PDA

Επιστροφή στο Forum : LED ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΙΝΑ ΤΩΝ ΕΠΙΒΑΤΩΝ



savasga
23-12-11, 15:42
τι να κανω για να συνδεσω αυτα http://www.ledmegastore.gr/%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%B1-30cm-ip65-%CE%BC%CE%B5-0603-p-299.html στην καμπινα του αυτοκινητου παιρνοντας ρευμα απο το φως που βρισκεται στα ποδια του οδηγου;
χρειαζεται κατι ιδιαιτερο στην συνδεσμολογια για να μην κανω καποια ζημια (το φως στα ποδια του οδηγου αναβει με το που ξεκλειδωνω τις πορτες ,κραταει για περιπου ενα λεπτο και μετα σβηνει εκτος αν εκκινησω την μηχανη οποτε σβηνει τοτε);
ή απλα κανω μια παραλληλη συνδεση με τα καλωδια της λαμπας του αυτοκινητου;

savasga
29-12-11, 08:49
γιατι δεν εχω καμια προταση ;
τοσο πολυπλοκο ειναι το θεμα μου;

Tomari
29-12-11, 09:55
θα ρωτήσεις αν έχουν εσωματομένη την αντίσταση που χρειάζεται για κατευθείαν σύνδεση σε 12v αν την έχουν απλά το συνδέεις παράλληλα

savasga
29-12-11, 10:40
σ'ευχαριστω πολυ να εισαι καλα
στην διαφημιση τους μιλανε για ταση τροφοδοσιας 12v- προφανως ( πιστευω ) θα ειναι ετοιμο για 12 v

spyropap
29-12-11, 11:56
Αυτά τα προϊόντα είναι έτοιμα για χρήση δίχως να χρειάζονται αντιστάσεις.
Περιέχουν εσωτερική αντίσταση που χρειάζονται για κανονική λειτουργία.
Εάν βάλεις εξωτερικη αντίσταση όπως πχ 10-100Ωμ θα πέσει η φωτεινότητα τους.
Θα συνδέσεις το κόκκινο καλώδιο (+) σε επαφή λάμπας που να φέρνει 12V και το μαύρο (-)
σε όποιο μεταλλικό σημείο του σασσί του αυτοκινήτου.

Εάν το συνδέσεις ανάποδα δεν θα καεί και δεν θα ανάψει.

savasga
29-12-11, 15:48
Αυτά τα προϊόντα είναι έτοιμα για χρήση δίχως να χρειάζονται αντιστάσεις.
Περιέχουν εσωτερική αντίσταση που χρειάζονται για κανονική λειτουργία.
Εάν βάλεις εξωτερικη αντίσταση όπως πχ 10-100Ωμ θα πέσει η φωτεινότητα τους.
Θα συνδέσεις το κόκκινο καλώδιο (+) σε επαφή λάμπας που να φέρνει 12V και το μαύρο (-)
σε όποιο μεταλλικό σημείο του σασσί του αυτοκινήτου.

Εάν το συνδέσεις ανάποδα δεν θα καεί και δεν θα ανάψει.

σ'ευχαριστω κι εσενα spyropap
να εκφρασω μια μονο απορια : α) γιατι στο σασσι κι οχι στο αλλο καλωδιο της λαμπας του αυτοκινητου; μηπως αυτο που μου λες εχει να κανει με αυτο που μου ειπε ο ηλεκτρολογος της αντιπροσωπειας ( οτι χρειαζεται να μπει και μια διοδος);

spyropap
29-12-11, 16:54
Το άλλο καλώδιο της λάμπας είναι γείωση στο σασσί.
Νομίζω πως όλες οι DC παροχές σε αμάξι έχουν γείωση (-) στο σασσί.
Δεν χρειάζεσαι δίοδο γι αυτήν την φωτιστική ταινία. Δίοδοι είναι τα ίδια τα Led.

Μην φοβάσαι σύνδεσε το επάνω στην άλλη λάμπα. Η κατανάλωση του πρέπει να είναι τόσο μικρή
που δεν νομίζω να σου κάψει ασφάλεια. Μπορεί να λειτουργεί παράλληλα.
Εάν συμβεί η αναποδιά και σου κάψει ασφάλεια στον πίνακα, αντικατάστησε την με μεγαλύτερη.
Ασφάλειες έχουν τα περισσότερα βενζινάδικα και το κουτί ασφαλειών πρέπει να έχει διάγραμμα
πια ασφάλεια είναι για που.

Μα καλά δεν έχει καμμία οδηγία σύνδεσης έστω σε άλλη γλώσσα;

haris_216
29-12-11, 17:10
Εάν συμβεί η αναποδιά και σου κάψει ασφάλεια στον πίνακα, αντικατάστησε την με μεγαλύτερη.

θα συμφωνήσω μαζί σου ότι λογικά δεν θα παρουσιαστεί θέμα αφού τα led έχουν πολύ μικρή κατανάλωση.
όμως στην απίθανη περίπτωση που τα πράγματα είναι τόσο οριακά και κάψει την ασφάλεια, θεωρώ τουλάχιστον λάθος το να χρησιμοιποιηθεί αυθαίρετα μεγαλύτερη ασφάλεια.

spyropap
29-12-11, 17:24
Μην τον μουρλένεις τον άνθρωπο Χάρη. Δεν θα καεί η ασφάλεια του για 1-2 W.
Και μόνο εάν κάνει από λάθος σύνδεση βραχυκύλωμα θα μπορούσε να συμβεί αυτό.
Γι αυτό όταν θα κολλήσει τα καλώδια επάνω στις επαφές τις λάμπας να προσέξει να μην ακουμπούν αλλού και εάν ακουμπούν να τα μονώσει με ταινία.
Αυτό είναι όλο.

haris_216
29-12-11, 21:05
εννοείται πως δεν θα χει θέμα. γι' αυτό είπα ότι θα είναι οκ.
απλά διαφώνησα με την θέση ότι αν καεί ασφάλεια τότε βάζουμε μεγαλύτερη. αυτό, θα συμφωνείς κι εσύ, δεν πρέπει να γίνεται ΠΟΤΕ. αν καεί ασφάλεια (οποιαδήποτε & οπουδήποτε) ψάχνουμε να βρούμε τι φταίει και διορθώνουμε αυτό.

ΚΑΤΣΑΒΙΔΗΣ
06-01-12, 12:21
η συνδεση να γινει στα καλωδια γιατι το σασι ειναι γειωση αλλα οι περισοτεροι δακοπτες πορτας δουλευουν με την γειωση