PDA

Επιστροφή στο Forum : Κινητό Nokia και σήμα εισερχόμενης κλήσης σε μικροελεγκτή.



nathanas
03-01-12, 17:55
Καλη χρονια παιδια!

Είχα κάνει παλιότερα projectakia με κάποια Sony ericsson κινητά και έπαιρνα απο την δόνηση του κινητού το ενα pin για GND και το άλλο για να εξετάζω πότε δέχεται κλήση. Εξέταζα στο πρόγραμμα αν είναι το pin αυτό HIGH και έτσι μπορούσα να ξέρω πότε δέχομαι κλήση.

Όταν κάνω το ίδιο με κινητό Nokia, παρατηρώ ότι και τα δύο pin βγάζουν τάση (εναλλασσόμενη πιθανότατα) και αν συνδέσω οποιοδήποτε από τα δύο, ο μικροελεγκτής μου βλέπει μόνιμα πως δέχομαι κλήση. Έχω τραβήξει GND από άλλο σημείο του κινητού.
Πως μπορώ να ξέρω από την δόνηση πότε δέχομαι κλήση στα Nokia? Ή γενικά από ποιό άλλο pinaki?
Επειδή έχω έτοιμη πλακέτα θα ήθελα να μου πείτε απο που μπορώ να παίρνω λογικό "1" όταν δέχομαι κλήση. Αλλά μόνο τότε. Η δόνηση με βολεύει τέλεια γιατί έχει και μεγάλα Pads για κόλληση, αλλά αν δεν λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο σε όλα τα κινητά δεν μου κάνει... Δεν θέλω να πρέπει να αλλάζω κώδικα, ή την πλακέτα μου επειδή βάζω άλλο κινητό...

GeorgeVita
03-01-12, 18:17
Σκέψου τη λύση με optocoupler:
http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various3/opto_invOUT.jpg

Μικρότερη αντίσταση σε σειρά με το LED και ένα πυκνωτή στην έξοδο του τρανζίστορ.
Ελεγξε την ποιότητα του παλμού με παλμογράφο για να καθορίσεις τις τιμές στα εξαρτήματα.
Διάβασε και για το keyG: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=56148
G

nathanas
03-01-12, 18:26
Πέθανε το κινητό και δεν θέλω να μπω σε διαδικασίες. Δεν υπάρχει κάποιο pin που να δίνει απλά έναν θετικό παλμό?

Το κύκλωμα δεν με εξυπηερετεί γιατί αφορα την περιπτωση με το κινητό που βγάζει από τα pins τάση μόνο αν δέχεται κληση. Δες λιγο προσεκτικά παρακάτω...
Δεν ξέρω τι τάση βγάζουν τα pins... μόνιμα βγάζουν 3.7 και τα δύο, είτε δέχομαι κλήση είτε όχι. Για αυτό ρωτάω. τι αλλάζει στα Nokia Vibrator Pins, όταν δέχεται κλήση?

Όσο για τον παλμογράφο δεν έχω, αλλιώς θα έβγαζα αμέσως άκρη....
Με λίγα λόγια αν ακολουθήσω το παραπάνω σχηματικό φαντάζομαι πως θα δέχομαι πάλι λογικό "1" μόνιμα.... Όπως και τώρα.

Σαν τελευταία λύση σκέφτομαι την αυτόματη απάντηση αλλά θέλω να το αποφύγω αν είναι δυνατόν.

GeorgeVita
03-01-12, 18:57
...Δεν ξέρω τι τάση βγάζουν τα pins... μόνιμα βγάζουν 3.7 και τα δύο, είτε δέχομαι κλήση είτε όχι. Για αυτό ρωτάω. τι αλλάζει στα Nokia Vibrator Pins, όταν δέχεται κλήση?

Μπορεί να δίνει διαφορική έξοδο AC κατά το κουδούνισμα. Βάλε ένα LED σε σειρά με μία αντίσταση στη θέση του δονητή για να δεις πότε θα ανάψει.
G

materatsi
03-01-12, 19:04
Αν γινει διελευση θετικου η αρνητικου απο τους ακροδεκτες καποιου led στο πληκτρολογιο ;

nathanas
03-01-12, 19:31
Τελικά δίνει διαφορική έξοδο AC. Να ακολουθήσω το παραπάνω σχηματικό για να λάβω το HIGH? Ή υπάρχει και κάποιος πιο απλός τρόπος με μερικές διόδους?

nathanas
03-01-12, 19:39
Αν γινει διελευση θετικου η αρνητικου απο τους ακροδέκτες κάποιου led στο πληκτρολόγιο ;
Ανάβουν συχνά, και όχι μόνο με κλήσεις...σε μερικά ανάβουν και στο κλείσιμο και πάει λέγοντας...Ο κώδικας μου κάνει και άλλα πράγματα ταυτόχρονα και δεν θέλω να χρησιμοποιήσω delays

GeorgeVita
03-01-12, 19:52
Τελικά δίνει διαφορική έξοδο AC ... υπάρχει και κάποιος πιο απλός τρόπος με μερικές διόδους;

Σε συνδεσμολογία γέφυρας, το AC στη θέση του δονητή, τα + και - είναι η έξοδος προς το μC. Το σήμα θα είναι χαμηλό λόγο πτώσης τάσης (Vf) στις διόδους και μπορεί να μην ξεπερνά το ελάχιστο επίπεδο για το λογικό "H". Βάλε ένα πυκνωτή 100nF στην έξοδο και δοκιμάζεις ...
Δίοδοι schottky πιθανώς θα έχουν καλύτερο αποτέλεσμα. Αν αποτύχει αντί να βάζεις επιπλέον τρανζίστορ φτιάξε το κύκλωμα του optocoupler με πυκνωτή στην έξοδο.

