PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρελέ διαροής



eracitexnis
28-12-11, 15:43
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Πρόσφατα αντικατέστησα κάποιες πρίζες στο σπίτι που νοικιάζω. Το ρελέ διαρροής στο πίνακα όποτε χρειάστηκε λειτούργησε κανονικά. Είναι της siemens. Επίσης λειτουργούσε και λειτουργεί ακόμα όταν πατήσω το κουμπί για το test. Το πρόβλημα είναι οτι τώρα όταν πέφτει το ρελέ εκει που χρειάζεται (δηλ έπεσε πχ ή οταν αλλάξα χτες μια πρίζα ή πέφτει οταν πατάω το test ή έπεσε οταν ακούμπησα τη φάση μιας πρίζας με τη γείωση για να δω αν όντως λειτουργεί το ρελέ σωστά ), δεν πέφτει και ο διακόπτης (εννοώ αυτην την ασφάλεια που βλέπουμε).Δηλ εσωτερικά πέφτει το ρελέ αλλα ο διακόπτης εξωτερικά είναι ανεβασμένος. Οπότε πρέπει να τον κατεβάσω και να προσπαθήσω πάλι να ανεβάσω το ρελέ μιας και δεν ανεβαίνει πάντα με τη πρώτη. Θα χρειαστεί αλλαγή ρελέ; ή εφόσον λειτουργεί είναι όλα οκ;

FILMAN
29-12-11, 15:51
Λειτουργεί λοιπόν, αλλά λόγω μηχανικού προβλήματος δεν πέφτει ο μοχλός. Άλλαξέ το στην πρώτη ευκαιρία. Επίσης ποτέ δεν γεφυρώνουμε φάση - γείωση για να κάνουμε δοκιμή γιατί πετάγονται πυροτεχνήματα. Ουδέτερο - γείωση γεφυρώνουμε, και μάλιστα ενόσω λειτουργεί κάποια μικρή κατανάλωση π.χ. ένα αναμμένο φως.

Damiano
29-12-11, 18:51
Να προσθέσω ότι δεν αλλάζουμε πρίζες χωρίς να διακόψουμε την παροχή!

Επίσης: το ρελέ διαρροής είναι για να ελέγχει ... διαρροές (τι άλλο:) της τάξης των 30mA, με τη δοκιμή των 100A (βραχυκύκλωμα!) τι συμπέρασμα βγαίνει για την αξιοπιστία του;

Μερικές φορές είναι χρήσιμος και ένας ηλεκτρολόγος (έστω ... απατεώνας) για να έχουμε , τουλάχιστο, κάποιον να ... βρίζουμε, όταν δεν πάνε καλά τα πράγματα!

eracitexnis
30-12-11, 00:47
Λειτουργεί λοιπόν, αλλά λόγω μηχανικού προβλήματος δεν πέφτει ο μοχλός. Άλλαξέ το στην πρώτη ευκαιρία. Επίσης ποτέ δεν γεφυρώνουμε φάση - γείωση για να κάνουμε δοκιμή γιατί πετάγονται πυροτεχνήματα. Ουδέτερο - γείωση γεφυρώνουμε, και μάλιστα ενόσω λειτουργεί κάποια μικρή κατανάλωση π.χ. ένα αναμμένο φως.

Ευχαριστώ για την απάντηση και τη συμβουλή για ουδέτερο - γείωση. Με την φάση - γείωση πέταξε όντως μια σπίθα. Άρα με βάση τα λεγόμενά σου για το ρελέ, θα φωνάξω ηλεκτρολόγο για να μου το αλλάξει.

eracitexnis
30-12-11, 01:04
Να προσθέσω ότι δεν αλλάζουμε πρίζες χωρίς να διακόψουμε την παροχή!
Επίσης: το ρελέ διαρροής είναι για να ελέγχει ... διαρροές (τι άλλο:) της τάξης των 30mA, με τη δοκιμή των 100A (βραχυκύκλωμα!) τι συμπέρασμα βγαίνει για την αξιοπιστία του;

Μερικές φορές είναι χρήσιμος και ένας ηλεκτρολόγος (έστω ... απατεώνας) για να έχουμε , τουλάχιστο, κάποιον να ... βρίζουμε, όταν δεν πάνε καλά τα πράγματα!

