, σωστη πλακετα ,decoupling ,rooting κλπ απλα θα υποβαθμιστει ακομα περισσοτερο αν φιαχτει στο χερι .... η στο ποδι

αντιστοιχα κυκλωματα υπηρχαν στα βιβλια του ελεκτορ το 1980

μηπως μπορουμε να παμε μισο βηματακι πιο μπροστα ρε παιδια ????

Να πάμε δεν είπα να μην πάμε.... Άλλωστε για αυτό ρώτησα αν θεωρείται σκόπιμο να ποστάρω ένα τέτοιο σχηματικό....
Και επίσης το ξεκαθάρισα πρίν το ποστάρω:

Θα ποστάρω ένα σχέδιο που είχα κάνει στο παρελθόν (δικής μου έμπνευσης) και με βόλεψε μια χαρά αλλά έχει τελεστικό.

Το ίδιο όμως σχέδιο θα το κάνω και με τρανζίστορ (πιθανώς να θέλει κάποια διόρθωση μιας και με τρανζίστορ δεν τα πολυκαταφέρνω αλλά δεν χάνουμε και τίποτα, η προσπάθεια μετράει)

Αυτό μπόρεσα, αυτό ήξερα, αυτό πρόσφερα :001_smile:

sakis
17-01-12, 23:53
Μακαρι Δημητρη ολα τα παιδια να ετρεχαν οσο εσυ ...εχει δειξει οτι οπου μπορεις κανεις το καλυτερο ....Απλα μηντρεχεις τοσο πολυ ...:wiink:

NOE
18-01-12, 02:37
1)
.....
3) Την εποχη που ολη η υφηλιος εχει υποκλιθει στην σχεδιαση του δικου μας salas με τα shunt regulators .....


Σάκη τι είναι "salas" ? και γιατί το λες "δικό μας" έχει κάποια σχέση με Ελλάδα? σορυ για την ασχετοσύνη μου αλλά μου κίνησε την περιέργεια

sakis
18-01-12, 12:32
ο salas ειναι Ελληνας σχεδιαστης και για την προσφορα του στην κοινοτητα του ηχου εχει την τιμητικη θεση του επικεφαλης διαχειριστη στο diyaudio.com το οποιο ειναι ενα φορουμ που εκει συμβαινουν ολα οσα εχουν να κανουν με τον ηχο παγκοσμιως ....εεε δεν ειναι καθολου λιγο πραγμα .....

stavros_97s
03-02-12, 15:44
παιδια τι θα γινει με το thread?απο οτι βλεπω δεν υπαρχει κινιση!
:saad:

spirakos
11-02-12, 15:26
Μαλλον εφτασε στο τελος του το θεμα. Κριμα!!

sakis
11-02-12, 15:36
εγω εχω 3 προτασεις ετοιμες ...αν καποιος πιστευει οτι αξιζει να τις ανεβασω για αξιολογηση και συζητηση μπορω να το κανω μεχρι Δευτερα πρωι

spirakos
11-02-12, 15:47
Σακη θα σου πω ανεβασε τις προτασεις σου αν και δεν εχω κριση ωσττε να αξιολογησω οπως εχω προπει, ολο και καποιος ομως θα μπορεσει να το κανει
Δε θελω να χαθει το θεμα γιατι πιστευω πως θα βγουν πολλες γνωσεις απο δω

sakis
11-02-12, 15:57
οκ
θα ανεβασω την ιδεα με τα διπλο ντριβερ
και θα ανεβασω και ενα κλασσικο κοινου εκπομπου που δουλευω τον τελευταιο καιρο και μου αρεσε πολυ

sakis
11-02-12, 19:48
Η ΑΡΧΙΚΗ ΙΔΕΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ

Γενικα δειχνει να δουλευει παρα πολυ ωραια αλλα μετα τη δοκιμαστικη πλακετα μπορει και να χρειαστει να γινουν καποιες μικρες διορθωσεις http://www.eastelectronics.gr/images/EAST AMP.JPG

moutoulos
11-02-12, 23:08
Σακη γιατί υπάρχει οδήγηση σε κάθε "εξόδου"?. Εννοώ είναι απαραίτητη?.
Το Q7 δεν θα μπορούσε να οδηγήσει τα Q9 και Q10?. Απλά απορία ...

ezizu
12-02-12, 23:05
Απαραίτητη δεν είναι. Νομίζω Γρηγόρη, επειδή ο Σάκης έχει κάποια συγκεκριμένη τοπολογία στο μυαλό του (και το παραπάνω σχέδιο πάνω σε αυτήν την τοπολογία είναι βασισμένο), αναφέρει ήδη τους λόγους , στα posts# 83,#88,#89


#83=
ομως οφειλω να ομολογησω οτι η ιδεα να φιαξω το ιδιο σε τοπολογια efp κοινου εκπομου μου τρυπαει το μυαλο εδω και παρα πολυ καιρο ...και προφανως με ενα καλυτερο κυκλωμα εισοδου απο τον alchemist με καλυτερη ρυθμιση του ρευματος ηρεμιας με σαφως πολυ πιο ελαφριους πυκνωτες miller με σκοπο να κερδισω σταθεροτητα να απαλλαγω απο τα προβληματα του κοινου συλλεκτη και να επωφεληθω της εξαιρετικης οδηγησης και του καλυτερου kick
#88=
υπαρχουν σκεψεις ωστε τοπογραφικα το καθε driver να ειναι διπλα στο εξοδου του και να ""ακολουθει"" θερμοκρασιακα ωστε να αποφευχθει το thermal runaway και υπαρχουν και σκεψεις ωστε να υπαρχει και ενας πυκνωτης εξομαλυνσης ως μερος του τροφοδοτικου πανω απο καθε ενα τετοιο σετ .... σκεψη ειναι επισης να επιλεχθουν πενταγρηγορα driver καλα ματσαρισμενα αλλα με χαμηλο cob ωστε να μην αποτελουν δυσκολο φορτιο για τον vas τον οποιο θα ηθελα bootstrap για λογους μουσικοτητας ....
#89=

Πριν ξεκινησει καποιος να πει γιατι δεν βαζεις κατ ευθειαν 4 darlington να τελειωνεις να αναφερεω τους λογους γιατι οχι .

---Αρχικα δεν υπαρχουν γρηγορα αρκετα
---Μετα θελω να μπορω ορισω την σχεση μεταξυ του οδηγου και του εξοδου απο εξω ( αλλη αντισταση )
---Μετα θελω να προστατεψω το οδηγο με πυκνωτη miller της επιλογης μου
--- ΚΑι φυσικα με διακριτα εξαρτηματα μπορω να παντρεψω δεκαδες ιδεες μεταξυ οδηγου και εξοδου ...

ezizu
12-02-12, 23:26
Παρεμπιπτόντως είναι πολύ καλή ιδέα.Ξεχωριστή πηγή ρεύματος για τον διαφορικό ενισχυτή εισόδου, και για τον ενισχυτή τάσης(vas),όπως και ξεχωριστό driver για κάθε εξόδου, σχηματίζοντας darlington (άρα σαν τοπολογία και μεγαλύτερη ενίσχυση ρεύματος)με διακριτά εξαρτήματα, νομίζω ότι θα έχει καλά ηχητικά αποτελέσματα και όχι μόνο.Σάκη να αναμένουμε και πρακτικές δοκιμές;

sakis
13-02-12, 12:09
περα απο ολα τα παραπανω τα οποια ειναι σωστα ενα αλλο ακομα που ειναι σημανικο ειναι οτι θεωρητικα ο συγκεκριμενος ενισχυτης θα εχει αυξημενη ικανοτητα οδηγησης αλλα και εξαιρετικο κικ

Ενα ακομα σημαντικο ειναι οτι απο την στιγμη που τα οδηγα τρανσιτορ εχουν μονο ενα τρανσιτορ απο τα τεσσερα να οδηγησουν σαφως μπορεις να βαλεις μικροτερα καλυτερα και γρηγοροτερα ... σαν σχηματικο λειτουργει μια χαρα το πολυ μεχρι αυριο θα εχουμε και πλακετα και παμε για δοκιμες real life .


Καλη στιγμη ειναι να αναφερω οτι αυτο ειναι απλα μια ιδεα δικια μου πναω σε δοκιμες και μεχρι εδω ..... καλο θα ηταν να υπαρξει και προταση αλλα και καποια αλλη ιδεα απο καποιο αλλο μελος

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

maouna
13-02-12, 13:16
Καλησπέρα και απο μένα.Μπράβο Σάκη για το σχέδιο.Γιατι του έχεις βάλει μεγάλο κέρδος?
Το κλασσικο κοινου εκπομπου θα το ποσταρεις?

sakis
13-02-12, 13:55
καλο θα ηταν να γινει λίγη συζητηση πανω σε αυτο το κυκλωμα και αμεσως μετα να δουμε και σοδιστικε κοινοι εκπομπου που εχω στο μυαλο μου ....

maouna
14-02-12, 17:53
Σάκη γιατι εχεις επιλέξει γυρω στα 40dB κέρδος στον ενισχυτή?πολυ δεν είναι?
Επίσης έχει χαμηλό εύρως γυρω στα 50-60ΚΗζ ο ενισχυτης.Μπορει να κάνω και λάθος.

sakis
14-02-12, 18:16
στην πρωτη ερωτηση και σε συνδυασμο αντιστασης εισοδου >100Κ ωστε ευκολα να μπορει να οδηγηθει σε χαμηλες εντασεις απο οποιοδηποτε passive με σκοπο να μην χασει δυναμικα σε χαμηλη ισχυ ενω θα διατηρει την απολυτη καθαροτητα του passive

στην δευτερη ερωτηση το σταδιο εξοδου του διπλου darlington αν καποιος το κατσκευασει απροσεκτα απο πλευρας πλακετας η επιλογης ημιαγωγων ειναι σχετικα ευκολο να πεσει σε καποια ταλαντωση οποτε το αστρονομικο bandwidth μπορει να περιμενει λιγο μεχρι να γινει η πλακετα και οι τελικες δοκιμες .


