PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σύνδεσης μαγνητικών επαφών



gorge
27-12-11, 18:36
Καλησπέρα αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τις μαγνητικές επαφές . Εχω συνδέσει σε μια ζωνη 3 μαγνητικές επαφές, οταν λοιπόν παω να το δοκιμάσω ανοίγω την μια πόρτα και δεν το καταλαβαίνει καθόλου, ανοίγω την δεύτερη και πάλι το ιδιο , όταν ανοίξω και την τρίτη τοτε το καταλαβαίνει . Τι μπορεί να εχω κάνει λάθος;

ttoni
27-12-11, 18:47
Καλησπέρα,

πρόσεξε τις μαγνητικές να τις έχει συνδέσει σε σειρά. Δηλαδή ενα καλώδιο μπαίνει π.χ κίτρινο (συνδέεται στο ένα καλώδιο της επαφής και ενώνεται πάλι στο ίδιο καλώδιο της επαφής (π.χ πάλι κίτρινο). Στην τελευταία παγίδα επιστρέφει το κοινό καλώδιο (πχ μπλέ ατόφιο στην μονάδα). Εαν ο συναγερμός απαιτεί και το να ενώσεις τερματική αντίσταση, αυτη την συνδέεις παλι στην τελευταία μαγνητική επαφή (πχ στο δικό μας παράδειγμα κίτρινο.


Πίο απλά δεν γίνεται να σου το εξηγήσω.

Φιλικά

Βασίλης

jami
27-12-11, 18:48
Αν τις έχεις συνδέσει σε σειρά,και οι επαφές είναι NC πολύ λογικό μου φαίνεται.Μάλλον χρειάζεσαι επαφές ΝΟ.

gorge
27-12-11, 18:50
Εγω ξεκινώ το κόκκινο με την αντίσταση από το κέντρο και παω στις μαγνητικές και συνδέω και τα 2 καλώδια τους παλι στο κόκκινο , μετα στην τελευταία μαγνητική συνδέω το ένα καλώδιο με το κοκκινο το άλλο με το μαυρο και το πάω στο com είναι κατι λαθος σε αυτό;

Αυτες τις επαφες εχω http://www.ideashop.gr/eshop/sinagermoi/roiscok/519-magnitikes-epafes/magnitiki-epafi-mc-38.html

jami
27-12-11, 18:57
1,3 ευρώ?Αμαν τσεκούρι.... Δεν κάνεις ένα σχέδιο για να καταλάβουμε καλύτερα?

ttoni
27-12-11, 18:58
Εγω ξεκινώ το κόκκινο με την αντίσταση από το κέντρο και παω στις μαγνητικές και συνδέω και τα 2 καλώδια τους παλι στο κόκκινο , μετα στην τελευταία μαγνητική συνδέω το ένα καλώδιο με το κοκκινο το άλλο με το μαυρο και το πάω στο com είναι κατι λαθος σε αυτό;

George,

δεν συνδέεις μαζί και τα δυο άκρα της επαφής σου σε έναν κόμβαο. Συνδέεις το κόκκινο στο ένα καλώδιο της επαφής και το άλλο της επαφής το συνδέεις στο κομμένο καλώδιο (στην περίπτωση σου πάλι κόκκινο) για να διατρέξει σε σειρά την/τις επόμενες παγίδες.

Έχε υπόψιν σου και την αντιστοιχία των χρωμάτων. Κάτα κανόνα λειτουργούμε ως εξής:
μαυρό- κόκκινο μόνο για τροφοδοσία μονάδων.
κίτρινο - πράσινο για την σύνδεσει τον ΝΨ επαφών (ανιχνευτές κίνησης, παγίδες)
μπλέ -ασπρο Tamper

Φιλικά

Βασίλης

gorge
27-12-11, 19:18
George,

δεν συνδέεις μαζί και τα δυο άκρα της επαφής σου σε έναν κόμβαο. Συνδέεις το κόκκινο στο ένα καλώδιο της επαφής και το άλλο της επαφής το συνδέεις στο κομμένο καλώδιο (στην περίπτωση σου πάλι κόκκινο)
Βασίλης

Αυτό ήταν το λάθος μου Ευχαριστώ για άλλη μια φόρα Βασίλη

ttoni
27-12-11, 19:20
Στην διαθεση σου.

Φιλικά

Βασίλης

stinger
27-12-11, 19:26
Εγω ξεκινώ το κόκκινο με την αντίσταση από το κέντρο και παω στις μαγνητικές και συνδέω και τα 2 καλώδια τους παλι στο κόκκινο , μετα στην τελευταία μαγνητική συνδέω το ένα καλώδιο με το κοκκινο το άλλο με το μαυρο και το πάω στο com είναι κατι λαθος σε αυτό;


αλλο ενα λαθος που κανεις ειναι η θεση που βαζεις την αντισταση των 2.2ΚΩ...ειπαμε παει στο τελος της γραμμης οχι στην αρχη. ετσι οπως το κανεις δεν υπαρχει προστασια καλωδιου

gorge
27-12-11, 20:36
αλλο ενα λαθος που κανεις ειναι η θεση που βαζεις την αντισταση των 2.2ΚΩ...ειπαμε παει στο τελος της γραμμης οχι στην αρχη. ετσι οπως το κανεις δεν υπαρχει προστασια καλωδιου

