PDA

Επιστροφή στο Forum : ενεργειακο τζακι



xristosira
31-12-11, 16:10
χροννια πολλα. εχει βαλει κανεις σπιτι του τζακι ενεργειακο να μασ πει για τη ν αποδοση του. σκεφτομαι να βαλω το idro30 για 100τμ στην ηλεια τι λετε για το συγκεκριμενο. ευχαριστω:001_rolleyes::blush::laugh::glare::blush ing::001_unsure:

nikolaras
31-12-11, 20:21
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=60475

xristosira
31-12-11, 20:27
το εχω διαβασει εσυ εισαι ενθουσιασμενος νικολαρα το βρηκα 1000 καλη τιμη ειναι

nikolaras
31-12-11, 22:15
Nαι φίλε μου πολύ καλή τιμή και πολύ καλό τζάκι.
Το συστήνω ανεπιφύλακτα. Να φανταστείς στη γειτονιά μου δεν υπάρχει σπίτι που να μη το έχει.
Προσοχή μόνο στα ξύλα να είναι ξερά, τότε πραγματικά θα κυκλοφορείς γυμνός στο σπίτι.....

xristosira
01-01-12, 21:44
υπαρχει κατι αλλο αξιολογο να κοιταξω. αν εχει καποιος να προτεινει . ευχαριστω

vasilllis
11-01-12, 21:14
εγω που μενω σε πολυκατοικια και ειναι πρακτικα αδυνατο η αποξυλωση των σωληνων γινεται με αεραγωγους και αερα η δουλεια?

xristosira
11-01-12, 21:39
ναι ειναι αλλο τζακι

vasilllis
11-01-12, 22:46
εχω ηδη τζακι και σκεφτομαι την τοποθετηση κασσετας ενεργειακο και αεραγωγο σε ολα τα δωματια.
σιγουρα στα κρυα ειναι μια πολυ οικονομικη λυση.τι γινεται στην περιπτωση που θες να ΄΄σπασεις'' λιγο το κρυο στο σπιτι?(μιας και το μεγαλυτερο μερος του χειμωνα στην αθηνα εχουμε 13-16 βαθμους).για ποσες ωρες ενδεικνυεται το ελαχιστο αναμα?
εχετε καποιο να προτεινεται?σε ισχυ για ενα διαμερισμα βορεινο 90 τμ. κανα 18αρι?

genesis
12-01-12, 14:29
Βασίλη (είσαι και γείτονας!), κάντο, μην το σκέφτεσαι.
Χρησιμοποιώ για 4ο χειμώνα ένα ενεργειακό τζάκι, αερόθερμο φυσικής ροής χωρίς βεντιλατέρ και αεραγωγούς, μαντεμένιο, με ονομαστική ισχύ 12,5kW και απόδοση 65%.
Δεν είναι δευτερογενούς καύσης και λόγω κόστους επέλεξα η πόρτα του να ανοίγει στα πλάγια και όχι να "εξαφανίζεται" (σαφώς βολικότερο).
Η εστία είναι Ιταλικής κατασκευής αλλά δεν θυμάμαι μάρκα και τύπο.

Το τζάκι λειτουργεί σε διαμέρισμα 4ου ορόφου, βορινό, περίπου 97 τ.μ. και βρίσκεται στον ενιαίο χώρο καθιστικού κουζίνας περίπου 55 τ.μ.

Αυτές τις ημέρες με θερμοκρασίες αρκετά κάτω των 10 C εξωτερικά, θα κάψω περίπου 20 - 30 kg ξύλα όλο το 24ωρο (πιο εντατικά από τις 5 - 6μμ μέχρι τις 1πμ) και φεύγοντας το πρωί θα βρω θράκα και θα αφήσω ένα "χοντρό" να σιγοκαίει.
Η θερμοκρασία που διατηρώ εσωτερικά είναι πάνω από 21 C (στο "εντατικό" κομμάτι της ημέρας) και ανάβω πολύ σπάνια το καλοριφέρ κυρίως για τις κρεββατοκάμαρες που έχουν περίπου 2 βαθμούς λιγότερους. Φέτος, για οικονομικούς λόγους, δεν έχω ανάψει καλοριφέρ καθόλου.
Το "ταίζω" περίπου κάθε 3 - 5 ώρες ανάλογα με το τύπο του ξύλο (αποφεύγω το πεύκο γιατί καίγεται έντονα και γρήγορα, είναι σαν να πετάς πυροτέχνημα μέσα!), το πόσο χοντρό είναι και το που έχω ρυθμίσει τον αέρα.

