PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα σε sub(ηχος μηχανης,τιμονιου)



bill.lask
29-12-11, 22:36
παιδιά έχω δυο τεραστια προβλήματα με το νέο μου ηχοσύστημα και θα χρειαζόμουν οπωσδήποτε την βοήθεια σας.λοιπόν έβαλα στο αστράκι μου έναν sub αλλα πρώτον όταν στρίβω το τιμόνι αρχίζει και βαράει μάλλον από την ηλεκτρική υποβοήθηση και δεύτερον ακούω τον κινητήρα μέσα από το sub...οι συνδέσεις μου πιστεύω πως είναι ένταξη πήρα κανονικά καλώδιο από την μπαταρία με ασφάλεια από την μερια του οδηγού μέχρι το portpagkaz και πήρα γειώσει από τα πίσω καθίσματα...το καλώδιο του ρεύματος είναι 4 awg και της γιώσης είναι 8 awg...όσο για τον ήχο πήρα σήμα από το εργοστασιακό ηχοσύστημα από τα πίσω ηχεία με έναν αντάπτορα και μου βγάζει rca(βεβαια αυτός ο "ανταπτορας" έχει 5 καλώδια 4 για το σήμα και ένα για γιώση το οποιο δεν το έχω σύνδεση)και πέρασα το καλώδιο rca από την μεριά του συνοδηγού μέχρι πίσω...
ευχαριστώ εκ των προτερων

Danza
29-12-11, 23:06
1. Αλλάζεις το 8AWG καλώδιο της γείωσης με 4AWG επειγόντως και εκεί που θα συνδέσεις την γείωση του ενισχυτή θα ξύσεις ΚΑΛΑ το σημείο ώστε να φανεί καθαρή λαμαρίνα.

2. Θα προσέξεις το RCA που πέρασες να μην έρχεται σε επαφή με την πλεξούδα του αυτοκινήτου. Αν και πιστεύω πως έχεις θέμα με τις γειώσεις σου επειδή έχεις μικρότερο καλώδιο και προφανώς δεν το έχεις καθαρίσει καλά εκεί που το συνδέεις.

bill.lask
30-12-11, 07:55
gia ton enisxiti p exw kai ta 4 awg einai pl megalo kanonika 8 thelei..
alla tha to allajw opws ei[pes na dw an douleuei
ta rca pernan apo ton sinodigo kai den exei polla kalwdia ekei
euxaristw pantos tha jana grapswgia to apotelesma

UNICARS
30-12-11, 08:58
δοκιμασε τη γειωση που "περισσεψε" οπως λες του εξασθενητη,να τη γειωσεις πειραματικα στον ενισχυτη...μια δυο φορες σε opel που ακουγοταν η πεταλουδα
του γκαζιου σταματησε!πολυ βασικο η γειωση που σου ειπε ο danza!και remote στον ενισχυτη πως εδωσες?

materatsi
30-12-11, 11:29
Μου εχει τυχει υστερα απο επισκευη στο radio-cd opel (αλλαγη εξοδου,ολοκληρωμενο σειρας ΤΑ) αν θυμαμαι καλα...Να γινεται κατι παρομοιο.Η γνωμη μου ειναι να μετρησεις αν στην εξοδο rca εχει κοινο αρνητικο με την τροφοδοσια και το σασι του radio-cd.Μηπως δεν γινεται σωστη διελευση σηματος.

bill.lask
30-12-11, 18:52
unicar reomte pira apo ena shmeio katw apo to timoni sthn plejouda opou edeine reuma otan anoiga ton diakopti
materatsi pws to metraw auto p eipes?
apla me to polimetro ennoeis?

