PDA

Επιστροφή στο Forum : Επεξήγηση ηλ. πίνακα



ΗΝ1984
31-12-11, 20:32
Από την επόμενη σελίδα
http://www.xn--oxadfndc1acoyf3h.com/index.php?option=com_content&view=article&id=49&Itemid=58 (http://www.xn--oxadfndc1acoyf3h.com/index.php?option=com_content&view=article&id=49&Itemid=58)
είναι η παρακάτω φωτώ
http://img683.imageshack.us/img683/8851/4oikia6.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/683/4oikia6.jpg/)


Η απορία μου είναι εάν ο τετραπολικός διακόπτης δεξιά από την τριπολική ασφάλεια είναι για να παρακάμπτει τον ηλεκτροπληξίας.
Επειδή εγώ δεν είμαι ούτε της παλιάς , ούτε την νέας σχολής αυτή η διάταξη δεν καταλαβαίνω ποια σκοπιμότητα ασφάλειας έχει εκτός από το BY-PASS της σοβαρότερης διάταξης ασφαλείας σε μια ηλεκτρική εγκατάσταση.

gas_liosia
31-12-11, 20:48
Απ' ότι φαίνεται τον έχει βάλει για να έχει τη δυνατότητα να απομονώνει το ρελέ. Κάτι τέτοιο όμως δεν προβλέπεται από το πρωτόκολλο ΕΛΟΤ HD384.

Nitse
02-01-12, 02:03
παρολα αυτα ωραιος ο πινακας,παπουτσακια και καλο συμαζεμμα...(εχουμε δει χαλι μαυρο)
Τωρα δεν ξερω εαν το προσεξανε λιγο (ταιραπς κτλ) γιατι θα το βγαζανε φωτογραφια.:wiink:

button
02-01-12, 02:22
ωραίο πινάκας

manolis ts
02-01-12, 12:35
ωραιος πινακας νοικοκοιρεμενος οσο για το by pas ας μη προβλεπεται μερικες φορες ειναι σωτηριο αν σου κανει ουδετερογειωση απο υγρασια και με κατεβασμενη ασφαλεια ακομη να ριχνει το διαροης και νασαι μακρια καπου η αποκλεισμενος στο εξοχικο το χειμωνα να κρυωνεις θα κοιτας το παπαροΕΛΟΤ το λειτουργει καποιος υπ ευθυνητου

gas_liosia
02-01-12, 12:44
...αν σου κανει ουδετερογειωση απο υγρασια και με κατεβασμενη ασφαλεια ακομη να ριχνει το διαροης και νασαι μακρια καπου η αποκλεισμενος στο εξοχικο το χειμωνα να κρυωνεις θα κοιτας το παπαροΕΛΟΤ το λειτουργει καποιος υπ ευθυνητου...

Συμφωνώ οτι είναι ωραίος ο πίνακας, αλλά αν έχεις πρόβλημα υγρασίας όπως λες και σου κάνει ουδετερογείωση τότε θα πρέπει να κοιτάξεις να φτιάξεις το πρόβλημα της υγρασίας... καθότι είναι και πολύ επικίνδυνο. Όσο για τον ΕΛΟΤ δεν είναι πλέον στο χέρι του καθένα. Γιατί πολύ απλά τώρα που θα γίνονται επανέλεγχοι των ηλεκτρικών εγκαταστάσεων (τουλάχιστον έτσι υποτίθεται γιατί ζούμε και στην Ελλάδα), δεν νομίζω να σου υπογράψει κανείς ηλεκτρολόγος μηχανικός παραβλέποντας ένα τέτοιο πρόβλημα με κίνδυνο να του κλείσει το σπίτι ο κάθε "ανεύθυνος".

mixalis1988
02-01-12, 13:04
Και να ηταν μονο το by-pass......Τον γενικο διακοπτη τον τσιγκουνευτικαν??

Οσο για το by-pass το θεμα ειναι οτι αν πεσει καμια ασφαλεια στον πινακα παει η νοικοκυρα και σηκωνει οτι βρει και μετα ασφαλεια γιοκ....

JOUN
02-01-12, 13:09
Και να ηταν μονο το by-pass......Τον γενικο διακοπτη τον τσιγκουνευτικαν??