Δηλαδή να συνδέσω στην πρώτη επαφή στην μια μεριά το ένα καλώδιο που παει com και στην άλλη την αντίσταση την άλλη της μεριά το καλώδιο της ακολουθίας που καταλήγει στην ζώνη έτσι;

stinger
27-12-11, 20:49
καντο ετσι............μηπως να σε βοηθουσε καποιος καλυτερα να τα κανεις σωστα να μην παιδευεσαι??? δεν ειμαστε και κοντα..

gorge
27-12-11, 20:58
καντο ετσι............μηπως να σε βοηθουσε καποιος καλυτερα να τα κανεις σωστα να μην παιδευεσαι??? δεν ειμαστε και κοντα..
Εδώ που τον τοποθετώ για να έρθει καπιος που ξερει θα παρει τα τριπλάσια από το σύστημα το ιδιο :P τα καταφέρνω δεν παιδεύομαι τα δύσκολα τα καταφέρνω στα ευκολα κολαω … Στο σχεδιο που εστειλες βαζεις την αντίσταση στο com κανονικα στο Z δεν μπαίνει ; ή δεν υπαρχει πρόβλημα οπου και να μπει;

jomor
27-12-11, 21:02
γ@μώ τα σχέδια ο στίγκερ :thumbup1:

να το πω περιγραφικά με απλό τρόπο:

φαντάσου ότι το ρεύμα ξεκινάει με ένα κίτρινο καλώδιο απο το Ζ και μπαίνει στην πρωτη επαφή, βγαινει απο αυτή ξανά με κίτρινο καλώδιο και μπαινει στην επόμενη, κτλ, μπαίνει στην τελευταία επαφή με κίτρινο καλώδιο, βγαίνοντας περνάει απο την αντίσταση τερματισμού 2.2ΚΩ και επιστρέφει όοοολη την διαδρομή με πράσινο καλώδιο για να καταλήξει στο COM

στον πίνακά σου θα πρέπει να καταλήγει ένα καλώδιο της ζώνης αυτής που με όλα τα πορτποαράθυρα κλειστά θα πρέπει να μετράς μεταξύ κίτρινου και πράσινου καλωδίου αντίσταση 2.2ΚΩ περίπου. Ανοίγοντας μια πόρτα, θα πρέπει να μετράς άπειρη.

goodluck.

stinger
27-12-11, 21:07
δεν εχεις αδικο...σε ενα γειτονα μου για 4 ζευγαρια δεσμες διπλες για περιμετρικη φυλαξη ζηταγε 650 ευρω για να τα συνδεσει στον υπαρχον συναγερμο του και μαλιστα του λεει ''φιλικη τιμη''... μαζι με συναγερμο και 4 δεσμες 1000 ευρω ζηταγε....

τελικα του στοιχισε 100 ευρω μαζι με τα καλωδια
βαλτα οπως σου δειχνω

jomor
27-12-11, 21:07
Εδώ που τον τοποθετώ για να έρθει καπιος που ξερει θα παρει τα τριπλάσια από το σύστημα το ιδιο :P τα καταφέρνω δεν παιδεύομαι τα δύσκολα τα καταφέρνω στα ευκολα κολαω … Στο σχεδιο που εστειλες βαζεις την αντίσταση στο com κανονικα στο Z δεν μπαίνει ; ή δεν υπαρχει πρόβλημα οπου και να μπει;

η αντίσταση είναι σε σειρά με τις επαφές, δεν υπάρχει ηλεκτρολογικό πρόβλημα όπου και να μπει, υπάρχει όμως πρόβλημα ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ. Πρέπει να μπει στο πιο απομακρυσμένο σημείο της καλωδίωσης της συγκεκριμένης ζώνης για λόγους προστασίας της γραμμής.

jomor
27-12-11, 21:08
δεν εχεις αδικο...σε ενα γειτονα μου για 4 ζευγαρια δεσμες διπλες για περιμετρικη φυλαξη ζηταγε 650 ευρω για να τα συνδεσει στον υπαρχον συναγερμο του και μαλιστα του λεει ''φιλικη τιμη''... μαζι με συναγερμο και 4 δεσμες 1000 ευρω ζηταγε....

τελικα του στοιχισε 100 ευρω μαζι με τα καλωδια
βαλτα οπως σου δειχνω

κάτι έχουμε κάνει λάθος φίλε... λάθος επάγγελμα διαλέξαμε.. εγκαταστάτες συναγερμών έπρεπε να γίνουμε..

stinger
27-12-11, 21:12
δεν ειμαι κατα των εγκαταστατων που εργαζονται και ζουν απο το συγκεκριμενο επαγγελμα αλλα για το ποσα χρηματα ζητανε σε σχεση με το κοστος τους..μονο αυτο...εχουν μαγαζια..πληρωνουν πιθανως ενοικια και ζουν απο αυτο αλλα πλεον ειναι δυσκολα για ολους μας