PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα προστασίας dc κινητήρα



Marios_91
07-01-12, 23:36
Ως γνωστών οι dc κινητήρες τήν στιγμή που ξεκινούν τραβάνε ένα τεράστιο ρεύμα(μπορεί να φτάσει και μερικές χιλιάδες αμπέρ),με μεγάλο κίνδυνο να καταστραφεί η μηχανή.Για να αποφευχθεί αυτός ο κίνδυνος χρησιμοποιούνται διάφορες διατάξεις για να περιορίσουν το ρεύμα του τυμπάνου μέχρις ότου να αναπτυχθεί αρκετή ΗΕΔ ,ώστε το ρεύμα του τυμπάνου να είναι μικρότερο ή ίσο του ονομαστικού.Θέλω να σχεδιάσω ένα τέτοιο κύκλωμα για έναν συγκεκριμένο κινητήρα.Υπολόγισα λοιπόν ότι θα χρειαστεί να συνδέσω σε σειρά με το τύμπανο 3 αντιστάσεις και για να τις δίωχνω θα συνδέσω παράλληλα με την κάθε μία ένα ρελέ.Οι τιμές της τάσης του τυμπάνου που θα φεύγει η καθε μία αντίσταση είναι:96V,38.4V & 15.36 V αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πώς θα ενεργοποιώ το κάθε ρελέ στην τάση που θέλω

PanosTEI
08-01-12, 00:00
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα hall effect sensor με έναν μΕ.
O αισθητήρας θα συνδέεται σε μία αναλογική είσοδο του μΕ όπου το πρόγραμμα του θα μετράει την τάση και θα ανοίγει τα αντίστοιχα ρελέ.
Βέβαια δεν νομίζω ότι αυτή η μέθοδος είναι η καλύτερη, γι 'αυτό εάν μπορεί κάποιος άλλος να δώσει μια καλύτερη λύση... :001_rolleyes:

dovegroup
08-01-12, 02:51
Χρόνια πολλά παιδιά
Για τι κινητήρες μιλάς?
Μάριε δες την λύση με thermistor.
ή και trigger με thyristor πρίν την μετατροπή σε dc αν υπάρχει η δυνατότητα.

mihalas2
08-01-12, 04:25
αν καταλαβα καλα ζητας κατι σαν .... αστεροτριγωνο (αλλα με τρια σταδια, για ομαλη εκκινηση)

μπορεις με 3 χρονικα, και τις αντιστασεις οπως ειπες

η και με pwm και 3 ρελε.

για τι αμπερ μιλας?
και τι volt?

μιχαλης

Marios_91
08-01-12, 13:35
Για να μιλάμε πιο συγκεκριμένα:Ο κινητήρας έχει ονομαστικό ρεύμα 54 Α είναι συνδεδεμένος παράλληλα και τον βάζουμε σε τροφοδοσία 240 βόλτ ,η αντίσταση τυμπάνου είναι 150 mOhm ενώ το μέγιστο ρεύμα που επιτρέπεται να περνάει είναι 135 Α.Αν μπορείτε να με βοηθήσετε για το κύκλωμα με τα ρελέ μιάς και δεν είμαι εξοικειωμένος με μΕ , θυρίστορ κτλ. αλλά και επειδή θέλω να το σχεδιάσω για εκπαιδευτικούς πιο πολύ σκοπούς και όχι για άμεση πρακτική χρήση.Ευχαριστώ :biggrin:

arkoudiaris
08-01-12, 14:45
μια θεωρητικη παντα λυση οπως ζητας ειναι να βαλεις τρια ρελε παραλληλα στις τρεις αντιστασεις οπως ειπες και αλλα τρια ρελει παραλληλα συνδεδεμενα στην ισοδυναμη ταση τυμπανου....τα ρελε που ειναι παραλληλα στην ταση τυμπανου θα ενεργοποιουνται στις αντιστοιχες τιμες της τασης που θες παραπανω και θα κλεινουν καποιες επαφες για την ενεργοποιηση των ρελε των οποιων οι επαφες ειναι παραλληλες στις αντιστασεις εκκινησης....Και το ξαναγραφω αυτο ως θεωρητικη απαντηση γιατι δεν γνωριζω πως μπορεις να τοποθετησεις ρελε που να "κοιτουν" την ταση τυμπανου. Αυτα αν μπορεσω θα ανεβασω και καποιο σχεδιο να σου δειξω ακριβως τι εννοω..
κοιτα το παρακατω το βρηκα σε καποιο βιβλιο μακαρι να βοηθα...27491

spiroscfu
08-01-12, 15:42
Η καλύτερη λύση νομίζω πως είναι η #3 του Άκη, με ένα ntc το ποιο απλό ή ποιο σύνθετα με pwm η thyristor/triac.


