PDA

Επιστροφή στο Forum : ενισχητης καμενος



ssp
28-12-11, 18:30
Γεια σας παιδια!!


Εχω εναν ενισχητη αυτοκινητου που καηκε. Εκει που δουλευε κανονικα στη μεση ενταση, πηρε φωτια το woofer.
Αυτος ο ενισχητης δινει ρευμα στοις εξοδους τον ηχειων και κανει εναν αγριο παρξενο σινεχομενο θοριβο, χωρις να ειναι σινδεδεμενο το cdplayer . Τι λετε να φταιει?? τι να εχει καει????

ευχαριστω!

spirakos
28-12-11, 19:24
Οπως το περιγραφεις εχεις dc στην εξοδο, πιθανον καηκαν τα τρανσιστορ εξοδου
Λυσε το και βγαλε φωτο τα εντοσθια να τα δουν οι γκουρου του ειδους

Danza
28-12-11, 19:29
Καμμένα τρανζίστορ εξόδου είναι για αυτό περνάει DC στην έξοδο (βουητό) όπως είπε ο Σπύρος.

Άνοιξέ τον και πόσταρε μερικές φωτογραφίες απο την πλακέτα να δούμε τι παίζει....

ssp
28-12-11, 20:22
...................

Danza
28-12-11, 20:46
Βλέπω πολλά σημεία να έχουν "ψηθεί" απο τροφοδοτικό μέχρι εξόδου.

Συνιστώ αναμονή μέχρι να μπεί ο φίλος Κώστας (Ultra) να σε καθοδηγήσει πως θα τον επισκευάσεις....

ssp
29-12-11, 15:47
γκουρουυυ!!! βοηθεια!!!!!

PCMan
29-12-11, 16:24
γκουρουυυ!!! βοηθεια!!!!!

Το πιο πιθανό είναι να κάηκε ΑΛΛΑ....
Πριν 3-4 μέρες, μου έφεραν έναν καμμένο ενισχυτή με ένα STK4241 για επισκευή. Έβγαζε dc στο αριστερό κανάλι. Άλλαξα το stk με ένα που μόλις είχα αγοράσει και μου έβγαζε DC στο δεξί κανάλι... Λέω δεν μπορεί να είναι καμένο και άρχισα να ψάχνω την πλακέτα. Αυτό που είχε, ήταν ψυχρές κολλήσεις σε ένα σημείο της πλακέτας, σε εκείνη την έξοδο που έβγαζε dc. Τα ξανακόλησα και όλα οκ :)

ΥΓ. Η προστασία τι κάνει ρε παιδιά? Γιατί αφήνει το dc να περνάει?

ssp
29-12-11, 16:38
Ο ενισχητης μου δεν εχει STK. Τι ειναι το STK??? Εντομεταξι, τα μετρισα τα τρανζιστορ (τα μεγαλα) και μου και ειναι μια χαρα!! :confused1:??

elettronica
29-12-11, 16:49
Άρχισε από κάπου, θα έλεγα άρχισε να μετράς τα εξόδου .Αν βρεις έστω ένα καμένο άλλαξε όλη την σειρά πιθανόν είναι ματσαρισμένα . Εκεί στο τροφοδοτικό τι παίζει βλέπω άρπαγμα η με ξεγελάει φωτό? Αν είναι άρπαγμα μέτρα τα fet και τις διόδους . Υπάρχει πιθανότητα το βουητό να προέρχεται από το τροφοδοτικό
Αυτά! να ευχηθώ καλό ψάξιμο και καλή χρονιά να έχουμε αν δεν τα ξαναπούμε μέχρι τότε.

PCMan
29-12-11, 18:09
Ο ενισχητης μου δεν εχει STK. Τι ειναι το STK??? Εντομεταξι, τα μετρισα τα τρανζιστορ (τα μεγαλα) και μου και ειναι μια χαρα!! :confused1:??

Υβριδικό chip. Δεν έχει σημασία. Το ξέρω ότι δεν έχει. Απλά είναι ένας ενισχυτής που μου έβγαλε αυτό το πρόβλημα και δεν ήταν από καμένα τελικά.
Σύνδεσε τον και δες αν όντως βγάζει dc. Μπορεί ο θόρυβος να έρχεται απο τον προενισχυτή ή απο το τροφοδοτικό. Κάνε και αυτό που σου λέει ο Βασίλης.

Danza
29-12-11, 18:49
Αν παρατηρήσετε καλά τις φωτογραφίες 2 mosfet τροφοδοτικού είναι ψημένες....

Ηθικό δίδαγμα: Ξεκολλάς όλες τις μόσφετ του τροφοδοτικού και τις μετράς μία μία για να τσεκάρεις αν είναι κάποια βραχυκυκλωμένη. Αν βρείς (που σίγουρα θα βρείς) βραχυκυκλωμένη την αλλάζεις με ίδιου τύπου, ξανακολλάς τις μόσφετ και δοκιμάζεις τον ενισχυτή με ένα "πακάκι" 12v 1A max. ώστε αν υπάρχει βλάβη να μην περάσει πολύ ρεύμα και τα στείλει όλα.

Καλό θα είναι μετά να ξεκολλήσεις τα τρανζίστορ εξόδου και να μετρήσεις στις επαφές των τρανζίστορ πάνω στην πλακέτα αν βραχυκυκλώνουν.

Αν δείς βραχυκύκλωμα είναι προβληματικοί οι drivers, άρα τους ξεκολλάς και τσεκάρεις, εφόσον ή αλλάξεις drivers (αν είναι καμμένοι) ή αν αφήσεις τους ίδιους (αν είναι εντάξει) δίνεις τάση στο 12v και remote, μόλις ξεκινήσει ο ενισχυτής παίρνεις μετρήσεις στους συλλέκτες (μεσαίο πόδι) των τρανζίστορ ώστε να δούμε τι τάση πάει στα εξόδου χωρίς όμως να είναι πάνω τα εξόδου.

Εφόσον είναι όλα καλά εκεί και δεν παρουσιάζεται βραχυκύκλωμα μετράς τα εξόδου και εφόσον είναι όλα εντάξει τα τοποθετείς πάνω και ξαναδίνεις τάση με σήμα στην είσοδο να δεις αν παίζει. Αν παίζει τον δοκιμάζεις σπίτι σου με ηχεία και εφόσον είναι εντάξει τον τοποθετείς στο αυτοκίνητο ώστε να παίξει κανονικά.

Ότι πρόβλημα αντιμετωπίσεις εδώ είμαστε.

Υ.γ. Στην φωτό σου έχω τσεκάρει τι χρειάζεται έλεγχο στο τροφοδοτικό, το ολοκληρωμένο κύκλωμα πρέπει να είναι TL494 ή SG3525, πάρε ένα και άλλαξέ το καλού κακού είναι πάμφθηνο (1.5Ε)

27124

ssp
30-12-11, 04:17
τα 2 τα μοσφετ ειναι βαμενα κοκκινα, απο μενα... Τα εβγαλα ολα και ειναι μια χαρα... Το ολοκληρομενο κυκλωμα ειναι ΚΙΑ494ΑΡ 104. Το τροφοδοτικο σε πια μερια ειναι...??? Αναλυση προβληματος--> τον συνδεω σε πηγη 12 volt dc κανονικα και χωρις να συνδεσω τιποτε αλλο. Στη συνεχεια συνδεω το voltometro στοις εξοδους (στοις επαφες τον ηχειων) και στην αρχη δινει περιπου 16 volt στοις μικρες επαφες των ηχειων και μετα απο 3 περιπου δευτερολεπτα αφξανεται στα 22 περιπου volt. και αντηστοιχα στην επαφη του γουφερ τα δυπλασια. και οταν συνδεω ηχεια ακουγεται.. θοριβος --> γργργργργργουγργρουγρουογρου αγριος, με αποτελεσμα να καιγονται τα ηχεια.

ssp
30-12-11, 04:19
ultra!!!!! βοηθεια!!:saad:

