PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 φωτιστικα 1διακοπτης



anna_nikol
19-12-11, 05:28
γεια σας.
ειμαι νεο μελλος της κοινοτητας συζητησης.
σας βρηκα τυχαια ,ψαχνωντας στο διαδυκτιο για ενα προβλημα που εχω.
καταρχην να σας πω ,πως ειμαι πρωτοετης στα τει,τμημα ηλεκτρολογων.
στο προβλημα τωρα.
στο σαλονι,εχει 2 φωτιστικα(μια λαμπα απλη),που αναβουν απο εναν και μονο διακοπτη μονο.
τα φωτιστικα θα αλλαχθουν και θα μπουν πιο καλα οπως ταιριαζει να εχει ενα σαλονι(6,8,10 λαμπες)
το προβλημα ειναι πως θελω να αλλαξω τον διακοπτη και να βαλω διπλο,οποτε να αναβει μονο το ενα φωτιστικο και οχι και τα δυο μαζι.
στο διακοπτη εχει 2 καλοδια.τι πρεπει να κανω?

selectronic
19-12-11, 07:31
Καλημέρα φίλε μου.

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να σκεφτείς αν μπορείς να επέμβεις στο κουτί διακλάδωσης που είναι πάνω από τον διακόπτη. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να δουλέψεις χωρίς ρεύμα στο σπίτι, και ότι πρέπει να πιάνουν τα χέρια σου λίγο.


Τι πείρα έχεις με τα ηλεκτρολογικά? Μπορείς να κάνεις συνδέσεις σωστά? Μήπως ξέρεις κάποιον άλλο που έχει κάποια εμπειρία? Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για 220V και όχι για μπαταρίες, το ρεύμα σκοτώνει!

katmadas
19-12-11, 09:24
Παρε τηλεφωνο εναν ηλεκτρολογο δεν θα σου ζητησει πολλα και θα σου διξει κιολας το πως γινετε live!
Ετσι και εσυ θα εισαι ευχαριστημενη και ο ηλεκτρολογος και τα φωτιστικα και το σπιτι!!!

Υ.Γ.Βλεπω η γυνεκια παρεα μεγαλωνει!

Ηλιας Α
19-12-11, 10:52
Καλημέρα.
Αν δεν ήταν << πρωτοετης στα τει >> θα σώπενα.
Σ΄αυτή την περίπτωση πιστεύω πως για πολλούς λόγους, πρέπει να συνεχίσει να το φτιάξε, και βεβαίως με μεγάλη προσοχή.
Ας αναρτήσει μια φωτό όλου του τοίχου που είναι ο διακόπτης, και1 φωτί του ταβανιού

selectronic
19-12-11, 11:27
Μόλις τώρα πρόσεξα ότι η γραφών ανήκει στο «αδύναμο» φύλλο!

Διχάζομαι ομολογώ, από την μία ΤΕΙ ηλεκτρολόγος, από την άλλη γυναίκα με κατσαβίδι… Όχι ότι δεν γίνεται, μην παρεξηγηθώ (είχα και γυναίκα καθηγήτρια στην Σιβιτανίδειο), απλώς δεν το συναντάς συχνά να ξέρει να κάνει ενώσεις σε κουτί γυναίκα.

Άννα αν πιστεύεις ότι το έχεις, προχωράμε!

FILMAN
19-12-11, 11:57
Και τί γίνεται αν τα καλώδια πηγαίνουν από το ένα φωτιστικό στο άλλο;

Κυριακίδης
19-12-11, 11:58
Ρε τι νομίζατε ? σε λίγα χρόνια οι άντρες θα φορέσουν ποδιές και στην κουζίνα κατ ευθείαν!
Νομίζω ότι δεν γίνεται από την άποψη ότι ήδη (από αρχικής κατασκευής του σπιτιού) έχουν περάσει καλώδια μέχρι τις λάμπες το πιθανότερο (2 καλώδια φυτευτά μέσα στο τσιμέντο ) και για τις 2 λάμπες παράλληλα. και μάλλον στα ταβάνια δυστυχώς δεν περνάνε σωλήνες . για να μπορεί στην συνέχεια να "προσθέσει" καλώδια υποτίθεται για ξεχωριστή φάση για την άλλη λάμπα.

