PDA

Επιστροφή στο Forum : καλώδιο σε σουβεντεπί



zoran
07-01-12, 21:40
Θέλω να περάσω ένα καλώδιο καταμήκους ενός σουβαντεπί, εκτός απο τη λύση "καρφάκι με πλαστικό U" ή δεν γνωρίζω πως το λένε τι άλλη λύση θα προτείνατε, κάτι καλαίσθητο... σιλικόνη ίσως;

grinderyt
07-01-12, 21:43
Το καλυτερο νομιζω οτι ειναι η ζεστη σιλικονη (θερμοκολλα).

wizard_xrc
07-01-12, 21:46
Ένα κανάλι ηλεκτρολογικό ίσως ?
Αυτά έχουν και αυτοκόλλητο από την πίσω μεριά, οπότε ουτε κάρφωμα ούτε σιλικόνες θέλει.
Επίσης υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε μεγέθη ανάλογα με το πόσα και τί καλώδια θες να περάσεις.
27474

zoran
07-01-12, 21:47
Το καλυτερο νομιζω οτι ειναι η ζεστη σιλικονη (θερμοκολλα).
ποιά η διαφορά αυτής με τη σιλικόνη που είναι στα σωληνάρια;

zoran
07-01-12, 21:49
Ένα κανάλι ηλεκτρολογικό ίσως ?
Αυτά έχουν και αυτοκόλλητο από την πίσω μεριά, οπότε ουτε κάρφωμα ούτε σιλικόνες θέλει.
Επίσης υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε μεγέθη ανάλογα με το πόσα και τί καλώδια θες να περάσεις.
27474
thanx αλλά ένα καλώδιο θέλω να περάσω οπότε το κανάλι ίσως είναι overkill, αφού ένα καλώδιο δεν θα φαίνεται άσχημο (εάν ήταν περισσότερα ναι θα συμφωνούσα με το κανάλι)

grinderyt
07-01-12, 22:28
Η ζεστη που ειναι σε ραβδο και την δουλευεις με ηλεκτρικο πιστολι στερεοποιειται αμεσως και δεν περιμενεις να πηξη οπως η αλλη

orck
07-01-12, 22:30
Αυτη που ειναι σε σωληναριο ειναι η σιλικονη ενω οι ραβδοι με το πιστολι στο ρευμα ειναι η θερμοκολλα. Καμια σχεση με σιλικονη.
Θερμοκολλα θες για αυτην την δουλεια.

john micros
07-01-12, 23:14
η πιο σωστή για μένα λύση είναι το καναλάκι.....υπάρχουν πολύ ψιλά και διακοσμητικά καναλάκια τύπου ντεκόρ που δίνουν ωραία διακόσμηση
η θερμοκολλα ξεκολλα με τον καιρό, ασε που σε ορισμενα σημεια θα σου βγαλει και το χρωμα του τοιχου.
σκέτο καλώδιο με καρφάκι δεν προτείνω γιατί η σκόνη που θα μαζέψει μεταξύ τοίχου και καλωδίου θα γίνει μαύρη και θα φαίνεται πολύ άσχημα.ασε που ειναι για συνεργεία αυτοκινήτων.
ρίξε πρώτα μια ματιά σε μαγαζιά για τα διακοσμητικά καναλάκια, και μετά αποφασίζεις.

passer07
07-01-12, 23:34
να ρωτήσω κ εγώ ? οταν βάζουνε επαφές για συναγερμό τα καλώδια δεν τα κολλούν με θερμοκόλλα κ μετα τα καλύπτουν με στοκο? (εκεινο το ασπρο ).Δεν θα μπορουσε να το κάνει κ χαμηλά ?

john micros
08-01-12, 00:26
να ρωτήσω κ εγώ ? οταν βάζουνε επαφές για συναγερμό τα καλώδια δεν τα κολλούν με θερμοκόλλα κ μετα τα καλύπτουν με στοκο? (εκεινο το ασπρο ).Δεν θα μπορουσε να το κάνει κ χαμηλά ?