PCMan
30-12-11, 05:11
τα 2 τα μοσφετ ειναι βαμενα κοκκινα, απο μενα... Τα εβγαλα ολα και ειναι μια χαρα... Το ολοκληρομενο κυκλωμα ειναι ΚΙΑ494ΑΡ 104. Το τροφοδοτικο σε πια μερια ειναι...??? Αναλυση προβληματος--> τον συνδεω σε πηγη 12 volt dc κανονικα και χωρις να συνδεσω τιποτε αλλο. Στη συνεχεια συνδεω το voltometro στοις εξοδους (στοις επαφες τον ηχειων) και στην αρχη δινει περιπου 16 volt στοις μικρες επαφες των ηχειων και μετα απο 3 περιπου δευτερολεπτα αφξανεται στα 22 περιπου volt. και αντηστοιχα στην επαφη του γουφερ τα δυπλασια. και οταν συνδεω ηχεια ακουγεται.. θοριβος --> γργργργργργουγργρουγρουογρου αγριος, με αποτελεσμα να καιγονται τα ηχεια.

DC volt μετράς ή AC?

Αφού τα μέτρησες όλα και είναι οκ, τότε περίμενε απάντηση απο κάποιον σχετικό.
Πες και μάρκα/μοντέλο μπας και βρούμε σχέδιο.

gas_liosia
30-12-11, 10:58
...Τα εβγαλα ολα και ειναι μια χαρα...

Καλημέρα. Σπύρο όταν λες τα έβγαλες όλα αναφέρεσαι μόνο σε αυτά του τροφοδοτικού ή και στα "θηρία" εξόδου; Τα εξόδου σίγουρα είναι όλα καλά; Μήπως βραχυκυκλώνει κάποιο/κάποια;

Edit: Άκυρο, μόλις είδα οτι έχεις αναφερθεί για τα εξόδου νωρίτερα.

Ερώτηση: Ο τρόπος που τα "τσέκαρες" είναι σίγουρα σωστός;
Χωρίς να σε αμφισβητώ αλλά για να σου περνάει DC τάση στην έξοδο μήπως σου διέφυγε κάποιο/κάποια;

materatsi
30-12-11, 12:17
Πρεπει να ξεκολλησεις ολα τα τρανζιστορ εξοδου και αν ανοιξει ο ενιχυτης (το τροφοδοτικο) να μετρησεις στα σημεια που ξεκολλησες (εκπομπου,βαση,συλλεκτη) αν υπαρχει ταση και ποση.Υστερα τσεκαρεις θερμοκρασια γυρω απο αυτα...driver και ολα τα μικρου μεγεθους τρανζιστορ.Για να εχεις ταση στην κλεμα εξοδου, σημαινει πως ανοιγει το τροφοδοτικο πιθανον.Τσεκαρε και τις δυο ζενερ οι πιο πολοι ειναι σε 15v.Εφοσον αφαιρεσεις τα τρανζιστορ εξοδου,μετρησε και στην κλεμα των ηχειων αν υπαχει ταση.

ssp
30-12-11, 14:37
DC volt μετράς ή AC?

Αφού τα μέτρησες όλα και είναι οκ, τότε περίμενε απάντηση απο κάποιον σχετικό.
Πες και μάρκα/μοντέλο μπας και βρούμε σχέδιο.

dc μετραω. μαρκα... την εχω ψαξει..αλλα δεν υπαρχει στο internet.. TEN TECHNOLOGIES
COMPETITION SERIES

Eτσι λεει επανω...27166

Danza
30-12-11, 14:45
Σου έχω τσεκάρει με κόκκινο τα τρανζίστορ εξόδου. Εφόσον οι μόσφετ τροφοδοτικού είναι εντάξει ξεκολλάς τα τρανζίστορ εξόδου και μετράς στην πλακέτα τις επαφές: βάση-συλλέκτη-εκπομπό όπως και τις κλέμες εξόδου τι δίνουν. Αρχικά χωρίς τάση για να δείς αν βραχυκυκλώνει τίποτα και μετά δίνεις τάση για να μετρήσεις τι τάση πάει στα εξόδου.