Γιατι εκεινο κατω αριστερα τι ειναι; Οσο για το by-pass φυσικα και δεν εχω κανει ποτε αλλα ουτε εχω δει πουθενα παρα μονο σε φωτογραφιες..Μαλλον αλλου ειναι διαδεδομενο.

Edit: Ακυρα τα παραπανω.Εκεινο κατω αριστερα ειναι τριπολικος μικροαυτοματος η μου φαινεται;(δεν ξεχωριζω τον συμβολισμο αλλα αφου εχει μαυρο μοχλο χειρισμου μαλλον ετσι ειναι) ΩΡΑΙΟΣ!! Σε τυχον βραχυκυκλωμα πεφτει και μενει ολη η εγκατασταση χωρις ταση!
Το ωραιο ειναι οτι τον παραπανω πινακα τον εχει στο σαιτ του επαγγελματιας ηλεκτρολογος σαν δειγμα της δουλειας του..

Μετα φταιει ο Filman που τα εχει με τους ηλεκτρολογους;

mixalis1988
02-01-12, 13:12
ουπς απ' την πολυ βιασυνη εγραψα πατατα.....

gas_liosia
02-01-12, 13:22
...Εκεινο κατω αριστερα ειναι τριπολικος μικροαυτοματος η μου φαινεται;(δεν ξεχωριζω τον συμβολισμο.) ΩΡΑΙΟΣ!! Σε τυχον βραχυκυκλωμα πεφτει και μενει ολη η εγκατασταση χωρις ταση!...

Απ'οτι φαίνεται ναι, μικροαυτόματο πρέπει να έχει βάλει αντί για διακόπτη... Μικροαυτόματοι τοποθετούνται αντί για βραδείας τήξεως ασφάλειες γενικά, αλλά όχι και ως 3πλο διακόπτη.

Ηλιας Α
02-01-12, 13:28
ωραιος πινακας νοικοκοιρεμενος οσο για το by pas ας μη προβλεπεται μερικες φορες ειναι σωτηριο αν σου κανει ουδετερογειωση απο υγρασια και με κατεβασμενη ασφαλεια ακομη να ριχνει το διαροης και νασαι μακρια καπου η αποκλεισμενος στο εξοχικο το χειμωνα να κρυωνεις θα κοιτας το παπαροΕΛΟΤ το λειτουργει καποιος υπ ευθυνητου

<< οσο για το by pas ας μη προβλεπεται μερικες φορες ειναι σωτηριο αν σου κανει ουδετερογειωση απο υγρασια .>>….<< απο υγρασια .>>….
Σε μια προσεγμένη εγκατάσταση δεν μπαίνει υγρασία.
Σε μια μη προσεγμένη εγκατάσταση μπαίνει υγρασία, και είναι μια από τις χειρότερες λύσις ανάγκης το BY-PASS του ΔΔΕ.
Ερωτώ ποιο είναι προτιμότερο: προσεγμένη εγκατάσταση ή μη προσεγμένη εγκατάσταση:
<< ωραιος πινακας νοικοκοιρεμενος>>
Ναι δε λέω,……….. αλλά αυτός που τον έφτιαξε γνώριζε ότι θα κάνει και μια μη προσεγμένη εγκατάσταση και για αυτό και το BY-PASS του ΔΔΕ.
Συμπέρασμα η ωραία εμφάνιση του είναι για λόγους διαφίμησης και μόνο δηλ για μπαλαμούτι
<< ακομη να ριχνει το διαροης και νασαι μακρια καπου η αποκλεισμενος στο εξοχικο το χειμωνα να κρυωνεις θα κοιτας το παπαροΕΛΟΤ >>
Αν κάποιος παρά το ότι έκανε μια προσεγμένη εγκατάσταση, συνεχίζει να φοβάται για αυτά που αναφέρεις μπορεί να επιμερίσει τα φορτία σε 2,3,……όσους θέλει ΔΔΕ

Nemmesis
02-01-12, 13:28
και για εκεινη την γραμμη που δεν την περναει ουτε μεσα απο τις ασφαλειες δεν θα πει κανενας τπτ???δευτερη γραμμη τερμα ξεξια... οσο για τον πικανα τσιγκουνευτηκε να βαλει χαλκινες μπαρες στα θερμικα??? εμενα παντος δεν μου αρεσε... βαζει 2χ2.5mm^2 απο τις ασφαλεις και παιζει με τα φισακια για να συνδεσει 10 θερμικα...

