PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπλοκάρισμα ROISCOC 208CN



χημικος
16-12-11, 01:14
Συναγερμός ROISCOC 208CN
1. Προσπαθώντας να τεστάρω το σύστημα, το ενεργοποίησα. Ο συναγερμός χτύπησε και προσπάθησε να πάρει τα τηλέφωνα που είχα δηλώσει. Η τηλεφωνική γραμμή του σπιτιού την οποία είχα συνδέσει στο line, αφήνοντας τις επαφές phone κενές, μπλοκάρισε. Μόλις την αποσύνδεσα από την πλακέτα το τηλέφωνο του σπιτιού δούλεψε κανονικά. Το λαμπάκι dial στην πλακέτα εξακολουθούσε να ανάβει (άρα προσπαθεί να τηλεφωνήσει;) και ο συναγερμός δεν οπλίζει βγάζοντας com error. Προσπάθησα να επαναφέρω τις εργοστασιακές παραμέτρους με το τζαμπεράκι αλλά δεν το πέτυχα. Το σύστημα δεν ξεμπλόκαρε και το λαμπάκι εξακλουθεί να ανάβει και μετά την διακοπή ρεύματος και επαναφορά. Μήπως κάποιος έχει ιδέα τι μπορώ να κάνω;
2. Για το ίδιο σύστημα, φίλος χωρίς σταθερό τηλέφωνο σπίτι του, αγόρασε το αντίστοιχο GSM. Γνωρίζει κανείς που το συνδέει στο line ή στο phone;
Ευχαριστώ.

stinger
16-12-11, 12:46
φιλε μου καλημερα..δυστηχως θα σε απογοητευσω αλλα δεν μπορεις μονος σου να κανεις κατι σε αυτο το προβλημα....ειχε το ιδιο προβλημα ενας φιλος που του εβαλα τον συναγερμο.
το προβλημα: εχει καταρευσει το τηλεφωνικο κεντρο του συναγερμου σου διοτι εκανες κι εσυ το ιδιο λαθος με τον φιλο μου μαλλον...εβαλες αλλη γραμμη στον συναγερμο και χρησιμοποιεις αλλη γραμμη για τα τηλεφωνα σου..το κοκκινο λαμπακι αναβει οταν χρησιμοποιειται το τηλεφωνικο κεντρο του συναγερμου και δεν αναβει οταν χτυπα συναγερμος..
η λυση: να βγαλεις την πλακετα και το πληκτρολογιο και να τα στειλεις στο μαγαζι που τα πηρες να πανε για επισκευη στην TELE που ειναι ο αντιπροσωπος στην ελλαδα και εχει εξουσιοδοτημενο τεχνικο 2105584180...εγω εχω στειλει την πλακετα και πληκτρολογιο και αναμενω απαντηση αλλα με ενα τηλεφωνο που πηρα μου εξηγησε περι τινος προκειται...
με αλλα λογια ο συγκεκριμενος συναγερμος θελει το καλωδιο που ερχεται απο τον οτε να παει σε ενα διαχωριστη-φιλτρο αν εχεις και ιντερνετ και απο εκει απευθειας στο κεντρο του συναγερμου και μετα στο τηλεφωνο σου...αν παει αλλο καλωδιο στο τηλεφωνο και αλλο καλωδιο στον συγκεκριμενο συναγερμο καταρεει το κεντρο δυστηχως..

οσο για τον φιλο σου
http://www.stavrianos-dw.gr/images/products/x-1103pdf.pdf

jomor
16-12-11, 17:30
εγώ πάντως τον έχω συνδέσει ως απλή τηλεφωνική συσκευη και παιζουν ολα μια χαρα (forthnet).

Δηλαδη ερχεται απο τον "οτε" η γραμμή, μπαινει στο dsl φιλτρο και στην έξοδο για την φωνή έχω συνδέσει παράλληλα όλες τις τηλεφωνικές συσκευές μου, μια απο αυτές ειναι και ο πίνακας του συναγερμού. Μια χαρά δουλεύει. To ίδιο έχω κάνει εκτός απο τον roiscok και στον apollo. Τεχνικά δηλαδή δεν υπάρχει προβλημα, τουλαχιστον με τον δικό μου εξοπλισμό. Σχεδιαστικά όμως, το σωστό είναι αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής.

