PDA

Επιστροφή στο Forum : φισάκι καλωδίου



zoran
05-01-12, 23:59
Θέλω να επεκτείνω το καλώδιο παροχής ρεύματος του θερμοπομπού μου γιατί δεν φτάνει στη μπρίζα. Άνοιξα λοιπόν τη συσκευή για να δω που καταλήγει το καλώδιο της κεντρικής παροχής ώστε να αγοράσω το αντίστοιχο μακρύτερο κλπ κλπ. Επισυνάπτω τις φωτός που δείχνουν την κατάληξη, αλλά δεν έχω ιδέα το καφέ καλώδιο αλλά και το μπλέ πως θα τα αφαιρέσω από τα φισάκια τους! Δεν κουνιούνται ούτε μπρος, ούτε πίσω. Στη δεξιά φωτό φαίνεται (λίγο θολά)πως είναι από μπροστά.
27403

Να ρωτήσω το κίτρινο-πράσινο είναι η γείωση;

στεφανος μιχαλης
06-01-12, 00:17
αυτά τα φις είναι πατημένα και να το βγάλεις το καλώδιο δεν θα κουμπώσει καλά το καινούργιο... οπότε μαζί με το καλώδιο πάρε και απο αυτά.. το κίτρινο πράσινο είναι γείωση.

zoran
06-01-12, 00:21
οπότε μαζί με το καλώδιο πάρε και απο αυτά..
από ποιά να πάρω; και εάν εννοείςτα φισάκια, πως θα ξέρω πως θα ταιριάζουν/κουμπώσουν στο αρσενικό που φαίνεται στο βάθος; έχουν universal διαστάσεις;

στεφανος μιχαλης
06-01-12, 00:24
επειδή την ονομασία τους δεν την ξέρω το καλύτερο είναι να το πάρεις μαζί σαν δείγμα όλο μαζί καλώδιο και τα φίς!!

plouf
06-01-12, 00:24
το κιτρονο πρασινο εινα ιη γειωση .. πραγματι
για να ρωτάς αυτά όμως καταλαβαίνω ότι έχεις οχι και τόσο μεγαλες γνώσεις στα ηλεκτρολογικά ..

για ποιο λόγο δεν παίρνεις μια μπαλαντέζα ? απλη έυκολη οικονομική λυση http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=509

(θα τις βρεις στα ηλεκτρολογαδικα και τα μεγαλα σουπερ μαρκετ...)

zoran
06-01-12, 00:25
σαν λύση θα έβλεπες να κόψω το καλώδιο και να το ματίσω με επέκταση καλωδίου ίδια ή είναι παρακινδυνευμένο;

zoran
06-01-12, 00:28
ναι σευχαριστώ δεν έχεις και άδικο, δεν τάχω τα θεωρητικά αλλά πιάνουν τα χέρια μου και νομίζω πως θα τα καταφέρω, όσο για τη μπαλαντέζα ναι οκ είναι κ η πιό γρήγορη λύση αλλά δεν είναι όμορφη (οι επεκτάσεις για το σούκο είναι ογκώδεις)

zoran
06-01-12, 00:28
το κιτρονο πρασινο εινα ιη γειωση .. πραγματι
για να ρωτάς αυτά όμως καταλαβαίνω ότι έχεις οχι και τόσο μεγαλες γνώσεις στα ηλεκτρολογικά ..

για ποιο λόγο δεν παίρνεις μια μπαλαντέζα ? απλη έυκολη οικονομική λυση http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=509

(θα τις βρεις στα ηλεκτρολογαδικα και τα μεγαλα σουπερ μαρκετ...)
ναι σευχαριστώ δεν έχεις και άδικο, δεν τάχω τα θεωρητικά αλλά πιάνουν τα χέρια μου και νομίζω πως θα τα καταφέρω, όσο για τη μπαλαντέζα ναι οκ είναι κ η πιό γρήγορη λύση αλλά δεν είναι όμορφη (οι επεκτάσεις για το σούκο είναι ογκώδεις)

plouf
06-01-12, 00:28
όχι μάτιση..
αν θες κόψιμο βάζεις κλέμενς, προσεκτικό βίδωμα κτλ, και αρκετη ταινία γύρω τους μετά...

..συνεχίζω ναπιστεύω πάντως οτι η μονή μπαλαντέζα είανι έυκολο και οικονομικο :-)

zoran
06-01-12, 00:29
επειδή την ονομασία τους δεν την ξέρω το καλύτερο είναι να το πάρεις μαζί σαν δείγμα όλο μαζί καλώδιο και τα φίς!!
σαν λύση θα έβλεπες να κόψω το καλώδιο και να το ματίσω με επέκταση καλωδίου ίδια ή είναι παρακινδυνευμένο;

στεφανος μιχαλης
06-01-12, 00:29
εξαρτάτε κατ πόσο πιάνουν τα χέρια σου είναι κατι πολύ απλό αλλα μπορεί να γίνει επικίνδυνο... δες και τη λύση που σου λέει ο plouf... απλα εγω σου απάντησα πιο πάνω ακριβώς σε αυτο ποθ ρώτησες

zoran
06-01-12, 00:29
όχι μάτιση..
αν θες κόψιμο βάζεις κλέμενς, προσεκτικό βίδωμα κτλ, και αρκετη ταινία γύρω τους μετά...

