PDA

Επιστροφή στο Forum : διαρροη



vellamos
30-12-11, 17:25
καλησπερα παιδια και χρονια πολλα.κατασκευαζω ενα γραφειο μεταλλικο και μεσα σε αυτο εχω βαλει τον υπολογιστη. το προβλημα ειναι οτι απο καπου εχω διαρροη και ετσι οταν ακουμπαω τπ γραφειο και ακουμπησω ενα αλλο μεταλικο αντικειμενο που εχω στο ρευμα αυτο με χτυπαει κα μαλιστα δυνατα.(μουδιασμα για αρκετα λεπτα) το γραφειο ειναι στερρεομενο πανω στον τοιχο με ουπα και πανω στο γραφειο εχω βαλει και τα ρευματα για τροφοδοτικο και οθονη. απο εκει σιγουρα δεν χανει μιας και ειναι ολο πλαστικο. μηπος ειναι απο την μητρικη η απο το τροφοδοτικο που ακουμπανε απευθειας στο γραφειο? πρεπει να βαλω καπου γειωση?μηπως πρεπει να μονωσω τις επιφανειες?

katmadas
30-12-11, 17:28
Προφανως η μπριζα που τροφοδοτεις τον υπολογιστη και τα περιφεριακα του δεν ειναι γειωμενη!
Ελεγξε το αν μπορεις, αλλιως φωναξε κανα μαστορακο!

vellamos
30-12-11, 17:33
τις πριζες τις εχω αλλαξει εγω πριν απο καποιο καιρο και συνδεσα και τα τρια καλωδια.τα ρευματα στον υποογιστη ερχονται απο ups αν αυτο παιζει καποιο ρολο

info@kalarakis.com
30-12-11, 17:51
Το ότι σύνδεσες και τα τρία καλώδια δεν σημαίνει ότι το καλώδιο της γείωσης πηγαίνει και στη γείωση!!!!
Έχεις διαρροή στο τροφοδοτικό του υπολογιστή
Δες τη γραμμή της γείωσης ξανά. Ξεκίνα από την αρχική πρίζα. Φάση και γείωση =220 Ουδέτερος και γείωση =0. Το πιο πιθανό να έχεις καμιά 40 βολτ εδώ για να μουδιάσεις.
Σύνδεσε τον υπολογιστή και μέτρα σασί με γείωση ή βάλε ένα δοκιμαστικό πάνω στο σασί Αν ανάψει που το βλέπω και σίγουρο δεν έχεις γείωση. Πιθανόν το τροφοδοτικό να έχει διαρροή. Η μητρική δουλεύει με +-12 το πολύ και δεν μπορεί να σε μουδιάζει.
Βγάλε το ups και βάλε τον υπολογιστή απευθείας στη πρίζα να δεις αν ανάβει το κατσαβίδι. Είναι πιθανό του ups να μη δίνει σωστές τάσεις.

vellamos
30-12-11, 18:35
εκανα οτι μου ειπες και ειδα οτι εχει διαρροη το τροφοδοτικο. το εβαλα σε πλαστικο και ειδα οτι δεν υπαρχει προβλημα.ετσι τωρα πρεπει να φτιαξω μια πλαστικη βαση για να αποφευγω τα τσιμπιματα. ευχαριστω πολυ

info@kalarakis.com
30-12-11, 19:35
ΟΧΙ
Να αλλάξεις καλύτερα τροφοδοτικό ή να το γειώσεις

vellamos
30-12-11, 20:46
και πως γειωνω το τροφοδοτικο μονο του?

vellamos
31-12-11, 16:22
οι τασεις στις πριζες ειναι σωστες.τα καλωδια τροφοδοσιας τα εχω φτιαξει μονος μου.και αυτα του ups και αυτα που πανε σε οθονη και psu. λετε να εχω καποιο προβλημα εκει? αν και θυμαμαι οτι τα εχω συνδεσει ολα τα καλωδια.(φαση γειωση ουδετερο).επισεις τα βολτ ειναι 32.

lifeowner
31-12-11, 17:22
Οχι ,η πλακετα του τροφοδοτικου δεν ακουμπαει στο σασι.Αποκλειεται να εχει προβλημα το τροφοδοτικο με αυτα τα απ3οτελεσματα.Το καλωδιο την γειωσης της μπριζας μπαινει κατευθειαν πανω στο σασι του τροφοδοτικου.Καποιο προβλημα εχει η μπριζα με την γειωση ,που μεταφερται στο σασι του τροφοδοτικου...Βρες μια αλλη συσκευη με ''μεταλικο σασι'' βαλτο στην ιδια μπριζα και θα δεις πως και εκει τα ιδια θα σου κανει...

Η καλωδιωση εχει προβλημα,ψαξτω!

που εχει 32v???

woodyeva
31-12-11, 18:34
Φίλε μου καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Δίχως να διαφωνώ με όλους τους προηγούμενους φίλουςθέλω να σου τονίσω πως το παλμοτροφοδωτικό του υπολογιστή έχει φίλτρα στην είσοδο που γειώνουν παράσιτα. Η γείωση αυτή είναι κοινή με τη λαμαρίνα του τροφοδωτικού που πιθανώς ακουμπάει στο μεταλικό σου γραφείο.Το γραφείο όμως δεν ειναι γειωμένο, οπώτε τα ρεύματα αυτά που γειώνονται περνάνε στο γραφείο και από αυτό σε ΄σενα ΄΄οταν ακουμπάς σε κάποια άλλη μεταλλική επιφάνεια. Σε παρακαλώ γείωσε το γραφείο σου βιδώνοντας σε αυτό ένα καλώδιο που θα το ενώσεις με το κίτρινο της πρίζας. Αυτό μάλλον και είναι το πρόβλημά σου. Όμως σίγουρα πρέπει να ελέγξεις αν έχεις γείωση καλή. Ερώτημα που κανείς δε ρώτησε είναι αν στο σπίτι σου έχεις διαφορικό διακόπτη (ρελέ διαροής).
Καλή χρονιά σε όλους
Γιώργος

