PDA

Επιστροφή στο Forum : cctv καμερα



stinger
05-01-12, 20:24
γεια σε ολους...λογω καποιων δολιοφθορων στο κτημα που ειχα θελω να παρω 2 καμερες εξωτερικου χωρου αλλα υπαρχουν πολλες στο εμποριο και δεν γνωριζω τα χαρακτηριστικα τους..
δηλαδη..
lux-τι ρολο παιζουν?
αναλυση γραμμων-ποσο πρεπει να ειναι??
ir led- οσα περισσοτερα τοσο καλυτερα?
για να μην κουραζω περισσοτερο αυτο που θελω ειναι 2 καμερες ωστε να βλεπουν σε σκοταδι 15-20 μετρα..δεν θελω κατι ακριβο διοτι οι κοτες ολες μαζι δεν αξιζουν οσο οι καμερες...
εχω βρει αυτη ενδεικτικα
http://www.e-anagnostou.gr/βολείς-ir-ασυρμ.αναμεταδότες-έγχρωμες-κάμερες-με-υπέρυθρα-ir-led-cm420-έγχρωμη-αδιάβροχη-κάμερα,-φακός-3.6mm,420-γραμμών-p-14782.html
οποια βοηθεια δεκτη

rep
05-01-12, 20:36
σκετες καμερες θα βαλεις? πανω απο 420 γραμμες δεν υπαρχει λογος να βαλεις,οσο ποιο πολλα λεντ εχει τοσο καλυτερα παιζει το βραδυ,σαν τιμη πολυ καλη για το προιον.

plouf
05-01-12, 20:37
ta lux ειναι το ποσο βλέπει η κάμερα στο σκοτάδι λογικα εφόσον έχουν IR led πρεπει να είναι 0lux (βλεπει στο απολυτο σκοταδι)
οι γραμμές ειναι οι γραμμες (το ξέρεις οτι το τηλεοπτικό σήμα αποτελείτε απο γραμμές η κλασίκή τηλεόραση αποτελείτε απο 576 γραμμές)
φυσικά όσα περισότερα led τόσο το καλύτερο, όσες περισότερες γραμμέ τόσ οτο καλύτερο όσο ποιο ακρίβό τόσο το καλύτερο ...

βέβαια θα τα βάλεις κα ισε καταγραφικό έτσι ? (αν γίνει κάτι το βράδυ ?)

stinger
05-01-12, 20:48
λοιπον ακουστε τι γινεται...στο κτημα που εχω εχω καποιες κοτες και καποια αλλα ζωα..οχι πολλα..εχω φτιαξει και εχω βαλει συναγερμο και εχω βαλει και κινητο ωστε να με παιρνει τηλεφωνο οταν βαραει...απλα τον τελευταιο καιρο με ξυπνανε ολο και πιο πολυ τελευταια λογω συχνων επισκεψεων το βραδυ...δεν προλαβαινουν να κλεψουν τιποτα διοτι βαρανε σηρεινες κτλ...εγω παω μετα απο λιγο αλλα φοβαμαι κιολας μεσα στην αγρια νυχτα..
το μειονεκτημα ειναι πως δεν εχω ρευμα αλλα το εχω λυση με ηλιακη πλακα που φορτιζει την μπαταρια
αυτα που εχω βρει ειναι
http://www.ebay.co.uk/itm/Mini-DVR-CCTV-Video-Recorder-2-channel-1GB-SD-Card-/390053776603?pt=UK_CCTV&hash=item5ad1044cdb
για την καταγραφη και θα παιζω την καρτα sd στον υπολογιστη
http://www.ebay.co.uk/itm/120642913831?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
καμερα η κατι αντοιστιχο απο ελληνικη αγορα
τουλαχιστον να δω ποιος ειναι αυτος που με επισκεπτεται...

plouf
05-01-12, 23:00
αυτό λέει 9 ώρες εγγραφης !! (ΜΟΝΟ)