Τους προηγούμενους χειμώνες, λειτούργησα το καλοριφέρ μόλις στο 1/6 και λιγότερο του χρόνου που το λειτούργησαν τα υπόλοιπα διαμερίσματα με παρόμοια χρήση.

Συνολικά είμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημένος γιατί όταν το έβαλα (2005) υπήρχε ελάχιστη εμπειρία στο θέμα και ήμουν λίγο επιφυλακτικός.
Πραγματικά όμως δεν περίμενα ότι θα μπορούσε να ζεστάνει το σπίτι τόσο καλά.
Είναι μια πολύ καλή επένδυση για ένα σπίτι που θα έβαζε έτσι κι αλλοιώς τζάκι.
Η καύση ξύλων σε ανοιχτά τζάκια είναι σπατάλη κατά τη γνώμη μου.
βεβαίως, τα ανοιχτά, παραδοσιακά τζάκια, έχουν άλλη χάρη ;)

vasilllis
16-01-12, 22:15
Κωστα τωρα ειδα την απαντηση.
Λυσε μου δυο αποριες.αυτο που σκεφτομαι ειναι κυκλοφορια με βεντιλατερ με ευκαμπτο σωληνα μεχρι τα δωματια (στην ουσια ειναι δυο υπνου και τουαλετα) .
Θα βαλω τυπου κασετας? Μιας και εχω ηδη τζακι η να βαλω εξαρχης ενα νεο ενεργειακο?

genesis
17-01-12, 10:52
αυτο που σκεφτομαι ειναι κυκλοφορια με βεντιλατερ με ευκαμπτο σωληνα μεχρι τα δωματια (στην ουσια ειναι δυο υπνου και τουαλετα
Περίπου έτσι είναι και η διαρρύθμιση του δικού μου σπιτιού. Οι κρεββατοκάμαρες έχουν μια διαφορά της τάξης των 2 βαθμών αλλά δεν είναι τόσο τρομερό όσο ακούγεται. Εξαρτάται από την διαμόρφωση των χώρων. Αν βάλεις τον αεραγωγό θα είναι σίγουρα πολύ καλύτερα.


Θα βαλω τυπου κασετας? Μιας και εχω ηδη τζακι η να βαλω εξαρχης ενα νεο ενεργειακο?
Εξαρτάται από το πόσο "μερεμέτι" θέλεις να κάνεις, αν και δεν καταλαβαίνω την διαφορά ανάμεσα σε "κασέτα" ή "ενεργειακό".
Όλα αυτά τα κλειστού τύπου τζάκια που έχουν παροχή αέρα από έξω και ελέγχεται η καύση ρυθμίζοντας την παροχή αέρα στον θάλαμο καύσης, όλα "ενεργειακά" είναι με την έννοια ότι έχουν βαθμό απόδοσης πάνω από 50% σε σύγκριση με το 15% ενός ανοικτού απλού τζακιού.
Συνήθως, όταν πρόκειται για μετατροπή από απλό τζάκι, μια εστία τύπου "κασέτας" μπαίνει σχετικά εύκολα με λίγες μετατροπές και το τζάκι θα ανάψει αυθημερόν.
Αν θέλεις να βάλεις μια εστία δευτερογενούς καύσης (με μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης) η οποία έχει αρκετά μεγαλύτερο ύψος, τότε μάλλον η μετατροπή θα είναι αρκετά μεγαλύτερη.
Ένας φίλος μετέτρεψε το δικό του πρόσφατα με μια κασέτα 25kW και έχει πάθει την πλάκα του...δεν χρησιμοποιεί το πετρέλαιο σχεδόν καθόλου πλέον.
Σε κάθε περίπτωση, άκου προσεκτικά τον επαγγελματία που θα κάνει την δουλειά.
Αυτός που έβαλε το δικό μου και του φίλου, είναι στην περιοχή μας και τουλάχιστον εμείς, μείναμε ευχαριστημένοι.

vasilllis
17-01-12, 17:12
Μπορεις να μου δωσεις τηλ.?

genesis
17-01-12, 21:46
έχεις π.μ.