τα καλυπτη με θερμοκολλα γιατι αν βραχυκυκλώσουν θα ανοιγη παλι τον τοιχο.......οσο γι τον στοκο ....μετα απο δυο μήνες θα εχεις την εμφάνιση συνεργείου. ο κάθε ενας κάνει τις επιλογές του αφου δει κάπου αλλου πως ειναι απο θεμα εμφάνισης και λειτουργικότητας.

stafidas
08-01-12, 10:58
Στερεώνεις σε κάποια σημεία το καλώδιο με θερμοκόλλα και μετά περνάς από πάνω μια στρώση σιλικόνης ή στόκου. Το αφήνεις να στεγνώσει και μετά το βάφεις στο χρώμα του τοίχου και είναι σαν να μην υπάρχει...

john micros
08-01-12, 11:08
Στερεώνεις σε κάποια σημεία το καλώδιο με θερμοκόλλα και μετά περνάς από πάνω μια στρώση σιλικόνης ή στόκου. Το αφήνεις να στεγνώσει και μετά το βάφεις στο χρώμα του τοίχου και είναι σαν να μην υπάρχει...

θα το δοκιμάσω και αυτό αγαπητέ και θα δούμε. πάντως αυτοί οι στόκοι είναι απελπισία όπου χρησιμοποιηθούν.

Airwolf30
08-01-12, 11:11
θεωρώ οτι κανάλι είναι καλύτερη ιδεά. Μπορείς ακόμα και να το βάψεις το ίδιο χρώμα με το τοίχο σου και θα είναι πιο διακριτικό αν και σε αυτά υπάρχουν διάφοροι χρωματισμοί.

stafidas
08-01-12, 14:26
πάντως αυτοί οι στόκοι είναι απελπισία όπου χρησιμοποιηθούν.
Υπάρχουν στόκοι που κάνουν καλή δουλειά χωρίς να σκάνε μετά από κάποιο χρόνο. Αν πάντως έχεις αμφιβολίες για τον στόκο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις σιλικόνη που μπορείς να την βάψεις μετά (αντιμουχλική κατα προτίμηση).

john micros
08-01-12, 14:52
Υπάρχουν στόκοι που κάνουν καλή δουλειά χωρίς να σκάνε μετά από κάποιο χρόνο. Αν πάντως έχεις αμφιβολίες για τον στόκο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις σιλικόνη που μπορείς να την βάψεις μετά (αντιμουχλική κατα προτίμηση).
τα εχω δοκιμάσει αγαπητέ γιατί εχω τραγικο πρόβλημα με το πλήθος γραμμών που χρειάζομαι, αλλα σε περίπτωση που τραβηχτούν κάπως πιο δυνατά τα καλώδια , για κάποιο λόγο,ξεκολλουν μαζί με το χρώμα που είναι κολλημένα .ασε που δεν κάνουν σωστό τερματισμό ,μπριζες,φις κ.λ.π.
παρ'ολο που είχα βάλει και στόκο ακριλικό είχα σκασίματα.με την σιλικονη ,απλώς γέμισα τον κόσμο με αυτήν παρ'ολο που είχα βάλει πετρέλαιο στο δάχτυλο.
με τα καλώδια που χρειάζομαι, είναι αδύνατον να περαστούν σε οποιονδήποτε τοίχο, οπότε εγκατέλειψα και βάζω κανάλια.

picdev
08-01-12, 15:00
δηλαδή μπορεί να μπει καλώδιο 6κάναλο και μετά να μπει σιλικόνη απο πάνω και να μην φαίνεται?

GSR600
08-01-12, 15:07
Η προταση μου ειναι ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΑΚΡΥΛΙΚΗ ΒΑΦΟΜΕΝΗ http://www.raliera.gr/category/185--.aspx μετα το βαψιμο με το ιδιο χρωμα του τοιχου δεν φαινετε καθολου.Αρκει βεβαια να την στρωσεις ομοιομορφα.

jomor
08-01-12, 15:27
υπάρχει βαφόμενη στοκοσιλικόνη που ειναι ιδανική για τετοιες περιτπώσεις. Ο στόκος σκάει, συρικνώνεται κατά το στέγνωμα και κάνει ρωγμές στην επαφή με ξένες επιφανειες όπως η επένδυση ενός καλωδίου. Είναι μόνο για σπατουλάρισμα. Η απλή σιλικόνη δεν βάφεται και σε κάποιες περιπτώσεις μουχλιάζει κι όλας. Στοκισιλικόνη βαφόμενη, στα χρωματοπωλεία ξέρουν.

stafidas
08-01-12, 15:52
Νομίζω τελικά πως μιλάμε για το ίδιο προϊόν... είτε το πεις "σιλικόνη που μπορείς να την βάψεις μετά", είτε "ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΑΚΡΥΛΙΚΗ ΒΑΦΟΜΕΝΗ", είτε "βαφόμενη στοκοσιλικόνη". Συμφωνώ στο ότι ο στόκος σκάει, συρικνώνεται και δημιουργεί ρωγμές, αλλά έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν ένα είδος στόκου που δεν τα είχε αυτά τα προβλήματα. Δυστυχώς δεν θυμάμαι μάρκα ή και πως λεγόταν. Εν πάσει περιπτώσει... σιλικόνη βαφόμενη είναι μια χαρά λύση για την συγκεκριμένη περίπτωση.

Φίλε Γιάννη (john micros)... εγώ όταν δουλεύω σιλικόνη βάζω στο δάχτυλο μου υγρό κρεμοσάπουνο (αντί για πετρέλαιο). Είμαι αρκετά ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Δοκίμασε το αν θέλεις... :)
Πάντως αν εσύ δουλεύεις με πολλά καλώδια, τότε σίγουρα το κανάλι είναι προτιμότερη λύση. Αυτή η λύση της σιλικόνης που ανέφερα, είναι για την περίπτωση του ενός καλωδίου μόνο. Το έχω κάνει σε 2 σπίτια και πραγματικά ΔΕΝ το καταλαβαίνεις ότι υπάρχει.

marios814
08-01-12, 16:16
Πριν λιγες μερες με απασχολησε παρομοιο θεμα. Ηθελα να περασω καλωδιο 3χ1 και ενα ομοαξωνικο 75 ωμ. Σε καταστημα ηλεκτρολογικου υλικου καναλακι περιπου 1χ1 ισως και μικροτερο, τα 2 μετρα 3,20 ευρω το λευκο. Σε διαφορετικο χρωμα σχεδον διπλασια τιμη. Το λευκο βαφεται ανετα με χρωμα. Πραγματικα αορατο αν και ειμαι και ψειρας. Εχει αυτοκολητο πανω του με παρα πολυ καλη εφαρμογη και στηριξη. Το καναλι ειναι μονοδρομος γιαμενα.

john micros
08-01-12, 16:17
Νομίζω τελικά πως μιλάμε για το ίδιο προϊόν... είτε το πεις "σιλικόνη που μπορείς να την βάψεις μετά", είτε "ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΑΚΡΥΛΙΚΗ ΒΑΦΟΜΕΝΗ", είτε "βαφόμενη στοκοσιλικόνη". Συμφωνώ στο ότι ο στόκος σκάει, συρικνώνεται και δημιουργεί ρωγμές, αλλά έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν ένα είδος στόκου που δεν τα είχε αυτά τα προβλήματα. Δυστυχώς δεν θυμάμαι μάρκα ή και πως λεγόταν. Εν πάσει περιπτώσει... σιλικόνη βαφόμενη είναι μια χαρά λύση για την συγκεκριμένη περίπτωση.

Φίλε Γιάννη (john micros)... εγώ όταν δουλεύω σιλικόνη βάζω στο δάχτυλο μου υγρό κρεμοσάπουνο (αντί για πετρέλαιο). Είμαι αρκετά ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Δοκίμασε το αν θέλεις... :)
Πάντως αν εσύ δουλεύεις με πολλά καλώδια, τότε σίγουρα το κανάλι είναι προτιμότερη λύση. Αυτή η λύση της σιλικόνης που ανέφερα, είναι για την περίπτωση του ενός καλωδίου μόνο. Το έχω κάνει σε 2 σπίτια και πραγματικά ΔΕΝ το καταλαβαίνεις ότι υπάρχει.

ευχαριστω αγαπητε για την λυση με το σαπουνι. ναι δυστηχως εχω προβλημα....θα ανεβαζα φωτο αλλα θα λαμβανετο σαν διαφημηση εταιρειας καλωδιων. για μενα ειναι μονοδρομος....δυστηχως.:saad:
ασ το δοκιμασει ο φιλος αυτο που λες, και αν δεν πετυχει περνα καναλι απο πανω .
δεν εχω τιποτα αλλο να προτεινω.

