PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισκευή γεννήτριας!



soul
22-12-11, 15:29
Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια στο φόρουμ και σε όλους εσάς που το απαρτίζετε και μας διαφωτίζετε με τις γνώσεις σας!

Έχω μια γεννήτρια Mitsubishi βενζινοκίνητη.
Το πρόβλημα που παρουσιάζει είναι διαρροή βενζίνης από το καρμπυρατέρ.
Μου είπαν ότι μπορεί να χρειάζεται καθαρισμό το καρμπυρατέρ.
Μπορεί να μου κάποιος που γνωρίζει πώς γίνεται;
Επίσης αν γνωρίζετε καταστήματα όπου μπορώ να βρω ανταλλακτικο καρμπυρατέρ, αν δεν μπορέσω να λύσω το πρόβλημα μόνος μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια σας

PanagiotisHlektrlogos
22-12-11, 15:53
Η διαρροή της βενζίνης και ειδικά σε σταθερή μηχανή επειδή όλη η βενζίνα στάζει στο ίδιο μέρος σε συνδυασμό με τη γεννήτρια είναι κακό και επικίνδυνο.
Επειδή δεν ξέρεις αν όντως χάνει το καρμπιρατέρ και από πού χάνει, αν χάνει, σε περίπτωση βρωμιάς συνήθως χάνει από την υπερχείλιση, με σβηστή τη μηχανή λόγο ότι δεν κλείνει το φλοτέρ και η βενζίνα δεν καίγεται στη μηχανή αλλά γεμίζει το δοχείο και τρέχει κάτω όταν δουλεύει σταματάει η διαρροή. Αν μπορείς να δέις απο που τρέχει, ίσως να είναι κανένα λαστιχάκι αν κλείσεις το διακόπτη της βενζίνας συνεχίζει να τρέχει?
Η γνώμη μου πάντως είναι να τη πας σε ένα μηχανουργείο να στη φτιάξουν γιατί μπορεί να κάνεις μεγαλύτερη ζημιά.

bchris
22-12-11, 17:24
Πρωτα, βρες το καρμπυρατερ.
Μετα, οπως ειπε κι ο Παναγιωτης πιο πανω, σιγουρεψου οτι ειναι απο το καρμπυρατερ η διαρροη.

Στην συνεχεια, βγαλε πολλες και καθαρες φωτο να τις δουμε.

Εχε υπ' οψιν σου οτι το καρμπυρατερ ειναι ενα ευαισθητο μηχανημα.

Αν τελικα το λυσεις, θα χρειαστεις και καινουργιες φλατζες οταν με το καλο το ξαναδεσεις.