Σε ευχαριστώ και σένα για την απάντησή σου. Εννοείται πως αυτό έκανα κάθε φορά που άλλαζα πρίζες. Είχα κλειστό και το γενικό διακόπτη του πίνακα και το διακόπτη του ρολογιού της Δεή. Τώρα γιατί έπεσε το ρελέ διαροής σε κάποιες αλλαγές πριζών (ή και σε όλες γιατί απο ένα σημείο και μετά το είχα κατεβασμένο μόνιμα κατα τη διάρκεια των αλλαγών)...μάλλον λόγω διαροής όπως λες και παρακάτω. Αν θυμάμαι καλά αυτό γινόταν όταν πχ ακουμπούσε η φάση ή ο ουδέτερος (δεν είμαι σίγουρος) πάνω στο μεταλικό πλαίσιο (στο οποίο στηρίζεται το εσωτερικό της πρίζας σουκο) της πρίζας legrand. Αυτό είναι φυσιολογικό να συμβαίνει με δύο κατεβασμένους γενικούς;

picdev
30-12-11, 01:32
ναι φυσιολογικό γιατί ακούμπησες ουδέτερο με γείωση

eracitexnis
30-12-11, 10:43
ναι φυσιολογικό γιατί ακούμπησες ουδέτερο με γείωση

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Damiano
03-01-12, 14:39
Με "κατεβασμένους" τους διακόπτες πως είναι "φυσιολογικό" να πέφτει το "ρελέ";
Λειτουργεί και χωρίς ρεύμα;

mixalis1988
04-01-12, 01:39
Μπορει να βραχυκυκλωνει ο ουδετερος με την γειωση.Για να μην πεσει πρεπει ο διακοπτης να απομονωνει και την φαση και τον ουδετερο.

jomor
04-01-12, 22:30
για να τεστάρουμε το ρελέ, μπορούμε να βάλουμε ένα μικρό φορτίο, πχ μια μικρή λάμπα πυρακτώσεως (ποτέ βραχυκύκλωμα) μεταξύ φάσης - γείωσης. Ετσι το ρεύμα εντός του ρελέ που διέρχεται από την φάση θα είναι μεγαλύτερο από αυτό που διέρχεται από τον ουδέτερο και η διαφορά μεταξύ τους θα ρίξει το ρελέ.

Σχετικά με τις πρίζες, προσωπικά όταν θέλω να κάνω οποιαδήποτε επέμβαση στα ηλεκτρολογικά του σπιτιού, αντί να κατεβάσω τον γενικό, πατάω το κουμπακι του ρελέ διαφυγής, έτσι και τον ουδέτερο κόβω, και το ρελέ δουλεύω για να ειναι σε καλή κατάσταση.

vasilllis
05-01-12, 08:58
για να τεστάρουμε το ρελέ, μπορούμε να βάλουμε ένα μικρό φορτίο, πχ μια μικρή λάμπα πυρακτώσεως (ποτέ βραχυκύκλωμα) μεταξύ φάσης - γείωσης. Ετσι το ρεύμα εντός του ρελέ που διέρχεται από την φάση θα είναι μεγαλύτερο από αυτό που διέρχεται από τον ουδέτερο και η διαφορά μεταξύ τους θα ρίξει το ρελέ.

Σχετικά με τις πρίζες, προσωπικά όταν θέλω να κάνω οποιαδήποτε επέμβαση στα ηλεκτρολογικά του σπιτιού, αντί να κατεβάσω τον γενικό, πατάω το κουμπακι του ρελέ διαφυγής, έτσι και τον ουδέτερο κόβω, και το ρελέ δουλεύω για να ειναι σε καλή κατάσταση.

