PDA

Επιστροφή στο Forum : ασκηση help



sokerdemgr
22-12-11, 12:20
γεια σας παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας με λενε γιωργο και παω σε μια σχολη ηλεκτρολογιας και εχω ενα προβλημα ,, μας βαλανε μια ασκηση και πρεπει να την παραδοσω στισ 20-1-2012..
λοιπον εχουμε ενα διακοπτη που τροφοδοτει με ρευμα μια λαμπα, σε περιπτωση βλασεις τισ λαμπας(καει , σπασει, δεν δουλευει)
πρεπει να αναψει μια αλλη λαμπα η σειρινα, κατι που να μας δειχνει οτι η λαμπα μας δεν λειτουργει και να παμε να την αλλαξουμε... αυτο οποιος μπορει ασ με βοηθησει..!!!!!:saad::saad: αν καποιος γνωριζει πως θα φτιαξω το κυκλωμα...
και απο υλικα μπορω να χρισιμοποιησω οτι θελω δεν εχω προβλημα..

PanagiotisHlektrlogos
22-12-11, 12:49
Τι ισχύ έχει η λάμπα? 100Watt πυρακτώσεως ας πούμε? δηλαδή έχει ρεύμα υψηλό ή χαμηλό? Μπορεί να μπει Reed Swich μέσα σ ένα πηνίο που διαρρέεται από το ρεύμα που πάει στη λάμπα και από τις επαφές του Reed να δώσεις στη σειρήνα. Αυτή ειναι η απλή λύση. Μπορείς αν θέλεις κύκλωμα κλπ να πάρεις ένα Hall Effect Sensor ή μια αντίσταση (0,5 Ω) και να μετράς την τάση στα άκρα της. Βασικά πρέπει να ελέγχεις έχει παρουσία τάσης μετά το διακόπτη προς τη λάμπα και ρεύμα στο κύκλωμα (τότε η λάμπα ανάβει) ενώ αν έχει τάση μετά το διακόπτη και δεν έχει ρεύμα έχει καεί η λάμπα. Στο κύκλωμα πρέπει να τοποθετήσεις και 2 ασφάλειες μία στην είσοδο και μία στην έξοδο, της εισόδου θα είναι μεγαλύτερης έντασης από της εξόδου ή με διαφορετική καμπύλη και αυτό πρέπει γιατί στην περίπτωση βραχυκυκλώματος της λάμπας αν καεί η ασφάλεια δεν θα έχει και τάση οπότε το κύκλωμα θα θεωρεί το διακόπτη ανοιχτό!

sokerdemgr
22-12-11, 13:04
η λυχνια ειναι γυρω στα 3 watt max.. βασικα πρεπει να το φτιαξουμε με αυτοματισμο ρελε σταρ στοπ μπουτον και τετοια,.. σορρυ δεν το ανεφερα παραπανω..
αν γνωριζεις με αυτοματισμο πωσ 8α μπορουσα να το φτιαξω... σε ευχαριστω πολυ παντως που μπηκες στο κοπο να με βοηθησεις.. ;)
εχω βρει πως θα μπορουσα αλλα ετσι οπως το κανω ,,βαζο σε σειρα την λυχνεια με το ρελε και η δεν θα οπλισει ο ρελες κ θα ανεψει η λαμπα η το αντιθετο..
προφανος διμιουργει πτωσει τασης... τεσπα κοιτα αν μπορεις να βρεισ κατι να μου στειλεις,,

gas_liosia
22-12-11, 13:21
Αν τροφοδοτήσεις τη λάμπα μέσω ρελέ και θεωρήσεις τη λάμπα ως βοηθητική επαφή για την αυτοσυγκράτησή του νομίζω πως γίνεται. Πρέπει να το βάλω κάτω στο χαρτί για να το δω.

PanagiotisHlektrlogos
22-12-11, 13:23
η λυχνια ειναι γυρω στα 3 watt max.. βασικα πρεπει να το φτιαξουμε με αυτοματισμο ρελε σταρ στοπ μπουτον και τετοια,.. σορρυ δεν το ανεφερα παραπανω..
αν γνωριζεις με αυτοματισμο πωσ 8α μπορουσα να το φτιαξω... σε ευχαριστω πολυ παντως που μπηκες στο κοπο να με βοηθησεις.. ;)
εχω βρει πως θα μπορουσα αλλα ετσι οπως το κανω ,,βαζο σε σειρα την λυχνεια με το ρελε και η δεν θα οπλισει ο ρελες κ θα ανεψει η λαμπα η το αντιθετο..
προφανος διμιουργει πτωσει τασης... τεσπα κοιτα αν μπορεις να βρεισ κατι να μου στειλεις,,

Τι τάση?

sokerdemgr
22-12-11, 13:26
η λυχνια στα 230 .. σκεψου οτι ειναι ενας αυτοματισμος..!!! :)