Riggs
31-12-11, 18:37
Εμένα μου έχει τύχει να μην κάνουν επαφή τα ελάσματα της γείωσης της πρίζας με το φις του τροφοδοτικού.

vellamos
31-12-11, 18:45
εχω ρελε και αντιπλιξιακο αν δεν ειναι το ιδιο. ο πινακας ειναι σχεδον καινουριος.η κατασκευη ειναι εντελως απο λαμαρινα και σιδερο. θα βαλω αλλη συσκευη στην πριζα και βλεπουμε...

gas_liosia
31-12-11, 19:01
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά και από εμένα! Μιχάλη αφού έχεις ρελέ αυτό θα έπρεπε να έπεφτε. Άρα καλά σου λένε, μήπως οι γειώσεις σου είναι στον αέρα τελικά; Τσέκαρε τις γειώσεις σου πρώτα από όλα και γείωσε το γραφείο εφόσον είναι μεταλλικό και έχει επαφή με ρεύματα.

gas_liosia
31-12-11, 19:05
Και κάτι άλλο, το κουτί του υπολογιστή είναι το χειροποίητο της φωτογραφίας παραπάνω; Άν ναι, γείωσέ το και αυτό.

woodyeva
31-12-11, 20:06
Eπειδή δε θα ήθελα να σου πώ να βραχυκυκλώσεις τη γείωση με τον ουδέτερο στη πρίζα προκειμένου να κάνεις ένα ελάχιστο εμπειρικό έλεγχο αν έχεις γείωση και αν δουλεύει καλά το ρελέ σου (βραχυκυκλώνοντας γείωση και ουδέτερο πρέπει να πέσει το ρελε) επιμένω πως μόλις γειώσεις την κατασκευή σου το πρόβλημα θα σταματήσει.
Υ.Γ. Η κατασκευή σου φαίνετε ενδιαφέρουσα. στείλε μια ολοκληρωμένη φωτό να δούμε...

gas_liosia
31-12-11, 20:17
... Eπειδή δε θα ήθελα να σου πώ να βραχυκυκλώσεις τη γείωση με τον ουδέτερο στη πρίζα ...

Η πλάκα είναι οτι δεν ήθελες να του το πεις...:biggrin:
Ήθελα και εγώ να του το πω αλλά... δεν το είπα γιατί απ' οτι βλέπω έχει πολύ λαμαρίνα η όλη υπόθεση...

vellamos
01-01-12, 11:39
καλη χρονια παιδια και χρονια πολλα. δινω ενα ολοκληρο σετ απο την κατασκευην απαρεται μια γευση.
27233272342723527236

αν σας αρεσει μπορω να συνεχισω τις φοτο

info@kalarakis.com
01-01-12, 12:06
Ξύλινο πάτωμα είναι στη φωτογραφία? και ρελέ διαφυγής που δεν πέφτει .....
Τα 32Vπου τα έχεις? μάλλον γείωση ουδέτερο ε?
Καλύτερα να φωνάξεις ένα ηλεκτρολόγο πριν σκοτωθεί κανενας από το ρεύμα

Καλη χρονια

vellamos
01-01-12, 12:55
ναι ξυλινο ειναι το πατωμα. το ρελε διαφυγης δουλευει γιατι πιο παλια σε ενα βαχυκυκλωμα στο τροφοδοτικο του υπολογιστη δουλεψε.(ειναι ενα push button που πεταγεται εξω οταν κανει βραχυκυκλωμα). τα 32 βολτ ειναι οταν ακουμπισω το πολυμετρο στην γειωση της πριζας και στο γραφειο.πως μπορω να κανω ενα βραχυκυκλωμα τεχνιτο και με ασφαλεια ωστε να δω αν οντως δουλευει η αν πρεπει να δω την διαρροη πιο σοβαρα?

info@kalarakis.com
01-01-12, 13:03
Καλύτερα να φωνάξεις ένα ηλεκτρολόγο πριν σκοτωθεί κανενας από το ρεύμα
γιατι με ξύλινο πάτωμα και να σε κτυπήσει όταν ακουμπάς τη λαμαρίνα μάλλον τα 220 πάνε πάνω στο σασί

vellamos
01-01-12, 13:08
δεν με χτυπαει οταν ακουμπαω την λαμαρινα απο μονη της αλλα οταν ακουμπησω μια αλλη συσκευη που ειναι στην πριζα και εχει μεταλικο μερος(οπως την σομπα αλλογονου που εχει την σχαρα μπροστα) με το γραφειο.

woodyeva
04-01-12, 22:43
Αμα είσαι κοντά Αλιμο θα κεράσεις καφέ και θα έρθω free να σε βοηθήσω... καλή χρονιά

Nemmesis
05-01-12, 03:38
δεν με χτυπαει οταν ακουμπαω την λαμαρινα απο μονη της αλλα οταν ακουμπησω μια αλλη συσκευη που ειναι στην πριζα και εχει μεταλικο μερος(οπως την σομπα αλλογονου που εχει την σχαρα μπροστα) με το γραφειο.

δεν σε χτυπαει γιατι με το ξυλινο πατωμα δεν εισαι γειωμενος.. και σε χτυπαει οταν πιανεις μια συσκευη γιατι τοτε γειωνεσαι μεσω αυτης... μετρα τη ταση εχεις μεταξυ γραφειου και γειωσης... τα πραγματα παντως πρεπει να τα παρεις λιγο πιο σοβαρα απο νομιζω τα παιρνεις...

vellamos
12-01-12, 21:58
λοιπον επανερχομαι στο θεμα με νεα στοιχεια.
εβγαλα οτι ρευμα ειχα στο γραφειο και περασα παλι απο την αρχη και μια μια τις συσκευες.
1)μονο με τα καλωδια ειχα 0 βολτ.
2)με το τροφοδοτικο στο ρευμα ειχα 32 βολτ και οσο περαναγαν τα δευτερολεπτα επεσε στα 8,2 και εμεινε σταθερο για οσο το κρατησα(5 λεπτα περιπου) και μολις το μονωσα 0
το ιδιο και με ολες τις συσκευες(μητρικη,δισκοι,DVD)

ερωτησεις:

αν ειχα πατωμα με πλακακι θα με σκοτωνε?
στις συνδεσεις με τα καλωδια ολα τους ειναι μονομενα με θερμοσυστελλομενο.αν τραβηξω καλωδιο απο την γειωση του κονεκτορα στο γραφειο θα λυθει το προβλημα?


woodyeva (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=54524) δυστυχως ειμαι απο ναυπακτο. δεν ειναι ομως θεμα χρηματων αλλα πλεον ειναι προσωπικο το θεμα.

