PDA

Επιστροφή στο Forum : Maf sensor εξαρτήματα



Ιων
31-12-11, 10:30
Καλημέρα και χρόνια πολλα.εχω βγάλει τον Maf απο το αμάξι μου και θέλω να τον επισκευάσω.αυτο το εξάρτημα τι είναι;μοιάζει με αντίσταση.εαν αλλαχτει αυτο θα σταματήσει να βγαζει βλάβη.




http://www.google.gr/search?tbm=isch&source=mog&hl=el&gl=gr&client=safari&q=maf%20sensor%20hot%20wire&sa=N&biw=320&bih=356#i=65

Danza
31-12-11, 12:31
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά φίλε μου.

Δύσκολο αυτό που θέλεις να κάνεις, ο μαφ έχει μέσα ένα "σύρμα" στην ουσία αντίσταση που μεταβάλει την αντίστασή της ανάλογα την πυκνότητα του εισερχόμενου αέρα....
Ενίοτε έχουν μέσα και ένα θερμίστορ που διαβάζει την θερμοκρασία του εισερχόμενου αέρα....

Ιων
01-01-12, 12:44
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά φίλε μου.

Δύσκολο αυτό που θέλεις να κάνεις, ο μαφ έχει μέσα ένα "σύρμα" στην ουσία αντίσταση που μεταβάλει την αντίστασή της ανάλογα την πυκνότητα του εισερχόμενου αέρα....
Ενίοτε έχουν μέσα και ένα θερμίστορ που διαβάζει την θερμοκρασία του εισερχόμενου αέρα....

Καλή χρόνια!!!!
Το θερμιστορ το έχει από κάτω.25Κ έχει Ααντίσταση.μπορώ να βάλω κ αντίσταση αντί για αυτό το σύρμα?αλλιώς που βρίσκω τέτοιο??

GeorgeVita
01-01-12, 18:48
Μια σύντομη περιγραφή θα βρεις στο: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%C E%B1%CF%82_%CE%BC%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%83%CE %B7%CF%82_%CE%BC%CE%AC%CE%B6%CE%B1%CF%82_%CE%B1%CE %AD%CF%81%CE%B1

Το "σύρμα" είναι μεταβλητή αντίσταση ανάλογη με τη θερμοκρασία, θα μπορούσε να αντικατασταθεί από PTC (θερμίστορ) το οποίο να έχει παρόμοια χαρακτηριστικά "τυπικής τιμής" (στους 25°C) και ποσοστού μεταβολής αντίστασης σε σχέση με την θερμοκρασία. Νομίζω όμως ότι δεν θα το πετύχεις ή δεν θα είναι "γρήγορο" στη μεταβολή θερμοκρασίας αέρα.

Ελεγξε αρχικά ότι δεν είναι θέμα κακής επαφής. Για να το ελέγξεις βρες το service manual του αυτοκινήτου και ακολούθησε τις οδηγίες ελέγχου. Αν έχει χαλάσει καλύτερα να βρεις μεταχειρισμένο ανταλλακτικό.

Καλή χρονιά!
G

takisegio
02-01-12, 00:26
το λινκ δε δουλευει.πες μας μοντελο αυτοκινητου-να ξερεις πως αυτα "καθαριζονται" με μπανιο σε καθαρο οινοπνευμα.

Ιων
02-01-12, 11:21
Toyota yaris είναι.θερμιστορ έχει ηδη επάνω ο αισθητηρας.έχει το θερμιστορ για την θερμοκρασία και αυτο το σύρμα για την ποσότητα αέρα.το καθάρισμα το έκανα πολλές φορες

DiagExpert
02-01-12, 11:54
Αν θές έχω κάμποσους τέτοιους maf μεταχειρισμένους που είναι τεσταρισμένοι και δουλεύουν αν σε ενδιαφέρει πές μου κωδικό να ψάξω.
Γιατί με αλλάγη της μεταβλητής αντίστασης έχω προσπαθήσει αλλά δεν έχω κάνει 100% σωστή δουλειά και οπότε η πιο εύκολη λύση είναι ένας μεταχειρισμένος.

jomor
08-01-12, 00:59
εγώ πάντως έφερα από ιταλία maf sensor (γνησιο, όχι ημιτασιόν) για το δικό μου αυτοκίνητο με 55 ευρώ (μαζι με τα μεταφορικά) ενώ εδώ είχε 150 με έκπτωση....

nikolaras
08-01-12, 01:15
Iωνα καλησπέρα. Καταρχήν να σου πω επειδή έχουμε ίδια αυτοκίνητα, ότι το air flow meter κοινώς ΑΦΜ δεν παρουσιάζει τόσο εύκολα πρόβλημα, με ένα καλό ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟ καθάρισμα είναι εντάξει. Είναι μια πιθανή αιτία που ανάβει το check engine αλλά συνήθως φταίει ο αισθητήρας λ, με τον ίδιο κωδικό βλάβης.
Για να σβήσεις το check engine βγάζεις τον ένα πόλο της μπαταρίας για μερικά δεύτερα και ο εγκέφαλος κάνει reset. Αν καθάρισες το ΑΦΜ και δεν σβήσει το λαμπάκι με reset πιθανότατα αλλού έχεις βλάβη.
Για οποιαδήποτε πληροφορία για το αυτοκίνητό σου γράψου στο www.yarisclub.gr (http://www.yarisclub.gr) και θα λύσεις οποιαδήποτε απορία σου.
Φιλικά Νίκος.