Εκτός αν .... λέω αν .... είναι το τυχερό αυτό το καλώδιο που είναι φυτευμένο στο ταβάνι να έτυχε να το έχουν περάσει και με γείωση . και να χρησιμοποιήσει το καλώδιο της γείωσης σαν δεύτερη φάση .... βέβαια θα μου πείτε κάπως ανορθόδοξο αλλά άλλη λύση δεν υπάρχει.

selectronic
19-12-11, 12:00
Και τί γίνεται αν τα καλώδια πηγαίνουν από το ένα φωτιστικό στο άλλο;
Αυτή είναι άτυχης περίπτωση… Ευελπιστώ ότι όλα θα είναι καλά και θα έχουμε δύο πλακέ ΝΥΜ στο κουτί.


Τώρα αν πέσουμε σε περίπτωση… Αν δεν μας πει/δείξει τι παίζει μέσα στο κουτί, τίποτα δεν είναι σίγουρο.

FILMAN
19-12-11, 12:05
Ακόμα και αν έχουμε μόνο 2 καλώδια να ανεβαίνουν στο ταβάνι εκεί που είναι το ένα φως, και μετά συνεχίζουν πάλι δύο ως το άλλο φως, υπάρχει λύση. Αλλά πρέπει να βρεθούν λάμπες πυρακτώσεως 165V! Αν μπουν λάμπες οικονομίας είναι πολύ πιθανόν να πετύχει ακόμα και με λάμπες 230V.

selectronic
19-12-11, 12:09
Ρε τι νομίζατε ? σε λίγα χρόνια οι άντρες θα φορέσουν ποδιές και στην κουζίνα κατ ευθείαν!
Νομίζω ότι δεν γίνεται από την άποψη ότι ήδη (από αρχικής κατασκευής του σπιτιού) έχουν περάσει καλώδια μέχρι τις λάμπες το πιθανότερο (2 καλώδια φυτευτά μέσα στο τσιμέντο ) και για τις 2 λάμπες παράλληλα. και μάλλον στα ταβάνια δυστυχώς δεν περνάνε σωλήνες . για να μπορεί στην συνέχεια να "προσθέσει" καλώδια υποτίθεται για ξεχωριστή φάση για την άλλη λάμπα.

Εκτός αν .... λέω αν .... είναι το τυχερό αυτό το καλώδιο που είναι φυτευμένο στο ταβάνι να έτυχε να το έχουν περάσει και με γείωση . και να χρησιμοποιήσει το καλώδιο της γείωσης σαν δεύτερη φάση .... βέβαια θα μου πείτε κάπως ανορθόδοξο αλλά άλλη λύση δεν υπάρχει.
Καλά, σωλήνα σε ταβάνι δεν έχω δει ποτέ μου! Επίσης διπλό καλώδιο μόνο 1-2 έχω δει, όλοι 3x1,5mm βάζουν. Αν είναι και σχετικά νέο (όχι του 1940) το σπίτι, λογικά θα είναι εύκολο (ένα εξτρά καλωδιάκι και δύο ενώσεις δουλειά).

Κάτσε να δούμε και αν μπορεί να το κάνει η Άννα (ή κάποιος άλλος)… μπορούμε να σφίξουμε καλά τα καλώδια μεταξύ τους,? Αν είναι και τα καλώδια κομμένα ίσα-ίσα στα κουτιά και είναι στριμόκ@λη η κατάσταση…

selectronic
19-12-11, 12:11
Ακόμα και αν έχουμε μόνο 2 καλώδια να ανεβαίνουν στο ταβάνι εκεί που είναι το ένα φως, και μετά συνεχίζουν πάλι δύο ως το άλλο φως, υπάρχει λύση. Αλλά πρέπει να βρεθούν λάμπες πυρακτώσεως 165V! Αν μπουν λάμπες οικονομίας είναι πολύ πιθανόν να πετύχει ακόμα και με λάμπες 230V.
Ουάου, πολύ «πονηρό» αυτό!

Και αν πάει μετά κανένας «παλιός» ηλεκτρολόγος (κάποιας ηλικίας ας πούμε), θα τραβάει τα μαλλιά του:lool:

FILMAN
19-12-11, 12:25
Όντως. Γι αυτό να καλείτε μόνο καραφλούς!