GSR600
08-01-12, 16:32
Εγω εννουσα κατι τετοιο: http://www.psem.gr/images/pdf/DUROSTICK_AKRILIKOS_STOKOS_.pdf

Eπισης και η λyση με το καναλι ειναι πολυ καλη αλλα το προτιμω σε περιπτωσεις στο ταβανι πισω απο το γυψινο,χωραει τελεια αυτο που αναφερει και ο marios814.

passer07
08-01-12, 17:05
Επειδή τελικά καταλαβαίνω οτι υπάρχουν πολλές γνώμες (κ αυτό ειναι ενα απο τα ωραία)
δηλαδή αν ήθελα να καλύψω καλώδιο επαφής συναγερμού ποιος θα ήταν ο ιδανικός τρόπος ?.



Πάνος

jomor
08-01-12, 17:08
τα καναλάκια με αυτοκόλλητο (εκτός του ότι είναι ακριβότερα) μετά από χρόνια ξεκολλάνε. Τα χρησιμοποιώ μόνο σε περιπτώσεις που δεν γίνεται αλλιώς, διαφορετικά χρησιμοποιώ καναλάκια με τρύπες στο πίσω μέρος για βίδες, με μικρά ούπα, σταθερά για μιά ζωή. Για μονό καλώδιο, σκέτο με θερμόκολλα. Στο χωλ μου που περασα καλώδιο συναγερμου στο σοβαντεπι και δεν ήθελα να φαίνεται απολύτως τίποτα, έσκαψα ψιλό λουκάκι και έχωσα το καλώδιο μέσα, στοκάρισα, έτριψα, έβαψα τοπικά και δεν φαίνεται απολύτως τίποτα. Αλλά ειναι πολλή δουλειά, που την κάνεις μόνο στο σπίτι σου.

jomor
08-01-12, 17:15
Φίλε Γιάννη (john micros)... εγώ όταν δουλεύω σιλικόνη βάζω στο δάχτυλο μου υγρό κρεμοσάπουνο (αντί για πετρέλαιο). Είμαι αρκετά ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Δοκίμασε το αν θέλεις... :)
.

εννοείς ότι περνάς το δάχτυλό σου με κρεμοσάπουνο για να μην κολλάει η σιλικόνη πάνω του όταν κάνεις την εφαρμογή? καλή φάση, θα το έχω υπόψη μου

patent61
08-01-12, 23:40
Στο χωλ μου που περασα καλώδιο συναγερμου στο σοβαντεπι και δεν ήθελα να φαίνεται απολύτως τίποτα, έσκαψα ψιλό λουκάκι και έχωσα το καλώδιο μέσα, στοκάρισα, έτριψα, έβαψα τοπικά και δεν φαίνεται απολύτως τίποτα. Αλλά ειναι πολλή δουλειά, που την κάνεις μόνο στο σπίτι σου.

Φαντάζομαι ότι έκανες μερακλίδικη δουλειά. Αλλά Γιάννη δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα ένα θαμμένο καλώδιο στο μέλλον, σε μια πιθανή τοποθέτηση από εσένα ή κάποιον άλλο ενός νέου καλωδίου πάνω από το σαβαντεπί; Πάντως θερμόκολλα με τίποτα ξεκολλάει με την πάροδο του χρόνου και δημιουργεί και πρόβλημα στους τοίχους.

jomor
09-01-12, 00:09
τι πρόβλημα να δημιουργήσει? στον χώρο κυριας εισόδου χύμα καλώδιο αποκλείεται να βάλω. το σπιτι ειναι δικό μου αλλά εν πάσει περιπτώσει αν κάποιος βάλει απο πάνω καλώδιο με ρόκα και τύχει και τρυπήσει το καλώδιο του συναγερμού, ασθενές σήμα είναι, πρόβλημα ασφάλειας δεν υπάρχει. Το ίδιο μπορεί να συμβεί οποτεδήποτε ανοίγουμε τρύπα στον τοίχο (τώρα που οι μπογιατζήδες σπατουλάρουν τα κουτιά διακλάδωσης και δεν βλέπεις τι πάει πού, θελει πολλή προσοχή που τρυπάς!!)