UNICARS
30-12-11, 19:29
αν εχεις την μαμα πηγουλα....απ οτι θυμαμαι εχει remote για ηλ.κεραια στο astra...δοκιμασε να αλλαξεις και remote γιατι καθολου
δε μ αρεσει η επιλογη σου κατω απ το τιμονι.παρασιτο μπορει να περναει ακομα και απο εκει...καλωδιωση εργοστασιακη και σε astra με can bus δε τσιμπαμε
στη τυχη καλωδια..στο λεω επειδη ειμαι παθων...θελουν ιδιαιτερη προσοχη.τη χρονολογια ειναι το opelακι???

bill.lask
31-12-11, 18:05
ειναι του 2005
η μαμα πηγη δεν εχει remote απο που μπορω να παρω?

UNICARS
31-12-11, 20:22
αν ειχες μια φωτο του ραδιου θα σου ελεγα σιγουρα αν εχει remote!!!τωρα ομως του χρονου!!!!!αντε καλη χρονια να χουμε!!!!χρονια πολλα!!!!

bill.lask
31-12-11, 21:07
nomizw einai to aplo cd tis opel xwris mp3 to epsaja kai to piga kai se texniko alla den eexei remote eno to opel corsa exei to astra omws den exei..kalh xronia paidia xronia polla!!!!!!!!!!11

Danza
02-01-12, 03:21
Μην ψάχνεσαι με το remote, και απο την πλεξούδα του αυτοκινήτου να πάρεις remote δεν έχεις πρόβλημα. Στο κάτω κάτω το remote είναι +12v που διεγείρει το κύκλωμα του τροφοδοτικού για να ξεκινήσει.

Εγώ έχω πάρει remote απο την πλεξούδα του αυτοκινήτου (μέσω διακόπτη) και δεν μου έχει εμφανίσει πρόβλημα. Μην πω για τα RCA που είναι απλά με 3Ε τα 5 μέτρα και απο θορύβους δεν είχα ποτέ....

Το παράσιτο που ακούς οφείλεται στην γείωση και στα RCA αν θα περάσουν απο την "σωστή" θέση, δηλαδή μακριά απο καλώδια του αυτοκινήτου.

sakis
03-01-12, 14:49
XE XE ....

PCMan
03-01-12, 15:10
ο άνταπτορας δεν έχει πρόβλημα. Κι εγώ έτσι το δουλεύω. Κοίτα τα κάρβουνακιά του δυναμου σου. Πρέπει να θέλουν αλλαγή.

sakis
03-01-12, 15:19
Νικο μηπως να κοιταξει κατι και στο injection ??

sakis
03-01-12, 15:21
απο την αλλη τα astra φορανε λαστιχα 205/55/16 οποτε μπορει να ειναι και εκει το προβλημα

Danza
03-01-12, 16:13
απο την αλλη τα astra φορανε λαστιχα 205/55/16 οποτε μπορει να ειναι και εκει το προβλημα

Μπά δεν νομίζω. Μάλλον φταίει το τελικό καζανάκι εξάτμισης.

sakis
03-01-12, 16:20
μια χαρα το παμε ..

Για να λυθει το θεμα ...η συγκεκριμενη πηγη δεν εχει εξοδο line αρα ο Βασιλης αγορασε καπου τυχαια εναν εξασθενητη για να παρει σημα απο την εξοδο ηχειων της πηγης και με αυτο τον τροπο να οδηγησει τον ενισχυτη .Ολοι γνωριζουμε οτι συνηθως σε αυτες τις πηγες οι εξοδοι συνηθως ειναι σε BTL mode ( γεφυρα δλδ ) οποτε δεν εχουν καμμια αναφορα ως προς γη και αρα οδηγει τη εισοδο του ενισχυτη να τσιμπαει διαφορα .

αντικατασταθηκε ο "εξασθενητης " με εναν αλλο ο οποιος εχει και μετασχηματιστες απομονωσης με αποτελεσμα να δουλευει τζι τζι .