Ηλιας Α
19-12-11, 17:20
Αλλά πρέπει να βρεθούν λάμπες πυρακτώσεως 165V! Αν μπουν λάμπες οικονομίας είναι πολύ πιθανόν να πετύχει ακόμα και με λάμπες 230V.

<< Αλλά πρέπει να βρεθούν λάμπες πυρακτώσεως 165V! >>
Σωστά
<< Αν μπουν λάμπες οικονομίας είναι πολύ πιθανόν να πετύχει ακόμα και με λάμπες 230V.>>
Ερωτώ: Αν μπουν λάμπες πυράκτωσης αντί για οικονομίας τι θα αλλάξει;

FILMAN
19-12-11, 17:24
Για να ανάβουν σωστά οι πυρακτώσεως με ημιανορθωμένα 220 (αυτή ήταν η πονηριά) πρέπει να έχουν ονομαστική τάση 165V. Αντίθετα, οι οικονομίας μια και κάνουν ανόρθωση εσωτερικά ίσως δουλέψουν κανονικά, αν όχι, τότε με μια δίοδο και έναν ηλεκτρολυτικό απ' έξω θα είμαστε εντάξει.

Ηλιας Α
19-12-11, 21:39
Για να ανάβουν σωστά οι πυρακτώσεως με ημιανορθωμένα 220 (αυτή ήταν η πονηριά) πρέπει να έχουν ονομαστική τάση 165V. Αντίθετα, οι οικονομίας μια και κάνουν ανόρθωση εσωτερικά ίσως δουλέψουν κανονικά, αν όχι, τότε με μια δίοδο και έναν ηλεκτρολυτικό απ' έξω θα είμαστε εντάξει.
<< Για να ανάβουν σωστά οι πυρακτώσεως με ημιανορθωμένα 220 (αυτή ήταν η πονηριά) πρέπει να έχουν ονομαστική τάση 165V >>….. << με ημιανορθωμένα 220>>
Δε φαντάστικα αυτό! νόμισα πως θα πρότεινες εν σειρά 2 λαμπτήρες, τώρα όμως οι λαμπτήρες πυράκτωσης με την ημιανόρθωση τι θα γίνεται με την ισχύ που θα δίνει ο λαμπτήρας εν σχέση με την ονομαστική, επίσης με την ημιανόρθωση μήπως έχομε επίδραση στην όραση ( μάτια );
<< Αντίθετα, οι οικονομίας μια και κάνουν ανόρθωση εσωτερικά ίσως δουλέψουν κανονικά, αν όχι, τότε με μια δίοδο και έναν ηλεκτρολυτικό απ' έξω θα είμαστε εντάξει>>
Γηράσκω αεί διδασκόμενος!.

ΜΑΘΗΤΗΣ
20-12-11, 00:08
μπορει να το αναβοσβηνει με ενα κρεμαστο διακοπτακι !!!

Ηλιας Α
20-12-11, 00:48
μπορει να το αναβοσβηνει με ενα κρεμαστο διακοπτακι !!!

<< μπορει να το αναβοσβηνει με ενα κρεμαστο διακοπτακι !!! >>

Ναι, με την προϋπόθεση το ένα φως να είναι αναμμένο.

anna_nikol
20-12-11, 05:14
ανοιξα τα καπακια των φωτιστικων.
υπαρχει σωληνα απο το Α φωτιστικο προς το Β ,και απο ο Β προς τον διακοπτη.
εχει χωρο για να περασουν 2 καλωδια ακομη.
τι πρεπει να κανω?
μπορεις filman να μου εξηγησεις καλυτερα ,για το πως μπορει να γινει αυτο ,με τις λαμπες πυρακτοσεως και με 165ν που λες?
αν και πρωτοετης εχω αλλαξη μερικους διακοπτες και μπριζες .δεν ειμαι του βαμμενου νυχιου και του φοβου μην σπασει τ νυχι μου!.

selectronic
20-12-11, 05:20
Μια χαρά.

Να θυμάσαι ότι όταν ανοίγεις τα κουτιά θα πρέπει να έχεις κόψει το ρεύμα στο σπίτι, να έχεις ρίξει δηλαδή τον ρελέ και τον γενικό διακόπτη!

