PDA

Επιστροφή στο Forum : Volvo S40 του 2010 με Performance Audio System μπαινει αλλο CD player?



bchris
02-01-12, 14:54
Ευτυχισμενο το 2012 σε ολους σας παιδια. Με υγεια, ευτυχια (αυτο το ειπαμε) και πολλες κι επιτυχημενες κατασκευες.

Λοιπον, εχω οπως καταλαβατε ενα S40 του 2010. Δυστυχως με επιασε μα@#$@# ο πωλητης και το αμαξι εχει το "Performance Audio System" με αλλα λογια το μικροτερο.

Το προβλημα ειναι οτι δεν εχει mp3 player. :(

Εχει κανεις καποια αποψη σχετικα με το αν γινεται να βαλω αλλο cd που να παιζει και mp3?
(τοτε που το πηρα, δεν υπηρχε κατι, γιατι το αμαξι αυτο εχει ενα οπτικο bus και θελει ειδικες συσκευες κλπ)

Ευχαριστω εκ των προτερων.

DiagExpert
10-01-12, 22:15
Βγάλε καμιά φωτογραφία απο το ραδιο cd για να καταλάβω τι εννοείς.

Danza
10-01-12, 23:27
Έχεις οθόνη στο ταμπλώ που δείχνει πληροφορίες του RadioCD?

Αν έχεις τότε για αυτό έχει optical bus, αλλά μην σε φοβίζει, αλλάζεις RadioCD και απλώς δεν έχεις πληροφορίες στην οθόνη του ταμπλώ.

bchris
18-01-12, 14:07
Παιδια συγγνωμη για την καθυστερηση.
Λοιπον ανεβαζω μια φωτο απο το ταμπλο.
28047

Βρηκα και αυτον τον adapter ==> CAN ADAPTER (http://caraudiosecurity.com/shop/product_list/c_path/48_670_683/spd/volvo-can-bus-adaptors.html) <== αν καταλαβα καλα, αυτος μου λυνει το προβλημα του after market mp3 player?

Bobiras
18-01-12, 14:33
η γνωμη μου να μην χαλασεις το αμαξη για να βαλεις αλλο radio-cd υπαρχει και αυτη η λυση και αφου ειναι καινουργιο το αυτοκηνητο για εμενα ειναι καλητερη χωρις μετατροπες
http://www.gelisound.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=871546

woodyeva
18-01-12, 14:44
Καλησπέρα
είχα το ίδιο πρόβλημα με ένα Vectra και το έλυσα αγοράζοντας αντάπτορα για το Σονυ που ήθελα να βάλω, που συνδεόταν στις υποδοχές της σιντιέρας του σονυ και στις επαφές του αυτοκινήτου δίνοντάς μου πληροφορίες στο display του αυτοκινήτου και στα χειριστήρια του τιμονιού. Στο opel μου όλη η δουλεια γινόταν με τρία καλώδια. Το έχω εκτός αυτοκινήτου (ακινησία) οπώτε αμα θές να στο δανείσω να δείς αν σου κάνει.

bchris
18-01-12, 15:28
Exei to Vectra κι αυτο MOST/CAN bus?
Γιατι απ' οτι εχω καταλαβει εκει ειναι το θεμα. Οτι το radio cd συνδεεται εκει πανω.

@bobiras: Αυτα τα ασυρματα δεν τα πολυεμπιστευομαι. Αν δεν γινεται με καλωδιο, δεν θα γινει καθολου. Ευχαριστω για την ιδεα παντως.

woodyeva
18-01-12, 15:54
Νομίζω πως ναι. Μπορείς να το ερευνήσεις? Ρωτάω γιατί όλα αυτά έχουν κααργηθεί εδώ και δεκαετια και θα δυσκολευτείς. Αν και εσυ δε προλαβαίνεις, τότε να βρώ το τηλ στη θεσσαλονίκη που μου το προμήθευτηκα

moutoulos
18-01-12, 16:40
Να πω και εγώ κάτι, οχι πως θα βοηθήσει τον Χρήστο, αλλά με προβλημάτισε και εμένα κάτι αντίστοιχο.

Αγόρασα πριν 1,5 χρόνο, ένα Yeti TSi (http://imganuncios.mitula.net/2011_skoda_yeti_tsi_77_dsg_rv_suv_9447019000867782 3.jpg) 2010. Ενώ έλεγε για mp3 ..., δεν έβρισκα την θύρα usb. Αφού
πήγα στην αντιπροσωπεία να μου την βρούν, δεν μου την βρήκαν, γιατί μου είπαν οτι λείπει η φίσσα
που συνδέει το R/CD με την usb.

Οκ λεω να την παραγγείλουμε, και να την βάλουμε ... Οκ μου λέει, οπότε πάμε στα 180 η φίσσα, + 80
εργασία, μου λέει ..., κάνα 250άρι χονδρικά. Με χτύπησαν κάτι πολλαπλά ..., και έφυγα. Ε απο τότε
έτσι είναι, χωρίς mp3.