PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενισχυτης Αυτοκινητου Limit



mixalis1988
09-01-12, 01:05
Ποια η γνωμη σας για τον παρακατω ενισχυτη αυτοκινητου??Εχει λειτουργησει πολυ λιγο και τον ξεθαψα και θελω να τον εγκαταστησω στο αυτοκινητο μου.Θα ηθελα να μου προτεινεται και 4 αξιολογα ηχεια μιας και αυτα που εχω ειναι της κακιας ωρας.Επισεις ηθελα να ρωτησω ποια η διαφορα του low input με high input??Το radio/cd ειναι ενα kenwood (4x50watt) δεν θυμαμαι ποιο ακριβως μοντελο αλλα αν ειναι μπορω να σας το δωσω.
275172751827519

ikaros1978
09-01-12, 01:23
ειναι μια χαρα για εναν αξιοπρεπη, δυνατοτερο απ οτι το radio-cd μονο του, ηχο.με ενα σετακι απο απλα ηχεια ειναι μια χαρα.Το high απο το low εχει να κανει με το θεμα τη σημα θα του δωσεις προενισχυμενο η οχι.εσυ θα το βαλεις κανονικα απο το radiocd σου με τα rca στο low

Danza
09-01-12, 01:23
Μην περιμένεις πολλά φίλε μου, αξίζει αν θέλεις απλά να ακούς πιο δυνατά και λίγο πιο καθαρά απο το RadioCD.

Το Low Input: συνδέεις την προενίσχυση RCA της πηγής
Το High Input: αν η πηγή δεν διαθέτει εξόδους προενίσχυσης RCA τότε συνδέεις εκεί πάνω τις εξόδους των ηχείων απο το RadioCD.
Να ξέρεις πάντως πως η πηγή παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο στην απόδοση, έχω στήσει ηχοσύστημα με αστέρι πηγή και με ενισχυτή της κακιάς ώρας αλλά λόγο της πηγής κελαιδούσε το σύστημα!

Τώρα για τα ηχεία πες μας αρχικά πόσα χρήματα διαθέτεις, τι αμάξι έχεις και υπάρχουν πολλές λύσεις!

mixalis1988
09-01-12, 01:29
Λογο οτι μου κλεψαν (δυστυχως) το αυτοκινητο βρηκα ενα peugeot 106.Δεν θελω να το κανω club το αυτοκινητο.Τωρα για ηχεια μεχρι 100 τα τεσσερα.Επισεις θελω ναρωτησω το κουμπακι που λεει x-over σε τι ακριβως χρησιμευει.Επισης τι ειναι καλυτερο να το συνδεσω με low h high input.Το ραδιο εχει RCA.

Danza
09-01-12, 01:49
Αν έχει RCA τότε με αυτά θα τον συνδέσεις.

Το x-over (crossover) απομονώνει συγκεκριμένες συχνότητες. Low pass= Κόβει τις μεσαιουψηλές συχνότητες για να παίξεις subwoofer, High Pass= κόβει τις χαμηλές συχνότητες στα ηχεία ώστε να παίζουν φωνή και πρίμα (δηλαδή αφήνει να περάσουν στο ηχείο οι μεσαιουψηλές συχνότητες).