PanagiotisHlektrlogos
22-12-11, 14:47
Στα 230 V η λυχνία θέλει 13 mA. Εσύ πρέπει να ανιχνεύσεις την παρουσία τάσης μετά το διακόπτη και προς τη λάμπα και την παρουσία της έντασης. Απώλεια έντασης με παρουσία τάσης ενεργοποιεί το ρελέ για συναγερμό ή ενεργοποίηση εφεδρικής λάμπας. Μπορείς για την ανίχνευση ρεύματος να πας σε λύσεις HallEfect (UGN3507) ή με πτώση τάσεως σε αντίσταση όπως τα συμβατικά αμπερόμετρα και μετά σε αναλογικά κυκλώματα (τελεστικούς, πύλες κλπ) για την ενεργοποίηση του ρελέ συναγερμού ή να πας στη λύση με ένα επεξεργαστή οπού περνάς το κατάλληλο πρόγραμμα και είσαι έτοιμος.

sokerdemgr
22-12-11, 15:13
καποιο προχειρο σχεδιακι παιζει.. :wiink: ..???

gas_liosia
22-12-11, 16:34
...βαζο σε σειρα την λυχνεια με το ρελε και η δεν θα οπλισει ο ρελες κ θα ανεψει η λαμπα η το αντιθετο...

Αυτό που λες ισχύει αλλά το δοκίμασες και δεν σου έπαιξε; Ρωτάω επειδή η λάμπα είναι μικρής ισχύος μήπως και τα κατάφερνε.

sokerdemgr
22-12-11, 16:37
ναι το εχο δοκιμασει φιλε μου.. και εχω δοκιμασει πολλους τροπους αλλα δεν γινετε τιποτα...

PanagiotisHlektrlogos
22-12-11, 17:12
Αυτό που λες ισχύει αλλά το δοκίμασες και δεν σου έπαιξε; Ρωτάω επειδή η λάμπα είναι μικρής ισχύος μήπως και τα κατάφερνε. Είναι μικρή η λάμπα και έχει μεγάλη αντίσταση. Το πιο εύκολο είναι με HallEfect να το δώσει σ ένα τελεστικό και απο κει η οδηγεί ενα φετακι και ρελέ η το δίνει σε ένα μικροεπεξεργαστή και βγάζει ότι έξοδο θέλει. Το λαμπάκι είναι μέσα στην μπουτονιέρα? η σε απομακρυσμένο σημείο?

gas_liosia
22-12-11, 17:30
Νομίζω πως θα το θέλει αποκλειστικά με ρελέ η κάνω λάθος; Στο συγκεκριμένο εργαστήριο με τι ασχολείστε; Αν η ύλη του εργαστηρίου είναι οι εφαρμογές με ρελέ νομίζω πως θα ήταν σωστό να βρεθεί λύση πάνω σε αυτό. Πάντως και μόνο με ρελέ θα βγεί πιστεύω.

PanagiotisHlektrlogos
22-12-11, 18:21
Αν είναι μόνο με ρελέ τότε θέλεις κάτι τέτοιο (με χρόνους συναγερμού όφσετ κλπ κλπ) http://www.benderrelay.com/current%20relays%20table.htm Δες το CSE140. Αλλά πάλι τα 3 βατ κατανάλωση που έχεις είναι λίγα! ξεκινάει από 0,1Α ενώ εσύ έχεις 0.013Α περίπου! ... και θα κάνει κανένα 100αρικο τουλάχιστον!

Ηλιας Α
22-12-11, 22:05
ναι το εχο δοκιμασει φιλε μου.. και εχω δοκιμασει πολλους τροπους αλλα δεν γινετε τιποτα...
Για σύνδεσε τη λυχνία 3 watt σε σειρά με ένα εκκινητή Starter (*) λαμπτήρων φθορισμού, τροφοδότησε το κύκλωμα, βλέπεις και αναρτάς τα αποτελέσματα, ίσως βοηθήσει να φτιαχτεί ένα κύκλωμα που να σε εξυπηρετεί.
Starter (*) Για συμβατικές λαμπτήρες φθορισμού της μικρότερης ισχύς που θα βρεις στο εμπόριο.

PanagiotisHlektrlogos
22-12-11, 22:45
Ηλία είναι πολύ λίγο το ρεύμα! Του το είπα και εγώ για κατασκευή αλλά θέλει λέει μόνο με ρελέ. Ρελέ δεν μπορεί να δει τα 13 μιλιαμπερ και να ανάβει και η ενδεικτική λυχνία. Η βάζεις αντίσταση σε σειρά και οπτοκαπλερ για να ενεργοποιείσεις ρελεδακι ή HallEfect για να πάρεις μια τάση ελέγχου. Το δεύτερο σαν κύκλωμα το προτιμώ γιατί δεν "κόβεις" τον αγωγό. Τι μαγκιά είναι με το σταρτερ? τίποτα με το λαμπάκι και φωτοαντίσταση??????

Ηλιας Α
22-12-11, 23:00
Ηλία είναι πολύ λίγο το ρεύμα! Του το είπα και εγώ για κατασκευή αλλά θέλει λέει μόνο με ρελέ. Ρελέ δεν μπορεί να δει τα 13 μιλιαμπερ και να ανάβει και η ενδεικτική λυχνία. Η βάζεις αντίσταση σε σειρά και οπτοκαπλερ για να ενεργοποιείσεις ρελεδακι ή HallEfect για να πάρεις μια τάση ελέγχου. Το δεύτερο σαν κύκλωμα το προτιμώ γιατί δεν "κόβεις" τον αγωγό. Τι μαγκιά είναι με το σταρτερ? τίποτα με το λαμπάκι και φωτοαντίσταση??????