Ο λόγος που πρέπει η γραμμή να έρχεται πρώτα στον συναγερμό και μετά απο αυτόν να πάρουν σήμα οι συσκευές, είναι για να έχει 100% ο συναγερμός διαθεσιμότητα στην υπηρεσία. Δηλ αν μιλάει καποιος με τις ώρες στο τηλέφωνο, και ο συναγερμός πρέπει να κάνει το προκαθορισμένο test με το κεντρο ληψης σημάτων, δεν θα τα καταφέρει. Ενω αν πρώτα ερχεται το σήμα στον συναγερμό και μετά στα υπόλοιπα, ο συανγερμός διακοπτει την εξοδο προς τις υπολοιπες συσκευές και χρησιμοποιεί την γραμμή για πάρτη του. Αν όμως δεν εισαι συνδεδεμενος με κεντρο λήψης, και δεν μιλάς ποτέ στο τηλέφωνο όπως εγώ, τότε δεν υπάρχει θέμα, αυτό όμως είναι προσωπική επιλογή και δεν είναι το προτεινόμενο. Καλη πρακτική είναι σε κάθε περίπτωση να τραβάμε γραμμή τηλεφώνου από το σημείο που ερχεται η γραμμη του οτε μεχρι τον συναγερμό με τετράκλωνο καλώδιο, ώστε να μπορούμε να γυρίσουμε την συνδεσμολογία στην προτεινόμενη αν χρειαστεί.

Για το gsm gateway, αυτο εξομοιώνει μια γραμμή σταθερής τηλεφωνίας και την σερβίρει στον συναγερμό. Αρα θα τον συνδέσεις στο line, σαν να ερχόταν από τον οΤε.

stinger
16-12-11, 19:30
επισης αυτο που θελω να συμπληρωσω ειναι πως το κεντρο του συναγερμου εχει μια λειτουργια ωστε να κοβει τα τυχον τηλεφωνα που ειναι ανοικτα κατα την στιγμη του συναγερμου και να παιρνει αυτο τα τηλεφωνα που ειναι καταχωρημενα...αν ειναι τα τηλεφωνα παραλληλα συνδεδεμενα τοτε διμιουργειται προβλημα διοτι ο συναγερμος δεν μπορει να χρησιμοποιησει την γραμμη απευθειας κατι που θα γινοταν σε περιπτωση που ηταν συνδεδεμενα οπως λεει ο κατασκευαστης..
με αλλα λογια αν μιλας στο τηλεφωνο και χτυπησει συναγερμος το πιο πιθανο ειναι να μπλοκαρει..
το gsm gateway αν δεν κανω λαθος γιαννη συνδεεται στην εξοδο (phone) του συναγερμου...το λεει και το manual.......ειναι η θυρ 3 στο gsm

χημικος
18-12-11, 02:13
Φίλοι, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μερικά σχόλια:
1. Οι οδηγίες, ελληνικές και αγγλικές δεν λένε τίποτα για αυτό το πρόβλημα. Ούτε λένε τίποτα για φίλτρα στη γραμμή.
2. Πήρα την αντιπροσωπεία (tele) στο συγκεκριμένο τηλέφωνο και δήλωσα το πρόβλημα. Η λύση σύμφωνα με το τεχνικό τους είναι να κάνω ρισετ με το τζαμπερ. Το έχω ήδη κάνει και δεν δουλεύει. Ξέρουν λοιπόν αυτοί τίποτα ή είναι της πλάκας;
3. Όντως τηλέφωνο και συναγερμός είναι συνδεδεμένα παράλληλα. Έκανα και μερεμέτι για να πάω τηλ. γραμμή στο συναγερμό, χρησιμοποιώντας τα καλώδια του κουδουνιού της εξώπορτας, το οποίο κατήργησα και έβαλα ασύρματο. Που να ξερα ότι με GSM θα έκανα δουλειά.
4. Και το πληκτρολόγιο χάλασε; Τουλάχιστον να αλλάξω μόνο την πλακέτα.
Και πάλι ευχαριστώ

