PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με τηλέγραφο.



G-COM
06-01-12, 21:53
Καλησπέρα σε όλους.Εύχομαι να έχετε μια καλή και δημιουργική χρονιά.
Ελπίζω κατ'αρχήν να είμαι στη σωστή ενότητα.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με έναν τηλέγραφο.Είναι της SIEMENS & HALSKE,της πρώτης εταιρίας του Siemens που αργότερα εγινε η γνωστή εταιρία.Κατασκεύαζε αρχικά τηλέγραφους και αργότερα επεκτάθηκε και αλλού.Έχω ήδη ψάξει στο internet για πληροφορίες αλλά δεν μπόρεσα να βρω ακριβώς το μοντέλο.Αν κάποιος αναγνωρίζει τα μέρη του τηλέγραφου (ίσως ένας ραδιοερασιτέχνης ή συλλέκτης) να με/μας διαφωτίσει.Απ'ότι διάβασα λειτουργούσε με δύο ηλεκτρομαγνήτες και αφού είχε συνδεθεί στο τηλεφωνικό δίκτυο γύριζαν και τα γρανάζια και έβγαινε το μήνυμα στο χαρτί.Το εντυπωσιακό είναι πως μετά από τόσα χρόνια που δεν έχει τροφοδοσία από το δίκτυο όταν γυρνάω το διακόπτη που έχει γυρνάνε τα γρανάζια χωρίς να είναι συνδεδεμένος πουθενά!
Αν γίνεται θα ήθελα να μάθω αν για εκπαιδευτικούς λόγους θα μπορούσε να συνδεθεί σε κάποιο δίκτυο τηλεφωνίας (έστω και πειραματικό) και τον τρόπο που μπορεί να γίνει αυτό σύμφωνα με τις επαφές που υπάρχουν.
Τέλος θα ΄θελα να μάθω αν ξέρετε πόσο μπορεί να κοστίζει ένας τέτοιος τηλέγραφος και αν υπάρχουν κάποια site που να μπορούν να τον αξιολογήσουν δωρεάν.
Ο τηλέγραφος έχει τον δέκτη και τον πομπό (morse key νομίζω λέγεται) τα οποία δεν ήταν μαζί αρχικά και δεν γνωρίζω ούτε εγώ αν είναι από τον ίδιο τηλέγραφο (ο πομπός).
Υ.Γ. : Πιστεύετε ότι θα έπρεπε να βρω κάτι ώστε να τον γυαλίσω και να δείχνουν πιο ωραία τα μέταλλα;Και αν ναι ξέρετε κάποιο προϊόν;

Σας ευχαριστώ εκ των των προτέρων.
Γιώργος.

G-COM
06-01-12, 21:59
Και μερικές ακόμα φωτογραφίες (δεν είναι πολύ καλές αλλά δεν έχω ψηφιακή).
Φαίνεται εσωτερικά ο μηχανισμός και τα γρανάζια.

G-COM
06-01-12, 22:03
27441
Θέλω να βάλω και ένα βιντεάκι που τράβηξα(.wmv) πως μπορώ;

p.gabr
07-01-12, 18:49
Γιωργο συγχαρητηρια για το σπανιο αυτο κομματι
Περισσοτερα δεν γνωριζω
Γινε μελος στο youtube,δεν ειναι δυσκολο και ανεβασε το βιντεο
Περιμενουμε
Εαν δεν τα καταφερεις ξαναρωτα απο εδω
Αλληθεια ομως πως το αποκτησες;
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥ Ο.Σ.Ε

G-COM
07-01-12, 21:21
Ευχαριστώ για την απάντηση.Τον τηλέγραφο μου τον χάρισε ένας καλός φίλος εδώ και αρκετό καιρό, που ξέρει πόσο μου αρέσουν τα παλιά αντικείμενα και τον είχε παρατημένο στην αποθήκη του.
Βρήκα τελικά κάποιες πληροφορίες σε σελίδες δημοπρασιών και ένα τέτοιο κομμάτι σε άριστη κατάσταση φτάνει και τα 300-700 ευρώ (πληροφοριακά και μόνο).Απ'ότι είδα πρέπει να είναι περίπου του 1885 και όντως τα περισσότερα site αναφέρουν τέτοια κομμάτια ως τηλέγραφους που ήταν σε σιδηροδρομικούς σταθμούς αλλά είδα ότι υπάρχουν και άλλα αντικείμενα που τους πλαισίωναν.Μοιάζει πάντως με αυτό: http://www.bonhams.com/eur/auction/15617/lot/43/ .Αν κάποιος διαβάσει τα χαρακτηριστικά και ειδικά για τα πηνία ας δώσει κάποιες πληροφορίες.

p.gabr
07-01-12, 21:31
Ωραιους φιλους εχεις βρε Γιωργο

Εχεις βαλει ενα σωρο φοτο και καμια δεν απεικονιζει ολοκληρο το αντικειμενο
Για τα πηνια τι θες να μαθεις δεν καταλαβαινω;
Πληροφοριες για πως δουλευει θα βρεις λιγες στην βικυπαιδεια (http://el.wikipedia.org/wiki/Τηλέγραφος)

G-COM
07-01-12, 22:48
Δεν μπορούσα να το τραβήξω με τη webcam καλά αλλά θα προσπαθήσω να βρω ψηφιακή.Στη σελίδα που έδωσα λέει για τα πηνία: open 7/5Uf coils και δεν μπόρεσα να το καταλάβω.
Να και το βιντεάκι
http://www.youtube.com/watch?v=9H4I1xMhR44.