JOUN
02-01-12, 13:37
Ποια γραμμη λες, δεν καταλαβα.. Για τις γεφυρες που λες ασε ειναι και τριφασικες(ποιο ακριβες) και δεν φαινεται και τοσο καλωδιο για να πουλησουμε "μουρη"..
Τους μικροαυτοματους γιατι τους λες " θερμικα"; Ειναι εντελως λαθος ορολογια, θερμικα βαζεις σε κινητηρες..

gas_liosia
02-01-12, 13:38
...και για εκεινη την γραμμη που δεν την περναει ουτε μεσα απο τις ασφαλειες δεν θα πει κανενας τπτ???δευτερη γραμμη τερμα ξεξια...

Πού την πρόσεξες ρε θηρίο; Κοίτα, δε μου κάνει εντύπωση. Εφόσον είδα το by-pass τα άλλα είναι περιττά. Τη λογική του Ελληνάρα ή την έχεις ή δεν την έχεις. Για τις μπάρες γεφύρωσης ήθελα να αναφερθώ και εγώ αλλά δεν ήθελα να φανώ πολυξερίδης με απανωτά σχόλια γιατί απ' οτι βλέπω τη λογική του "επαγγελματία" που έφτιαξε τον πίνακα κάποιοι την υποστηρίζουν.

gas_liosia
02-01-12, 13:42
...Ποια γραμμη λες, δεν καταλαβα...

Στη μεσαία σειρά τον τελευταίο μικροαυτόματο δεν τον περνάει από τις βραδείας τήξεως ασφάλειες. Συνδέεται κατευθείαν στον "γενικό..." που αναφέραμε και νωρίτερα.

JOUN
02-01-12, 13:45
Πού την πρόσεξες ρε θηρίο;
Αυτο ακριβως!!

Ενας ακομα λογος για να μπουν γεφυρες ,και να θελεις να το κανεις αυτο καταλαθος,δεν γινεται..

manolis ts
02-01-12, 13:48
Εγω δεν μιλαω για με να και για οποινδηποτε τεχνιτη μιλαω για καποιον φιλομου μου πηρε τηλ απο το εξοχικο χιονια κρυο να παω 70 χιλ για βλαβη ευτυχως θυμηθηκα το by pas που εβαλε ο ηλεκτ/γος που φτιαξε την εγκ/ση και το οποιο κατεκρινα τοτε οπως εσυ του ειπα το σηκωσε και ολα ωραια δεν βρεθηκε ποτε ουτε υγρασια ουτε βλαβη. Ισως να ηταν απο τη φωλια που κανουν κατι μικρες σφηκες με λασπη την οποια βρηκα τυχαια αλλη φορα μεσα σε εξωτερικη μπριζα στις επαφες αυτα..

Nemmesis
02-01-12, 13:48
Ποια γραμμη λες, δεν καταλαβα.. Για τις γεφυρες που λες ασε ειναι και τριφασικες(ποιο ακριβες) και δεν φαινεται και τοσο καλωδιο για να πουλησουμε "μουρη"..
Τους μικροαυτοματους γιατι τους λες " θερμικα"; Ειναι εντελως λαθος ορολογια, θερμικα βαζεις σε κινητηρες..

εχει απολυτο δικαιο... θερμικα ξερω οτι ειναι αυτα που κουμπονουν στα τριφασικα ρελε και ειναι ρυθμιζομενα (εγω αυτον τον τυπο ξερω μιας και δεν ειμαι του επαγγελματος) απλα λογο συνηθειας ειναι αυτο το λαθος μιας και απο μικρος ολο θερμικα τα ακουγα απο ολους... και γενικα πολλοι στην πολη μου (οχι οι επαγγελματιες) ετσι τα λενε...
να δω ποτε θα το διορθωσω... τεσπα... ελπιζω να μην μπερδεψα κανεναν.. οσο για το αλλο που λεω δες την φοτο.
27256

Nemmesis
02-01-12, 13:53
Ενας ακομα λογος για να μπουν γεφυρες ,και να θελεις να το κανεις αυτο καταλαθος,δεν γινεται..

κατι μου λεει οτι δεν ηταν απο λαθος.. δυσκολα να κανεις τετοιο να λαθος... δλδ να περασεις φισακι, κομματι καλλωδιο, κλπ κλπ..