G

nathanas
03-01-12, 20:06
Αν δοκιμάσω το κύκλωμα me to opto, τότε δεν θα βάλω την 1Ν4148? Γιατι δοκιμάζοντας με το πολύμετρο και μετρώντας πάνω στους ακροδέκτες της δόνησης, βλέπω την μια +3.7V ενώ αν αντιστρέψω τους ακροδέκτες του πολυμέτρου, -3.7V. Αρα είναι DC έτσι? Παίζει το πολύμετρο μου να μην προλαβαίνει να μου εμφανίσει +/- λόγω του ότι δεν είναι και κανένα πολύ καλό?


Σε συνδεσμολογία γέφυρας, το AC στη θέση του δονητή, τα + και - είναι η έξοδος προς το μC.

G

Το - μετά την γέφυρα, είναι ίδιο με το GND του κινητού? Επειδή το έχω εκείνο ήδη συνδεδεμένο στο Ground της πλακέτας μου..Ρωτάω μην το δοκιμάσω και καψω την πλακέτα απο κάτι τέτοιο....

GeorgeVita
03-01-12, 20:18
Στο κύκλωμα με το optocoupler θα αφήσεις την δίοδο (προστατεύει το LED από ανάστροφη τάση).
Στην περίπτωση της γέφυρας, το - στην έξοδο της γέφυρας πρέπει να είναι ανεξάρτητο από το GND του κινητού άρα μάλλον θα σε μπερδέψει γιατί θα έχεις κοινό τροφοδοτικό. Προχώρα σε δοκιμή με το optocoupler.
G

nathanas
03-01-12, 21:35
Είδα πως ένας από τους δύο ακροδέκτες της δόνησης πέφτει σε 0V όταν δέχεται το κινητό κλήση. Ο άλλος συνεχίζει να δίνει +3.67V.
Να το συνδέσω στον μικροελεγκτή και να εξετάζω από τον κώδικα πότε θα είναι λογικό "0"¨αντί για "1"?
Επαναλαμβάνω πως δεν έχω παλμογράφο για να μπορέσω να δω ακριβώς τι γίνεται. Ότι βλέπω το βλέπω από ένα φθηνό πολύμετρο.

Λέω να το συνδέσω σε σειρά με μιά δίοδο και μια αντίσταση 1Κ. Η άνοδος θα συνδέεται στον ακροδέκτη του κινητού που πέφτει σε 0V (για πιθανή αρνητική τάση) και η αντίσταση στον μικροελεγκτή. Είναι σωστό?

taskom
03-01-12, 21:40
Γιατι δεν δοκιμαζεις απο το κουδουνι του τηλεφωνου??

ποιο μοντελο εχεις κανει πειραματοζωο ???

nathanas
03-01-12, 21:48
Γιατι δεν δοκιμαζεις απο το κουδουνι του τηλεφωνου??

ποιο μοντελο εχεις κανει πειραματοζωο ???
To κουδούνι το χρησιμοποιώ για DTMF...
Το κινητό είναι το Nokia 8210.


Λέω να το συνδέσω σε σειρά με μιά δίοδο και μια αντίσταση 1Κ. Η άνοδος θα συνδέεται στον ακροδέκτη του κινητού που πέφτει σε 0V (για πιθανή αρνητική τάση) και η αντίσταση στον μικροελεγκτή. Είναι σωστό?
Να το δοκιμάσω άφοβα? Ή παίζει να καεί κάτι?

herctrap
03-01-12, 23:37
αν εχω καταλαβει καλα

εχεις ενα pin που εχει παντα 3,6V

και ενα αλλο που εχει 3,6V οταν δεν δουλευει η δονηση και 0V οταν δουλευει

τοτε πολυ απλα

θα φτιαξεις αυτο που δινει ο γιωργος πιο πανω με το opotcoupler

και το ΙΝ+ θα το συνδεσεις στο Pin που εχει παντα 3,6V
και το IN- στο αλλο που εχει 0V οταν χτυπα η δονηση

nathanas
04-01-12, 00:26
Καλώς θα κάνω το παραπάνω, αν και δεν ήθελα να βάλω opto για αυτήν την δουλειά...

Takiss
04-01-12, 01:13
Αν δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις opotcoupler, μια αντίσταση 1Κ σε σειρά με το pin που πέφτει σε 0V και αλλαγή του κώδικα (στο pin που δέχεται τον παλμό δώσε LOW).

Και φυσικά gnd τηλεφώνου με Μ/Ε.