Υ.γ.
Για υπολόγισε και τις ισχύς από τις αντιστάσεις που θα χρειαστείς (πρέπει να είναι ΜΕΓΑΛΕΣ).

Airwolf30
11-01-12, 22:46
άλλη μία πρόταση είναι με varistor ισχύος τα οποία θα βγαίνουν απο θα παρακάπτονται με τη χρήση ρελέ και έλεγχο απο χρονικό ή απο κάποιο χρονοκύκλωμα με 555 ίσως. Θα προκαλεί μια πτώση τάσης για λίγα δευτερόλεπτα, 4-6 δευτερόλεπτα (εξαρτάται και απο τα χαρακτηριστηκά του μοτερ).

Ηλιας Α
11-01-12, 23:40
Για να αποφευχθεί αυτός ο κίνδυνος χρησιμοποιούνται διάφορες διατάξεις για να περιορίσουν το ρεύμα του τυμπάνου μέχρις ότου να αναπτυχθεί αρκετή ΗΕΔ ,ώστε το ρεύμα του τυμπάνου να είναι μικρότερο ή ίσο του ονομαστικού.Θέλω να σχεδιάσω ένα τέτοιο κύκλωμα για έναν συγκεκριμένο κινητήρα.
Καλησπέρα.
Αυτός ο κινητήρας dc τι κινητήρας είναι; Διέγερσης σειράς, παραλλήλου, ξένης, συνθέτου, και αν συνθέτου υπερσύνθετος ή εν αντιζεύξει
<<μέχρις ότου να αναπτυχθεί αρκετή ΗΕΔ ,>>
ΑΗΕΔ μάλλον θα ήθελες να γράψεις.

Marios_91
12-01-12, 12:50
Συγγνώμη για την αργοπορία στην απάντηση,εχω θέματα με το ίντερνετ.Ηλία είναι παράλληλης διεργέσεως.

FILMAN
12-01-12, 16:35
Οπότε έχεις άμεση πρόσβαση στην τάση του ρώτορα. Δεν θα έκανες λοιπόν δουλειά με 3 συγκριτές τάσεως που θα συγκρίνουν την τρέχουσα τάση του ρώτορα με τα προκαθορισμένα από σένα κατώφλια των 96V, 38.4V και 15.36V, οι έξοδοι των οποίων θα οδηγούν τα ρελέ που θα βραχυκυκλώνουν τις αντιστάσεις; Πάντως μου θυμίζεις τον τρόπο με τον οποίο έκαναν ρύθμιση στα παλιά τρόλλεϋ! Γιατί δεν φτιάχνεις έναν PWM controller; Θα έχεις πολύ καλύτερες επιδόσεις και ελάχιστες απώλειες.

Marios_91
17-01-12, 12:06
Γιατί δεν φτιάχνεις έναν PWM controller; Θα έχεις πολύ καλύτερες επιδόσεις και ελάχιστες απώλειες.
Τον τρόπο αυτόν τον είχα βρεί σε ένα βιβλίο,συγκεκριμένα του Τσάπμαν.Είχε το κύκλωμα με τα ρελέ αλλά δε εξηγούσε πως τα ενεργοποιεί.Πάντως ο τρόπος που πρότεινες με ενδιαφέρει και θα το ψάξω :001_smile:

dimpet
19-01-12, 00:00
Συγνώμη αλλά εγώ δε κατάλαβα και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ??? Άσχετα με τα ρελέ που θέλεις να χρησιμοποιήσεις , το κύκλωμα που θα τροφοδοτήσει το κινητήρα ποιο είναι ? Θέλω να πώ έχεις dc converter έχεις τριφασικό ανορθωτή ή μονοφασικό ανορθωτή έχεις μια πηγή dc τάσεως ικανή να σου δώσει 54Α ?? Τι απ' 'ολα ? Η δεν έχεις τίποτα και πρέπει να το φτιάξεις ???? Ο κινητήρας είναι στον αέρα ? Αν όχι τι φορτίο οδηγεί ?