JOUN
02-01-12, 13:53
Εγω δεν μιλαω για με να και για οποινδηποτε τεχνιτη μιλαω για καποιον φιλομου μου πηρε τηλ απο το εξοχικο χιονια κρυο να παω 70 χιλ για βλαβη ευτυχως θυμηθηκα το by pas που εβαλε ο ηλεκτ/γος που φτιαξε την εγκ/ση και το οποιο κατεκρινα τοτε οπως εσυ του ειπα το σηκωσε και ολα ωραια δεν βρεθηκε ποτε ουτε υγρασια ουτε βλαβη. Ισως να ηταν απο τη φωλια που κανουν κατι μικρες σφηκες με λασπη την οποια βρηκα τυχαια αλλη φορα μεσα σε εξωτερικη μπριζα στις επαφες αυτα..
Αφου την μοναδικη φορα που κανει την δουλεια του ( που ειναι να πεφτει σε διαρροη) τον ακυρωνεις , τοτε γιατι να υπαρχει; Λεω εγω τωρα..

gas_liosia
02-01-12, 13:59
...Εγω δεν μιλαω για με να και για οποινδηποτε τεχνιτη μιλαω για καποιον φιλομου μου πηρε τηλ απο το εξοχικο χιονια κρυο να παω 70 χιλ για βλαβη ευτυχως θυμηθηκα το by pas που εβαλε ο ηλεκτ/γος που φτιαξε την εγκ/ση και το οποιο κατεκρινα τοτε οπως εσυ του ειπα το σηκωσε και ολα ωραια...

Το θέμα είναι οτι κατά 99% που θα πέσει το ρελέ υπάρχει πρόβλημα και θα πέσει για προστασία. Ο φίλος σου ναι μεν εξυπηρετήθηκε αλλά όπως είπες, λόγω του σφάλματος στη γείωση με τον ουδέτερο. Άν το σφάλμα ήταν στη φάση με κάποιο από τα άλλα δύο; Γενικά το ρελέ τοποθετείται για την προστασία μας. Κατ' εμέ, αν κάποιος δεν το θέλει για να μην "πέφτει" δεν χρειάζεται το by-pass... απλά δεν βάζεις καθόλου ρελέ... και γλυτώνεις και τα λεφτά τους. Αλλά για αυτόν ακριβώς το λόγο "ήρθαν" οι επανέλεγχοι ηλεκτρικών εγκαταστάσεων και όχι για να τα οικονομήσουν οι μηχανικοί.

gas_liosia
02-01-12, 14:07
Και εντελώς πληροφοριακά... ο ίδιος κάνει και επανελέγχους...
http://www.xn--oxadfndc1acoyf3h.com/index.php?option=com_content&view=article&id=56&Itemid=59
Αλλά είπαμε, στην Ελλάδα είμαστε!

djsadim
02-01-12, 14:18
και για εκεινη την γραμμη που δεν την περναει ουτε μεσα απο τις ασφαλειες δεν θα πει κανενας τπτ???δευτερη γραμμη τερμα ξεξια... οσο για τον πικανα τσιγκουνευτηκε να βαλει χαλκινες μπαρες στα θερμικα??? εμενα παντος δεν μου αρεσε... βαζει 2χ2.5mm^2 απο τις ασφαλεις και παιζει με τα φισακια για να συνδεσει 10 θερμικα...
αυτή η γραμμή είναι εκτός του αντιηλεκτροπλιξιακου (έτσι όπως το "κόβω")για το λόγω ότι είναι για το ενδεικτικού του νυκτερινού και θα υπάρχει πρόβλημα μια και ο ουδέτερος έρχεται εκτός αντιηλεκτροπλιξιακου

JOUN
02-01-12, 14:24
Πιθανοτατα εχεις δικιο.. Το ρευμα παντως που διαρρεει το λαμπακι(ΜΟΝΟ το λαμπακι, οχι τυχον ρελε παραλληλα μ'αυτο) δεν ειναι αρκετο να ριξει το διαρροης απλως το κανει ποιο ευαισθητο(θα πεσει σε λιγοτερα απο 30 mΑ)

Nemmesis
02-01-12, 14:52
αυτή η γραμμή είναι εκτός του αντιηλεκτροπλιξιακου (έτσι όπως το "κόβω")για το λόγω ότι είναι για το ενδεικτικού του νυκτερινού και θα υπάρχει πρόβλημα μια και ο ουδέτερος έρχεται εκτός αντιηλεκτροπλιξιακου

τι ακριβως εννοεις??? το λαμπακι δεν θα αναβει οποτε υπαρχει φαση σε εκεινο το σημειο?? με το νυχτερινο τι ακριβως αλλαζει?

