PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΥΚΛΩΜΑ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΜΠΟΥΖΙ!



DiagExpert
05-01-12, 20:26
http://www.rmcybernetics.com/projects/DIY_Devices/homemade_ignition_coil_driver.htm

Πώς σας φαίνεται αυτό το κυκλωματάκι;

spyropap
05-01-12, 20:51
Μου φαίνεται απλό. Το 2Ν3055 παλιό σε σχέση με τα πιο σύγχρονα και ικανότερα mosfet.
Για πολύωρη χρήση χρειάζεται οπωσδήποτε ψύκτρα αλουμινίου.
Για οδήγηση πολλαπλασιαστή μπουζί χρησιμοποιώ με επιτυχία κύκλωμα PWM που ελέγχει το πλάτος παλμού και την συχνότητα.

Πολύ ενδιαφέρον βρήκα την εφαρμογή σπινθιρισμού μπουζί με μαγνήτη νεόδμιου που παράγει φαινόμενο "πλάσμα".
Έμαθα όμως πως η κατασκευαστική τάση για νέας τεχνολογίας ανάφλεξη είναι μπουζι-λαισερ.

DiagExpert
05-01-12, 21:07
Άρα δεν είναι συμβατό με τα καινούργιας τεχνολογίας μουζί;

spyropap
05-01-12, 21:20
Ανάφερα ότι υπάρχουν μπουζι-λαισερ που όμως δεν μπορεις να χρησιμοποιήσεις σε κλασικούς κινητήρες.
Για τα συνήθη μπουζί το κύκλωμα αυτό θα λειτουργήσει. Όμως εγώ δεν θα το προτιμούσα.
Με αυτό το τρανζιστορ δεν μου φαίνεται αρκετά ικανό.
Είχα δει ένα προϊόν του εμπορίου που είχε 2 τρανζιστορ σαν αυτό, συνδεδεμένα παράλληλα για να μην ζορίζονται.

DiagExpert
05-01-12, 21:22
Τα φώτα σου!

spyropap
05-01-12, 21:31
Εαν το φτιάξεις θα διαπιστώσεις πως ζεσταίνεται δραματικά και θέλει καλή ψύξη.
Θα μπορούσες να το κατασκευάσεις με 2 τρανζιστορ όπως έγραψα συνδεδεμενα παράλληλα και βιδωμένα επάνω σε ψύκτρα.
Εγώ θα αντικαταστούσα τα τρανζιστορ εξόδου με mosfets που να αντέχουν ρεύμα πχ 50A.
Ένας άλλος συνάδελφος ίσως κάνει κάποια πρόταση.

DiagExpert
05-01-12, 21:35
Σημείωση στο κύκλωμα αυτό γράφει κάπου ότι υπάρχει περίπτωση να κάουνε τα τρανζίστορ η οτιδήποτε άλλο επειδή δεν δουλεύει πάνω στο αυτοκίνητο ισχύει;

PanagiotisHlektrlogos
06-01-12, 02:49
Καλησπέρα. Δες αυτό http://www3.telus.net/chemelec/Projects/Car-Coil/Car-Coil.htm μόνο που το κύκλωμα έχει ένα λάθος. Ποιο είναι αυτό? Στο πολλαπλασιαστή το (-12) είναι κοινό με το (-) κέλυφος της υψηλής για να σου δουλέψει το κύκλωμα πρέπει να δώσεις με ανάποδη πολικότητα (-12) στη μπαταρία και το (+12) στη δίοδο που πάει στο φετ. Κατά τα άλλα το κύκλωμα δουλεύει αν βάλεις και ένα 7812 για να δόσεις 12 βολτ στο 555 μπορείς να ανέβεις μέχρι τα 24 τροφοδοσία στο κύκλωμα με τάση στο πολλαπλασιαστή περίπου στα 60.000 βολτ. Μετά τη μετατροπή που σου είπα δεν θα γειώσεις το κέλυφος του πολλαπλασιαστή!!! Σημαντικό για να μη γίνει βραχυκύκλωμα στα 12 βόλτ. Το πυκνωτή τανταλίου κατάργησε τον η βάλε άλλης ποιότητας εμένα μου βραχυκύκλωσε και ψαχνόμουν! Μπουζί πάντως από αυτοκίνητο δύσκολα θα δοκιμάσεις σ αυτό λόγο πολύ μεγάλης υψηλής τάσης. Ότι δοκιμές κάνεις με την υψηλή τάση να είναι σε αεριζόμενο χώρο και να μην είσαι από πάνω. Υπενθυμίζω ότι ηλεκτρόνια μεγάλης ταχύτητας όταν προσπίπτουν σε μεταλλική επιφάνεια εξαναγκάζουν την εκπομπή ακτίνων Rφntgen http://www.youtube.com/watch?v=Wm3yMr7Govc&feature=related

Danza
06-01-12, 06:13
Φίλε μου θέλεις να φτιάξεις ηλεκτρονική για το αμάξι σου ή να κατασκευάσεις απλά έναν οδηγό ώστε -απο μόνος σου- να οδηγήσεις τον πολλαπλασιαστή?

Το συγκεκριμένο κύκλωμα με το 555 δεν συνεργάζεται με τον κινητήρα μέσω κάποιου αισθητήρα.

Danza
06-01-12, 06:19
Σημείωση στο κύκλωμα αυτό γράφει κάπου ότι υπάρχει περίπτωση να κάουνε τα τρανζίστορ η οτιδήποτε άλλο επειδή δεν δουλεύει πάνω στο αυτοκίνητο ισχύει;

Είτε σε αυτοκίνητο είτε εκτός αυτοκινήτου ισχύει φίλε μου. Αν τα τρανζίστορ δεν είναι υψίσυχνα και με μεγάλη τάση λειτουργείας (VCE >200vDC) τότε θα στα δώσει στο χέρι....
Τα 2Ν3055 είναι κάπως "αργά" τρανζίστορ για αυτή τη δουλειά.

Για αυτό μπαίνουνε δίοδοι σε σειρά πρίν τα εξόδου και δίοδοι ζένερ απο βάση σε συλλέκτη στα εξόδου ώστε να τα προστατεύουν απο "ανεπιθύμητη" επιστροφή. Κάτι που το συγκεκριμένο κύκλωμα δεν έχει.

PanagiotisHlektrlogos
06-01-12, 15:05
Φίλε μου θέλεις να φτιάξεις ηλεκτρονική για το αμάξι σου ή να κατασκευάσεις απλά έναν οδηγό ώστε -απο μόνος σου- να οδηγήσεις τον πολλαπλασιαστή?

Το συγκεκριμένο κύκλωμα με το 555 δεν συνεργάζεται με τον κινητήρα μέσω κάποιου αισθητήρα.

Αν το ποδαράκι 5 πάει σε δυναμικό Low τότε δεν δίνει παλμούς. Άρα Μπορείς να ρυθμίσεις μια συχνότητα (με τον ανάλογο πυκνωτή) και εύρος παλμού με το τρίμερ για μέγιστη τάση και να την δίνεις το σήμα του χρονισμού στο πιν5. Το σίγουρο όμως είναι ότι αν στο κινητήρα δεν έχεις σφυρήλατα πιστόνια θα τα τρυπήσεις ειδικά αν έχεις κατεβάσει καπάκι!

Papas00zas
06-01-12, 16:11
Ανάφλεξη με λέίζερ; Που το θυμηθήκατε αυτό; Το είχε παρουσιάσει η Ford πριν 3 χρόνια.

Danza
06-01-12, 16:20
Αν το ποδαράκι 5 πάει σε δυναμικό Low τότε δεν δίνει παλμούς. Άρα Μπορείς να ρυθμίσεις μια συχνότητα (με τον ανάλογο πυκνωτή) και εύρος παλμού με το τρίμερ για μέγιστη τάση και να την δίνεις το σήμα του χρονισμού στο πιν5. Το σίγουρο όμως είναι ότι αν στο κινητήρα δεν έχεις σφυρήλατα πιστόνια θα τα τρυπήσεις ειδικά αν έχεις κατεβάσει καπάκι!

Αν προσαρμόσεις σωστή τάση στο τόξο (όσο είναι απο το εργοστάσιο δηλαδή) δεν θα τρυπήσεις τίποτα. Το θέμα είναι να "παίξεις" στα πχ 10kV στην αρχή (εκεί που παίζουν τα περισσότερα) και μετά σταδιακά ανεβαίνεις γιατί με την μία να δώσεις 50kV τότε θα τρυπήσεις μέχρι το κάρτερ!

Αλήθεια τον πυκνωτή στο pin 5 πως τον υπολογίζεις για το εύρος παλμού? Υπάρχει κάποιος τύπος ή το αναφέρει στο datasheet?

DiagExpert
06-01-12, 16:51
Δημήτρη αυτό που θέλω να κάνω είναι να δοκιμάζω έξω τα μπουζί γιατί μου τυχαίνουν πολλές φορές βραχυκυκλωμένα και γενικά θέλω να το φτιάξω αυτό το κυκλωματάκι αν και πιστεύω θα ζοριστώ πολύ.

Danza
06-01-12, 16:55
Νίκο για τέτοια δουλειά που το θέλεις δεν είναι τίποτα. Ακολούθησε τις οδηγίες του Παναγιώτη στο πόστ #8 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=60882&p=486984&viewfull=1#post486984) και δεν θα έχεις πρόβλημα!

Αν ήθελες να φτιάξεις ανάφλεξη για το αυτοκίνητο με το 555 πάλι γίνεται απλά θα ήταν λίγο πιο περίπλοκο λόγο οτι πρέπει να συγχρονιστεί μέσω του κινητήρα!

DiagExpert
06-01-12, 17:12
Αυτό που με ανησυχεί μόνο είναι ότι πολλά μπουζί δουλεύουν σε διαφορετικές τάσεις δεν ισχύει αυτό;

Danza
06-01-12, 17:23
Τα περισσότερα μπουζί όσα βόλτ τους δώσεις θα σου βγάλουν σπίθα, μπορεί ένα 2 διαφορετικά μπουζί με ίδια τάση να δίνουν άλλη σπίθα, το ένα πιο μικρή το άλλο πιο μεγάλη, αυτό συμβαίνει γιατί έχουν άλλο βαθμό ψυχρότητας.

Θα έχεις ακούσει σε παπάκια που λένε "βάλε πιο ψυχρά μπουζί". Είναι δηλαδή κάτι σαν την ευαισθησία των μεγαφώνων! Με λιγότερα βόλτ βγάζουν πιο ισχυρή σπίθα. Ακόμα και στο αμάξι μου όταν έβαλα "ψυχρότερα" μπουζί είδα σημαντική διαφορά, το μοτέρ έγινε πιο ζωντανό και πιο "παιχνιδιάρικο" σε αντίθεση με τα παλιά μπουζί που είχα, και όλα αυτά με ίδια kV, ίδιο πολλαπλασιαστή, ίδια μπουζοκαλώδια, ίδιο εγκέφαλο και ίδιο πρόγραμμα!

Εδώ (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BD%CE%B1%CF%86%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%C E%AE%CF%81%CE%B1%CF%82) μπορείς να διαβάσεις για τα μπουζί και να κατανοήσεις την λειτουργεία τους.

DiagExpert
06-01-12, 17:33
Καλά μέχρι εδώ ο Παναγιώτης σε ένα post του είπε ότι πρέπει να αλλάξω την πολικότητα αυτό δέν το κατάλαβα!