UNICARS
03-01-12, 19:21
συγχαρητηρια sakis...απλος και κατατοπιστικος.....με γνωσεις!!!μια ακομα λεπτομερεια υπαρχουν πλεον και εξασθενητες με remote ετοιμο
ωστε να μη κανεις πειραματα στα καλωδια του αυτοκινητου...(το κολλημα με το can bus συνεχιζω εγω...)να στε καλα και καλη χρονια με λιγοτερα
παρασιτα!!!!!!!

Danza
03-01-12, 23:39
Επειδή έχω ξηλώσει αρκετούς "φτηνιάρικους" αντάπτορες (για εκπαιδευτικούς σκοπούς περισσότερο) για να δω πως λειτουργούν σας σχεδίασα ένα απλό σχηματικό ώστε να δείτε τι γίνεται....

Εδώ έχει ζόμπελ στην έξοδο. Ενίοτε έχουν ζόμπελ στο +/- της εισόδου ως προς την γείωση (λόγο οτι είναι BTL (γέφυρα) ο ενισχυτής της πηγής).
27322

sakis
04-01-12, 10:43
βρε τρεχαμενε !!!! καμμια σχεση με την πραγματικοτητα... ουτε κατα διανοια δεν δουλευει αυτο που εχεις ανεβασει το εχεις δει λαθος ...

materatsi
04-01-12, 11:53
Οι πυκνωτες τι χωρητικοτητας ειναι ;Αυτα τα φιλτρα δεν δινουν καμια επιλυση στο προβλημα.Ο πυκνωτης παραλληλα θα κανει αποκοπη υψηλων συχνοτητων (που στο ιδιο φασμα ακουγεται το παρασιτο).Αποτελεσμα να μην μπορει να αναπαραγει πληρες ευρος η εξοδος.

Danza
04-01-12, 13:51
Αφού αυτό είδα ρε παιδιά τι να κάνω? Για αυτό είπα για φτηνιάρικα..... Χωρητικότητα δεν θυμάμαι, δεν είχα προσέξει και ποτέ...

Edit: έχω την πλακέτα του sony που έχει ενσωματωμένο hi/low πάνω. Θα το φτιάξω σε σχηματικό και θα το ανεβάσω!

Danza
04-01-12, 14:11
Εργοστασιακό Hi/Low απο τον sony.

Δεν απέχει και πολύ απο αυτό που ανέβασα πρίν, Σάκη όπως είδες δεν ήμουν τρεχάμενος χαχαχα
27336

materatsi
04-01-12, 14:47
Δημητρη το προβλημα (παρασιτο)και φυσικα παραμορφωση πυ δεν την ακους η δεν θελεις να την ακουσεις,σε τετοιου ειδους συνδεσεις ειναι οταν το δεν υπαρχει αρνητικος.Αν ο αρνητικος σηματος δεν ειναι κοινος με της τροφοδοσιας στα (pa συστηματα) και παρει εμπρος ο κινητηρας αρχιζει το βζζζιτ...Το να δημιουργησεις απο εξοδο ενισχυτη σημα line οπου χρειαζεται εισοδο ο μεγαλυτερος ενισχυτης ειναι ευκολο,αρκει να μην παρει μπροστα ο κινητηρας.Επομενως ψαξε να ειναι απαραιτητα κοινος ο αρνητικος στο σχεδιο.

Danza
04-01-12, 15:13
Δεν αντιλέγω Γιώργο άλλωστε για αυτό έβαλα το σχηματικό απο επίσημο έγγραφο (service manual) της εταιρίας. Εμένα που δεν τα ξέρω τόσο καλά μου φαίνεται σωστό αφού το κάνει μια εταιρία τόσων ετών αλλά χωρίς να σημαίνει οτι είναι σωστό.....