JOUN
02-01-12, 15:05
Οταν υπαρχει μειωμενο τιμολογιο,ερχεται απο τον μετρητη μεσω ενος ρελε,ουδετερος επανω στον πινακα.Αυτον τον ουδετερο παλιοτερα τον εδιναν σε ρελε τα οποια στο αλλο ακρο του πηνιου τους επαιρναν σταθερα φαση, και ετσι οπλιζαν.Μ'αυτο τον τροπο πηγαινε ταση στις αντιστασεις των θερμοσυσωρευτων οι οποιες ζεσταινονταν τις ωρες με μειωμενο τιμολογιο και απεδιδαν την θερμοτητα τους (μεσω ανεμιστηρων ελεγχομενων με θερμοστατη) τις υπολοιπες ωρες..
Επειδη ομως ο ουδετερος που ερχοταν απο τον μετρητη ηταν πριν απο τον ΔΔΕ επρεπε και η φαση που πηγαινε στο ρελε να ηταν πριν απο αυτο..Σημερα βεβαια δεν χρησιμοποιουνται θερμοσυσωρευτες για θερμανση αλλα εμεινε η πρακτικη η φαση που παει στο λαμπακι να ειναι πριν το ΔΔΕ.

djsadim
02-01-12, 15:08
τι ακριβως εννοεις??? το λαμπακι δεν θα αναβει οποτε υπαρχει φαση σε εκεινο το σημειο?? με το νυχτερινο τι ακριβως αλλαζει?

δεν ξέρω αν γνωρίζεις πώς δουλεύει το νυκτερινό της ΔΕΗ η ΔΕΗ για να έχεις ένδειξη ή και τηλεχειρισμό για το χρόνο που ισχύει το μειωμένο τιμολογειο (νυκτερινό) σου δίνει ουδέτερο με το γνωστό 1 1/2 mm2 που έρχεται από το μετρητή της.
Αν τώρα συνδέσεις ενδεικτικό ή κάποιο ρελε και πάρεις φάση μετά απο τον αντιηλεκτροπλιξιακο θα έχεις πρόβλημα!
δεν ξέρω αν σε κάλυψα!!!

edit
με πρόλαβε ο Γιωργος
Γιωργο μόνο που και σήμερα μπορείς να έχεις αυτοματισμό για άλλες συσκευές όπως στεγνωτήριο - πλυντήριο.
μου έχει τύχει και με ενδεικτικο να διεγείρεται ο αντιηλεκτροπλιξιακος

JOUN
02-01-12, 15:18
Δεν μου φαινεται τελειως απιθανο να πεφτει με ενδεικτικο μονο αλλα με τα led ενδεικτικα (π.χ της Merlin Gerin ) που βαζω τελευταια δεν υπαρχει προβλημα.
Εννοειται οτι αν εχεις ρελε, η φαση πριν το διαρροης ειναι μονοδρομος.

Nemmesis
02-01-12, 15:19
με καλυψατε απολυτα... ευχαριστω.. οποτε πλεον το μονο που δεν μου αρεσει ειναι οτι δεν εβαλε μπαρες :)

JOUN
02-01-12, 15:22
Και το οτι σε τυχον διαρροη απλως καταργεις το ΔΔΕ(σηκωνοντας το τετραπολικο διακοπτη) και ολα καλα..

Nemmesis
02-01-12, 15:34
Και το οτι σε τυχον διαρροη απλως καταργεις το ΔΔΕ(σηκωνοντας το τετραπολικο διακοπτη) και ολα καλα..

