PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασφάλεια από πτώσεις τάσης / υπερτάσεις



zoran
04-01-12, 17:58
Εκτός από UPS και πολύμπριζα που να έχουν ασφάλειες, ενδύκνειται να μπεί κάποια ασφάλεια γιαυτό το λόγο αλλά στο πίνακα, σε ράγα; Υπάρχει τέτοιο πράγμα;

GeorgeVita
04-01-12, 18:18
Εκτός από UPS και πολύμπριζα που να έχουν ασφάλειες, ενδύκνειται να μπεί κάποια ασφάλεια γιαυτό το λόγο αλλά στο πίνακα, σε ράγα; Υπάρχει τέτοιο πράγμα;

Υπάρχουν επιτηρητές τάσης όπως ο EU-102 της HAGER (http://www.hagerhellas.gr/files_download/manuels/EU102_GR.pdf) (μονοφασικός).
Ελέγχει άνω-κάτω όριο τάσης, έχει υστέρηση και δίνει έξοδο από μεταγωγική επαφή 8Α. Για να γίνει "χρήσιμος" πρέπει να οδηγήσεις ρελέ για να κόβει την κεντρική γραμμή και επιπλέον ένα "Delay ON" για να προστατευτείς από απότομες επαναφορές. Σημείωσε ότι οι φθηνοί ρελέδες πολλών Αμπερ κάνουν ένα μικρό βόμβο (θόρυβος) στην κανονική λειτουργία. Συνολικό κόστος σε τιμές λιανικής >€150 και χρειάζεσαι χώρο για 8-9 "φέτες" στον πίνακα.

G

zoran
04-01-12, 18:26
Ωχ, ακριβό, δεν υπάρχει κάτι φθηνότερο? εγώ φανταζόμουν μια απλή ασφάλεια που να διέκοπτε το κύκλωμα ώστε να μην περνάνε οι μεγάλες τάσεις!

GeorgeVita
04-01-12, 18:33
... μια απλή ασφάλεια που να διέκοπτε το κύκλωμα ώστε να μην περνάνε οι μεγάλες τάσεις!

Για να γίνει αυτό στον πίνακα θέλεις "επιτήρηση" δηλαδή βολτομέτρηση. Τοπικά γίνεται με άλλους τρόπους όπως Varistors (Over Voltage Protectors) όπως έχουν συνήθως τα προστατευμένα πολύπριζα και κάποιες πρίζες προστασίας. Πιθανώς και να υπάρχουν φθηνότεροι επιτηρητές για έναν έλεγχο (λ.χ. υπέρταση). Ρώτησε σε καταστήματα ηλεκτρολογικού υλικού.

G

zoran
04-01-12, 18:38
Α δηλαδή επειδή είναι πίνακας πρέπει να γίνει μόνο με τον τρόπο που λες ε;

zoran
04-01-12, 19:26
Οπότε μάλλον με βλέπω για πολύμπριζο, αλλά κ εκεί δεν έχω δεί κάτι αξιόλογο (πάντα με ενδιαφέρει να μην μου κάψει τα μηχανήματα κανάς κεραυνός) αλλά έχετε υπόψιν κανένα καλό πολύμπριζο και στενό (όχι τίποτα πλατιά που μοιάζουν με πεϊνιρλί χεχεχε)

vasilllis
04-01-12, 19:40
Για επιτηρητη στο σπιτι δυσκολα το βλεπω.
αν θες μονο για κεραυνους υπαρχουν ανικεραυνικα πινακα.

leosedf
04-01-12, 20:31
Βασικά μόνο από υπερτάσεις του δικτύου βάλε αντικεραυνικά γιατί αν πέσει ο κεραυνός εκεί και βιομηχανικά να έχεις θα τα πάρεις όλα στο χέρι.

zoran
04-01-12, 22:13
τα αντικεραυνικά πίνακα τι κόστος έχουν πάνω κάτω; και με καλύπτουν από υπερτάσεις;
τι παραπάνω ή λιγότερο προσφέρουν από τον επιτηρητή;

zoran
05-01-12, 10:06
επίσης απαγωγείς κρουστικών υπερτάσεων κάνουν για την περίπτωση;

