PDA

Επιστροφή στο Forum : 12v συσκευη σε 5ν κυκλωμα



gerrard
30-12-11, 01:14
καλησπερα και χρονια πολλα...


εχω ενα προβλημα και δεν ξερω αν μπορω να το θεσω ως ερωτηση σωστα...


λοιπον , εχω εναν αισθητηρα ο οποιος δουλευει στα 12ν . δηλαδη το coaxial calle γραφει πανω 2ν μονο , αλλα επειδη ειναι αισθητηρας παρκαρισματος για αμαξι , ξερω οτι παιρνει 12ν συνηθως.
απο την αλλη εχω ενα κυκλωμα , βασικα ενα demo board Που συνδεεται με τον υπολογιστη μεσω USB Και δουλευει στα 5ν.


πως γινεται να συνδεσω τον αισθητηρα στο κυκλωμα..βασικα τον αισθητηρα με το demo board στο οποιο πανω βρισκεται ενας Pic16f690 τους εχω κανει τη συνδεση , απλως θελω ο αισθητηρας σαν πηγη να παιρνει ρευμα απο το board !
ειναι δυνατον;
τι θα χρειαστω;
και που μπορω να τα βρω αυτα που θα χρειαστω...



ευχαριστω πολυ , και καλες γιορτες να εχουμε...

robotakias
18-02-12, 02:08
Αν κατάλαβα σωστά, το πρόβλημα είναι οτι έχεις τάση 5V και θες να τροφοδοτήσεις έναν αισθητήρα ο οποίος δουλεύει στα 12V.
Με μια γρήγορη αναζήτηση στο google βρήκα τον converter LM2577 5V --> 12V , ώστε στην έξοδό του να μπορέσεις να συνδέσεις τον αισθητήρα.
Θα πρέπει όμως να κοιτάξεις και τις ανάγκες σου σε ρεύμα που θα τραβήξει ο αισθητήρας, αν και δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

katmadas
18-02-12, 13:24
Εγω παλι αν καταλαβα καλα θελει να παρει σε μια εισοδο της πλακετας του το σημα απο τον αισθητηρα!
Αν ειναι ετσι συνδεεις μεταξυ τους τα δυο πλην και χρησημοποιεις καποιο τρανσιστορ η δεν τα συνδεεις και χρησιμοποιεις οπτοκαπλερ!