Marios_91
24-01-12, 15:11
Ο κινητήρας είναι μονοφασικός,αλλα ξαναλέω οτι δεν πρόκειται να φτιάξω το κύκλωμα,απλά θα το σχεδιάσω για εκπαιδευτικούς και μόνο λόγους,Τα χαρακτηριστικά της μηχανής τα πήρα απο έναν κινητήρα που έχουμε στο εργαστήριο,Και δίαλεξα τον τρόπο με τα ρελέ γιατί τον είχα δει σε ένα βιβλίο αλλά δέν έλεγε πώς διεγείρει το κάθε ρελέ στην συγκεκριμένη τάση.Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις προτάσεις σας και της κρατώ για το μέλλον :biggrin:

FILMAN
24-01-12, 16:43
Τόση ώρα μιλάγαμε για συνεχές και τώρα ξαφνικά έχουμε να κάνουμε με εναλλασσόμενο;

Marios_91
24-01-12, 18:02
Τόση ώρα μιλάγαμε για συνεχές και τώρα ξαφνικά έχουμε να κάνουμε με εναλλασσόμενο;
Συνεχές ήθελα να πώ,συγνώμη :001_unsure:

tasos51
20-04-12, 04:14
βασικα ζητω συγνωμη που ξεθαβω παλια θεματα αλλα επειδη και εμενα με ενδιαφερει για εκπαιδευτικους σκοπους ενα τετοιο κυκλωμα pwm αν μπορεις Φιλιππα δωσε λιγες περισσοτερες πληροφοριες ... αυτο το κυκλωμα θα περιοριζει κατα καποιον τροπο το ρευμα του κινητηρα ??
ευχαριστω

Samios60
20-04-12, 08:44
Δες εδω http://www.canakit.com/electronic-kits/motor-controllers?src=AdWords&gclid=CPWfhLTOwq8CFYQMfAod_GLvcQνα παρεις μια ιδεα

FILMAN
20-04-12, 13:11
βασικα ζητω συγνωμη που ξεθαβω παλια θεματα αλλα επειδη και εμενα με ενδιαφερει για εκπαιδευτικους σκοπους ενα τετοιο κυκλωμα pwm αν μπορεις Φιλιππα δωσε λιγες περισσοτερες πληροφοριες ... αυτο το κυκλωμα θα περιοριζει κατα καποιον τροπο το ρευμα του κινητηρα ??
ευχαριστω
Περίπου. Στην πραγματικότητα τροφοδοτεί τον κινητήρα με παλμούς διαφορετικής διάρκειας. Έτσι το μέσο ρεύμα διαμέσου του κινητήρα αλλάζει. Δηλαδή πρόκειται για έναν γρήγορο ON - OFF έλεγχο με διαφορετικούς χρόνους ON και OFF.

tasos51
20-04-12, 16:20
στην περιπτωση του Μαριου ομως δεν θα ειναι ασυμφορο σε κοστος επειδη ο κινητηρας του τραβαει αρκετα μεγαλο ρευμα ??

FILMAN
20-04-12, 17:31
Όχι! Είναι από τις λίγες καλές λύσεις για μεγάλες ισχείς. Και αυτό γιατί όταν ο ηλεκτρονικός διακόπτης είναι ON καταναλώνει μικρή ισχύ πάνω του λόγω μικρής τάσης, ενώ όταν είναι OFF καταναλώνει μικρή ισχύ πάνω του λόγω μικρού ρεύματος. Δηλαδή καταναλώνει πάντα μικρή ισχύ πάνω του!

tasos51
20-04-12, 17:53
αρχριζω να σε καταλαβαινω καπως δηλαδη για εναν κινητηρα 12ν και 14Α περιπου χωρις φορτιο ποσα φετ χρειαζονται για ενα pwm και αν εχεις η μπορεις να κανεις κανενα σχεδιακι θα σου ημουν υποχρεος .
ευχαριστω και παλι

tasos51
22-04-12, 05:07
παιδια μηπως τελικα εχει κανεις καμια ιδεα περι του θεματος ???