τι αλλο πρεπει να κανω??

bchris
13-01-12, 12:53
Αν καταλαβα καλα, το γραφειο το ιδιο ειναι και το κουτι του υπολογιστη.
Αν ειναι ετσι, τοτε σαφως και θα πρεπει να ειναι γειωμενο (οπως ολες οι ηλεκτρικες συσκευες).

Περα απο αυτο ομως, δοκιμασε ν' αλλαξεις και κανα τροφοδοτικο (με καποιο σοβαρο/επωνυμο).

vellamos
13-01-12, 13:29
ο τροπος που προτεινα ειναι σωστος και ασφαλεις? η υπαρχει αλλος ?

bchris
13-01-12, 13:35
Πιστευω οτι ειναι και σωστος και ασφαλης.
Εγω τουλαχιστον, σ' ολες τις κατασκευες μου την γειωση την βιδωνω στο σασι. Στην προκειμενη περιπτωση το γραφειο σου.

Να ρωτησω κατι αλλο. Το τροφοδοτικο δεν το εχεις βιδωσει επανω στο γραφειο? Ειναι στον αερα?
Γιατι εσωτερικα, το τροφοδοτικο παει την γειωση στο κουτι του.

vellamos
13-01-12, 13:41
πιο πριν το ειχα στο γραφειο. απο εχθες το εχω πανω σε πλεξυγκλας .θα γειωσω το γραφειο αργοτερα το μεσημερι και βλεπουμε.

gas_liosia
13-01-12, 13:44
Οπότε το τροφοδοτικό σου έχει διαρροή. Άν θες να σιγουρευτείς δοκίμασέ το και εκτός της κατασκευής σου μόνο του σε μια πρίζα, και μέτρα αν έχεις τάση στο σασί του με τη γείωση του σπιτιού. Άν δεν είχες ξύλινο πάτωμα θα σε χτύπαγε κάθε φορά που ακουμπούσες το γραφείο και όχι μόνο μαζί με άλλη συσκευή. Σου λέω ξανά, το γραφείο αφού είναι μεταλλικό γείωσέ το είτε λύσεις το πρόβλημά σου είτε όχι. Κάθε μεταλλική επιφάνεια που έχει άμεση σχέση με ρεύματα γειώνεται, πάντα.

vellamos
13-01-12, 13:54
θα το κανω και θα σας πω τα αποτελεσματα.

FILMAN
13-01-12, 16:19
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΕΙΩΣΗ. Αν υπήρχε, και διαρροή να είχε το τροφοδοτικό, το μεταλλικό σώμα του υπολογιστή θα είχε 0V. Δεν χρειάζεται να γειωθεί το μεταλλικό γραφείο. Δεν είναι ηλεκτρική συσκευή για να υπάρχει πιθανότητα να σηκώσει τάση στα μεταλλικά του μέρη λόγω βλάβης.

gas_liosia
13-01-12, 16:33
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΕΙΩΣΗ. Αν υπήρχε, και διαρροή να είχε το τροφοδοτικό, το μεταλλικό σώμα του υπολογιστή θα είχε 0V. Δεν χρειάζεται να γειωθεί το μεταλλικό γραφείο. Δεν είναι ηλεκτρική συσκευή για να υπάρχει πιθανότητα να σηκώσει τάση στα μεταλλικά του μέρη λόγω βλάβης.

Δεν χρειάζεται να γειωθεί το γραφείο; Δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά από γραφείο το έχει μετατρέψει Η/Υ-Γραφείο... Άν ήταν έτσι δε θα γειώναμε τίποτα, ούτε τα σασί των υπολογιστών ούτε τίποτα. Φυσικά και είναι "πλέον" συσκευή το γραφείο...

bchris
13-01-12, 16:50
1. Τι εννοεις λεγοντας οτι δεν υπαρχει γειωση?
Οτι ειναι κομενο το καλωδιο της γειωσης πριν την πριζα?

2. Οντως τα νορμαλ γραφεια δεν τα γειωνουμε. Τα γραφεια/υπολογιστες ομως?
:lool:

FILMAN
13-01-12, 17:12
1. Τι εννοεις λεγοντας οτι δεν υπαρχει γειωση?
Οτι ειναι κομενο το καλωδιο της γειωσης πριν την πριζα?

2. Οντως τα νορμαλ γραφεια δεν τα γειωνουμε. Τα γραφεια/υπολογιστες ομως?
:lool:Ότι δεν έχει γείωση το σπίτι ολόκληρο, ή ότι δεν έχει γείωση η συγκεκριμένη πρίζα, ή ότι δεν μεταφέρει γείωση το καλώδιο του ρεύματος στο τροφοδοτικό του υπολογιστή.
Στην περίπτωση του γραφείου - υπολογιστή αρκεί να είναι γειωμένο το τροφοδοτικό (το κουτί του δηλ.). Μια διαρροή μόνο από κει θα μπορούσε να προέλθει. Θα μπορούσε να γειωθεί και ο πάγκος αλλά για λόγους ακτινοβολίας, όχι προστασίας από ηλεκτροπληξία.

bchris
13-01-12, 17:25
Ετσι οπως τα λες, συμφωνω απολυτα, με την προηποθεση να βιδωσει το τροφοδοτικο επανω στο γραφειο.
Γιατι τωρα το εχει "στον αερα", επανω σ' ενα πλεξιγκλας.

