PDA

Επιστροφή στο Forum : μετρηση σταθμης νερου



ΓΙΑΟΥΤΣ
02-01-12, 03:55
Καμια προταση για μετρηση σταθμης νερου αν εχω 5 ηλεκτροδια?

andrewsweet4
02-01-12, 04:17
εχεις κατι ετοιμο? σταθμη νερου μπορεις να μετρησεις με 3 τροπους: 1 ηλεκτροδια ανα συγκεκριμενα υψη (δεν ειναι πολυ ακριβης η μετρηση), 2 με υπερηχους απο το πανω μερος της δεξαμενης, 3 με αισθητηρα πιεσης στον πατο.Για να καταλαβω, εχεις καταληξει στην πρωτη μεθοδο και ψαχνεις καποιο σχηματικο?

ΓΙΑΟΥΤΣ
02-01-12, 14:35
ναι φιλε υπαρχουν ηδη οι 5 αναμονες (ηλεκτροδια) εχω σκεφτει για κατι τετοιο : http://www.smartkit.gr/index.php/fluid-level-detector.html καμια ακομα προταση?

manolena
02-01-12, 14:55
Γιάννη, πρέπει να μας πείς τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με το μετρητή με ηλεκτρόδια... Θέλεις να παίρνεις μια έξοδο για alarm
σε κάποια στάθμη ή θέλεις να ξέρεις συνεχώς τη στάθμη της δεξαμενής; Το σχέδιο που επισυνάπτεις, κάνει το πρώτο, σου
δίνει δηλαδή μια έξοδο (στην ουσία 2, μια για high level και μια για low level) που την χρησιμοποιείς ανάλογα.

ΓΙΑΟΥΤΣ
02-01-12, 18:05
θελω να ξερω συνεχως τη σταθμη της δεξαμενης ...

manolena
02-01-12, 18:12
Ωραία λοιπόν. Το πιο πάνω σχηματικό, δεν κάνει για αυτό το σκοπό. Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί
αν διέθετε περισσότερα ηλεκτρόδια σε στάθμες (τα πλαϊνά που βλέπεις) αλλά και πάλι δεν μπορείς να πετύχεις καθόλου
καλή ακρίβεια στην στάθμη. Ο καλύτερος τρόπος, νομίζω, για να βλέπεις συνεχώς πραγματική στάθμη στη δεξαμενή
είναι με υπερήχους απο την οροφή της. Αν μάλιστα η δεξαμενή έχει καθορισμένο σχήμα (κυβική ή όρθιος κύλινδρος),
αυτό είναι σχετικά εύκολο. Η δε ακρίβεια είναι εξαιρετική.

Παραπομπή Α:

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55759

ΓΙΑΟΥΤΣ
02-01-12, 18:19
φιλε μου υπαρχουν ηδη τα ηλεκτροδια(μεσα στο νερο) και δεν θελω να παω σε αλλον τροπο ... δεν εχω κυβισμενη δεξαμενη ειναι στο χωραφι μ που εχουμε πομονα ... και υπαρχουν τα 5 ηλεκτροδια κατω νωμιζω ανα 20 μετρα ρηγμενα μεσα στην τρυπα της πομονας ...
ευχαριστω πολυ Μανο παντως για την αμεση αποκριση σου και σορυ για τα ελληπη στοιχεια που ειχα δωσει

manolena
02-01-12, 18:24
Δες τότε αυτό:

http://www.siliconchip.com.au/cms/gallery/article.html?slideshow=0&a=30607&i=8

Με το κύκλωμα αυτό θα έχεις διακριτική ικανότητα 5 σταθμών την οποία μπορείς να ορίσεις
εσύ σε κάθε LED μετρώντας μια αρχική φορά τις στάθμες και γράφοντας ένα label για κάθε
μια απο αυτές.

Βλέποντας όμως την προσθήκη που έκανες, πές μου κάτι: τα ηλεκτρόδια είναι τοποθετημένα
στην αναρρόφηση της αντλίας; Δηλαδή πάνω στο σωλήνα; Αν είναι έτσι, εσύ θές να μετράς
τη στάθμη του υδροφόρου ορίζοντα... και αυτό είναι μάλλον δύσκολο γιατί δεν υπάρχει
κανένα σημείο αναφοράς. Αν τα ηλεκτρόδια είναι ανα 20m, έχεις γεώτρυση στα 100; (!)

ΓΙΑΟΥΤΣ
02-01-12, 18:28
Μανο μια σκεψη μου ηταν να βαλω σε καθε ενα ηλεκτροδιο απο ενα LM1830 τι λες για αυτο?
ναι Μανο καπου εκει ειναι η γεωτρηση περιπου 100 μετρα .
τα ηλεκτροδια δεν ειναι στην αναροφηση της αντλιας ειναι σε ενα ''τρυπιο'' σωληνακι διπλα ...
παντως πιστευω πως το κυκλωμα σου κανει για αυτο που θελω

manolena
02-01-12, 18:36
Για ποιό λόγο να βάλεις 5 τέτοια sensors αν θές μόνο μια ένδειξη, έστω και με LED αφού μπορείς να το
κάνεις με έναν ολοκληρωμένο display driver με ενσωματωμένους 10 συγκριτές; (LM3914)...

ΓΙΑΟΥΤΣ
02-01-12, 18:47
εχεις δικιο ... το κυκλωμα σου πιστευω μου κανει ...
θα το δοκιμασω ... αρκει να ανοιξει λιγο ο καιρος γιατι στο χωραφι δεν παω ουτε με το τρακτερ τωρα ... εχει κανα μετρο χιονι χωρια που θερμοκρασια δεν εχει ανεβει πανω απο τους 3 αντε 4 βαθμους κεσλιου