PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρολογικό σχέδιο BMS σπιτιού



rch
06-01-12, 11:47
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά με υγεία, λεφτά και ότι καλύτερο.
Θα ήθελα αν έχει κάποιος ένα ηλεκτρολογικό σχέδιο για "έξυπνο σπίτι" ή ένα σχέδιο που να περιέχει συστήματα για εξοικονόμηση ενέργειας - που όπως έχω καταλάβει αρκετοί ασχολούνται με δαύτα στο φόρουμ.

manthos3
06-01-12, 12:47
Καλή χρονία.Εγώ ασχολούμε με κτιριακούς αυτοματισμόυς KNX (instabus),αλλά δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο σχέδιο για κάθε σπίτι ο αυτοματισμός προσαρμόζετε στης απαιτήσεις του πελάτη,και το οικονομικό κόστος.Η βασική τοπολογία του ΚΝΧ είναι όλες οι ισχυρές γραμμές πρίζε,φώτα,κουζίνα.κ.α πηγαίνουν κατευθείαν στον πίνακα,και σε όλους τους διακόπτες το καλώδιο του instabus YCYM 2x2x0,8 απο τον έναν στον άλλο σε σειρά.Περιέγραψε τι ακριβός θες να κάνεις μήπως μπορώ να σε βοηθήσω.

rch
06-01-12, 17:45
Βασικά θέλω ένα οποιοδήποτε σχέδιο εγκατάστασης (μεζονέτας πχ) για να το παρουσιάσω σε μια εργασία.
Είτε καλωδίωση κτηρίου είτε το μονογραμμικό του πίνακα.
Αλλά απ ' ότι μου έχουν πει και στην σχολή οι ηλεκτρολόγοι δουλεύουν χωρίς σχέδιο Οο.

soulhealer
09-01-12, 11:08
μάνθο με τι πρόγραμμα δουλεύεις για τον σχεδιασμό?? rch νομίζω ότι σε ενδιαφέρει πιο πολύ να εξηγήσεις το σχέδιο που θα έχεις στα χέρια σου παρά ένα σχέδιο μεζονέτας..
Αυτό που θέλω να πώ ότι αν φτιάξεις σε ένα χαρτί 2 δωμάτια και συμβολίσεις επάνω 2 πρίζες ,2 φώτα και 2 παγίδες συναγερμου/πυρασφάλειας θα βόλευε.. Πάντως όπως και να έχει ο Μάνθος αφού ασχολείται πιθανόν να μπορεί να σε εξυπηρετήσει με ένα έτοιμο σχέδιο, αλλά το συμαντικό είναι να ξέρεις να διαβάζεις το σχέδιο

rch
09-01-12, 16:40
μάνθο με τι πρόγραμμα δουλεύεις για τον σχεδιασμό?? rch νομίζω ότι σε ενδιαφέρει πιο πολύ να εξηγήσεις το σχέδιο που θα έχεις στα χέρια σου παρά ένα σχέδιο μεζονέτας..
Αυτό που θέλω να πώ ότι αν φτιάξεις σε ένα χαρτί 2 δωμάτια και συμβολίσεις επάνω 2 πρίζες ,2 φώτα και 2 παγίδες συναγερμου/πυρασφάλειας θα βόλευε.. Πάντως όπως και να έχει ο Μάνθος αφού ασχολείται πιθανόν να μπορεί να σε εξυπηρετήσει με ένα έτοιμο σχέδιο, αλλά το συμαντικό είναι να ξέρεις να διαβάζεις το σχέδιο

Έχω δουλέψει το 4M και απότι ξέρω έχει υποστήριξη για PLC. Απλά το ήθελα για να κάνω ένα powerpoint για μια εργασία και έλεγα μπας και έιχε κάποιος έτοιμο να μην κάτσω να φτιάχνω, γτ βασικά δεν έχω γνώσεις κατασκευής κτιρίων. Αυτά.

soulhealer
09-01-12, 17:21
σε αυτό μήπως βοηθήσει το visio.. έχει έτοιμα κομμάτια πόρτες τοίχους κλπ.. και τα βάζεις όπως θες εσύ.. αυτά μέχρι να βρεθεί κάποιος να σε βοηθήσει