vellamos
13-01-12, 21:36
παιδια δεν προλαβα σημερα να ασχοληθω γιατι ειχα αναπληρωσεις εργαστηριων που βγηκαν τελευταια στιγμη.οποτε αν εχω καταλαβει σωστα το προβλημα ειναι στην γειωση. αρα η δεν γειωνεται σωστα το τροφοδοτικο ή το σπιτι ή το δωματιο μου ειδικοτερα εχει προβλημα με την γειωση.(αν και οταν βαζω το πολυμετρο στην γειωση της πριζας με το γραφειο το πολυμετρο εχει ενδειξη αρα αν δεν κανω λαθος η πριζες ειναι σωστες).οποτε αν το προβλημα ειναι οτι δεν ειναι γειωμενο, γειωνοντας το θα φυγουν και τα βολτ?(η απλα δεν θα υπαρχει κυνδινος να με χτυπησει θανασιμα αλλα τα τσιμπιματα θα συνεχισουν???)

gas_liosia
13-01-12, 21:56
Δεν είναι οτι το πρόβλημα είναι μόνο η γείωση. Θα δεις οτι πολύ πιθανό μόλις γειώσεις το γραφείο και δουλέψεις το τροφοδοτικό (γιατί τότε κατάλαβα οτι σου δημιουργείται το πρόβλημα), θα σου ρίχνει το ρελέ. Όλα αυτά με πιθανό σενάριο να μην γειώνεται σωστά το τροφοδοτικό (???). Γι' αυτό είπα έλεγξέ το μόνο του πρώτα.

mixalis1988
13-01-12, 22:22
Ότι δεν έχει γείωση το σπίτι ολόκληρο, ή ότι δεν έχει γείωση η συγκεκριμένη πρίζα, ή ότι δεν μεταφέρει γείωση το καλώδιο του ρεύματος στο τροφοδοτικό του υπολογιστή.
Στην περίπτωση του γραφείου - υπολογιστή αρκεί να είναι γειωμένο το τροφοδοτικό (το κουτί του δηλ.). Μια διαρροή μόνο από κει θα μπορούσε να προέλθει. Θα μπορούσε να γειωθεί και ο πάγκος αλλά για λόγους ακτινοβολίας, όχι προστασίας από ηλεκτροπληξία.

Εξηγεις σε παρακαλω οταν λες για λογους ακτινοβολιας???

vellamos
16-01-12, 15:22
γειωσα το γραφειο εχω τα ιδια βολτ αλλα δεν με χτυπαει με την ιδια ενταση. πολυ λιγοτερη αλλα και παλι χτυπαει. το απογευμα θα εξετασω μια μια συσκευη και μονονοντας τες ολες.

selectronic
16-01-12, 15:33
Τόσα ποστ για κάτι τόσο απλό…

Γιατί όλος αυτός ο ντόρος σχετικά με την γείωση του γραφείου?

Τα πράγματα είναι απλά:
Έχεις μία συσκευή που παρουσιάζει διαρροή. Άρα πρώτα απ’ όλα ξέρεις ότι το τροφοδοτικό έχει πρόβλημα, και δεύτερον αφού δεν πέφτει ο ΔΔΕ με το που το βάζεις στην πρίζα, έχεις και πρόβλημα με την γείωση της πρίζας (ή γενικά ή τον ΔΔΕ).

Το να έχεις διαρροή ρεύματος και να λες «δεν πειράζει, θα την γειώσω και θα είμαι ΟΚ» δεν το έχω ξανακούσει ποτέ…
Δηλαδή σε όποια συσκευή σε κτυπάει, της γειώνεις το σασί και ξεμπερδεύεις? Είναι λύση αυτό?

Δες πρώτα τι γίνεται με το σπίτι, και μετά με το τροφοδοτικό.

selectronic
16-01-12, 15:38
Α, και σταμάτα να δοκιμάζεις την ένταση της διαρροής με το χέρι… Έλεος, ούτε 10 χρονών παιδί…


Δεν σε νοιάζει να δεις την επόμενη μέρα?

vellamos
16-01-12, 15:44
πως να δω το σπιτι?αν οντως λειτουργει η γειωση? η γενικοτερα τα ηλεκτρικα? τα τροφοδοτικο ειναι μονομενο δεν ακουμπαει μαζι με το σασι.το ιδιο και η μητρικη.

FILMAN
16-01-12, 15:56
Δεν είναι απαραιτήτως πρόβλημα διαρροής του τροφοδοτικού. Μπορεί κάλλιστα να είναι φυσιολογικό. Οι πυκνωτές κλάσης Υ2 των φίλτρων που είναι μεταξύ φάσης - γείωσης και ουδετέρου - γείωσης σηκώνουν το σασί στα 110V~ αλλά η ένταση είναι μικρή. Να γιατί λέω ότι δεν υπάρχει γείωση.

selectronic
16-01-12, 15:58
Φίλε μου,

Χωρίς να ξέρω τι γνώσεις έχεις πάνω στα ηλεκτρολογικά, υποθέτω ότι είναι μηδενικές (από αυτά που κάνεις).

Το να έχει ρεύμα το σασί μίας συσκευής και να βλέπεις σαν λύση να το γειώσεις για να λύσεις το πρόβλημα είναι ένα από πιο απίστευτα πράγματα που έχω ακούσει στην ζωή μου. Το θέμα (Νο1) είναι απλό, το τροφοδοτικό (αφού μόνο αυτή η συσκευή 220V υπάρχει) έχει πρόβλημα. Χρειάζεται επισκευή.

Επίσης αν η ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού (ή της συγκεκριμένης πρίζας) δούλευε σωστά, με το που θα έβαζες το τροφοδοτικό στην πρίζα, θα έπεφτε ο ΔΔΕ. Υπάρχει και η περίπτωση του να είναι το πρόβλημα στο καλώδιο ή στο τροφοδοτικό, χωρίς να έχεις βάλει κάτι στην πρίζα, βάλε το πολύμετρο στο buzzer και μέτρα την επαφή της γείωσης του φις με το σασί του τροφοδοτικού (σε «γυμνό» και όχι βαμμένο μέρος έτσι). Αν το πολύμετρο σφυρίξει, τότε το πρόβλημα είναι στο σπίτι. Αυτή είναι και η μόνη μέτρηση που σου προτείνω να κάνεις.

