PDA

Επιστροφή στο Forum : Ωμική Αντ'ισταση πρόβλημα



Jimarmaos
25-12-11, 22:27
Καλησπερα θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία σε ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα σήμερα.Μέτρησα με πολύμετρο την ωμική αντίσταση σε ένα ζευγάρι ακουστικά παλιάς κοπής και το πολύμετρο μου έδειξε 13.3 στο αριστερό κανάλι και 18.8 στο δεξί.Είναι λογικό αυτό?Σημειωταίο ότι η μέτρηση έγινε απο το βύσμα υποδοχής.Τα χαρακτηριστικά που δίνει ο κατασκευαστής έιναι : 2 δρόμων με τουίτερ σε κάθε κανάλι από 4-16ω κάθε κανάλι. εσωτερικά το κροσόβερ που χρησιμοποιούν αποτελείτε απο ένα ηλεκτρολυτικό 6.3v 4.7uf
για κάθε τουίτερ και τα γούφερ έχουν 2 μικρά καφέ στρόγγυλα που γράφουν
6ω και 5ω αντίστοιχα που μάλλον για αντιστάσεις μου φαίνονται οπότε τα γούφερ είναι full range.
Επίσης όταν παίζουν ακούω παραμόρφωση έντονη σαν βράχνιασμα που άλλοτε είναι έντονη και άλλοτε όχι και το ακούω νομίζω απο τα τουίτερ. Τα ακουστικά είναι μοντέλο το 74.Εχουν πρόβλημα διότι διάβασα πως οι ηλεκτρολυτικοί μπορεί να τα έχουν παίξει ευχαριστω.Δημήτρης

nikosp
25-12-11, 22:33
Εγώ νομίζω ότι είναι εν τάξει από πλευράς αντίστασης
Θα πρέπει να ξέρεις ότι στα ακουστικά και στα μεγάφωνα όταν μιλάμε για Ωμ μιλάμε για συνολική impedance και όχι για αντίσταση

Jimarmaos
25-12-11, 22:49
σε παρακαλώ μπορείς να μου το απλοποιήσεις τι σημαίνει συνολική; και επίσης με το βράχνιασμα τι να κάνω

Jimarmaos
25-12-11, 23:09
Εγώ νομίζω ότι είναι εν τάξει από πλευράς αντίστασης
Θα πρέπει να ξέρεις ότι στα ακουστικά και στα μεγάφωνα όταν μιλάμε για Ωμ μιλάμε για συνολική impedance και όχι για αντίσταση

σε παρακαλώ μπορείς να μου το απλοποιήσεις τι σημαίνει συνολική; και επίσης με το βράχνιασμα τι να κάνω

lynx
26-12-11, 02:10
Σύνθετη αντίσταση (εμπέδηση) ειναι η ολική αντίσταση που παρουσιάζει ενα κύκλωμα
στην διέλευση του εναλλασομένου ρέυματος, ωμική αντίσταση με αυτεπαγωγή και χωρητικότητα.

Η αντίσταση του πηνίου ενως μεγαφώνου ειναι διαφορετική ανάλογα με την συχνότητα.

σχετικά με τα πρόβλημα που αντιμετωπίζεις ισως έχει αρπάξει το πηνίο απο τα ακουστικά
περίμενε όμως να πάρεις και άλλες γνώμες μιας και εγώ δεν είμαι ηλεκτρονικός. :001_smile:

nikosp
26-12-11, 13:13
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα
Για το βράχνιασμα δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο η αντίσταση σε Ω αλλά κάποιο πρόβλημα στά ακουστικά σου λόγω ηλικίας ίσως
Δοκίμασε πάντως και μία αλλαγή στόν ηλεκτρολυτικό και βλέπεις

Jimarmaos
29-12-11, 03:29
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πληροφορίες!Καλές γιορτές