PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελεγχος στρωφων 230VAC Ανεμιστηρα



katmadas
10-01-12, 14:03
Καλησπερα!

Μηπως θα μπορουσε καποιος να μου πει τροπο για ρυθμιση στροφων AC 230 V ανεμιστηρα?

FILMAN
10-01-12, 14:13
Περί τίνος πρόκειται;

spyropap
10-01-12, 14:15
Ψάξε στην αναζήτηση για dimmer. Με ένα απλό κύκλωμα με τριακ ρυθμίζω τον δικό μου ανεμιστήρα.
Όμως θα διαβάσεις πως κάποιοι διαφωνούν για το εάν είναι η κατάλληλη μέθοδος ρύθμισης.
Μπορεί να ρυθμίσει μικρά φορτία όπως AC ανεμιστήρων αλλά με κάποιους περιορισμούς.
Η ρύθμιση στροφών δεν θα είναι ακριβώς αναλογική αλλά μέσα στο εύρος λειτουργίας του κινητήρα.
Κάποιοι AC κινητήρες δεν ντιμάρονται.

FILMAN
10-01-12, 14:16
Όμως θα διαβάσεις πως κάποιοι διαφωνούν για το εάν είναι η κατάλληλη μέθοδος ρύθμισης.

Εγώ είμαι ένας απ' αυτούς.

spyropap
10-01-12, 14:24
Ναι το γνωρίζω. Εγώ είμαι από αυτούς που ντιμάρουν τον ανεμιστήρα τους..
Και το απλό κύκλωμα το έχω ξαναδείξει σε άλλο θέμα.

Γράφω ότι μπορεί να γίνει με σχετική επιτυχία. Δεν είναι η πιο σωστή μέθοδος.

katmadas
10-01-12, 14:31
Προκειτε για ανεμιστηρα εισαγωγης οξυγονου σε χειροποιητο καυστηρα πελετς.Θελω καμια 5 σκαλες.

FILMAN
10-01-12, 14:42
Τι τύπου είναι το μοτέρ (αν και να είναι universal το βλέπω δύσκολο). Πιθανές λύσεις: Variac, 4 διαφορετικοί πυκνωτές επιλεγόμενοι μέσω μεταγωγικού διακόπτη, ή ένα πηνίο με λήψεις (παραγγελία). Αν είναι universal μπαίνει και dimmer.

manolena
10-01-12, 14:54
Τι τύπου είναι το μοτέρ (αν και να είναι universal το βλέπω δύσκολο). Πιθανές λύσεις: Variac, 4 διαφορετικοί πυκνωτές επιλεγόμενοι μέσω μεταγωγικού διακόπτη, ή ένα πηνίο με λήψεις (παραγγελία). Αν είναι universal μπαίνει και dimmer.

Φίλιππε, περίμενε μήπως δούμε και κανέναν άλλο τύπο κινητήρα απο κανέναν επιστήμονα... (You know what I mean...)

picdev
10-01-12, 14:59
το varaiac τι είναι?, πάντως όλες οι συσκευές που έχω ανοίξει και έχουν μοτέρ (μπλεντερ, ανεμιστήρες κτλ) πυκνωτές έχουν.

FILMAN
10-01-12, 15:26
το varaiac τι είναι?Μεταβλητός μετασχηματιστής.
πάντως όλες οι συσκευές που έχω ανοίξει και έχουν μοτέρ (μπλεντερ, ανεμιστήρες κτλ) πυκνωτές έχουν.Καμία σχέση. Δεν τους έχουν για ρύθμιση στροφών. Πρόκειται είτε για τους πυκνωτές λειτουργίας των ασύγχρονων κινητήρων, είτε για αντιπαρασιτικούς.

giorgos77
12-01-12, 22:59
Μεταβλητός μετασχηματιστής.Καμία σχέση. Δεν τους έχουν για ρύθμιση στροφών. Πρόκειται είτε για τους πυκνωτές λειτουργίας των ασύγχρονων κινητήρων, είτε για αντιπαρασιτικούς.


Καλησπέρα και καλή χρονιά! Ονομάζομαι Γιώργος, είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον το forum τους τελευταίους μήνες. FILMAN μήπως θα μπορούσες να δώσεις μερικές διευκρινίσεις παραπάνω σχετικά με το σκοπό που εξυπηρετούν οι αντιπαρασιτικοί πυκνωτές; Ευχαριστώ πολύ!

FILMAN
13-01-12, 17:22
Περιορίζουν τον θόρυβο από τους σπινθηρισμούς στις ψήκτρες (καρβουνάκια) και τον συλλέκτη (μιλάμε για universal κινητήρες - όχι επαγωγικούς) ο οποίος θα γέμιζε το δίκτυο τροφοδοσίας.

giorgos77
13-01-12, 18:36
Οk FILMAN. Ευχαριστώ πολύ!

FILMAN
16-01-12, 17:17
Παρακαλώ!