PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμφάνιση συμβάντος συναγερμού-παραβίαση Ζώνη σε πληκτρολόγιο Roiscok 208.



geo_ef
02-01-12, 22:16
Γειά σας παιδιά, Χρόνια Πολλά και καλή χρονιά σε όλους.
Σε συναγερμό Roiscok 208, μετά από εκδήλωση συναγερμού λόγω παραβίαση Ζώνης εμφανίζεται στο πληκτρολόγιο ο αριθμός της Ζώνης που έδωσε τον συναγερμό. Σύμφωνα με το manual με τη λήξη του συναγερμού θα πρέπει να συνεχίζει να εμφανίζεται ο αριθμός Ζώνης που έδωσε τον συναγερμό και το κόκκινο led Arm πρέπει να αναβοσβήνει.
Αυτό όμως δεν συμβαίνει στον δικό μου και με προβληματίζει, τι να φταίει και ο Roiscok 208 που κατά τα άλλα λειτουργεί άψογα εδώ κάνει τον .....Κινέζο???
Αν κανείς ξέρει κάτι.....! Ευχαριστώ.

jomor
02-01-12, 22:24
Δες εδώ:

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=60135&page=2&p=478910&viewfull=1#post478910

jomor
02-01-12, 22:29
μετά από αυτά, επικοινώνησα και με Κίνα, μου απάντησαν ότι έτσι είναι σχεδιασμένο (με την λήξη του συναγερμού, παύει να αναβοσβήνει και το arm led) κι ας λέει το manual το αντίθετο. Με αφορμή την επικοινωνία αυτή, έκανα κάποιες προτάσεις για το επόμενο firmware τις οποίες προώθησαν στον software engineer τους για μελέτη και πιθανή υλοποίηση, μεταξύ των οποίων ήταν και το notification με το arm led (το οποίο πρέπει να υπήρχε σε παλιότερες εκδόσεις από ότι έχω καταλάβει)

stinger
02-01-12, 22:29
αυτο ακριβως το θεμα εψαχνα κι εγω γιαννη για να μην τα ξαναγραφω....απο το #13 και κατω και οποια απορια εδω ειμαστε...

geo_ef
03-01-12, 18:16
Ευχαριστώ παιδιά, τυχόν συναγερμούς τους βλέπω από το αρχείο συμβάντων,αλλά έλεγα μήπως υπήρχε κάπου κρυμμένο καμία ρύθμιση και δεν την είδα.

jomor
03-01-12, 21:19
μπορείς να κάνεις το εξής: προγραμματίζεις την UO με τιμή 04 ώστε να ενεργοποιείται στον συναγερμό, και να μένει on ως την αφόπλιση (τσεκάρισε την συμπεριφορά της εξόδου για την τιμή αυτή, στον δικό μου πίνακα έτσι λειτουργεί κι ας μην το γραφει ακριβώς έτσι στο manual). Συνδέεις ένα led, ένα ρελέ, ό,τι γουστάρεις ( το + στο Aux, το - στην UO) και έχεις έτσι ειδοποίηση ότι έχει προηγηθεί συναγερμός, αρκει να τσεκάρεις την ένδειξη πριν αφοπλίσεις. Αν η σειρήνα είναι σε βολικό σημείο από άποψη ορατότητας, μπορείς να συνδέσεις στην UO την επαφή -FL της σειρήνας (υποθέτω ότι έχεις mars-250) ώστε αν δεις το φλας της σειρήνας να αναβοσβήνει ερχόμενος στο σπίτι, θα ξέρεις επίσης ότι έχει προηγηθεί παραβίαση. Επίσης αν δεν εχεις ήδη περασμενη καλωδίωση, μπορείς να τραβήξεις 6άρι καλώδιο αντί για 4άρι, στο πληκτρολόγιο, και να προσαρμόσεις το εξτρα led στο σασί του πληκτρολογίου. Προσοχή το συνολικό ρεύμα στην UΟ να μη ξεπερνα τα 70mA