Προθεση μου ειναι ( και για αυτο καθυστερει λιγο ) να υπαρχουν θεσεις πανω στην πλακετα σαν option και για vi limiters αλλα και για πυκνωτες μιλλερ στα οδηγα ... γιατι και τα δυο πραγματα τελικα μπορει να χρειαστουν ...θα φανει αφου μπει στην πριζα και μιλησουν παλμογραφοι γεννητριες φορτια και spectrum analyzer

το να παραθεσω υποτιθεμενς μετρησεις απο εξωμειωτη το θεωρω παραπλανητικο και αχρηστο ....θα ηθελα οι μετρησεις μου να ειναι real life .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

maouna
14-02-12, 18:32
Σίγουρα τι γινεται πραγματικα ειναι αυτο που μετραει,αλλα για μένα που δεν εχω παλμογραφους και τα υπολοιπα,η εξομοίωση απλα με προειδεάζει.Είναι μια ιδέα.
Αναμένουμε αποτελέσματα!

sakis
15-02-12, 19:36
μια πρωτη οψη πλακετας η οποια περιλαμβανει ολα τα καλουδια οπως vi limiter αλλα και miller στα οδηγα με ανοιχτες θεσεις για αντιστασεις βασεως και εκπομπωνhttp://www.eastelectronics.gr/images/east pcb.GIF

ezizu
15-02-12, 19:53
Πολύ καλή, απλά,μάλλον σου έχουν ξεφύγει δυο σημεία,και έχεις αφήσει στον αέρα εξαρτήματα :
29288

sakis
15-02-12, 20:30
ευχαριστω πολυ ...εγινε η διορθωση ...εχεις χρεωθει στο λογαριασμο σου με μπυρομοναδα :thumbup:

ezizu
16-02-12, 01:00
Όταν τελειώσεις τον ενισχυτή με το καλό, τον ακούσεις και τον μετρήσεις, θα πιούμε μαζί τις μπυρομονάδες, αν θες.Βέβαια δικαιούσε τις περισσότερες. :thumbup:

Danza
16-02-12, 05:14
Μια ερώτηση μπορώ?

Γιατί έχεις βάλει αντιστάσεις 1/4w στους εκπομπούς των εξόδου?

ezizu
16-02-12, 09:28
Νομίζω δεν θα είναι 1/4W,αλλά τουλάχιστον 0,5-1W η κάθε μία, άρα στο σύνολό τους 3,5-7W(εφόσον υπάρχουν 7 αντιστάσεις παράλληλα).Το πιο πιθανό είναι,ο Σάκης να σκέφτετε να μην χρησιμοποιήσει αντιστάσεις βατικές (τουβλάκια),άλλα κάποιο άλλο τύπο αντίστασης π.χ.metal film, λόγω ίσως χαμηλότερης αυτεπαγωγής ή κάποιου άλλου χαρακτηριστικού.

sakis
17-02-12, 12:41
σωστα ... meal film 0.8W x 6 τεμαχια = 4,8 βαττ ...παντως γενικα δεν μου αρεσε το τυπωμενο θελω να το ξανακανω πιο συμμετρικο

off topic
maouna : Πανο αδειασε τα μηνυματα σου θελω να σου στειλω ΠΜ και δεν μπορω

maouna
17-02-12, 13:22
τα αδειασα .για στειλε μου τωρα.

sakis
17-02-12, 13:29
σου εστειλα ...ενα ευαγγελιο δωρο στο gmail ( για προσωπικη σου χρηση μονον )

maouna
17-02-12, 14:10
ευχαριστω!το ειδα και σου απαντησα στο gmail.

maouna
17-02-12, 14:17
στο current source του διαφορικου γιατι δεν χρησιμοποιεις την διαταξη αυτη με αναφορα τρανσιστορ που αποτι λενε ειναι πιο
"ησυχη" απο την αντιστοιχη current source με αναφορα 1n4148?29349

sakis
17-02-12, 14:35
keep it simple .... but not simpler than that

ezizu
17-02-12, 18:37
Σάκη βρήκα και κάποια άλλα λαθάκια στην πλακέτα, όσο αφορά την πολικότητα πυκνωτών βασικά.
1)Οι πυκνωτές της αρνητικής τροφοδοσίας είναι ανάποδα.
2)Ο πυκνωτής που γειώνεται στον κόμβο της ανάδρασης είναι και αυτός ανάποδα,βάση του ηλ. σχεδίου (εκτός αν βάλεις bipolar οπότε ok).
3)Ο πυκνωτής που είναι μεταξύ εκπομπού-συλλέκτη στο τρανζίστορ ρύθμισης του ρεύματος ηρεμίας,(βάση σχεδίου είναι ηλεκτρολυτικός ενώ στην πλακέτα έχεις βάλει ΜΚΤ).Αυτό βέβαια δεν είναι τόσο σημαντικό και ίσως να είναι εσκεμμένη η αλλαγή,απλά το επισημαίνω.
Βέβαια, αφού έχεις σκοπό να σχεδιάσεις άλλη πλακέτα,θα κάνεις και τις απαραίτητες διορθώσεις. Εγώ απλά στα αναφέρω για να τα λάβεις υπόψη σου στην καινούργια πλακέτα, επειδή ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι μπορεί και κάπου,δικαιολογημένα,να κολλήσει.
ι29354

sakis
17-02-12, 18:59
Σάκη βρήκα και κάποια άλλα λαθάκια στην πλακέτα, όσο αφορά την πολικότητα πυκνωτών βασικά.
1)Οι πυκνωτές της αρνητικής τροφοδοσίας είναι ανάποδα.
σωστα αλλα επειδη ο πυκνωτης αυτος δεν υπηρχε στο προγραμμα μου και τον κατασκευασα εγω εχω κανει ενα λαθος και αν τον βαλεις με την ορθη πολικοτητα χαλαει λιγο η συμμετρια το εχω υποψιν μου

2)Ο πυκνωτής που γειώνεται στον κόμβο της ανάδρασης είναι και αυτός ανάποδα,βάση του ηλ. σχεδίου (εκτός αν βάλεις bipolar οπότε ok).
Επισης σωστα αλλα εκει με ενδιεφερε να χωραει στο μεγεθος ενω η πολικοτητα μου ηταν αδαιφορη δεν εδωσα βαρος

3)Ο πυκνωτής που είναι μεταξύ εκπομπού-συλλέκτη στο τρανζίστορ ρύθμισης του ρεύματος ηρεμίας,(βάση σχεδίου είναι ηλεκτρολυτικός ενώ στην πλακέτα έχεις βάλει ΜΚΤ).Αυτό βέβαια δεν είναι τόσο σημαντικό και ίσως να είναι εσκεμμένη η αλλαγή,απλά το επισημαίνω.
Επισης σωστα ειναι κατι που αποφασισα εκ των υστερων

Βέβαια, αφού έχεις σκοπό να σχεδιάσεις άλλη πλακέτα,θα κάνεις και τις απαραίτητες διορθώσεις. Εγώ απλά στα αναφέρω για να τα λάβεις υπόψη σου στην καινούργια πλακέτα, επειδή ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι μπορεί και κάπου,δικαιολογημένα,να κολλήσει.

Γενικα η πλακετα αυτη εγινε σε ενα απογευμα και τελικα δεν μου αρεσει δεν ειναι κατανομημενα σωστα τα εξαρτηματα ...σχεδιαζω ηδη αλλη και ειναι ευχαριστο οτι με παρακολουθει καποιος γιατι σιγουρα θα κανω και αλλα λαθη

gratsias

Ευχαριστω πολυ ezizou

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
17-02-12, 19:33
Να ρωτήσω και εγώ κάτι γιατί σε άλλα σχέδια ο πυκνωτής στην ανάδραση μπαίνει με το + προς την γη ενώ εδώ είναι ανάποδα,ποια η διαφορά;

sakis
17-02-12, 21:50
http://www.eastelectronics.gr/images/NEO.GIF

sakis
17-02-12, 21:53
νομιζω οτι αυτο ειναι παρα πολυ καλυτερο...

ezizou : θα με χωρισει η γυναικα μου που με εβαλες να κατσω εδω μεχρι το βραδυ να φιαχνω πλακετες !!! ( ελπιζω να σου αρεσει )

Σαρακηνε : αμα θες απαντησεις σε τετοια ερωτηματα δεν μπορουν να γινουν εδω ...θε πρεπει να καλεσεις σε ενα 090 που θα σου δωσω για να εχεις και την αναλογη χρεωση ( επειδη σε αγαπαω ομως θα σου στειλω ενα δωρακι με μαιλ )

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

maouna
17-02-12, 23:52
Γιατι την αντισταση του ζομπελ που πηγαινει στον πυκνωτη,την εχεισ βαλει μεσα στο πηνιο και την αντισταση που παει παραλληλα στο πηνιο τη εχεισ εξω απο αυτο?