sakis
04-01-12, 15:34
το σχεδιο που εχεις ανεβασει ( το δικο σου ) δεν ειναι σωστο ...της sony ειναι μια χαρα ...ομως αυτο αρκει μνο για τον υποβιβασμο του σηματος και για τιποτα αλλο Φυσικα ακομα και το κυκλωμα της sony θα λέιτουργει σωστα και χωρις βομβους μονο οταν η πηγη εχει στην εξοδο ενισχυτη τετοιο ωστε το - του ηχειου αν ειναι στο ιδιο δυναμικο με το πλην της τροφοδοσιας ....Πραγμα απιθανο για οποιοδηποτε μαγνητοφωνο μετα το 1980

Danza
05-01-12, 23:17
Τότε ένας καλός αντάπτορας πως πρέπει να είναι? Ένα σχηματικό θα βοηθούσε πιστεύω!

Υ.γ. Δεν κάνω τον έξυπνο, απλά μ'αρέσει που μιλάς με τεκμηριωμένα στοιχεία και όχι στον αέρα.

PCMan
06-01-12, 11:03
Νικο μηπως να κοιταξει κατι και στο injection ??

Καλή η ειρωνία σάκη αλλα μου έχει τύχει σε αμάξι που τα καρβουνάκια ήταν στα τελευταία τους. Έκανε ότι ακριβώς στου βασίλη. Δεν έδινα σημασία και όταν μετά απο πολύ καιρό είδαμε ότι δεν φορτίζει καλά την μπαταρία, τα αλλάξαμε και χάθηκε και ο θόρυβος.

Στο αμάξι που είχα τέτοιους αντάπτορες, άκουγα ένα δυνατό μούγκρισμα. Μόλις άλλαξα τους αντάπτορες και έβαλα με μετασχηματιστή, τότε λύθηκε το πρόβλημα.
Επειδή μιλάμε για θόρυβο της μηχανής και όχι για μούγκρισμα, υπέθεσα ότι είναι τα καρβουνάκια.

Είχα δοκιμάσει τέτοιο (http://www.carhifidirekt.de/index.php/carhifi_lexikon/HIGH-LOW-ADAPTER) και τέτοιο (http://www.shopping.com/AMP-High-Low-Converter-With-Gain-Control-Hi-lo-Rca-Line-Amp/info) αλλά τίποτα. Μέχρι και τέτοιο (http://www.ebay.com/itm/40-AMP-IN-LINE-ENGINE-NOISE-SUPPRESSOR-FILTER-CAR-AUDIO-AMP-INSTALLATION-/110788658859?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19cb84c6ab)είχα βάλει στην τροφοδοσία(επειδή απο άλλη μπαταρία δεν είχε πρόβλημα) αλλά τίποτα. Τελικά πήρα αυτό (http://www.cartuning-unlimited.de/Sinus-Live-HL-406-High-Low-Adapter) που έχει και μετασχηματιστές και σώθηκα.
Άκουγα μούγκρισμα επειδή ο ενισχυτής μου είναι γεφυρωμένος όπως πολύ σωστά είπε ο βασίλης. Το γράφει και εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=36707). (Το δοκίμασα και αυτό απο περιέργια για να καταλάβω τι παίζει.)

UNICARS
06-01-12, 11:48
Παιδια δεν υπαρχει λογος να "αλληλοκαρφωνομαστε"....λογικο ειναι καποιοι να ξερουν περισσοτερα απο καποιους αλλους...αλλωστε για αυτο ειμαστε εδω...το σιγουρο ειναι οτι
αυτο το κεφαλαιο δλδ παρασιτα σε ηχο στο αυτοκινητο με ενισχυτικα κτλ ειναι-κατα τη γνωμη μου-τεραστιο.....και απαιτει σωστη μελετη,εγκατασταση
και γενικοτερα προσεκτικη τοποθετηση!!!απο κει και περα καθε προβλημα εχει τη δικη του αντιμετωπιση!!!