ενταξη.. αυτο ειναι ευκόλως εννοουμενο και παραλειπεται...

djsadim
02-01-12, 16:19
και όπως παρατηρείσαι ο φίλος πιο πάνω οτι αντί για τριπολικό γενικό διακόπτη χρησιμοποιεί τριπολικο μικροαυτόματο (να επισημάνω ότι οι μικροαυτόματοι είναι σχεδιασμένοι για διακοπή λόγο υπερφόρτωσις ή βραχυκυκλώματος και όχι για χειρισμό)

ΗΝ1984
02-01-12, 16:40
Καλησπέρα.
Χρόνια πολλά και καλά.
Παρακολουθώ τις απαντήσεις που εδόθησαν και με λύπη μου διαπιστώνω ότι υπάρχουν τεχνικοί οι οποίοι επικροτούν τον εν δύναμη δολοφόνο εγκαταστάτη.
Ηλεκτρολόγος δεν είμαι, το αντικείμενο εργασίας μου είναι παραπλήσιο και το ηλεκτρολογικό κομμάτι είναι μόνο ιδιωτικής κάλυψης, αλλά θεωρώ αδιανόητο να εφαρμόζονται τρόποι που να αναιρούν τις διατάξεις ασφαλείας που είναι εκεί για να σώζουν ζωές.
Όσο για την απομεμακρυσμένη περιοχή με το ιδιαίτερο ωράριο, συνεπάγεται ότι ο χρηστής έχει τις γνώσεις να εξασφαλίσει ότι η αποσύμπλεξη του διαρροής δεν αφορά βλάβη σε κουζίνα—θερμοσίφωνο—ηλεκτρικό καλοριφέρ κλπ , αλλά μόνο ένα γελοίο πορτατίφ. Στην ανωτέρω κατάσταση εάν θέλετε να εξασφαλίσετε ανεξαρτησία και αυτονομία γραμμής ας τοποθετήσετε διακόπτη διπολικό να κόβετε και τον ουδέτερο , να απομονώνετε την προβληματική γραμμή , αλλά να εξακολουθεί το εσωτερικό υπόλοιπο δίκτυο να βρίσκεται υπό εποπτεία.
Προτιμότερο είναι να αναζητήσεις ηλεκτρολόγο παρά ιατροδικαστή και νεκροθάφτη.
Δεν υπάρχουν δικαιολογίες , διότι κλιμακωτά μπορούμε να αυξήσουμε και τις ασφάλειες ορισμένων αμπέρ (να μην πέφτει εύκολα ), ένα χρώμα στα καλώδια (να μην δημιουργούνται ρετάλια), τον ουδέτερο με την γείωση (ένα καλώδιο φτάνει και για τις δυο δουλειές ), και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί ο καθένας προς επίτευξη οικονομίας , ευκολίας εγκατάστασης και χρήσης κλπ.
Συγγνώμη εάν κούρασα με το μακροσκελές αλλά όσοι συμφωνούν με τον πίνακα αυτό, ας βάζουν δίπλα στην ιδιότητα τους και αυτή του ηλεκτρολόγου που καλύπτει το καπρίτσιο του κάθε καταναλωτή—πελάτη και όχι με τα προβλεπόμενα μέτρα αφέλειας.

Ευχαριστώ και εύχομαι τα καλύτερα για το 2012 και μακριά από ηλεκτρολόγους που λένε μόνο «ο πελάτης έχει πάντα δίκιο».

manolis ts
02-01-12, 21:40
Στη μεσαία σειρά τον τελευταίο μικροαυτόματο δεν τον περνάει από τις βραδείας τήξεως ασφάλειες. Συνδέεται κατευθείαν στον "γενικό..." που αναφέραμε και νωρίτερα.

εγω βλεπω μαλον 2.5 μαυρο το πηγενει σε αυτοματακι μαλον2Α και μετα σε εδεικτικη λυχνια και φευγει 2.5 μπλε πιθανον νυκτερινου τιμολογιου ουδετερος

JIM_6146B
03-01-12, 10:08
Σαν εκπαιδευτικός πίνακας στο τι πρέπει να αποφύγει ο νέος ηλεκτρολόγος θα έλεγα ότι κάνει την δουλειά του .

Το αστείο σε όλοι την υπόθεση είναι ότι η απάντηση του ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη στην προκειμένη λάθος-επικινδυνη σύνδεση του πίνακα αν κάποιος τον σχολιάσει αρνητικά θα είναι « δεν είσαι ηλεκτρολόγος τι μιλάς «

Αυτό είναι ή Ελλάδα και δυστυχώς οι σύλλογοι ηλεκτρολόγων που έχουν κάνει και διαφήμιση «προτιμάται αδειούχους ηλεκτρολόγους για τις ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις « θα έπρεπε να έχουν είδη επέμβει .

Για την ΔΕΗ την τύφλα της .

Τώρα αν πούμε ότι έχουμε στο φόρουμ και επαγγελματίες ηλεκτρολόγους κατά εμέ θα έπρεπε να φροντίσουν μέσο των συλλόγων τους να ενημερωθεί ο κύριος αυτός και φυσικά όλοι οι ηλεκτρολόγοι και οι σύλλογοι τους για τέτοιου είδους συνδέσεις που από ότι φαίνεται είναι κανόνας …….

FILMAN
10-01-12, 13:48
Μετα φταιει ο Filman που τα εχει με τους ηλεκτρολογους;

Έλα μου ντε!

Καταρχήν κάτω αριστερά έχουμε διακόπτη και όχι τριπολικό μικροαυτόματο (η ΑΒΒ έχει κόκκινους μοχλούς μόνο στους διακόπτες της - ποτέ στους μικροαυτόματους, η μεταλλική μπάρα που συνδέει τους μοχλούς είναι ενίοτε μαύρη όπως εδώ, παλαιότερα ήταν άβαφτο (ασημί) μέταλλο).

Η ασφάλεια που παίρνει πριν το ρελέ προφανώς τροφοδοτεί το λαμπάκι του νυχτερινού δίπλα.

Η τοποθέτηση διακόπτη by pass στο ρελέ νομίζω (κατα)κρίθηκε επαρκώς. Όποιος δεν θέλει προστασία κατά ηλεκτροπληξίας ας μη βάλει καθόλου ρελέ. Όποιος θέλει να μη μένει χωρίς ρεύμα σε περίπτωση διαρροής ας βάλει μικροαυτόματους με διακοπή ουδετέρου.

Άλλα λάθη:

Τα καλώδια που τροφοδοτούν την επάνω σειρά ασφαλειών αντέχουν στο μέγιστο ρεύμα που μπορεί να άγει η γενική ασφάλεια; Ας γελάσω! Μπάρες και πάλι μπάρες.

Οι γενικές ασφάλειες έπρεπε οπωσδήποτε να βρίσκονται μεταξύ γενικού διακόπτη και ρελέ. Η ασφάλεια του νυχτερινού θα έπρεπε να παίρνει μετά την αντίστοιχη γενική αλλά πριν το ρελέ.

Επίσης γιατί όχι αυτόματες γενικές;

Δεν φαίνεται και τι γράφουν επάνω τα υλικά για να δούμε περισσότερα, λ.χ. τις χαρακτηριστικές των ασφαλειών.

manolis ts
10-01-12, 15:23
Εγω θα επιμενω εχω δει εκατονταδες πινακες διαφορων ηλεκ/γων σαν αυτον απλο νοικοκυρεμενο ενα στους δεκα βρισκεις ωραια τακτοποιημενα τα καλωδια με δεματικα.Οσο για μπαρα καλη ειναι οχι απαραιτητη για αυτο το πινακα πιανει χωρο για να αλαξεις αυτοματακι χαλασμενο αργεις λιγο τα καλωδια μοιαζουν πριν τις ασφαλειες 4mm για φωτα και μπριζες αν ηταν 6mm ακομα καλυτερα οσο για το bypas ειπα πριν Απο θεωρια και κριτικη εχω ακουσει πολους και πολλα στη ζωη μου Απο πραξη ομως λιγα..

FILMAN
10-01-12, 15:28
Εγω θα επιμενω εχω δει εκατονταδες πινακες διαφορων ηλεκ/γων σαν αυτον απλο νοικοκυρεμενο ενα στους δεκα βρισκεις ωραια τακτοποιημενα τα καλωδια με δεματικα.Οσο για μπαρα καλη ειναι οχι απαραιτητη για αυτο το πινακα πιανει χωρο για να αλαξεις αυτοματακι χαλασμενο αργεις λιγο τα καλωδια μοιαζουν πριν τις ασφαλειες 4mm για φωτα και μπριζες αν ηταν 6mm ακομα καλυτερα οσο για το bypas ειπα πριν Απο θεωρια και κριτικη εχω ακουσει πολους και πολλα στη ζωη μου Απο πραξη ομως λιγα..
Είσαι αδειούχος εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος ή κάνω λάθος;