Τώρα, τι καλώδια υπάρχουν στο κουτί και στο σημείο που συναντιόνται τα καλώδια από το Α και το Β φωτιστικό?

john micros
20-12-11, 05:36
ανοιξα τα καπακια των φωτιστικων.
υπαρχει σωληνα απο το Α φωτιστικο προς το Β ,και απο ο Β προς τον διακοπτη.
εχει χωρο για να περασουν 2 καλωδια ακομη.
τι πρεπει να κανω?
μπορεις filman να μου εξηγησεις καλυτερα ,για το πως μπορει να γινει αυτο ,με τις λαμπες πυρακτοσεως και με 165ν που λες?
αν και πρωτοετης εχω αλλαξη μερικους διακοπτες και μπριζες .δεν ειμαι του βαμμενου νυχιου και του φοβου μην σπασει τ νυχι μου!.

αφού δεν έχεις το συνηθισμένο πρόβλημα του βαμμένου νυχιού, πάρε σε παρακαλώ μια ατσαλινα, και πέρνα τρία διαφορετικά (χρωματος) σύρματα 1,5mm απο το κουτί του διακόπτη μέχρι το καθε φωτιστικό , και έναν τριπλό διακόπτη για να λήξει το πρόβλημα.
εφ'οσον εχει σωλήνα δεν εχεις προβλημα,με λιγο σαπουνι στα καλωδια, περνας μεχρι 5.οι δυο διακόπτες θα ανάβουν την χαμηλή σκάλα σε καθε ενα πολύφωτο ξεχωριστα , και ο τριτος την μεγαλη σκαλα και για τα δυο μαζι.ειναι πολυ απλη συνδεσμολογια.:001_smile:
Υ.Γ.
λιγη βοηθεια θα χρειαστείς οταν τραβας την ατσαλινα , κάποιος να σου ξεδιπλώνει τα καλωδια, για να μπορείς να τα τραβας ευκολα . προχωρα το δεν ειναι τιποτα, μονο κοψε το γενικο οταν περνας την ατσαλινα.

FILMAN
20-12-11, 13:39
Δε φαντάστικα αυτό! νόμισα πως θα πρότεινες εν σειρά 2 λαμπτήρες
Ε όχι βέβαια, ακόμα κι έτσι, πώς θα άναβαν ανεξάρτητα;

τώρα όμως οι λαμπτήρες πυράκτωσης με την ημιανόρθωση τι θα γίνεται με την ισχύ που θα δίνει ο λαμπτήρας εν σχέση με την ονομαστική
Η ενεργός τιμή της τάσης θα είναι φυσικά μειωμένη. Να γιατί μίλησα για λάμπες των 165V. Αλλά πού να τις βρει κανείς;

επίσης με την ημιανόρθωση μήπως έχομε επίδραση στην όραση ( μάτια );
Αυτό πράγματι μπορεί να είναι πρόβλημα.

ανοιξα τα καπακια των φωτιστικων.
υπαρχει σωληνα απο το Α φωτιστικο προς το Β ,και απο ο Β προς τον διακοπτη.
εχει χωρο για να περασουν 2 καλωδια ακομη.
τι πρεπει να κανω?
Τότε μπορείς να περάσεις ένα ακόμη καλώδιο από τον διακόπτη ως το πρώτο φωτιστικό. Έτσι το κάθε φωτιστικό θα μπορεί να ανάβει ανεξάρτητα από το άλλο. Αν όμως θα χρησιμοποιήσεις πολύφωτα που θα ανάβουν μισά μισά, θα χρειαστεί να περάσεις 3 καλώδια, 2 από τον διακόπτη ως το πρώτο φωτιστικό και ένα από τον διακόπτη ως το δεύτερο φωτιστικό. Και εκεί που είναι ο διακόπτης θα πρέπει πιθανότατα να μπει και δεύτερο κουτί καθώς τετραπλοί διακόπτες φωτισμού δεν υπάρχουν.