stinger
18-12-11, 18:44
η TELE ειναι ο μονος εξουσιοδοτημενος αντιπροσωπος στην ελλαδα..κατι παραπανω θα ξερουν απο εμας...κι εγω ειχα παρει τηλ και ζητησα καποιον τεχνικο και μου ειπε να στειλω μαζι και το πληκτρολογιο γιατι θα τα δοκιμασουν μαζι και μετα την επισκευη ωστε να ειναι σιγουροι οτι δουλευει αυτο που εκαναν...
φιλε γιωργο εγω προσωπικα αν μου συμβει το ιδιο δεν θα μπω σε αυτην την διαδικασια να στειλω ,να περιμενω ποτε θα ερθει και αν θα δουλευει...θα παρω μια πλακετα καινουργια και τελος...30 ευρω εχει καινουργια
τωρα θα μου στοιχισει κανα 20 ευρω η ολη διαδικασια και περιμενω μια βδομαδα τωρα αλλα δεν ειναι δικος μου ο συναγερμος οποτε και γιαυτο τον εστειλα..

jomor
18-12-11, 21:54
το gsm gateway αν δεν κανω λαθος γιαννη συνδεεται στην εξοδο (phone) του συναγερμου...το λεει και το manual.......ειναι η θυρ 3 στο gsm


Mην εμπιστεύεσαι και πολύ τα αγγλικά του κινέζου..

πάρτο με βάση την λογική, αν η γραμμή ερχόταν από τον οτε που θα έμπαινε? στο line.

το gsm εξομοιώνει την γραμμή κινητής σα να είναι pstn, θα μπορούσες κάλλιστα να συνδέσεις μια κλασική τηλεφωνική συσκευή πάνω του αντι για τον συναργερμό, gateway είναι αλλωστε.

stinger
18-12-11, 22:12
το gsm δεν το εχω και διαβασα αυτο που ειδα στο εγχειριδιο...με βαση την λογικη εχεις δικιο ομως..

thanos_x
18-12-11, 23:08
Φιλε μου ελπίζω αυτα να ειναι και τα μοναδικα προβληματα που θα εχεις με αυτα τα συστηματα συναγερμου....
Σε καποιο αλλο τοπικ μίλησα οτι ειναι εντελως ασταθη στην λειτουργία τους...
Νομίζω οτι οσοι ασχολούμαστε επαγγελματικα με το αντικειμενο, οφειλουμε να προστατεψουμε απο τετοιες αναξιοπιστες κατασκευες και τους πελάτες, αλλά και εμας τους ιδιους ως τεχνικους...
Μια φθηνη τιμη εν τελει γινεται πολυ "ακριβη" οταν το συστημα ειναι "πατατα"...

stinger
19-12-11, 09:31
Φιλε μου ελπίζω αυτα να ειναι και τα μοναδικα προβληματα που θα εχεις με αυτα τα συστηματα συναγερμου....
Σε καποιο αλλο τοπικ μίλησα οτι ειναι εντελως ασταθη στην λειτουργία τους...
Νομίζω οτι οσοι ασχολούμαστε επαγγελματικα με το αντικειμενο, οφειλουμε να προστατεψουμε απο τετοιες αναξιοπιστες κατασκευες και τους πελάτες, αλλά και εμας τους ιδιους ως τεχνικους...
Μια φθηνη τιμη εν τελει γινεται πολυ "ακριβη" οταν το συστημα ειναι "πατατα"...

