PDA

Επιστροφή στο Forum : φως μπάνιου



haris_216
22-12-11, 10:32
καλημέρα σε όλους
για μια ακόμα φορά θα ζητήσω τις ιδέες σας. πιο συγκεκριμένα, το κυρίως μπάνιο του σπιτιού φωτίζεται από μια λάμπα αλογόνου 150w. αν και σίγουρα θα μπορούσα να πάω σε μια οικονομίας, προτιμώ αυτή την αντιοικολογική/αντιοικονομική λύση για λόγους αισθητικής και διάχυσης του φωτός που μου δίνει το συγκεκριμένο φωτιστικό.
το πρόβλημα είναι ότι καθώς η πόρτα του μπάνιου δεν έχει παραθυράκι (όπως παλιά) αρκετές φορές το φως ξεχνιέται αναμένο με αποτέλεσμα αυτή τη 150άρα λάμπα να "καίει" για ώρες. προσπάθησα να λύσω το πρόβλημα με διακόπτη με λαμπάκι νέον αλλά δυστυχώς δεν μας "τραβάει" αρκετά την προσοχή. συνεπώς θα χρειαζόμουν μάλλον μια αυτοματοποιημένη λύση που το φως θα ανάβει μόνο όταν είναι κάποιος μέσα.
πέρα από την προφανή λύση του αισθητήρα κίνησης η οποία δεν μου πολυαρέσει καθώς θα έσβηνα σε συνεχόμενη ακινησία ;) και θα χρειαζόταν να κουνάει κανείς χέρια/πόδια ή θα έπρεπε να ρυθμιστεί με αρκετά μεγάλο delay το οποίο θα κρατούσε ανοιχτό το φως και μετά την έξοδο, έχει κανείς κάποια άλλη ιδέα;
σκέφτηκα την περίπτωση της τοποθέτησης 2 σετ αισθητήρων στην κάσα της πόρτας έτσι ώστε ανάλογα ποιος ενεργοποιείται πρώτα να αποφασίζει το σύστημα αν το άτομο μπαίνει ή βγαίνει αλλά δεν ξέρω πως να το υλοποιήσω. θα χρειαζόταν απαραίτητα μικροελεγκτής ή θα μπορούσε να γίνει και με πιο συμβατική προσέγγιση;
ευχαριστώ για τον χρόνο του να διαβάσετε το μεγαλούτσικο post μου
καλημέρα και πάλι

hurt30
22-12-11, 11:18
Τεχνολογία IR: http://www.ebay.co.uk/itm/MK-K5015-6A-360-deg-Flush-Ceiling-Presence-PIR-Occupancy-Detector-Sensor-/180776869215?pt=UK_BOI_Industrial_Automation_Contr ol_ET&hash=item2a17241d5f
Τεχνολογία Microware (καλύτερο αλλά ακτινοβολεί): http://www.ebay.co.uk/itm/Microwave-Presence-Detector-220-240VAC-10Amp-MWS3A-PRM-/230632791803?pt=UK_AudioElectronicsVideo_Video_Tel evisionSetTopBoxes&hash=item35b2c91efb

hurt30
22-12-11, 11:24
Αν θέλεις να ψαχτείς μόνος σου τότε πρέπει να βρεις δυο τρια σούπερ ευαίσθητα ir detectors, ευρυγώνιο φακό (>60 μοίρες) ένα opamp και ένα μικροεπεξεργαστή με αναλογική (ές) πόρτες και πολλά ανήσυχα βράδια. Δεν είναι εύκολη κατασκευή.
η λογική είναι ότι ο μικροεπεξεργαστής παρακολουθεί το επίπεδο IR (άρα σχεδόν και της θερμοκρασίας του δωματίου) και όταν δει κάτι πολύ πιο ζεστό (βλέπε άνθρωπο στο χώρο) τότε ανάβει τα φώτα.