<< Ηλία είναι πολύ λίγο το ρεύμα!>>
Στην ανάγκη το λίγο γίνεται και πολύ, - που δε νομίζω-.
<< Τι μαγκιά είναι με το σταρτερ?>>
Αναμένω απάντηση στο 14 #

DIMITRIS______TH______
22-12-11, 23:00
Παρε εναν μαγνητικο διακοπτη και τυλιξε μερικες στροφες επανω του
το ενα καλωδιο(φαση η ουδετερο δεν εχει σημασια) και με τις επαφες του
ανοιγεις και κλεινης οτι ενδεικτικο καλης λειτουργειας θελεις .
Μην ξεχνας οτι το ενδεικτικο θα πρεπει να εχει κοινη τροφοδοσια με την
λαμπα για να κλεινη μαζι με τον διακοπτη τις λαμπας ωστε να μην λειτουργει
οταν απλως κλεινης τον διακοπτη αλλα μονο αν καει η λαμπα.

google-ισε μαγνητικος διακοπτης και θα βρης τον αναλογο μιας και εχει
και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευαισθητους.

Γινεται και με αλλους τροπους οπως φωτοδιοδος -οπτοκαπλερ-κα αλλα.

sokerdemgr
23-12-11, 13:22
Χθες μας ειπε ο καθηγητης οτι μπορει να γινει με διοδο.. Γνωριζει κανεις τιποτα..;

PanagiotisHlektrlogos
23-12-11, 21:04
Και έτσι γίνεται!
και ρελεδάκι στα 110~

DIMITRIS______TH______
24-12-11, 01:24
Νομιζω ημουνα σαφης στο οτι ο τροπος για να εχεις
πραγματικη ενδειξη καταστροφης της λυχνιας η του
κυκλωματος ειναι η με ελενχο ροης ρευματος (που
εχεις με τον μαγνητικο διακοπτη ως τον πιο απλο
τροπο) η με μετρηση φωτος απευθειας (φωτοαντισταση κλπ)
και εχωντας κατα νου οτι δεν θελεις καμια μεταβολη στην
αποδοση της λαμπας.
Και να μην ξεχναμε οτι σε τετοιες ασκησεις πρεπει να δειχνεις
οτι σκεφτεσαι και οχι να παπαγαλιζεις,κανε λοιπον κατι διαφορετικο
γιατι το μαθημα το συγκεκριμενο δεν ειναι ιστορια........

Να σημειωσω οτι προτεινω αυτην τη λυση υποθετοντας
οτι η λαμπα βρισκεται σε καποια αποσταση και εννοειται
χωρις οπτικη επαφη,επισης με διοδο η με ρελε γινεται αλλα
οχι χωρις να γινει ενεργο στοιχειο στο κυκλωμα.

PanagiotisHlektrlogos
24-12-11, 01:56
Τι θυμήθηκα τώρα!!! Όταν είχα εργαστήριο μηχανές 2 είχαμε την άσκηση κινητήρας συνεχούς με αλλαγή φοράς περιστροφής μας είχε ζητήσει να κάνει και πέδηση όταν πάταγες το στοπ. Σκεφτόμασταν από δω μετράγαμε από κει δεν βγαίναν οι επαφές των ρελέ!!! Όταν το είπαμε στο γυρνά μ ένα ύφος και μας λέει ΑΠΟΛΥΕΣΤΕ ΚΥΡΙΟΙ Δεν θα ξοδεύω εγώ όλα τα λεφτά του εργοστασίου μου για να τα κάνετε εσείς ρελέδες έτσι όπως είναι να το φτιάξετε!!! :lool:.
Αυτό με τη δίοδο που του είπε είναι σωστό! Αν βάλεις σε σειρά τη δίοδο τι γίνεται? άγει μόνο κατά τη μία φορά (ας πούμε το θετικό ημικύμα) και ανάβει το λαμπάκι, κατά το αρνητικό ημικύμα δεν άγει και η τάση πέφτει στη δίοδο μέσα από την αντίσταση του νήματος της ενδεικτικής λυχνίας. Στα άκρα της διόδου έχω συνδέσει το πηνίο του ρελέ αλλά αυτό δεν είναι για 220~ αλλά για 110~. Τα 3 βατ που είναι το λαμπάκι είναι υπέρ αρκετά να κρατήσουν κολλημένο το ρελεδάκι (τύπου λυχνίας) και το λαμπάκι ανάβει με χαμηλότερη ένταση άλλα ενδεικτικό είναι δεν μας ενοχλεί και τόσο! Αν καεί το λαμπάκι το ρεύμα μηδενίζεται και το ρελέ πέφτει! Από μια επαφή NC έχω περάσει το δεύτερο ενδεικτικό ή τη ηχητική συσκευή αναγγελίας βλάβης!