Το πιο βασικό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ !!! Είναι δυνατόν να πιάνεις κάθε φορά το σασί για να δεις αν και πόση διαρροή υπάρχει??? Δηλαδή σε έχει κτυπήσει 2-3 φορές το ρεύμα και έζησες να το πεις, και συνεχίζεις να παίζεις ρώσικη ρουλέτα?


Γι αυτό και σου προτείνω το τι συμβαίνει με το τροφοδοτικό και το σπίτι σου να το βρει κάποιος άλλος και όχι εσύ, κάποιος που έχει γνώσεις.

FILMAN
16-01-12, 16:06
Γιάννη δες λίγο τί γράφω στο #43.

vellamos
16-01-12, 16:06
θα τα κανω και θα ενημερωω.αλλιως θα φερω ηλεκτρολογο

selectronic
16-01-12, 16:13
Γιάννη δες λίγο τί γράφω στο #43.
Το είδα τώρα, αλλά δεν το έχω τσεκάρει ποτέ αυτό. Δηλαδή αν δεν συνδέσω την γη σε ένα τροφοδοτικό, θα μετρήσω διαρροή στο σασί του? Είσαι σίγουρος γι αυτό, είναι ο κανόνας σαν να λέμε ή έτυχε μία περίπτωση που το έκανε αυτό ένα τροφοδοτικό?
Πάντως από ότι κατάλαβα ο φίλος τρώει γερή σφαλιάρα, άρα υπάρχει σοβαρή διαρροή.

Πάντως σωστά, αν υπήρχε γείωση, θα ήταν «όλα καλά» ας πούμε.

FILMAN
16-01-12, 17:37
Το είδα τώρα, αλλά δεν το έχω τσεκάρει ποτέ αυτό. Δηλαδή αν δεν συνδέσω την γη σε ένα τροφοδοτικό, θα μετρήσω διαρροή στο σασί του? Είσαι σίγουρος γι αυτό, είναι ο κανόνας σαν να λέμε ή έτυχε μία περίπτωση που το έκανε αυτό ένα τροφοδοτικό?

Σε οποιοδήποτε παλμοτροφοδοτικό που έχει φίλτρα στην είσοδο της τροφοδοσίας (σε όλα δηλαδή) αυτό συμβαίνει αν αποσυνδέσεις τη γείωση. Οι πυκνωτές που ανέφερα έχουν χωρητικότητα μερικά nF.

selectronic
16-01-12, 18:58
Σε οποιοδήποτε παλμοτροφοδοτικό που έχει φίλτρα στην είσοδο της τροφοδοσίας (σε όλα δηλαδή) αυτό συμβαίνει αν αποσυνδέσεις τη γείωση. Οι πυκνωτές που ανέφερα έχουν χωρητικότητα μερικά nF.
Παλμο-τροφοδοτικά εννοούσα κι εγώ.

Αλλά τέτοια φίλτρα υπάρχουν και σε άλλες συσκευές
27952

Δεν το είχα σκεφτεί ότι αν δεν συνδέσεις την γείωση, δεν θα μπορούν να «γειώσουν» τον θόρυβο, άρα κάποια τάση θα υπάρχει εκεί.
Μιας και το κατέχεις το άθλημα, με ένα «καθαρό» (χωρίς DC ή αιχμές υψηλής) AC σήμα στην είσοδο, αν βάλουμε ένα μίλι(μίκρο?) αμπερόμετρο στο επίμαχο σημείο και μετά την γή, το μόνο που θα περιορίζει το μέγιστο ρεύμα θα είναι ο πυκνωτής, σωστά? Άρα αυτό το «ρεύμα διαρροής» το υπολογίζουμε από την τιμή του πυκνωτή (όπως εδώ (http://www.allaboutcircuits.com/vol_2/chpt_4/2.html))?

vellamos
16-01-12, 23:24
καλησπερα και παλι. μετα απο αρκετες ωρες ψαξιματος κατεληξα οτι μαλον γαταινε τα καλωδια.τι θελω να πω...?

τα καλωδια τροφοδοσιας μαλλον ειναι λαθος.δηλαδη αντιθετα φαση με ουδετερο.οταν εβαλα το ετοιμο καλωδιοπηρα 0 βολτ αλλα οταν εβαλα το δικο μου 30 βολτ. εχει οντος υτο σημασια η απλα ετυχε?

για οσους φαινεται παραξενο δεν δικομαζω με το χερι απλα καταλαθος ακουμπαω την σομπα και μαζι το γραφειο.δεν το κανω απο περιεργεια.

selectronic
17-01-12, 09:22
Δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Για αρχή είχες φτιάξει εσύ καλώδιο τροφοδοσίας?

Στις πρίζες στο σπίτι δεν υπάρχει «στάνταρ θέση» φάσης-ουδέτερου. Αν βάλεις το φις στην πρίζα ανάποδα, έχεις αντιστρέψει φάση-ουδέτερο. Και φυσικά δεν υπάρχει πρόβλημα, όλες οι συσκευές είναι σχεδιασμένες ώστε να δουλεύουν έτσι.
28003

Μήπως εννοείς ότι είχες ανάποδα ουδέτερο με γείωση?

Δηλαδή με το «έτοιμο» καλώδιο είναι όλα καλά?

Κάτι δεν μου κολλάει…

FILMAN
17-01-12, 11:06
με ένα «καθαρό» (χωρίς DC ή αιχμές υψηλής) AC σήμα στην είσοδο, αν βάλουμε ένα μίλι(μίκρο?) αμπερόμετρο στο επίμαχο σημείο και μετά την γή, το μόνο που θα περιορίζει το μέγιστο ρεύμα θα είναι ο πυκνωτής, σωστά? Άρα αυτό το «ρεύμα διαρροής» το υπολογίζουμε από την τιμή του πυκνωτή (όπως εδώ (http://www.allaboutcircuits.com/vol_2/chpt_4/2.html))?
Ακριβώς!