Επισης οσα σηματα οδηγουντε στο signal ground εκει στην R33 δεν θα ήταν καλυτερο αν ολα οδηγουνταν σε ενα κοινο κυκλακι και μετα στην R33 ? Σε στυλ star ground δηλαδη.29379

sakis
18-02-12, 00:21
πανο .... Η ανισταση του πηνιου η dumper ειναι αυτη που ειναι φυσικα εξω και αριστερα απο το πηνιο ( για τους γνωστους λογους ) αντιθετα η αντισταση του ζομπελ ειναι απο κατω και οχι μεσα στο πηνιο οσο για το star ground επειδη η αποσταση ειναι μικρη και εχουμε και καθαρη γειωση μεσω της αντιστασης και του πυκνωτη δεν θα παιξει κανεναν ουσιαστικο ρολο ...

Πως το βλεπεις ?

maouna
18-02-12, 00:31
Μάλιστα...
Σαν πλακετα ειναι η απόλυτη συμμετρία! τα pads των αντιστασεων και των μεσαιων τρανσιστορ (vas,driver) μηπως να τα κανεις λιγο πιο μεγαλα?μοιαζουν ισα ισα που να κολλιεται το εξαρτημα.

Danza
18-02-12, 00:57
Σάκη αν και δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος αλλά μου αρέσει περισσότερο η τελευταία πλακέτα.

Βάζεις και τις αντιστάσεις απο κάτω και κατευθείαν την ψύκτρα στα τελικά ή τα τελικά απο κάτω με την ψύκτρα.

ezizu
18-02-12, 01:03
:thumbup:Καλή η συμμετρία και νομίζω ότι είναι και λίγο μικρότερη, σε μέγεθος,από την πρώτη.Θα την δω πιο προσεκτικά αύριο κάποια στιγμή, γιατί τώρα δεν μπορώ να αφιερώσω άλλο χρόνο.Βλέπεις, με φόβισες με αυτό που είπες και σκέφτομαι μη τυχόν στραβώσει και η δική μου γυναίκα...... και ξέρεις δεν αντέχω την κρεβατομουρμούρα.:lool:

ezizu
18-02-12, 17:11
Ευτυχώς δεν είχα το βράδυ κρεβατομουρμούρα...:lool:.Η συμμετρία είναι πολύ καλή,αλλά υπάρχουν κάποια λαθάκια.
1)Στα τρανζίστορς Q1-Q2 του διαφορικού εισόδου, οι συλλέκτες με τους εκπομπούς είναι ανάποδα(για τύπο MPSA93), ή αν αυτά είναι σωστά ,τότε είνα λάθος το Q3 τρανζίστορ της πηγής ρεύματος του διαφορικού (εφόσον είναι ίδιου τύπου MPSA93, βάση του ηλ. σχεδίου).
2)Οι εκπομποί των τρανζίστορ στα vi limiters είναι συνδεδεμένοι με την τροφοδοσία +V και -V αντίστοιχα, ενώ θα έπρεπε νομίζω, να συνδέονται στον κόμβο της γραμμής έξοδου.
3)Η δίοδος στην βάση του τρανζίστορ vi limiter στο θετικό rail, είναι ανάποδα.
4)Οι αντιστάσεις στους συλλέκτες των drivers τρανζίστορ, θα πρέπει να είναι βραχυκυκλωτήρες.Εκτός και αν υπάρχει η σκέψη μελλοντικά, να μπούν μικρές σε ohm αντιστάσεις ,αν υπάρξει ανάγκη ,από τις μετρήσεις και δοκιμές.Αλλά και πάλι είναι λάθος επειδή, όπως είναι τώρα σχεδιασμένη η πλακέτα, αυτές οι αντιαστάσεις θα συνδέονται σε σειρά,όσο αφορά τα δεύτερα drivers.
5)Καλό είναι όπως λέει και ο φίλος Πάνος,τα pads σε ορισμένα εξαρτήματα(σε όλα τα MJE,στο BD κα σε κάποιες αντιστάσεις) να είναι λίγο πιο μεγάλα, γιατί σε περίπτωση αντικατάστασης εξαρτήματος, να έχει περισσότερη αντοχή και να μην καταστρέφεται εύκολα.
Αυτά τα ολίγα.
29392

sakis
18-02-12, 17:31
αληθεια ... μηπως ηρθε η ωρα να σου κανω προταση να ερθεις για δουλεια σο μαγαζι μου ? χα χα χα χα

1) Για τα πινς μπορει και να εχεις δικιο μια και το εξαρτημα επισης δεν υπηρχε στην βιβλιοθηκη και το εφιαξα εγω και πραγματι μπορει να εχω κανει λαθος
2) απολυτα σωστος την ωρα εκεινη μιλουσα και στο τηλεφωνο με την ιστορια και εκανα λαθος
3) δεν το προσεξα ( γενικα στην σχεδιαση στη πλακετας δεν με ενδιαφερουν και πολυ οι πολικοτητες ειδικοτερα οταν αλλαζουν πολυ ευκολα ) εκεινο που εχει σημασια ειναι τι χωρο πιανουν
4) σωστο και αυτο αλλα ειναι βραχυκυκλωτηρες απλα εχω ξεχασει να τους βαλω το λινκ απο πανω ...

Οπως ειπα η πλακετα ειναι ακομα πολυ ντεμο και μαλλον ειναι πολυ καλυτερη απο πριν ( οι διορθωσεις απο τα αλθη που εχω κανει γινονται ευκολα πιστευω ) απλα αυτη την στιγμη εχω δει καποια θεματα στην ρπαξη εμ το σχηματικο τα οποια θελουν διορθωσουλες και θα το ξαναδω γενικοτερα απο βδομαδα .

Θερμο ευχαριστω για την βοηθεια και την υποστιρηξη ezizou ( εισαι μαλλον τα τριτα ματια μου !!!! )

ezizu
22-02-12, 20:13
Σάκη, έριξα μια ματιά στο σχηματικό και έχω δύο θέματα να σε ρωτήσω.
1)Η αντίσταση R15 (μεταξύ βάσης - εκπομπού του Q5) μήπως θα ήταν καλύτερα,να είναι μικρότερη ;
2)Το ποντεσιόμετρο R4 μήπως θα ήταν καλύτερα, αν συνδεόνταν στους εκπομπούς των τρανζίστορ Q1 - Q2, από ότι στους συλλέκτες;Δεν θα γινόνταν καλύτερα η ρύθμιση του dc offset;Δηλαδή κάπως έτσι:
29550

sakis
22-02-12, 20:40
Οπως ειπα αυτο ειναι μια αρχικη ιδεα κυριως βασισμενη στην ιδιομορφια του σταδιου εξοδου
Αυτη την στιγμη ( και ενω κακως εχω ηδη σχεδισει πλακετα ) οι πρωτες δοκιμες εχουν δειξει εξαιρετικα πολυ καλη σταθεροτητα και αντοχη σε δυσκολα φορτια φυσικα και πολυ καλη ικανοτητα οδηγησης ομως η παραμορφωσεις και γενικα οι επιδοσεις ειναι το ιδιο καλες οσο ενας average ενισχυτης

Τα αποτελεσματα αυτα εχουν να κανουν με λαθος επιλογες εξαρτηματων που εχω κανει σε συνδυασμο με τον τροπο αλλα και την ποσοτητα αναδρασης που εχω κανει Αυτα με εβαλαν σε σκεψεις και επειδη η προθεση μου δεν ειναι να φιαξω ακομα εναν ενισχυτη αλλα εναν ενισχυτη ο οποιος να ειναι κατι καλυτεροα απο αυτα που βλεπουμε καθημερινα στο διαδυκτιο θα πρπει να κανω λιγο περισσοτερη μελετη ωστε να πετυχω κλυτερους στοχους .

Συνοπτικα αν ο στοχος μας ειναι εξαιρετικα καλη ποιοτητα χαμηλη παραμορφωση και απιθανη ικανοτητα οδηγησης τοτε το σχηματικο που εχω φιαξει μεχρι εδω πετυχαινει μονο το ενα απο τα τρια .

