PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ PARADOX ESPRIT 728



dimpet
05-01-12, 20:21
Καλησπερα σας είμαι νέος στο forum και θα ήθελα αν είναι δυνατον βοηθεια. Κατέχω ένα συναγερμό paradox esprit 728 ο οποίος συνεργάζεται με το keypad esprit 626 . Το προβλημά μου είναι οτι στο keypad έχουν χαλάσει δυο button και το πρόβλημα είναι στη μεμβράνη λογω πολύχρονης χρήσης(αποσύνδεσα το keypad και με τη πλακέτα στον αέρα δοκίμασα άλλα button στη θέση των χαλασμένων και δουλεύουν κανονικά). Έχω φάει το κόσμο να βρω keypad και δε βρίσκω πουθενά και ουτε τα συμβατά που θα μπορούσαν να δουλέψουν με τον esprit 728 όπως αναφέρονται στο manual. Η επίσημη απάντηση της paradox είναι να ξηλώσω το συναγερμό και να εγκαταστήσω καινούριο........την οποία και θεωρώ απαράδεκτη. Έχει κάποιος κάποια ιδέα ?????

plouf
05-01-12, 20:41
o 728 ειναι πολύ παλιός..
ο εγκαταστάτης που το έβαλε δεν μπορεί να κάνει κάτι ?

πάντως απο ηλεκτρονικής πλευράς αν το πρόβλημα ειναι στο αγώγιμο υλικό των λάστιχων μπορεις να το "μπαλώσεις" σαν τηλεχειριστίριο τηλεόρασης
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=54597&highlight=%E1%E3%FE%E3%E9%EC%E7+%EC%F0%EF%E3%E9%DC

αν και δεν στο προτείνω γιατι τέτοιου είδους επισκευές έχουν κατα πολύ μικρότερο χρόνο ζωής απο το αυθεντικό και τί γιένται αν σε αφήσει όταν το χρειάζεσαι η βαράει ?

GeorgeVita
05-01-12, 20:48
Γειά σου Δημήτρη, καλώς ήλθες σε αυτό το forum!
Αν απευθυνθείς σε κάποιο κατάστημα/τεχνικό που ασχολείται με συναγερμούς θα μπορεί να σου πουλήσει ένα νέο πληκτρολόγιο (ίδιο ή συμβατό). Αν δεν ξέρεις πως να βρεις καταστήματα ξεκίνα από:
http://www.skroutz.gr/c/1059/alarm_keyb.html?keyphrase=paradox
G

plouf
05-01-12, 20:51
@GeorgeVita κανένα πληκτρολόγιο που έχει το λινκ ΔΕΝ έιναι συμβατό με τον 728.

πάντως ναι υπάρχει περίπτωση αν βρεθέι ίδιο η συμβατό (αλλα όχι 100% σίγουρα θα βρεθέι...)

GeorgeVita
05-01-12, 21:45
@GeorgeVita κανένα πληκτρολόγιο που έχει το λινκ ΔΕΝ έιναι συμβατό με τον 728.
πάντως ναι υπάρχει περίπτωση αν βρεθέι ίδιο η συμβατό (αλλα όχι 100% σίγουρα θα βρεθέι...)

Χρήστο ήθελα να δείξω τα καταστήματα και όχι τα προϊόντα που βγάζει ο skroutz. Αυτά τα καταστήματα πουλάνε και υλικά συστημάτων συναγερμών (όχι σετ). Αν δεν κατάφερε ο ίδιος να πάρει τη σωστή απάντηση ίσως το πετύχει ένας εμπορικός συνεργάτης της εταιρείας. Αν βρει τεχνικό μπορεί να έχει κάποιο έξτρα πληκτρολόγιο. Πιθανή περίπτωση "αγόρασα ένα σπίτι που έχει αυτό τον συναγερμό και θέλω 2ο πληκτρολόγιο" (αν δέχεται) ή "το χτύπησα και μου έσπασε".