..συνεχίζω ναπιστεύω πάντως οτι η μονή μπαλαντέζα είανι έυκολο και οικονομικο :-)
συμφωνώ αλλά δεν είναι όμορφη λύση

zoran
06-01-12, 00:31
εξαρτάτε κατ πόσο πιάνουν τα χέρια σου είναι κατι πολύ απλό αλλα μπορεί να γίνει επικίνδυνο... δες και τη λύση που σου λέει ο plouf... απλα εγω σου απάντησα πιο πάνω ακριβώς σε αυτο ποθ ρώτησες
εντάξει πόσο δύσκολο και επικύνδυνο να είναι; ολόιδιες συνδέσεις θα κάνω

στεφανος μιχαλης
06-01-12, 00:33
δεν είναι δύσκολο απλά κάντο σωστά... να πέρεις καινούργια φις και ολα οκ να τα πατησεις καλά με μία πένσα και όλα οκ!!!!

plouf
06-01-12, 00:34
μην το πολυαναλύουμε ενοει ο προγηγουμενος να βάλεις κλεμενς... και προσοχη φυσικά

zoran
06-01-12, 00:36
δεν είναι δύσκολο απλά κάντο σωστά... να πέρεις καινούργια φις και ολα οκ να τα πατησεις καλά με μία πένσα και όλα οκ!!!!
Καυκάς, Κωνσταντακάτος κλπ θα έχουν τέτοια φισάκια σαν αυτά που θέλω ή πρέπει να πάω σε μαγαζάκι με ηλεκτρονικά;

στεφανος μιχαλης
06-01-12, 00:41
δεν ξέρω απο αθήνα... αλλα όλα τα μαγαζιά με ηλεκτρολογικά έχουν..... μέχρι και εδω στη ρόδο ποσο μάλλον αθήνα

zoran
06-01-12, 00:41
ok thanx guys

nikolaras
06-01-12, 10:40
Zoran μαζί με τα κλιπς αγόρασε και μια πρέσα καλωδίων για να κάνεις σωστά τη δουλειά σου....
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=17577&cat=605&page=1

zoran
07-01-12, 17:44
Λοιπόν, βρήκα καλώδιο και ακροδέκτες κατάλληλους, τους πρέσαρα με τη ψιλή πένσα που είχα και όσον αφορά το πλαστικό περίβλημα που δεν είχαν οι συγκεκριμένοι ακροδέκτες, ο μάστορας μου έδωσε ένα υλικό που όταν το ζέσταινα με φωτιά, συρικνωνόταν και έπαιρνε τη μορφή που φαίνεται στη φωτογραφία. Οπότε όλα καλά, τώρα για το εάν θα λειτουργήσει ή θα ψηθώ αυτό θα το δούμε όταν το συναρμολογήσω, ευχαριστώ άπαντες που είπαν γνώμες, συμβουλές και λύσεις!

zoran
07-01-12, 21:08
για να συνδέσω τα καλώδια τώρα στο σούκο φις, τη γείωση τη βάζω στο κεντρικό βιδάκι που δεν αντιστοιχεί σε πύρο που μπαίνει σε μπρίζα έτσι;

στεφανος μιχαλης
07-01-12, 21:11
σωστός εκεί παει

soulhealer
09-01-12, 11:17
θα μπορούσες επίσης να πας με δείγμα από το καλώδιο με τον ακροδέκτη που πάει στον θερμοπομπό, σε ένα κατάστημα ηλεκτρολογικού υλικού, και να ζητήσεις να σου φτιάξουν ένα μακρύτερο καλώδιο για τα μέτρα που θες αλλά και έτοιμο με τα φισάκια του.. οπότε μια χαρά δουλειά θα έκανες

FILMAN
09-01-12, 16:21
Έτσι για την ιστορία, αυτά τα φισάκια λέγονται FASTON.

zoran
09-01-12, 23:46
Έτσι για την ιστορία, αυτά τα φισάκια λέγονται FASTON.
και με την ονομασία FASTON νομίζω πως μπορεί να κλείσει αυτό το thread, ευχαριστώντας θερμότατα τους φίλους που όπως πάντα λένε τη γνώμη/συμβουλή τους για τα διάφορα θέματά μου
thanx guys :thumbup: