PDA

Επιστροφή στο Forum : Alpine Imprint vs Mere Mortals



pioneer05
08-01-12, 01:19
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά,


καλό το JVC μου στο Corsa-κι μου, αλλά δεν έχει USB. Συνεπώς ήρθε η ώρα του για αλλαγή.
Ψάχνοντας ανάμεσα σε πηγές των Pioneer, Alpine κ JVC έπεσα πάνω στην τεχνολογία Imprint της Alpine η οποία (υποτίθεται;) έχει τη δυνατότητα με την προσθήκη ενός "sound manager tuning kit" (βλ. http://www.techronics.com/caraudio_8839_Alpine-KTX-H100-MultEQ-Tuning-Kit.html) να ρυθμίσει αυτόματα τα equalizer της πηγής όχι μόνο ως προς τη συχνότητα αλλά κ χρονικά.
Ο χρήστης απλά τοποθετεί το παρεχόμενο μικρόφωνο σε 4-6 σημεία της καμπίνας του αυτοκινήτου του τα οποία υποδεικνύει το software(τρέχει σε Windows XP) κ αυτό κάνοντας υπολογισμούς στις μετρήσεις που καταγράφει ρυθμίζει κατάλληλα τα settings. Ψάχνοντας για αξιολογήσεις της Imprint τεχνολογίας στο διαδίκτυο αρκετοί χρήστες πίνουν νερό στο όνομα του ενώ υπάρχουν κ κάποιοι(ίσως ελάχιστοι) δυσαρεστημένοι.
Η ερώτηση που προκύπτει λοιπόν είναι η εξής:

Μπορεί να γίνει κάτι αντίστοιχο με πηγή άλλης εταιρίας; Και πώς; Χρησιμοποιώντας πχ έναν DSP; Έχει όντως τόσο μεγάλη διαφορά στο αυτί; Υπάρχει δυνατότητα για ρύθμιση με κάποιο αντίστοιχο software;

Ευχαριστώ πολύ.

ΥΓ: Έχω στην εταζέρα 2 οβάλ ηχειάκια Blaupunkt από τα οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κατά τ άλλα ούτε ενισχυτές ούτε τπτ. Επίσης έχω κρατήσει τα 2 εργοστασιακά ηχεία στις εμπρός πόρτες(της έκδοσης MP3 beat). Παρ΄όλα αυτά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση του όλου συστήματος.

UNICARS
08-01-12, 12:19
καλημερα φιλε γιαννη!!!και καλη χρονια!!!!ενα παρομοιο συστημα ειχε παρουσιασει και η pioneer στο p99 νομιζω με μικροφωνο το οποιο το εβαζες
με βαση στη θεση του οδηγου σε συγκεκριμενο υψος και υποτιθετε ρυθμιζε αυτοματα στο βελτιστο επιπεδο τον ηχο...αναλογα τη καμπινα,τις αποροφησεις και τις
αντανακλασεις που παρουσιαζε...κτλ...και λεω υποτιθετε γιατι πολλοι το ασπαστηκαν αλλα αλλοι τοσοι το απαξιωσαν λεγοντας οτι το ανθρωπινο αυτι
δεν αντικαθιστατε απλα απο ενα μικροφωνο και ενα software....και να σου πω συμφωνω και εγω εμν μερει....αλλοι ελεγαν οτι με ενισχυτες και crossover
φτιαγμενα αναλογα το ακουσμα του εκαστοτε ακροατη και οχι τα ετοιμα των εταιριων δουλευε αψογα...απο τι ξερω δε γινετε αν δε το χει απο το εργοστασιο
η εκαστοτε πηγη....και αν δε κανω λαθος παλι ειναι και αρκετα ακριβες οι πηγες αυτες...οτι και να διαλεξεις και αποφασισεις καλες ακροασεις....ελπιζω να σε βοηθησα εστω και ελαχιστα...

pioneer05
09-01-12, 13:08
Ναι, ευχαριστώ πολύ Νίκο.