Σε microwave ξέχασέ το δεν γινεται ερασιτεχνικά.

haris_216
22-12-11, 11:48
σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση και για τις προτάσεις σου.
όπως όμως είπα, δεν θα ήθελα να πάω σε ανιχνευτή κίνησης για τους λόγους που εξήγησα. σε αυτούς να προσθέσω ότι στην περίπτωση ανίχνευσης θερμότερου αντικειμένου/σώματος ίσως να μπερδευτεί και από το καλοριφέρ που υπάρχει αλλά και από ατμούς ενός ζεστού μπάνιου

Nemmesis
22-12-11, 12:09
θα μπορουσες να κανεις το εξης... βαζεις εναν διακοπτη στην πορτα για να ξερεις απλα ποτε ανοιγει... και φτιαχνεις ενα κυκλωμα το οποιο θα δινει ταση στην λαμπα με το πατημα του διακοπτη (θα χρειαστει βεβαια να βαλεις διακοπτη σαν αυτον που εχουν τα φωτα κλιμακοστασιου)
και θα σβηνει η λαμπα μολις ανοιξει η πορτα.. θα χρειαστει και μια καθυστεριση στην αρχη για να μην σβινει η λαμπα μολις πας να μπεις..
πως σου φαινεται κατι τετοιο?? απλα δεν θα μπορεις να κατουρας με ανοιχτη την πορτα οπως πολλοι αγαπανε...χαχα

haris_216
22-12-11, 12:22
σε ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη για την ιδέα. είχα ήδη σκεφτεί κάτι με την πόρτα αλλά δεν μου άρεσε ο περιορισμός που σκέφτηκες κι εσύ. όχι τόσο για το...κατούρημα!!! αλλά γενικότερα για το μπες/βγες με ανοιχτή την πόρτα

gas_liosia
22-12-11, 12:59
Εφόσον η κατασκευή τείνει να γίνει με μικροελεγκτή, εγώ θα το έκανα με δέσμη φωτός στην πόρτα και μπουτόν αντί διακόπτη.
1) Με το μπουτόν θα ανάβει το φως (αν θες θα κλείνει κιόλας... μπορεί να το μετανιώσεις και να μην μπεις τελικά :biggrin: )
2) Μπαίνεις στο μπάνιο (το αντιλαμβάνεται ο mcu (αληθής κατάσταση) και παραμένει ανοιχτό το φως)
3) Βγαίνεις από το μπάνιο (το αντιλαμβάνεται πάλι (ψευδής κατάσταση) και κλείνει)

* Το μπουτόν το προτείνω για να μην ανάβει άδικα την ημέρα παρά μόνο αν το θες, και για την αποφυγή φωτοκύτταρου ως εναλλακτική λύση που δεν χρειάζεται.

haris_216
22-12-11, 13:13
* Το μπουτόν το προτείνω για να μην ανάβει άδικα την ημέρα παρά μόνο αν το θες, και για την αποφυγή φωτοκύτταρου ως εναλλακτική λύση που δεν χρειάζεται.
ευχαριστώ
το μπουτόν δεν χρειάζεται καθώς το μπάνιο είναι αρκετά σκοτεινό που σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μπεις χωρίς φως

leosedf
22-12-11, 23:06
Μικροκυμμάτων γίνεται και σχετικά φτηνά μάλιστα, υπάρχουν έτοιμα doppler radar στο εμπόριο για cabrio αυτοκίνητα και μηχανές κλπ.
Θα μπορούσε να βάλει κάποιο κάτω από τη λεκάνη και με την παρουσία κώλου (λολ) να κρατά χρονοδιακόπτη ανοιχτό.

GeorgeH
23-12-11, 07:24
είχα το ίδιο πρόβλημα και έκανα κάτι απλό:
έβαλα λαμπάκι στον διακόπτη και ανάβει όταν το φώς είναι αναμένο.
και δεν ξεχνάμε το φώς, και ξέρουμε όταν είναι κάποιος μέσα.

haris_216
23-12-11, 09:38
είχα το ίδιο πρόβλημα
σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά αν διαβάσεις το post μου θα δεις ότι έχει ήδη γίνει αυτό με διακόπτη που έχει λαμπάκι νέον. καθώς όμως ο διακόπτης είναι διπλός (υπάρχει και άλλο λαμπάκι) και μακρυά, δεν τραβάει αρκετά το μάτι
καλημέρα