FILMAN
23-04-12, 12:34
αρχριζω να σε καταλαβαινω καπως δηλαδη για εναν κινητηρα 12ν και 14Α περιπου χωρις φορτιο ποσα φετ χρειαζονται για ενα pwm και αν εχεις η μπορεις να κανεις κανενα σχεδιακι θα σου ημουν υποχρεος .
ευχαριστω και παλιΜπορείς να βάλεις και ένα MOSFET. Σχεδιάκι σε λίγο.

FILMAN
23-04-12, 14:24
Για δες αυτό:

Ίσως χρειαστούν τροποποιήσεις οι τιμές των R2 ... R5 αν δεις ότι δεν έχεις μεγάλη μεταβολή ή έχεις νεκρές περιοχές.

Τα εξαρτήματα Τ1 και D1 θα χρειαστούν ψύξη.

spiroscfu
23-04-12, 18:01
Φίλιππε άλλαξες μάρκα ή έβαλες το 3843 για κάποιο άλλο σκοπό?

tasos51
24-04-12, 00:08
ευχαριστω πολυ !!!

tasos51
24-04-12, 00:30
αληθεια αυτο το MOSFET ποσα αμπερ και ποσα βολτ αντεχει max??

FILMAN
24-04-12, 12:00
Φίλιππε άλλαξες μάρκα ή έβαλες το 3843 για κάποιο άλλο σκοπό?
Τώρα αν σου πω ότι σε δικιά μου κατασκευή είχα να βάλω 555 πάνω από 5 χρόνια τι θα πεις;

FILMAN
24-04-12, 12:00
αληθεια αυτο το MOSFET ποσα αμπερ και ποσα βολτ αντεχει max??



www.alldatasheet.com

tasos51
25-04-12, 00:55
οκ το βρηκα σε ευχαριστω και παλι .... δηλαδη το 555 και το 3843 ειναι παρομοια παραγουν παλμους δηλαδη ??

spiroscfu
25-04-12, 12:31
Τώρα αν σου πω ότι σε δικιά μου κατασκευή είχα να βάλω 555 πάνω από 5 χρόνια τι θα πεις;

Τι να πω :hammer:.

FILMAN
25-04-12, 13:30
οκ το βρηκα σε ευχαριστω και παλι .... δηλαδη το 555 και το 3843 ειναι παρομοια παραγουν παλμους δηλαδη ??Παράγουν παλμούς αλλά ίδια δεν είναι... Όπως ακριβώς μια βάρκα και ένα μοτοσακό κουβαλάνε ανθρώπους, αλλά, όπως και να το κάνουμε, έχουν διαφορές!

Υ.Γ. Το δοκίμασες;

tasos51
25-04-12, 18:01
οχι Φιλιππε δεν το δικιμασα ακομα λογω ελειψης χρονου ... αν μπορεις παντως εξηγησε πανω κατω τις διαφορες καθαρα για εγκυκλοπαιδικες γνωσεις :001_smile:

picdev
25-04-12, 18:49
φίλιπε στο κύκλωμα που πόσταρες, γιατί έχεις 2 διόδους παράλληλα στο μοτέρ? μία δεν φτάνει?
και η ζένερ γιατί χρειάζεται σταθεροποιεί το vmax του παλμού?

spiroscfu
25-04-12, 19:03
Τι να πω :hammer:.

To emotion νόμιζα που έβγαζε το καπέλο, αλλά μετά είδα που γράφει hammer.


Στο τέλος της παραπάνω πρότασης θα πήγαινε όμως!!

FILMAN
26-04-12, 17:05
οχι Φιλιππε δεν το δικιμασα ακομα λογω ελειψης χρονου ...
Και πολύ καλά έκανες, διότι είχε λάθος!

αν μπορεις παντως εξηγησε πανω κατω τις διαφορες καθαρα για εγκυκλοπαιδικες γνωσεις :001_smile:
Μπορείς να κοιτάξεις το datasheet του UC3843 για περισσότερες πληροφορίες, και μάλιστα από όποιον κατασκευαστή θέλεις. Μιλάμε για θαυμάσιο copy - paste!