jomor
30-01-12, 11:14
ρε παίδες γιατι παιδεύεστε... ούτε φίλτρα χρειάζονται ούτε τίποτα. Τα φίλτρα πνίγουν το παράσιτο που ήδη έχει εισαχθεί στο σήμα, δηλαδή που είναι ήδη αργά. Το πρόβλημα είναι γνωστό, κλασικό και δημιουργείται από βρόχο γείωσης. Για να μην δημιουργούνται βρόχοι γείωσης, ΟΛΕΣ οι συσκευές του ηχοσυστήματος (και η πηγή, εργοστασιακή ή μή) πρέπει να γειωθούν στο ΙΔΙΟ ακριβώς σημείο. Κι επειδή στον τελικό ενισχυτή τα ρεύματα είναι μεγάλα, το καλώδιο γείωσής του πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο χοντρό και κοντό. Άρα πρέπει οι υπόλοιπες συσκευές που βρισκονται στο ταμπλό, να γειωθούν με έξτρα καλώδιο (κόβοντας την μαμά γείωση που είναι δίπλα σε όλες τις πηγές θορύβου) πίσω στην βίδα που καταλήγει η γείωση του ενισχυτή. Αυτό είναι must.

Το δεύτερο που θέλει προσοχή, είναι το καλώδιο RCA που έρχεται απο την πηγή προς τον ενισχυτή, να μην βρισκεται κοντά σε καλώδια με τάση. Γι αυτό περνάμε το καλώδιο της τροφοδοσίας του ενισχυτή από την μεριά που ειναι και οι υπόλοιπες πλεξούδες του αυτοκινήτου που πανε στα πισω φώτα κτλ και το Rca το περνάμε από την άλλη πλευρά, μόνο του.

κι αμα σας περάσει παράσιτο έτσι, να μου τρυπήσετε την μύτη όπως λέγαμε μικροί...

sakis
30-01-12, 11:38
το παραπανω ...ειναι οτι πιο σωστο εχει ποτε ειπωθει στο φορουμ ....Ο λογος που αναφερει ο Γιαννης Και χιλια μπραβο του ειναι και ο μονος λογος για παρασιτα εκτος βεβαια καποιας βλαβης . Το μονο προβλημα ειναι οτι την συγκεκριμενη τοπολογια συχνα σου χαλαει η κεραια του ραδιοφωνου αλλα και το ιδιο το πλαισιο της πηγης .

Συαχαρητηρια για την απολυτα σωστη αντιμετωπιση !

Danza
30-01-12, 23:58
το παραπανω ...ειναι οτι πιο σωστο εχει ποτε ειπωθει στο φορουμ ....Ο λογος που αναφερει ο Γιαννης Και χιλια μπραβο του ειναι και ο μονος λογος για παρασιτα εκτος βεβαια καποιας βλαβης . Το μονο προβλημα ειναι οτι την συγκεκριμενη τοπολογια συχνα σου χαλαει η κεραια του ραδιοφωνου αλλα και το ιδιο το πλαισιο της πηγης .

Συαχαρητηρια για την απολυτα σωστη αντιμετωπιση !


Και για να τα γλυτώσεις όλα αυτά υπάρχει ένας τρόπος.

Τραβάς μια γραμμή απο την μπαταρία (+) στο κίτρινο καλώδιο της πηγής (Memory) και γειώνεις κατευθείαν κεραία - σασί πηγής - μαύρο καλώδιο πηγής (γείωση) κατευθείαν πάνω στο σασί.
Το μόνο καλώδιο που συνδέεται ακόμα στην πλεξούδα του αυτοκινήτου είναι το κόκκινο της πηγής (Power On) :wiink:

Έχω στήσει ηχοσύστημα σε αγροτικό που η πλεξούδα ήταν σε μαύρα χάλια και δεν υπήρχε σωστή γείωση ούτε κατα διάνοια και όμως το ηχοσύστημα με την μία έπαιξε πολύ καλά χωρίς παράσιτα και θορύβους!

