PDA

Επιστροφή στο Forum : Προενισχυτης κεραιας για ληψη δορυφορων



andrewsweet4
27-12-11, 18:16
Γεια και χαρα!

Τον τελευταιο καιρο ασχολουμαι με την ακροαση ραδιοερασιτεχνικων δορυφορων (π.χ. Arissat-1) καιθελω γενικα να βελτιωσω την ληψη του σηματος μου. Ξερω πως το πρωτο πραγμα που θα μου πειτε ειναι να εχω μια καλη κεραια, και γιάυτο το λογο ηρθα σε επαφη με αρθρογραφο του 5-9 report (να ειναι καλα ο ανθρωπος) και μου εδωσε τα σχεδια της quadrifilar antenna (QFH) τα οποια θα δημοσιευσει στο τευχος δεκεμβριου. Η κεραια αυτη ειναι η καλυτερη σχεδιαστικα για ληψη δορυφορων και σε λιγες μερες θα υλοποιησω το σχεδιο. Μεχρι τοτε ομως θα ηθελα να δουλεψω με την ηδη υπαρχουσα κεραια και συστημα (handheld με κεραια mobile) και θα ηθελα να κατασκευασω καποιον προενισχυτη για ενισχυση του σηματος. εχετε κατι στο νου σας? ευκολο και φθηνο... να τονισω οτι κανω μονο ληψη.

Ευχαριστω!

andrewsweet4
28-12-11, 01:36
καποιος? εχω στη διαθεση μου και δυο ενισχυτες ιστου κεραιας τηλεορασης. Βεβαια ειναι νομιζω για τα UHF αλλα πρεπει να ενισχυουν και τα VHF... λετε να δουλεψει κατι τετοιο με προσαρμογη της αντιστασης εισοδου και εξοδου τους?

thanp
28-12-11, 02:05
Να υποθέσω Ανδρέα πως μιλάς για τα VHF. Σε αυτή την περίπτωση αν ζεις σε αστική - περιαστική ζώνη της πόλης θα σε συμβούλευα να ξεχάσεις τον προενισχυτή και να ξεκινήσεις να σκέφτεσαι για κανένα bandpass cavity filter όπως τα πολύ καλά (αλλά ακριβά) της DCI (http://www.dci.ca/?Section=Products&SubSection=Amateur). Δυστυχώς με τους άχρηστους δέκτες που διαθέτουν όλα ανεξαιρέτως τα σημερινά μηχανήματα, ειδικά μάλιστα τα φορητά, είναι πρακτικά αδύνατον να ακούσεις χαμηλά σήματα μέσα στις ατελείωτες intermod και cross παρεμβολές. Έτσι μάλιστα και βάλεις εξωτερική κεραία και ειδικά omnidirectional σε κάποιο φορητό (ή και mobile), το πιθανότερο είναι πως έχεις χαμένo οποιοδήποτε σήμα μικρότερο από 1.5μV ή περισσότερο.

Δεν μίλησα καν για προενισχυτή καθώς λόγω των παραπάνω προβλημάτων είναι μάλλον φιλοσοφικής υφής το ενδεχόμενο χρήσης του μέσα σε αστική ζώνη. Δυστυχώς Ανδρέα έτσι έχουν τα πράγματα και δύσκολα μπορείς να βρεις λύση για low-signal work (low noise το ξεχνάμε). Ίσως αν βρεις κάποιο μεταχειρισμένο μηχάνημα από τα παλιά, τότε που τα μηχανήματα είχαν πραγματικούς δέκτες και φίλτρα και όχι φτηνιάρικα υποκατάστατα, να καταφέρεις κάτι καλύτερο αν και πάλι θα υποφέρεις από το σκορποχώρι που επικρατεί στα 2m.

Αν βέβαια σκοπεύεις η δράση σου να λάβει χώρα εκτός και μακρυά της πόλης σε κανένα ήσυχο χωριό, τότε αλλάζει ριζικά το πράγμα. Βέβαια και πάλι οι δέκτες του συνόλου των σημερινών μηχανημάτων είναι για τα μπάζα (όχι σε sensitivity αλλά IMD / 3rd order rejection). Ωστόσο αν στον αέρα υπάρχει ησυχία τα πράγματα γίνονται ευκολότερα και οι προενισχυτές αρχίζουν να αποτελούν ένα περισσότερο ρεαλιστικό ενδεχόμενο.