Οποτε μερικες μερες απο σημερα θα εχουμε μαλλον ενα πιο βελτιωμενο σχηματικο χτισμενο στην ιδια λογικη πλην ομως με καλυτερη επιλογη ημιαγων και εξυπνοτερη αναδραση

Καπου εδω πρeπει να ευχαριστησω τον φιλο ezizou που παρακολουθει την δουλεια μου και επιτυχως φροντιζει και καταφερνει να με διορθωσει ....ευτυχως γιατι εχω περασει και καναδυο παγκοσμιους πολεμους και καμμια φορα εχω την εντυπωση οτι το αλτσχαιμερ μου χτυπαει την πορτα

Ευχαριστω ezizou ( να μιλησεις με την διαχειριση ωστε να δουμε την πιθανοτητα να αλλαξεις nick ωστε απο ezizou να κανουμε κατι τυπου Φυλακας η κατι τετοιο μια και φυλας τα λαθη και τις προδιαγραφες των μηχανηματων !!!! )

ezizu
23-02-12, 03:40
Φίλε Σάκη ευχαριστώ.Προσπαθώ να βοηθήσω, όπου και όπως μπορώ.

Ίσως έτσι,κερδίσω καμία μπυρομονάδα ακόμα χαχαχαχαχαχα. :lool::lool::lool:

Τώρα όσο για το nick name,έχεις κάνει κι εσύ μια αρχή,με ένα ψιλοαναγραμματισμό :001_tt2: (ezizou γράφεις αντί ezizu),αλλά δεν έχει σημασία.Καταλαβαίνω και έτσι σε ποιόν αναφέρεσαι.:lool:

Είσαι βέβαια,απόλυτα δικαιολογημένος.Μετά από δύο παγκόσμιους πολέμους (και ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι,και εν μέσω κρίσης και Δ.Ν.Τ. θα προσθέσω εγώ),όλα καλά.:thumbup::thumbup:

Αναμένω το νεότερο σχηματικό σου.:ok:

pol465
12-03-12, 20:03
Το αν φτάσει στο τέλος το όλο
Project θα εξαρτηθεί από το γενικότερο ενδιαφέρων. Εξάλλου είπαμε, ξεκινάμε δοκιμαστικά, και βλέπουμε.

Το project θα συνεχίσει?
Σε ποιο σχεδιαστικο εγινε η πλακετα καθως και το ηλεκτρονικό σχεδιο?
Το ότι μπορεί να οδηγήσει δύσκολα φορτία, είναι σταθερός θερμοκρασιακά, είναι πολυ θετικό.
Σταματησαμε στην επιλογή ημιαγωγων. Τι θα μπορουσε να χρισημοποιηθει?
Δυστυχως δεν εχω προσφατες εμπειρίες απο ηλεκτρονικες διαταξεις και καινουρια, εξελιγμενα τρατζιστορ για να προτεινω, εφοσον δεν ειχα επαφη με το αντικειμενο.
Εχω μεινει στα BC, BD για πανω απο μια ντουζινα χρόνια πισω και βάλε.
Δηλαδη αν αλλαζαμε τους ημιαγωγους θα πετυχαιναμε εξαιρετικα καλη ποιοτητα ηχου και χαμηλη παραμορφωση?
Ποια τρατζιστορ λοιπον θα μπορουσαν να χρισημοποιηθουν ξεκινωντας απο το διαφορικό?
Τελικά η αλλαγη που προτεινε ο ezizu στο διαφορικό για το dc offset είναι καλύτερη?

Παρακολουθω το προτζεκτ απ την αρχη και θα ήθελα να ολοκληρωθει επιτυχώς.

sakis
12-03-12, 20:24
προθεση να ολκληρωθει το προτζεκτ εχουμε ολοι ...εμεις ....οι τρεις ....Βασικα μετα τα προβληματα που εκανε το τελυταιο μου σχηματικο και μετα απο αρκετο κοπο εχω καταληξει σε κατι πολυ καλυτερα που να συμπληρωνει την αρχικη μου σκεψη πιο σωστα .

Δυστυχως ομως βλεπω αρχικα ελαχιστο ενδιαφερον γενικα και επισης περα απο την δικια μου ιδεα δεν μας τιομησε και καποιος αλλος με καποια αλλη διαφορετικη η πρωτοποριακη ιδεα ... Παντως το θεμα μενει ακομα νοιχτο ...

Για να απαντησω στις ερωτησεις σου
το να κανεις εναν ενισχυτη να ειναι θερμοκρασιακα σωστος και να οδηγαει δυσκολα φορτια ειναι παιχνιδακι ( τουλαχιστον για μενα ) ο στοχος εδω ηταν να το κανει αυτο με εξαιρετικη ποιοτητα και πολυ χαμηλη παραμορφωση ( και εκει το πρωτο σχεδιο μου απετυχε )
Η επιλογη των ημιαγωγων εχει σημασια αλλα δεν ειναι το νουμερο ενα ...η τοπολογια και η σχεδιαση ειδικοτερα σην αναδραση κλαι τις πηγες ρευματος ειναι αυτο που θα κανει την διαφορα .
Τα BC -BD δεν εχουν κανενα προβλημα να δουλεψεις μαζι τους μπορουν ακομα να κανουν πολυ καλους ενισχυτες αρκει να τα δουλευεις σωστα
Το ποια τρανσιστορ θα δουλεουν στο διαφορικο ειναι πολυ απλο .....στην πργαματικοτητα οποιο θες ....το νοημα ειναι πως θα το δουλεψεις .... για να σου εξηγησω :
ενας διαφορικος φιαγμενος με BC549 εχει τις παρακταω παραμετρους οι οποιες θελεουν μελεη και σοφες επιλογες
---πρεπει να αποφασισεις σε τι ταση θα τα δουλεψεις ( ειναι γνωστο οτι κονρτα στον κορο δουλεουν πολυ καλυτερα απο στη μεση η ποιο κατω )
---πρεπει αν αποφασισεις σε ποσο ρευμα θα τα δουλεψεις ( ειναι γνωστο οτι κονρτα στον κορο δουλεουν πολυ καλυτερα απο στη μεση η ποιο κατω )
---πεπει να αποφασισεις με απο που θα προερχεται το ρευμα που θα τα δουλευει απλο ? σταθεροποιημενο ? τσιτωμενο ( πιο πολυ απο τα εξοδου ) ,απο αντισταση ? απο πηγη ρευματος ? απο καθρεπτη ρευματος?
---μετα πρεπει να σκεφτεις πως ο διαφορικος αυτος θα "πεσει " μεσα στον υπολοιπο ενισχυτη..θα εχει αντισταη εισοδου 10Κ η μηπως 100 Κ και γιατι ...ΚΛΠ ΚΛΠ

Μονο για αυτο το κομματι τον δαφορικο εχεις να κανεις καμμια δεκαρια διαφορτικες επιλογες ...φυσικα ολοι οι πιθανοι συνδυασμοι παιζουν οπερ σημαινει οτι σε καθε εναν απο αυτος κατι εχεις να δωσεις και κατι εχεις να παρεις με αποτελσμα τελειωμενο θα εχεις με αυτον τον τροπο συμβαλει ωστε να δημιουργηθει εναν συγκεκριμενο sonic signature ...

τελος το dc offset ειναι το πιο ευκολο πραγμα για να λυθει σε εναν ενισχυτη


Αν υπαρχει περισσοτερο ενδιαφερον θα παραθεσω το νεοτερο σχηματικο για να το αξιολογησουμε

ezizu
12-03-12, 21:50
προθεση να ολκληρωθει το προτζεκτ εχουμε ολοι ...εμεις ....οι τρεις ....Βασικα μετα τα προβληματα που εκανε το τελυταιο μου σχηματικο και μετα απο αρκετο κοπο εχω καταληξει σε κατι πολυ καλυτερα που να συμπληρωνει την αρχικη μου σκεψη πιο σωστα .

Δυστυχως ομως βλεπω αρχικα ελαχιστο ενδιαφερον γενικα και επισης περα απο την δικια μου ιδεα δεν μας τιομησε και καποιος αλλος με καποια αλλη διαφορετικη η πρωτοποριακη ιδεα ... Παντως το θεμα μενει ακομα νοιχτο ...

Αν υπαρχει περισσοτερο ενδιαφερον θα παραθεσω το νεοτερο σχηματικο για να το αξιολογησουμε

Σάκη δεν έιμαστε μόνο εμείς οι τρείς .Nομίζω σίγουρα, είναι και ο Γρηγόρης (moutoulos) μαζί μας.Άλλωστε αυτός έγραψε αρχικά, για αυτό το project.:biggrin:

Πέρα από την πλάκα όμως,έχεις δίκιο,δεν υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον,νομίζω όμως, ότι πολλοί, δεν έχουν τις κατάλληλες γνώσεις,τις εμπειρίες κ.λ.π. για να προτείνουν μια τοπολογία,ή κάποιους ημιαγωγούς ή κάποια διαφορετική ιδέα κ.λ.π., ή μπορει ακόμα και κάποιοι να κολλάνε, μήπως φάνε <<κράξιμο>> και απλά παρακολουθούν το project.Τέλος πάντων, εγώ από την μεριά μου θα εκδηλώσω το ενδιαφέρον μου και θα βοήθησω όπως και όπου μπορώ, με τις γνώσεις βέβαια που διαθέτω.