To emotion νόμιζα που έβγαζε το καπέλο, αλλά μετά είδα που γράφει hammer.
Είναι κι αυτός ένας τρόπος να καταστρέψεις ένα σφυρί!

φίλιπε στο κύκλωμα που πόσταρες, γιατί έχεις 2 διόδους παράλληλα στο μοτέρ? μία δεν φτάνει?
Αυτό όπως βλέπεις υπάρχει και στο καινούριο κύκλωμα που ανέβασα εδώ. Στην πραγματικότητα πρόκειται για μια δίοδο 2 σε 1, μια διπλοδίοδο σαν αυτές που βρίσκει κανείς στα τροφοδοτικά των PC. Η ονομαστική ένταση των 25Α ισχύει για ολόκληρο το εξάρτημα (δηλαδή η κάθε δίοδος είναι 12.5Α), και γι' αυτό τις συνδέουμε παράλληλα.

και η ζένερ γιατί χρειάζεται σταθεροποιεί το vmax του παλμού?
Και αυτό υπάρχει κι εδώ, μόνο που δεν είναι ζένερ αλλά δίοδος schottky. Προστατεύει το ολοκληρωμένο από το να πέσει η τάση της εξόδου του κάτω από -300mV περίπου οπότε παθαίνει διάσπαση το υπόστρωμα και το ολοκληρωμένο καταστρέφεται. Η τάση εκεί μπορεί να πέσει λόγω χωρητικών φαινομένων εντός του MOSFET κατά τις μεταγωγές.

Και τώρα το κύκλωμα το οποίο δουλεύει (το έλεγξα χτες το βράδυ):

tasos51
26-04-12, 17:41
ευχαριστουμε πολυ για αλλη μια φορα

FILMAN
26-04-12, 17:42
Εγώ πάλι να ζητήσω συγγνώμη για το λάθος...

tasos51
26-04-12, 17:48
δεν πειραζει αφου μας προλαβες δεν εγινε και τιποτα :wiink:

tasos51
28-04-12, 01:53
βασικα καλησπερα σας .. ξανα ανοιγω αυτο το θεμα για να σας πω οτι δοκιμασα το σχεδιο του Φιλιππου και δουλευει κανονικοτατα απλα μου ηρθε η ιδεα να το κανω με την βοηθεια σας φυσικα γιατι δεν ξερω και πολλα απο γλωσσες με ενα arduino το οποιο θα τροφοδοτει με παλμους το mosfet και θα γραφει σε μια μικρη οθονη τη συχνοτητα των παλμων . Τι λετε ειναι εφικτο ??

tasos51
28-04-12, 13:47
καμια ιδεα κανεις ?? :saad:

picdev
28-04-12, 13:48
ναι είναι πολύ απλό,
με μία εντολή ρυθμίζεις τη συχνότητα και το duty cycle και το στέλνεις κατευθείαν στο mosfet

tasos51
28-04-12, 14:04
φιλε μου ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα αν εχεις την διαθεση να με βοηθησεις λιγο παραπανω με τον κλωδικα ??
ευχαριστω

tasos51
29-04-12, 20:26
καμια προταση απο καποιον ???
ευχαριστω

picdev
29-04-12, 20:33
δεν δουλεύω με arduino αλλά μπορείς να βρεις πολλά πράγματα στο νετ,
ψάξε για pwm motor dc arduino

tasos51
29-04-12, 20:44
απλα σκευτομουν μια απλη μετατροπη στο κυκλωμα που αναρτησε ο Φιλιππος παραπανω :001_unsure:

picdev
29-04-12, 20:46
το κύκλωμα του φίλιπου δεν χρειάζεται γιατί το πόδι του μΕ παράγει παλμούς, λέγεται PWM.
οπότε συνδέεις το πόδι του mosfet στη πόρτα του μΕ, δεν ξεχνάς την αντίσταση στο βάση του mosfet και τη δίοδο αντιπαράλληλα με το μοτερ
και 100nf πυκνωτές στην τροφοδοσία του μΕ για το θόρυβο απο το μοτερ

tasos51
29-04-12, 20:56
οκ αν ειναι αργοτερα θα αλλαξω λιγο το κυκλωμα του Φιλιππου και θα το ανεβασω να μου πειτε αν ειναι σωστο .. μετα ομως θελω και λιγη βοηθεια για τον κωδικα απο οποιον γωριζει :biggrin:

tasos51
29-04-12, 21:01
32389 τους πυκνωτες για τον θορυβο απο το μοτερ δεν τους κρατησα γιατι ο μ/ε θα παιρνει απο αλλη πηγη τροφοδοσια .... την διοδο και τον πυκνωτη μεσα στους κυκλους να τα κρατησω και αν η τροφοδοσια του μοτερ γινει 24 ν θα χρειαστει καποια αλλη μετατροπη ???