PanagiotisHlektrlogos
06-01-12, 17:34
Δημήτρη, με βάση αυτό το κύκλωμα http://www.eleccircuit.com/wp-content/uploads/2007/09/pwm-pluse-555.jpg το 5 ποδαράκι δεν θέλει πυκνωτή. Λογικά όταν όσον πάει σε δυναμικό γης κόβει την έξοδο ενώ η διακύμανση από 1/3 - 2/3 της τάσης τροφοδοσίας δίνει ανάλογους παλμούς.
Αν μπει ένα τρανζίστορ σε λειτουργία διακόπτη (στο κύκλωμα με το πολλαπλασιαστή) παράλληλα με το πυκνωτή τότε το 555 τότε αυτό θα δίνει παλμό μόνο εφ όσον το τρανζίστορ είναι σε αποκοπή. Το πυκνωτή μπορείς να τον αφήσεις για σταθεροποίηση της τάσης. Τους παλμούς από το αισθητήριο του χρονισμού και μόνο εφ όσον είναι με παλιά τεχνολογία η μηχανή (προπορεία ανάφλεξης κλπ.) αλώστε θα χρειαστείς και το διανομέα! Σαφώς και θα θέλει μετατροπή και υπολογισμούς οι οποίοι διαφέρουν από κινητήρα σε κινητήρα.

PanagiotisHlektrlogos
06-01-12, 17:45
Στον πολλαπλασιαστή το πρωτεύων και το δευτερεύον έχουν κοινό το (-). Γι αυτό σου είπα πρέπει να δώσεις ανάποδη τροφοδοσία στο πολλαπλασιαστή (το + της μπαταρίας στο (-) του πολλαπλασιαστή και το κέλυφος μονωμένο από τα 12βόλτ ή συνδεδεμένο στο + της μπαταρίας. Στο αυτοκίνητο ας πούμε είναι κάπως έτσι http://www.instructables.com/community/Ignition-Coil/ Αν συγκρίνεις τα 2 σχέδια θα καταλάβεις γιατί λέω ανάποδα να συνδέσεις.

Danza
06-01-12, 17:52
Παναγιώτη σε ευχαριστώ για την πληροφορία!

Νίκο φαντάσου απλά ένα παλιό "πλατινάτο" σύστημα.
Ο πολλαπλασιαστής παίρνει +12v απο το κλειδί, η γείωσή του είναι το σασί του, η έξοδος είναι το "κανονάκι" που συνδέεται με το/τα μπουζί και στο - συνδέεται η πλατίνα.


Πλατίνες [Επεξεργασία (http://el.wikipedia.org/w/index.php?title=%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF% 81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%B1%CE%BD%CE%A C%CF%86%CE%BB%CE%B5%CE%BE%CE%B7&action=edit&section=3)] Το ρεύμα του συστήματος ανάφλεξης προέρχεται από τον συσσωρευτή (μπαταρία) κατά την εκκίνηση ή από τη γεννήτρια (δυναμό ή μεταλλάκτη). Το ρεύμα και στις δύο περιπτώσεις είναι συνεχές, κάτι που δεν επιτρέπει στον πολλαπλασιαστή να λειτουργήσει. Οι "πλατίνες", που στην πραγματικότητα είναι ένας απλός διακόπτης που, ανοίγοντας και κλείνοντας, δημιουργεί συνεχείς μεταβολές στην τάση στα άκρα του πολλαπλασιαστή και του επιτρέπει, έτσι, να λειτουργήσει. Οι πλατίνες, που είναι συνήθως δύο στους τετρακύλινδρους κινητήρες, αποτελούνται από το κινούμενο τμήμα, το ακίνητο τμήμα και δύο πλακίδια, τα οποία είναι αυτά που έρχονται σε επαφή όταν λέγεται ότι "κλείνουν οι πλατίνες". Λόγω της συνεχούς λειτουργίας τους, οι επαφές φθείρονται. Σε αυτό βοηθάει και το ότι η μεταξύ τους απόσταση είναι πολύ μικρή και είναι συχνή η δημιουργία σπινθήρων ανάμεσα στις επαφές. Γι’ αυτό το λόγο οι κατασκευαστές χρησιμοποίησαν υλικό μικρής ηλεκτρικής αντίστασης αλλά μεγάλης ανθεκτικότητας όπως ο λευκόχρυσος (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%8C%CF%87%CF%81%CF%85%C F%83%CE%BF%CF%82) (πλατίνα)

Πηγή (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%C E%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%86%CE%BB%CE %B5%CE%BE%CE%B7#.CE.A0.CE.BB.CE.B1.CF.84.CE.AF.CE. BD.CE.B5.CF.82) ενότητα Πλατίνες.
Με λίγα λόγια ανοιγοκλείνουν τόσο γρήγορα που με λίγα λόγια "μετατρέπουν" το συνεχές ρεύμα (DC) σε εναλλασόμενο (AC) και δημιουργούν παλμούς. Φαντάσου ένα ρελέ να ανοιγοκλείνει ανάλογα με τις στροφές του κινητήρα.
Αυτό που σου είπε ο Παναγιώτης είναι μεν σωστό αλλά προσωπικά δεν θα το έκανα. Ο πολλαπλασιαστής πρέπει να γειωθεί το σασί του σε κάθε περίπτωση και την αντίστροφη τάση (πολικότητα) την δίνεις στο - του πολλαπλασιαστή χωρίς να συνδέσεις και την γείωση.

Δες ένα σχέδιο. Οι δίοδοι μπαίνουν για να αντιστρέψουν την πολικότητα. Σε ένα πλατινάτο σύστημα οι δίοδοι δεν μπαίνουν καθόλου.
27424

DiagExpert
06-01-12, 18:03
Σας ευχαριστώ ρε παιδιά πάντως που με βοηθάτε

Ωραίο το παράδειγμα σου Δημήτρη.

Όταν εννοείς Παναγιώτη τον πυκνωτή να τον καταργήσω η να βάλω έναν καλύτερης ποιότητας μπορώ να βάλω ηλεκτρολυτικό;

Danza
06-01-12, 18:31
Όχι ηλεκτρολυτικό σε καμία περίπτωση! Σε σύγχρονα ηλεκτρονικά συστήματα δεν υπάρχει καν πυκνωτής για να καταλάβεις οπότε κατάργησέ τον.

Όσο για τους παλμούς βρήκα ένα video να δείς πως περίπου δέχεται τους παλμούς ο πολλαπλασιαστής μέσω του αισθητήρα στροφάλου.
Κρατάει σταθερή τάση εξόδου (5vDC) και αλλάζει το πλάτος (διάρκεια) του παλμού ανάλογα τις στροφές του κινητήρα.

http://www.youtube.com/watch?v=Vuyj7OoLD00

Edit:
Ακόμα ένα βίντεο με διαγνωστικό της Bosch. Ελπίζω να σε βοηθήσει αρκετά!
http://www.youtube.com/watch?v=BWPyGvlO8PU

PanagiotisHlektrlogos
06-01-12, 18:48
Σας ευχαριστώ ρε παιδιά πάντως που με βοηθάτε

Ωραίο το παράδειγμα σου Δημήτρη.

Όταν εννοείς Παναγιώτη τον πυκνωτή να τον καταργήσω η να βάλω έναν καλύτερης ποιότητας μπορώ να βάλω ηλεκτρολυτικό;

Στο δικό μου κύκλωμα είχα ανεβάσει τη τάση στα 30 βολτ οπότε είχα και το 7812 για σταθεροποίηση της τάσης στο 555. Από τις δοκιμές ζεσταινόταν και τελικά αποδείχτηκε ότι ήταν ο πυκνωτής τανταλίου βάλε πολυεστερικό ΜΚΤ ή ΜΚΡ.
Δημήτρη σε όλα τα κυκλώματα αυτού του είδους δίνουν ανάποδα τη τροφοδοσία του πολλαπλασιαστή πχ. http://www.kronjaeger.com/hv/hv/src/ign/index.html ή http://www.eleccircuit.com/ignition-coil-driver-by-ic-555-2n3055/ μόνο όσα έχουν Flyback (μετασχηματιστή υψηλής από τηλεόραση) δίνεις από όπου θέλεις αφού τα τυλίγματα είναι ξεχωριστά. Όσο αφορά τη γείωση αναφέρω ότι αρκετά (να μη πω όλα ) τα Αγγλικά αυτοκίνητα χρησιμοποιούσαν το (+) στο σασί! Βλέπεις Αγγλική νοοτροπία! :001_rolleyes:

Danza
06-01-12, 18:59
Χεχε κάτι ξέρουν οι Άγγλοι!

Για αυτό αν δώσεις το + του πολλαπλασιαστή στα +12vDC τότε πρέπει να αντιστρέψεις την τάση στο - του πολλαπλασιαστή!
Οι Άγγλοι προφανώς έδιναν θετικούς παλμούς αντί για αρνητικούς (αντεστραμμένη πολικότητα) και για αυτό γείωναν το + του πολλαπλασιαστή :wiink:

Οι Ευρωπαίοι προφανώς ακολουθούν την "περπατημένη" της πλατίνας που η πλατίνα έδινε παλμό μέσω της γείωσης!
Αν κατανοήσουμε την λειτουργεία της πλατίνας (γιατί πάνω στην πλατίνα αναπτύχθηκαν οι σημερινές τεχνολογίες) τότε όλα τα άλλα είναι πανεύκολα! :001_rolleyes:

DiagExpert
06-01-12, 23:28
Να σας πώ την αλήθεια δεν έχω αλλάξει ούτε έχω ασχοληθεί με πλατίνες!

Danza
07-01-12, 00:05
Να σας πώ την αλήθεια δεν έχω αλλάξει ούτε έχω ασχοληθεί με πλατίνες!

Δεν είναι δύσκολο. Λοιπόν:

27445

Η πλατίνα όπως βλέπεις είναι ένα αξονάκι με ελατήριο που το σπρώχνει προς τον κεντρικό άξονα. Το έκκεντρο όπως περνάει σπρώχνει την πλατίνα να ακουμπείσει στον "ακροδέκτη" (αυτό το μαύρο τετράγωνο) που συνδέεται με το σασί του αυτοκινήτου ώστε να "κλείσει" το κύκλωμα. Φαντάσου λοιπόν με την ταχύτητα που γυρίζει ο άξονας η πλατίνα πόσες φορές ανοιγοκλείνει και έτσι δημιουργεί τους παλμούς. Η πλατίνα συνδέεται στο - του πολλαπλασιαστή. Αν δείς ένα παλιό διανομέα θα δείς να βγαίνει ένα καλώδιο απο μέσα. Αυτό συνδέεται με την πλατίνα εσωτερικά και οδηγεί τον πολλαπλασιαστή. Έτσι ήταν μέχρι το 1990 τα περισσότερα αυτοκίνητα. Απο το 1985 περίπου βγαίνανε τα ηλεκτρονικά και σιγά σιγά ξεχάστηκαν αυτά τα απλά και ΤΙΜΙΑ συστήματα αλλά η δομή λειτουργείας του εγκεφάλου βασίζεται σε αυτο το σχέδιο που βλέπεις μόνο που αντί για μηχανικά, γίνεται ηλεκτρονικά! :wiink:

DiagExpert
07-01-12, 00:14
Κοίτα από θέμα αντοχής και τα καινούργια συστήματα αναλόγως την ποιότητα κατασκευής πάντα π.χ η Magneti Marelli πολλά προβλήματα ενώ η Bosch με το Motronic εγγύηση ολά τα συστήματα ψεκασμού τελευταία που βγαίνουνε τώρα όλα ίδια είναι ανεξαρτήτως μάρκας.

Danza
07-01-12, 00:20
Τα ίδια είναι φίλε μου.

Είναι τόσο απλό να κατανοήσεις έναν εγκέφαλο πως λειτουργεί. Πλέον δεν είναι τόσο μυστικό και ο καθένας άμα ξέρει φτιάχνει μόνος του ηλεκτρονική χωρίς τα "κλειδώματα" της εταιρίας και κάνει ότι θέλει.

Ιταλικό (Magneti Marelli) είχα, δεν μου έβγαλε πρόβλημα, Γερμανικό (Bosch/Motronic) είχα, δεν μου έβγαλε πρόβλημα.... Αν τα σκαλίσεις όμως θα σου βγάλει πρόβλημα.

DiagExpert
07-01-12, 00:24
Να σε ρωτήσω πολλοί εγκεφάλοι χαλάνε άλλοι κόβουν τον παλμό για τα μπέκ άλλοι το ρεύμα στον πολλαπλασιαστή τι συνήθως βλάβες παθαίνουν εσωτερικά οι εγκεφάλοι;

Danza
07-01-12, 00:31
Ο εγκέφαλος δεν "βλέπει" φορτίο στις εξόδους του και συμβαίνει το εξής:

1. Το καντράν γίνεται "Χριστουγεννιάτικο δέντρο", δηλαδή ανάβει ότι ένδειξη Check υπάρχει.
2. Ο εγκέφαλος μπαίνει μονίμως σε ένα Safe Mode
3. Αν υπάρχουν και άλλα συνδεδεμένα στον εγκέφαλο όπως σασμάν, καθαριστήρες τζαμιών, ABS κλπ πάνε περίπατο γιατί δεν συγχρονίζονται με τον κινητήρα
4. 50/50 να χαλάσει ο εγκέφαλος.

Για αυτό είναι το καλύτερο να βγεί ο μαμά εγκέφαλος και να συνδεθεί ένας άγραφος και να προγραμματιστούν ΟΛΑ απο το μηδέν, άσε που έρχονται με ISO φύσες ανάλογα με το αυτοκίνητο. Και ότι σου πάθει βάζεις πάλι τον μαμά πάνω και συνεχίζεις μέχρι να διορθώσεις την βλάβη στον εγκέφαλο. Αυτοί που βγάζουν φήμες πως "αυτά χαλάνε" κλπ ρίχνουν ευθύνες στον εγκέφαλο αλλά όχι στον εαυτό τους που απο μόνοι τους έστειλαν τον εγκέφαλο.
Ένας Mega Squirt κάνει 300Ε συναρμολογημένος και είναι Full προγραμματιζόμενος με δικιά του σουίτα. Δεν συμφέρει?

Papas00zas
08-01-12, 17:55
Και πώς τον επαναπρογραμματίζεις τον εγκέφαλο όταν γίνουν αυτά που γράφεις, ρε συνονόματε; Θέλει ειδικό μηχάνημα και αυτά τα έχουν μόνο τα συνεργεία....

Danza
09-01-12, 02:20
Ο εγκέφαλος έχει μέσα ένα τσιπάκι, στην ουσία είναι σαν pic που αυτό κάνει όλη την δουλειά. ΌΜΩΣ αν προσπαθήσεις να αλλάξεις παραμέτρους τότε ενεργοποιείται το checsum error και στο κλείδωσε δια παντώς! Για αυτό θέλεις ειδικά "calcucator" που κάνει τους υπολογισμούς για να βρεί τις δικλείδες ασφαλείας και να τις απενεργοποιεί ανάλογα την αλλαγή που κάνεις σε κάθε παράμετρο.

Προγράμματα υπάρχουν αρκετά, δες πχ το Motronic Editor, όπως και την σουίτα του MegaSquirt. Το θέμα είναι να έχεις το calcucator παραδίπλα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

DiagExpert
10-01-12, 14:27
Πολλά αυτοκίνητα έχουν μονούς πολλαπλασιαστές ανά κύλινδρο άλλα είναι με δύο καλώδια και άλλα με τέσσερα ποιά είναι η διαφορά τους;

Danza
10-01-12, 15:33
Με 2 καλώδια λίγο δύσκολο μιας και τα περισσότερα που έχω δεί είναι με 3 καλώδια.

Είναι όπως οι μεγάλοι πολλαπλασιαστές σε μικρότερο μέγεθος.... Δηλαδή +12v, παλμός και γείωση.

Αυτοί με 4 καλώδια έχουν ίδιο "pinout" αλλά το 4ο καλώδιο δεν ξέρω που χρησιμεύει, μάλλον θα είναι κάποια επιστροφή στον εγκέφαλο αλλά δεν παίρνω όρκο.