FILMAN
17-01-12, 11:09
καλησπερα και παλι. μετα απο αρκετες ωρες ψαξιματος κατεληξα οτι μαλον γαταινε τα καλωδια.τι θελω να πω...?

τα καλωδια τροφοδοσιας μαλλον ειναι λαθος.δηλαδη αντιθετα φαση με ουδετερο.οταν εβαλα το ετοιμο καλωδιοπηρα 0 βολτ αλλα οταν εβαλα το δικο μου 30 βολτ. εχει οντος υτο σημασια η απλα ετυχε?

για οσους φαινεται παραξενο δεν δικομαζω με το χερι απλα καταλαθος ακουμπαω την σομπα και μαζι το γραφειο.δεν το κανω απο περιεργεια.
Τι πάει να πει το άλλο καλώδιο έχει ανάποδα φάση και ουδέτερο; Γυρνώντας ανάποδα το φις στην πρίζα τη μια έχεις τάση στο σασί και την άλλη όχι; Μήπως στο αρχικό καλώδιο είναι κομμένη η γείωση, ενώ στο δεύτερο όχι;

vellamos
17-01-12, 13:20
καλημερα. ηρθε σημερα το πρωι ενας φιλος ηλεκτρολογος και εξετασε τα παντα.στο σπιτι δουλευει η γειωση.κατι εβαλε στην πριζα και επεσε το ρελε. το προβλημα μου ειπε εινα καπου στις συσκευες.το περιεργο ειναι οτι ενω λυσαμε και παλι τα παντα και μετρισε το γραφειο μονο του πηρε μερικα βολτ ενδηξη(2,κατι)αυτο του ηρθε λιγο περιεργο.επισης το τροφοδοτικο απο μονο του δεν εχει διαρροη και γειωνεται σωστα.οταν ομως μπηκε στο γραφειο μονο του ,το γραφειο αμεσως πηγε παλι στα 30 βολτ οπως και πριν. πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω....


ΑΑΑ μιας και τωρα το θυμηθηκα. πιο παλι οταν ακομα χρησιμοποιουσα dvd player στην τηλεοραση και παλι εκει με χτυπουσε ρευμα οταν προσπαθουσα να κουνισω το scart οταν δεν εδειχνε καλα.βεβαια εκεινη η πριζα ειναι παλια και δεν εχει γειωση.

vellamos
17-01-12, 14:04
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το προβλημα λυθηκε. ηταν το καλωδιο που πηγαινε απο την πριζα στο ups. το αντικατεστησα και λειτουργει με 0 βολτ.αν και το καλωδιο δεν φαινεται να εχει προβλημα διαπιστωσα οτι η γειωση με την φαση οπως τα ξεγυμνωσα εχαν μικρες τρυπουλες με αποτελεσμα να να κανουν επαφη. με ταλεπορισε αρκετα μεχρι να το βρω οπως και εγω ταλεπορησα εσας. σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.τελικα ηταν πολυ πιο απλο απο οσο νομιζαμε ολοι

FILMAN
17-01-12, 15:23
Πάλι κάνεις λάθος. Αν ακουμπούσε φάση με γείωση θα γινόταν βραχυκύκλωμα και θα έπεφταν και ασφάλειες και ρελέ διαρροής, αν πάλι ακουμπούσε ουδέτερος - γείωση πάλι θα έπεφτε το ρελέ διαρροής. Μήπως είχε διακοπή ο αγωγός της γείωσης;

vellamos
17-01-12, 19:27
δεν ξερω τι να σου πω... αυτο ειδα, οτι τα δυο καλωδια ηταν πληγωμενα και ακουμπαγε το ενα με το αλλο. αυτο ειδα και το αντικατεστησα και δουλεψε μια χαρα.απο εκει και περα ηρθε ο ηλεκτρολογος το πρωι και εκανε δοκιμες και ο πινακας λειτουργουσε κανονικα.αν βγαλει καποιο προβλημα στην συνεχεια θα δειξει.

selectronic
18-01-12, 09:17
Ήρθε ο ηλεκτρολόγος, και τα βρήκε όλα καλά???

Όταν σε κτύπαγε το ρεύμα, έπεφτε ο ΔΔΕ? Έχεις ΔΔΕ?

gas_liosia
18-01-12, 10:37
Όπως και να έχει εγώ γι' αυτό το λόγο επέμενα να γειωθεί το γραφείο. Καθαρά για λόγους ασφαλείας εφόσον η όλη κατασκευή είναι από λαμαρίνα και περιβάλλεται από καλώδια, δε θέλει πολύ να πληγωθεί ένα καλώδιο πάνω στο μέταλλο. Αλλά και πάλι κάτι δε μου κολλάει. Διότι στην αρχή που είχες το τροφοδοτικό σε επαφή με το γραφείο, θα έπρεπε και το γραφείο να είχε επαφή με τη γη μέσω του τροφοδοτικού. Μάλλον η γείωση του UPS δεν είχε καθόλου επαφή με αποτέλεσμα να μην είχε καμία άλλη συσκευή πάνω σε αυτό.

selectronic
18-01-12, 10:55
Το είχα ξεχάσει το UPS…

Αν είναι από αυτά που δίνουν πάντα τάση από την πλακέτα τους (όχι μόνο όταν πέσει το ρεύμα) και έχει απομόνωση από το δίκτυο, τότε μπορεί να υπάρχει διαρροή στο σασί και να μην πέφτει ο ΔΔΕ.


