PDA

Επιστροφή στο Forum : Hall Effect Sensors



Danza
29-12-11, 19:46
Η απορία μου είναι η εξής.

Ένας αισθητήρας hall ως γνωστόν ενεργοποιείται απο μαγνητικό πεδίο και όταν έρθει κοντά ο μαγνήτης τότε ενεργοποιείται και στέλνει σήμα (παλμό).

Έχω παρατηρήσει σε πολλά αυτοκίνητα τοποθετημένους αισθητήρες στον στρόφαλλο.
Εκεί τι συμβαίνει? Όσο γυρνάει ο στρόφαλλος στέλνει παλμούς ο αισθητήρας, όσο όμως ανεβαίνουν οι στροφές του κινητήρα ανεβαίνουν και οι παλμοί του σένσορα?

Πχ τι διαφορά υπάρχει ένας αισθητήρας τοποθετημένος στον τροχό για το abs (που στέλνει μόνιμα τον ίδιο παλμό (?) ανεξάρτητα την ταχύτητα περιστροφής του τροχού) με έναν αισθητήρα τοποθετημένο στον στρόφαλλο που μεταβάλεται συνεχώς η ταχύτητα περιστροφής?

Υπάρχουν διαφορετικοί τύποι αισθητήρων?
Βοηθήστε γιατι έχω μπερδευτεί εντελώς!

DiagExpert
29-12-11, 21:17
Ο αισθητήρας Hall απο ότι ξέρω εσωτερικά του έχει ένα τρανζίστορ και ένα μαγνήτη το οποίο όταν μαγνητίζεται παράγει ένα on off ψηφιακό σήμα για να μπορεί να αναγνωρίσει ο εγκέφαλος πότε το έμβολο βρίσκεται στο άνω νεκρό σημείο για να γίνει ο διαδοχικός ψεκασμός του καυσίμου οι αισθητήρες hall για το abs είναι περίπου οι ίδιοι απλώς έχουν πολύ μικρότερο μέγεθος από ότι οι άλλοι για λόγους χώρου,μετά υπάρχουν και οι μαγνητικοί αισθητήρες οι οποίοι έχουν ένα μαγνήτη τυλιγμένο με συρματάκια όταν αυτός μαγνητιστεί αλλάζει και η αντίσταση του παράγοντας αναλογικό σήμα πάντως οι hall αισθητήρες παράγουν πιο αξίοπιστο σήμα σε μικρές ταχύτητες π.χ στο abs για αυτό και όλοι οι κατασκευαστές χρησιμοποιούν πλέον hall αισθητήρες,πιστεύω να σε κάλυψα όσο μπορούσα.

PanagiotisHlektrlogos
29-12-11, 21:22
Λοιπόν Υπάρχουν γραμμικοί τύποι και μη γραμμικοί τύποι αισθητήρων Hall. Για γραμμικό δες (πχ. UGN3507) και μη γραμμικό το (UGN3142). Αν δεις το γραμμικό παίρνει τάση 4,5-6 βολτ, δίνει έξοδο τη μισή τάση και μεταβάλει την έξοδο του γραμμικά κατά 2,5 mV/G με εύρος μέτρησης +/- 35G. Μπορεί να διαβάσει ρεύμα αγωγού με βάση το μαγνητικό πεδίο, μπορεί να διαβάσει στροφές με βάση τα "δόντια" ενός γραναζιού, πολικότητα μαγνητών κλπ.

herctrap
29-12-11, 21:30
http://pcbheaven.com/wikipages/The_Hall_Sensor/

Danza
29-12-11, 21:44
Σας ευχαριστώ πολύ!

Και κάτι ακόμα, σας δείχνω ένα γράφημα που έχει στον δικό μου αισθητήρα πάνω στον στρόφαλλο.
Σας γράφω και στοιχεία που αναφέρει ώστε να μου πείτε -αν ξέρετε- πως λειτουργεί, δηλαδή όσο ανεβαίνουν οι στροφές τόσο ανεβάζει την τάση (Γραμμικός?)? Επίσης μπορώ να μετρήσω με πολύμετρο στην σκάλα AC πόση τάση δίνει στις χ στροφές φαντάζομαι, σωστά?