τεσπα . βάλε απλες φτηνές καμερες να ελενξέις γιατι υπάρχει και μεγάλη πιθανότητα να μην ειναι ανθρωποι αλλα ζωα/κτλ που δίνουν ψευδοσυναγερμους..

stinger
05-01-12, 23:13
λεει αν δεν διαβασα λαθος οτι μπορει να κανει εγραφη συνεχομενη διαγραφοντας τα παλια.εχω κατρα 8 GB..θα το κοιταξω παλι ομως...καποιο αλλο αντοιστιχο αυτου υπαρχει??
μακαρι να ηταν ζωα γιατι δεν θα μου εκοβαν την περιφραξη και το λουκετο καθε φορα....

http://www.ebay.co.uk/itm/170671914869?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

jomor
05-01-12, 23:33
αυτό που θες είναι μια γκατζετιά με δική του μπαταρία, κρυφή καμερούλα και κάρτα sd για να σου τραβάει φωτό. θα βρω και θα σου στειλω λινκ.

[edit]: διάλεξε:

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=motion+detection+dvr+camera&_sacat=See-All-Categories

να τον τσιμπήσεις τον μπινέ και να τονε σκίσεις. Πριν δυο χρόνια κάποιος αλητάμπουρας μου γρατσουνούσε την alfa επανειλημμένως. Μου ειχε κάνει 14 σκισίματα σε δύο κουκούλες και δυο μεγάλες γρατσουνιές από μπρος μέχρι πίσω.. έπαθα εγκεφαλικό.. στήνω μια κάμερα μέσα σε μια γλάστρα, κάρτα καταγραφής στο pc και τον τσίμπησα μέσα στην επόμενη νύχτα. Το δυστύχημα για μένα ήταν ότι ήταν ένας κωλόγερος 90φεύγα χρόνων... τι να του κάνεις τώρα αυτουνου... ξενύχτησα πολλές φορές σκεπτόμενος τι να του κάνω του καριόλη..τελικά αποφάσισα να αφήσω τον χάρο να κάνει την δουλειά του, τού χωσα βεβαια ενα μπινελίκι και τα χρειάστηκα γιατι πηγε να μου μείνει... άστα φίλε, ου μπλέξεις...

stinger
05-01-12, 23:38
σκεφτηκα κι εγω γιαννη για γκατζετια αλλα εκει ειναι χωραφι και θα ειναι και εξω οι καμερες και θελω 2 καμερες να καλυψω τα σημεια που θελω γιαυτο καταληγω προς τα εκει.το πιο σπαστικο ειναι οτι μου χαλανε και την περιφραξη και πρεπει να μπαλωνω συρμα μετα..τις κοιταζω ομως ολες τις λυσεις

jomor
05-01-12, 23:39
δε σε πρόλαβα, δες το λινκ πιο πάνω

jomor
05-01-12, 23:42
επίσης μπορείς να βαλεις κι ένα δόκανο...

jomor
05-01-12, 23:43
μη σου πώ να σκαψεις ενα πηγάδι και να το σκεπάσεις με λεπτά κλαριά και φύλλα :lool:

stinger
05-01-12, 23:45
δεν θελω να ξεκανω κανεναν και να με πανε μεσα...ο νομος ευνοει τον κλεφτη δυστηχως και οχι τον νοικοκυρη...χρυσες θα καταντησουν οι κοτες

picdev
05-01-12, 23:50
το χωράφι πόσο μακρυά είναι απο το σπίτι?
γιατί θα σου λεγα να βάλεις ip wifi kameres apo ebay που έχει πολυ φτηνές

jomor
05-01-12, 23:53
το ξέρω εχεις δίκιο... κι εγω με την alfa τα ίδια σκεπτόμουν.. αν μου λεγες ότι θα τσιμπήσω κάποιον να μου κανει ζημιά στο αμάξι και να κάθομαι να τον κοιτάω θα σου λεγα δεν υπάρχει περίπτωση να μην του σπάσω τα πόδια... κι όμως όταν ήρθε η στιγμή, κόλωσα να αποδώσω δικαιοσύνη.. δεν μπορεις να φανταστεις βεβαια τι με παρότρυναν να του κάνω.. όταν ειναι να τα κάνει άλλος ειναι ευκολες οι συμβουλες...