FILMAN
10-01-12, 13:21
Δεν μας είπες για τι είδους υπερτάσεις μιλάς. Μιλάς για την περίπτωση να έχεις αρκετή ώρα π.χ. 270V αντί για τα κανονικά 230V; Ή μιλάς για την περίπτωση κρουστικών (πολύ μικρής διάρκειας) τάσεων, πλάτους χιλιάδων V; Στην πρώτη περίπτωση χρειάζεσαι επιτηρητή τάσεως, στη δεύτερη προστατευτικό υπέρτασης με μορφή varistor ή ειδικής λυχνίας αερίου - ποτέ ανάποδα. Τώρα αντί για επιτηρητή (που είναι ακριβός) μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα ειδικό εξάρτημα που βγάζει η hager για τις δικές της ασφάλειες το οποίο τις ρίχνει αν η τάση γίνει πάνω από 280V οπότε διακόπτεται η ηλεκτροδότηση.

zoran
11-01-12, 00:12
Δεν είχα ιδέα πως υπάρχουν είδη υπερτάσεων. Έτσι όπως μου το περιγράφεις ε τότε, αυτή της Hager με καλύπτει και για τις δύο περιπτώσεις έτσι δεν είναι;

GeorgeVita
11-01-12, 00:24
... αυτή της Hager με καλύπτει και για τις δύο περιπτώσεις έτσι δεν είναι;
Οχι, είναι μόνο για τις "αργές" υπερτάσεις αντί του επιτηρητή.

Εχεις κάποιο στοιχείο που να προσδιορίζει το πιθανό πρόβλημα;
- απομονωμένο σπίτι σε λόφο (άρα κίνδυνος από κεραυνό)
- απομονωμένο σπίτι δίπλα σε βιοτεχνία/βιομηχανία (κακή ποιότητα τάσης λόγω μεγάλων φορτίων)
- κακό δίκτυο ΔΕΗ με διακοπές ρεύματος και "σκαμπανεβάσματα" τάσης
- παλιά εγκατάσταση ή με βλάβες στα καλώδια/συνδέσεις

Αν βρίσκεσαι σε αστικό κέντρο, τα περισσότερα προβλήματα αποσβένονται σε όλα τα γύρω σπίτια.

G

zoran
11-01-12, 01:14
Είμαι σε Αστικό κέντρο αλλά σε λόφο κ ίσως από τα ψηλότερα σπίτια, αλλά θάλεγα πως δεν χρειάζεται να είσαι μόνος σε λόφο, σκεφτείτε πως στα Γλυκά Νερά, χτύπησε κεραυνός σπίτι φίλου το οποίο σπίτι δεν βρισκόταν καν σε ύψωμα, ούτε ήταν το ψηλότεροσπίτι, ακριβώς δίπλα υπήρχε αρκετά ψηλότερο.
Δεν θα έλεγα πως είναι κακό το δίκτιο με διακοπές κλπ. αλλά 1-2 φορές το τετράμηνο θα κάνει καμία διακοπή, ξέρω θα μου πείτε ε κ γιατί τέτοια ανησυχία... ε μια φορά να σου τύχει δεν θέλει κ δεύτερη, έτσι δεν είναι?

Να ρωτήσω, τα πολύμπριζα με τις ασφάλειες είναι καλή λύση;

mixalis1988
11-01-12, 01:22
Για κεραυνους οχι.Για καμια μικρη υπερταση του δικτυου ειναι.Αλλα τι θα κανεις θα γεμισεις το σπιτι πολυμπριζα???

zoran
11-01-12, 01:31
ε όχι αλλά έχω δεί κ αυτές τις "σούκο μπρίζες" που μπαίνουν στης μπρίζες τοίχου κ έχουν ασφάλειες, αυτές ίσως να κάνουν δουλειά?