Crankshaft Position Sensor (CPK)
Engine Cranking (εκκίνηση) 3vAC
Engine Idling (ρελαντί) 8.5vAC
Engine at 3000RPM 27vAC

Oscilloscope settings (Suggested Settings - Voltage / Time per division) 5V/50ms
27145

Υ.γ. οι πληροφορίες είναι απο το Autodata 3.18, στο internet δεν κατάφερα να βρώ πληροφορίες....

ΘΥΜΙΟΣ
29-12-11, 21:51
Η απορία μου είναι η εξής.

Ένας αισθητήρας hall ως γνωστόν ενεργοποιείται απο μαγνητικό πεδίο και όταν έρθει κοντά ο μαγνήτης τότε ενεργοποιείται και στέλνει σήμα (παλμό).

Έχω παρατηρήσει σε πολλά αυτοκίνητα τοποθετημένους αισθητήρες στον στρόφαλλο.
Εκεί τι συμβαίνει? Όσο γυρνάει ο στρόφαλλος στέλνει παλμούς ο αισθητήρας, όσο όμως ανεβαίνουν οι στροφές του κινητήρα ανεβαίνουν και οι παλμοί του σένσορα?

Πχ τι διαφορά υπάρχει ένας αισθητήρας τοποθετημένος στον τροχό για το abs (που στέλνει μόνιμα τον ίδιο παλμό (?) ανεξάρτητα την ταχύτητα περιστροφής του τροχού) με έναν αισθητήρα τοποθετημένο στον στρόφαλλο που μεταβάλεται συνεχώς η ταχύτητα περιστροφής?

Υπάρχουν διαφορετικοί τύποι αισθητήρων?
Βοηθήστε γιατι έχω μπερδευτεί εντελώς!
Σου διαφευγει κατι βασικο ....μπορει ο παλμος να ειναι ιδιος αλλα ποσους παλμους στελνει στη μοναδα του χρονου το σκεφτηκες;
Ας υποθεσουμε οτι ενας τροχος περιστρεφεται και ο αισθητηρας δινει ενα παλμο σε καθε πληρη περιστροφη του τροχου.Μια πληρης περιστροφη του τροχου μπορει να συμβει π.χ αναλογα με την ταχυτητα σε 1" .Αν ο τροχος αρχισει να μπλοκαρει ο χρονος που μεσολαβει μεχρει τον επομενο παλμο αλλαζει ,αυξανεται,οποτε ο εγκεφαλος που παρακολουθει συνεχως τη συμπεριφορα των τροχων επιτηροντας τα αισθητηρια αντιλαμβανεται την διαφορα και επεμβαινει.
Ειναι μια πολυ απλουστευμενη περιγραφη καθοτι στην πραξη ειναι πολυπλοκα .......μιας και σκοπος ειναι να καταλαβεις πως λειτουργει σε γενικες γραμμες το αισθητηριο hall.

Danza
30-12-11, 00:57
Το "έπιασα" (πιστεύω)!

Η τάση στην έξοδο του αισθητήρα μεταβάλεται ανάλογα το μαγνητικό πεδίο που υπάρχει (διάκενο απο αισθητήρα με μαγνήτη)!

Στον στρόφαλλο εφόσον είναι ρυθμισμένο σε συγκεκριμένο διάκενο η τάση παραμένη σταθερή και αλλάζουν οι παλμοί ανάλογα τις στροφές της τροχαλίας, κάπως παρόμοιο και στο ABS δηλαδή.

Σωστά ή λεω μπούρδες?

KOKAR
30-12-11, 09:22
Hall αισθητήρες είχαν τα παλιά floppy 3,5" & 5,25" , αν έχετε πουθενά τέτοια floppy αξίζει να πειραματιστείτε

kaptenlouna
30-12-11, 10:47
....
Στον στρόφαλλο εφόσον είναι ρυθμισμένο σε συγκεκριμένο διάκενο η τάση παραμένη σταθερή και αλλάζουν οι παλμοί ανάλογα τις στροφές της τροχαλίας, κάπως παρόμοιο και στο ABS δηλαδή....?