Σάκη,να γράψω, μια σκέψη μου, αν και δεν ξέρω αν είναι υλοποιήσημη στην πράξη ή τι πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα μπορεί να έχει.Αν στην θέση των driver, βάλουμε fet ,(έχουν αρκετή παροχή ρεύματος για να οδηγήσουν τα εξόδου,οι αρμονικές τους,από ότι λένε, είναι πιο <<μουσικές>>,επειδή μοιάζουν με αυτές των λυχνιών κ.λ.π.)σε κλασική τοπολογία, ή ακόμα και στην Darlington τοπολογία την οποία έχεις στο μυαλό σου,θα ήταν εφικτό,θα υπήρχε κάποιο όφελος-πλεονέκτημα,ποιά είναι η γνώμη σου;

sakis
12-03-12, 22:02
Μπορει κατι να εχεις να πεις εδω αλλα εγω δεν ξερω να τα "δουλεψω " τα μοσφετ ...οι γνωσεις μου φτανουν μονο μεχρι τα τρανσιστορ....

Ξαναγυριζω στο προηγουμενο ποστ λεγοντας οτι πλεον μπορω να φιαξω εναν τελειο διαφορικο και να τον " τρεξω" κιολας με BC 549 αν ομως μου δωσεις 2 Jfet απλα δεν ξερω να τα δουλεψω και εδω δεν ειναι το θεμα να δοκιμασουμε κατι στην πλατη των ανθρωπων που συμμετεχουν , ειναι να τους ετοιμασουμε κατι ζουπερ με τα οπλα και τα δεδομενα που διαθετει ο καθενας ,....Τα δικα μου φτανουν μεχρι εκει ...

ezizu
12-03-12, 22:34
Ίσως να διαβάζει κάποιος,που γνωρίζει τα fets και να μας γράψει κάτι σχετικό.Ίσως έτσι,να υπάρξει καινούργιο ενδιαφέρον από κάποιους.Θα δούμε στο μέλλον.Παρόλα αυτά, φίλε Σάκη, εσύ συνέχισε με τα <<όπλα σου>>.Σίγουρα είναι αρκετά για το συγκεκριμένο project.:001_smile:

maouna
12-03-12, 22:34
Για τo BC549 δίνει maximum 30V η ΝΧΡ και για το BC550 δίνει 45V.Αλλά το ρισκάρεις να τα βάλεις κοντα σαυτη την τάση?To νέο σχηματικό θα ειναι παλι με διακριτα νταρλικτον?Aνέβασε το οποτε μπορεις να το σχολιασουμε.
Ενδιαφέρον υπάρχει αλλα όσον αφορα την πρωτοπορία εκει υπάρχει έλληψη.Και μια απορία που έχω είναι γιατι δεν εβαλες στο VAS Bootstrap αλλα επέλεξες πηγή ρευματος με τρανζίστορ απτη στιγμή που είναι πιο μελωδικό και ο ενισχυτης είναι μικρής ισχυος (50watt/8Ωμ) ?

moutoulos
12-03-12, 23:36
Παιδιά και εγώ εδώ είμαι, αλλά γνωρίζω περισσότερα απο πλακέτες ..., και λιγότερα
απο σχεδίαση θεωρητικού.
Πάντως ... είμαι σε απόσταση αναπνοής :thumbup:.

sakis
13-03-12, 10:36
πανο το Βc 549 ειναι ενα παραδειγμα δεν χρησιμοποιο αυτο απλα το εβαλα σαν παραδειγμα
---ναι θα παραμεινω στην ιδεα των διπλων ντριβερ και τσπ διπλο ντριβερ
--- Το bootstrap ειναι μιο μελωδικο και ισως πιο μουσικο γεβικα ομως δεν παρεχει ακριβεια ...
---Γενικοτερα bootsτrap κανουμε οταν εχουμε μικρη ισχυ ( σχετικα ) γρηγορα ντριβερ και ενα σετ εξοδου το πολυ ... 2 ντριβερ με δυο εξοδου σε καθε καναλι ειναι δυσκολοτερο φορτιο το οποιο μαλλον θα κουρασει τον vas και θα υξησει την παραμορφωση ( οπως στο αρχικο σχηματικο ) και μαλιστα κατ επεκταση ο vas θα αυξησει το φορτιο που παρουσιαζει στον διαφορικο ( χαμηλονωντας την αντισταση εισοδου του ) με αποτελεσμα η καλυτερη τοπολογφια για αυτη την περιπτωση ειναι πηγη ρευματος αλλα και buffer για τον vas ....


αυτα ....
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

κανω εδω ενα off topic για τον φιλο Πανο ( και μια και δεν υπαρχει σχετικο νημα ) για να δειξω τι ειναι μια πλακετα για εναν προενισχυτη με """ σωστη δομηση """
η συγκεκριμενη πλακετα εχει αι το τροφοδοτικο απανω αλλα ειναι δομημενη με τετοια μορφη ωστε η εξοδος να ειναι κοντα στην τροφοδοσια και η εισοδος μονη της απο την αλλη μεραι για να ειναι οσο γινεται πιο μακρυα απο την τροφοδοσια...... ενω το THD σε μια οποιαδηποτε αλλη πλακετα και γενικων κατασκευων ηταν τυπου 0,012% με αυτην την πλακετα και προσεγεμενα υλικα επεσε περιπου μια δεκαδα 0,0018 το οποιο ειναι ενας πολυ καλος στοχος

http://www.eastelectronics.gr/images/preamp.GIF

maouna
13-03-12, 20:15
Ευχαριστώ για την κατατόπιση στη απορία μου Σακη.τελεια συμμετρία.Δεν πειραζει που οι εξοδοι του προενισχυτη είναι κοντα στα regulators,αρκεί οι είσοδοι να είναι μακριά?
Εχεις κάτι μεγάλους πυκνωτες στην έξοδο μάλλον πορτοκαλι ΜΚΤ.Καπου είχα διαβάσει ότι αμα ειναι μεγαλοι οι πυκνωτες σε διαστασεισ μπορει να λειτουργουν σαν κεραιεσ....ισχύει αυτο?επισης αναμεσα τους εχεισ ενα μικροτερο ΜΚΤ που συνδεεται στο out του θετικου regulator και στο out του αρνητικου regulator .Aυτός τι κανει?

Και αυτο το pcb που ανεβασεσ τι σχέδιο είναι?προενισχυτη?

sakis
13-03-12, 20:30
Ευχαριστώ για την κατατόπιση στη απορία μου Σακη.τελεια συμμετρία.
1)Δεν πειραζει που οι εξοδοι του προενισχυτη είναι κοντα στα regulators,αρκεί οι είσοδοι να είναι μακριά?

2)Εχεις κάτι μεγάλους πυκνωτες στην έξοδο μάλλον πορτοκαλι ΜΚΤ.Καπου είχα διαβάσει ότι αμα ειναι μεγαλοι οι πυκνωτες σε διαστασεισ μπορει να λειτουργουν σαν κεραιεσ....ισχύει αυτο?
3)επισης αναμεσα τους εχεισ ενα μικροτερο ΜΚΤ που συνδεεται στο out του θετικου regulator και στο out του αρνητικου regulator .Aυτός τι κανει?

Και αυτο το pcb που ανεβασεσ τι σχέδιο είναι?προενισχυτη?

1) Θεωρητικα οχι απο την αλλη μεγαλυτερη πηγη θορυβου ειναι οι διοδοι και η διανομη της γειωσης και οχι τα regulator σαφως και το θεμα αυτο μπορει να λυθει
Α)με το που παιρνεις την τροφοδοσια δλδ απο τις διοδους η απο τους πυκνωτες και
Β)με την τοπολογια CRC η οποια βοηθαει παρα πολυ

2) Σωστο και αυτο αλλα το φαινομενο ειναι πιο εντονο στα λαμπατα η γενικοτερα σε αντιστασεις μεγαλυτερες απο 47κ τυπου 100 500 η και 1Μ ( στην δικια μου περιπτωση δεν παιζει ) το οποιο και αυτο μπορει να αντιμετωπιστει τοποθετωντας το συν του πυκνωτη στην πλευρα του προενισχυτη και το πλην του πυκνωτη στην πλευρα της εξοδου προς τον ενισχυτη .

3) ο πυκνωτης αυτος κανει decoupling απο rail σε rail το οποιο σε προενισχυτες και γενικα σε διαταξεις χαμηλου θορυβου ειναι εξισου σημαντικο οσο το decoupling /bypass που γινεται στην εισοδο της τροφοδοσιας του μηχανηματος

Το σχεδιο ειναι απο προενισχυτη ο οποιος με τρανσιστορ σοφα επιλεγμενα και με την σγκεκριμενη πλακετα παει 100ΚΗΖ τετραγωνο και 600 Ημιτονο για πλακα και σε φορτια χαμηλα μεχρι 600Ω

αυτα ...
Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

maouna
13-03-12, 21:17
Β)με την τοπολογια CRC η οποια βοηθαει παρα πολυ

CRC τι ειναι?το star ground μηπως?

maouna
13-03-12, 21:25
επισης στην ανόρθωση εχεις και ενα πυκνωτη στην εισοδο που μπαινει το ac. Οταν κάνεις ανόρθωση στην RF συνιθίζεται και σε κάθε μια απο τις 4 διόδους να βάζεις από ενα πυκνωτη 100nf κεραμικό παραλληλα.Δεν ξέρω αν αυτό θα μπορουσε να βρει εφαρμογή και εδώ.

sakis
13-03-12, 21:36
Πανο .....
---CRC =CAPACITOR +RESISTOR +CAPACITOR
---O πυκνωτης εκει αναλογα με τον μετασχηματιστη στην ουσια βελτιωνει την συμπεριφορα του δευτερευοντος και κανει τις διοδους και το υπολοιπο πακετο να αποτελουν ενα πιο ηπιο φορτιο
---Θα μπορουσε αλλα δεν εχει και το απιστευτοτερο οφελος βαζεις μια ψιλογρηγορη διοδο και εισαι μια χαρα ....

