PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλιμα με την Digia



giannis - IKARIA
20-12-11, 02:04
Καλησπέρα παιδιά πείρα εξωτερικό ψηφιακό δέκτη. Μένω Υμηττό και δεν μπορώ να πιάσω το Digea 03και 05 τι να κάνω ;;



http://www.satspot.gr/television/channels/160-tv-sixnotites-attiki

john micros
20-12-11, 02:52
Καλησπέρα παιδιά πείρα εξωτερικό ψηφιακό δέκτη. Μένω Υμηττό και δεν μπορώ να πιάσω το Digea 03και 05 τι να κάνω ;;



http://www.satspot.gr/television/channels/160-tv-sixnotites-attiki
τι εννοης 03 και 05. πιανονται ολα κανονικα.
βαλε ξανα τον δεκτη να κανει καινουργια σαρωση. το μπουκετο βγαινει ανα 4 καναλια μαζι, αφου πιανεις τα αλλα δυο, δεν θα ειναι συντονισμενος σωστα ο δεκτης. κοιταξε και την περιπτωση να μην εχουν ολιγολεπτη διακοπη λογω ρυθμησεων.
περιστερι παντως δουλευουν ολα και σωστα.

picdev
20-12-11, 03:01
λογικά έχεις οπτική επαφή και με πάρνηθα και με με Υμηττό ,για αυτό έχεις παρεμβολή .
που έχεις γυρισμένη τη κεραία σου?

giannis - IKARIA
20-12-11, 15:26
η κεραία μου βλέπει στον Υμηττό. δεν πιάνω τα μπουκέτα απο Αίγηνα!!!! 03 και το 05. και έχει και κολίματα το 04. να γυρίσω Αίγηνα ;;;
κάνω και καινουργια σάρωση και χειροκήνιτα στις συχνότιτες των μπουκέτων 03,05 αλλά τίποτα.

http://www.satspot.gr/television/channels/160-tv-sixnotites-attiki

paul333
20-12-11, 16:05
φιλε αυτος ο πινακας με ζαλισε δεν μπορω να βρω που εκπεμπει τη αυτα τα 03,04 με μπερδεψανε:blink: δεν μας γραφεις

τη δεν πιανεις πχ 54 καναλι να καταλαβουμε.

picdev
20-12-11, 16:09
τότε μάλλον έχεις παρεμβολή απο αναλογικά της Πάρνηθας, το έχω δει και αλλού.
Δοκίμασες να το πάς τη συχνότητα πάνω κάτω manual?


edit.........
Μα αυτά τα μπουκέτα που λές δεν εκπέμπουν απο Υμηττό, δεν βλέπεις το πίνακα?

paul333
20-12-11, 16:24
οντως το βρηκα

λοιπον απο υμηττο βγαινει αναλογικα το κοντρα καναλι 54

απο αιγινα βγαινει στο καναλι 54 ψηφιακα το DIGEA 03.

οσο για το καναλι 63 αναλογικα απο υμμητο δεν υπαρχει καναλι

απο αιγινα εκπεμπει το digea 04 για αυτο και το πιανεις οριακα

με σπασιματα.

γυρνα την κεραια σου προς αιγινα να πιανεις τα ψηφιακα

ξεχνα τα αναλογικα και χωρις ενισχυτες κλπ απευθειας το καλωδιο κατω.

65,54 καναλι εχεις παρασιτα απο υμηττο κοντρα,blue sky
εκει που δεν υπαρχει καναλι αναλογικο στο 63 πιανεις τα ψηφιακα
οριακα τσιμπας λιγο απο αιγινα.

giannis - IKARIA
20-12-11, 17:57
άρα με επιρεάζει το αναλογικό του Υμηττού στο 65 και54 ;;

john micros
20-12-11, 18:12
η κεραία μου βλέπει στον Υμηττό. δεν πιάνω τα μπουκέτα απο Αίγηνα!!!! 03 και το 05. και έχει και κολίματα το 04. να γυρίσω Αίγηνα ;;;
κάνω και καινουργια σάρωση και χειροκήνιτα στις συχνότιτες των μπουκέτων 03,05 αλλά τίποτα.

http://www.satspot.gr/television/channels/160-tv-sixnotites-attiki

όλα τα κανάλια βγαίνουν απο την ίδια συχνότητα, αν πιάνεις το ένα ,πρέπει να τα πιάνεις όλα.
αυτό που λες ότι οτι έχει κολλήματα το ένα κανάλι, με βάζει σε υποψίες ότι έχεις χάλια σήμα από κεραία.
για να μην πιάνεις αιγινα πρέπει να είσαι πολύ κοντά στους πρόποδες του ΥΜΗΤΤΟΥ.δοκίμασε με μια φορητή κεραια μηπως πιασης.
να εχεις υπ'οψιν σου οτι τα ψηφιακα εξαφανιζονται απο την οθονη αν δεν εχουν καλη ληψη, εννοω οτι δεν θα εχεις καθολου εικονα σε σύγκριση με τα αναλογικα που τα βλέπεις με χιονια και είδωλα. κοιταξε την κεραία σου σε παρακαλώ, εκει βλέπω να ειναι το πρόβλημα.

giannis - IKARIA
20-12-11, 20:11
Ναι είμαι κοντά στον Υμηττό. Χθες η συχνότητα 63 από Αίγινα δούλευε μια χαρά σήμερα δεν δουλεύει καθόλου. Στις πληροφορίες ένταση είναι 67% και η ποιότητα 25 % στο κανάλι 63. με φορητή κεραία δεν δουλεύει ούτε ο Υμηττός.

john micros
20-12-11, 21:37
Ναι είμαι κοντά στον Υμηττό. Χθες η συχνότητα 63 από Αίγινα δούλευε μια χαρά σήμερα δεν δουλεύει καθόλου. Στις πληροφορίες ένταση είναι 67% και η ποιότητα 25 % στο κανάλι 63. με φορητή κεραία δεν δουλεύει ούτε ο Υμηττός.
μην ψαχνεις τιποτα αλλο αγαπητε,στο καναλι 56 ειναι ολα.
πιασε ενα που παιζει και βασει αυτου φτιαξε την κεραια να πιανει.
απλως εισαι απο κατω και δεν σε πιανει ο λοβος. για την αιγινα θα χρειαστεις 2 κεραια, και εναν μικτη για 2 UHF.
την κεραια σου μονο θα κοιταξεις.θα σε παιδεψει γιατι εξαφανιζεται η εικονα οταν δεν εχει καλο σημα. μια λυση ειναι να πας σε καποιον γνωστο αλλη περιοχη με την τβ σου και εκει θα δεις οτι πιανει κανονικα. εχεις χαμηλο σημα γι'αυτο εξαφανιζονται.αν μενεις σε πολυκατοικια ανεβα ταρατσα να πιασης μονο με την δικη σου τβ μην τυχων και ειναι χαλασμενη η κεραια σου η η εγκατασταση.ελεξε και τι μπριζες σου.πρωτα ομως στην ταρατσα να δεις τι πιανεις, εστω και με φορητη κεραια.δεν ειναι σωστο να εχεις ποιοτητα 25% .83% εχω εγω που ειμαι χιλιομετρα μακρια.κατι γινεται με την κεραια σου.

giannis - IKARIA
21-12-11, 01:48
ευχαριστώ!!!! :001_smile: :001_smile: το πρόβλιμα το έχω μόνο απο την Αίγινα. ο Υμηττός δουλεύει μά χαρά. θα βάλω κεραία γηα την Αίγηνα.
το σπίτιμου είναι στον Υμηττό. και είναι κοντα οι αναμεταδώτες.

paul333
21-12-11, 01:52
πρεπει να κοιταξεις το καλωδιο απο της βροχες μηπως εχει φθαρει και οπου υπαρχει ενωση στην κεραια
μεσα στο κουτι θελουν τσεκαρισμα, και να ειναι καλο καλωδιο ποιοτικο οχι της πλακας τον 0.20euro το μετρο
μου φαινετα αδιανοητο να πιανεις αλλα καναλια απο αιγινα και να μην πιανεις μονο αυτα που ειναι στο καναλι 63.

Να ξερεις οτι στο καλωδιο κοβει db σε καποιες συχνοτητες εστω και λιγο στο ψηφιακο παιζει ρολο για αυτο θελει καλης ποιοτητας.

giannis - IKARIA
21-12-11, 02:07
το καλόδιο ειναι παλίο το είχα πάρει με δραχμές.....περιπου το 1997 -1998

paul333
21-12-11, 03:12
το καλόδιο ειναι παλίο το είχα πάρει με δραχμές.....περιπου το 1997 -1998

το μπλενταζ απο της βροχες θα εχει γινει... :biggrin:
οταν ειχα τα αναλογικα και εγω δεν ειχα καλο καλωδιο οτι εκοβε το καλωδιο το καλυπτε ο ενισχυτης
τωρα ομως το καλωδιο παει απο την κεραια στην τηλεοραση χωρις να διαμεσολαβει τιποτα για αυτο παιζει ρολο.

giannis - IKARIA
21-12-11, 17:34
τσεκαρα τις ενόσεις στον μίκτη ήταν σκουριασμένες!!!!!! τις έφτιαξα. αλα πάλι τίποτα από Αίγινα!!! μόνο ο Υμηττός δουλεύει.
να φτέει το καλόδιο που είναι παλιό ή απόσταση ;;;;

giannis - IKARIA
21-12-11, 22:55
τώρα που βρέχει πιάνω απο Αίγινα!!! στην συχνότιτα 63. και το απογευμα που έβρεχε έπιανε πάλι μόλις σταμάτισε η βροχή χαθίκανε .
τι να συμβένει ;;;

paul333
22-12-11, 01:51
αμα βρεχει και εχει αερα το σημα αυξομειωνεται ειναι γιατι πιανεις οριακα το σημα με διακοπες.

πολλα μπορει να ειναι μικτης,καλωδιο,κεραια.