μπορεις filman να μου εξηγησεις καλυτερα ,για το πως μπορει να γινει αυτο ,με τις λαμπες πυρακτοσεως και με 165ν που λες?
Με χρήση διόδων στέλνεις μέσω της μιας και μοναδικής επιστροφής ξεχωριστές ημιπεριόδους. Με διόδους πάλι κοντά στα φωτιστικά διαλέγεις με ποια ημιπερίοδο θα ανάβει το καθένα.

button
20-12-11, 14:42
Υ.Γ.Βλεπω η γυνεκια παρεα μεγαλωνει!

Ναι.... Έχω ακούσει ιστορίες αλλά ποτέ δεν είδα:001_smile:

anna_nikol
20-12-11, 20:16
οκ,κατανοητα ολα αυτα.μπορει καπιος να βαλει και ενα σχεδιο ?
οσο για το τραβηγμα της ασταλινας,εχω φιλες που μπορουν να βοηθησουν.
ευχαριστω πολυ

Κυριακίδης
20-12-11, 20:53
26826
Αυτό είναι το σχέδιο σε απλούστευση.

john micros
20-12-11, 21:02
οκ,κατανοητα ολα αυτα.μπορει καπιος να βαλει και ενα σχεδιο ?
οσο για το τραβηγμα της ασταλινας,εχω φιλες που μπορουν να βοηθησουν.
ευχαριστω πολυ

26827αυτο με τους διακοπτες ελλαδος, υπαρρχουν ομως και αμερικανικοι με 4, 5 διακοπτες μαζι,αν τους βρεις και δεν σε πειραζει οτι ειναι χοντροκομενοι τοτε περνα αλλο ενα συρμα για να εχεις και την υψηλη σκαλα ξεχωριστη.
δεν θελει κοπο για να περαστουν, απλως βαλτε λιγο σαπουνι στα καλωδια, και να στα κρατα ισια οταν τα τραβας για να μην ανεβοκατεβαινεις την σκαλα πολλες φορες.εχουν το ιδιωμα και τσαλακωνονται. μερα θα κανεις την δουλεια και το ρευμα κομμενο σε παρακαλω.
καλο θα ηταν επειδη πρεπει η σωληνα να ειναι 16αρα περνα μια γραμμη επιπλεον...ισως την χρειαστης.
φιλικα Ι.Μ.

john micros
20-12-11, 21:06
26826
Αυτό είναι το σχέδιο σε απλούστευση.

Νομιζω οτι ειπε η αννα για τριπλο διακοπτη και δυο σκαλες φωτισμου σε καθε πολυφωτο.

john micros
20-12-11, 21:51
αννα μολις βρηκα οτι εχει ο καυκας διακοπτες αμερικης με 4 και 5.
κοιταξετο μονο γιατι ειναι χοντροκομενοι.αν το αποφασισης να παρεις θα περασης ενα ακομη συρμα γιατι μετα δεν περνα.
http://www.kafkas.gr/index.php?maincat=4&coopcat=2&subcat=1

selectronic
21-12-11, 03:50
ανοιξα τα καπακια των φωτιστικων.
υπαρχει σωληνα απο το Α φωτιστικο προς το Β ,και απο ο Β προς τον διακοπτη.
Κάνε ακριβώς αυτό που είπε ο Μιχάλης στο ποστ #24.

Σου το σχεδιάζω πάλι (ακριβώς το ίδιο) όπως το βλέπεις στον τοίχο για ευκολία.
26874

Θα χρειαστεί να περάσεις σίγουρα άλλο ένα καλώδιο από τον διακόπτη μέχρι το κουτί, το αν χρειάζεται να περάσεις κι άλλα καλώδια εξαρτάτε από το πόσα καλώδια έχεις ήδη περασμένα τώρα. Θες δύο καλώδια από το φωτιστικό Α στο Β, και τρία καλώδια από το Β προς το κουτί.