stinger
05-01-12, 23:54
το σκεφτηκα και για ip wifi αλλα ειναι 2 χιλιομετρα απο το σπιτι....δεν ξερω αν θα κανω δουλεια...επισης δεν εχω ρευμα στο κτημα

picdev
05-01-12, 23:56
εγώ στη θέση σου θα έβαζα κάτι ασύρματο για να βλέπω απο απόσταση τι γίνεται,
κρίμα είναι να σε καθαρίσουν για ένα κοτέτσι,
πάρει ασύρματες κάμερες φτηνές απο ebay, και με 2 δέκτες ωστέ καθόδων να βλέπεις από το αμάξι τι γίνεται

stinger
06-01-12, 00:00
μεχρι τωρα δεν ειχα καποια συναντηση με κλεφτη...αφηνω και λιγο χρονο να φυγουν μεχρι να παω διοτι φοβαμαι κιολας..εχω και καποιους προβολεις 12βολτ βαλει που ανοιγουν με τον συναγερμο και τους ανοιγω κι εγω με τηλεχειρισμο οταν φτανω για να βλεπω...τι αλλο να κανεις???εχουμε βρει τον μπελα μας εδω....

jomor
06-01-12, 00:05
αν υπαρχουν κι άλλα θύματα, μπορείτε να οργανωθείτε και να κάνετε περιπολείες.. άλλο να εισαι μόνος σου νυχτιάτικα κι άλλο να είσαι με άλλους 3 που τους έχουν κλέψει.. αυτοί θα έρχονται να βοηθουν εσένα, κι εσύ θα τρέχεις όταν το χρειάζονται αυτοί.. λίγη οργάνωση χρειάζεται..

picdev
06-01-12, 00:11
ριξε μια ματιά σε αυτό είναι 3g router, βάζεις κάρτα σιμ και έχεις 3g μπορείς να συνδέσεις ip κάμερες και να τις βλέπεις απο το σπίτι, με ένα μικρό κόστος κάθε μήνα απο κάποια καρτοκινιτή
http://www.ebay.com/itm/MINI-TL-WR703N-Portable-150M-802-11n-WiFi-Wireless-3G-Router-iPad-PC-Phone-/110798124989?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19cc1537bd#ht_2393wt_966
ρε τους κινέζους με 25$ ρούτερ με 3g!!
Καλά στο χωράφι τι προσπαθούν να πάρουν κάθε τόσο? κότες θέλουν να κλέψουν?:lool:
έχετε πληροφορίες για τι πρόκειται?

stinger
06-01-12, 00:19
δεν ειναι πολιτεια εδω..ειναι χωρια και τα ζωντανα ο καθενας τα εχει σε εξοχες που βρισκονται βεβαια κοντα στο χωριο...υπαρχουν πολλοι μεταναστες που δεν κατηγορω αναγκαστικα αυτους διοτι και οι δικοι μας δεν πανε πισω και υπαρχει πολυ ανεργια αυτην την περιοδο λογω χειμωνα....πολλες κλεψιες ειδικα τωρα τις γιορτες κυριως σε κοτες και διαφορα ...

stinger
06-01-12, 00:25
ριξε μια ματιά σε αυτό είναι 3g router, βάζεις κάρτα σιμ και έχεις 3g μπορείς να συνδέσεις ip κάμερες και να τις βλέπεις απο το σπίτι, με ένα μικρό κόστος κάθε μήνα απο κάποια καρτοκινιτή
http://www.ebay.com/itm/MINI-TL-WR703N-Portable-150M-802-11n-WiFi-Wireless-3G-Router-iPad-PC-Phone-/110798124989?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19cc1537bd#ht_2393wt_966
ρε τους κινέζους με 25$ ρούτερ με 3g!!
Καλά στο χωράφι τι προσπαθούν να πάρουν κάθε τόσο? κότες θέλουν να κλέψουν?:lool:
έχετε πληροφορίες για τι πρόκειται?