Μία δοκιμή χωρίς το UPS θα το δείξει.

vellamos
29-01-12, 00:08
καλησπερα και παλι. επανερχομαι στο θεμα μιας και το προβλημα εμφανιστηκε και παλι. πιστευω οτι το προβλημα τελικα ειναι το ups μιας και δεν αλλαξα τπτ. υπαρχει τροπος να το δοκιμασω αν οντως αυτο ειναι το προβλημα?το εχω αρκετα χρονια(πανω κατω 6-7) χωρις καποια συντηρηση αλλα με αρκετες φορες λειτουργειας επιδη εδω που μενω πεφτουν συνεχεια κεραυνοι και κοβεται συχνα το ρευμα.


http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701034

selectronic
29-01-12, 00:35
Τι πιο απλό, απλώς βάλε κατευθείαν το PC στην πρίζα...

vellamos
29-01-12, 01:05
το δοκιμασα και το προβλημα απο οτι φαινεται τελικα ειναι απο το ups. οταν ειναι ο υπολογιστης ανοιχτος αλλα χωρις να ειναι στην πριζα το ups εχω 0 βολτ. αλλα οταν το βαζω στην πριζα ειναι δεν ειναι ανοιχτος ο υπολογιστης ειτε ειναι ανοιχτο το ups ειτε κλειστο(απο διακοπτη) τοτε εχω πλεον 93 βολτ ακατεβατα.επισεις προσεξα οτι απο κατω του το ups ειναι αρκετα κιτρινισμενο σαν να εχει παρει φωτια η καλυτερα σαν να ειναι στο τσακ να αρχισει να λειωνει.προφανως θα ειναι καλυτερα να το αντικαταστησω?

Starhosen
29-01-12, 01:22
Φίλε vellamos καλησπέρα!
και χρόνια πολλά να έχεις , αλά να ξέρεις σε αυτό το τελευταίο πρέπει να κουνήσεις και σύ λίγο το χέρι σου πάνω απο κανά χαρτι και να ν=μας σχεδιάσεις τι έχεις κάνει (block διάγραμμα).
Πρέπει να αποτυπώσεις όλες τις συσκευές και αφού σχεδιάσεις όλες τις συνδέσεις που υπάρχουν θα πρέπει να καταστρώσεις μια λίστα ελέγχου των διαφόρων σημείων που μπορεί να έιναι ύποπτα, ακθώς και εκείνων που θα σου δώσουν την διαβεβαίωση ότι μετράς σωστά.
Σόρυ που στα λέω έτσι τσεκουράτα, αλλά μετά από τόσες παραινέσεις που σου έκαναν οι φίλοι εδώ εξακολουθείς να το αντιμετωπίζεις ελαφρά, , θα πρέπει να καταλάβεις ότι έχεις διανορφώσει μια πολύ επικίνδυνη ιδέα για τον ηλεκτρισμό.
Το γεγονός ότι δεν συνέβη ακόμα τίποτα σε έχει παραπλανήσει.
Λοιπόν βασική αρχή, αφήνουμε την "πίστη" κατά μέρος.
Ο τεχνικός έχει διαγράψει αυτή την λέξη, χρησιμοποιεί την λέξη "πιθανολογώ", η οποία έχει τεράστια διαφορά από το πιστέυω, γιατί προϋποθέτει γνώση των ενδεχομένων και αξιολόγηση επ' αυτών.

Εγώ από τις λίγες πληροφορίες που έχω θα έλεγχα:

1. Ότι οι τρύπες των ούπα δεν έχουν τραυματίσει κάποι καλώδιο της εγκατάστασης.
2. Θα εντόπιζα ποιός ειναι ο ουδέτερος στην πρίζα που τροφοδοτεί τις επίμαχες συσκευές.
3. Θα δοκίμαζα αν το ρελέ διαρροής δουλεύει (πατάμε το ειδικό κουμπάκι πάνω του)
4. Θα διαπίστωνα ότι το ρελέ διαροής "βλέπει" την επίμαχη πρίζα. (Θα δημιουργούσα -αφού έπαιρνα όλα τα μέτρα προστασίας- μια τεχνητή διαροή συνδέοντας μια μικρή λάμπα φωτισμού μεταξύ ουδετέρου και γείωσης-> το ρελέ πρέπει να πέσει).
5. Θα μέτραγα την αντίσταση μεταξύ της πρίζας και του μεταλλικού πάγκου του γραφείου και της γείωσης.
6. θα απομόνωνα την τροφοδότηση όλου του σπιτιού, θα εξασφάλιζα ότι κανείς άλλος δεν πρόκειται να το επανατροφοδοτήσει, και θα μέτραγα την αντίσταση μεταξύ του γραφείου και της φάσης της πρίζας (θα πρεπει να είναι "άπειρη").
7. Αν την εύρισκα άπειρη θα έκανα έναν έλεγχο με συσκευή δοκιμής μονώσεων ότι το γραφείο και η φάση έχουν καλή μόνωση μεταξύ τους. (το ίδιο και ο ουδέτερος)
8. Θα έκανα τον ίδιο έλεγχο και στην σόμπα.
9. Θα έβαζα το τροφοδοτικό στη πρίζα και θα μέτραγα το σασί του τι τάση έχει (θα πρέπει να έχει 0V)
10.......................
11.............................
....................
.....................
......................

Και επειδή όλα αυτά είναι κάτι που ενδεχομένως δεν μπορεί να το κάνει ο καθ' ενας θα καλούσα εναν είδικό.

Και αν αυτά σου φαίνονται υπερβολικά, να σου θυμίσω ότι το πιο υπερβολικό είναι μια άδικα χαμένη ζωή, και τότε να "δείς" τι πίστη θα χρειαστούν αυτοί που σ' αγαπάνε για να το παλέψουν!!!!!

Συμπάθα με και πάλι για το ύφος μου, αλλά προτιμώ να μου χώσεις μπινελίκια και να κάνεις αυτά που εχει μαλιάσει η γλώσσα των φίλων εδώ μέσα να σου λένε, παρά να σε κλαίνε οι δικοί σου κι' ας μην γνωρίζω κανέναν σας!
Καλό βράδυ και
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!