Βλέπω ότι είσαι και στην Κύπρο, δεν ξέρω αν οι εγκαταστάσεις είναι οι ίδιες όπως εδώ, αλλά εδώ οι ενώσεις γίνονται στρίβοντας τα (μονόκλωνα έτσι?) καλώδια μεταξύ τους και βάζοντας μετά ένα «καψ» για μόνωση και για να μην χαλαρώσουν. Αν τα βρεις σκούρα μπορείς να βάλεις και κλέμα. Επίσης στην ένωση/ενώσεις στο φωτιστικό Β, θα πρέπει να τις κάνεις με κλέμα και αν δεν υπάρχει κουτί και οι ενώσεις αυτές είναι στον αέρα, βάλε και μονωτική ταινία πάνω από την κλέμα. Δεν πρέπει σε καμία ένωση να βλέπεις γυμνό τον χαλκό του καλωδίου (σε κουτί ή έξω). Και σφικτές οι ενώσεις παντού έτσι, μην έχουμε τίποτα σπινθηρισμούς και πάρουμε φωτιά.

Όλα αυτά θα τα κάνεις φυσικά ΧΩΡΙΣ ΡΕΥΜΑ στο σπίτι! Δεν θα ρίξεις ας πούμε την ασφάλεια που δίνει στην συγκεκριμένη γραμμή, θα κόψεις το ρεύμα από τον γενικό διακόπτη (ρίξε και τον ρελέ να είμαστε 1000% σίγουροι).

Α, και προσεκτικά με την ατσαλίνα μην γδάρεις την μόνωση σε νέα/παλιά καλώδια!

Καλή επιτυχία!

Ηλιας Α
21-12-11, 11:37
Κάνε ακριβώς αυτό που είπε ο Μιχάλης στο ποστ #24. ............................. Σου το σχεδιάζω πάλι (ακριβώς το ίδιο) όπως το βλέπεις στον τοίχο για ευκολία. 26874 .......................... Α, και προσεκτικά με την ατσαλίνα μην γδάρεις την μόνωση σε νέα/παλιά καλώδια! Καλή επιτυχία!
Καλή επιτυχία!



<< Σου το σχεδιάζω πάλι (ακριβώς το ίδιο) όπως το βλέπεις στον τοίχο για ευκολία.>>
Είμαι λάτρης των καλών και εξυπηρετικών σχεδίων, και ένα τέτοιο είναι και αυτό που ανάρτησες

<< Α, και προσεκτικά με την ατσαλίνα μην γδάρεις την μόνωση σε νέα/παλιά καλώδια!>>
Ατσαλίνα θα έλεγα πλαστική, ή εναλλακτικά δένομε σ΄ένα υπάρχον καλώδιο(1) αυτό που θέλομε να περάσομε (2) και ένα άλλο με χρώμα του (1) και έτσι όταν τραβήξαμε το ένα μπαίνουν στη σωλήνα δύο καλώδια, δηλ προσθέτομε ένα καλώδιο στη σωλήνα, επίσης θα μπορούσαμε να προσθέσομε και δύο και……………...

anna_nikol
22-12-11, 19:19
καλησπερα.
οιπον,ολα πηγαν καλα.
περασα τα καλωδια με ασταλινα πλαστικη.
με βοηθησαν 2 φιλες,βαλαμε τους διακοπες,συνδεσαμε τα καλωδια,τα φωτιστικα και ολα μπομπα!
ευχαριστω πολυ,παρα πολυ ολους σας.
φιλουθκια!

vassilis3
06-07-12, 19:05
Μια απάντηση που πιστευω ότι δεν δόθηκε αν και καθηστεριμένη την υποβάλω προς ενημέρωση.
Στο εμπόριο θα μπορούσες να βρείς βηματικά ρελέ ή ρελέ εναλλαγής που μπορουν να χειριστούν φωτιστικά σε 2 σκάλες
Ασχολούμε με το αθλημα του φωτισμού και έχω φωτιστικά τέτειου είδους.
Θα έβαζες λοιπόν αυτό το ρελεδάκι (οδηγίες τοποθέτησης θα βρεις επάνω του) και ο χειρισμός του θα γίνεται ως εξής
1. στο πρώτο άνοιγμα του διακόπτη θα άναβει η μία συστοιχία λαμπτήρων,
2 στο δευτερο άνοιγμα του ίδιου διακόπτη η 2η συστοιχία λαμπτήρων
3. και στο 3 άνοιγμα όλα μαζί
Τέλος εναλλακτικά θα μπορούσες να βάλεις ασύρματο δέκτη χειρισμού αλλά δεν είναι και τόσο αξιόπιστο

Κυριακίδης
06-07-12, 22:03
εννοείς τύπου καστάνιας ρελέ .... σαν ιδέα είναι εφαρμόσιμο ..... αλλά σπαστικό ως προς την ελευθερία στάνταρ επιλογής στο πιο ακριβώς θέλουμε να ανάψει.

button
06-07-12, 23:55
μην αναφέρω και κόστος

gas_liosia
07-07-12, 00:01
Μια απάντηση που πιστευω ότι δεν δόθηκε αν και καθηστεριμένη την υποβάλω προς ενημέρωση.
Στο εμπόριο θα μπορούσες να βρείς βηματικά ρελέ ή ρελέ εναλλαγής που μπορουν να χειριστούν φωτιστικά σε 2 σκάλες
Ασχολούμε με το αθλημα του φωτισμού και έχω φωτιστικά τέτειου είδους.
Θα έβαζες λοιπόν αυτό το ρελεδάκι (οδηγίες τοποθέτησης θα βρεις επάνω του) και ο χειρισμός του θα γίνεται ως εξής
1. στο πρώτο άνοιγμα του διακόπτη θα άναβει η μία συστοιχία λαμπτήρων,
2 στο δευτερο άνοιγμα του ίδιου διακόπτη η 2η συστοιχία λαμπτήρων
3. και στο 3 άνοιγμα όλα μαζί
Τέλος εναλλακτικά θα μπορούσες να βάλεις ασύρματο δέκτη χειρισμού αλλά δεν είναι και τόσο αξιόπιστο

Ναι αλλά αν θυμάμαι καλά το πρόβλημα δεν ήταν ο διακόπτης αλλά η δεύτερη επιστροφή. Και με τον τρόπο που αναφέρεις πάλι θα χρειαζόταν δεύτερη επιστροφή ώστε να είναι εφικτός ο ανεξάρτητος έλεγχος. Και το ρελαί σε αυτή την περίπτωση δεν θα ήταν τόσο εξυπηρετικό για τον λόγο που αναφέρει και ο Πέτρος.

αλπινιστης
07-07-12, 00:20
αν θυμάμαι καλά το πρόβλημα δεν ήταν ο διακόπτης αλλά η δεύτερη επιστροφή. Και με τον τρόπο που αναφέρεις πάλι θα χρειαζόταν δεύτερη επιστροφή ώστε να είναι εφικτός ο ανεξάρτητος έλεγχος. Και το ρελαί σε αυτή την περίπτωση δεν θα ήταν τόσο εξυπηρετικό για τον λόγο που αναφέρει και ο Πέτρος.

Δεν ξερω ρε παιδια αλλα, δεν νομιζω οτι το θεμα ηταν οι διακοπτες, οι επιστροφες, τα ρελε ή οτιδηποτε αλλο θα εφτιαχνε ο καθενας μας σπιτι του.
Το θεμα ηταν οτι μια ομαδα γυναικες, τραβαγανε καλωδια και ατσαλινες και εμεις ΔΕΝ ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ!!!
Φυσικα μπραβο τους, αλλα θα ηθελα να ημουν εκει!!!!!:w00t:

vassilis3
09-07-12, 03:05
εννοείς τύπου καστάνιας ρελέ .... σαν ιδέα είναι εφαρμόσιμο ..... αλλά σπαστικό ως προς την ελευθερία στάνταρ επιλογής στο πιο ακριβώς θέλουμε να ανάψει.

ναι αυτά εννοώ αν και τώρα έχουν αντικατασταθεί από ηλεκτρονικού τύπου αντί για το παραδοσιακό γρανάζι


μην αναφέρω και κόστος

το κόστος είναι αρκετά χαμηλό 10€ max


Δεν ξερω ρε παιδια αλλα, δεν νομιζω οτι το θεμα ηταν οι διακοπτες, οι επιστροφες, τα ρελε ή οτιδηποτε αλλο θα εφτιαχνε ο καθενας μας σπιτι του.
Το θεμα ηταν οτι μια ομαδα γυναικες, τραβαγανε καλωδια και ατσαλινες και εμεις ΔΕΝ ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ!!!
Φυσικα μπραβο τους, αλλα θα ηθελα να ημουν εκει!!!!!:w00t:

++++++++