θανο καλημερα..αν εχεις ορεξη να διαβαζεις θα μπορουσα να σου γραψω καποια στιγμη πολλες περιπτωσεις ''υπερπροστασιας'' πελατων απο επαγγελματιες του χωρου σας γιατι τυνχανει να ξερω μπολικες περιπτωσεις..αλλα το θεμα μας πιστευω δεν ειναι να μπουμε σε μια αντιπαραθεση αλλα να βοηθαμε αν μπορουμε καποιους που εχουν αναγκη...παντα θα υπαρχουν τα ακριβα και τα φθηνα συστηματα και ΟΛΑ εχουν προβληματα οταν δεν συνδεονται σωστα..
τον RP 208CN και τον RP 248CN επειδη τους εχω δουλεψει λεω οτι δεν ειναι τοσο ''πατατα'' σε σχεση παντα με το τι ζητα ο καθενας μας

jomor
19-12-11, 12:18
Από την άλλη πρέπει να έχουμε υπόψη μας ότι ο Roiscok είναι ο μοναδικός που είναι σε άκρως προσιτή τιμή, άρα είναι και ο πρώτος που θα αγοράσει ο αδαής για να πειραματιστεί. Είναι πολύ λογικό λοιπόν να γεμίζουν threads αναφερόμενα με προβλήματα που συναντά ο αρχάριος προσπαθώντας να μάθει πώς συνδέεται μια ζώνη ενώ ταυτόχρονα δεν έχει καν τις βασικές γνώσεις ηλεκτρολογίας/ηλεκτρονικών. Αν έδιναν και άλλες ακριβότερες μάρκες αναλυτική τεκμηρίωση (εξαιρείται η sigma και ΜΠΡΑΒΟ της) και ζούσαμε σε ευρωστες εποχές με καλύτερα οικονομικά, θα είχαμε και αντιστοιχες αναφορές σε ακριβότερες μάρκες. Τώρα τα στατιστικά περί βλαβών, δεν πρέπει να τα βλέπουμε με απόλυτες τιμές, αλλά σε συνδυασμό με τα ποσοστά πωλήσεων. Αν εχουν πωληθεί σε ένα χρόνο 3.000 roiscok και 150 κομμάτια πχ Paradox (καθαρά τυχαία λέω την μάρκα), είναι λογικό οι βλάβες στα Roiscok να είναι αριθμητικά περισσότερες. Τα Fiat χαλάνε περισσοτερο από τις Bentley, ασχετα αν και αυτές είναι μπ##ρδ#λ#.... Δεν συγκρίνω φυσικά τους roiscok με τις ακριβότερες μάρκες, είναι πολύ entry level, με τις βασικές μόνο λειτουργίες, αλλά είναι έντιμα τιμολογημένος και αυτό πρέπει να ανταμείβεται ειδικά στην σημερινή εποχή.

stinger
19-12-11, 14:19
συμφωνω μαζι σου απολυτα γιαννη και αυτο προσπαθω να πω κι εγω.....κι εχω πει και το εξης: αν η sigma εδινε μαζι και το πληκτρολογιο με τον συναγερμο οπως και η roiscok (που ειναι η μοναδικη) κι εγω θα προτιμουσα την sigma...αν και η sigma προσφερει πολλες περισσοτερες λειτουργιες και δικαιως ειναι πιο ακριβη.
π.χ γιατι να αγορασω ενα πανακριβο κινητο ,με χιλιαδες εφαρμογες που δεν θα χρησιμοποιησω ποτε , αν το θελω μονο για να τηλεφωνω??? αν ομως τις χρειαζομαι θα παρω το ακριβοτερο και τελος...