Αγαπητε Πανουλη ενω βασικα μου τα εχεις κανει τσουρεκια και σε καποια φαση μου θυμιζεις τον γιο μου ( μολις 3 χρονων ) και η αγαπημενη του φραση ειναι """"Γιατι μπαμπα""" στην πραξη ομως χαιρομαι να σου απανταω γιατι οι ερωτησεις σου ειναι ευστοχες και ουσιωδεις και φυσικα και εγω και αλλα παιδια μπορουν να μαθουν κατι παραπανω απο την αναπτυξη μιας τετοιας συζητησης ...Καλοδεχουμενος λοιπον !!!!

maouna
13-03-12, 22:29
Δεν απεχω και πολύ απτο γιό σου..22 χρονακια μόνο..:biggrin: Αν θυμασαι οι ερωτήσεις μου ξεκινήσανε πριν κανα 3άρι χρόνια σε ενα thread που είχες σκοπό να παρεις εναν ενισχυτη της smartkit και να τον κανεις hi end και μετα με εναν sziklai που ήθελα να φτιάξω..... Και επειδή η λεπτομερεια κανει τη διαφορα και συ ξέρεις πολλα, δεν τις γλιτώνεις τις ερωτησεις μου....!!!

sakis
14-03-12, 11:53
Ξερεις Πανο .... τελικα το προτζεκτ αυτο προχωρησε απλα δεν το εχω παρουσιασει εδω ακομα ....βρεθηκε σοβαρο λαθος στην πλακετα της σμαρτ ( οι οποιοι φυσικα και δεχτηκαν την επισημανση και το λαθος τους αλλα και γενικοτερα διαβασαν το αρθρο και τα προβληματα που βρεθηκαν στι κιτ ετσι οπως το κατασκευαζουν...... πολυ σοβαρο απο μερους τους )

Σκοπος του προτζεκτ ειναι να το τελειωσω και να το κανω ""γυρα"" σε διαφορους χαιενταδες να το ακουσουν και να μας πουν την αποψη τους
Το γενικοτερο προβλημα ηταν το κουτι για να μπει μεσα ωστε να μην ειναι χυμα στο κυμα αλλα μια και με διαστημικο τροπο το θεμα κουτι λυθηκε σε λιγο καιρο θα κυκλοφορησει και αυτο καποια στιγμη .

μια και δεν υπαρχει ιδιαιτερο ενδιαφερον για θεματα high end εδω το νημα εχει αναρτηθει εδω http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/83108-HIGH-END-inside-out-!!!!/page6

Τελος για μια ακομα φορα θελω να συμβουλεψω ολα τα παιδια που κανουν diy να φιαχνουν πρωτα τα κουτια και μετα τα ηλεκτρονικα

καλημερες
Σακης Πετροπουλος

maouna
18-03-12, 13:27
Οι ζώνες που εχεις κανει στην πλακετα του προενισχυτη δεν τις ενωνεις με την γειωση.ειναι κακό αμα ενωθούν?
Επισης για τις διόδους θα ήταν καλύτερα τότε να χρησιμοποιηθουν oi UF4004 ?

sakis
19-03-12, 11:24
χμμμ ναι ... ειναι μια ιδεα και αυτη αλλα αν το κανεις αυτο φυσικα και σου χαλαει την φιλοσοφια του star ground πλεον .... μια αλλη εναλλακτικη η οποια εχει αποτελεσαμ ειναι το ground plane ( το συγκεκριμενο ) να συνδεθει στην γειωση του πλαισιου ....πανως η συγκεκριμενη πλακεα αν καπου μπαζει καποιον θορυβο αυτος ειναι μη μετρησιμος με τα οργανα που διαθετω εγω ....οποτε ειμαστε σε πολυ καλο δρομο ..

Για τις διοδους βαλέ οτι θες .... εγω με 1Ν4007 ειμαι μια χαρα

eretzoum
25-04-12, 14:35
Κανένα χαμπέρι ρε παιδιά;;;;;

pol465
08-05-12, 18:41
προθεση να ολκληρωθει το προτζεκτ εχουμε ολοι ...εμεις ....οι τρεις ....Βασικα μετα τα προβληματα που εκανε το τελυταιο μου σχηματικο και μετα απο αρκετο κοπο εχω καταληξει σε κατι πολυ καλυτερα που να συμπληρωνει την αρχικη μου σκεψη πιο σωστα .

Δυστυχως ομως βλεπω αρχικα ελαχιστο ενδιαφερον γενικα και επισης περα απο την δικια μου ιδεα δεν μας τιομησε και καποιος αλλος με καποια αλλη διαφορετικη η πρωτοποριακη ιδεα ... Παντως το θεμα μενει ακομα νοιχτο ...
...........
Αν υπαρχει περισσοτερο ενδιαφερον θα παραθεσω το νεοτερο σχηματικο για να το αξιολογησουμε

Νομίζω ότι ένα καλο σχεδιο ενισχυτή, είναι μια επένδυση στο φόρουμ. Ήμασταν τρεις και γίναμε τέσσερις. Αυριο θα θελησει καποιος αλλος να φτιαξει αυτον τον ενισχυτη. Και καποιος αλλος ισως.... μετα απο 5 χρόνια.
Προφανώς είσαι ο μόνος που έχεις τις γνώσεις να το σχεδιάσει.
Καλή θέληση υπάρχει απ' όλους μας οι οποίοι συμμετείχαμε σ'αυτο το τοπικ. Δυστυχως δεν εχω τον τροπο ουτε την γνωση για να σε βοηθησω.
Αν μπορεις να παρουσιασεις νεοτερο σχηματικο, θα το εκτιμουσα πολυ.

maouna
12-05-12, 19:08
νέκρωσε το θέμα....

maouna
26-11-12, 00:22
τι εγινε εδω????????

sakis
26-11-12, 16:34
Οτι βλεπεις Πανο ...τιποτα παραπανω τιποτα παρακατω

ggr
13-02-13, 22:53
Καλησπερα, δεν ξερω αν μετα απο πολλους μηνες εχει νοημα να επαναφερουμε ενα θεμα,αλλα η ουσια ειναι πως το συγκεκριμενο ξεκινησε με πολλες υποσχεσεις αλλα και ενδιαφερον. Το γιατι ατονησε στην πορεια ισως να εχει να κανει με το γεγονος οτι οι κυριοι συντελεστες του ηταν μετρημενοι στα δαχτυλα κυριολεκτικα. Λογικο εν μερι καθως δεν εχουν ολοι τις γνωσεις στο AUDIO (συγκαταλεγω και εμενα σε αυτη την κατηγορια) ετσι ωστε να συμμετεχουν πιο ενεργα και ουσιαστικα, παρα μονο να περιοριζονται στον ρολο του παρατηρητη. Παρολα αυτα το ενδιαφερον για ενα τετοιο project παραμενει υπαρκτο, αφου δινει την ευκαιρια σε καποιους να αποκτησουν γνωσεις για κατι που δεν ειναι οι πλεον ειδικοι , αλλα και στους γνωστες να εμβαθυνουν ακομα περισσοτερο ανταλασσοντας μεταξυ τους γνωμεςκαι πειρα. Μηπως λοιπον θα ηταν καλο να αναθερμανουμε το θεμα? εστω και μετα απο τοσο καιρο, θα ηταν κριμα να μεινει παρατημενο. Περιμενω τις αποψεις σας.

sakis
14-02-13, 17:46
οπως βλεπεις δεν υπαρχει ενδιαφερον .... ο κοσμος εχει αλλα προβληματα η απλα δεν πιστευει οτι αυτο που ξεκινησε να γινει τελικα δεν μπορει να γινει Απο την αλλη δεν φανηκαν και τιποτα ιδιαιτερες προσπαθειες η πρωτοποριακες προτασεις .

Αφου λοιπον δεν υπαρχει ενδιαφερον θα προσπαθησω να αλλαξω τα κριτηρια και μια και ακουστηκαν προτασεις του τυπου αντιγραψτε αυτο καλυτερα, κανω μια προταση ( ακομα ) οπου εφοσον δεν μπορουμε τεχνολογικα να παμε στο ενα βημα παραπανω να παμε 5 βηματα πισω .


Τον τελευταιο καιρο κατακλυζομαι απο μια ομαδα πελατων που κυνηγανε να αποκτησουν μηχανηματα τεχνολογιας 1970 τα οποια ειναι μονης τροφοδοσιας , με πυκνωτη στην εξοδο , με ολα τα τρανσιστορ ΝΡΝ στην εξοδο , και γενικα γηριοατρικη προσεγγιση .Ορκιζονται οτι η πληθωρα αρμονικων που παραγουν αυτα τα κυκλωμτα σε σχεση με τα συχρονα προσδιζει μια ιδιαιτερη χροια στον ηχο , μια ιδιαιτερη γλυκα λαμπατου σχεδον ηχου .