Και ομως δεν πιστοποιει οτι λειτουργει αυτο περα απο το μηχανικο κομματι.
και επειδη μαλλον θα με κραξετε και εγω πιστευα οτι ειναι δοκιμη ολου του ρελε.
Αλλα σε καταγγελια που εγινε σε εγκατασταση η εταιρια πιστοποιησης το αναφερε.
Για αυτο τον λογο η σημερινη πιστοποιηση περιλαμβανει ελεγχο του ρελε.Με πολλες δοκιμες σε ma/msec.

jomor
07-01-12, 01:22
εχω ενα θεμα να θίξω σχετικό...

πριν λίγους μήνες, βγάζοντας την πλακέτα τροφοδοσίας από μια κατασκευή μου, έπιασα την πίστα της φάσης και όπως καταλαβαίνετε με τίναξε το ρεύμα στην άλλη άκρη του δωματίου.. (δεν ειχα βγάλει την συσκευη απο την πριζα... ειδικά με τα 220 είμαι πολύ φοβητσιάρης και προσεκτικός, αλλά ήρθε η στιγμή που το έξυπνο πουλί, πιάστηκε απο την μύτη..)

το ρελέ ΔΕΝ έπεσε. Siemens. Δεν σκοτώθηκα προφανώς, αλλά θεωρώ ότι το ρελέ έπρεπε να πέσει. Σε ότι δοκιμές έχω κάνει με τεχνητές διαρροές (γιατι το δάχτυλό μου συγνώμη αλλά δεν το ξαναβάζω στην φάση) το ρελέ πέφτει πάντα. Προφανώς πρέπει να το αλλάξω καλού κακού, αλλά μου κάνει εντυπωση που δεν επεσε. Με χτύπησε ρεύμα μικρότερο απο 30mA και με πέταξε τόσο πίσω δηλαδη? δεν θυμαμαι τις υπόλοιπες συνθήκες (τι παπούτσια φορουσα κτλ) αλλά σιγουρα η συσκευή ήταν στο ρευμα (με ΙΕC και γειωμένο σασσί). Από ότι εχει πεσει στην αντιληψή μου πρέπει να υπήρχε θέμα με κάποιες παρτίδες siemens ?

vasilllis
07-01-12, 01:27
εχω ενα θεμα να θίξω σχετικό...

πριν λίγους μήνες, βγάζοντας την πλακέτα τροφοδοσίας από μια κατασκευή μου, έπιασα την πίστα της φάσης και όπως καταλαβαίνετε με τίναξε το ρεύμα στην άλλη άκρη του δωματίου.. (δεν ειχα βγάλει την συσκευη απο την πριζα... ειδικά με τα 220 είμαι πολύ φοβητσιάρης και προσεκτικός, αλλά ήρθε η στιγμή που το έξυπνο πουλί, πιάστηκε απο την μύτη..)

το ρελέ ΔΕΝ έπεσε. Siemens. Δεν σκοτώθηκα προφανώς, αλλά θεωρώ ότι το ρελέ έπρεπε να πέσει. Σε ότι δοκιμές έχω κάνει με τεχνητές διαρροές (γιατι το δάχτυλό μου συγνώμη αλλά δεν το ξαναβάζω στην φάση) το ρελέ πέφτει πάντα. Προφανώς πρέπει να το αλλάξω καλού κακού, αλλά μου κάνει εντυπωση που δεν επεσε. Με χτύπησε ρεύμα μικρότερο απο 30mA και με πέταξε τόσο πίσω δηλαδη? δεν θυμαμαι τις υπόλοιπες συνθήκες (τι παπούτσια φορουσα κτλ) αλλά σιγουρα η συσκευή ήταν στο ρευμα (με ΙΕC και γειωμένο σασσί). Από ότι εχει πεσει στην αντιληψή μου πρέπει να υπήρχε θέμα με κάποιες παρτίδες siemens ?

ισως και να ηταν κατω απο 30 ma.για τα siemens δεν εχω ακουσει τιποτα.

FILMAN
09-01-12, 14:04
Με "κατεβασμένους" τους διακόπτες πως είναι "φυσιολογικό" να πέφτει το "ρελέ";
Λειτουργεί και χωρίς ρεύμα;
Ναι. Αρκεί να του περάσεις 30mA από έναν πόλο. Δεν είναι απαραίτητο να του εφαρμόζεις και 220V~ στην είσοδο.