jomor
19-12-11, 23:47
δεν ξέρω αν την Sigma την λες ακριβή. Ενα πληκτρολόγιο LCD εχει 68 ευρώ. Αν και το ακριβό/φτηνό είναι υποκειμενικές έννοιες για τον καθένα, εγώ θα το έλεγα τουλάχιστον προσιτό. Ενα paradox παιζει από 160 μέχρι 270 ευρώ, caddx στα 200 ευρώ, κάτι που προσωπικά θεωρώ ακριβά, άσχετα με το αν έχω να τα πληρώσω ή όχι. Μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο μπορει κάποιος να προτιμήσει έναν roiscok σε σχέση με έναν ακριβότερο (κόστος) ή για ποιό λόγο μπορει να διαλέξει κάποιος έναν sigma σε σχέση με έναν roiscok (ολοκληρωμένη αξιόπιστη επιλογή σε λογικά χρήματα). δεν καταλαβαίνω όμως για ποιό λόγο να επιλέξει κάποιος έναν paradox ή caddx σε σχέση με εναν sigma, ποιές ειναι συγκεκριμένα οι παραπάνω δυνατότητες που δικαιολογούν μια τέτοια επιλογή σχεδόν διπλασιου κόστους? οι επιλογές στην ελληνική αγορά δεν ειναι και πολλές άλλωστε οπότε είναι λογικό να γίνονται οι συγκρίσεις ανάμεσα και σε διαφορετικές κατηγορίες τιμής.

stinger
23-12-11, 21:10
φιλε μου καλημερα..δυστηχως θα σε απογοητευσω αλλα δεν μπορεις μονος σου να κανεις κατι σε αυτο το προβλημα....ειχε το ιδιο προβλημα ενας φιλος που του εβαλα τον συναγερμο.
το προβλημα: εχει καταρευσει το τηλεφωνικο κεντρο του συναγερμου σου διοτι εκανες κι εσυ το ιδιο λαθος με τον φιλο μου μαλλον...εβαλες αλλη γραμμη στον συναγερμο και χρησιμοποιεις αλλη γραμμη για τα τηλεφωνα σου..το κοκκινο λαμπακι αναβει οταν χρησιμοποιειται το τηλεφωνικο κεντρο του συναγερμου και δεν αναβει οταν χτυπα συναγερμος..
η λυση: να βγαλεις την πλακετα και το πληκτρολογιο και να τα στειλεις στο μαγαζι που τα πηρες να πανε για επισκευη στην TELE που ειναι ο αντιπροσωπος στην ελλαδα και εχει εξουσιοδοτημενο τεχνικο 2105584180...εγω εχω στειλει την πλακετα και πληκτρολογιο και αναμενω απαντηση αλλα με ενα τηλεφωνο που πηρα μου εξηγησε περι τινος προκειται...
με αλλα λογια ο συγκεκριμενος συναγερμος θελει το καλωδιο που ερχεται απο τον οτε να παει σε ενα διαχωριστη-φιλτρο αν εχεις και ιντερνετ και απο εκει απευθειας στο κεντρο του συναγερμου και μετα στο τηλεφωνο σου...αν παει αλλο καλωδιο στο τηλεφωνο και αλλο καλωδιο στον συγκεκριμενο συναγερμο καταρεει το κεντρο δυστηχως..

οσο για τον φιλο σου
http://www.stavrianos-dw.gr/images/products/x-1103pdf.pdf

η πλακετα μου τελικα αντικατασταθηκε απο καινουργια απο το μαγαζι που την ειχα παρει λογω εγγυησης...μετα απο επικοινωνια που ειχα με τον τεχνικο της TELE μου εξηγησε το προβλημα και οτι ειναι λαθος τελικα η παραλληλη συνδεση των τηλεφωνων και κεντρου και πρεπει να αποφευγεται..

χημικος
10-01-12, 20:51
Αγαπητοί φίλοι χρόνια πολλά
Πήγα πλακέτα κέντρου και πληκτρολόγιο στην αντιπροσωπεία (TELE). Έκαναν έλεγχο και τελικά μου τα αντικατέστησαν με καινούρια. Είπαν ότι το πρόβλημα δεν ήταν η λειτουργία του τηλεφώνου, αλλά κάτι ευρύτερο. Μάλιστα ο τεχνικός μου είπε ότι η παράλληλη σύνδεση συναγερμού και τηλεφώνου αν και δεν είναι σωστή, δεν θα πρέπει να δημιουργεί πρόβλημα.
Χαιρετώ