Y.Γ. Η απάντηση αυτή έχει πάρει υπόψη της μέχρι το post 63

jomor
29-01-12, 09:57
το δοκιμασα και το προβλημα απο οτι φαινεται τελικα ειναι απο το ups. οταν ειναι ο υπολογιστης ανοιχτος αλλα χωρις να ειναι στην πριζα το ups εχω 0 βολτ. αλλα οταν το βαζω στην πριζα ειναι δεν ειναι ανοιχτος ο υπολογιστης ειτε ειναι ανοιχτο το ups ειτε κλειστο(απο διακοπτη) τοτε εχω πλεον 93 βολτ ακατεβατα.επισεις προσεξα οτι απο κατω του το ups ειναι αρκετα κιτρινισμενο σαν να εχει παρει φωτια η καλυτερα σαν να ειναι στο τσακ να αρχισει να λειωνει.προφανως θα ειναι καλυτερα να το αντικαταστησω?


περιμένεις μετά από όλα αυτά να σου πει κανείς να το κρατήσεις? πέτα το από το παράθυρο (αρκεί να μην έχεις παρκάρει από κάτω). Καλύτερα χωρίς ups με μια πολυ μικρή πιθανότητα να σου σκάσει το τροφοδοτικό ή κάνας δίσκος με τις απανωτές διακοπες ρεύματος που έχεις, παρά ένας χρήστης υπολογιστή λιγότερος...

στο κάτω κάτω πάρε έναν δεύτερο δίσκο και κάνε folder sync, backup, χειροκίνητες κόπιες, raid, ό,τι γουστάρεις τέλοσπάντων για να διασφαλίσεις τα data σου, αντί να πληρώσεις ενα φθηνιάρικο ups. Ειναι πιο σημαντικο το pc από την ζωή σου και αναρωτιέσαι μήπως κρατήσεις το ελατωματικό ups ή όχι?

vellamos
29-01-12, 11:42
θα ερθει ενας ηλεκτρολογος το μεσημερι και βλεπουμε.Starhosen (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=49588) φυσικα και δεν σε παρεξηγω.με ηλεκτρολογικα δεν ξερω και πολλα αλλα γενικοτερα πιανει το χερι μου και ειπα μηπως το διωρθωσω μονος μου.δεν ειναι θεμα τσιγκουνιας η οτι το εχω παρει αψηφιστα το θεμα.αλλα μου την εχει δωσει γιατι πρωτη φορα δεν μου πετυχαινει κατι και μου εχει σπασει τα νευρα και πλεον ειναι προσωπικο το θεμα. αλλα θα ακολουθησω την συμβουλη σου κατα γραμμα και θα φερω ειδικο.


edit: ουδετερο με γειωση δεν πεφτει ο ρελες. μονο φαση με γειωση. αυτο σημαινει οτι εχω προβλημα?

john77
29-01-12, 13:54
το δοκιμασα και το προβλημα απο οτι φαινεται τελικα ειναι απο το ups. οταν ειναι ο υπολογιστης ανοιχτος αλλα χωρις να ειναι στην πριζα το ups εχω 0 βολτ. αλλα οταν το βαζω στην πριζα ειναι δεν ειναι ανοιχτος ο υπολογιστης ειτε ειναι ανοιχτο το ups ειτε κλειστο(απο διακοπτη) τοτε εχω πλεον 93 βολτ ακατεβατα.επισεις προσεξα οτι απο κατω του το ups ειναι αρκετα κιτρινισμενο σαν να εχει παρει φωτια η καλυτερα σαν να ειναι στο τσακ να αρχισει να λειωνει.προφανως θα ειναι καλυτερα να το αντικαταστησω?

Εγω απεχθανομαι τα ups και χρησιμοποιω πολυμπριζα ασφαλειας απλα για να μη μου καψει τα παντα ολα...

FILMAN
31-01-12, 17:22
edit: ουδετερο με γειωση δεν πεφτει ο ρελες. μονο φαση με γειωση. αυτο σημαινει οτι εχω προβλημα?
Πες μου ότι γεφύρωσες φάση με γείωση στην πρίζα!

jomor
31-01-12, 23:15
τό πε και τό κανε..

mixalis1988
01-02-12, 01:06
Ειναι δυνατον να μην πεφτει ο ΔΔΕ αν γεφυρωσεις ουδετερο με γειωση????Μηπως δεν υπαρχει καθολου γειωση????

FILMAN
02-02-12, 15:00
Ειναι δυνατον να μην πεφτει ο ΔΔΕ αν γεφυρωσεις ουδετερο με γειωση????Μηπως δεν υπαρχει καθολου γειωση????Φυσικά και είναι...

vellamos
03-02-12, 23:21
καλησπερα παιδια. καταρχας να πω οτι την γεφυρωση δεν την εκανα απο μονος μου αλλα μου ειπε ενας ηλεκτρολγος να το κανω.δεν επεσε ο ρελες οποτε υπηρχε προβλημα.το προβλημα λυθηκε. στο συγκροτημα σπιτιων που μενω ολες οι γειωσεις τους καταληγουν σε ενα και μονο μεγαλο κομματι απο σιδερο(δεν ξερω πως το λενε ) εξω απο τα σπιτια και χωμενο.πριν λιγους μηνες ειχαν ερθει για να πλακοστρωσουν τον πεζοδρομο και ετσι εσκαψαν ωστε να αλλαξουν και καποιους σωληνες απο το νερο με αποτελεσμα να ξυλωσουν σχεδον απο ολα τα σπιτια την γειωση.ακουμπαγε μεν το καλωδιο μεχρι το χωμα αλλα πολυ λιγο.ο ηλεκτρολογος μου ειπε οτι ειναι δικαιοδοσια την δεη γιατι ειναι βλαβη που προκαεσε ο δημος και ετσι το προβλημα βρεθηκε και λυθηκε.ελπιζω οντως να ηταν αυτο το προβλημα και να μην εμφανιστει και παλι. εσεις τι λετε? μπορει να ηταν αυτο το προβλημα?

gas_liosia
03-02-12, 23:30
Πλάκα κάνεις;;; Ά ρε Ελλάδα με τους δημόσιους υπαλλήλους σου... αυτό είναι έγκλημα... Φυσικά, αυτό ήταν το πρόβλημα. Είστε τυχεροί που δε συνέβη τίποτα χειρότερο...

Edit: Το ηλεκτρόδιο γείωσης εννοείς