Σύμφωνα με τις πληροφορίες που επισήναψες απο το autodata ,η ταση στο δικό σου δέν μένει σταθερή:

Crankshaft Position Sensor (CPK)
Engine Cranking (εκκίνηση) 3vAC
Engine Idling (ρελαντί) 8.5vAC
Engine at 3000RPM 27vAC

Πάντως η κύρια δουλειά του αισθητήρα στροφάλου είναι η γνωστοποίηση της θεσής του 1ου εμβόλου.Γι αυτο υπάρχει κενό(α) δόντι(α) στιν τροχαλία.Το κενό δόντι προφανώς δημιουργεί την ανομοιομορφία στο παλμογράφημα:

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=27145&d=1325184083&thumb=1 (http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=27145&d=1325184083)

Danza
30-12-11, 14:41
Ακριβώς, το κενό στον παλμογράφο είναι το κενό στην τροχαλία.

Θέλω να πω πως σε γενικές γραμμές ο αισθητήρας hall κάνει αυτή τη δουλειά, σωστά? Πιθανώς ο αισθητήρας του αυτοκινήτου μεταβάλλει την τάση ανάλογα τις στροφές (γραμμικός φαντάζομαι), υπάρχει όμως άλλος αισθητήρας να κρατάει σταθερή τάση ανεξάρτητα απο τις στροφές του κινητήρα (μη γραμμικός φαντάζομαι) ?

Danza
30-12-11, 14:42
Hall αισθητήρες είχαν τα παλιά floppy 3,5" & 5,25" , αν έχετε πουθενά τέτοια floppy αξίζει να πειραματιστείτε

Κάπου έχω τέτοια floppy! Δεν το γνώριζα αυτό, θα το ψάξω και θα ενημερώσω!

ΘΥΜΙΟΣ
30-12-11, 21:33
Το "έπιασα" (πιστεύω)!

Η τάση στην έξοδο του αισθητήρα μεταβάλεται ανάλογα το μαγνητικό πεδίο που υπάρχει (διάκενο απο αισθητήρα με μαγνήτη)!

Στον στρόφαλλο εφόσον είναι ρυθμισμένο σε συγκεκριμένο διάκενο η τάση παραμένη σταθερή και αλλάζουν οι παλμοί ανάλογα τις στροφές της τροχαλίας, κάπως παρόμοιο και στο ABS δηλαδή.

Σωστά ή λεω μπούρδες?
Ξαναλεω ,εχω ενα τροχο που πανω του στηριζω ενα μαγνητη.
Πολυ κοντα στην περιφερεια του τροχου σε σταθερο σημειο στο αμαξωμα στηριζω το αισθητηριο.Καθε φορα που ο μαγνητης περναει μπροστα απο το αισθητηριο,το αισθητηρια παραγει ενα παλμο.Αν γυριζω αργα τον τροχο παραγονται ολοϊδιοι παλμοι που χρονικα απεχουν μεταξυ τους καποιο χρονικο διαστημα t.Αν περιστρεψω τον τροχο με τη διπλασια ταχυτητα τοτε παραγονται ολοϊδιοι παλμοι με τους προηγουμενους που ομως απεχουν μεταξυ τους t/2
Πιο απλα αν τρεξω τον τροχο για ενα δευτερολεπτο με μια ταχυτητα δεδομενη εστω οτι θα παρω 10 παλμους Αν τωρα τον τρεξω με τη διπλασια ταχυτητα παλι ενα δευτερολεπτο τοτε θα παρω 20 παλμους.Αφου ο χρονος ειναι σταθερος ,ενα δευτερολεπτο,και ο αριθμος των παλμων διπλασιος αρα ο ενας παλμος διαδεχεται τον αλλο σε μικροτερη χρονικη αποσταση.
Αυτο ακριβως εκμεταλευεται ο μικρουπολογιστης για να γνωριζει ,να υπολογιζει, την ταχυτητα του τροχου.

MacGyver
30-12-11, 22:39
Αυτό που προσπαθείτε να περιγράψετε με μία λέξη ονομάζεται ...!! (http://el.wikipedia.org/wiki/Συχνότητα)
Πέρα από αυτό, στην προκειμένη περίπτωση κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται για επαγωγικό (http://el.wikipedia.org/wiki/Αισθητήρας_στροφών_και_άνω_νεκρού_σημείου_(ΑΝΣ)) αισθητήρα.
Μαζί με την όποια μηχανική σχέση,τα πολλά 'δόντια' υπάρχουν για να αυξηθεί η λεπτομέρεια της γωνίας (μείωση σφάλματος).

Danza
31-12-11, 01:34
Θύμιο και Steeve σας ευχαριστώ! Ήσασταν πλήρως κατανοητοί και με απλά λόγια :biggrin: