PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΑΤΟΜΗ ΚΑΛΩΔΙΩΝ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΗΛ/ΚΟΥ ΠΙΝΑΚΑ



NOZZON
30-12-11, 20:31
Έχω υπόψη μου να αλλάξω τις ηλεκτρολογικές γραμμές στο πατρικό μου.Ξέρετε καλώδια στα κανάλια πρίζες γραμμές φωτισμού κλπ!!!
Θα ήθελα ως ειδικοί να μου δώσετε τα φώτα σας στα παρακάτω με κείμενο, πίνακα, φωτό ή και link που θεωρείτε απολύτως αξιόπιστο!!!
Διατομή καλωδιου και νούμερο ασφάλειας σε Ampere που το ασφαλίζει...
Μάρκα και ενδεχωμένως σημείο πωλήσεως σε πρίζες διακόπτες και ασφάλειες πουνα είναι αξιόπιστες αλλά κυρίως οικονομικές...(Είτε ως πακέτο είτε ξεχωριστά καθ'ένα)
Το 1ο ερώτημα έχει απαντηθεί και σε παλιότερα post αλλά θα επιθυμούσα κάτι εξειδικευμένο.
Ζητάω την κατανόηση σας και να μην με μαλώσετε :wiink:, ναι μεν ειδικός δεν είμαι αλλά πιάνουν τα χέρια μου κ ως άνεργος, είναι και οι καιροί δύσκολοι, θα επιχειρήσω να κάνω μόνος μου τις απαραίτητες αλλαγές!!! Ευχαριστώ!!!

jami
02-01-12, 22:12
Φίλε μου καλύτερα άνεργος, παρά ανερχόμενος δολοφόνος.Μην ασχολείσαι με ηλεκτρολογικά αν δεν είσαι αδειούχος.Αν δεν σκοτωθείς εσύ,τι θα γίνει αν σκοτώσεις απο αμέλεια κάποιον δικό σου;Σκέψου το λίγο γιατί το ρεύμα δεν συγχωρεί κανέναν.Καλύτερα να καλέσεις ένα τεχνικό και να συννενοηθείς την πληρωμή του,με δόσεις!Υπάρχουν πολλοί που θα συμφωνήσουν να σε εξυπηρετήσουν!

mixalis1988
04-01-12, 02:48
Δηλαδη αν εγω βγαλω ενα λιπωμα π.χ. καπου στο σωμα μου θα ρωτησω εναν εξειδικευμενο γιατρο να μου πει πως θα το βγαλω γιατι ειναι περιοδος κρισης?????Εσυ θα το εκανες?????Φυσικα και οχι!!!Τοτε γιατι να επιχειρησεις να κανεις κατι τετοιο εφοσον δεν εχεις τις απαραιτητες γνωσεις???και σκεψου στην καλυτερη περιπτωση αν γινει μια στραβη (χτυπα ξυλο) και παρει φωτια το σπιτι σου τα λεφτα που θα δωσεις θα ειναι πολλα παραπανω απο αυτα που θα εδινες σε εναν ηλεκτρολογο....οσο για την χειροτερη περιπτωση δεν θελεις να το σκεφτεσε τι θα γινει!!!

NOZZON
05-01-12, 03:11
Εντάξει βρε παιδιά αδειούχος δεν είμαι δεν είπα κάτι τέτοιο...ούτε άσχετος όμως σε βαθμό κυνδίνου...πρώτα θέλω να φτιάξω σχέδιο ηλεκτρολογικής εγκατάστασης το οποίο θα ελενχθεί και θα υπογραφεί από πολιτικό μηχανικό (είναι το ξαδερφάκι μου)...Θα το αναρτήσω και εδώ αν θέλετε να μου πείτε και προτάσεις σε κάποιες ιδέες που έχω που σαν πιο έμπειροι όλο και κάτι θα ξέρετε ότι δουλεύει καλύτερα εκ πείρας!!!Αλλά δεν θεωρώ από την άλλη να παίρνω κάυε τρεις κ λίγο τον προαναφερθέντα και να λέω...ρε μεγάλε σωστό αυτό και το άλλο?εκεί τι είπαμε ότι βάζω??? :biggrin:

johnnyb
05-01-12, 12:15
Δυστυχως (στο Ελλαντα) μπορουν να υπογραψουν μελέτη ηλεκτρολογικής εγκατάστασης και οι πολιτικοί μηχανικοί μέχρι κάποια ΚW.

Οταν λες θα φτιάξεις σχέδιο ηλεκτρολογικής εγκατάστασης τι ακριβως έχεις στο νου σου να κάνεις ? γνωρίζεις ηλεκτρολογικό σχέδιο ή θα δοκιμάσεις να αντιγράψεις από κάποιο άλλο?
Οταν λες ότι δεν είσαι ασχετος , τι γνώσεις έχεις πάνω στα ηλεκτρολογικά ?

Bobiras
05-01-12, 14:33
NOZZON ηθελα να σε ρωτησω οτι αν φτιαξεις το ηλεκτρολογικο σχεδιο σε υπαρχων διαμερισμα που εχει ειδη την εγγακαστασει προς τη το καινουργιο σχεδιο? μηπως για τυχον αλαγες? τη εννωεις να υπογραψει πολιτικος μηχανικος? αν θυμαμε καλα αν δεν εχεις ρολοι της ΔΕΗ και ηθελες να παρεις η υπογραφη του πολιτικου μηχανικου δεν φτανει θελει ηλεκτρολογου και επιδει δεν ειναι ολα ροδινα για να κανεις μια πληρη ανακατασκευη ειναι ενα θεμα που θελει γνωσεις για αυτο καλητερα να φωναξεις ηλεκτρολογο τις διατομες τον καλοδιων και με τη ασφαλιζουμε την εγγαταστασει ειναι ευκολο να το βρεις και στο ιντερνετ αλλα δεν νομιζο να φτανει μονο αυτο

dimpet
08-01-12, 14:24
Καλά τα λένε φίλε μου οι περισότεροι εδώ οτι με το ρεύμα δε πρέπει να παίζεις άλλα για να βρεις μάστορα και να κάνει δουλειά της προκοπής παίξε καλύτερα τζοκερ. Πάρε όμως κανα 2 τιμές να δεις τι θα σου πούνε αλλά κανένας απ'αυτούς δε πρόκειται να σου δώσει σχέδιο αυτό ξέχνα το. Πρέπει να είναι πολύ επαγγελματίας ο άλλος για να σου δώσει σχέδιο εγκατάστασης. http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=27490&stc=1
το σχέδιο είναι μονογραμμικό για μονοφασική παροχή και είναι τελίως τυπικό εσύ δες τι μπρίζες έχεις σε κάθε δωμάτιο - φώτα - πόσα κλιματιστικά και τροποποιησέ το . Είμαι της γνώμης να προσπαθήσεις μόνος σου αλλά να προσέξεις πολύ μη ντρέπεσαι να ρωτήσεις και αν έχεις χρόνο και δε καίγεσαι εγώ λέω να προσπαθήσεις μόνος σου.

soulhealer
09-01-12, 11:02
εγώ θα πρότεινα συμπληρωματικά με τους υπόλοιπους, να βρεις κάποιον ηλεκτρολόγο και αφού σου αρέσει και εσένα και θέλεις να ασχοληθείς, να γίνεις "βοηθός" του.. γιατί φαντάζομαι ούτε τα κατάλληλα εργαλεία θα έχεις για να σκάψεις ένα τοίχο αν χρειαστεί και μετά να τον κλείσεις κιόλας..

NOZZON
12-01-12, 10:49
Εμένα μου αρέσει που έχει ο καθένας απο μια γνώμη λες και με γνωρίζετε προσωπικά...:lool: Έτσι για μαθαίνουν μερικοί ο ΠΜ υπογράφει μέχρι 25KW σε εσωτερικές εγκαταστάσεις και 50KW σε εργοστασιακές.... Επέκταση στο υπάρχων θα κάνω φίλε Bobiras και τις απαραίτητες διορθώσεις και αναβαθμίσεις. Φίλε dimpet συμφωνώ μαζί σου...από μαστόρια ξέρω και μην ξεχνάς πως είναι ηλ/γοι οι περισσότεροι παλιοί μάστορες...από σχολή ίσα απ'έξω που περάσαν!Φ'ιλε soulhealer και εργαλειάκια έχω για να σκάψω και για να τον κλείσω!Και για να μας φεύγουν οι απορίες το άσχετος κόλλαγε όσων αφορά απέναντι σε πτυχιούχο Μηχανικό και δεν ήταν γενικό...JohnyB ελπίζω να απάντησα στην ερώτησή σου...

kiros
12-01-12, 11:12
Μην ασχολείσαι με ηλεκτρολογικά αν δεν είσαι αδειούχος.!
Για να καταλάβω, η άδεια κάνει τον μάστορα;

john micros
12-01-12, 11:51
Εμένα μου αρέσει που έχει ο καθένας απο μια γνώμη λες και με γνωρίζετε προσωπικά...:lool: Έτσι για μαθαίνουν μερικοί ο ΠΜ υπογράφει μέχρι 25KW σε εσωτερικές εγκαταστάσεις και 50KW σε εργοστασιακές.... Επέκταση στο υπάρχων θα κάνω φίλε Bobiras και τις απαραίτητες διορθώσεις και αναβαθμίσεις. Φίλε dimpet συμφωνώ μαζί σου...από μαστόρια ξέρω και μην ξεχνάς πως είναι ηλ/γοι οι περισσότεροι παλιοί μάστορες...από σχολή ίσα απ'έξω που περάσαν!Φ'ιλε soulhealer και εργαλειάκια έχω για να σκάψω και για να τον κλείσω!Και για να μας φεύγουν οι απορίες το άσχετος κόλλαγε όσων αφορά απέναντι σε πτυχιούχο Μηχανικό και δεν ήταν γενικό...JohnyB ελπίζω να απάντησα στην ερώτησή σου...

εγω δεν καταλαβα κατι...εχεις αδεια για 50KW(45 εννοης), και ζητας γνωμη για διατομες καλωδιων και σχεδιο; μηπως τεσταρεις τις απαντησεις; η λαθος καταλαβα γιατι εχω μπερδευτη;(σοβαρολογω)

NOZZON
12-01-12, 12:04
Φίλε μου λάθος κατάλαβες....Έχω γράψει ότι θέλω ένα εξειδικευμένο οδηγό βιβλίο η ότι νομίζει καθένας πάνω σε αυτό το θέμα για να κάνω μια μελέτη και εφαρμογή...Πριν την εφαρμοφή είπα σε ερώτημα άλλου μέλους ότι θα ελεγθεί από πολιτικό μηχανικό το όλο θέμα...καθώς επίσης θα ανεβάσω και εδώ το σχέδιο για ανταλλαγη απόψεων....Η αναφορά στο τι υπογράφει ο ΠΜ ήταν σε απάντηση προς μέλος που θεωρεί ότι οι ΠΜ δεν έχουν ιδέα από τέτοιες μελέτες!

john micros
12-01-12, 12:19
Φίλε μου λάθος κατάλαβες....Έχω γράψει ότι θέλω ένα εξειδικευμένο οδηγό βιβλίο η ότι νομίζει καθένας πάνω σε αυτό το θέμα για να κάνω μια μελέτη και εφαρμογή...Πριν την εφαρμοφή είπα σε ερώτημα άλλου μέλους ότι θα ελεγθεί από πολιτικό μηχανικό το όλο θέμα...καθώς επίσης θα ανεβάσω και εδώ το σχέδιο για ανταλλαγη απόψεων....Η αναφορά στο τι υπογράφει ο ΠΜ ήταν σε απάντηση προς μέλος που θεωρεί ότι οι ΠΜ δεν έχουν ιδέα από τέτοιες μελέτες!

καλως εγω καταλαβα λαθος γιατι μπερδεψα το ΠΜ,που εννοουσες πολιτικος μηχανικος.
νομιζω οτι μονο ηλεκτρολογος μπορει να σε βοηθησει απο προσωπικα του αρχεια και μονο. οι πολιτικοι μηχανικοι τυπικα υπογραφουν.περιμενε λιγο αν θες υπαρχουν ηλεκτρολογοι εδω και ισως μεχρι το βραδακι σου δωσουν απαντηση. παντως οτι αλλαγες και να κανεις να παρεις γνωμη απο φιλο ηλεκτρολογο, γιατι η πειρα και οι λυσεις που θα προτεινει θα σε βοηθησουν πολυ και θα σε γλυτωσουν απο διπλα μερεμετια.μονο να εχεις αποφασισει για το πληθος και το μεγεθος των αυτοματισμων που θα βαλεις, γιατι απο εκει ξεκινα το σκαψιμο και οι αλλαγες.
27663εαν εννοης τετοιες πληροφορειες για διατομες υπαρχουν αλλα θα πρεπει να καθορισης ο ιδιος τι φορτια θα βαλεις πλεον και που.
μην ξεχασεις για το ποσες μπριζες ιντερνετ και που θα περασεις, προσβαση σε διακοπτες αυτοματισμων,γραμμες συναγερμων και τηλεφωνιας, TVκαι τυχων δοριφορυκες γραμμες, εσυ θα επιλεξης και βαση αυτων θα σου προτεινουν καλωδια και τυπους.

NOZZON
12-01-12, 12:25
Αυτό ακριβώς θέλω να κάνω αλλά είσαι από τους λίγους που το κατάλαβαν...Θα φταίει η διατύπωση που έκανα τι να πω... Το που θα είναι το κάθε το το έχω υπολογίσει και το έχω περάσει σε πρόγραμμα...καθώς και τα φορτία που θα διαχειρίζονται!

john micros
12-01-12, 12:39
Αυτό ακριβώς θέλω να κάνω αλλά είσαι από τους λίγους που το κατάλαβαν...Θα φταίει η διατύπωση που έκανα τι να πω... Το που θα είναι το κάθε το το έχω υπολογίσει και το έχω περάσει σε πρόγραμμα...καθώς και τα φορτία που θα διαχειρίζονται!
ωραια ριξε μια ματια στα τελευταια που συμπληρωσα, γιατι εσυ και μονο εσυ ξερεις το μεγεθος των αλλαγων που θα κανεις και ποσες θα ειναι,και εχει το site τον παναγιωτη τον ηλεκτρολογο που ειμαι σιγουρος οτι θα βοηθησει. υπαρχουν και αλλοι, κοιταξετο και περιμενε ,γιατι οι περισσοτεροι ειναι στην δουλεια.

ΔΥΟ ΓΡΑΜΜΟΥΛΕΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΩΛΗΝΑ ΣΕ ΘΕΣΗ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΤΙς ΘΕΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ,θα ηταν πολυ ωραιο μια και τα δεδομενα αλλαζουν συνεχως και δεν ξερεις τι θα χρειαστεις αυριο.το κοστος καλωδιων ειναι μηδαμινο, και μην λυπασε το καλωδιο.

NOZZON
12-01-12, 12:45
Δυστυχώς αν και χρήσιμη δεν διαβάζεται η φωτό!!!

john micros
12-01-12, 12:55
Δυστυχώς αν και χρήσιμη δεν διαβάζεται η φωτό!!!

πηγαινε στη σελιδαμου http://john52167.wordpress.com ειναι στις αρχικες.
διαβαζεται πολυ καθαρα πρεπει να κανεις κλικ στην φωτο και μετα μεγενθυση. ελεγμενο.ισως χρειαζεσαι και τον picassa να περασεις στο pc.

NOZZON
12-01-12, 13:02
πηγαινε στη σελιδαμου http://john52167.wordpress.com ειναι στις αρχικες.
διαβαζεται πολυ καθαρα πρεπει να κανεις κλικ στην φωτο και μετα μεγενθυση. ελεγμενο.ισως χρειαζεσαι και τον picassa να περασεις στο pc.

Ναι από εδώ παραδιαβάζεται δεν λέω....Ωραίος!!!!!!!!!!!!:thumbup:

john micros
12-01-12, 13:07
Ναι από εδώ παραδιαβάζεται δεν λέω....Ωραίος!!!!!!!!!!!!:thumbup:

κοιταξ το jivv-u που ειναι οι διατομες και αμπερ που αντεχει καποιο καλωδιο. κατ'εμε ανοχη +30% σε καθε γραμμη σου για να εισαι κυριος
ΞΕΧΑΣΑ
μην ξεχασης στην κουζινα γραμμες για πλυντυριο πιατων μιξερ περισευουμενες γραμμες, τυχον κρυφο φωτισμο,φωτισμο παγκου κουζινας κ.λ.π.

Ακρίτας
12-01-12, 15:30
Επειδή έτσι κι αλλιώς θα το κάνεις... πήγαινε στον παρακάτω σύνδεσμο και κατέβασε το βιβλίο για τις εσωτερικές ηλεκτρικές εγκαταστάσεις (και ότι άλλο θεωρείς χρήσιμο). Καλό διάβασμα.
http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=resource&cresrc=836&cnode=81

john micros
12-01-12, 16:10
Επειδή έτσι κι αλλιώς θα το κάνεις... πήγαινε στον παρακάτω σύνδεσμο και κατέβασε το βιβλίο για τις εσωτερικές ηλεκτρικές εγκαταστάσεις (και ότι άλλο θεωρείς χρήσιμο). Καλό διάβασμα.
http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=resource&cresrc=836&cnode=81

αυτοι οι συνδεσμοι θα ηταν ενδιαφεροντες για πολλους που θελουν να μαθουν κατι παραπανω,για αυτους που θελουν να ακολουθησουν κατι απο αυτα, η για καποιους που θελουν απο περιεργεια να μαθουν πως δουλευει κατι.
μπραβο...πολυ ωραιο.

NOZZON
12-01-12, 17:38
Επειδή έτσι κι αλλιώς θα το κάνεις... πήγαινε στον παρακάτω σύνδεσμο και κατέβασε το βιβλίο για τις εσωτερικές ηλεκτρικές εγκαταστάσεις (και ότι άλλο θεωρείς χρήσιμο). Καλό διάβασμα.
http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=resource&cresrc=836&cnode=81

Πολύ καλό link...Τα έχω ήδη μελετήσει τα περισσότερα από αυτά!Ευχαριστώ πολύ!

ΓΙΑΟΥΤΣ
15-01-12, 01:53
περι διατομης φιλε εδω : http://www.cablel.gr/down.php

johnnyb
15-01-12, 04:32
πηγαινε στη σελιδαμου http://john52167.wordpress.com ειναι στις αρχικες.
διαβαζεται πολυ καθαρα πρεπει να κανεις κλικ στην φωτο και μετα μεγενθυση. ελεγμενο.ισως χρειαζεσαι και τον picassa να περασεις στο pc.

Φιλε απο που τους βρήκες τους πινακες ?
Δεν εχουν καμια σχεση με εσωτερικες εγκαταστασεις και με τα ορια των ρευμάτων - ασφαλειών συμφωνα με τον κανονισμο των ΕΗΕ.

Κυριακίδης
15-01-12, 10:25
Γεια σε όλους ... ΝΟΖΖΟΝ άλλαξε την φωτογραφία του προφίλ σου ... πολύ άγρια ρε φίλε . φοβούμαι μην με δαγκώσει !

Για πες μας φίλε Νοζζον (στο περίπου) πόση συνολικά ισχύ χρειάζεσαι για την εγκατάσταση σου. (+ και την επέκταση που θέλεις να κάνεις εννοείται) και ίσως να μην χρειάζεσαι καν να αλλάξεις την υπάρχουσα.

Γιατί για (σχετικά μικρές επεκτάσεις) υπάρχουν λύσεις απλές για να μην τυραννιέσαι και (λόγω κρίσης που λες ) .
Μπορούν κάποια πράγματα να "σουλουπωθούν συμβιβαστικά" .. π.χ στα βαριά μηχανήματα ... όπως η κουζίνα η ηλεκτρική αν υποθέσουμε ότι είναι π.χ. ισχύος 4000 W (αντικαθιστώντας τις αντιστάσεις με μικρότερες π.χ ) στα 2.500 W . Θα λειτουργεί και πάλι η κουζίνα σου το ίδιο καλά (εκτός τον αναγκαίο "συμβιβασμό" σε χρόνο ίσως ψησίματος ) αν και ο χρόνος ψησίματος (για μένα θα είναι και ο ίδιος) γιατί απλά θα δουλεύει για περισσότερο χρόνο . και η κατανάλωση ρεύματος η ίδια . Το ίδιο π.χ. θα μπορούσες να κάνεις και με ηλεκτρικό θερμοσίφωνα κτλ κτλ.
Είπαμε "συμβιβασμός και λόγω οικον. κρίσης" καθόλου άσχημα από το να τρέχεις σε άδειες από πολιτικούς μηχανικούς + ηλεκτρολόγους..... Γιατί αν ΔΕΝ υπάρχει συμβιβασμός όπως λες (λόγω ανεργίας και σάλιου) ... τότε πέσε στον "γκρεμό" των αδειών από πολιτ. μηχανικούς + ηλεκτρολόγους κτλ. Δεν επιμένω. Αν και η τελευταία άποψη αντιτίθεται στον κανόνα (που μας βάζεις τον οικονομικό).

NOZZON
15-01-12, 18:33
Γεια σε όλους ... ΝΟΖΖΟΝ άλλαξε την φωτογραφία του προφίλ σου ... πολύ άγρια ρε φίλε . φοβούμαι μην με δαγκώσει !

Για πες μας φίλε Νοζζον (στο περίπου) πόση συνολικά ισχύ χρειάζεσαι για την εγκατάσταση σου. (+ και την επέκταση που θέλεις να κάνεις εννοείται) και ίσως να μην χρειάζεσαι καν να αλλάξεις την υπάρχουσα.

Γιατί για (σχετικά μικρές επεκτάσεις) υπάρχουν λύσεις απλές για να μην τυραννιέσαι και (λόγω κρίσης που λες ) .
Μπορούν κάποια πράγματα να "σουλουπωθούν συμβιβαστικά" .. π.χ στα βαριά μηχανήματα ... όπως η κουζίνα η ηλεκτρική αν υποθέσουμε ότι είναι π.χ. ισχύος 4000 W (αντικαθιστώντας τις αντιστάσεις με μικρότερες π.χ ) στα 2.500 W . Θα λειτουργεί και πάλι η κουζίνα σου το ίδιο καλά (εκτός τον αναγκαίο "συμβιβασμό" σε χρόνο ίσως ψησίματος ) αν και ο χρόνος ψησίματος (για μένα θα είναι και ο ίδιος) γιατί απλά θα δουλεύει για περισσότερο χρόνο . και η κατανάλωση ρεύματος η ίδια . Το ίδιο π.χ. θα μπορούσες να κάνεις και με ηλεκτρικό θερμοσίφωνα κτλ κτλ.
Είπαμε "συμβιβασμός και λόγω οικον. κρίσης" καθόλου άσχημα από το να τρέχεις σε άδειες από πολιτικούς μηχανικούς + ηλεκτρολόγους..... Γιατί αν ΔΕΝ υπάρχει συμβιβασμός όπως λες (λόγω ανεργίας και σάλιου) ... τότε πέσε στον "γκρεμό" των αδειών από πολιτ. μηχανικούς + ηλεκτρολόγους κτλ. Δεν επιμένω. Αν και η τελευταία άποψη αντιτίθεται στον κανόνα (που μας βάζεις τον οικονομικό).
Δεν είναι μόνο το θέμα ότι έχω ενεργοβόρες συσκευές αλλά το ότι είναι παλιό το σπίτι και οι γραμμές παλιές και μια και δυο τρεις ασφάλειες στον πίνακα τα έχουν φτύσει είπα να φτιαχτούν πιο συγχρονα και σωστά μερικά πράγματα

soulhealer
21-01-12, 19:16
δεν θα σου μιλήσω για καλώδια και πρίζες αφού στις πρίζες βάζεις 2.5mm και για φωτισμό εξαρτάται. από 0.75-2.5mm ανάλογα πόσο φωτεινό θέλεις το κάθε δωμάτιο. το πόσα φώτα πρίζες σε κάθε δωμάτιο δική σου επιλογή. πρίζες διακόπτες καλή μάρκα κάποια της legrand. ασφάλειοδιακόπτες μακριά από ΑΒΒ.. hager μπορείς να βάλεις ή merlingerin

Bobiras
21-01-12, 19:44
''''Έτσι για μαθαίνουν μερικοί ο ΠΜ υπογράφει μέχρι 25KW σε εσωτερικές εγκαταστάσεις και 50KW σε εργοστασιακές''''

για να υπογραψει ο πολιτικος μηχανικος αυτο γινοταν παλια που το '70 εδειναν αδεια υπογραφεις ΜΟΝΟ σε πολιτικους μηχανικους πολιτεχνιου οι υπολοιπη πολιτικοι μηχανικοι που δεν ειχαν τελειοσει πολυτεχνιο δεν ειχαν τετοιο δικαιομα και αυτο πλεον δεν υπαρχει το εχουν ξεκαθαρισει δλδ οποιος βγαινει πολιτικος μηχανικος δεν μπωρει να υπογραψει και αυτα τα λεει το υπουργιο οχι εγω αρα η θα πρεπει να ειναι παλιας σχολης η να ειναι ηλεκτρολογος μηχανικος

kazas
21-01-12, 22:47
...ασφάλειοδιακόπτες μακριά από ΑΒΒ.. hager μπορείς να βάλεις ή merlingerin

