PDA

Επιστροφή στο Forum : Συναγερμός NOVA



lefteris_gr
03-01-12, 12:57
καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους σας,

Θέλω να σας ρωτήσω τι γνώμη έχετε για τους συναγερμούς NOVA είναι καλοί?
Δηλαδή είναι της κλάσης του CADDX και του PARADOX?

turist
03-01-12, 13:00
Κάποιο link να τα δούμε?

lefteris_gr
03-01-12, 13:02
http://www.atselectronics.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=70&Itemid=3&TreeId=10

gousias
24-01-13, 00:09
καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους σας,

Θέλω να σας ρωτήσω τι γνώμη έχετε για τους συναγερμούς NOVA είναι καλοί?
Δηλαδή είναι της κλάσης του CADDX και του PARADOX?

Καλή χρονιά και καλώς σας βρίσκω. Ενδιαφέρομαι για εγκατάσταση συναγερμού σε ένα διαμέρισμα και ενώ έχω πάρει δύο προσφορές ομολογώ ότι δυσκολεύομαι να αποφασίσω. Μπορεί κάποιος να μου δώσει θετικά και αρνητικά σημεία σε paradox & nova? Αυτά τα δύο μου έχουν δώσει. Ευχαριστώ.

gkouk
25-01-13, 07:42
Καλή χρονιά και καλώς σας βρίσκω. Ενδιαφέρομαι για εγκατάσταση συναγερμού σε ένα διαμέρισμα και ενώ έχω πάρει δύο προσφορές ομολογώ ότι δυσκολεύομαι να αποφασίσω. Μπορεί κάποιος να μου δώσει θετικά και αρνητικά σημεία σε paradox & nova? Αυτά τα δύο μου έχουν δώσει. Ευχαριστώ.

Αρκετα καλος ο nova και μαλιστα αν τον συνδιασεις με smart επαφες nova (χωνευτες) εχεις ωραιο αποτελεσμα και οπτικο κ λειτουργικο, αλλα κοστιζει κατι παραπανο.. Δεν νομιζω οτι εχει να ζηλεψει κατι απο τον Paradox

gousias
25-01-13, 08:54
Με ενδιαφέρει το σύστημα που θα πληρώσω να είναι και αξιόπιστο (χωρίς βλάβες, εσφαλμένους συναγερμους, προβλήματα) και λειτουργικό (εύχρηστο, με επιπλέον δυνατότητες όπως απομακρυσμένου ελέγχου και αναβάθμιση) . Οπότε για αυτό ρωτώ κι εδώ ώστε να αποκομισω μια εικόνα με θετικά και αρνητικά χαρακτηριστικά (απο όποιον έχει κάποια γνώση) αφού και στον έναν τεχνικό που μου έδωσε προσφορά μου λέει το "α" και στον άλλον το "β" και ενδεχομένως αν πάω και σε άλλο θα μου πει το "γ" ! Νομίζω ότι έτσι δεν μπορώ να το αποδεκτω, δεν αγοράζω πατάτες στην λαϊκή!

gkouk
25-01-13, 10:07
Αυτο που μπορω να σου πω για τον Nova ειναι οτι αξιοπιστος, ευελικτος, ευκολος στη χρηση, εχει καλο σερβις και ειναι πιο οικονομικος απο Paradox. Τωρα για πιο εξηδηκευμενες λεπτομεριες, οπως απομακρυσμενο ελενχο κτλ. δεν ξερω (που πιθανον να εχει).
Ο Paradox (που εγω δεν συμπαθω) ειναι ο γνωστος, αξιοπιστος και λειτουργικος συναγερμος.
Βεβαια ολα εξαρτονται και για πιο μοντελο της καθε μαρκας μιλας, με πιο πληκτρολογιο, με τι ρανταρ και τα σχετικα..
Εχω δουλεψει τον Paradox παλιοτερα (για λιγο βεβαια) και δεν ειχα προβληματα. Εκτος απο κατι συγκεκριμενο που ετυχε μονο σε μενα.. Αλλα κατα τα αλλα μια χαρα! Τωρα για τον Nova, ηθελα να τον δουλεψω, αλλα δεν ετυχε. Αλλα ρωτησα και εμαθα απο συναδερφους οτι ειναι αρκετα αξιοπιστος!
Αυτα!!

gousias
25-01-13, 14:39
Οταν λες ότι ο paradox είναι ο γνωστός... αξιόπιστος κλπ τι εννοείς συγκριτικά με τον nova. O caddx είναι καλύτερος απο τους δυο προαναφερόμενους; Γενικά δεν μπορώ να καταλάβω πολλά όπως αν οι διάφορες είναι τέτοιες που να αφορούν τον εγκαταστατη ή τον χρήστη; Κάποια παραδείγματα για να πάρω μια ιδέα;

stinger
25-01-13, 14:46
Με ενδιαφέρει το σύστημα που θα πληρώσω να είναι και αξιόπιστο (χωρίς βλάβες, εσφαλμένους συναγερμους, προβλήματα) και λειτουργικό (εύχρηστο, με επιπλέον δυνατότητες όπως απομακρυσμένου ελέγχου και αναβάθμιση) .!
sigma apollo td 8/16....υπεροχος συναγερμος με πολλες δυνατοτητες και δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τους πανακριβους εισαγομενους...το κυριοτερο ειναι οτι εχει πανευκολο και ευχρηστο προγραμματισμο ωστε αν τυχει κατι ποτε να μπορεις να το αντιμετωπισεις και μονος σου....ειναι και ελληνικος

gousias
25-01-13, 16:19
sigma; έχει δυνατότητες για χρήση/έλεγχο απομακρυσμένο (iPhone, PC) ;

mjtir
26-01-13, 11:47
sigma; έχει δυνατότητες για χρήση/έλεγχο απομακρυσμένο (iPhone, PC) ;

Οχι δεν εχει.

