PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτάσεις για αγορά ηχείων υπολογιστη



Aris Drogados Cucaracha
10-01-12, 14:02
λοιπόν επειδή σκοπεύω να αναβαθμίσω τα περιφερειακά του υπολογιστή μου έχω βρεθεί αντιμέτωπος ενος προβληματος ως προς τα ηχεια.διαθετω 50 ευρω τα οποια σκοπευω να ξοδεψω για αυτα.το ερωτημα ειναι πως δεν γνωριζω ποια ειναι τα καταληλα και γενικοτερα ποια η καλυτερη επιλογη για αυτο που ζηταω.αυτο που ζηταω ειναι καποια ηχεια με πολυ δυνατα μπασα αρκετα υψηλη ενταση και οσο το δυνατο πιο καθαρο ηχο κυριως για μουσικη!δεν ειμαι λατρης των παιχνιδιων η των ταινιων και ετσι δεν με απασχολουν.ομως οσον αφορα τη μουσικη θελω καποια ηχεια που να τα νιωθεις!και φυσικα απο πλευρα τιμων, εως 50 με 60 ευρω.προτασεις?

nasosdo
24-01-12, 12:50
Λογικα ψαχνεις για ενεργα ηχεια που να εχουν μεσα ενισχυτη κατι που περιοριζει τις επιλογες μας σε αυτην τιμη.μια προταση θα μπορουσε να ηταν τα BEHRINGER
MONITOR SPEAKERS MS16 .Δεν ξερω βεβαια αν θα σου καλυψουν τις αναγκες σου για πολυ δυνατα μπασα γιατι δεν εχουν επιπλεον sub woofer αλλα στον ηχο τα παντα ειναι υποκειμενικα http://www.behringer.com/EN/Products/MS16.aspx

selectronic
24-01-12, 12:54
Από ότι κατάλαβα μάλλον ψάχνεις κάτι σε 2.1
Ίσως αυτά (http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Speakers-Headsets-Microphones/Speakers/Logitech-Z-523-Black-Speakers-2-1-980-000321.htm) της Logitech, αν και είναι κάπως πιο πάνω από τα 50ευρω…

NOZZON
26-01-12, 06:11
Επειδή πρόσφατα πήρα για φίλους μην το ψάχνεις...με 50 δεν έχει τίποτα!Στα 70 με 100 θα κάνεις δουλειά μόνο!Αυτά που σου πρότεινε ο φίλος είναι καλά αλλά μπουκώνουν... Δες αυτά και ότι σηκώνει η τσέπη σου πάρε 1 (http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Speakers-Headsets-Microphones/Speakers/Logitech-Speakers-Z506-51-980-00431.htm) 2 (http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Speakers-Headsets-Microphones/Speakers/Creative-Speakers-Inspire-T6160-5-1-51MF4105AA000.htm)
ΥΓ : Μην πάρεις μάρκα πλαίσιο με τίποτα.Μην τα πάρεις από το πλαίσιο αν δεν κάνεις έρευνα πρώτα (δοκίμασε και το skroutz πχ). Πως θα τα πάρεις φτηνότερα.Πας στην τράπεζα πχ Αττικής (εκεί παίρνεις mia Attica Gift Card τσάμπα αυθημερόν αν πας πρωι) Της βάζεις το ποσό αγοράς και μόνο αυτό. Πας σπίτι σου τα παίρνεις μέσω ΝΕΤ και τα παίρνεις από το κατάστημα...Έτσι σε όλα τα καταστήματα θα ψωνίζεις πάντα με τουλάχιστο 10-15 % λιγότερο

graphist83
26-01-12, 06:32
Monitor ηχεια δεν σου προτεινω καθως ο ηχος τους ειναι flat χωρις μπασο. Καθαρο και δυνατο αλλα καμια σχεση με αυτο που ζητας. Τουλαχιστο απο οτι καταλαβα. Τα logitech 523 καλα με ωραιο χαμηλο αλλα μην περιμενεις πολλα απο ενταση. Ωραια λυση με 15 ευρω παραπανω τα Philips SPA 7360. Εχουν 2 μοναδες αλουμινένιου διαφράγματος και ενα αξιοπρεπές sub. Για desktop καταστασεις ειναι μια χαρα. Βεβαια καλο ειναι να τα ακουσεις πριν τα παρεις για να δεις εαν ταιριαζουν στο γουστο σου.

NOZZON
26-01-12, 08:53
Δεν ξέρω αν τα έχεις ακούσε τα Philips SPA 7360 αλλά μπουκώνουν επίσης...Καλύτερα είναι στο εύρος 50-100 να πάρεις 5.1 κ όχι 2.1!!! Αν ξεφύγεις σε τιμή το συζητάμε αλλά έχε υπόψη σου από την άλλη ότι λόγους να αλλάξεις pc θα έχεις...ηχεία όχι και τόσο!!!Πάντως με 50-100 και 5.1 θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου!

moutoulos
26-01-12, 09:50
... αυτο που ζηταω ειναι καποια ηχεια με πολυ δυνατα μπασα αρκετα υψηλη ενταση και οσο το δυνατο πιο καθαρο ηχο κυριως για μουσικη!

Άρη ..., ας μην γελιόμαστε. Με 50ε δεν θα βρείς ηχεία με δυνατό καθαρό ήχο, και μπάσο να σε "χτυπάει".
Στην τιμή που έχεις βάλει σαν όριο, μια λογική αγορά (ίσως η πιο λογική) είναι αυτή που σου πρότεινε ο
Γιάννης.

Logitech Z-523

Εντάξει δεν βάζουν νέους κανόνες στην απόδοση με βάση την τιμή, αλλά παίζουν αξιοπρεπέστατα και
"γλυκά", σε σχέση πάντα με την τιμή τους. Εγώ έχω τα Logitech Z4 (http://www.google.gr/search?q=Logitech+Z4&hl=el&safe=off&client=firefox-a&hs=1Uf&rls=org.mozilla:el:official&prmd=imvnsr&source=lnms&tbm=isch&ei=ZwAhT83TAq_U4QSjw7zvBw&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CBMQ_AUoAQ&biw=1920&bih=932), περίπου 4 χρόνια.
28274
Είναι παλιό μοντέλο, και πιθανόν να δυσκολευτείς να το βρεις. Αν το βρείς ... αγόρασέ το. Εγώ το είχα
αγοράσει περίπου το 2006-7 κάπου 90ε. Για την τιμή του, είναι πολύ ωραίο setάκι/ηχείο. Σε καμία
περίπτωση δεν λεω οτι τρίζουν τα "γυαλικά" απο τα μπάσο, ... απλά το καταλαβαίνεις, και πάντα σε
λογικές στάθμες έντασης.

Αν πάλι δεν μπορείς να αυξήσεις το χρηματικό όριο που έχεις θέσει, πιστεύω τα Logitech Z-523 είναι
μονόδρομος. Και λεω μονόδρομος γιατί απ'οτι έχω ακούσει σε αυτήν την κατηγορία η"σειρές" 2.1 της
Logitech μου άρεσαν.

Υ.Γ Εφόσον δεν παίζεις παιχνίδια και δεν σε ενδιαφέρουν όπως λες, γνώμη μου να προτιμήσεις 2.1 set.

moutoulos
26-01-12, 09:55
... Καλύτερα είναι στο εύρος 50-100 να πάρεις 5.1 κ όχι 2.1!!!
Αν ξεφύγεις σε τιμή το συζητάμε ...

Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό?. Γιατι εγώ νομίζω ισχύει ακριβώς το αντίθετο ...
Αν είναι να δώσουμε λίγα χρήματα, πάμε σε 2.1, αν πάμε σε ... 300ε ασφαλώς 5.1

KAFATARIDIS
26-01-12, 10:31
Θα ήθελα απλά να σου προτείνω να μην κάνεις οικονομία στα ηχεία και στο λέω από προσωπική μου εμπειρία γιατι έχω ηχεία 4.1 τις creativ που τα είχα πάρει πριν από 13 περίπου χρόνια τότε μάρκα 320 (ήταν από τα πρώτα τότε 4.1 - 5.1) περίπου και είναι σκιλιά ακόμα αυτά δουλεύω. και έχω αλλάξει 5 pc

BESTCHRISS
26-01-12, 11:16
λοιπόν επειδή σκοπεύω να αναβαθμίσω τα περιφερειακά του υπολογιστή μου έχω βρεθεί αντιμέτωπος ενος προβληματος ως προς τα ηχεια.διαθετω 50 ευρω τα οποια σκοπευω να ξοδεψω για αυτα.το ερωτημα ειναι πως δεν γνωριζω ποια ειναι τα καταληλα και γενικοτερα ποια η καλυτερη επιλογη για αυτο που ζηταω.αυτο που ζηταω ειναι καποια ηχεια με πολυ δυνατα μπασα αρκετα υψηλη ενταση και οσο το δυνατο πιο καθαρο ηχο κυριως για μουσικη!δεν ειμαι λατρης των παιχνιδιων η των ταινιων και ετσι δεν με απασχολουν.ομως οσον αφορα τη μουσικη θελω καποια ηχεια που να τα νιωθεις!και φυσικα απο πλευρα τιμων, εως 50 με 60 ευρω.προτασεις?

εδω μπορεις να δεις καποια μοντελα στα χρηματα που διαθετεις
http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?offset=40&category=%C7%D7%C5%C9%C1&filter-538=1

τωρα το δυνατα εξαρταται απο αυτι του καθενος
εγω π.χ το δυνατο μπασο εννοω τελικος mos-fet με 4> 12" sub(απο 2 σε καθε καναλι) με 100watt rms το καθενα sub
φιλικα