Ακόμα όμως και σε αυτή την ιδεατή περίπτωση της εκτός πόλης λήψης, μάλλον δεν θα σου είναι ιδιαίτερα χρήσιμος ένας προενισχυτής για λήψη FM sat. Για low signal SSB ή EME ναι, αλλά για δορυφόρους όχι και τόσο.

gxry
28-12-11, 02:34
Είναι εφικτό να χρησιμοποιήσεις προενισχυτή tv (για λήψη μόνο). Πρέπει όμως να προσέξεις ώστε να καλύπτει την περιοχή συχνοτήτων που σε ενδιαφέρουν (ή να είναι wide-band).
Επίσης, επειδή οι προενισχυτές tv έχουν σύνθετη αντίσταση 75Ω θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποια μορφή Μ/Σ προσαρμογής 75/50Ω.
Από προσωπική εμπειρία θα σου αναφέρω ότι έχω χρησιμοποιήσει επιτυχώς κατά το παρελθόν έναν προενισχυτή ιστού johansson 7409 (25dB μεταβλητό κέρδος στα V/U με NF=3.5) και στην έξοδο Μ/Σ προσαρμογής 75/50Ω κατασκευασμένο από δυο τμήματα λ/12 ομοαξονικής γραμμής RG59/RG58 (Δες http://www.ham-radio.com/k6sti/match.htm - twelfth wave transformer).
Το σύστημα χρησιμοποιήθηκε για τη λήψη εικόνων APT από μετεωρολογικούς δορυφόρους στους 137.5MHz
27064 27065

andrewsweet4
28-12-11, 16:49
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! θα κοιταξω μηπως κανω την πατεντα με τον ενισχυτη τηλεορασης... Και φιλε Θανο αυτη τη στιγμη ειμαι στο κεντρο της πατρας και εχω ηδη ακουσει απο την ταρατσα με τον εξοπλισμο που ανεφερα παραπανω(!!!) περιπου 4 δορυφορους και μαλιστα τον arissat-1 τον εχω και ηχογραφημενο. Βεβαια απο παρασκευη θα παω μαλλον στο χωριο μου το οποιο ειναι στη μεση του πουθενα εξω απο την αρτα με ~800μετρα υψομετρο. Πραγματικα εκει ειναι αδεια η μπαντα και δεν υπαρχουν σχεδον καθολου παρεμβολες... οποτε κατι θα κανει ο προενισχυτης :)

aeonios
28-12-11, 17:54
Ανδρέα εγώ για τη δορυφορική ζώνη τόσο των Vhf όσο και των Uhf στο νησί χρησιμοποιώ τον προενισχυτή ιστού της ssb electronics http://www.ssbusa.com/gaasfet.html και τους δίνει τροφοδοσία μέσω του coaxial το μηχάνημα που δουλεύω. Δεν είναι φτηνή λύση φυσικά και πρόσεξε αυτά που σου είπε ο Θανάσης παραπάνω γιατί σε αστική περιοχή η χρήση προενισχυτή είναι τρέλα. Θα σου πρότεινα αν μπορείς να επενδύσεις σε πολύ καλής ποιότητας coaxial και σε σωστή κεραία.

gxry
28-12-11, 18:52
Επίσης δες http://www.syrap.gr/gr/?%C1%F1%E8%F1%E1:%D4%E5%F7%ED%E9%EA%DC (http://www.syrap.gr/gr/?%C1%F1%E8%F1%E1:%D4%E5%F7%ED%E9%EA%DC)(Άρθρα -> Τεχνικά)
Προενισχυτής λήψης για τα 2m, και
Η κεραία arrow για τις δορυφορικές σας επικοινωνίες, του SV2KGA
και τα δυο δοκιμασμένα.

thanp
29-12-11, 04:20
Άσχετο με το θέμα Ανδρέα αλλά αν επιτρέπεται έξω από την Άρτα που; Από ένα χωριό στην ίδια περιοχή και στο υψόμετρο που ανάφερες είναι η σύζυγός μου και σχεδιάζω να εγκαταστήσω ένα shack κατά εκεί με την πρώτη ευκαιρία, μπας και πηγαίνω πότε πότε να αναπνέω καθαρό αέρα. Οπότε διόλου απίθανο να γίνουμε και κατά περίσταση κοντοχωριανοί στο μέλλον.