Με βαση την παραπανω ιδεα ανασχεδιασα ενα κυκλωμα βασισμενο σε αυτη την λογικη το εντυσα με συχρονους μακραν πιο γρηγορους ημιαγωγους , το πειραξα λιγακι στην αναδραση και το compensation του προσθεσα και ενα σταθροποιημενο τροφοδοτικο κλεμμενη ιδεα απο την quad και ενω η προσομοιωση λεει οτι εκπληρωνει το σκοπο του στο επακρο μελει να κατασκευαστει , να το ακουσουν καποιοι ανθρωποι και να μας πουν την γνωμη τους .

Εγω δεν προλαβαινω αυτη την εποχη να το κανω μπορω να ανεβασω το σχηματικο και να συζητησω οποια απορια υπαρχει πανω σε αυτο να υποστιριξω την κατασκευη η ακομα και να σχεδιασω μια πλακετα αλλα μεχρι εκει

το σχηματικο .... το οποιο εχει και ενα λαθος η αντισταση των 47Κ ειναι 4Κ7 και ειναι τυπογραφικο λαθος

http://www.eastelectronics.gr/images/G%20AMP.JPG

Costis Ni
14-02-13, 19:11
Να είναι όλα τα τρανζίστορ ΝΡΝ το καταλαβαίνω, είχα αναφερθεί παλιά στο θέμα αυτό. Ο πυκνωτής στη έξοδο όμως πραγματικά πάει στο 1971.

Ερώτηση: Τί νόημα έχει τα τρανζίστορ σε ενισχυτή ήχου ν ανεβαίνουν σε μεγάκυκλους;

sakis
14-02-13, 19:43
ευρος και ταχυτητα

Dimitris AR
14-02-13, 20:13
""" Ευρος και ταχυτητα "'' βεβαιως αλλα αυτο εξαρταται και απο το σχεδιο , και οταν μπουν τετοια τρανζιστορ σε ενισχυτη με καλο σχεδιο τοτε τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλα , τελεια η σχεδον τελεια τετραγωνα ακομα και στους 100ΚΗz , χαμηλες παραμορφωσεις και ακριβεια .
Βεβαια αυτο επιτυγχανεται και με λυχνιες , λιγο off topic αλλα εχω φτιαξει προενισχυτη με λυχνιες που εχει τεραστιο ευρως συχνωτητων , συγκεκριμενα -3dB στα 450ΚΗz .

Costis Ni
14-02-13, 20:34
Δηλαδή κυνηγάμε το τέλειο τετράγωνο στους 100 χιλιόκυκλους, Εκεί ναι, για να έχουμε τέλειο τετράγωνο πρέπει να έχουμε καλή απόδοση μέχρι το μεγάκυκλο.

ggr
14-02-13, 21:02
Απ οτι βλεπω στο σχεδιο του Σακη, απουσιαζει η βαθμιδα του διαφορικου στην εισοδο, αυτο τι μειονεκτηματα/πλεονεκτηματα παρουσιαζει σε μια σχεδιαση? Επισης ο διαφορικος ενισχυτης χρησιμοποιειται μονο σε κυκλωματα συμπληρωματικης συμμετριας εξοδου (ΝΡΝ-ΡΝΡ) η δεν εχει σχεση με αυτο?

sakis
14-02-13, 21:39
Η αναζητηση τετοιων επιδοσεων τυπου 100κ τετραγωνο λιγα εως πολυ λιγα πραγματα εχουν να πουν στον ακροατη τα τεστ που γινονται σε τοσο μεγαλο ευρος εχουν σκοπο να αναδειξουν την σταθεροτητα του μηχανηματος και την αναζητηση ταλαντωσης εκει η ψηλοτερα ....

Η μετρηση τετραγωνικου παλμου σε αυο το ευρος σε λαμπατο μηχανημα ειναι κατι το οποιο θα ηθελα να δω και αν τυχον το δω μετα θα ηθελα να δω την κατασταση των αρμονικων που παραγει ενα τετοιο μηχανημα , τον ελεγχο φασης , καθως επισης και την ταχυτητα (σε πραγματικο φορτιο ) και φυσικα την γραμμικοτητα σε ολο το μηκος του φασματος ...

Παρολα τα παραπανω στην τελικη εχει σημασια το πως ακουγεται .... ειναι πιθανον ενα λαμπατο μηχανημα να μην μετραει σωστα αλλα παρολα αυτα να παιζει εξαιρετικα ομορφα

Το σχηματικο που εχω ανεβασει ανηκει σε αυτη την κατηγορια οπου οι μετρησεις του δεν θα εχουν αστρονομικα αποτελεσματα πλην ομως αναμενεται να παιζει εξαιρετικα γλυκα ....

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Dimitris AR
14-02-13, 22:40
Tα τετραγωνα ειτε στα 20ΚΗz ειτε στα 50ΚΗz ειτε στα 100ΚΗz εχουν να πουν πολλα για το μηχανημα , και δεν μαρτυραν μονο την ταχυτητα του μηχανηματος αλλα το ευρος καθως και την αρμονικη παραμορφωση του μηχανηματος , η εαν ειναι εμφατικο το μηχανημα η υστερει σε καποιες συχνοτητες .

Παρακατω φαινονται 2 τετραγωνα 50KHz και 100KHz απο τον προενισχυτη μου ( The Jackall ) στα 2Vp-p , η ενισχυση ειναι 19,4dB και η αρνητικη αναδραση -14,6dB , τα -3dB ειναι στα 400KHz , πριν 2 εβδομαδες του μειωσα την ενισχυση ( επειδη ηταν παραπανω απο οτι χρειαζομουνα ) στα 16,7dB η αρνητικη αναδραση τωρα ειναι στα -17,3dB , τα δε -3dB τωρα ειναι στα 450KHz
( ηταν πολυ πιο πανω - πανω απο 500ΚΗz , αλλα αναγκαστικα να τα μειωσω αυξανοντας πολυ ελαχιστα την αντισταθμιση ( compensation ) ) επισης τωρα ο προενισχυτης εχει ακομα πιο χαμηλες παραμορφωσεις με λεπτομερη και αναλυτικο ηχο , οποτε καταλαβαινεις τι μπορει να φτιαξει κανεις με τις λυχνιες , που παρολο οτι δεν εχουν μικρη εσωτερικη αντισταση οπως τα τρανζιστορ ουτε κανουν τεραστια ενισχυση οπως τα τρανζιστορ , αλλα βλεπεις ποσο γραμμικα ειναι η ποσο πιο γραμμικα στοιχεια απο παρα πολλα τρανζιστορ ειναι .

Βεβαια καποιοι μπορει να μην καταλαβαν τι εννοω λεγοντας ολα αυτα , αλλα πιστευω οτι οσοι αχολουνται σοβαρα με τρανζιστορ θα καταλαβουν γιατι τα λεω ολα αυτα , και κατι ακομα το μεσαιο εικονιδιο ειναι τετραγωνο 100KHz 3Vp-p με αρνητικη αναδραση -17,3dB .

sakisr
15-02-13, 00:02
Αντε παλι....Απο το Νοεμβριο στο Φεβρουαριο το πηγατε το θεμα.Παρακαλω καταληξτε καπου γιατι ειμαι στα σκαρια για κανα καλο μηχανημα και περιμενω να δω που θα καταληξετε.Καλα τα tda και τα stk αλλα τρανζιστορικο μηχανημα ειναι αλλη αισθηση.:biggrin:

nassosxlvbros
15-02-13, 10:47
Να μείνουμε στα βασικά:
Τρανζίστορ εξόδου τα 2500/1949 που βρίσκονται εύκολα όπως και τα υπόλοιπα οδηγά διαφορικά καθρέφτες κλπ (σιγά μη πω και αμορτισσέρ) :lool:
Παραθέτω ένα σχέδιο-κόπια του έκανα κάτι λίγες μικροαλλαγές αλλά ουσιαστικά θα είναι η βάση μου.Έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ με τη σχεδίαση και ψάξιμο από την εποχή των...GREEC,C+A-Smart kit και...Hobbykits!Πάλι με χώσατε στη πρίζα....

Άντε,πολύ καθήσαμε,θα σαπίσουν τα υλικά!

sakis
15-02-13, 12:22
Αρχικα επειδη συζηταμε αρκετα σοβαρα θεματα θελει και λιγη προσοχη στην τοποθετηση που κανουμε ...Ειπα οτι οι μετρησεις στα 100 κηζ τετραγωνο δεν εχουν κατι να πουν στον ακροατη ειναι μονο για τεχνκη καταναλωση ,Αντιθετα οι μετρησεις σε 10-20 και χαμηλα το πολυ μεχρι 40 εχουν παρα πολλα να πουν στον ακροατη ....