Γιατί το λες αυτό; Από ψάξιμο που κάνω αυτό τον καιρό (τόσο μέσο Internet όσο και σε καταστήματα) όλο πάνω σε αυτές τις μάρκες σκοντάφτω. Υπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρουμε;

mixalis1988
21-01-12, 23:29
δεν θα σου μιλήσω για καλώδια και πρίζες αφού στις πρίζες βάζεις 2.5mm και για φωτισμό εξαρτάται. από 0.75-2.5mm ανάλογα πόσο φωτεινό θέλεις το κάθε δωμάτιο. το πόσα φώτα πρίζες σε κάθε δωμάτιο δική σου επιλογή. πρίζες διακόπτες καλή μάρκα κάποια της legrand. ασφάλειοδιακόπτες μακριά από ΑΒΒ.. hager μπορείς να βάλεις ή merlingerin

Σε γραμμες φωτισμου σε μονιμες εγκαταστασεις θα πρεπει να βαλει τουλαχιστον 1.5mm^2 συμφωνα με τον νεο κανονισμο.

soulhealer
22-01-12, 13:02
Σε γραμμες φωτισμου σε μονιμες εγκαταστασεις θα πρεπει να βαλει τουλαχιστον 1.5mm^2 συμφωνα με τον νεο κανονισμο.

ε καλά στην κρίση του καθενώς είναι... Αν είχα εγώ για παράδειγμα ένα αποθηκάκι 1Χ1 ή ένα πατάρι δεν βλέπω τον λόγο να συμβιβαστώ με τον κανονισμό... θα έβαζα 0.75mm
Και έτσι απλά για την ιστορία το λέεω εγώ που "καβάντζα" είναι η φιλοσοφία μου..

soulhealer
22-01-12, 13:07
Γιατί το λες αυτό; Από ψάξιμο που κάνω αυτό τον καιρό (τόσο μέσο Internet όσο και σε καταστήματα) όλο πάνω σε αυτές τις μάρκες σκοντάφτω. Υπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρουμε;

κοίτα διαφορά στην ποιότητα.. α ΑΒΒ μου έχει τύχει σε αρκετά προϊόντα της (οικιακά αλλά και βιομηχανικά), πήγα να σφίξω τα καλώδια στις επαφές και μου ξεβούρτσισαν οι βίδες.. άλλη φορά σήκωσα τον διακόπτη για δοκιμή τον κατέβασα να κάνω τελικές συσφίξεις , και όταν τον ξαναανέβασα απλά δεν δούλευε..επίσης ο τρόπος που στέκονται στην ράγα του πίνακα..
δεν εφαρμόζουν τόσο καλά οι ΑΒΒ και είναι όλες σαν μπαταρισμένες.. προσωπική γνώμη ήταν δεν θα έβαζα α/δ ΑΒΒ

mixalis1988
22-01-12, 15:34
κοίτα διαφορά στην ποιότητα.. α ΑΒΒ μου έχει τύχει σε αρκετά προϊόντα της (οικιακά αλλά και βιομηχανικά), πήγα να σφίξω τα καλώδια στις επαφές και μου ξεβούρτσισαν οι βίδες.. άλλη φορά σήκωσα τον διακόπτη για δοκιμή τον κατέβασα να κάνω τελικές συσφίξεις , και όταν τον ξαναανέβασα απλά δεν δούλευε..επίσης ο τρόπος που στέκονται στην ράγα του πίνακα..
δεν εφαρμόζουν τόσο καλά οι ΑΒΒ και είναι όλες σαν μπαταρισμένες.. προσωπική γνώμη ήταν δεν θα έβαζα α/δ ΑΒΒ


Ενταξει οι ΑΒΒ ειναι καπως στο μονταρισμα αλλα τις ΗΑGER τι εχουν??Οσο για τις ΜΕRLΙΝ ειναι πολυ καλες!!

NOZZON
26-01-12, 07:49
Για δώστε ένα έγκυρο link με τον τελευταίο κανονισμό που λέτε να κάνω ορισμένες διορθώσεις :biggrin: