PDA

Επιστροφή στο Forum : Led στα 220V



JimKarvo
10-01-12, 14:25
Έκανα αναζήτηση, δεν βρήκα κάτι σχετικό με αυτό που θέλω.

Υπόθεση. θέλω να βάλω κατ'ευθείαν στα 220V Ledακια των 5mm
Έστω ότι κάθε led είναι στα 3.8V στα 30mA.
θα φτιάξω ένα φωτιστικό για το υπόγειο, και θέλω να δω την συνδεσμολογία.
Θα παίρνει ρεύμα από 220, και θα έχει παααααααααααρα πολλά λεντάκια.

Πως να τα συνδέσω;

spyropap
10-01-12, 14:34
Θέλεις να φτιάξεις σειρά με λεντ σαν αυτές που πωλούν για χριστουγεννιάτικο φωτισμό.
Νομίζεις πως αξίζει να ασχοληθείς να φτιάξεις κάτι που μπορείς να το αγοράσεις πολυ φθηνά έτοιμο;
Ίσως έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις. Πόσα λεντ θέλεις να ανάβεις δηλαδή;
Και υπάρχουν αρκετές επιλογές σε λάμπες με λεντ για ντουι 220. Στο δίκτυο θα βρεις πολλές.

FILMAN
10-01-12, 14:38
Βρε, βρε σαν τα χιόνια! Welcome back. Θα βάλεις πολλάάάά LED σε σειρά για να πλησιάσεις την τάση των 220V (όχι πολύ κοντά όμως). Επίσης μια γέφυρα ανόρθωσης και μια αντίσταση περιορισμού ρεύματος.

JimKarvo
10-01-12, 14:39
Θα είναι αρκετά τα Leds, και γενικά θα με χαροποιούσε να το φτιάξω μόνος μου από το να το πάρω έτοιμο.

για λάμπα led, όχι, δεν με βολεύει. είναι ήδη χαμηλό το υπόγειο, και με λάμπα + ντουι, θα βρίσκει το κεφάλι (ειδικά αν μπει κάθετα)...
οπότε πάμε για Leds σε σειρά;

JimKarvo
10-01-12, 14:42
Φίλλιπα, όλα καλά;;; Δεν μπαίνω συχνά... άσε.. δεν ασχολούμαι πλέον τόσο πολύ με τα ηλεκτρονικά όσο πριν 2 χρονάκια.. (μας έφαγαν οι βόλτες και τα μηχανάκια!!!)

Κοίτα, γύρω στα 60 τα υπολογίζω (60 * 3,8 = 228V)
Δεν έχω πρόβλημα με τον αριθμό, τόσο όσο με την συνδεσμολογία, και με τα "μπαμ"!

Βρε, βρε σαν τα χιόνια! Welcome back. Θα βάλεις πολλάάάά LED σε σειρά για να πλησιάσεις την τάση των 220V (όχι πολύ κοντά όμως). Επίσης μια γέφυρα ανόρθωσης και μια αντίσταση περιορισμού ρεύματος.

FILMAN
10-01-12, 14:42
Δηλαδή ποδήλατο τέλος; Θα φτιάξεις δυο 30δες τις οποίες θα συνδέσεις παράλληλα. Έχεις έτσι ένα ισοδύναμο LED των 114V και 60mA. Θα χρειαστείς επίσης μια γέφυρα ανόρθωσης, μια αντίσταση καθώς και έναν πυκνωτή σε σειρά με την παροχή, και μια αντίσταση εκφορτίσεως παράλληλα στον πυκνωτή.

JimKarvo
10-01-12, 14:46
Σκέψου ότι τα LED θα είναι σε στυλ ταινίας led -θα μπορούσα να πάρω μια έτοιμη και να τελειώνει, αλλά... δεν μου πάει η καρδιά!-.
Θα φτιάξω μπάρες οι οποίες θα τοποθετηθούν στο ταβάνι (ουσιαστικά θα πάρω ηλεκτρολογικό κανάλι, θα ανοίξω τρύπες, και θα έχω τα LED)
Θα μπουν 5-7 μπάρες πάνω στο ταβάνι (η μια ανεξάρτητη από την άλλη). Δεν με νοιάζει πόσα LED θα έχει η κάθε μπάρα! υπολόγιζα 60, αλλά και 120 να έχει, δεν θα τα χαλάσουμε εκεί!

GeorgeVita
10-01-12, 14:47
Καλή χρονιά σε όλους σας!

Προτείνω χρήση μετασχηματιστή (ασφάλεια).
Οδηγίες για τον υπολογισμό στο: Φωτιστικό 625 lumen με LED (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=50839)

Θα σκεφτείς την μορφή του φωτιστικού, θα υπολογίσεις τον αριθμό των LEDs για την φωτρεινότητα που χρειάζεσαι, μετά θα βρείς ένα μετασχηματιστή (λ.χ. 24V στο 1 ή 2A) ή ακόμη και ένα τροφοδοτικό από ανακυκλωμένο εκτυπωτή inkjet και τέλος θα υπολογίσεις το κύκλωμα.

Αν έχεις ΠΑΡΑ πολλά LEDs (100+) θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις σουρωτήρι ή τρίφτη (έχουν έτοιμες τις τρύπες και είναι ... ανοξείδωτα).

G

JimKarvo
10-01-12, 14:49
Θα ήθελα να αποφύγω και μετασχηματιστή.
Κάνω τα εύκολα δύσκολα, αλλά εκεί που είναι η παροχή, και γενικά ο έτσι όπως είναι ο χώρος, δεν θέλω να φαίνονται και πολλά πολλά...
Αλλιώς μετασχηματιστή έχω στα 10A

FILMAN
10-01-12, 14:50
Αν έχεις ΠΑΡΑ πολλά LEDs (100+) θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις σουρωτήρι ή τρίφτη (έχουν έτοιμες τις τρύπες και είναι ... ανοξείδωτα).
Γιώργο, μήπως συνδυάζεις τη μαγειρική και τα ηλεκτρονικά περισσότερο από όσο θά' πρεπε; :lool:

spyropap
10-01-12, 14:52
Στο δίκτυο βρήκα αυτό το σχέδιο. Δεν το έχω δοκιμάσει. Λογικό φαίνεται.

27568

JimKarvo
10-01-12, 14:52
Τώρα το είδα αυτό!!!!
Χαχαχαχαχαχαχαχα
1) ναι, έχω αρκετά LEDs, αλλά
2) Θέλω κάτι οικονομικό σε χώρο.. διαφορετικά θα βρίσκει το κεφαλάκι εύκολα!!!


Γιώργο, μήπως συνδυάζεις τη μαγειρική και τα ηλεκτρονικά περισσότερο από όσο θά' πρεπε; :lool:

GeorgeVita
10-01-12, 14:56
Δίνω "θεματική όψη" στις κατασκευές μου. Βέβαια το σουρωτήρι ταιριάζει περισσότερο σε φωτιστικό κουζίνας, αλλά κάτι θα σκεφτούμε για αποθήκη.
Το απλούστερο βέβαια είναι τα περισσευούμενα CD. Δημιουργώντας μικρό δακτύλιο με LED (τοποθετημένα οριζόντια κυκλικά) είναι πολύ καλό ανακλαστικό. Από πάνω κρύβεις τις αντιστάσεις και τον μετασχηματιστή.
Τέλος πάντων, μια ιδέα έγραψα ...
G

JimKarvo
10-01-12, 14:59
Δίνω "θεματική όψη" στις κατασκευές μου. Βέβαια το σουρωτήρι ταιριάζει περισσότερο σε φωτιστικό κουζίνας, αλλά κάτι θα σκεφτούμε για αποθήκη.
Το απλούστερο βέβαια είναι τα περισσευούμενα CD. Δημιουργώντας μικρό δακτύλιο με LED (τοποθετημένα οριζόντια κυκλικά) είναι πολύ καλό ανακλαστικό. Από πάνω κρύβεις τις αντιστάσεις και τον μετασχηματιστή.
Τέλος πάντων, μια ιδέα έγραψα ...
G

Έκανα εικόνα την ιδέα σου, και μου άρεσε... αν καταφέρω να βάλω τον μετασχηματιστή ακριβός από πάνω, τότε θα είναι κομπλέ.

Το κύκλωμα για τα 220 είναι οκ; πρέπει να προσέξω κάτι (πέραν της τάσης; )

FILMAN
10-01-12, 15:23
Στο δίκτυο βρήκα αυτό το σχέδιο. Δεν το έχω δοκιμάσει. Λογικό φαίνεται.

27568
Δεν μου αρέσει.

α) Πώς είναι έτσι οι πυκνωτές μετά τη γέφυρα; Αυτός που τους έβαλε εκεί δεν ξέρει ότι εκεί υπάρχει DC; Εγώ δεν θα έβαζα καθόλου.
β) Δυο ηλεκτρολυτικοί πλάτη με πλάτη σε σειρά στο AC; Κακή ιδέα για σύνδεση στο δίκτυο. Οπωσδήποτε πυκνωτές κλάσης Χ2. Τίποτα άλλο.
γ) Αντίσταση εκφορτίσεως;
δ) Την αντίσταση θα την έβαζα καλύτερα πριν τη γέφυρα.

GeorgeVita
10-01-12, 16:33
Έκανα εικόνα την ιδέα σου...

Τις γιορτές κάηκε πάλι ένα λαμπάκι νύχτας στο διάδρομο και έφτιαξα ένα με ότι είχα μπροστά μου:
LiveCD Ubuntu 9.04, 4x λευκά LED 5mm, 4x λευκά LED 3mm, μ/τ πλακέτας 6V 0.5A, κλπ.

27576

Θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα με κυκλική τοποθέτηση. Οι ιριδισμοί εμφανίζονται και στον τοίχο.
Ο μετασχηματιστής (αν και έχει μικρό βάρος) ας δεθεί από το γάντζο του φωτιστικού.
G

picdev
10-01-12, 16:42
Δεν μου αρέσει.

α) Πώς είναι έτσι οι πυκνωτές μετά τη γέφυρα; Αυτός που τους έβαλε εκεί δεν ξέρει ότι εκεί υπάρχει DC; Εγώ δεν θα έβαζα καθόλου.
β) Δυο ηλεκτρολυτικοί πλάτη με πλάτη σε σειρά στο AC; Κακή ιδέα για σύνδεση στο δίκτυο. Οπωσδήποτε πυκνωτές κλάσης Χ2. Τίποτα άλλο.
γ) Αντίσταση εκφορτίσεως;
δ) Την αντίσταση θα την έβαζα καλύτερα πριν τη γέφυρα.

γιατί πρέπει να μπεί πυκνωτής σε σειρά μετά την ανόρθωση? σαν αντίσταση δεν θα είναι?
η ανίσταση εκφόρτισης γιατί χρειάζεται?

FILMAN
10-01-12, 16:46
γιατί πρέπει να μπεί πυκνωτής σε σειρά μετά την ανόρθωση? σαν αντίσταση δεν θα είναι?

Πριν την ανόρθωση, όχι μετά. Αν μπει μετά, τότε θα περάσει ένα στιγμιαίο ρεύμα κατά την τροφοδότηση και ύστερα τίποτα. Αν μπει λοιπόν πριν, ναι, θα είναι σαν αντίσταση, αλλά με μια διαφορά: Δεν θα ζεσταίνεται!


η ανίσταση εκφόρτισης γιατί χρειάζεται?
Για να μη φας σφαλιάρα αν, αφού έχεις αποσυνδέσει το κύκλωμα από το δίκτυο, πιάσεις με τα χέρια σου τον πυκνωτή!

γιατί πρέπει να μπεί πυκνωτής σε σειρά μετά την ανόρθωση? σαν αντίσταση δεν θα είναι?
η ανίσταση εκφόρτισης γιατί χρειάζεται?

picdev
10-01-12, 16:53
τη διπλή ανόρθωση τη θεωρούμε dc τάση δηλαδή?
ο πυκνωτής δεν θα εκφορτίσει?

spiroscfu
10-01-12, 17:27
τη διπλή ανόρθωση τη θεωρούμε dc τάση δηλαδή?
Συνεχές μεταβαλλόμενη
ο πυκνωτής δεν θα εκφορτίσει?
Από που?
.........

picdev
10-01-12, 17:35
εννοώ αν βάλουμε ένα πυκνωτή σε σειρά μετά τη διπλή ανόρθωση, θα φορτίσει και μείνει φορτισμένος, δεν θα ακολουθήσει την εναλλαγή της τάσης?

http://www.2shared.com/file/MyDJa5Wp/nrfLibrary.html

spiroscfu
10-01-12, 17:45
Φυσικά αλλά γιατί να βάλεις πυκνωτή σε σειρά μετά την γέφυρα.

picdev
10-01-12, 17:48
γράφει ο filman και μου έκανε εντύπωση για αυτό ρώτησα
Αν μπει μετά, τότε θα περάσει ένα στιγμιαίο ρεύμα κατά την τροφοδότηση και ύστερα τίποτα

spiroscfu
10-01-12, 17:56
Και έχει απόλυτο δίκιο, εγώ έκανα λάθος.

FILMAN
10-01-12, 17:56
εννοώ αν βάλουμε ένα πυκνωτή σε σειρά μετά τη διπλή ανόρθωση, θα φορτίσει και μείνει φορτισμένος, δεν θα ακολουθήσει την εναλλαγή της τάσης?

http://www.2shared.com/file/MyDJa5Wp/nrfLibrary.html
Σπύρο ένας πυκνωτής σε σειρά μετά την ανόρθωση θα φορτίσει και θα μείνει φορτισμένος διακόπτοντας τη ροή οποιουδήποτε ρεύματος.

edit: Πάλι δεν σε προλαβαίνω! Καλό σου απόγευμα!

picdev
10-01-12, 17:58
ευχαριστώ παιδιά καλό απόγευμα

leosedf
11-01-12, 00:11
Και πάλι θα ΑΠΕΥΦΕΥΓΑ την ιδέα των 230V.

tasos51
11-01-12, 00:47
ρε παιδια αν και ουτε εμενα δεν μου αρεσει η ιδεα των 220ν δεν πρεπει να μπει και ενας πυκνωτης μετα την ανορθωση για την μεγιστη δυνατη εξομαλυνση της τάσης??????

mixalis1988
11-01-12, 01:20
Χωρις να ειμαι απολυτος σιγουρος ο πυκνωτης εξομαλυνει ταση και το πηνιο ρευμα.

tasos51
11-01-12, 01:21
εχεις δικιο το διορθωσα :lool::lool::001_rolleyes::001_rolleyes::001_rolle yes::001_rolleyes::lool:

FILMAN
11-01-12, 15:48
ρε παιδια αν και ουτε εμενα δεν μου αρεσει η ιδεα των 220ν δεν πρεπει να μπει και ενας πυκνωτης μετα την ανορθωση για την μεγιστη δυνατη εξομαλυνση της τάσης??????
Όχι, γιατί με τη χαρακτηριστική που έχουν τα LED, αν η τάση που έχει η συστοιχία στα άκρα της όταν ανάβει είναι π.χ. 114V, τότε στα 100V δεν θα ανάβει τίποτα. Τι να την κάνουμε λοιπόν την εξομάλυνση;

Papas00zas
11-01-12, 17:37
Μ/Σ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ! Και μετά η ανόρθωση, γιατί θα το φας το κεφάλι σου.

FILMAN
11-01-12, 17:37
Σιγά ρε παιδιά, στα σπίτια σας όλες οι λάμπες είναι χαμηλής τάσης; Μη τρελαθούμε κιόλας!

Papas00zas
11-01-12, 17:42
Σιγά ρε παιδιά, στα σπίτια σας όλες οι λάμπες είναι χαμηλής τάσης; Μη τρελαθούμε κιόλας!

Όχι βέβαια! Πώς σου ήρθε αυτό; Εγώ στο σπίτι έχψ ελάχιστες τέτοιες λάμπες.

JOUN
11-01-12, 19:01
^^ Τοτε γιατι γραφεις "Μ/Σ και ξερο ψωμι"; Οτι κiνδυνο διατρεχεις με τις λαμπες 230V ,διατρεχεις και με τα led που δουλευουν στα 230V..

tasos51
11-01-12, 19:15
Όχι, γιατί με τη χαρακτηριστική που έχουν τα LED, αν η τάση που έχει η συστοιχία στα άκρα της όταν ανάβει είναι π.χ. 114V, τότε στα 100V δεν θα ανάβει τίποτα. Τι να την κάνουμε λοιπόν την εξομάλυνση;

δεν την καταλαβα την απαντηση σου μπορεις να μου τη εξηγησεις λιγο πιο απλα ????
:001_huh:

picdev
11-01-12, 19:21
δεν την καταλαβα την απαντηση σου μπορεις να μου τη εξηγησεις λιγο πιο απλα ????
:001_huh:

χωρίς σταθεροποιητή δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τη τάση εξομάλυνσης , αυτό κατάλαβα και εγώ
και το έχω δει απο προσωπική εμπειρία. μερικά σπίτια έχουν τάση 220v το δικό μου έχει 235v, οπότε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τη τάση που θα ανάψουν τα led

tasos51
11-01-12, 19:24
δηλαδη δεν ειμαστε σιγουροι τι ταση θα παρουμε μετα την εξομαλυνση αν βαλουμε πυκνωτη???

picdev
11-01-12, 19:25
όχι γιατι η τάση του δικτύου δεν είναι πάντα σταθερή, με τη διπλή ανόρθωση θα ανάψουν σίγουρα γιατί η τάση "παίζει" πάνω κάτω.
και επειδή η περίοδος είναι μικρή δεν το καταλαβαίνει το μάτι,

tasos51
11-01-12, 19:29
οκ το καταλαβα ευχαριστω !!!!!:001_smile:

Papas00zas
11-01-12, 20:42
^^ Τοτε γιατι γραφεις "Μ/Σ και ξερο ψωμι"; Οτι κiνδυνο διατρεχεις με τις λαμπες 230V ,διατρεχεις και με τα led που δουλευουν στα 230V..
Μ'αρέσει που λες ότι είσαι και ηλεκτρολόγος. Βρε συ, αφού είναι ΠΙΟ ασφαλές να πέφτει πρώτα η τάση με Μ/Σ και ΜΕΤΑ να μπαίνει το υοπόλοιπο (ανόρθωση κλπ.)
. Άσε που παρέχει και απομόνωση =ΑΣΦΑΛΕΙΑ, διότι για να σε βαρέσουν τα 220 θα πρέπει να πιάσεις και τα 2 άκρα του μ/σ. Αυτό φίλε μου δε στο μάθανε στη σχολή που πήγες;
Άσε που δεν υπάρχει κανένα λεντ που να λειτουργεί απευθείας με 220, στο υπογράφω

JOUN
11-01-12, 21:19
Δεν λεω, ειμαι ηλεκτρολογος..Το υφακι του μηνυματος δεν το σχολιαζω..
Ειπα το εξης : ( που το ειπε πρωτος ο Φιλιππος βεβαια) Οι λαμπες του σπιτιου σου δουλευουν με 230 ναι η οχι;Εχουν Μ/Σ απομονωσης;Δεν νομιζω..
Αρα λεω το πολυ απλο:Οτι προσοχη δειχνεις οταν ασχολεισαι με τις λαμπες του σπιτιου σου που δουλευουν στα 230,δειξε την ιδια και στα LED που δουλευουν στα 230..Ειναι τοσο δυσκολο να καταλαβεις τι εννοω;Επισης πουθενα δεν ειπα οτι ΕΝΑ led θα δουλεψει στα 230.Αν εκανες τον κοπο να διαβασεις απο την αρχη το θεμα ειναι Led στα 220..

Papas00zas
12-01-12, 17:02
Δεν λεω, ειμαι ηλεκτρολογος..Το υφακι του μηνυματος δεν το σχολιαζω..
Ειπα το εξης : ( που το ειπε πρωτος ο Φιλιππος βεβαια) Οι λαμπες του σπιτιου σου δουλευουν με 230 ναι η οχι;Εχουν Μ/Σ απομονωσης;Δεν νομιζω..
Αρα λεω το πολυ απλο:Οτι προσοχη δειχνεις οταν ασχολεισαι με τις λαμπες του σπιτιου σου που δουλευουν στα 230,δειξε την ιδια και στα LED που δουλευουν στα 230..Ειναι τοσο δυσκολο να καταλαβεις τι εννοω;Επισης πουθενα δεν ειπα οτι ΕΝΑ led θα δουλεψει στα 230.Αν εκανες τον κοπο να διαβασεις απο την αρχη το θεμα ειναι Led στα 220..



Τότε πές μου που κάνω λάθος.Και σε σειρά να είναι τα λεντ πάλι δε δουλεύουν με εναλασσόμενο.Και ξέρω ότι το υφάκι σε πείραξε, αλλά όταν ακούω τέτοια π΄ραγματα αποδεδιγμένα πειραματικά κιόλας, σορυ, αλλά καταλαβαίνεις.

FILMAN
12-01-12, 17:32
Συνέλθετε επιτέλους! Τα LED ανάβουν με μια συγκεκριμένη ροή ρεύματος. Άρα αν τα βάλουμε στο εναλλασσόμενο θα ανάβουν κατά τη μια ημιπερίοδο. Αν βάλουμε γέφυρα ανόρθωσης θα ανάβουν και κατά τις δυο ημιπεριόδους. Τώρα αυτό που είπα για την εξομάλυνση και κανείς από τους δυο σας δεν το κατάλαβε: Ο σκοπός της εξομάλυνσης είναι να καθυστερήσουμε το "πέσιμο" της τάσης στην έξοδο της γέφυρας ανόρθωσης. Έτσι το φορτίο μας θα συνεχίσει να τροφοδοτείται ώσπου να ξανα-ανέβει η τάση. Τα LED λόγω της απότομης χαρακτηριστικής τους θα σβήσουν τελείως αν πέσει η τάση έστω και λίγο, οπότε δεν έχει κανένα νόημα να φροντίσουμε η τάση να μην πέφτει πολύ.

Papas00zas
12-01-12, 17:57
Συνέλθετε επιτέλους! Τα LED ανάβουν με μια συγκεκριμένη ροή ρεύματος. Άρα αν τα βάλουμε στο εναλλασσόμενο θα ανάβουν κατά τη μια ημιπερίοδο. Αν βάλουμε γέφυρα ανόρθωσης θα ανάβουν και κατά τις δυο ημιπεριόδους. Τώρα αυτό που είπα για την εξομάλυνση και κανείς από τους δυο σας δεν το κατάλαβε: Ο σκοπός της εξομάλυνσης είναι να καθυστερήσουμε το "πέσιμο" της τάσης στην έξοδο της γέφυρας ανόρθωσης. Έτσι το φορτίο μας θα συνεχίσει να τροφοδοτείται ώσπου να ξανα-ανέβει η τάση. Τα LED λόγω της απότομης χαρακτηριστικής τους θα σβήσουν τελείως αν πέσει η τάση έστω και λίγο, οπότε δεν έχει κανένα νόημα να φροντίσουμε η τάση να μην πέφτει πολύ.
<<αν τα βάλουμε στο εναλλασσόμενο θα ανάβουν κατά τη μια ημιπερίοδο>>-δε θα ανάψουν με 220, θα γίνουν πυροτέχνημα.Πρώτα πρέπει να έρθει η τάση στη τάση λειτουργίας τους.

JOUN
12-01-12, 19:00
Συνέλθετε επιτέλους! Τα LED ανάβουν με μια συγκεκριμένη ροή ρεύματος. Άρα αν τα βάλουμε στο εναλλασσόμενο θα ανάβουν κατά τη μια ημιπερίοδο. Αν βάλουμε γέφυρα ανόρθωσης θα ανάβουν και κατά τις δυο ημιπεριόδους. Τώρα αυτό που είπα για την εξομάλυνση και κανείς από τους δυο σας δεν το κατάλαβε: Ο σκοπός της εξομάλυνσης είναι να καθυστερήσουμε το "πέσιμο" της τάσης στην έξοδο της γέφυρας ανόρθωσης. Έτσι το φορτίο μας θα συνεχίσει να τροφοδοτείται ώσπου να ξανα-ανέβει η τάση. Τα LED λόγω της απότομης χαρακτηριστικής τους θα σβήσουν τελείως αν πέσει η τάση έστω και λίγο, οπότε δεν έχει κανένα νόημα να φροντίσουμε η τάση να μην πέφτει πολύ.
Βασικα Φιλιππε εγω ασχοληθηκα απο πλευρα ασφαλειας του χρηστη και μονο..Φυσικα αυτα που λες ειναι κατανοητα και συμφωνω.

JOUN
12-01-12, 19:02
Και σε σειρά να είναι τα λεντ πάλι δε δουλεύουν με εναλασσόμενο
Λαθος.Δουλευουν κατα την μια ημιπεριοδο..

Papas00zas
12-01-12, 22:46
Λαθος.Δουλευουν κατα την μια ημιπεριοδο..

Άρα μπρούν να χρησιμοποιηθούν σαν ανορθωτές, σωστά; Όσο ηλίθιο και ν'ακούγεται έχω την απορία αυτή.

JOUN
12-01-12, 22:53
Να σου πω δεν το εχω σκεφτει..Υποθετω θεωρητικα οτι γινεται αλλα αν σκεφτεις τα 20-25mA που αντεχει το συνηθισμενο led δεν βλεπω που θα χρησιμευσει..

Papas00zas
12-01-12, 22:55
Να σου πω δεν το εχω σκεφτει..Υποθετω θεωρητικα οτι γινεται αλλα αν σκεφτεις τα 20-25mA που αντεχει το συνηθισμενο led δεν βλεπω που θα χρησιμευσει..
Σωστό κι αυτό.

button
13-01-12, 00:02
Γιώργο, μήπως συνδυάζεις τη μαγειρική και τα ηλεκτρονικά περισσότερο από όσο θά' πρεπε; :lool:
Μπορείκαι να μπέρδεψε τα φασολιά με λεντακια :lool:


Θέλω κάτι οικονομικό σε χώρο.. διαφορετικά θα βρίσκει το κεφαλάκι εύκολα!!!
Το ίδιο πρόβλημα εχω και εγώ στο σπίτι ο πατέρας μου δεν υπολόγιζε οτι θα είμαι τόσο ψηλός ...




Τις γιορτές κάηκε πάλι ένα λαμπάκι νύχτας στο διάδρομο και έφτιαξα ένα με ότι είχα μπροστά μου:
LiveCD Ubuntu 9.04, 4x λευκά LED 5mm, 4x λευκά LED 3mm, μ/τ πλακέτας 6V 0.5A, κλπ.

27576

Θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα με κυκλική τοποθέτηση. Οι ιριδισμοί εμφανίζονται και στον τοίχο.
Ο μετασχηματιστής (αν και έχει μικρό βάρος) ας δεθεί από το γάντζο του φωτιστικού.
G

Και εγώ σκεφτόμουν τι να τα κάνω τα CD άρε George σκίζεις απο ιδέες , για πες το σχηματικό

GeorgeVita
13-01-12, 00:16
... για πες το σχηματικό
Στα υλικά περιλαμβάνεται χρησιμοποιημένο "Ubuntu 9.04 Live CD", το έχεις;
Τα υπόλοιπα είναι εύκολα, μερικά λεντάκια παράλληλες ομάδες με μιά αντίσταση σε κάθε ομάδα. Αν εο μετασχηματιστής είναι 9V, μετά την ανόρθωση και τον πυκνωτή:

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/led5x3_12.jpg
(δεν είναι αναγκαίοι όλοι οι κλάδοι)

Για περισσότερους υπολογισμούς: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=50839
G

button
13-01-12, 02:00
Γιώργο εχω 9.04 & 10.10 και 3-4 xp .Απο CD έχουμε:lool:

kxenos
13-01-12, 02:05
Τα XP βάλε, θα είναι πιο χρήσιμα εκεί... :biggrin:

GeorgeVita
13-01-12, 12:24
Τα XP βάλε, θα είναι πιο χρήσιμα εκεί... :biggrin:

Τα XP είναι χρυσο-χαλκινο-καφετιά από τη μία πλευρά, ίσως κάνουν ωραίο εφέ αλλά είναι ακριβή πρώτη ύλη. Οι τρυπητές κουτάλες θα ήταν καλύτερες και διαθέτουν "ντίζα στήριξης":

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/variou3/koytala.jpg

G

Papas00zas
13-01-12, 15:28
Τα XP βάλε, θα είναι πιο χρήσιμα εκεί... :biggrin:
Πετάχτηκε ο λινουξάς να την πει την κακιούλα του.

Papas00zas
13-01-12, 15:29
Τα XP είναι χρυσο-χαλκινο-καφετιά από τη μία πλευρά, ίσως κάνουν ωραίο εφέ αλλά είναι ακριβή πρώτη ύλη. Οι τρυπητές κουτάλες θα ήταν καλύτερες και διαθέτουν "ντίζα στήριξης":

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/variou3/koytala.jpg

G
Ρε συ που το σκέφτηκες αυτό; Άκου κουτάλες! :lool:

FILMAN
13-01-12, 15:48
δε θα ανάψουν με 220, θα γίνουν πυροτέχνημα.Πρώτα πρέπει να έρθει η τάση στη τάση λειτουργίας τους.
Ρε Παπασούζα είπα εγώ πουθενά να καρφώσεις ένα σκέτο LED σε μια πρίζα; Τη γέφυρα, την αντίσταση, τον πυκνωτή, και τη σύνδεση πολλών LED σε σειρά, γιατί τα ανέφερα;

Άρα μπρούν να χρησιμοποιηθούν σαν ανορθωτές, σωστά; Όσο ηλίθιο και ν'ακούγεται έχω την απορία αυτή.
Ναι, αλλά γιατί να το κάνεις; Έχουν πτώση τάσης ορθής φοράς 4 - 5 φορές μεγαλύτερη από τις κοινές διόδους, αντοχή σε ρεύμα πολύ μικρότερη, μέγιστη ανάστροφη τάση μόνο 5V, και είναι και 20 φορές πιο ακριβά...