θα το κοιταξω...
ναι κοτες και γενικα οτι ζωντανο βρουν και μπορουν να το παρουν....δεν θα με πειραζε να παρει καποιος μια κοτα..θα την εδινα αν την ζητουσε κιολας..το προβλημα ειναι πως ερχονται με το τσουβαλι και τις παιρνουν ολες η οσες πιασουν...διοτι το βραδυ κουρνιαζουν ολες μαζι. το χειροτερο ειναι πως μου κοβουν και την περιφραξη..

picdev
06-01-12, 00:25
νομίζω οτι το μοντεμάκι είναι ότι πρέπει , όπως διαβάζω έχει και μπαταρία 1.5Α
http://walsoon.manufacturer.globalsources.com/si/6008829061236/pdtl/3G-router/1046512174/TP-LINK-TL-WR703N-150M-Wireless-Mini-3G-Router.htm

παίρνεις τις πιο φτηνές ip κάμερες
παίρνεις το μοντεμ
και μία σύνδεση με ιντερνετ με 5ε το μήνα 100mb
ρυθμίζεις τη κάμερα να στέλνει email με φωτογραφία μόνο αν δει κίνηση και καθάρισες!

jomor
06-01-12, 00:32
πόσο έχει μια κότα?

stinger
06-01-12, 12:06
Δεν ειναι θεμα αξιας αλλα θεμα ποιοτητας κρεατος...δεν συγκρινονται με αυτα που πουλανε στα σουπερ μαρκετ...αυτα τα μεγαλωνω απο μικρα,ξερω τι τρωνε και ειναι πιο υγιεινα απο θεμα ποιοτητας αλλα και ποσοτητας...

jomor
06-01-12, 21:32
ρωτάω από περιέργεια, να δω τι μπάζα κάνουν κάθε φορά, μου κάνει εντύπωση να κλέβουν κότες, λες και ειμαστε στην κατοχή.. τώρα θα μου πεις έτσι όπως εχει γίνει κατάσταση, χουντοκατοχή έχουμε...

taxideytis
07-01-12, 16:12
....ένα μικρό λάκκο με μυτερά παλούκια μέσα...ίσα ίσα να στραβοπατήσει...
...και στείλτον στον λάκκο...δηλαδή προσκάλεσέ τον...δελέασέ τον...:001_smile:

stinger
07-01-12, 19:32
τελικα θα παρω αυτες τις καμερες απο ελλαδα http://www.e-anagnostou.gr/%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%82-ir-%CE%B1%CF%83%CF%85%CF%81%CE%BC.%CE%B1%CE%BD%CE%B1% CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B4%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF %82-%CE%AD%CE%B3%CF%87%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%AC%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CF%85%CF%80%CE%AD%CF%81%CF%85%CE%B8%CF%81%CE%B1-ir-led-cm420-%CE%AD%CE%B3%CF%87%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B7-%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B2%CF%81%CE%BF%CF%87%C E%B7-%CE%BA%CE%AC%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1,-%CF%86%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82-3.6mm,420-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CF%8E%CE%BD-p-14782.html

και αυτο το καταγραφικο απο εξωτερικο διοτι δεν το βρισκω εδω http://www.ebay.co.uk/itm/120744331497?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

δεν αξιζει να δωσω παραπανω λεφτα,,..
πως μπορω να υπολογισω τι καταναλωση ρευματος θα εχουν οι καμερες και το αντιγραφικο επειδη θα δουλεψουν με μπαταρια???

picdev
07-01-12, 19:55
όλα 12volt είναι, οι κάμερες το βράδυ με τα ir on λογικά θέλουν το πολύ 0.5Α η μία.
θες μεγάλη μπαταρία, αν υπολογίσεις οτι η νύχτα είναι 12 ώρες σχεδόν θες 12Α μπαταρία τουλάχιστον για μία μέρα

stinger
07-01-12, 20:02
εχω μπαταρια αυτοκινητου 60Α η οποια την ημερα φορτιζει με ηλιακη πλακα....αν τραβηξω απευθειας ρευμα απο την μπαταρια για την τροφοδοτηση τους θα υπαρξει προβλημα???

picdev
07-01-12, 20:44
οχι δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, αρκεί να βάλεις και μία ασφάλεια 2Α και για τα 3, νομίζω είναι αρκετή.
δεν νομίζω να χρειάζεται κάτι άλλο, να δούμε τι θα πει και κανένας ηλεκτρονικός
Το θέμα ειναι πόσο θα φορτίζει, τι πανελ εχεις?

stinger
07-01-12, 20:52
ναι ας μας πει κι ενας ηλεκτρονικος...εχω πανελ 18v -40w για την φορτιση της μπαταριας...

taxideytis
08-01-12, 21:41
αν θέλεις τις κάμερες μόνο για την νύχτα πάρε και φορτιστή με νυκτερινή λειτουργία...έτσι με το που πέφτει ο ήλιος θα ενεργοποιούνται οι κάμερες και έτσι θα κάνεις και οικονομία την ημέρα...
επίσης βάλε ένα δεκαεύρο κολλημένο σε κοντρα πλακέ θαλάσσης σε φωτιζόμενο σημείο το βράδυ και απο κάτω ένα δόκανο....:001_rolleyes:

taxideytis
08-01-12, 21:48
αλλά απο οτι έιδα η κάμερά σου καταναλώνει ένα αμπέρ την ώρα...άρα θές τον χειμώνα χ12 ώρες σκοτάδι 12 αμπερώρια την ώρα ανα κάμερα...
το 40αρι πάνελ κατεβάζει με ηλιοφάνεια 40 /12 = 3 αμπερ την ώρα χ 10 ώρες τον χειμώνα (αν έχεις ήλιο)...έισαι οριακά με την μπαταρία...ειδικά που έιναι και αυτοκινήτου...βρές καμμία μεγαλύτερη έι δυνατόν απο τρακτέρ εκεί στα 200 Αμπερ και ακόμα ένα πάνελ...
και βάλε δύο δόκανα...εκεί που δεν βλέπουν οι κάμερες...διότι στο σκοτάδι τα led φαινονται απο τα 60 μέτρα...
...τώρα έιδα οτι έχεις και καταγραφικό...οπότε θές και άλλη μπαταρία χ 2 πάνελ...αυτός ο σκληρός εχει κατανάλωση...

δεν βάζεις και τρίτο δόκανο;

picdev
08-01-12, 21:58
10 ώρες ηλιοφάνεια είναι πολύ ειδικά για το χειμώνα,
σε ένα άθρο που είχα διαβάσει νομίζω οτι το καλοκαίρι βάζουν 7 ώρες.
θες άλλο ένα τέτοιο πανελ για να είσαι καλλημένος

Georges
06-02-12, 10:47
Έχω την εντύπωση, ότι κάποιες κάμερες αν τροφοδοτηθούν πάνω από 12,5 Volt τις παίρνει ο διάολος. Η μπαταρία που θα χρησιμοποιήσεις, έχει τάση 13,8 Volt σε πλήρη φόρτιση... για τσέκαρέ το...

MacGyver
21-02-12, 21:23
Δεν είπες, τι έγινε τελικά;
Είχα και εγώ κάποια ανάλογα θέματα παραβατικής συμπεριφοράς.
Τελικά πιάστηκε ο 'λαγός' στο 'δόκανο'.
Είναι άνθρωπος που βοηθήθηκε στο παρελθόν από μένα !
Επαληθεύτηκε για μια ακόμα φορά το ρητό: ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος

picdev
21-02-12, 21:39
τι σου έκανε εσένα?
και τι δόκανο χρισημοποιήσες ?

MacGyver
21-02-12, 21:58
Ζημιές στο αυτοκίνητο..
Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει απόσταση και είχα πρόβλημα με ασύρματες κάμερες κ.α.
Τελικά έβαλα μία μικρή ασπρόμαυρη ενσύρματη!
Σύνδεση στο pc σε μια παλιά TV κάρτα και όλα καλά!!!

jomor
21-02-12, 22:25
δεν ειναι ωραίο συναίσθημα που κατάφερες και τον τσίμπησες τον μπινέ?

πώς το χειριστηκες μετά? έκανες τίποτα?

picdev
21-02-12, 22:25
μα καλά είχε κάτι μαζί σου και τα έκανε αυτά?

jomor
21-02-12, 22:33
ζήλια, κόμπλεξ, μικρό πέος, άβυσσος η ψυχή...

MacGyver
21-02-12, 22:37
δεν ειναι ωραίο συναίσθημα που κατάφερες και τον τσίμπησες τον μπινέ?
πώς το χειριστηκες μετά? έκανες τίποτα?

- Δεν πρόλαβα να συνειδητοποιήσω, είναι σημερινό το θέμα !
Εξάλλου η εκδίκηση είναι κρύο πιάτο...

μα καλά είχε κάτι μαζί σου και τα έκανε αυτά?

- Ζηλοφθονία !!!
- Αλλά η χειρότερη ζημία που μου έκανε είναι ότι εξαιτίας του και εξαιτίας μιας άλλης περίπτωσης στη δουλειά, έχασα πλήρως την εμπιστοσύνη μου στους ανθρώπους !!

MacGyver
21-02-12, 22:42
Πάντως ηρέμησα κατά κάποιο τρόπο, όσο και αν ακούγεται παράξενο !!
Όταν δεν ήξερα ποιος ήταν, υποπτευόμουν τους πάντες και τα πάντα, τους έβλεπα με στραβό μάτι όλους.

jomor
21-02-12, 23:05
Εξάλλου η εκδίκηση είναι κρύο πιάτο...


- Αλλά η χειρότερη ζημία που μου έκανε είναι ότι εξαιτίας του και εξαιτίας μιας άλλης περίπτωσης στη δουλειά, έχασα πλήρως την εμπιστοσύνη μου στους ανθρώπους !!

καλωσήλθες στο club..

ΤΟΛΗΣ1717
23-02-12, 02:24
αλλά απο οτι έιδα η κάμερά σου καταναλώνει ένα αμπέρ την ώρα...άρα θές τον χειμώνα χ12 ώρες σκοτάδι 12 αμπερώρια την ώρα ανα κάμερα...
το 40αρι πάνελ κατεβάζει με ηλιοφάνεια 40 /12 = 3 αμπερ την ώρα χ 10 ώρες τον χειμώνα (αν έχεις ήλιο)...έισαι οριακά με την μπαταρία...ειδικά που έιναι και αυτοκινήτου...βρές καμμία μεγαλύτερη έι δυνατόν απο τρακτέρ εκεί στα 200 Αμπερ και ακόμα ένα πάνελ...
και βάλε δύο δόκανα...εκεί που δεν βλέπουν οι κάμερες...διότι στο σκοτάδι τα led φαινονται απο τα 60 μέτρα...
...τώρα έιδα οτι έχεις και καταγραφικό...οπότε θές και άλλη μπαταρία χ 2 πάνελ...αυτός ο σκληρός εχει κατανάλωση...

δεν βάζεις και τρίτο δόκανο;

Έτσι ακριβώς είναι φιλέ μου έκανες το καλύτερο υπολογισμό