Επί του θέματος, σε τέτοια ήσυχα μέρη Ανδρέα ένας προενισχυτής σίγουρα κάνει πολύ καλή δουλειά ακόμα και σε FM, ενώ σε SSB είναι ανεκτίμητη η συμβολή του. Αλλά σε πόλη είναι αυτό που σωστά αποκάλεσε πριν "τρέλα" ο Νίκος. Στην πόλη μου τη Θεσσαλονίκη και συγκεκριμένα στην περιοχή των κάστρων για να σου δώσω να καταλάβεις, με τετράπολο cavity bandpass, προενισχυτή Icom AG-25 στην κεραία και μηχάνημα 9100 είναι αδύνατον να ακούσω ακόμα και σχετικά δυνατά σήματα λόγω IMD overload. Με τον προενισχυτή κλειστό και χάρη στο φίλτρο η κατάσταση είναι μια χαρά αλλά χωρίς το bandpass ούτε το 9100 δεν μπορεί εύκολα να αντισταθεί στο χάλι που επικρατεί στον αέρα. Έτσι δε και βάλω κανένα φορητό στην κεραία, άστα να πάνε, χάρμα οφθαλμών και ώτων. :biggrin:

aeonios
29-12-11, 07:38
Γεια σου Θάνο!Τον είχα αυτόν τον προενισχυτή παλιότερα μαζί με το αδελφάκι του το 35 για τα uhf και μου είχε σπάσει τα νεύρα με το θόρυβο που έμπαζε σε τελείως παρθένο περιβάλλον από σήματα. Τον άνοιξα και έπαιξα με το gain λίγο αν θυμάμαι καλά με ένα κεραμικό τριμεράκι που είχε μέσα και τελικά κατέβηκε ο ενοχλητικός θόρυβος. Τους έδωσα τελικά μαζί με το 820 για το κάτι καλύτερο όμως χάθηκε να βάλουν ένα helical φίλτρο οι χριστιανοί και 2 n-type κονέκτορες; Εσύ πως το βλέπεις με το 9100(δεν είχα τη χαρά να το δω ακόμα ως μηχανάκι);

thanp
29-12-11, 13:01
Και εγώ Νίκο από το "αρχείο" τον έβγαλα τον προενισχυτή μετά που αγόρασα το 9100, απλά για να τον δοκιμάσω με αυτό το μηχάνημα. Όπως είπα και στον Ανδρέα, δεν χρησιμοποιώ πια προενισχυτές λόγω intermod, και ο συγκεκριμένος δεν είναι και από τους καλύτερους σε αυτό το θέμα.

Μου αρέσει πάντως που μίλησες για helical filter. Μην μου το θυμίζεις Νίκο, γιατί θα εγκαταλείψω το χόμπυ με όλες αυτές τις κακοφτιαγμένες σαβούρες που ακριβοπληρώνουμε. Να ήταν μόνο ο προενισχυτής που δεν έχει ένα φίλτρο της προκοπής. Ούτε φίλτρο helical δεν έχει, ούτε ένα απλό συντονιζόμενο BP, ούτε κανένα notch να κόβεις κάποια ζώνη, ούτε N connectors ούτε τίποτα. Όπως είπα και πριν, ο μόνος λόγος που υπό συνθήκες λειτουργεί κάπως σωστά είναι γιατί κάτω στο shack έχω βάλει το πολύ καλό DCI-145-2H, ένα bandpass για τα 2m που κάνει θαύματα και σώζει την κατάσταση κόβωντας πάνω από 50dB/sharp από οτιδήποτε υπάρχει εκτός 144-146.