Οι τρυπητές κουτάλες θα ήταν καλύτερες και διαθέτουν "ντίζα στήριξης":

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/variou3/koytala.jpg

GΑυτό μ' άρεσε! :lool:

BESTCHRISS
13-01-12, 16:06
Έκανα αναζήτηση, δεν βρήκα κάτι σχετικό με αυτό που θέλω.

Υπόθεση. θέλω να βάλω κατ'ευθείαν στα 220V Ledακια των 5mm
Έστω ότι κάθε led είναι στα 3.8V στα 30mA.
θα φτιάξω ένα φωτιστικό για το υπόγειο, και θέλω να δω την συνδεσμολογία.
Θα παίρνει ρεύμα από 220, και θα έχει παααααααααααρα πολλά λεντάκια.

Πως να τα συνδέσω;
τι κάθεσαι και παιδεύσετε πάρε ένα παλμοτροφοδοτικο στα 12VOLT 5A και βάλε με ασφάλεια όσα led θέλεις
βάλε και ένα μπριζοδιακοπτη για ανοιγοκλείνεις την τροφοδοσία του και τελείωσες

π.χ.
http://www.ebay.com/itm/Hot-Sale-US-Power-Adapter-12Volt-5-Amp-12V-5A-Supply-LCD-Adaptor-US-Plug-/120812154850?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c20f72fe2

Papas00zas
13-01-12, 19:43
Είπαμε, μ/τ και τα υπόλοιπα μετά(έστω και απομόνωσης)

Papas00zas
13-01-12, 23:50
Ρε Παπασούζα είπα εγώ πουθενά να καρφώσεις ένα σκέτο LED σε μια πρίζα; Τη γέφυρα, την αντίσταση, τον πυκνωτή, και τη σύνδεση πολλών LED σε σειρά, γιατί τα ανέφερα; (1)

Έχουν πτώση τάσης ορθής φοράς 4 - 5 φορές μεγαλύτερη από τις κοινές διόδους, αντοχή σε ρεύμα πολύ μικρότερη, μέγιστη ανάστροφη τάση μόνο 5V, και είναι και 20 φορές πιο ακριβά... (2)
Αυτό μ' άρεσε! :lool:
1. Ρε Φίλμαν, δες τι γράφει το αρχικό ποστ.Πού στο καλό είδες να λέω να πάρει το λεντ και να το καρφώσει σε πρίζα μέσα, θα σκοτωθεί το άτομο. Και δε φταίω εγώ άμα λέει κατευθείαν από 220.
2. Αυτό το ρώτησα απλά, δεν είπα ότι θα το κάνω, άλλωστε δεν είναι αυτός ο σκοπός τους.

FILMAN
16-01-12, 17:08
Ρε Φίλμαν, δες τι γράφει το αρχικό ποστ.Πού στο καλό είδες να λέω να πάρει το λεντ και να το καρφώσει σε πρίζα μέσα, θα σκοτωθεί το άτομο. Και δε φταίω εγώ άμα λέει κατευθείαν από 220.

Το είδα. Προφανώς δεν εννοούσε ότι θα χρησιμοποιούσε μόνο LED και τίποτα άλλο, λέγοντας "κατευθείαν στα 220V" προφανώς εννοούσε ότι δεν θέλει να βάλει μετασχηματιστή πράγμα που το βρίσκω απόλυτα λογικό. Ούτε εγώ θα έβαζα.

Papas00zas
16-01-12, 17:19
Ε, τότε ασ' τον να φάει το κεφάλι του.

FILMAN
16-01-12, 17:24
Άμα βάλει μετασχηματιστή, τότε θα φάει το κεφάλι του. Είναι χαμηλοτάβανο λέμε!

Papas00zas
16-01-12, 17:39
Βρε, ας το βάλει στον τοίχο μέσα ή ας πάρει εξωτερικό(πακ) να τα βάλει εκεί. Αμάν δηλαδή.