tasos51
30-04-12, 01:12
παιδια καμια γνωμη για το παραπανω κυκλωμα κανεις ???

picdev
01-05-12, 13:15
παιδια καμια γνωμη για το παραπανω κυκλωμα κανεις ???

Μην ξεχάσεις να έχεις κοινή γείωση στα 2 τροφοδοτικά, γιατί αλλιώς δεν θα δουλεύει.
Οσο για τη δίοδο δεν χρειάζεται γιατί οι μΕ έχουν ESD προστασία στις πόρτες τους, δηλαδή αυτή τη δίοδο την έχουν εσωτερικά
Ο πυκνωτής που δείχνεις αφορά το τροφοδοτικό του μοτερ, τι τροφοδοτικό θα βάλεις? θα το φτιάξεις εσύ? θέλει μεγάλο πυκνωτή γιατί τραβάει πολύ στην εκκίνηση
Μην παραλήψεις τους πυκνωτές στη τροφοδοσία για bypass , υπάρχει και ο ηλεκτρομαγνητικός θόρυβος

tasos51
02-05-12, 02:18
μεχρι τη διοδο οκ καταλαβα , για τον πυκνωτη του μοτερ πιστευω θα ηταν καλο να δωθει ο τυπος υπολογισμου του αναλογα με την ταση και την ενταση της τροφοδοσιας του μοτερ , στην δικια μ περιπτωση θα τροφοδοτηθει απο μπαταρια μαλλον .
Μην παραλήψεις τους πυκνωτές στη τροφοδοσία για bypass , υπάρχει και ο ηλεκτρομαγνητικός θόρυβος (συγνωμη αλλα λογο μειωμενων γνωσεων δεν καταλαβαινω τπτ αν μπορεις γινε λιγο πιο κατανοητος)


ευχαριστω

tasos51
03-05-12, 19:46
παιδια χρειαζομαι λιγη βοηθεια αν ειναι δυνατον :saad:

picdev
03-05-12, 19:56
δεν ξέρω αν χρειάζεται να υπολογίσει κάτι για του πυκνωτή, ίσως να τον βάζουν και εμπειρικά , εξαρτάται και τι μοτερ βάζεις, ο φίλιπος θα ξέρει αλλά αν θες μπορείς να βρεις σε βιβλία ηλεκτρολόγων για dc κινητήρες, εκεί θα έχει τύπους ανάλογα το μοτερ και θα υπολογίζεις πόσο ρεύμα τραβάει στην εκκίνηση.αλλά γενικά ξέρω οτι τα dc μοτέρ δεν χρειάζονται πυκνωτές εκκίνησης , για εξομάλυνση θα είναι και για τα παράσιτα που προκαλεί το μοτέρ

tasos51
04-05-12, 03:08
Μην παραλήψεις τους πυκνωτές στη τροφοδοσία για bypass , υπάρχει και ο ηλεκτρομαγνητικός θόρυβος Οσο για αυτο ... ??? ευχαριστω και παλι

FILMAN
04-05-12, 12:50
Δεν υπάρχει κάποιος τύπος υπολογισμού για τον πυκνωτή. Πρέπει να μπει κάποιος ο οποίος θα αντισταθμίσει τις βυθίσεις της τάσης που οφείλονται στην αντίσταση / αυτεπαγωγή των γραμμών τροφοδοσίας καθώς ο κινητήρας τραβάει ισχυρά ρεύματα.

tasos51
07-05-12, 03:20
αρα η επιλογη του γινεται καθαρα και μονο εμπειρικα ???

FILMAN
07-05-12, 12:50
Περίπου ναι...