Επίσης εμείς οι "κάφροι" και "κουφοί" έχουμε βρεί άλλο ένα κόλπο για τα υψηλά ρεύματα, το λεγόμενο BIG3, θα μου πείς τι να μου κάνει αυτό με τα παράσιτα. Και όμως βοηθάει*

http://www.youtube.com/watch?v=p82xRzCr-lc

*Εγώ προσωπικά το "ενισχύω" με περισσότερες γειώσεις, απο σασί στο μοτέρ, απο μπαταρία στο μοτέρ απο μπαταρία στο σασί και πάει λέγοντας, στο αμάξι μου παλιότερα είχα γειώσει μέχρι την γέφυρα του σασμάν με καλώδια 50mm. Τάση μονίμως πάνω απο 14.2vDC και απο παράσιτα ούτε που τα είχα ακούσει παρόλο που οι κόρνες είχαν ευαισθησία 106dB/1m

jomor
31-01-12, 01:49
καλά ο τύπος στο βιντεάκι είναι εγκληματίας... η ασφάλεια στην γραμμή φόρτισης αντί να μπει δίπλα στον alternator, μπηκε πανω στην μπαταρία... δεν προστατεύει την γραμμή, σε ενα τρακάρισμα η κατάσταση ετσι εχει αφεθεί στην τύχη. Ασε που δεν περνάς καλώδιο μπροστά απο το μοτέρ ... μλκς ειναι οι κατασκευαστές που κάνουν crash test και κατά της φωτιάς...Και το πιο χοντρο, άφησε τον θετικό ακροδεκτη στο δυναμό εντελώς ακάλυπτο και πέταξε επιδεικτικα το κάλυμα.. μετά σου λεει γιαπωνέζικο αμάξι πήρε φωτιά.. και αυτός ο τύπος πληρώθηκε για να βελτιώσει τα ηλεκτρικά!!

gourtz
05-02-12, 11:20
το λεγόμενο BIG3, θα μου πείς τι να μου κάνει αυτό με τα παράσιτα

το big3 γινονται συνιθως σε αυτοκινητα με μεγαλα ηχοσυστηματα που εχω παρα πολυ μεγαλη καταναλωση κτλ οποτε περναμε καποιος γραμμες απο το πλιν της μπαταριας πανω στο σασι αφου εχουμε τριψει λιγο το σημειο που πατανε ωστε να εχει τελεια επαφη και βαζουμε κ γειωση πανω στο μοτερ... εγω προσωπικα βαζω καλωδια 4awg Και βαζω 5-6 η βαζω 2-3 0awg η και 1/0awg ...
επισης οταν περναμε γραμμη απο το + της μπαταριας προς το δυναμο και παλι βαζω 0awg αναλογα τα αμπερ του δυναμο αλλα σε τετοιεσ καταστασεις εχει αλαχτει το δυναμο οποτε βαζω για παραδειγμα 0awg και (Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ) και αυτο γινεται γτ οπως αναφερθηκε παραπανω σε τρακαρισμα το δυναμο θα σταματισει να παραγει ταση ενοω η μπαταρια οχι η μπαταρια θα εχει ρευμα κανονικα οποτε με αυτο τον τροπο θα απομονωθη η μπαταρια και πως μαλον οταν φοραμε μπαταριες τυπου gel που εχουν ρευμα εκκινησης 1500 και 2000-αμπερ .....

στο καλωδιο το μιδενικο που φαινεται να σημειοσω οτι εχει μπει ασφαλεια λιγο μετα τον πολο απλα ειναι για δοκιμη
28722

Danza
05-02-12, 15:07
το big3 γινονται συνιθως σε αυτοκινητα με μεγαλα ηχοσυστηματα που εχω παρα πολυ μεγαλη καταναλωση κτλ οποτε περναμε καποιος γραμμες απο το πλιν της μπαταριας πανω στο σασι αφου εχουμε τριψει λιγο το σημειο που πατανε ωστε να εχει τελεια επαφη και βαζουμε κ γειωση πανω στο μοτερ... εγω προσωπικα βαζω καλωδια 4awg Και βαζω 5-6 η βαζω 2-3 0awg η και 1/0awg ...
επισης οταν περναμε γραμμη απο το + της μπαταριας προς το δυναμο και παλι βαζω 0awg αναλογα τα αμπερ του δυναμο αλλα σε τετοιεσ καταστασεις εχει αλαχτει το δυναμο οποτε βαζω για παραδειγμα 0awg και (Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ) και αυτο γινεται γτ οπως αναφερθηκε παραπανω σε τρακαρισμα το δυναμο θα σταματισει να παραγει ταση ενοω η μπαταρια οχι η μπαταρια θα εχει ρευμα κανονικα οποτε με αυτο τον τροπο θα απομονωθη η μπαταρια και πως μαλον οταν φοραμε μπαταριες τυπου gel που εχουν ρευμα εκκινησης 1500 και 2000-αμπερ .....

στο καλωδιο το μιδενικο που φαινεται να σημειοσω οτι εχει μπει ασφαλεια λιγο μετα τον πολο απλα ειναι για δοκιμη
28722

Δεν είναι απαραίτητο να μπαίνει μόνο σε ηχοσυστήματα με τοίχους και ενισχυτές "σιδηρόδρομους" αυτό το σύστημα....
Το έχω κάνει σε πολλά αυτοκίνητα με έναν μικρό τετρακάναλο και υπήρχε μεγάλη διαφορά ακόμα και στην απόδοση του κινητήρα (ελάχιστη αλλά αισθητή) μιας και τα μπουζί "σκάγανε" καλύτερα.

Σκύλος (απο το γνωστό φόρουμ) :wiink:


καλά ο τύπος στο βιντεάκι είναι εγκληματίας... η ασφάλεια στην γραμμή φόρτισης αντί να μπει δίπλα στον alternator, μπηκε πανω στην μπαταρία... δεν προστατεύει την γραμμή, σε ενα τρακάρισμα η κατάσταση ετσι εχει αφεθεί στην τύχη. Ασε που δεν περνάς καλώδιο μπροστά απο το μοτέρ ... μλκς ειναι οι κατασκευαστές που κάνουν crash test και κατά της φωτιάς...Και το πιο χοντρο, άφησε τον θετικό ακροδεκτη στο δυναμό εντελώς ακάλυπτο και πέταξε επιδεικτικα το κάλυμα.. μετά σου λεει γιαπωνέζικο αμάξι πήρε φωτιά.. και αυτός ο τύπος πληρώθηκε για να βελτιώσει τα ηλεκτρικά!!

Γιατί είναι εγκληματίας? Πως μπορείς να βάλεις ασφάλεια πίσω απο το δυναμό? Και πες οτι την βάζεις, αν σου καεί πως θα την αλλάξεις? Θα κάνεις στην άκρη και θα αλλάζεις ασφάλειες? Αν ήταν έτσι θα την έβαζε ο κατασκευαστής γιατί με αυτή τη λογική πρέπει να βάλουμε ασφάλεια μέχρι στην μίζα!
Το Γιαπωνέζικο αμάξι που μπαρουτιάστηκε δεν έγινε φλαμπέ απο ένα καλώδιο, έγινε φλαμπέ επειδή οι ίδιοι οι Γιαπωνέζοι είναι "out of order" και βάζουν καλώδια και υλικά της χειρότερης ποιότητας. Δες την πλεξούδα απο ένα Γιαπωνέζικο και απο ένα άλλο Ευρωπαικό μετά απο μια 5ετία και έλα να μου πεις ποιά καλώδια θα είναι σε καλύτερη κατάσταση.

Άλλωστε το BIG3 είναι τόσο απλό αν δεν το κατάλαβες που δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας: δυναμό - μπαταρία. Μπαταρία - σασί. Μοτέρ - σασί.