27167

ssp
30-12-11, 14:46
Ερώτηση: Ο τρόπος που τα "τσέκαρες" είναι σίγουρα σωστός;
Χωρίς να σε αμφισβητώ αλλά για να σου περνάει DC τάση στην έξοδο μήπως σου διέφυγε κάποιο/κάποια;

Μετραω τα ακριανα ποδαρακια με την ενδιξη του πολυμετρου της διοδου με το ''μπιπ''.
Τα εξοδου (τα μεγαλα) μου βγαζουν 059 και τα μικρα 1018 και τα μικρα τα 4 σκετο μαυρο τα μετραω οπως να ναι και μου βγαζουν μη σταθερη τιμη (NPN.PNP)

Thanos10
30-12-11, 14:56
Ξεκολα οτι τρανζιστορ εχει το χαλασμενο καναλι και τις διοδους και μετρα ποια ειναι καλα απο αυτα δεν ξερω το αλλο καναλι δουλευει?
Επειτα δωσε ταση να δεις αν το τροφοδοτικο δουλευει και πρεπει να δεις αν το κυκλωμα προστασιας δουλευει γιατι μαλλον δεν δουλεψε ετσι δεν εκοψε και ειχες ταση στην εξοδο καιη ζημια μεγαλωσε.
Κανε αυτα για να πας παρακατω.

ssp
30-12-11, 15:01
27168 A οταν τον εχω σε λητουργια, μου ζεστενεται η αντισταση που βρησκεται αριστερα απο τον μεγαλο πυκνοτη. εκει που ειναι λιγο ψημενο.

Danza
30-12-11, 15:04
27168 A οταν τον εχω σε λητουργια, μου ζεστενεται η αντισταση που βρησκεται αριστερα απο τον μεγαλο πυκνοτη. εκει που ειναι λιγο ψημενο.

Άλλαξε και το ολοκληρωμένο ΚΙΑ494 (στην ουσία TL494).
Πιθανώς να έχει βραχυκυκλώσει και αυτό

Thanos10
30-12-11, 15:04
Κανε αυτο που σου ειπα και πας παρακατω.

ssp
30-12-11, 16:45
ΕΙΜΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ!!! Μετρισα της 2 ζενερ και η μια ηταν βραχυκικλομενη!!! την εβγαλα και ακουσα μουσικη!!!

ssp
30-12-11, 16:47
αλλα αυτο δεν αρκει!! πρεπει να την αντικαταστησω.... Οταν παιζει μουσικη το πρασινο λαμπακι πεφτει καπωσ η ταση.....

Danza
30-12-11, 16:56
αλλα αυτο δεν αρκει!! πρεπει να την αντικαταστησω.... Οταν παιζει μουσικη το πρασινο λαμπακι πεφτει καπωσ η ταση.....

Δεν έχεις δυνατό τροφοδοτικό για αυτό.
Άλλαξε την ζένερ με μια ίδια και βάλε τον ενισχυτή στο αμάξι :wiink:

ssp
30-12-11, 17:05
αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως καηκε!!!! γενικα.

Danza
30-12-11, 17:08
Εύκολα.

1. Ξελιγωμένη μπαταρία
2. Κακή επαφή στην ασφάλεια που τροφοδοτείς τον ενισχυτή μπροστά
3. Οξειδωμένες ασφάλειες
4. Κακές καλωδιώσεις
5. Ασθενής γείωση
6. Βραχυκύκλωμα ηχείου
7. Παραμόρφωση

ultra
30-12-11, 17:44
ΕΙΜΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ!!! Μετρισα της 2 ζενερ και η μια ηταν βραχυκικλομενη!!! την εβγαλα και ακουσα μουσικη!!!

Για να βγαζει DC στην εξοδο, πρεπει να υπαρχει κι αλλη βλαβη.

Ο Thanos10 παραπανω, στα λεει πολυ σωστα, ακολουθησε τις οδηγιες του.

giannos
07-03-13, 18:49
Καλησπέρα παιδιά όλου του φόρουμ..¨Εχω ένα ενισχυτή το οποίο αυτό συνδεόταν με τον υπολογιστή..Είναι μάρκας "teac power max1500".Αυτό ξαφνικά δεν λειτουργούσαν ένα πρώι μερικοί έξοδοι κάθισα και μετρισα και 5 απο τις 8 εξόδους που εχει δεν έβγαζαν καθόλου DC.Μία μικρή βοήθεια όποιος γνωρίζει κατι ας μου πεί ευχαριστώ εκ το πρωταίρων....!!!