PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με λεβητα πελετς



classic
04-01-12, 10:03
Γεια σας.
Χρησιμοποιω ενα λεβητα για πελετς-βιομαζα 70Κw. Απο πλευρας σταχτης τα παω μια χαρα καθοτι χρειαζεται καθαρισμα καθε βδομαδα και βαλε..... Το προβλημα ειναι με το "καμινι", δηλαδη εκει που πεφτει το πελετσ και καιγεται. Καθε 2..3 μερες το πολυ μαζευει καπνα, ακαυστα πελετς και μακα με αποτελεσμα να μην εχω καλη καυση και να γυριζουνε τα καυσαερια πισω στην δεξαμενη του πελετς και μετα μεσω της εισοδου αερα του τζακιου που βρισκεται εκει κοντα να μυριζει ολοκληρο το σπιτι. Λογω εορτων δεν καταφερα ακομα να επικοινωνησω με το εργοστασιο για να μου πει τι φταιει, γιαυτο απευθυνομαι σε εσας μηπως εχει καποιος σας εμπειρια και μου πει τι να κανω. Ο λεβητας εχει αισθητηριο Λαμδα οποτε η καυση θα επρεπε να ειναι τελεια και να μην δημιουργουνται τετοια φαινομενα.
Τα φωτα σας.....:help:

taxideytis
04-01-12, 10:26
εάν έχεις άκαυστα pellet σημάινει οτι δεν προλαβαίνουν να καούν. Μείωσε την ποσότητα pellet κατ' αρχή. Μετά δες τις ρυθμίσεις παροχής αέρα. Και βλέπεις. Βέβαια έιναι κια η ποιότητα pellet που χρησιμοποιείς.
Τι μαρκα pellet χρησιμοποιείς;

classic
05-01-12, 01:04
Εχω μειωσει τον νεκρο χρονο τροφοδοτησης απο 35 σε 40 δευτερα αλλα τιποτα. Σημερα κατεβασα τον αερα απο 60% στο 54% και βλεπουμε....
Χρησιμοποιω καποα Σερβικα πελλετς που εχουν καποιες προδιαγαφες στη σακουλα καθως και καποια στοιχεια οπως για παραδειγμα 18,7MJ/h και υγρασια 7%. Στην εξοδο απο τον λεβητα και μεχρι την καμιναδα χρησιμοποιω 1.5 μετρο σπιραλ, μου ειπανε απο το εργοστασιο οτι απαγορευεται γιατι δημιουργει μεγαλες τριβες οποτε αυριο το αλλαζω με λειο και ξαναπαρακολουθω αλλαζοντας εαν χρειαστει τις ρυθμισεις. Τι ναπω, πιστευω καποια στιγμη να κατσει....

γιωρυος
05-01-12, 07:42
μειωσε ποσοτητα πελλετ.
ανεβασε ποσοτητα αερα.
η καμιναδα οσο το δυνατον λιγοτερα οριζοντια μεροι

classic
06-01-12, 15:23
Μειωσα πελετσ αλλα μειωσα και τον αερα γιατι οταν ξεκινουσαν τα προβληματα εβγαζε καυσαερια απο οποιοδηποτε κενο στις ραφες. Αλλαξα και το σχεδον οριζοντιο τμημα απο σπιραλ που συνδεονταν με την καμιναδα με αλλο λειο κοματι απο ανοξειδωτη σωληνα, την εδωσα μεγαλυτερη κλιση και περιμενω τα αποτελεσματα. Θα προσπαθησω να σας ενημερωσω για θετικα η αρνητικα αποτελεσματα.