Κατά τα άλλα από μόνος του ο συγκεκριμένος προενισχυτής είναι για τον κάδο αχρήστων. Για να είμαι όμως δίκαιος, μην φαντάζεσαι πως και ο SP2000 της SSB παρά το helical του τα πάει πολύ καλύτερα. Δυστυχώς η περιοχή μου, η υψηλότερη εντός της αστικής ζώνης της Θεσσαλονίκης, μαστιγώνεται τόσο άγρια από IMD, αρμονικές, πλευρικές ισχύος και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς με αποτέλεσμα να αποτελεί δοκιμασία ακόμα και για ομολογουμένως πολύ καλές κατασκευές όπως ο 2000. Γι'αυτό και πανάθεμα το χάλι μου, έχω ξεχάσει τους προενισχυτές και έχω περάσει στους ...μειωτές και τα έξτρα φίλτρα. :)

Ευτυχώς για εμένα γιατί ειλικρινά Νίκο πολύ το φοβόμουν, το 9100 βγήκε πολύ καλό (για τα σημερινά δεδομένα) όσον αφορά το μπάσιμο του δέκτη στα 2/70. Είναι το μόνο μηχάνημα που δοκίμασα εδώ και χρόνια και που και μόνο του δίχως εξωτερικό φίλτρο δεν μπάζει από παντού. Δεν είναι βέβαια TR751 ούτε IC211 ή 260, αλλά μπρός στα σημερινά "χουνιά" δέκτες - ραδιόφωνα που κατακλύζουν την αγορά είναι μια χαρά. Τουλάχιστον μπορείς να ακους σήματα 1 ή και 0 S/unit χωρίς να παθαίνεις εγκεφαλικό από την προσπάθεια και τα νεύρα. Και πάλι όμως η συνεισφορά ενός bandpass είναι αντεκτίμητη, τουλάχιστον στην περιοχή μου. Πίστεψέ με Νίκο, τα 300€ που μου κόστισε το DCI είναι ίσως τα πιό χρήσιμα λεφτά που ξόδεψα ποτέ σε αυτό το χόμπυ. Αλλιώς, θα έπρεπε ακόμα και με το 9100 έστω δίχως προενισχυτές να ξεχάσω το πραγματικά low signal work στα 2m, τουλάχιστον όποτε εκμπέμπουν τα άπειρα πενηντάβατα θολά links που με περιβάλλουν.

andrewsweet4
29-12-11, 13:58
Φιλε θανο το χωριο μου οι ντοπιοι το λενε χελωνα, αν και στο χαρτη το γραφει πετρα αν το ξερεις... ειναι διπλα σε γιανιωτι και σκουληκαρια (το παρακαναμε με το off-topic, θα μας σκισουν!) Και σε καταλαβαινω για αυτο το χαος στις συχνοτητες που λες για τη θεσσαλονικη, γιατι και εγω εκει σπουδαζω και στο κεντρο που μενω σχεδον ο ιδιος ψιλοχαμος γινεται... Μηπως εσυ επειδη εισαι ψηλα εχεις κανα κεντρο εκπομπης διπλα σου? δεν εχω καιταξει κατα καστρα μερια για κεραιες...

thanp
29-12-11, 14:28
Καμμιά φορά χρειάζεται και το λίγο off-topic Ανδρέα. Ο κόσμος είναι μικρός φίλε μου. Η κυρά μου είναι από το Βελεντζικό, πολύ κοντά σου δηλαδή, οπότε έτσι και πάμε κατά εκεί οι μόνες παρεμβολές που θα έχουμε θα είναι ο ένας τον άλλον. :)

Επί του θέματος, δυστυχώς στην περιοχή μου βλέπουμε φάτσα το Φιλίπειο, τον Χορτιάτη και ολόκληρη την πόλη, άσε δε που λόγω υψομέτρου έχουν μαζευτεί εδώ όλα τα links και οι θολοί - νόμιμοι επαναλήπτες της πόλης, οπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται. Γενικά η μεγαλούπολη δεν είναι πια για αυτό το χόμπυ. Ούτε να ακούσεις μπορείς, ούτε να βάλεις τις κεραίες που χρειάζεται ούτε τίποτα. Αν δεν ήταν το οικονομικό και εργασιακό θέμα Ανδρέα, θα την είχα κάνει προ καιρού για κανένα χωριό και όχι μόνο για λόγους που έχουν να κάνουν με το ραδιοερασιτεχνισμό. Ίδωμεν...