G

dimpet
05-01-12, 23:08
Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις σας . Ως αναφορά τον εγκαταστάτη έχουν περάσει 9 χρόνια και δε με απασχολεί καθόλου τι κάνει και δε γουστάρω να μπλέξω με αυτόν διοτι είναι μεγάλος αρπακολλατζης και απαράδεκτος. Δε κατάλαβα τι ενοεί ο φίλος οτι δε πρόκειται να βρω συμβατο 100% με τίποτα . Το manual αναφέρει καθαρά 5 τύπους πληκτρολογίων οι οποίοι είναι συμβατοί κοβω το κεφάλι μου . Το θέμα είναι σε 2-3 μαγαζιά που ρώτησα δεν υπάρχει κανενας και απο ότι κατάλαβα αμα βρούμε κανένα θα το βρούμε απο σπόντα . Ευαχαριστώ πάντως

plouf
05-01-12, 23:53
αυτό που ενοουσα (θεμα εκφρασης ηταν )
οτι θα βρεις αλλα όχι στα μαγαζιά και όχι εύκολα.
και οι πεντε τύποι που αναφέρεις ειναι εκτός αγοράς..

όπως είπε και ο Γίώργος ουσιαστικές πιθανότητες έχει μόνο διαμέσου καποιου εγκαταστάτη..

geo1973
09-01-12, 18:11
τα 2 μπουτον που δε δουλευουν ειναι αριθμητικα?αν ναι αλλαξε κωδικο με νουμερο που δεν εμπεριεχει αυτα τα 2 μπουτον...

jomor
09-01-12, 21:19
τα 2 μπουτον που δε δουλευουν ειναι αριθμητικα?αν ναι αλλαξε κωδικο με νουμερο που δεν εμπεριεχει αυτα τα 2 μπουτον...

σωστός ο παίχτης :thumbup1:

woodyeva
09-01-12, 21:38
Καλησπέρα
αν δε εχεις βρει ακρη παρακαλω στειλε μου μαιλ στο kizopoulos@0118.syzefxis.gov.gr 99% εχω μεταχειρισμενο το πληκτρολογιο που ψαχνεις και μενω Αλιμο. Δε ζητάω λεφτα, μακάρι να σου κάνει...
Γιώργος

woodyeva
09-01-12, 21:41
Μόλις το κοίταξα και είναι το 626...

dimpet
10-01-12, 00:08
Για να αλλάξω κωδικό πρέπει να εισάγω τον υπάρχων και δε μπορώ. Άμα ξέρεται άλλο τρόπο το λέτε .Αλλά έκανα την εξής πουστιά εκοψα τα χαλασμένα button και έβαλα δυο αλλα στη θέση των χαλασμένων που δουλευανε και μου μείνανε στο πληκτρολογιο δυο κενες θέσεις και φένονται χύμα τα led και οπλίσαμε κανονικά το συναγερμό και προς το παρόν τη ψιλοβολέψαμε. Εκτιμώ πάρα πολύ αυτό που είπε ο φίλος Γιώργος (woodyena) διότι κράζουνε οι γυναίκες οτι έκανα το σπιτι καραγκιόζη με τις τρύπες που φαίνονται τα led . Ευχαριστω παίδες όλους για τη βοηθειά σας.

dimpet
10-01-12, 00:09
Φίλε με σώζεις
σου έχω στείλει mail όποτε θες κοίταξε τα email σου . Σε ευχαριστώ πολύ

jomor
10-01-12, 01:12
αφού το άνοιξες, γιατί δεν κόλλησες δυο κομματάκια αλουμινόχαρτο με logo πισω απο τα χαλασμένα κουμπιά να ξεμπερδεύεις.. προσωπικά η λύση αυτή μου έχει κρατήσει χρόνια.

macosgr
03-08-12, 18:45
καλησπερα,η paradox δεν εχει πλεον τετοια πληκτρολογια και για να βρεις μονο μεταχειρισμενα η αν καποιος εχει στοκαρει.

plouf
03-08-12, 22:44
καλωσηρθες ωστο φορουμ ..

αλλα τσεκαρε και λιγο ημερομηνιες (8 μηνων παλιο)
καθως και οτι βρηκε μεταχειρισμένο ο φίλος (ποστ 13)