Προσωπικα πιστευω πως αργα η γρηγορα η εταιρια θα καλυψει αυτο το κενο γιατι εχει τμημα αναπτυξης .

Ως κατοχος paradox με ολα τα καλουδια του μπορω να σου πω πως το τελικο κοστος δεν δικαιολογει αυτο το επιπλεον χαρακτηριστικο γιατι πολυ απλα στην κακοβουλη πραξη τελικα μπορει να
ακυρωθει .

Καλυτερα να κανεις οικονομια <<ανοιγοντας>> το πεδιο επιτηρισης με εξωτερικους ανιχνευτες.

gkouk
26-01-13, 12:24
sigma; έχει δυνατότητες για χρήση/έλεγχο απομακρυσμένο (iPhone, PC) ;

Απ' οτι λεει πρεπει να εχει!! (PROTEUS-MB (http://sigmasec.gr/site/virtuemart/sistimata-sinagermou/sistimata-sigma/pinakes/proteus-mb))
Αλλα στα περισοτερα συστηματα με ενα GSM το κανεις!
Εξαρταται παντα τι ελενχο θελεις να κανεις, μεχρι πιο σημειο θελεις να φτασεις..
Υπαρχουν συστηματα που εχουν αρκετες δυνατοτητες, οπως να βλεπεις απομακρυσμενα το συστημα σου, απο πιο σημειο εχεις συναγερμο, να οπλιζεις, να αφοπλιζεις, να εχεις ηχο απο το χωρο και διαφορα αλλα.. αλα ολα αυτα καστιζουν κατι παραπανω.
Για αρχη ξεκινας με μια σωστη καλυψη, εσωτερικα-εξωτερικα. Δηλ. εσωτερικα μαγν. επαφες, εσωτ. ρανταρ, θραυσεως κρυσταλων(οπου και αν χρειαζονται) και εξωτερικα κουρτινες, δεσμες, εξ. ρανταρ.
Μετα διαλεγεις ενα συστημα να ειναι πανω απο ολα αξιοπιστο και οχι απαρετητα ακριβο, αλλα να καλυπτει ολα τα παραπανω σε ανεξαρτητες ζωνες και οτι αλλο επιπλεον θελεις. Να αναβει προβολεις,ποτιστικα,καπνους,απομακρυσμενο ελενχο, ασυρματη υποστηριξη, GSM και διαφορα αλλα..
Βεβαια ολα αυτα προηποθετουν καλωδιοσεις ή ασυρμ. πομποδεκτες και ολα εχουν και το αναλογο κοστος..
Αρα περνεις τον εγκαταστατη σου(που εχεις εμπιστοσηνη) και τα συζητας για φτιαξετε ενα καλο συστημα συναγερμου με αξιοπιστα υλικα (οχι μονο του πινακα , αλλα και ρανταρ κτλ) για να καλυψεις τις αναγκες σου αλλα να αντεχεις και το κοστος!

stam1982
25-01-17, 15:21
Καλησπερα για να μην ανοιγω νεο θεμα,εχει καποιος συναδελφος μανιουαλ συναγερμου νοβα;Θελει ενας πελατης να συνδεθει σε κλσ.
Ευχαριστω.

Gloster
25-01-17, 23:26
sigma; έχει δυνατότητες για χρήση/έλεγχο απομακρυσμένο (iPhone, PC) ;
Μόνο η σειρά S-PRO 32/64/80

Στάλθηκε από το K6000 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aktis
26-01-17, 11:44
Σταμάτη , πάρε τηλ στην keeper.gr να σου δώσουν κωδικούς για download


και η γνώμη μου
Ο Nova ( kodinis raktas http://www.secolink.eu/en ) ειναι ευρωπαικός (Λιθουανία ) συναγερμός , πιστοποίηση grade level 2 ,
με πλήρη γκαμα επεκτάσεων και λογικές τιμές .
Μια αξιόπιστη και οικονομική λύση , καμμία σχέση με κινεζικής σχεδίασης συναγερμους ...

Ο αντιπρόσωπος εχει και το συστημα smart επαφες , όπου μπορεις σε μια ζωνη πχ να βάζεις 6 7 επαφές απο πόρτες και πατζούρια σε ενα μπαλκόνι ,
να ειναι συνέχεια οπλίσμένα και αμα ανοίξεις απο μέσα πχ να πας στο μπαλκόνι για ενα τσιγαρο να μη χτυπήσει η συγκεκριμενη πόρτα ενω οι άλλες
εξακολουθούν να ειναι οπλισμένες . ( και να ξαναοπλίσει μονη της μετα το τσιγάρο ... )

stam1982
26-01-17, 15:48
Ευχαριστω Χρηστο.Εχω δουλεψει επαφες νοβα και ειναι οντως εξυπνες.

katohi13
29-03-17, 10:36
καλημερα παιδια, σχετικα με το manual εγκαταστασης δεν το εχω βρει σε ελληνικα. ρωτησα και στην keeper και μου ειπαν οτι θα μου το δωσουν. τελικα ακομη στο περιμενε ειμαι. μηπως εχει κανεις το pas816 manual?