andrewsweet4
29-12-11, 19:45
Γεια χαρα φιλε thanp και χρονια πολλα και απο δω. Ειπα να μην επιβαρυνουμε το θεμα με ασχετα και προσπαθησα να σου στειλω π.μ. αλλα για καποιο λογο δεν με αφηνει το φορουμ... Αν επιτρεπεται πως λενε τη γυναικα σου στο επιθετο? Εμενα με λενε Τσιρογιαννη και ο πατερας μου ηταν δασκαλος στο βελετζικο καποτε και παιζει να υπαρχει και καμια συγγενεια...! :lool: Οσο αφορα τις συχνοτητες στην πολη δυστυχως τα εχουν κανει ολοι μην πω πως... @@@@@@! Στο χωριο δεν εχω ανεβασει ακομα πομποδεκτη, αλλα ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα ειναι καθαρη η μπαντα...και αν και δεν εχω πομποδεκτη HF, πιστευω πως εκει θα ειναι το ιδανικο μερος για επαφες λογω υψομετρου και απουσιας των θορυβων-παρασιτων της πολης... εαν πηγαινεις εκει για διακοπες το καλοκαιρι και μενεις καιρο, πρεπει να ανεβασεις εξοπλισμο φιλε μου! Αλλοι πλακα-πλακα παρακαλανε να ειχαν τετοια χωρια να κανουν εκπομπες!!! Αντε και μολις παρω την αδεια ραδιοερασιτεχνη (οοοποτε οπως εχουν τα πραγματα με τις εξετασεις) θα ενεργοποιησω την κορυφη της Χελωνας στο SOTA!!!:001_tt2:

Υ.Γ. μαλλον το παρακανα με το off-topic...! Sorry!

thanp
29-12-11, 21:30
Ανδρέα είχα ξεχάσει απενεργοποιημένη την δυνατότητα pm στο profile μου. Την ενεργοποίησα τώρα και ήδη σου απάντησα από εκεί.

Και εγώ σκέφτομαι μελλοντικά να στήσω κάτι εκεί στο χωριό της κυρίας μου, ή τουλάχιστον να παίρνω μαζί μου όταν το επισκέπτομαι. Υπάρχει και σαν μελλοντική σκέψη να μετακομίσω ίσως και μόνιμα ακόμα κατά εκεί, αλλά προς το παρόν είναι απλά σκέψη λόγω των γνωστών προβλημάτων (οικονομικά, εργασιακά κλπ).

Πάντως δεν υπάρχει καλύτερο περιβάλλον για ραδιοερασιτεχνική δραστηριότητα από ένα χωριό. Εκεί αποκτούν νόημα όχι μόνο οι υψηλές συχνότητες για τις οποίες και συζητούμε, αλλά κυρίως τα HF των οποίων η χρήση τείνει να γίνει απαγορευτική στην πόλη λόγω κεραιϊκών. Σε ένα χωριό και πύργους μπορείς να βάλεις (αν και δεν υπάρχει λόγος), και κάθετες στο έδαφος για τα χαμηλά, και buried radials, αλλά και απλά δίπολα να γεμίσεις τον τόπο. Που να τα κάνεις αυτά στην πόλη, ειδικά μάλιστα αν ζεις σε σπίτι με κεραμοσκεπή όπως στην περίπτωσή μου.

Άσε που δεν έχει κανένα σχεδόν ενδιαφέρον ή γοητεία η ασύρματη επικοινωνία στην πόλη την στιγμή που γνωρίζεις πως περιβάλλεσαι από δεκάδες αναμεταδότες τους οποίους ανοίγεις με την low ενός φορητού.

Τέλος πάντων, ας μην ονειρεύομαι γιατί έτσι όπως έχω σιχαθεί τις πόλεις, και όχι μόνο λόγω του χόμπυ, με βλέπω να τα παρατώ όλα και να παίρνω τα βουνά. :)