δεν ειναι καθολου δυσκολο με οποια τοπολογια και διατηρωντας απλοτητα να φτασεις σε ευρος 200-500 ΚΗΖ και φυσικα αντιστασεις εισοδου 100Κ και πανω ... ομως δεν πρεπει να ξεχναμε οτι τα μηχανηματα αυτα που κατασκευαζουμε δεν θα μεινουν στον παγκο για μετρησεις .Θα μπουν να δουλεψουν σε συνδυασμο με αλλα μηχανηματα συχνα σε μη καθαρο περιβαλλον και πολλες φορες μπορει να οδηγουν ενισχυτες που δεν ""σηκωνουν "" σηματα/αρμονικες/υποπαραγωγα στα 50ΚΗΖ

Η ισσοροπια μεταξυ DIY -Consumer ειναι μια πιο προσιτη λυση και οι ακροτητες (ΙΕ bandwidth 500KHZ σε ενισχυτη /προενισχυτη audio ) δεν βοηθησαν ποτε κανεναν

Νασσο το κυκλωμα που εχεις προυσιασει με μια πρωτη ματια δεν βλεπω να εχει κατι λαθος αλλα απο την αλλη μερια ειναι κατι το τελειως κλασσικο που σημαινει οτι δεν ειναι κατι καινοιυργιο η διαφορετικο απο αυτα που βλεπουμε εδω και χρονια ...Η ουσια ηταν ο ενισχυτης αυτος να ηταν κατι εστω και λιγο πιο διαφορετικο .


Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

sakis
15-02-13, 12:26
και κατι αλλο που ξεχασα ... Φαντασου οτι εχεις εναν προ ""ανοιχτο"" μεχρι τα 500 κηζ ετσι και εχεις αφησει ενα κινητο διπλα του και χτυπησει υποθετω οοτι θα καει το κορδελιο ...τουλαχιστον ...

Dimitris AR
15-02-13, 16:03
Αρχικα επειδη συζηταμε αρκετα σοβαρα θεματα θελει και λιγη προσοχη στην τοποθετηση που κανουμε ...Ειπα οτι οι μετρησεις στα 100 κηζ τετραγωνο δεν εχουν κατι να πουν στον ακροατη ειναι μονο για τεχνκη καταναλωση ,Αντιθετα οι μετρησεις σε 10-20 και χαμηλα το πολυ μεχρι 40 εχουν παρα πολλα να πουν στον ακροατη ....


δεν ειναι καθολου δυσκολο με οποια τοπολογια και διατηρωντας απλοτητα να φτασεις σε ευρος 200-500 ΚΗΖ και φυσικα αντιστασεις εισοδου 100Κ και πανω ... ομως δεν πρεπει να ξεχναμε οτι τα μηχανηματα αυτα που κατασκευαζουμε δεν θα μεινουν στον παγκο για μετρησεις .Θα μπουν να δουλεψουν σε συνδυασμο με αλλα μηχανηματα συχνα σε μη καθαρο περιβαλλον και πολλες φορες μπορει να οδηγουν ενισχυτες που δεν ""σηκωνουν "" σηματα/αρμονικες/υποπαραγωγα στα 50ΚΗΖ

Η ισσοροπια μεταξυ DIY -Consumer ειναι μια πιο προσιτη λυση και οι ακροτητες (ΙΕ bandwidth 500KHZ σε ενισχυτη /προενισχυτη audio ) δεν βοηθησαν ποτε κανεναν

Νασσο το κυκλωμα που εχεις προυσιασει με μια πρωτη ματια δεν βλεπω να εχει κατι λαθος αλλα απο την αλλη μερια ειναι κατι το τελειως κλασσικο που σημαινει οτι δεν ειναι κατι καινοιυργιο η διαφορετικο απο αυτα που βλεπουμε εδω και χρονια ...Η ουσια ηταν ο ενισχυτης αυτος να ηταν κατι εστω και λιγο πιο διαφορετικο .


Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Mαλιστα , πρωτα λες οτι ειναι δυσκολο να δεις 100ΚΗz τετραγωνο απο λαμπατο μηχανημα και μαλιστα σε στυλ "να το δω και να μην το πιστεψω" και τωρα που ειδες τετοιο σημα απο λαμπατο μηχανημα λες οτι δεν ειναι κοθολου δυσκολο να φτασεις σε τετοιο ευρος των 200KHz και 500ΚΗz , λαβε υποψην οτι οταν ενα μηχανημα βγαζει καλα τα 100ΚΗz τετραγωνο τοτε τα 20ΚΗz ειναι τελεια και αυτο μας λεει παρα πολλα για την αποδοση του μηχανηματος , για αυτο εγω θα παρακαλεσω να ειμαστε πιο προσεκτικοι σε αυτα που λεμε .

Και κατι ακομα αυτη η αναφορα με το κινητο , δεν επρεπε να γινει καθολου , εχει χτυπησει πολλες φορες το κινητο και ειναι διπλα στα μηχανηματα και δεν συνεβει το παραμικρο , απλα ακουστηκε ο ηχος στα ηχεια , υποθετω για να το λες οτι κατι εχει συμβει με καποιο μηχανημα απο αυτα που φτιαχνεις τα τρανζιστορατα , εκει αν και δεν παιρνω ορκο κατι μπορει να συμβει , διοτι απ'οτι καταλαβα δεν ασχολεισαι με λυχνιες , και σου λεω απλα οτι καποια ρωσικα μαχητικα που τα ρανταρ τους ειναι με λυχνιες δεν θα ειχαν κανενα προβλημα να πεταξουν σε σχετικα κοντινες αποστασεις απο μερη που εχουν ραδιενεργεια , σε περιπτωση ομως του τρανζιστορ ρανταρ θα ειχαμε καποιες σοβαρες απωλειες :001_rolleyes: , οποτε τι να κανει το κινητο σε μια λαμπα .

p.gabr
15-02-13, 18:43
Οππππ παιδια εδω υπαρχουν σοβαρες λεπτομεριες

Αυτο που λες Δημητρη δεν ισχυει, οτι εαν το τετραγωνο ειναι καλο στους.100 ειναι τελειο στους 10

Να διαχωρισω κατ αρχην κατι ,που ισως εχει στραβα δωθει

Η απεικονηση του τετραγωνικου παλμου στην οθονη ενος παλμογραφου, ειναι κατ επεκταση η καμπυλη αποκρισης.
Το ανεβασμα του παλμου η αρχη δηλ ,εχει να κανει με το ποσο γρηγορα ανεβαινει Εκει καταλαβαινουμε τις υψηλες.Το τελειωμα του παλμου προς το μηδεν εχει να κανει με τις.χαμηλες
Εαν τωρα προσπαθησουμε να παρουμε το τετραγωνο ενος ενισχυτου με λαουντνες τοτε στην εξοδο δεν θα δουμε τετραγωνο αλλα την καμπουρα μιας καμηλας αναστροφα.Αυτο ομως δεν συμαινει οτι εχει παραμορφωση.
Τελος.μην συνδεουμε παντα το τετραγωνο με την παραμορφωση αλλα το σωστο ειναι με την αποκριση

Εαν λοιπον υπαρχει ενας ενισχυτης με Τone τοτε ολα αυτα που λεω μπορει κανεις ευκολα.να το διαπιστωσει

Dimitris AR
15-02-13, 19:37
Παναγιωτη τα ξερω αυτα που λες , και εγω στο ποστ #242 μιλησα για εμφαση η υστερηση σε καποιες συχνοτητες που μας δειχνει ο τετραγωνικος παλμος """"""""Tα τετραγωνα ειτε στα 20ΚΗz ειτε στα 50ΚΗz ειτε στα 100ΚΗz εχουν να πουν πολλα για το μηχανημα , και δεν μαρτυραν μονο την ταχυτητα του μηχανηματος αλλα το ευρος καθως και την αρμονικη παραμορφωση του μηχανηματος , η εαν ειναι εμφατικο το μηχανημα η υστερει σε καποιες συχνοτητες .""""""""
μαλλον δεν το διαβασες καλα ,
, και συγκεκριμενα εαν εχουμε "καμπουρα καμηλας" οπως ειπες προς τα πανω αυτο μας δειχνει εμφαση και εαν ειναι προς τα κατω αυτο μας δειχνει υστερηση σε καποιες συχνοτητες ( ενω εσυ ειπες το αντιθετο ) , αλλα ο τετραγωνικος παλμος μας δειχνει και παραμορφωση διοτι αλλοιως ειναι να στρογυλευει ( που σημαινει οτι εχει καποια "μαλακα" πριμα ) και αλλοιως ειναι να εχει και καποιο πολυ μικρο overshoot ( σκληρα πριμα ) , να μην το μπερδεψουμε ομως με το αρκετο overshoot που εαν εχει και ringing μαζι τοτε ειναι ταλαντωση .

p.gabr
15-02-13, 19:52
Δημητη δεν τα εχω διαβάσει όλα και σου εχω ξαναπεί οτι δεν είμαι και ο πιο ειδικός στον ήχο

Αυτο που ειπα είναι γιατι ,τα αποτέλεσμα του τετραγωνικού παρουσιάζονται εδώ σαν τερας παραμορφώσεως

Αυτο μόνο θελω εγω να επισημάνω και να διαχωρίσω